Regelmatig ondersoek bij hoge bloeddruk nuttig TIPS voor de huisvrouw Schommelstoel: ideale beweging voor mensen boven de veertig VLOTTE MODE VOOR BESNEEUWDE BERGEN Besluiten om na te komen Onzichtbare tv-antennes Toekomst van suikerzie! en ziet er hoopvoller uit Hartziekte eist meer slachtoffers dan kanker Er komen tegenwoordig meer mensen om het leven tengevolge van een hartziekte dan tengevolge van kanker. Vooral de hoge bloeddruk maakt veel slachtoffers. Hoge bloeddruk kan de hersenen beschadigen bijvoorbeeld bij beroerten. Ook de nieren kunnen tengevolge van hoge bloeddruk buiten werking worden gesteld zodat giftige afvalstoffen zich door het lichaam gaan verspreiden, wat ernstige gevolgen kan hebben. In mildere vorm kunnen ernstige klachten ontstaan zoals duizeligheid, hoofdpijnen en vermoeidheid. Eén op de negen mensen, zowel mannen als vrouwen, krijgt er last van. Hoge bloeddruk is een algemene klacht geworden net als maagzweren. Iedereen kan het krijgen. Ras, kleur of positie doen niet terzake. Hoofdpijnen en duizeligheid als symptoom Hoewel de doktoren niet zeker zijn van de oorzaak van hoge bloeddruk, stellen zij vry algemeen, dat indien de hoge bloeddruk tijdig wordt ont dekt en wordt behandeld, ernstige ge volgen kunnen worden voorkomen. Hoe kan iemand weten, of hy mogelyk ook ïydt aan hoge bloeddruk? In ernstige gevallen is er sprake van hoofdpijnen en duizeligheid. By minder ernstige gevallen zijn er geen symptomen en kan de verhoogde bloeddruk alleen bij nauwkeurig on derzoek worden vastgesteld. De artsen stellen de bloeddruk vast met een bloeddrukmeter. Dit appa raat bestaat uit een opblaasbare rub beren band, een rubberen bal om de band op te -»ompen en een kwikzil verbuisje. De band wordt om de arm gewikkeld net boven de elleboog en wordt daarna opgeblazen waardoor de band strak om ie arr komt te zitten. De bloedtoevoer wordt dan te gengehouden. Nu wordt de lucht uit de band gelaten en de dokter plaatst zijn stethoscoop op de samengedruk te ader, net beneden de band. Ter wijl de druk afneemt hoort hij hoe het bloed tegen de aderwand klopt bij el ke samentrekking en ontspanning van de hartspier. Op dat moment leest de arts het meetinstrument af. Dit is de systo- Als u een vlek wilt verwijderen, probeert a dan geen verschillende mid delen na of door elkaar. Verwijder 't eersie midoel zorgvuldig voor u een tweede kiest. Laat natte schoenen niet by een kachel drogen Wrflf ze af, duw er enkele proppen krantenpapier in en zet ze op eei. rek of een stuk karton om te laten cirogmen. Een donzen deken wil op de duur wel eens gaan "lekken". Men kan de ze dekens "lekproof' maken door de binnenkant van' het overtrek met pa- rafine-was te behandelen. Hiertoe moeten evenwel eerst alle veren uit het overtrek worden verwyderd. Een ingrijpend karwei dus. Van buiten af haarlak of stijfsel op het omhulsel spuiten is niet aan te bevelen. Indien u uien hebt schoon gemaakt kunt u de luchtvan uw handen ver drijven, door ze na het wassen even af te vegen met wat zout. Als u vloeipapier of plastic legt in de keukenladen, voorkomt u vetvlek ken in het houtwerk en maakt u de laden straks gemakkelijker schoon. Oe mat onder aan 'n trap glijdt niet weg indien u er een paar ringen aan bevestigt en deze om de onderste traproede haakt. Het omkrullen van vloerkleedjes kunt u voorbomen door er aan de achterzijde ten rand anti-slipband of ruwe stof tegen te naaien en daar tus sen enkele baleinen van een oud cor set of een paar breipennen te steken. Horloges moeten op tijd gesmeerd worden. Breng het daarvoor minstens eenmaal per jaar naar de vakman, die het van nieuwe olie zal voorzien en zonodig ook nog even schoon maakt. (Nadruk verboden) lische bloeddruk - de grootste krachts inspanning van het hart. Terwyi de spanning op de band rondom de arm steeds afneemt wordt het geluid van het kloppen van het bloed zwakker, omdat het bloed vlotter kan door stromen. Ook de naald van h< meet instrument gaat omlaag. Op het mo ment, dat het kloppen ophoudt, leest de dokter uw diastotische bloeddruk af - de hoeveelheid kracht tussen twee hartslagen, Een veertigjarige man, die 162 pond weegt, heeft normaal een bloeddruk van ongeveer 150-90. By hoge bloed druk kunnen deze cijfers 300-200 zijn. Overspanning kan leiden tot een tijdelijke verhoging van de bloed druk, Een groot probleem is, dat bij 96 van de 100 gevallen van hoge bloeddruk de doktoren niet precies weten, hoe deze ontstaan en ont wikkeld is. Sommige gevallen worden toege schreven aan het niet goed functio- n.ren van de nieren. In zeldzame ge vallen is een tumor de oorzaak maar in de meeste gevallen staan de dok toren voor een raadsel. Een gebrek aan kennis over de vele aspecten van hoge bloeddruk heeft de medische ge leerden er niet van weerhouden ge neesmiddelen te ontwikkelen ter be strijding ervan. Geneesmiddelen Nog steeds worden nieuwe medicy- nen beproefd. Het nieuwste medicyn - guanethidini - werd in een Duits ziekenhuis getest. By 375 van de 500 patiënten was een duideiyke daling van de bloeddruk waarneembaar na gebruik van dit medicyn. Belangrijk by hoge bloeddruk is te bedenken, dat deze behandeld kan worden indien men er tg dig bij is voordat organen worden beschadigd. Regelmatig medisch onderzoek is daarom nuttig en, gecombineerd met. do moderne genezingsmethodes, ziet de toekomst voor de patiënten, die lijden aan hoge bloeddruk, er geens zins ongunstig uit. Franklin wist het in 1770 al Een zeer bekende Engelse specia list - dr. Harley Williams - heeft de schommelstoel aanbevolen als ideaal middel voor lichaamsbeweging voor mensen boven de veertig. Een invali de of bejaarde kan een hele avond In een schommelstoel op en neer schommelen zonder vermoeid te ra ken, aldus deze specialist. Toch be weegt hy zyn heupen, enkels, kniege wrichten en spant hy zyn hartspieren in. Een Canadese spi 'alist heeft In het -bekende medische tydschrift ,,The Lancet" meegedeeld, dat hy het vol komen met de theorie van dr. Wil liams eens is. Hy vestigt er boven dien nog de aandacht op, dat schom melstoelen in Noord-Amerika vee) meer voorkomen dan in Europa. Hij is van oordeel, dat c'e schommelstoel ieLereen, behalve de zeer zwakken, in staat stelt enige beweging te heb ben, onafhankelgk van tyd en weers omstandigheden en op een waardige wyze. De bloedsomloop wordt ver beterd, de ademhaling en spierbewe ging worden gestimuleerd en de ge wrichten worden soepeler, 's Avonds heeft de schommelstoelbeweging een slaapverwekkende uitwerking! Deze belangstelling voor schom melstoelen zou de grote Amerikaan se staatsman Benjamin Franklin ongetwyfeld bijzonder gewaardeerd hebben. Hij was immers degene, die byna 200 jaar geleden wees op het grote nut van de schommel stoel voor de gezondheid. In 1770, toen hij 64 jaar oud was, liet hy zyn leunstoel in een schom melstoel veranderen en dit werd de eerste schommelstoel ter wereld. Volgens de historici gingen de meu belmakers tot 1815 door met het om bouwen van gewone leunstoelen in schommelstoelen en eerst daarna mar' 'in zy speciale schommelstoelen. Deze namen al spoedig een vaste plaats in, althans in Amei'lka. In Eu ropa en andere delen van de wereld maakte de schommelstoel minder op gang. Ofschoon de schommelstoel nooit geheel uit de Amerikaanse huiska mer is verdwenen, was tot voor kort de moderne stoel toch veel meer in trek. Deze was esthetisch ook veel beter maar medisch gezien vaak te veroordelen. De moderne stoelen zyn namelijk volgens de doktoren maar ai Autojassen zijn ,skijt assen Als men op de stations van Rome de ogen goed de kost geeft, krijgt men een goede indruk van de win tersportmode. Met de Olympische Spelen in het vooruitzicht, zijn de lointersporten dit jaar populairder dan ooit. De sortering sportkleding en aantrekkelijke après-ski modes voor' de avond is dan ook hijzonder groot. Opmerkeiyk is het dat de gewat teerde nylon-anorak of het ski-j^k nog niets aan populariteit heeft in geboet. Wel ondervindt het grote con currentie van een nieuwe uitvoering aan twee zijden draagbaar (Eén kant effen en de andere kant in een op vallend patroon). Capuchons hebben vaak een bont voering of een bontrandje. In de goed kopere uitvoeringen zyn de capuchons afneembaar zodat men een bontmuts by het jack kan dragen. Jumpers zijn ruimer dan ooit. Veel truien hebben capuchons, die opge rold kunnen worden tot dikke rolkra- dikwijls een straksluitend pakje van wollen jersey gedragen, bestaande uit een strakke pantalon en een twinset. Deze combinatie is vrywel uitslui tend bestemd voor een zitje in een restaurant of hotel na zo'n sportdag, maar mag niet betiteld worden als après ski-kledlng. De pantalon kan voor de avond wel dienst doen maar het twinset moet vervangen worden door een jumper in een zeer fleurig patroon. In sommige hotels heeft men er bezwaar tegen, dat tydens het diner een lange broek gedragen wordt. Daarom neemt de rok een belangrij ke plaats in by de wintersportgarde robe. Voor het diner alleen of zelfs voor de rest van de avond prefere ren de dames lange of zeer lange rechte rokken van geruite mohair. Maar indien men de avond niet wil doorbrengen niet stilletjes zitten en eten en men eventuele restanten ener gie wil opmaken aan de '"twist" dan dient de garderobe ook een wyde kor te rok te bevatten, gewatteerd en aan beide zijden draagbaar, compleet met laarsjes of slobkousen in stof, die ge schikt is voor <je avond, zoals flu weel. GINA MARTELLI. Geheel gekleed voor de de hellingen met een prachtige trui ontworpen door het beroemde ont- werverspaar Simonetta en Fabiani. Links: Orlon-trui, wit en bruin ge ruit met een capuchon, die tot rol- kraag kan worden omgetoverd. Rechts: Fuchsia en zwart is de kleurencombinatie, die Mirsa ge bruikte voor deze sweater met polohals in een fantasiepatroon van een vierkantje met pompoens er aan. Dik en wijd Bloempatronen zyn minder In trek en de meest modieuze anoraks zijn dan ook bedrukt met 'n abstract bloempatroon of met een enkele doch enorme bloem. Op het voorpand van de effen witte jacks met ritsluiting ziet men bijvoorbeeld enorme zonne bloemen, op de rug één. De modellen, die wy verleden jaar nog "autojassen" noemden zyn nu gepromoveerd tot sneeuw- of skijassen. Meestal zyn ze van dik materiaal wy*d van vorm en van driekwart lengte met ruime schou ders en mouwen. Ruiten is troef - hoe groter en fel ler hoe beter - op de voet gevolgd door een militaire styi met dutobel borststuk en epauletten, ceintuur met koperen gesp en koperen knopen. Witte laarzen met een bontrand in dezelfde bontsoort als de voering van de capuchon of de kraag (meestal vos) ziet men overal in de chique wintersportplaatsen. Dit geldt ook voor bontwanten met palmen van po- peline in hetzelfde patroon als de anorak. Na een inspannende sportdag wordt -,1 n -< sv '•vC' ',K\ V*- te vaak de oorzaak van heel wat rug pijnen en spierkrampen. Zitcomfort De televisie en de eisen, die de te levisie aan het lichaam van de kyker stelt, is waarschyniyk de oorzaak, dat er tegenwoordig veel meer naar gemakkeiyk zittende stoelen wordt ge vraagd. De styi van de stoelen is weliswaar ook thans nog een factor van betekenis maar de ontwerpers zyn zich toch meer en meer bewust geworden van de behoefte aan zit comfort naast een styivol uiterlijk. Wat de kantoorstoel betreft, zyn specialisten van mening, dat er op gelet moet worden of de zitting van deze stoel wel 45 cm boven de grond komt. zy zyn van oordeel, dat dan spieren en bloedvaten van rug en dy- benen normaal innen biyven functio neren. Voorts is het gewenst, dat de rug leuning verstelbaar is om zodoende voor een natuuriyke ruggesteun te kunnen zorgen. Van top tol teen DE MEESTEN VAN ONS hebben aan het begin van he* jaar allerlei goede voornemens maar meestal worden ze spoedig weer vergeten. Er zyn besluiten, die men moet nemen en waaraan men zich beslist dient to houden. Besluiten nameiyk op het ge bied van de schoonheidsverzorging. Besluiten als: 1 Ik zal proberen een schoonheids masker te maken om myn huid mooi er te maken. 'Een masker van ci troensap en gerst is gemakkeiyk zelf te maken en kan een vlekkerige huid veel goed doen. Neem anderhalf eet lepel toilet-havermeel, anderhalve eetlepel gerstepoeder twee theele pels magnesiummelk en twee eetle pels citroensap. Meng het geheel met wat water tot het een dik papje is. Op het gezicht aanbrengen en laten zitten tot het droog is. Dan afspoe len). De eerste keer, dat ik in het nieuwe jaar last heb van myn voe ten ga ik naar 'n deskundige op 't ge bied van de voetverzorging. Ik ben niet van plan te biyven sukkelen met likdoorns en eeltknobbels. 3. Ik ga iets nieuws doen met myn maka-up. Ik zal (a) een veel lichte re kleur lippenstift proberen, omlijnd met een donkerder tint, (b) voor 's avonds een donkere poeder gebrui ken met een lichtere er overheen (c) eindelijk eens precies leren hoe ik oy het opmaken -"an de ogen tewerk moet gaan. 4. Ik zal het mediciinkast.ie en de la de van de toilettafel opruimen en al les wat ik in 1963 gebruikt heb, weg doen. 5. Ik zal alle borstels en kammen (inclusief het kammetje in miin hand tas) in 1964 elke week reinigen. Televisie-antennes zyn in Neder land meestal byzonder goed zichtba re „ornamenten" op het dak. Ook hier te lande neemt intussen het ge bruik van binnenshuis opgestelde an tennes toe. De kamerantenne is even wel geen lust voor het oog. In Japan worden nu TV-antennes verkocht, die verborgen zyn in voorwerpen die in de regel in de huiskamer voorkomen, in schildery-iysten en vaz< byvoor- bc ;ld. Paar leuke ideetjes Sieraden die aandacht trekken Gouden bladvormige speld met koraalrode stenen vestigen de aan dacht op een hoog T I Sieraden vormen een zeer belang rijk onderdeel van de schoonheidsver zorging en de mode. De glanzende pracht van een blauwe ketting bij voorbeeld doet blauwe ogen blauwer ljjken. Groene sieraden verlenen een reflectie, die in bruine ogen een groe ne glinstering doen ontstaan. Heeft men mooi haar? Dan kan men hierop extra de aandachtves tigen door middel van sieraden. Steek byvoorbeeld een haarspeld .n het haar of gebruik kleine pennetjes om een ketting over het kapsel e leggen, waarby de uiteinden van de ketting verborgen kunnen worden door er wat haar overheen te kammen. Indien men een bijzonder slanke taille heeft, draag dan geen broche op de schouder. Steek de broche de omgeving van de taille vast, zo dat men er de aandacht op vestigt. Bij mooie handen hoort een ring met een schittersteen en zo mogelyk :n opvallende armband. Wil men mooie kleine voeten ol mooie enkels goed later uitkomen dan kan men fraai schitterende gespen op de schoenen dragen. PA CHAPIJN WERD-BOOS Charly Chaplin, die de wereld van de showbusiness op zijn duimpje kent, was helemaal niet in zijn schik toen zijn dochter Geraldine te kennen gaf bij het toneel te willen, zelfs al was dit toneel dat van het zeer res pectabele Royal Ballet te Londen Onder voorwaarde, dat zij een mi nimum aan publiciteit zou krijgen, stond hij toe, dat zyn dochter aan de- koninklijke balletschool zou stude ren. Hoe kan men echter een jeug dige beroemdheid uit he1 nieuws hou den? Enige tyd geleden verschenen er foto's in de kranten van Geraldine die de can-can danste. Op de school beloofde men, dat iets dergelyks niet weer zou gebeuren en deze be lofte werd gehouden. Maar dezer dagen kwam Geraldine weer in het nieuws. In het elegante Theatre de Champs Elysees trok zij grote belangstelling in haar rol van buikdanseres. Vader Chaplin was by zonder boos! Het valt op velerlei ge bied niet mée de dochter van een be roemde vader te zyn. In de afgelopen jaren is veel verbeterd in de behandelingsmethode voor suikerziekte. Veer tig jaar geleden was er nog geen enkel genees middel, dat een directe invloed had. Allerlei verzachtende middelen werden destyds aanbe volen arsenicum, opi- en bromides - voor diabetische kinderen kwam de dood soms al voordat de diagnose ge steld kon worden. Deze toestand is aan zienlijk verbeterd. Veel patiënten kunnen het zelfs zonder insuline-in- jecties stellen en kunnen volstaan met het hou den van een dieet. Een patiënt die insu- line-injecties krygt kan zich zo goed gaan voe len, dat hy de dagelyk- se injecties gaarne on dergaat. Maar na een poosje gaat de injectie naald hem tegenstaan en vraagt hy of hy niet inplaats van inentingen iets in kan nemen. Nieuw middel Insuline is een stof, welke by een gezond mens door de alvlees klier - een klier dicht- by de maag wordt ge produceerd. By diabe tic.-en moet deze onmis bare substantie van buitenaf worden toege diend. Het innemen door de mond is tot nu toe niet succesvol gebleken maar bijna per onge luk heeft men iets an ders ontdekt, dat het werk van de insuline zal doen en het suiker gehalte in het bloed op tici doet de klier zyn werk niet of onvoldoen- WAT DE DOK I ER ER VAN ZEGT WWWHUWWW een redelflk peil zaJ houden. In het begin werkte het nieuwe medicyn re- deiyk by zestig procent van de mensen die aan suikerziekte lyden. Thans is het evenwel verbeterd en de fabri kanten zeggen, dat by gebruik van dit middel diabetes onder controle kan worden gehouden in tachtig procent - an alle gevallen. De pati enten waarby het nieu we middel niet werl< zullen het met injectie; blijven moeten doen, d< anderen kunnen met 'r tablet volstaan. Zij, die zeggen, Jai de mens nog vóór m, op de maan landt, eet tablet zal hebben uit gevonden tegen prak tisch elke vorm vai suikerziekte, hebbei waarschijnlijk gelyk Momenteel weet nog niemand waarom som mige patiënten geen baat hebben bij een pil Dokter beslist De dokter moet be slissen of een patiënt injecties moet hebbei of kan volstaan met 'n tablet. De patiënt moei natuurlijk altyd beden ken, dat- hy zich in alle gevallen nauwkeurig dient te houden aan de dieetvoorschriften. Het is jammer, dat vele dieetartikelen zo duur zyn. De patiënt moet in een zo goed mogelyke conditie blijven, infec ties vermijden, zyn huid beter dan normaal ver zorgen en nooit verge ten dat routine-onder zoek van de urine nood- ''1k blijft.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5