Noordwijks echtpaar opgelicht door handelaar TV-toestellen ZATERDAG 2a JAWUAR1 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Wees voorzichtig met het tekenen van koopkontrakt Veel misbruik van vertrouwen in de TV-handel de winkelier F. ook niet als verko per te zijn vermeld, doch een Leidse firma, naar verluidt een relatie van de Noordwij kse failliet verklaarde winkelier. De financier ings-maatschappij stelt zich nu op het standpunt, dat zij zich houdt aan de door W. en Een echtpaar te Noordwijk vroeg z«" vrouw ondertekende huurkoop einde 1963 bij een winkelier in radio- overeenkomst, welke de leverancier en TV-toestellen in hun woonplaats van het T V-apparaat bu haar in een TV-toestel op proet. Dadelijk >ev"?e en eist betaling van het in werden enkele toestellen geplaatst dat kontrakt vermelde bedrag, met en de kopers bepaalden hun keuze op vertragingsrente en boete wegens een eenvoudig Philips-toestel in de to8!,..» prijsklasse van ƒ825— Dit toestel Het echtpaar W. heeft thans op KiZ.» u,. van het erht. aanraden van ztjn raadsman, de bleef in de woning van het echt paar achter. Met het oog op de ga- - T w- rantie vonden man en vrouw het Legden, de Officier vy* Justttie te praktizjjn Th. J. van der Heijden te wen^lijkhetapparaatop afbetaling n^t te kopen,; toen zij echter het toe- "Ml onderzoek te gelasten naar de stel een poosje in huis hadden, ver- hier plaats gevonden hebbende ma- anderden zij van gedachten en be- Vï? P'g ,va,n «J1' sloten zij van financiering maar af te geel dat^hu* opM»^ «./of vals- Volgens de heer Van der Heij den gaat ook de financieringsmaat- xien en het ontbrekend bedrag in eens te betalen. Daarom werd kort na het ont vangen van het fabrieksgarantie- bewijs aan de Noordwijkse winke lier ƒ700.tegen een kassa-bon gebracht. De winkelier werd intussen door de Haagse Rechtbank in staat van schappij niet vtü-uil Kennelijk heeft deze Amsterdamse onderneming bij inlevering van het kontrakt door of vanwege de Noordwijkse winke lier of zijn Leidse handlanger da delijk een behoorlijk bedrag uitge keerd, zonder zich er van te over tuigen, of in werkelijkheid het goede in het kontrakt vermelde toestel ge leverd was. Het echtpaar W. heeft ook uitermate dom gehandeld door een blanko kontrakt te tekenen. Hoe deze zaak voor het echtpaar zal uit pakken, is niet met zekerheid te voorspellen. Het was blijkbaar door het ontvangen van het toestel en het vertrouwen in de Noordwijkse han delaar zo gebiologeerd, dat het maar tekende. Intussen is dit een goede les voor anderen. Het echtpaar W. is niet het enige slachtoffer van zwen del. In dit verband is ook dienstig te wijzen op misbruiken, die ook voor komen onder de TV-reparateurs, die in de kranten adverteren met TV- reparatie aan huis. Een radio-reportage met verbor gen microfoon bracht aan het licht, dat voor een reparatie van een tele visietoestel waar niet meer dan één weerstandje van veertig cent ver vangen moest worden niet minder dan zeventig gulden reparatiekosten werd gevraagd. Anderen berekenden bedragen variërend van twintig tot vijftig gulden. Houdt u dus aan het vertrouwde adres! LEIDEN 35 JAAR HAND IN HAND MET „KUNST EN GENOEGEN" LISSE Auto rijdt op vrachtwagen in. faillissement verklaard en moest Vrijdagmorgen had op de Heereweg rijn winkel sluiten. ter hoogte van slagerij Persoon een autobotsing plaats Een luxe wagen, Geruime tijd later ontving het bestuurd door de heer P. de T. uit echtpaar W. bezoek van twee heren, Den Haag, reed pardoes op een langs die kwamen van een Amsterdamse de kant geparkeerde vrachtauto van financieringsmaatschappij. Zij zei- de fa. J. C. J. v. D. uit Hillegom, den dat het echtpaar- een toestel wellicht omdat de bestuurder met had gekocht voor 1.313.50, inklusief zijn wagen in de knel kwam door rente, administratiekosten en assu- tegenliggend verkeer. De bestuurder rantie-premie en dat daarop bij de van de luxe wagen was bovendien aflevering van het toestel per kas ook nog strafbaar omdat hij de Hee- 355.was betaald. Hiervan was reweg vanaf het Vierkant in ver een kontrakt ten kantore van de boden rijrichting bereed. Behalve de financierings-maatschappij aanwezig, schade zal hij dus ook nog wel een welk stuk mede was getekend door behoorlijke boete te betalen krijgen, de winkelier. Een inzittende dame in de luxe wa- Later kreeg het echtpaar een foto- gen moest door dr. Haase verbonden kopie van dat financierings- en huur- worden, koopkontrakt toegezonden. Groot was de verbazing, toen vastgesteld werd, dat daarin een TV-apparaat met Geboren: Thomas Johannes Maria geheel andere fabrieksnummers en zn van Th. van Beek en J. H. Cle- van een duurder type dan ten huize mens; Johannes Jacobus Cornelis zn van het echtpaar was afgeleverd, van H. C. Kortekaas en W. M. Balm; was vermeld. Lenette Leonarda Antonia dr van W. W. en zyn vrouw herinnerden zich N. Bax en A. M. Kaptein; Paulus nu achteraf, dat zij in goed vertrou- Franciscus Maria zn van J. W. A. wen een kontrakt hebben getekend. Streppel en J. M. Willemsen; Maria Deze overeenkomst was toen niet in- Johanna Catharina dr van L. M. van gevuld. De bankroet verklaarde den Dam en M. C. Toledo; Simone winkelier had hun verteld, dat zijn Petronella Antoinette dr van S. P. A. schrijfmachine stuk was en dat hij Warmerdam en J. P. van der Klugt. daarom het stuk later wel in orde Ondertrouwd: Wilt Feenstra, wo- zou maken. In het kontrakt bleek nende te Curasao en Margaretha W de Ruwe, wonende te Lisse, Vinken- HILLEGOM Schaakclub „De Uil". Na de ge- w *.n zellige feestavond van de vorige week Vereteeg e v F M J Marks' is de competitie weer voortgezet. Bij ev' M' J de wedstrijd snelschaken werden de prijzen gewonnen door: 1. W. Peet; imrkD¥Yif7¥¥ir 2. W. Vledder; 3. J. van der Wey- JNOORDWIJk den; 4. G. van Heusden en 5. B. Win- laan 8. Gehuwd: J. W. H. Olsthoorn en C. A. M. de Meulder. Overleden: Kors van Drongelen SOU DEO GLORIA VOERT „JOHANNES PASSION" UIT keiaar. In de 12 ronde om het plaatselijk kampioenschap werd geen enkele partij met remise afgesloten. In een Met het oog op het vaststelen van spannende strijd tussen J. van der andere bijeenkomsten en vergade- Zwet en M. Rood was de stand aan ringen deelit het bestuur reeds thans het eind respectievelijk 2 torens, 1 medie, dat de Chr. Zang- en Orato- loper tegen 1 toren, paard en loper, riumverengiing „Soli Deo Gloria" te beiden met hetzelfde aantal pionnen. Noordwijk aan Zee op woensdag 11 M. Rood manoeuvreerde echter fout maart a.s. wederom een uitvoering en Van der Zwet promoveerde. Of- zal geven van de „Johannes Pas- schoon J. Staats nu goed in vorm is sion" van Joh. Seb. Badh. moest hij toch zijn meerdere erken- Medewerking verlenen de solisten nen in J. H. Veenstra. H. H. Huls- Ank Reimders, sopraan; Elfriede man won voortreffelijk en vlug van Beijer, alt; Gerand Honing, benor; Car W. Peet. J. van Lierop liet reeds Niessen, bas; David Holestelle, bas; voor de tweede maal verstek gaan Li-da Claus, cLavedmbel. Verder het zonder melding en J. van der Weij- West-Nederlands Symphonie Orkest den kreeg de winst. In de partij J. be 's-Graverohage met Louise Goos- Ph. van den Berg-L. C. Zonneveld sens, vioLa gamga, ailsmede het koor ging het gelijk op en Zonneveld bood van de Chr. Zanig- en Oratoriumver- remise aan dat door Van den Berg emgirug „Soli Deo Gloria". Het ge- geweigerd werd en terecht, want hij heel staat onder leiding van de diri- haalde de volle winst binnen. A. Bal- gent Chris Hanegraaff. kenende verloor tegen H. Keijzer en Muziekliefhebbers uit Noordwijk J van der Wolf stond er eerst beter en omgeving zullen deze uitvoering voor dan zijn tegenpartij W. Steen- in de a.s. lijdensweken zeker niet voorden maar verloor toch de partij willen missen en doen er goed aan In groep C zette G. van Heusden datum van 11 maart a.s. nu al im zijn overwinnigen reeks voort (10 uit kun agenda te noteren. 10) zijn tegenpartij S. Mohlmann is nogal vlug met zetten. B. Winkelaar A.F.V.N. MOBILISEERT blijft goed volgen en won van J. Scheepmaker. B. Hartman kreeg 1 punt cadeau doordat G. Dannijs weg bleef zonder bericht. FOTOGRAFERENDE JEUGD De vergadering vam de Noordwijk se foto-amateurs in hotel „Noordzee" leverde enkele belangrijke initiatie- KATWIJK AAN DEN RIJN van 12 bot 16 jaar op te vangen un Bridgeclub „De Brug" In hotel een maandelijkse bijeenkomst, waar „De Roskam" speelde de bridgeclub de problemen van opnemen, ontwik- „De Brug" de derde drive in de on- kelen, vergroten en afdrukken theo- derlinge competitie. De uitslagen lui- retisch en praktisch kunnen wor den als volgt, waarbij de tussen den behandeld. Enkele ervaren le- haakjes geplaatste cijfers en getallen den van de Noordwijkse Vereniging resp. de stand en het totaal aantal van Amateurfotografen zullen hier- punten in de competitie aangeven: aan leiding geven. Men kan zich Groep A: 1 de heer en mevrouw voor de jeugdafdeling opgeven bij D. Parlevliet 85 m.p. (8264); 2 W. de secretaris, de heer E. J. Vink. Klos—M. D. Hage 79 m.p. (2—331); Ouarles van Uffordstraat 90, bel. 3 de heer en mevrouw A. de Lange 3166. of bij de voorzitterde heer 73 m.p. (4—307); 4 mevrouw Van der J. K. de Vries, Quartos van Ufford- Valk-mevrouw Saeij 73 m.p. (6-7straat 29, teL 2827. 271); 5 J. de Jong-D. van der Plas Verder werd in deze vergadering 71 m.p. (3310); 6 mevrouw Den een commissie ingesteld om de vie- DulkJ. Parlevliet 69 m.p. (5—286); ring van het 10-jarig bestaan van de 7 S. Visser—C. Duindam 67 m.p. (1 AFVN op 27 oktober a.s. voor te be- 334); 8 E. J. van Leeuwen-A. de reiden. Ruiter 67 m.p. (6-7—271); 9 de heer De uitsiaigen van het verplicht on- en mevrouw P. van Paridon 65 m.p. dierwarp „Experiment" luidden: (9347); 10 Mevrouw Coenraeds1 K. A. Kok, 2 D. v. Rijn, 3 H. H. Booijs 63 m.p. (10—245); groep B: Braakman. 4 A. G. v. Asten. 5 J. 1 C. den Dulk-N. Parlevliet 56 m.p. Bedijn, 6 mevr. M. L. Goudriaam, 7 (1—164); 2 M. Hermans-M. van Du\j- G. Prins, 8 N. SchmaL 9 M. Zuider- venvoorde 52 m.p. (3—148); 3 C. Ou- duin, 10 C. Jagtenberg, 11 E. Vink, wehandP. van Duijvjjenode 52 m.p. 12 J. Kienjet, en 13 J. K. de Vries. (6—138); 4 mevrouw Groeneveld— Bij het vrije onderwerp waren de B de Bruijn 50 m.p. (5—141); 5 de portretten troef. Hier was de uitslag: heer en mevrouw M. van den Anker 1 A. G. v. Asten (een aap achter tra- 50 m. p. (5—141); 6 B. H. Agema— lies), 2 mevr. M. L. Goudriaan, 3 D. O. E. A. Saejj 46 m.p. (4—145); 7 G. v. Rijn, 4 J. Kienjet, 5 J. Bedijn, 6 Hardebol—A. P. Bozelie 30 m.p. (7— C Jagtenberg, 7 H. Braakman, 8 K. 123). A. Kok. Op zaterdagmiddag 25 jan. a.s, zullen de amateurs een gezamenlijke fototocht ondernemen. Competitie „Nooitgedacht" De Noordwijkse klaverjas ver. „Nooitge dacht" speelde in Ons Gebouw een competitiewedstrijd, waarvan de uit slag als volgt luidde: 1 K. Kruijer 5371 p., 2 L. Oranje 5266, 3 M v. d. Niet 5194, 4 Jos Oliemans 5175, 5 W. Hoek 5169. 6 B v. d. Linden 5052, 7 A. Cramer 5008, 8 E. de Ridder 4946, 9 D. Klinkenberg 4951, en 10 H. v. Rooyen 4938 p. Bekroningen Leden van de Noordwijkse Vereniging van Pluim vee- en Konijnenhouders hebben met hun fraaie dieren op de grote nationale tentoonstelling „Avicultu- ra" te Den Haag weer opmerkelijke successen behaald. Mevr. N. v. Loe-Smit zag aan haar Angora's het predikaat „Uitmuntend" toegekend. Tevens werd dit konijn de beste in de langharige rassen en beste der Angora-club. De heer P. Hommel behaalde met Black and Tan het predikaat ZZG; de heer H. Blom met Hollander ZG, en de heer W. Zaal met Havanna het predikaat ZG. Lectuuraktie had prachtig resul taat De lectuuraktie van de plaat selijke afdeling van het Ned. Rode Kruis heeft over 1963 een bijzonder mooi resultaat opgeleverd. In totaal werden 77.457 boeken bijeengebracht, terwijl 219,593 kilogram tijdschriften werden verzonden. Het lectuurhuisje van het Rode Kruis te Noordwijk-Binnen leverde 3419 kg tijdschriften en dergelijke op en 2267 exemplaren leesbare boeken. Het bestuur brengt allen hartelijk dank, die aan deze geslaagde aktie hebben medegewerkt, in het bijzon der de heren D. v. d. Niet en Kapel, die zich resp. te Noordwijk aan Zee en te Noordwijk-Binnen met de in zameling hebben belast. NOORD W1JKER HOUT Feestavond KAV De eigen to neelclub heeft de leden van de ka tholieke vrouwenbeweging in de zaal van de gebrs. Brama een buitenee- woon vrolijke avond bezorgd. Dat de dames vertrouwen hebban in hun toneelclub, bleek uit de grote op komst en vooral ook uit het feit. dat veel dames vergezeld waren van hun echtgenoten. Onder leiding van de heer Bruines als regisseur werd een klucht met de veelzeggende titel „As je me nou" opgevoerd. De reacties in de zaal lie ten geen twijfel bestaan aan het suc ces. De lachtspieren kregen bijna geen moment rust. De hartelijke dankwoorden gericht tot regisseur, speelsters en souffleuse door de voorzitster mevr. De Haas, en de bloemen welke daarbij werden aangeboden, waren dan ook zeker verdiend. De voorzitster deelde na haar welkomstwoord bij het begin van de avond mede. dat op 6 febru ari a.s. een kamavalsavond wordt ge houden in hotel Van der Geest. Die avond is tegen een toegangsprijs van f 1.per persoon toegankelijk voor de dames-leden, hun echtgenoten of huisgenoten. Het bestuur zal het op prijs stellen als men gecostumeerd komt, of minstens met een masker tje, maar noodzakelijk is liet niet. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij de wijkleidsters en de bestuurs leden. De goedgeefse middenstand van Noordwijkerhout had door het be schikbaar stellen van prijzen weer gezorgd, dat ook op deze toneelavond een vlotte verloting kon worden ge houden. Behalve door de eigen leden met hun mannen werd deze toneelavond ook bijgewoond door de geestelijk adviseur, pater Bavo Ruiter, be stuursleden van de KAB en St. Deus Dedit alsmede door vertegenwoor digsters van de zusterafdeiingen in De Zilk en Voorhout. Geboren: Theodoras B. J. M. z.v. J. T. J. M. Broekhof en M. L. J. T Aug'ustinus; Jongen J. J. M. z.v. M F. E. M. Mutsaerts en M. M. Verde- ga/all; Edoardus T. C. z.v. P. M. de Groet en H. M. J. Bon; Theodoras J. C. z.v. C. L. U. Zwetsloot en M A. Kortenddjk. Ondertrouwd: C. J. Kauffman en A. M. Zuiderdiuin; G. P. Heemskerk en M. A Heemskerk. Getrouwd: P. C. G. de Groot en W. M. J. Edelaar. Overleden: Petrus G. v. d. Veilde 53 j„ e.v, H. J. Gerritsen. K. en G., het Leidse Chr. Tamboer- en Pijpercorps, heeft z'n vijf en dertigste verenigingsjaar op 1 oktober 1963 mogen beleven. Dit jubileum is eenvoudig maar vrolijk gevierd. Het corps zo staat er in het voorwoord van het program ma heeft een goed jaar gehad. Maar dan volgt, dat het leed niet aan bestuur en leden is voorbijgegaan. Met enige ogenblikken stilte herdacht men de na gedachtenis van de heer M. H. de Reede jr., die op 27 oktober 1.1. Is gestorven. Deze grote stuwkracht, raadgever en vriend van K. en G. (iedereen ten voorbeeld) werd in 'n sympathiek woord van ds. Vossers herdacht. Dan nam de voorzitter, de heer IJzer man, het woord. Hij riep de vele geno digden het welkom toe en belichtte de glorieuze momenten, die K. en G. in dit jaar heeft meegemaakt. Hij wees op de bloei en groei van het corps, dat be halve de senioren tachtig junioren telt. terwijl er nog een grote lijst is van jongelui, die wachten om een plaatsje te veroveren. De avond begon met een openingsfanfare. Het hele optreden mag een succes worden genoemd voor de do centen en instructeurs, de heren Freyse, van der Tuin en Hensbergen. Alleen al het aanschouwen van al de unifor men. in blauw en rood en wit. de trom men, pauken drums, het koper op de achtergrond hoog opgesteld, was een boeiend feest voor het oog, maar ook het oor werd geboeid. De heer Zwetner, de sinds jaren bekende paedagocg van dit ensemble, sprak steeds het inlei dend woord tot een volgend nummer. De kleine fluiten, door slagwerk bege leid, speelden hun vrolijke marsliedjes. De miniatuur-chef van de jeugdband, die werd voorgesteld aan het publiek, heeft zich al aardig ingewerkt, een tam boer maitre van (klein) formaat. Al de junioren speelden met ware vreugd de opgewekte volksliedjes Een solistengroepje uit de senioren, zeven in getal, speelde, met mooie zuivere toon, op hun dwarsfluiten de driedelige suite van K. Fischer (vermoedelijk rond 1655?). De delen „Entreé, menuet en Rondo" werden in voorbeeldig samen spel uitgevoerd. Maar Jong K. en G. zingt ook aardige geestige liedjes onder leiding van de heer Freyse, waarbij de jonge pianiste Ada van der Bent secun- deerde. Dan waren er de senioren, onder leiding van hun tamboer-maitre Piet Oosterhout. Zij gebruikten geen woor den maar stelden daden, 't Werd een bonte mengeling van klank, kleur en VOORHOUT Toen de voorzitter van het pries tercomité de heer A. L. de Bekker, zjjn afscheidsspeech aanving, bij het vertrek van de kapelaan, was de gro te zaal van het parochiehuis tjokvol, zodat velen met een staanplaats ge noegen moesten nemen. Spr. zeide, dat allen opgeschrikt waren, toen ze het bericht hoorden, dat de kape laan was overgeplaatst naar Middel- harnis. „In de achter ons liggende jaren, aldus spr., was U steeds met jeugdig enthousiasme bezield, op ve lerlei terrein. Activiteiten werden ontplooid in en buiten de kerk. Als gesprekspartner in de bijbelgroep was U zeer gezien. Wij allen verlie zen in U een goede vriend". Spr overhandigde kap. Hoogewegen een, enveloppe met inhoud. Ons gebed vergezelle U. De pastoor zeide gehoopt te heb ben een tweede kapelaon te krijgen Hij noemde bet voor de kapelaan een grote overgang en was er van over tuigd dat daar zeer veel werk is te doen. Hij dankte de kapelaan harte lijk voor zijn grote werklust. Namens school en gymnastiekver eniging was de heer B. G. A. Went de tolk Hij wenste de kapelaan veel succes Hij overhandigde hem een boekenbon. Namens Foreholte bracht de heer J. v d Hoeven de dank over, en overhandigde de kapelaan een wisselbeker voor welke wedstrijd dan ook. Een klasgenoot, de kapelaan van de St. Victor in Noordwijkerhout schetste in een geestige toespraak de vriendschap tussen hen beiden. Hij hoopte dat deze in de „overzeese ge biedsdelen" ook blijft bestaan. Ja, het is afgelopen, aldus de ka pelaan in zijn antwoord. De tijd in Voorhout doorgebracht was zegen rijk. Hij dankte alle sprekers en ook voor de vele tastbare bewijzen van erkentelijkheid. Handbal „Foreholte" Na een rust van twee weken, gaan beide teams weer naar Den Haag om in de Hout- rusthallen resp. Sep 2 en Phoenix te ontmoeten. 14.00 uur speelt het le te gen Sep 2 op veld 3. De volgende speelsters worden verwacht: Ans Turnhout, Co v. d. Berg, Thea Huijts Dinie v. d. Berg, Corrie v. Werkho ven, Hannij v. Dijk, Ellens v. d. Poll, Dorie Koster, Rie Wolvers, Gerda Floor. Vertrek 13.00 uur. Het 2e speelt om 15 40 uur tegen Phoenix, veld 3. Hiervoor gaan mee: Magda Rietveld, Plonie v. d. Ploeg, Lida v. Bemmelen, Ellij v. Dijk, Ria Damen, Nora Turnhout, Nel Zwet sloot, Nelly Datema, Fia van Dam en Nilca v. Leyen. Vertrek 14.40 uur vanaf de kerk. 25 jaar E.H.B.O. Morgen, zon dag 26 januari, herdenkt de afdeling Voorhout van de Kath. Nat. Bond voor E.H B.O. haar 25-jarig bestaan. Deze feestdag zal worden ingezet met een H. Mis uit dankbaarheid, waarna een gezamenlijk ontbijt voor de wer kende leden. Des namiddags om 3 uur wordt de officiële receptie voor genodigden gehouden in het parochiehuis, waar na van 4 uur tot half 5 het bestuur door eenieder, die de E.H.B.O. een warm hart toedraagt, gefeliciteerd kan worden. 's Avonds speelt de toneelvereni ging ODI voor leden, donateurs en genodigden de klucht in drie bedrij ven „In de Vergulde Os" van Johan Blaaser. rhythme. Soms een lied met geestellijke inslag, dan weer een dansje. Onder lei ding van de heer Zwetner werd zelfs de „Twist" gespeeld, 't Was alles een groot succes. Er werd met veel aandacht en bewonderend geluisterd. Overziet men heel deze uitvoering: hoe belovend en (door de senioren), hoe goed was de kwaliteit der klanken en het rhythme, crescendi en decrescendi, getuigden van vakmanschap van de leiders en veel animo van de spelers! Na het optreden van K. en G. volgde een cabaret-variété, verzorgd door het gezelschap Han Bak ker. J KORTMANN Prof. dr. E. W. Gorter: Naar een methode van eenvoudiger anorganische scheikunde Gistermiddag aanvaardde dr. E. W. Gorter, uit Leiden, het ambt van ge woon hoogleraar in de anorganische scheikunde met een rede over ver eenvoudigingen in de onorganische scheikunde. Hij besprak de toene mende specialisatie in de scheikunde, die ook zonder de grote toename van het aantal studenten een grote uit breiding van docentencorps en staf nodig zou hebben gemaakt. De spe cialisatie is slechts indirect de oor zaak van de ontoegankelijkheid van de natuurwetenschappen voor de leek en voor specialisten in een an der vakgebied. Ter verkorting van voordrachten en publicaties bedient ieder klein vakgebied zich van een eigen vakjargon, vrijwel onverstaan baar voor de leek. Hert gebrek aan eenheid in defini ties, symbolen en eeniheid verergert de situatie, maar maakt evenmin de natuurwetenschappen essentieel moeilijk. De vernieuwing die Van Arkeil in het begrip van anorganische ohemie gebracht heeft door de beschouwing vanuit het standpunt der ionenbin ding, heeft dit vak gemakkelijker ge maakt, zodat men nu moeilijker pro blemen kan aanpakken. De leek heeft echter van dit ge makkelijker worden nog niet gepro fiteerd, doordat de schoolboeken deze inzichten te weinig verwerkt hebben en de wetenschappelijke journalistiek zich hier te weinig ontwikkeld heeft. Met enige eenvoudige voorbeelden wordt aangetoond dat de onderlinge ligging van de atomen in het kristal, de kristalstructuur, veer informatie kan geven over de chemische bin ding. Veel kristalstructuren zijn in zodanige vorm gepubliceerd, dat men ze niet gemakkelijk kan leren kennen. Daarom is een eenvoudiger methode van voorstelling ontwor pen, waarvan spreker hoopt dat zij kan bijdragen tot het leren kennen en het voorspellen van kristalstruc turen. Niet alleen de röntgenanalyse, waardoor men de kristalstructuur be paalt, maar ook vele fysische metin gen, met name magnetische metin gen, dragen bij tot' de kennis van de chemische binding. In anorganische chemisch onder zoek zal men bij voorkeur door va riatie van de samenstelling, vorming van vaste oplossingen, inbouw van bepaalde roosterfouten of sporen vreemde elementen, meer over het chemisch gedrag te weten trachten te komen. Hierdoor zijn zeer zuivere stoffen vereist, en vaak één-kristallen, waar van de bereiding speciale apparatuur vergt. Slechts door het gebruik van ge varieerde methoden van onderzoek kan men leren in welke richting de oplossing van een probleem gezocht moet worden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk zn v. D. Plug en M. H. Disseldorp; Wouter Michiel zn v. J. D. den Hengst en A. van Koolber gen; Gerharda Jacoba dr v. W. Gan- zevoort en E. van Duin. Overleden: T. van San dijk 78 jaar. echtg. v. A. Boer; H. Stoof 70 jaar, echtg. v. J. Kukler; M. van Leeuwen 70 jaar, wed. v. J. T. Versteeg; J. van der Nat 90 jaar, wed. v. J. N. Bouter; J. N. Paes 77 jaar, man; L. P. Roeters 45 jaar, man; J. A. van Beukering 48 jaar, vrouw; H. A. Wiekhart 61 jaar, man; R. W. P. Willems 12 dagen, zoon; G. Waasdorp 83 jaar, wed. v. S. Linschooten. TENTOONSTELLINGSAGENDA „De Ruif", Jan Vossensteeg 59 Te keningen en gouaches van Jacques Turk. Tot eind januari. De Lakenhal: Dagelijks 104 uur Zondags 14 uur Tentoonstelling van schilderijen door Ch Roelofsz Tot 27 jan 1964 Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat) Dag. 10—17, zond 13—17 uur Tent.st. Wow-Ipit, twaalf houtsnij ■Iers uit Amahamhai Tut 1 maart '64 Rijksmus. Gesch. Natuurweten schappen (Steenstr dag 10—4 uur zond 14 uur Legermuseum (Pesthuislaan): Ma t/m vrijdag 105 uur, zond 14 uur Rijksmus. Geologie en Mineralogie (v d Werfpark). Geologie van Ne derland Dag 10—12 en 24 uur zon- en feestd 24 uur Rijksmuseum v. Oudheden, Rapen burg. Tent. „Romeinse mozaieken uit Tunesië" Tot 15 maart 1964 Academiegebouw, Rapenburg 73 - Plastiek vam Jos vam Kessel en schilderijen vam Stevim Kwint. Tot 24 febr. De spekpater morgen in Lisse Morgen, zondag 26 januari a.s. om 19 uur zal pater Werenfried van Straaten (De Spekpater) een avond- conferentie houden in de kerk van de H. Agatha en daar verslag doen van de wereldomvattende activiteiten van Oostpriesterhulp. Pater Werenfried dankt zijn naam niet alleen aan zijn feitenkennis van de wereldnood -of aan meeslepende wijze waarop hij vertelt van zijn reis ervaringen door de nood gebied en van de wereld. Hij weet ook hoop te wek ken bij zijn toehoorders door een weg te wijzen naar een betere toekomst. Natuurlijk bedelt hij Maar hij kan en mag niet anders. Er is behoefte aan veel geld en aan goederen, kle ding, schoeisel, levensmiddelen in blik. Ieder jaar stuurt Oostpriester hulp tienduizenden kilo's goederen naar gezinnen in nood in de landen achter het IJzeren Gordijn en in China. Ook Lisse zal in natura kunnen helpen, 's Avonds staat aan .de Aga- thakerk, waar pater Werenfried preekt, een van de kapelwagens van Oostpriesterhulp. De volgende dag blijft deze kapelwagen bij de kerk staan om goederen en giften in ont vangst te nemen. Alles is welkom, nieuw en gebruikt. En aan de ach terzijde van de wagen is een offer blok aangebracht. Precies een Vt jaar geleden werd Skopje door een aardbeving voor driekwart verwoest. In de jaren 1962- '63 maakte de Leidse fotograaf, de heer Joh. Diepstraten een rondreis door Macedonië, het weliswaar nog arme, maar toch de laatste jaren steeds sneller ontwikkelende Bal- kangebied. Ten bate van Skopje houdt hij een lezing. Aan de hand van talrijke prachtige kleuren-dia's krijgt men een indruk van deze re publiek Macedonië, zijn gastvrije be volking, klederdrachten, cultuur en bouwstijlen. Van de mooiste liederen, gezongen door kinderen uit Brazda, is 'n grammofoonplaat geperst, waar van de opbrengst is bestemd voor de hulpactie aan Skopje. Het spreekt vanzelf dat u deze gelegenheid op woensdagavond 29 januari om 8 uur in café rest. „De Kleine Burcht", Nieuwe Rijn 19 niet mag laten ont gaan om eens nader kennis te ma ken met deze vriendelijke Balkan bevolking. Tijdens de pauze zullen liederen gezongen worden door de Poolse zangeres Natalia Zlobinska. Aan de Technische Hogenschooi te Delft is geslaagd voor het kandi daatsexamen scheikundig ingenieur de heer B. Bloem uit Leiden. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift ..de rela tie van secretorstatus en bloedgroep tot infectie met streptococci groep a en hun niet-purulente complicaties" de heer M. J. Haverkorn van Rijse- wijk, geboren te Oudenrijn, thans ge meente Vleuten-de Meern in 1932 en nu wonende te Oegstgeest. Promotor was prof. dr. W. R. O. Goslings. OEGSTGEEST Weekendbijeenkomst „Poelgeest" Op zaterdag 29 februari en zon dag 1 maart wordt in het oecume nisch georiënteerd vormingscentrum Oud-Poelgeest te Oegstgeest een weekendbijeenkomst gehouden met als thema: „Wat is Rome?" een kennismaking met de Rooms-Katho lieke Kerk, haar kenmerken, spiri tualiteit, vernieuwing. Inleiders zijn: prof. dr. C. A. Rijk en prof dr. L. Aarts, beiden verbonden aan het se minarie te Warmond. WARMOND Raadsvergadering De raad dezer gemeente komt dinsdag 28 januari a.s. in openbare vergadering bijeen. Ter tafel komt o.m. een voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de wo ningen Straat ter Leede 6 en 27 en Kerpsdam 4. Een benoeming van een lid van de commissie tot wei ing van schoolverzuim en een lid van de com missie van toezicht op het lager on derwijs in deze gemeente ter voor ziening in de vacatures van de heer J. A. M. Luijten, die met ingang van 1 februari a.s. als zodanig ontslag heeft gevraagd. Het voornaamste wat in behandeling komt is wel het voor stel van b. en w. tot voorlopige goed keuring van een plan tot onteigening van grond in het belang der volks huisvesting. In hun uitvoerig prae- advies zeggen b. en w., dat de ver binding van de beide nog gescheiden gedeelten van de Norremeerstraat nog steeds niet tot stand is kunnen worden gebracht overeenkomstig het ter plaatse vigerende uitbreidings plan. Voor de verdere uitvoering van dit plan dient de gemeente de be schikking te verkrijgen over een strook grond welke de heer M. C. Versluijs alhier in eigendom toebe hoort. Getracht is de heer Versluijs te bewegen bedoelde grond aan de gemeente af te staan en wel voor de prijs van 10,- per m2, welke prijs later is verhoogd tot 12,- per m2. Aankoop door de gemeente op een acceptabele basis is echter een illusie gebleken. De heer Versluijs stelt het volgende: de gemeente Warmond er kent dat het thans vigerende uitbrei dingsplan werd ingediend na zijn verkrijging van het onroerend goed. De verbindende kracht van het des betreffende besluit (uitbreidings plan) wordt niet aanvaard. Van me dewerking om een goede bedrijfsvoe ring mogelijk te maken blijkt totaal niets. De gemeente Warmond wenst de indertijd door haar gemaakte be leidsfouten financieel op hem te wil len afwentelen. Dit vormt voor b. en w. geen basis om op minnelijke wijze de beschik king te verkrijgen over de bewuste grond. Aan de heer Versluijs is dan ook medegedeeld, dat de gemeente zich genoodzaakt ziet de onteige ningsprocedure aan te vangen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4