liATRRDAG *6 JAMtlARt IMi DE LEIDSE CQURANT PAGINA 9 &EKRETARESSE PRINS BERNHARD SPREEKT GERUCHTEN OVER VERLOVING PRINSES TEGEN De secretaresse van Prins Bemhard, mej. C. Gilles, heeft gistermiddag desgevraagd de hardnekkig de ronde doende ge- rBhten tegengesproken, dat M. de Koningin en de prins binnenkort de verloving zullen bekeml maken van hun dochter Ivene met een Spaanse edelman. De ge«iudh/tetn, vorige week qp- iflred'Oiken in Spatnrj'e, maar aan- faidi/nig van >heit bezoek aan dit Land dkx>r prinses Irene, wordien officieel on'tikenid. Ten paieize zei men gistermiddag dieroaam- igaandie: „De wens is die vader ^latn die gadadhite". Het Britse persbureau Reuter qpedidldie gistermiddag uit Madrid, aart ook daar igeen bevestiging van persberichten is toe verkrij- igen over een aanstaandie verilo- vinig van die op een na oudste Nederlandse prinses. Prinses Irene is gisteren per viiieigituig in Madrid aangekomen n»a bezoeken aan SeviMa en Bar celona. Vtodlgens ih'et Reutoerbe- rkihit is zdj sediert haar aankomst in Spanje nergens vergezeld ge worden door iemand, die ais irnogeflijke „partij" kan gelden. Bovendien scheen de prinses geen i|itvoerige contacten toe hebben on derhouden miert figuren uit hogere Spaanse kringen. Berichten blijven hardnekkig Over wie het gaat Ben jonge Spaanse aristocraat, wiens niaiaim is genoemd als de toekomstige verloofde, heeft gistermiddag ver klaard: „Ik wens hierover niet te spreiken, want deze geruchten zijn uk de lucht gegrepen". De man, die zich aldus uitliet, was Don Juian Bosco Allrvear, een telg van een beroemde familie van pro ducenten van sherry, mat bezittingen zowel in Noord- als Zuid-Spanje. Hlij weigerde ook maar iets toe te voegen aan zijn commentaar. Hij wilde zelfs niet zeggen of 'hij de prin ses persoonlijk kende. Don Juan (25) studeert economie aan een door Jezuieten geleid oplei dingsinstituut voor jonge industriëlen in Madrid, De familie ALvear is zeer overtuigd rooms-kathoheik. Het ge- diaoht Alivear staat bekend om zijn monarchistische sympathieën, maar laait zich niiet in met de praktische politiek van de huidige regiering. Broer naar ons land De oudere broer van Don Juan, Don Fernando gaat binnenkort naar Ne derland. Men ontkent, dat deze reis enig verband zou 'houden met rela ties met het koninklijk huis. Het wordt een normale zakenreis ge noemd, omdat het wijnhuis AHvear op de Nederlandse markt grote belan gen heeft. Inmiddels duurt het bezoek van prinses Irene aan Spanje nu all veer tien dagen. Verwacht wordt, dat zij eiinide volgende week naar Néderland terugreist. Donderdagmiddag is de prinses per vliegtuig van Se villa naar Madrid teruggekeerd. Zij lo geert nu weer bij de Nederlandse ambassadeur in Madrid, jhr. v. Pan- huys. Tante ontkent Een tante van Don Juan Bosco Al- vear, mevr. Alvaro Alviaer, aldus meldt Trouw, heeft de geruchten over een romance tussen haar neef en prinses Irene ontkend. Zy deelde Associated Press tele fonisch mede: „U kunt al deze geruchten ontken nen. Zij hebben njet de minste grond. Mijn neef is zeer ontstemd over de geruchten. Hij heeft de prinses die laatste tijd zelfs in Spanje niet ge zien en hij wist dat zij hier was al leen door de dagbladen. Ik geloof, dat zij elkaar een of tweemaal ont moet hebben Lang geleden in Bilbao, waar zijn gestorven grootmoeder woonde Ek kan zeggen dat de vader van de prinses, prins Bemhard, eens verbleef in heit huis van Juan's groot moeder in Bilbao en dat er tussen hen een goede vriendschap bestond. Maar er is nooit sprake geweest van enige romance tussen de jongen en de prinses." Koning van Noorwegen drie dagen naar ons land De koning van Noorwegen, Olaf V, zal op zijn verzoek en op uitno diging van koningin Juliana en prins Bemhard op 9, 10 en 11 sep tember een statiebezoek aan Neder land brengen. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag mee- ontvamgen, in «gen sak te hehbfifi gestoken, wegens gebrek aan bë- wjje vrijgesproken. De man, tegen wie twee weken geleden een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk werd geëist, is op staande voet vrijgelaten. Hij heeft van 2 september vorig jaar in voor arrest gezeten in het Huis van Be waring in Assen. Luchtverontreiniging maakt wet nodig Minister Veldkamp en de staats secretarissen Bartels en De Meijer (sociale zaken) streven ernaar op zo kort mogelijke termijn tot een wet telijke regeling inzake de luchtver ontreiniging te komen. Zij weten echter niet of dit zittingsjaar een wetsontwerp zal kunnen worden in gediend. De bewindslieden delen dat mee in de memorie van antwoord op hun begroting aan de Eerste Ka mer. De Commissie voor de luchtveront reiniging is nog niet met voorstel len gekomen. Het stoken met aard gas levert weinig gevaar op voor de volksgezondheid. Het stoken met kolen veroorzaakt hinder met name door roetvorming, en het gebruik van zware stookolie werkt vooral verontreinigend door de vorming van zwaveloxyden bij verbranding van de zwavel die in deze olie voor komt, aldus de memorie van ant woord. HET FEESTLIED VAN DE ARBEID DE „KOPPELBAZEN". De indiening van een wetsontwerp op de uitlening van arbeidskrach ten zal met de meest mogelijke voortvarendheid worden bevorderd. Dit heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, de Eerste Kamer meegedeeld. De bewindsman is evenwel van oordeel, dat een wettelijke rege ling van het probleem van het uit lenen van arbeidskrachten alleen niet voldoende zal zijn om de be staande misstanden („het euvel de koppelbazen") te bestrijden. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer wijst ministar Veld kamp o.m. op de eigen verantwoor delijkheid die het bedrijfsleven in dit opzicht draagt. Het valt toe te juichen, aldus de bewindsman, dat de organisaties in de metaalindustrie deze eigen verantwoordelijkheid on derkend hebben en terzake beper kende bepalingen in de CAO heb ben opgenomen. VRIJSPRAAK BIJ GEBREK AAN BEWIJS. De rechtbank in Assen heeft de 23-jarige losarbeider R. K. uit Em- men, die er van werd verdacht, gel den, die hij door zijn lijsteollecte voor „hogere prijzen voor land- bouwprodukten en voor een betere beloning" voor de landarbeiders had Als Frankrijk Rood-China erkent breekt Tsjang met Frankrijk Nationalistisch China is van plan de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk onmiddellijk te verbreken nadat Frankrijk diplomatieke be trekkingen met de regering van Pe king heeft aangeknoopt, zeiden ge woonlijk betrouwbare kringen in Taipeh vrijdag. Dit besluit zou door het nationalistische ministerie van buitenlandse zaken in memoranda aan de buitenlandse diplomatieke missies bekendgemaakt zijn. De Na- tionalistisch-Chinese regering tracht Frankrijk van gedachten te doen ver anderen en Taipeh en Washington hebben diepgaand overleg gepleegd over een nationalistische tegenmaat regel. Gewoonlijk welingelichte kringen in Parijs zeiden vrijdag te verwach ten dat Frankrijk de erkenning van China maandag of dinsdag bekend maakt. Uit Washington werd vrijdag ge meld, dat de Verenigde Staten natio nalistisch China zouden hebben aan geraden de diplomatieke betrekkin gen met Frankrijk niet direct te ver breken. Uit regeringskringen in Parijs werd vernomen, dat Parijs en Peking zaakgelastigden zullen uitwisselen na de bekendmaking van de erkenning, die „tamelijk snel" zullen worden vervangen door ambassadeurs. De mogelijkheid van erkenning van communistisch Nrd-Korea en Noord- Vietnam in de nabije toekomst werd niet uitgesloten geacht. FRANSE AFGEZANT NAAR FORMOSA De Franse president, generaal De Gaulle, heeft generaal Zinovi Pech- koff, voormalig Frans ambassadeur in China, met een geheime opdracht naar generaal Tsjiang Kai-Sjek, de leider van de Nationalistisch-Chinese regering van Formosa, gezonden, al dus is in officiële kringen te Parijs vernomen. Drs. D. Roemers (N.V.V.), J. D. Middelhuis (K.A.B.) en C. J. van Mastrigt (C.N.V.) van links naar rechts, nemen nog even de papieren door alvorens vrijdag avond in het nieuwe gebouw van de directie van de arbeid in Voorburg als leden van de Stichting van de Arbeid met een delegatie van de regering het overleg over lonen en prijzen in Neder land te beginnen. giiin 1950 begon, heeft sindsdien steedis vooirtigesmauM op Ambon en Genajm. GIFGAS OP CUBA VoQigenis een leidinggevende func- Brits vliegdekschip zette troepen aan land bij Dar es Salaam Britse troepen zijn vandaag in Dar- bij was „met de minst mogelijke es-Salaam aan land gegaan nadat de strijd". regering van Tanganjika had ver- Het verzoek van president Nyerere tioauaris van een Cubaanse anti-Cas- zocht om militaire steun bij het neer- om steun van Britse troepen is gis- trobew'egkug zou op Cuba gebruik slaan van een opstand van Tangan- teravond gedaan naar aanleiding van worden igemaalkit vain gifgas als strijd- jikaanse troepen in Dar-es-Salaam. een opstand in het Tanganjikaanse midideil telgen verzetslieden. Hij zei, De Britse troepen aan boord van het leger, die op maandag 20 januari, diat het gas soms dodelijk was en vliegdekschip Centaur kregen bevel voor het eerst was uitgebroken. Een soms dageuen, diie ermee im aamra- de Tankanjikaanse regering te hel- bataljon van het Tanganjikaanse le- king kwamen „als krankzinnigen'* pen. Vanmorgen om vier uur (Ned. ger nam Britse officieren gevangen, deed rondtollen, tijd) is een operatie begonnen ter on- Dit ging later gepaard met schieten dersteuning van het gezag van pre- en plunderen in Dar-es-Salaam. sident Neyrere. Volgens officiële mededelingen Hefschroefvliegtuigen van de „Cen- kostten de schietpartijen 15 mensen taur" hebben manschappen naar de het leven en werden 100 mensen ge- kazerne van Dar-es-Salaam vervoerd, wond. De operatie schijnt geheel volgens plan te verlopen. De Britse versterkingen worden geschat op ongeveer 700 man. Verder is gemeld, dat vanaf de schepen voor Dar-es-Salaam voortdurend schieten was te horen. Kort voor acht uur vanmorgen (Ned. tijd) werd in Londen bericht ontvangen, dat de Britse landingsac tie volledig geslaagd was. Er werd aan toegevoegd, dat alles snel voor- Benoemingen Bisdom Haarlem SOEKARNO: Amnestie voor Zuid-Molukkers mits overgave Man leefde uur met nieuw hart Mgr. dr. J. A. E. vein Do-de waard, birssühqp van Haarlem, heeft benoemd tot pastoor te BuiteniveMert-H Auigus- tinus, dr. J. v. 't Westeinde, onder gelijktijdig eervol ontslag als presi dent van het Grooto-Seminarie-Theo- logicum te Warmond. Tot president van het Groot-Seminarie-Theoiogi- oum te Warmond is benoemd de z.e. heer W. J. de Graaff, onder gelijk tijdig eervol outst/ag alls directeur van de congregatie van die Zusters President Soekarno 'heeft eeri am nestie afgekondigd voor opstande lingen van de beweging voor een Ursulinen in Bengen en rector van „Republiek der Zuid-MolukKen", die het St. Antoniuspensionaat aldaar, zrcih. teigen het eind van die maand Tot directeur van deze congregatie overgegeven. Zij die zidh overgeven, en rector vain het St. Antomiuspen- In het medisch centrum van de rnjoe'ten trouw zweren aan president siooaat i's benoemd de z.e. heer R. universiteit van Mississippi in Jack- Soetearmo, de staat en het nationale H. M. Middielhoff, d'ie kapelaan was son is vrijdag een menselijk hart P^i^ke manifest. te Diernen. overgeplaatst in het lichaam van een Indonesische troepen hebben on- Tenslotte heeft mgr. v. Dodewaard stervende man, wiens leven echter ^aruSs de leider de opstandelingen, benoemd tot lector in de dogmatiek bleef meer dan een uur kloppen maar Soemokil, zijn gezin en twee van aan heit Grootseminarie-Theologicum niet kon worden gered. Het hart zlJn voornaamste medewerkers op te Warmond, dis. S. W. de Wit, die stond toen stil. rw~- - Een woordvoerder van het cen trum zei, dat de patient al verschei dene jaren een chronische hartziekte had. Na een plotselinge verergering van zijn toestand besloot men tot een operatie, die drie uur duurde. Onge lukkigerwijs had men slechts een hart tot zijn beschikking dat te klein bleek voor de stervende man, wiens lengte aanzienlijk groter was. De woordvoerder zei, dat chirurgen van het centrum al enige jaren hart transplantaties bij meer dan twee honderd dieren hadden verricht en dat zij tot de conclusie waren geko men, dat de tevoren in het laborato rium uitgewerkte methoden ook doel treffend waren voor harttransplan taties bij mensen. Het is een sandaaleh schandaal Het roemrijke leven van deze bejaarde „Spitfire" uit de tweede wereldoorlog wordt voortgezet op de vliegbasis Eindhoven, waar het toestel, op een vijf meter hoge cem enten pyloon geplaatst, als monument voor de gevallenen de gedachten aan de gesneuvelden levend zal houden. Het monument staat voor de officiersmess op de basis en zal binnenkort worden onthuld. CYPRUS Beschuldigingen over en weer De Turkse afgevaardigde bij de V.N. Adnam Koeral, heeft vrijdag gezegd dat Turkije een vreedzame oplossing voor de kwestie-Cyprus zoekt, „met alle mogelijke middelen". In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad gaf hij de schuld van de gevechten van Kerstmis aan de Griekse Cyprioten die volgens hem massamoord op onschuldige Turkse inwoners hebben gepleegd. In conferentiekringen in Londen werd vrijdag gezegd dat er geen enkel teken is dat de kloof tussen de afgevaardigden van beide Cyprische gemeenschappen nauwer is gewor den. Griekse zowel als Turkse Cy prioten in Londen zeiden, dat er geen tijden zijn vastgesteld voor volgen de bijeenkomsten van de conferentie of de werkcommisie. De permanente missie van Cyprus bij de V.N. heeft vrijdag in een pers verklaring de Turks-Cyprische lei ders beschuldigd van „illegale orga nisaties" en van het voeren van een „regiem van terreur tegen hun eigen volk" door het eisen van afscheiding De Turkse leiders van het eiland worden ervan beschuldigd de Turkse inwoners gedwongen te hebben uit de gemengde dorpen te verhuizen naar plaatsen onder Turks bevel, waardoor een vluchtelingenprobleem is geschapen, dat de weg naar ver deling moet vrijmaken. Er zouden 4.938 Turken zijn verplaatst, onge veer 20.755 anderen gaan voort met vreedzaam leven met de Grieken", aldus de verklaring. t In Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanganyika, heeft president Jules Nyerere donderdag een persconferentie gehouden over de recente troebe len in zijn land. Veroorzaakt door muiterij in sommige eenheden van het leger. Foto: toen het de president op een gegeven moment te warm werd, schopte hij zijn sandalen uit en zette het gesprek op blote voeten voort.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9