Oud-Leiden vertelt van toen DE PARADIJSSTEEG (2) wm De „Koudekerk" te water gelaten Vader vermoordde tweejarig zoontje |^ramAG25JANUAM1994 DE LEroSE COURANT PAGINA 11 „Zr is een 35-jarig huwelijksfeest in het vooruitzicht. Men viert in de Paradijssteeg na de 20-jarige bruiloft steeds om de 5 jaar weer feest. Nu moet men eerst kontakt opnemen met een ouder familie lid. Dat doen wij dan op een zon dagmiddag, na etenstijd". Aldus begint een nieuw verhaal van Wout Bodrij. Mondelinge en schriftelijke reac ties van de trouwe supporters dwingt me nog één aflevering de eenen- vijftigste van Oud-Leiden aan de Paradijssteeg en het relaas van de heer Bodrij te wijden. Om te beginnen werd me gevraagd naar de oorsprong van de naam Pa radijssteeg. Driessen zegt van de Korte en Lange Paradijssteeg, dat op de hoek van de Oude Vest het „Pa radijshof" stond, dat in de zestiende eeuw voor recreatie van de studen ten werd aangewezen. Men kon er balspelen organiseren. Oorspronke lijk was de Korte Paradijssteeg een smal grachtje, noordwaarts uitko mend in de Vestsloot, dat was de binnenvestgracht, langs de toenmali ge vestwal en zuidwaarts doodlopend tegen de Marendorpse Achtergracht, de latere Van der Werfstraat. Ter aanvulling op het verhaal over het volksleven in de Paradijssteeg ont ving ik van de heer Bodrij nog een brief van vele kantjes over de voor bereiding tot de bruilofsviering waarover uitvoeriger geschreven is. DE VOORBEREIDING „Wij komen binnen bij tante Da en oome Hein. En zeggen de reden van ons bezoek. Het spijt tante Da erg, want oome Hein ligt in de bedstede met de gordijnen dicht. Dat was toen de gewoonte. Want als men zondags (als man) na een stevige borrel thuis kwam en gegeten had, ging men naar bed, meestal nog met één of twee maatjes jenever. Dat ging men dan, zoals men het noemde, lekker op- lurken. Men kon nu eenmaal van jenever nooit genoeg krijgen. Soms kwamen de mannen beschonkener uit de bedstee, dan dat zij er in wa ren gegaan. Enfin: om 7 uur zijn we er weer en inderdaad: oome Hein is present en goed bespraakt. We krij gen eerst koffie met een roomhoorn, deze kost drie cent per stuk. Ook komen wat kruikjes oud bier (5 cent per stuk) ter tafel. Alles op de lat (de pof) by manke Kee gehaald. Het water en vuur vrouwtje. Deze vrouw was 's zondags ook niet altyd brand schoon. Dus werd er veel, dat op de reutel (lat, pof) werd gehaald ver geten op te schrijven. Nu, wat het afspreken over het feest betrof, dat was gauw geregeld. Hoofdzaak was altijd een goede speelman (harmo nica). Iemand die voordrachten er tussendoor deed en zyn zoontje of dochtertje meebracht met een trian gel. Wij wisten er wel een en dat was: „poepie op de monica". Deze naam had hij te danken aan de ma nier waarop hij de monica bespeelde. HET HUIS Eindelijk is het dan de feestavond. Ooms, tantes, zusters en broers gaan het perceel Lange Paradijssteeg no. 24 binnen. Zij openen de straatdeur (buitendeur) en komen in de gang Links in de gang is de waterkraan. Daaronder staat een oude emmer of pan voor de lek. Rechts in de gang is een schutting, houten betimmering met in het midden een deur die toe gang geeft tot het kleine voorka mertje. In de huiskamer was er di rect rechts de deur van een kelder kast onder de trap. Daarnaast de bed stede Voor de schoorsteen links stond een fornuis. Dan had je een kant waarin een raam was dat uitzicht gaf op een klein plaatsje. Voor dat raam stond de tafel. Boven de tafel hing de petroleumlamp. Een met een grote peer! Ook was naast het ge noemde raam de plaatsdeur. Bezij den deze deur was een groot houten schut om de tocht tegen te houden. Dat was de vaste plaats van vader. Dan was er de linkerkantmuur en daar stond meestal een grote of een kleine kast. HET FEEST Over het feest schrijft de heer Bo drij nog, dat de kast naar de voor kamer verhuisde om plaats te bieden aan de speelman. De bedsteeplanken werden gebruikt om op te gaan zit ten en de vrouwen waren voortdu rend druk in de weer (aan het be drillen) terwijl de mannen zich op hun mooist vertoonden met een pa pieren front je, dat na de komst van het bruidspaar echter al gauw in het vuur verdween en dan ook de aan dacht vestigde op het heetbrandende fornuis, dat op een bepaald moment met vuur en al op het plaatsje be landde. De stemming komt er na de jene ver al spoedig in. De speelman staat op en vraagt aandacht voor een voordracht: „het glazen oog". Dan is Oude groepsfoto van bewoners van de Paradijssteeg. Ook de moeder, za liger gedachtenis, van de heer Bo drij staat nog op deze kiek. het ook zoetjes aan tijd voor de lede pop, waarover wij vorige maal de heer Bodrij aan het woord lieten. De speelman vraagt nu en dan ook aan dacht voor speciale nummers, waar aan één, dat hem zijn wijdse naam (zie boven) heeft opgeleverd. Tijdens het spelen slaat n.l. de balg bij het indrukken naar buiten en de ont snappende lucht maakt een speciaal geluid, dat niet nalaat op de lach spieren te werken. Deze nummers brengt hij staande spelend. KIND De tragedie van het geval is, dat zijn kind, dat de triangel bespeelde, een eenvoudig driehoekig instrument, tot laat bij het feest moet blijven, maar op 'n gegeven ogenblik worden snoep en drank en de slaap haar te veel. Zij zakt opzij en sluimert in. Moet door een van de familieleden slapend naar huis gebracht worden en vervangen worden aan de triangel door een familielid. De heer Bodrij spreekt ook nog weer van de „ver snaperingen" tijdens het feest, van feestmutsen en de pop, die van het „kassie naar de muur" wordt ge gooid. Ook begeeft tijdens het feest de peterolie-lamp het en na het bij vullen-gaat deze „stomen", met ge volg dat de feestelingen al gauw zwarte strepen over het bezwete ge laat hebben. De liedjes van de mo- niekaaier worden nog uitgebreid met: een blauwe kiel staat de werk man goed - en wij gaan nu naar Amerika, want het schip lag aan de ree. En het Klassianenlied, ongeveer als volgt: Door de krijgsraad onderworpen Zijn wij daar toen heengegaan (strafkamp) Daar moeten wij voor straf exerceren Met de ransel op de rug Presenteren de geweren. En het refrein was: Ja al zijn wij Klassianen Och wij zijn zo slecht nog niet Ja al zijn wij Klassianen Vergeten toch onze ouders niet. Er wordt in zyn verhaal ook getan- dakt, de matrozendans met een rode zakdoek. De doek werd door de (oud)-marineman naar een van de aanwezige dames geworpen, die dan met de matrozendans meedeed. Bijnamen geeft hij ook te over: natte Jan, droge Tut-tut, Saar de lip, schorre Trees. Dochters werden nooit by haar achternaam genoemd maar altijd met de voornaam van de moe der daarbij, bijvoorbeeld: Da van Jans. Zonnetjes worden met 'n speld aan de trapdeur bévestigd en aan gestoken. Dat geeft veel rook en een van de familieleden maakt dan de traditionele opmerking: „Laten we niet te veel rook maken anders kry- gen wij de bruine familie (wandlui zen) op bezoek". Tot de wilde spelen behoort 't glijbaanspel over de afge broken schut of de voordeur, die schuin tegen de tafel wordt aangezet. DE OMGANG En nu nog even Wout Bodrij zelf over de traditionele omgang in de in de Paradijssteeg geparkeerde hand wagen (veerenwagens). De speelman werd erin geladen, de andere brui- loftgangers nemen in volgende kar ren plaats. „Als alles gereed is be gint „Poepie op de monica" te spe len en zet de stoet zich in beweging. Het is een lawaai van de bovenste plank en deze wordt nog vergroot doordat de trekhonden, die wakker zijn geworden om het hardst blaf fen. Men rijdt de Paradijssteeg ijit, de v. d. Werfstraat, de Lange Bou- welouwsteeg in, oude Vest op, Vol dersgracht via de v. d. Werfstraat weer de Paradijssteeg in". Ook de vraag over het „moordlied van de Donkersteeg" heeft ruime reactie opgeleverd. We mogen de ver schillende versies u niet onthouden, ook niet in het belang van de studie van het volksleven in het oude Lei den. We hopen ze alle in de loop van enige publicaties te plaatsen. Van mej. C. Cras, Hansenstraat 22, Leiden, kreeg ik bijgaande vrij vol ledige versie van de moord in het goud winkelt je aan de Donkersteeg. De heer Bodrij wees mij de winkel van Mandersloot aan als „de histori sche plek". Ten overvloede zij hier gemeld, dat een lied als het onder havige zeer oud is en men er de hui dige bewoners bepaald niet op mag aanzien. Volgens mej. Cras heeft in de Donkersteeg nog jaren een lang, smal deurtje gestaan als aandenken. Zij werd door haar buurvrouw geroepen. een dief, een dief, een slimme dief is er in je huisje gekropen. Het meisje zou gaan sluiten haar deur. Zij zong een liedje naar humeur. En dacht wie zal ik ontmoeten. Maar toen zij op haar slaapkamer, kwam, werd haar goedenavond geroepen. Goeden avond, goeden avond, juffrouwtje zoet. Hebt u nog geen gezelschap ontmoet. Om mijnheers kantoor te erven. Mijnheers kantoor daar moet ik zijn, anf rs zul je dadelijk sterven. Het meisje nam een kloek besluit. Ga jij maar naar de keuken guit. Daar hangen nog zilveren schalen. Die zilveren schalen zijn voor jou. En zo leidde zij de dief naar buiten. Hij graafde een gat al onder de deur. En stak zijn kop er onder deur. Toen hief zy een hakbijl genomen. En sloeg zijn kop al van zijn romp. Zette het op een kastje te pronk. Wat kreeg 't meisje voor haar eer. 6 duizend gulden en nog meer. Omdat zij zo dapper had gestreden. Voor haer juffrouw en mijnheer. En ook voor haar eigen jong leven. Een pracht lied, dat, lijkt me, ook door straatzangers met de afbeeldin- genkaart werd verspreid. „SHERLOCK" Onder grote belangstelling liep gister middag van de scheepswerf van de fa. van der Giessen-de Noord N.V. te Krim pen a. d. IJssel het motorschip „Koude kerk" met goed gevolg te water. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich o.a. burgemeester Q. Waverijn en mevr. Waverijn, de beide wethouders de heren W. van Vegten en P. G. J. Smit, de raadsleden Heemskerk, Van Hemert, Dorrepaal en Van Veen en de directeur van Gemeentewerken de heer Kuiper en mevrouw Kuiper, allen uit Koude kerk a. d. Rijn, alsmede de leerlingen van de hoogste klassen van de openbare school onder leiding van de heer Den Outer. Nadat de aanwezigen namens het bedrijf door de heer Heijmans waren welkom geheten gaf deze een korte uit eenzetting van de te verrichten hande lingen bij de tewaterlating. Hierna begaf men zich naar de helling, waar de doop van het schip werd verricht door mevr. D. P. Bolhuis-van Domburg, echtge note van de heer J. Bolhuis, voorzitter van de Nederlandse Raad van Zeever laders. Nadat deze de champagnefles te gen de voorsteven stuk had laten slaan sprak zij: „Ik doop u Koudekerk en ik wens u een behouden vaart". Hierna werden de laatste beletselen weggeno men en gleed de Koudekerk langzaam zijn element tegemoet. Nadat het schip weer aan de wal was gebracht begaven de genodigden zich naar het kantoor, waar als eerste een der directeuren van Giessen de Noord voor hun rederij bouwt. De technische kwaliteit van uw werf staat bij ons hoog aangeschreven. Tot burgemeester Waverijn sprak de heer Harinck de hoop uit, dat de inwo ners de „Koudekerk" op haar reizen zullen volgen. Burgemeester Waverijn sprak woor den van dank. Hij gewaagde van de be langrijkheid van deze dag voor de ge meente Koudekerk aan den Rijn en sprak de hoop uit dat de Koudekerk zijn naam met ere zal dragen en dat de bevolking van Koudekerk a. d. Rijn en bovenal de jeugd het schip op haar reizen zal volgen: Na de koffiemaaltijd werd door de schooljeugd en de raads leden onder leiding van de heren Heij mans en Simons het gehele bedrijf be zichtigd, wat vooral voor de jeugd een aparte belevenis was. Momenteel is van de Koudekerk een zusterschip in aanbouw bij de werf van de firma v. d. Giessen-de Noord N.V., namelijk de Kloosterkerk. Deze sche pen hebben een draagvermogen van 12.200 ton, als gesloten shelterdek. De grootste lengte van deze schepen is 164.95 meter, de grootste breedte 21.03 meter terwijl de grootste holte tot het bovendek 11.89 is. Het zijn enkelschroefs motorschepen, die worden voortbewogen door en Stork motor, type S.W. 6 X 850 x 1700. Deze machine zal bij 114 omwen telingen per minuut een vermogen van 13.000 a.p.k. kunnen ontwikkelen. Op de schepen worden de modernste voorzie ningen aangebracht. De kiel van de Koudekerk werd gelegd op 1 mei 1963. Dit schip is in Nevas-verband geadop teerd door de leerlingen van de open bare lagere school te Koudekerk a. d. Rijn, terwijl het zusterschip De Kloos terkerk is geadopteerd door de leerlin gen van een school te Haarlem. Gevangene ontsnapt uit Huis van Bewaring Gisteren is de 21-jarige Th. J. L. uit Oss ontvlucht uit het Huis van Bewaring in Roermond. De gevan gene moest nog veertien dagen ge- de werf, de heer P. J. van der Giessen vanigenisstraf uitzitten. Hem was een het woord voerde. Hierna sprak de heer maand gevangenisstraf opgelegd in H. Harinck, directeur van de rederij. Hij verband met een gepleegd opdioh- wees er op dat de Koudekerk thans het tin/gsgeva'l. Hij ontvluchtte na het zevende schip is dat de firma Van der raam te hebben losgewrikt met een beddieplanik, diie als hefboom werd gebruikt. De ontvluchting vond plaaits vanaf de acht meter hoge 3e etage mat behulp van aaneenge knoopte beddeliakens. Een ontvluch ting van een tweedie en diende mede gevangene kon nog op het nippertje door het bewakingspersoneel worden voorkomen. De tweede man, die wou ontvluchten, werd in het kleine raampje vastgegrepen, toen hij er half doorheen was. In Eindhoven heeft de 33-jarige Van G. bekend zijn tweejarig zoon tje op 10 december van het vorig jaar in de keuken van zijn woning gedood te hebben. „Van de trap gevallen" Op 10 december vorig jaar, zo deelt de Eindhovense recherche mee, over leed het bijna tweejarig zoontje van het echtpaar Van G., wonendie in het stadsdeel Woensed. Volgens de le zing, die de oudiers gaven, was het kinidije in een onbewaakt ogenblik van de trap in de ouderlijke woning gevallen. De politie werd in de zaak gemengd, toen over bet juiste tijd stip van (het overlijden van het kindje onzekerheid ontstond. Een sectie op last van die justitie toonde aan, dat het ongeval zich kon hebben toege dragen, zoals de ouidiers voorgegeven hadden. Zekerheid hierover bestond eohber niet. De rechercheurs, die met deze zaak belast waren, zeitten hun onderzoek voort Dit leidde er toe dat Van G. gisteren door die rechercheurs nog eens danig aan de tand werd ge voeld naar aanleiding van diverse ge gevens, welke zij verzameld hadden, In de loop van dit verhoor heeft v. G. bekend, dat hij zijn zoontje in de keuken zodanig heeft mishandeld, dat het op een gegeven ogenblik geen teken van leven meer gaf. Van G. is in afwachting van zijn overbrenging naar Den Bosch aan het hoofdbureau van politie te Eindho ven ingesloten. Kijkje op de Vismarkt en het Stad huis van toen. Ook een hoofdstuk apart. De wagens, die op deze foto staan zijn kaasbrikken. Lys Assia, de beroemde Zwitserse zangeres, wordt de laatste tijd heel vaak gezien niet Oscar Pedersen, met wie zij sou gaan trouwen. De foto toont Lys met Pedersen in diens riante woning in Kopenhagen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11