„DE HOND DIE VIS WERD" Als dank troetelhond van de „Cerberus" HOOFDPIJNPOEDERS GESLAAGDE CONFER/ NCE VAN FONS JANSEN TE LEIDEN ROOFOVERVAL Leidse fysioloog en Helderse marine-arts laten „Snibby" half uur onder water leven IN ROTTERDAM ZATERDAG 25 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Langs de haven van Den Helder of op het deinende dek van een marineschuit op de Noordzee dartelt soms een hond rond, die mis schien ooit de geschiedenis zal ingaan als de eerste hond, die een vis werd. Daarom is Snibby, zo heet het trouwe dier, dan ook een bijzondere scheepshond, die door de bemanning van Hr. Ms. Duik- werkschip „Cerberus" wordt vertroeteld. Snibby heeft gefungeerd als proefdier van de Leidse fysioloog dr. J. A. Kylstra en diens assistent, de marine-arts M. O. Tissing uit Den Helder bij hun on derzoekingen naar mogelijkheden van minder verdrinkingsgeval- len in zoetwaterzwembaden. De hond heeft het daarbij gepresteerd een half uur te leven onder water als een vis, onder omstandig heden die gelden bij een diepte van veertig meter. Duikerziekten Dr. Kylstra, die op het ogenblik in Amerika vertoeft en daarvandaan eerst rond augustus weer denkt te rug te keren, kwam reeds eerder in de nieuwskolommen van ons blad. In 1062 namelijk maakten wij reeds melding van door dr. Kyl stra in het laboratorium van het Academisch Ziekenhuis te Leiden ge nomen proeven met muizen. Deze kleine dieren boden echter weinig weerstand en men meende dan ook meer succes met honden te hebben. Deze opname werd gemaakt door de patrijspoort van de hogedruktank. Dokter Tissing bij het zoutwaterbad, waarin de hond verblijft. Het onderzoek heeft zich echter nu niet meer beperkt tot „verdrinking in zwembaden", maar heeft zich nu ook uitgestrekt tot een heel ander terrein. Dokter M. O. Tissing, die duiker arts is bij de Mij nendienst in Den Helder, werd door de marine een jaar „uitgeleend" aan dr. Kylstra om de mogelijkheid te bestuderen ter voor koming van duikerziekten, zoals de beruchte caissonziekte. Dr. Kylstra en arts Tissing 1 tebben grote be- langstelünig voor de invloeden, die zich voordoen wanneer een duiker enkele tientallen meters onder water werkt. Komt zo'n duiker te snel aan de oppervlakte, dan vormen zich gasbellen in zijn bloed en kunnen bloedvaten worden afgesloten. Ver lammingen of zelfs de dood kunnen daarvan het gevolg zijn. Een ander De tank waarin Snibby op de voorgrond een half uur onder wa ter leefde. De inzet in het middel van de foto, toont het schakelbord, waarop de druk geregeld werd. verschijnsel is de diepzeedronken- schap, die wordt veroorzaakt door inademing van stikstof onder hoge druk. Onder die omstandigheden werkt de stikstof n.l: als een ver dovend middel. Dr. Kylstra nu, gaat bij zijn onder zoekingen ervan uit, dat alle dierlij ke leven op aarde in oorsprong uit het water is voortgekomen. Goed be schouwd, en dit vertelde dokter Tis sing, is er niet veel verschil tussen de ademhaling van vissen en van zoogdieren. Vissen onttrekken zuur stof aan het milieu waarin ze leven, i.e. het water, en geven er koolzuur aan af. Zoogdieren en andere op het land iev'ende wezens doen hetzelfde in him milieu, de lucht. Ook mensen Aan de hand van deze proef me nen de onderzoekers, dat het in be ginsel mogelijk is, dat de mens enige tijd onderwater kan leven. De zuur stof, die de vissen inademen, is op gelost in water, de zuurstof, die de landdieren inademen is opgelost in stikstof. De vissen leven in een zee van waiter, de landdieren en de mens in een zee van stikstof. Het behoeft echter ook na deze natuurlijk sumiere uiteenzetting geen betoog, dat het onderzoek nog in een pril stadium verkeert en dat er nog veel water naar de zee zal stro men, of, om geheel in de sfeer van dit experiment te blijven, veel stik- De minister van Maatschappelijk werk, mevr. drs. J. F. Schouwenaar- Franssen, heeft donderdagmiddag aan de Kaapstraat in Rotterdam-zuid de opening verricht van het zevende clubhuis van het instituut voor de rijpere jeugd. Foto boven: in een door de kinderen bespeelde poppenkast zag de minister aan het begin van de plechtigheid, hoe een vrouwelijk minister het clubhuis opende. Zij dankt hier de poppen voor hun prestatie. Foto onder: na afloop van de voorstelling bood een van de jongste kinde ren. de zevenjarige Bennie van Til, de mmisterspop uit het spel aan mevrouw Schouwenaar aan. stof om onze planeet zal wervelen, voor men zover is, dat men er in het praktische leven iets aan heeft. Er is nu een pauze. Dr. Kylstra oriënteert zich op het ogenblik in Amerika. Dokter Tissing aanhoort weer dagelijks de klachten van mari nemannen in de Helderse Mijnen- dienstkazerne. Maar als dr. Kylstra terugkomt hopen beiden met het een maal begonnen onderzoek door te gaan. (Advertentie) DE KERK LACHT Tank De onderzoekers gebruikten voor hun proeven een grote druktank. Snibby werd eerst onder narcose ge bracht en ondergekoeld, aldus dokter Tissing. Als hij ondergekoeld is heeft hij minder zuurstof nodig dan bij normale lichaamstemperatuur. Het inademen van water, waar de zuur stof uitgehaald wordt, is echter een veel zwaarder werk dan met lucht en daarom kreeg de hond van tevo ren zuurstof toegediend. Hierna werd hij in een zoutbad gedompeld; negen gram zout op een liter water geeft een drenkeling veel meer kans om te blijven leven. De tank, waarin dok-» ber Tissing en de hond zaten, werd onder een druk gebracht, die gelijk staat met de druk van water op een diepte van veertig meter. Onder de ze omstandigheden gedroeg Snibby zich als een vis, de hond was een vis geworden. Beter leven De onderzoekers waren van oor deel, dat Snibby, als eerste op land levend zoogdier, dat een half uur wa ter had in. en uitgeademd en dit experiment had overleefd, een beter lot verdiende dan dat van proefdier in een Laboratorium. En waar hoort een „onderwaterhond" beter thuis dan op een duikvaartuig? Snibby is dan ook heel protocolair overgedra gen aan de commandant van Hr. Ms „Cerberus", mèt Snibby's getuig schrift over zijn bijzonder gedrag. Snibby slijt nu zijn verdere leven on der de matrozen. Fons Jansen (van G3) heeft gis teravond in de foyer van de Stads gehoorzaal bewezen, dat grapjes maken over de heilige zaken, die ons toch wel echt dierbaar zijn, niet zo'n hachelijke zaak is als het schijnt. Men spreekt wel van gaven van „geest en hart" als men bij voorbeeld bij een jubileum spreekt. Het is aan gaven van hart en geest te danken, dat Fons Jansen er in slaagt stompen uit te delen zonder te kwetsen of ongezellig te zijn. Hij schopt wel tegen heilige huis jes, maar de huisjes die hij uitzoekt zijn sterk genoeg om die weelde te kunnen verdragen. Het is in hem te prijzen, dat zijn voordracht diepgang heeft. Een liedje als „Sentimen teel" verbergt een wereld in zich, en dit geldt voor vele uitspraken die hij zo tussen neus en lippen doet. Daar komt bij, dat hij als artiest van niveau feeling heeft voor „wat leuk is en wat niet" en „hoe je het voor een intelligent publiek leuk kan houden". Net als de groten van het cabaret heeft hij gevoel voor de pointe van de aardigheden, die hij debiteert. We spraken in de pauze met Fons Jansen en zijn acoompagnateur aan de piano: Michel Plemper. „Dit ca baret onder de titel „de lachende kerk", slaat goed aan" vertellen zij. Men begon met voorstellingen om de veertien dagen. Het Is nu uit barre noodzaak tweemaal per week geworden, maar „wij hebben soms wel vier aanvragen voor één dag". De vaste klanten zijn semina ria, katholieke verenigingen, oecume nische groepen, die zich eens geza menlijk willen amuseren. Kortom een avondje uit voor de „happy few" onder de gelovigen. „We gaan nu langzamerhand naar één voorstelling op iedere werkdag", zegt Fons Jansen. Hij vertelt ook hoe hij anderhalf jaar geleden tot dit cabaret is gekomen. Hij hield toen al in G3-verband veel lezingen voor verloofden en gehuwden en ver zamelde aardigheden voor zulke avonden om de mensen niet met pakketten vol ernst te belasten, maar het waren juist de Roomse mopjes en aardigheidjes die het on gemeen goed deden, en die hem de gedachten ingaven een boekje te schrijven over de lachende kerk. „Maar zulke dingen moet je niet op papier zetten", zegt Jansen, „die moet je zéggen". Het heeft dan ook gen zin grapjes van Fons Jansen op papier te herha len. Het publiek in de zaal (circa 250 „zielen") heeft lachorkanen ten beste gegeven. Pastoors, kapelaans en paters lachten even hard mee. Het was een gezellige avond. „Zo iets moet je niet voor de televisie brengen", zegt de heer Jansen, maar „Roomsen onder elkaar". Dat was het dan ook. En iedereen voelde er zich lekker bij. Foto: Fons Jansen in de geslaagde slotcreatie van „werkengel". Tweejarig jongetje gevallen en gestikt Het tweejarige zoontje van hef ge zin J. Borg, dart; tijd'eüdjk woonachtig Is iin de pastorie van die Gerefor meerde kerk te Weite in de gemeen te V-lagtwedide (Gr.) is gistermiddag door een ongeval om het leven ge komen. In de sohuur achter de pastorie was men bezig met bouwwerkzaam heden. Daartoe waren enkele vrij diepe gaten geboord. Het jongetje is in een van de gaten gevallen en ge stikt. De 62-jarige opkoper J. van Ber- kel uit Rotterdam is gistermiddag in het kantoortje van zijn pakhuis aan de Brielselaan in de Maasstad door twee onbekende mannen met een stuk hout neergeslagen. Toen hij tot bewustzijn kwam miste hij uit zijn kantoortje een portefeuille met 700.—. Het slachtoffer heeft de politie een vrij nauwkeurig signalement van de aanvallers kunnen geven. De opkoper moest met verwondin gen aan het hoofd en enige gekneus de ribben voor behandeling worden overgebracht naar het Zuideraieken- hufc. onbeveiligde overweg Vrij'dagavond omstreeks half ze ven is op de nief-beveiiligde overweg tussen Wezep en Haibbemerbroek een personenauto, bestuurd door de 34- jariige heer G. v. Oene uit Wezep, door de V.A.M. trein, die het Haagse stadsvuil vervoert, gegrepen en 600 meiter meegesleurd. De heer v. Oene werd uit zijn wagen geslingerd en was op slag dood. Het treinverkeer ondervond veel vertraging, omdat affile treinen op deze drukke spoor weg over één spoor moesten worden geleid. Dodelijk ongeluk op

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6