een hard leven 111 het land der stilte DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 JANUARI 1964 PAGINA 10 Godthaab (P P) - Groenland neemt wel een eeer bfrzowdere positie in, in de wereld, een positie die men vroeger zeker niet heeft kunnen vermoeden", vertelt ons één der leden van de Lands- raad van het zuidelijk inspectoraat te Godthaab. „Het noordpool- gebied is sterk in betekenis toegenomen en tussen de landen die aan het poolgebied grenzen zoals Rusland, Noorwegen, Dene marken, Canada en de Verenigde Staten is een ware wedloop ont staan om dit gebied. Groenland neemt hierbij, als het noordelijkste vasteland en het grootste eiland van de wereld een speciale positie in. De gevolgen van deze belangstelling zijn duidelijk te bemerken. Het zal zo lang niet meer duren of dit noordelijk paradijs is een belangrijk indus trieland met mijnen en internationale vlieghavens geworden. De tekenen bedriegen niet Beschaving verdrong ook de Eskimo's INDERDAAD heeft onze zegs man gelijk, 't is duidelijk te zien. In de wedloop om Groenland is de betrokken landen niets te gek. De Amerikaanse vliegbasis Thule in het noordelijk deel van het ei land is een metropool van acti viteit en lawaai in een land, dat eens het paradijs der stilte was. De oorspronkelijke bewoners, de Eskimo's, kunnen hierover mee praten. Zij - en daarmee bedoe len we de echte Pooleskimo's, die nog van de jacht en vis vangst moeten leven, en dat wor den er steeds minder - moesten wegtrekken, omdat het afgrij selijke lawaai de spaarzame wil de dieren verjoeg en de olie van de schepen het viswater bedierf. Elders vonden zij in deze uit gestrekte ruimte nieuwe woonge bieden. Maar voor hoe lang? De beschaving schrijdt voort en ontsluit de onbekende gebieden. Er komen meer vlieghavens. want de kortste verbinding tussen de dichtbevolkte delen van het noordelijk halfrond loopt over de poolstreken, er komen mijnen en havens, kortom het land der stil te wordt opgeslokt door de be schaving en de oorspronkelijke bewoners zullen het lot delen van zo vele volken voor hen. Ook beschaafd en modern worden en deel uit gaan maken van de nieu we maatschappij,of ten onder gaan! Zij hebben geen keus. TWEEMAAL ONTDEKT HET IS met Groenland eigenlijk merkwaardig gegaan. Omstreeks het jaar 980 werd 't ontdekt door de Noorman Eric de Rode. die zijn land had verlaten en in de noordelijke wateren rondzwierf. Hij ging terug naar IJsland en wist anderen te interesseren in het door hem ontdekte land. Zo kwam de eerste kolonisatie van Groenland tot stand. De Noormannen vestigden kleine nederzettingen aan de zuidkust met enkele boerderijen en die ge dijden heel aardig, gedurende e- nige honderden jaren, totdat zij op nog niet opgehelderde wijze uitstierven en Groenland weer in de vergetelheid verzonk. Het was de jeugdige Noorse do minee Hans Egede, die op zoek naar de verdwenen kolonisten Groenland als het ware voor de tweede maal ontdekte. Ook hij vond belangstellenden voor nieuwe kolonisatie en zo vestigden er zich weer nieuwe mensen. Door vermenging van Eskimo's met Deense kolonisten ontston den de echte Groenlanders. nu een belangrijk deel van de bevolking uitmaken. Groenland, land van sneeuw en ijs, werd tweemaal ontdekt. NAAKT IN DE IGLO Het is niet alleen de honger die de Eskimo bedreigt, maar ook de natuur. IJzige sneeuwstormen houden hem soms geruime tijd gebonden aan zijn iglo, de be roemde sneeuwhut, die de Es kimo in zo korte tijd kan bouwen en waarin hij met zijn gezin een voortreffelijke beschutting vindt. Door de half kogelachtige vorm van deze sneeuwhut en het ©- norme isolerende vermogen van de sneeuw, stijgt hier in weerwil medici uit de beschaafde wereld kans zien mensen in leven te hou den, die onder natuurlijke om standigheden reeds zouden zijn gestorven, komt daar het pro bleem van de bejaardenzorg bij. Een probleem dat geheel drukt op de schouders van de jongeren, die door hun leefwijze van jagen en vissen, hieraan moeilijk kun nen voldoen en er eigenlijk niet toe in staat zijn. Zo zien wij met eigen ogen, dat de komst van de beschaving voor De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, is uit Bangkok aangekomen in Londen na zijn bemiddelingspogingen tussen Soekarno, Abdoel Rachman en Macapagal. De foto toont Kennedy tijdens zijn bezoek aan de Britse minister van buitenlandse zaken, R. A. Butler, aan wie hij verslag uitbracht over zijn bemiddelingspogingen in het Verre Oosten. Bij zijn aankomst in Londen, eerder op de dag, ontkende Kennedy, dat Soe karno van plan zou zijn zijn verzet tegen de federatie Maleisie op te geven. WASSENAAR GEZONDE MONTEURS HET VALT de Eskimo's niet mee, want zij zijn buitengewoon zelfstandig en een betrekking als monteur op 'n vliegveld betekent voor hen tuchthuisstraf. En toch zijn zij er aan de andere kant zeer geschikt voor, want ze zijn buitengewoon intelligent Zij leefden in een land waar men geen ziekten kende, een vredelie vend volk dat ook niet wist wat oorlog was. Dat alles is nu veran derd. Is het te verwonderen dat de Eskimo niet ao bijzonder op de vreemdelingen gesteld is. De edhte Eskimo leeft een hard leven, dat zich grotendeels af speelt in ijzige temperaturen, waaraan hij gewend is. Met zijn gezin en de belangrijke honden slee verplaatst hij zich en zoekt steeds naar gebieden waar hij wild kan vangen. Doordat het wild zo dun is, moet hij steeds verder trekken. In de winter is dat het ergst en leeft menig eskimogezin aan de rand van de dood. van de extreme koude buiten de temperatuur soms tot 15 graden Celsius. En de ingevette Eskimo gaat dan 's nachts geheel naakt onder zijn robbenvellen slapen. Veel Eskimo's leven er in het zuidelijke deel van het eiland aan de ijsvrije kusten, waar zij een gemakkelijker leven hebben dan hun broeders in het koude noor den of aan de afgrijselijke oost kust. Maar zij staan hier in regel matig contact met de beschaving en dat brengt zijn gevaren mee. Ziekte is één van deze gevaren. De Eskimo's kenden in hun na tuurlijke staat geen ziekten. Nu is t.b.c. een van de ergste vijan den, alsook andere ziekten, waar bij blijkt, dat de eskimo zeer vat baar is en moeilijk immuun te maken. GEEN RUSTHUIZEN DE ESKIMO wordt door de be schaving ook geconfronteerd met een nieuw probleem en wel dat vai. de ou "m van dagen. Voor dien kenden zij dat niet. Nu de blik op de kast van bet tand der state. Groenland eigenlijk een probleem is, want naast veel goed en winst staat een dwang tot algehele om schakeling, aangezien men Op de oude wijze niet meer kan voort leven. Dit is het ook waar het lid van de Landsraad ons op attent maak te tijdens ons lange gesprek. Vol gens moderne maatstaven heeft Groenland alles mee. De belang stelling van prominente landen, die het land wel willen helpen op bouwen, rijke bodemschatten, die vermoedelijk met de moderne middelen wel tot exploitatie zijn te brengen, een geografisch uiterst belangrijke positie en een zeer intelligente bevolking, die op den duur zeker in staat zal zijn zich zelf te besturen. Er blijft echter één ding, dat moeilijk is en dat is de omschakeling van het in dividu, dat daar zo kort tijd voor krijgt, omdat de gehele ontwikke ling in stormachtig tempo ver- loont. Groenland is een land van de toekomst! heeft met het aantrekken van een leider en leidsters, speciaal de bal- Johannes Passion. Zoals de letgroep toont een teruggang. De ver- laatste jaren gebruikelijk is gewor- eniging telt 442 leden en 13 dona- den zal het Leids Kamerkoor in de teurs. Het groot aantal leden schept komende passietijd in de Dorpskerk altijd een probleem wat betreft de weer een uitvoering komen geven oefengelegenheid. Nu in het voor van Bach's Johannes Passion. De da- jaar waarschijnlijk de nieuwe zaal turn is bepaald op woensdag 4 maart. aan de chr. Ulo klaar komt, hoopt Medewerking verlenen het Residentie ^et bestuur dat de vereniging daar Kamerorkest. Ank Reinders, sopraan, 00k van kan profiteren. Een verzoek Rijkje Wolleswinkel, alt, Chris van om gebruik van dit lokaal te mogen Wpefkofh, tenor, Simon van der maken is reeds ingediehd. Evenwel Geest, tenor. Herman Schey en Hen- zaj dit vermoedelijk een verhoging ry Blackmon, bas, Hans Schouwman, vam de contributie eisen, clavecimbel en Bram Martij n, orgel. LEIDERDORP GYMN.-VERENIGING „SPARTA" Dankzij een geslaagde ballpoint actie die bijna zeshonderd gulden op leverde kon de penningmeester een batig saldo melden. Het aftredende bestuurslid, mevr. T. Evers-van der Rheyden, werd bij acclamatie herko- In de jaarvergadering, gehouden in zen. In de plaats van mevr. H. J. het Dorpshuis, is de aftredende voor- Vochteloo-Oosterveld, die moest af- zitter, de heer G. v. d. Krol, benoemd treden daar haar echtgenoot tot voor tot ere-voorzitter. Negen jaar is de zitter was gekozen, werd gekozen heer Van der Krol voorzitter ge- mevr. M. L. v. Tol-Bruins. De dames weest en daar hij van mening was Van Assen, Vochteloo en Van der dat een jongere kracht zijn plaats Krol werden gehuldigd met bloemen, moest innemen, heeft de heer v. d. als dank voor hun aktiviteiten. Krol afstand gedaan van de vow- Na afl00p der vergadering werden zittersfunctie. In zijnplaats w d enige instructiefilms vertoond, opge- gekozen de heer J. Vochteloo die blj de wereldkampioenschap- zich bereid had verklaard deze func- nomen bij de wereldkampioenschap pen turnen, die in 1962 in Praag wer den gehouden. Overstromingen in Brazilië Rachman (Maleisië) neemt Soekarno niet ernstig Eerste-aninister zou om het leven zijn gekomen, een tweede gewond. Britse soldaten vat ten vrijdagavond uit voorzorg post op strategische punten in de hoofd stad Nairobi. Ongeveer 450 Britse mi litairen waren donderdagavond van Kenia naar Oeganda overgebracht op De enige dokter in de door over- verzoe^ van Oeganda's premier, Mil- strorrungen getroffen Braziliaanse tQn Qbote. De toestand daar is weer kustplaats Belmonte in de provincie normaal Bahia is aan typhus overleden, een van de vele tragische gebeurtenissen Zaterdagmorgen vroeg vertrokken van Maleisië neemt Soekarno's ver- Hip vriifi'a? in deze stad voorvielen, van de luchtmachtbasis Lyneharo in Zieken en= hongerenden lopen dage- Zuid-Engeland de eerste van de veer- klar^ dat de ..confiwvbatie-po lijks tot het middel in het water in tien „Brittanrua"-vliegtuigen, die dit trek" ten aanzien van Maleisie zal religieuze processies om te bidden weekeinde in totaal achthonderd ma- worden voortgezet, ondanks het feit Aat fiip rftppn die sinds Kerstmis on— rimers naar ICema zulen brengen. ophoudelijk is neergestroomd, mag De toestellen vertrekken met tussen- dat Indonesië het vuren heeft ge- ophouden. pozen van twee uur. Vrijdag is voorts staakt, niet ernstig op, aiklius werd De gouverneurs van de staten Ba- het Britse vliegtuig „Centaur" in gisteravo(Q(| meegedeeld door de Ma- hia en Minas Gerais hebben voedsel Kenia aangekomen met een bataljon en kleding voor de duizenden slacht- mariniers aan boord, terwijl van twee leise radio. Rachman zou deze me- offers van de overstromingen ge- andere Britse schepen, de „Rhyl" en njng toegedaan, omdiat Soekarno aer^£g^eo^lS?ennv™ ta deze verMermg had afgelegd, toen tonnen gecondenseerde melk en kle- hebben vertoefd, militairen aan land hy een menigte toesprak. „Mocht tie over te nemen. Het bestuur deelde mede, dat de mogelijkheid onderzocht was of Spar- 25 Jaar bij de politie. De heer ta kon toetreden tot een van de een- D. v. Buren uit Leiderdorp, adju- trale gymnastiekverbonden. Opnieuw dant der Rijkspolitie en bureauchef gaan tot moorden en andere daden omspon zich hierover een discussie bü het district der Rijkspolitie te en bleek het met mogelijk een keuze Leiden, hoopt op 3 februari zijn 25- van geweld is dat een andere zaak. de drie cenrtale bonden te doen jarig dienst jubileum te vieren. Deze nieuwe betekenis van „con- «"der het. gevaar te lopen dat er Adjudant Van Buren is afkomstig een scheuring in de vereniging zou van het voormalige korps Politie- frontaitie" moet dan op ministers-mii- ontstaan. In verband hiermede be- troepen. Tengevolge van de bezetting veau worden onderzocht voordiait een sloot het bestuur, hoezeer ook wen- is hij in 1940 overgegaan naar de j selijk, niet tot aansluiting bij een der toenmalige marechaussee. Na de oor- bijeenkomst van de dne staatshoof- oyer te gaan ,og ging hy over naar het in 1946 Abdoel Rachman d'en (Rachman, Soekarno en Macapa- Deze kwestie is niet de enige moei- opgerichte korps der Rijkspolitie. Hij eail) olaats heeft aldus de Maleise lijkheid in de vereniging. Uit het is voorzitter van de Rijkspolitiesport- radio. jaarverslag bleek dat men ook moeite vereniging „Luctor" district Leiden. ding naar Salvador, hoofdstad van gingen, Bahia. ONRUST IN KENIA Muiterij in legerplaats Robert Kennedy in Londen Soekarno echter vam plan zijn con firontatie te bedrijven als een onder deel van een koude oorlog", aUdus Abdoel Rachman, „zonder over te SCHEEPSBERICHTEN Aludra 24 v. Montevideo n. Santos, ■De Amerikaanse minister van jus titie, Robert Kennedy, heeft vrijdag bij aankomst in Londen ontkend, dat Banda 25 te Tocopilla; Kabylia-t 24 president Soekarno van plan is zijn v pUntarenas n. Curasao; Kennemer- verzet tegen de federatie Maleisie op, te geven. „Ik heb dat nooit beweerd *and 24 v. Cabedelo n. Amsterdam of in mijn rapporten gemeld", aldus Kermia-t 24 v. Balikpapan n. Bris Vrijdag is muiterij uitgebroken in Kennedy Hij zei wèl te hopen, dat Koningswaard 24 v. Boston n een kamn van het Keniase leger in Soekarno's houding door het voeren van besprekingen zal veranderen. Punta Cardon; Kossmatella-t 24 var Lanet. Britse troepen e en j}e Amerikaanse minister bracht Port Harcourt n. Curacaao; Nieuw orde hersteld, zo deelde een Britse later de Britge master van buiten- Amsterdam 25 te Curacao; Sinon V woordvoerder mee. Kenia is het der- landse zaken, Butler, verslag uit over atmaira. vasum-t oass 25 Gua de resultaten van zyn bemiddelings- te Laguaira, Vasum-t pass. 25 Gua pogingen tussen president Soekarno, deloupe n. Hamburg; Keerkring 2' premier Rachman van Maleisië en y Tandjung Priok n. Surabaja; Alca president Macapagal van de Phikp- pijnen. P* 24 Ouessant n. Houston; Arca-t 25 De vraag of hij dacht dat bij de te Lyttleton verw.; Karimata 24 n. rijdens De muiterij brak uit onder mili- driezijdige besprekingen in Bangkok vlissingen n. Cristobal; Nieuw Am- ran(j van de piste moesten lopen, uit zijn evenwicht geraakt en tussen het publiek op de voorste rijen terecht- tairen van een bataljon fuseliers, overeens mming ^anwor en e sterdam 24 v. Port of Spain n. Cura- gekomen. Er werden enige mensen gewond bij dit niet alledaagse ongeluk. Deze foto werd door een amateuf Toen Britse troepen ingrepen, vielen reikt, beantwoordde Kennedy De- enkele schoten. Een Keniase militair vestigend. «ao. de Oostafrikaanse land, na Tangan yika en Oeganda, waar deze week militairen aan het muiten zijn gesla gen. een voorstelling van het circus Althoff in Madrid is donderdagavond een van de olifanten, die over de gemaakt toen de olifant zich temidden van een grote opschudding tussen het publiek bevond.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10