^STO P Gj EST DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE REMISE DUNKELBLUM-KERES, PORTISCH OP EERSTE PLAATS Henk van der Grift terug uit Innsbruck Henny de Ruyter start met twee matige overwinningen ra Olympisch vuur in Athene ontstoken Dodelijk ongeluk tijdens training DERBY SVL-KANGOEROES ONBESLIST Raadsel rond jacht „Christine" RALLY-ZEGE ZAL BRIT HOPKIRK BIJNA NIET KUNNEN ONTGAAN MEVR. BOBOTSOV MOET ONDER HAAR MEISJESNAAM SPELEN DUnlU&KDAU £i J AN U AKI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het Hoogovenschaaktoernooi Paul Keres, de Rilsische grootmeester, Is woensdag van de leiding verdrongen in de grootmeestergroep van het 26ste Hoogovenschaaktoernooi door Portisch. In de ochtenduren won de Estlander weliswaar zijn afgebroken partij tegen Filip, maar 's middags kon hij Dunkel- blum niet tot wankelen brengen. De ruim 60-jarige Belg speelde „Wie einst In Mai" en bevocht een verdiende pun tenverdeling. Dat betekent in feite, dat Keres een half punt heeft verspeeld, omdat de verliespunten thans tenminste zo zwaar tellen als de successen uit de afgelopen weken. De uitgestelde partij Darga-Portisch eindigde in een over winning van Portisch. Ney, die ook nog aanspraken op de ereplaats kan laten gelden, behield die door een overwinning op Donner. Be paald logisch verliep deze strijd niet. De Nederlander had in een Siciliaanse par tij duidelijk overwicht verworven, doch hij verzuimde initiatief te ontplooien, toen kon wit een verlate koningsaanval opzetten. Een hevige teleurstelling moest Lar- sen verwerken. In een combinatierijk duel met Bobotsov deed hij plotseling een vol stuk cadeau. Deze malheur heeft zijn kansen op de eindoverwin ning, die alleszins reëel konden worden genoemd, o.i. gedecimeerd. Maar voor Larsen geldt, wat ook van Keres is ge zegd: men kan nooit weten, te meer niet, daar de druk op de leiders per ronde toeneemt. Met de Nederlanders blijft het kwak kelen. Parma versloeg De Rooi op vrij gemakkelijke wijze. Van den Berg-Van Scheltinga liep vrij rustig remise, ter wijl Lengyel-Zuidema de volle winst vpor wit opleverde. Het zal voor de Nederlander uiterst moeilijk worden de door hem gewenste 6»/j punt te verwer ven. De uitslagen uit de twaalfde ronde: Larsen (Den.)-Bobotsov (Buig.) 01; Lengyel (Hong.)-Zuidema (Ned.) 10; v d. Berg (N.)-v. Scheltinga (N.) Vt-V»; Parma (Z.Sl.)-De Rooi (Ned.) 1—0; Darga (W.Dld)-Portisch (Hong.) 01; Keres (Rusl.)-Dunkelblum (B.) Vsilt', Ney (Rusl.)-Donner (Ned.) 10; Ivkov (Z.S1.)-Filip (Tsj.Sl.) Vs—Vs. Afgebroken partijen: 10e ronde: Parma-Dunkelblum 10. 11e ronde: v. Scheltinga-Lengyel 01. In verband met het plotseling over lijden van zijn schoonvader keerde Henk van der Grift gisteravond per trein uit Innsbruck naar Nederland terug. Nu door dit droef gebeuren zijn training noodzakelijk moet wor den onderbroken, heeft Henk van der Grift na overleg met het Neder- landsch Olympisch Comité en de KNSB zijn inschrijving voor de 500 meter op de Olympische Spelen in getrokken. Het zou de tweede keer zijn ge weest, dat Van der Grift op de Olympische Winterspelen zou zijn uitgekomen. In 1960 te Squaw Val ley kwam hij uit op de 500 en 1500 meter. Met een tijd van 41.2 sec. plaatste hij zich met de Rus Malisjev en de Amerikaan Rudolph ex aequo tiende op de 500 meter. Door een val in de oostelijke bocht werd hij op de 1500 meter niet geklasseerd. Stand: 1. Portisch 10 p.; 2. Keres 9</i,- 3. Ney 9; 4. Larsen 8»/t; 5-6 Parma en Ivkov beiden 8 p.; 7. Lengyel 7»/j p.; 8. Filip 6lh p.; 9-10 Darga en Zuidema bei den 5 p.; 9-10 Donner en Bobotsov bei den 4»/2 p.; 13 v. Scheltinga 4 p.; 14. v. d. Berg 3 p.; 15 Dunkelblum 2 p.; 16 De Rooi 1 p. Meestergroep, 8e ronde: Lehmann (W.-Dld)-Müller (O.) 1—0; Sandor (Hong.)-Bergsma (Ned.) 10; Henneberke (N.)-Flesch (Hong.) afg.; Smederevac (Z.SI.)-Van Geet (N.) afg.; Litmanowicz (Pol.)-Kieninger (W.Dld) afg.; Kramer (Ned.)-Gibbs (GB) 01. Stand: 1 Sandor 5V« p.; 2 Lehmann 5 p. en 2 afg., 3-4 Flesch en Smederavav beiden 5 p. en 1 afg. Damesgroep, 6e ronde: Timmer (Ned.)-Heemskerk (N.) afg.; Chaude de Silans (Fr.)-Ivanova (Buig.) afg.; Karakas (Hon.)-Konarkovska (P.) 10; Zatuloskaja (Rusl.)-Jovanovic (Zd.SL) V»; Nicolau (Roem.)-Litma- novic (Pol.) VtV*. Stand: 1 Jovanovic 4»/s p.; 2 Zatulos kaja 4 p. en 1 afg.; 3 Kai*akas 4 p. Eur. kampioenschap driebanden Süberz (Oost.) was vrij. De uitslagen vam die eerste avond partijen zijn: 't helpt en RFD BANI *t is lekker 5 ROOSENf Driebandenkaropioen Henny de edhiter altijd tot een verrassing in Ruyter heeft met een traditie ge- staat. Hij presenteerde die nu in de Soegaard broken. Zowel in de nationale als in vorm van een secuur gescoorde se- £>e Ruyfcar de internationale kampioenschappen rie vam acht, waartmee na 74 beur- van de laatste jaren was het een ten de stand voor De Ruyter nog trieste gewoonte van de Waahvijker gevaarlijk werd: 51-55. In de vol- geworden om hetzij met een zeer genide beurten ontspon zich een ea- slechte winstpartij te beginnen rotteduel, waaruit de Brabander ten- b.v. tegen de Italiaan Tomsich in slotte als winnaar te voorschijn Triest in 96 beurten of al meteen kwaon. een nederlaag te incasseren. Dit laat- Op de andere tafeil wandelde de Steijilaerts ste gebeurde hem nog vlak voor Oostenrijker Johaiwn Soherz, die des Blamc Kerstmis in zijn woonplaats in de middiaigs vrij was geweest, over Leal nationale titelstrijd, toen De Ruyter heen. De Portugees bleef na 71 beur- Hanouin zijn eerste partij tegen Brosens ver- ten 24 punten achter. Rudoliph loor. Het was dan ook geen wonder, dat de Nederlandse kampioen nu, in De uitslagen vam die eerste ronde Na de eerste dag luidt de stand als Oeuliemams was im de tweede ron de vrij. 60 73 In het Griekse Olympia is woens dag in aanwezigheid van kroonprins Constantijn, de president van het Griekse Olympische Comité, de fak kel ontstoken, waarmee het olympi sche vuur naar Innsbruck zal worden gebracht. Via Athene zal de vlam met een speciaal vliegtuig naar Inns bruck worden gevlogen, waar vol gende week woensdag de Olympi sche Winterspelen beginnen. Nog voor de opening van de Olym pische Winterspelen te Innsbruck heeft zich een ongeluk met dodelijke afloop voorgedaan op de Olympische rodelbaan. De Brit Kazimiers Ski-v accin die dinsdag tijdens de training uit de baan vloog, bezweek woensdag in een ziekenhuis in Innsbruck aan zijn verwondingen. WIELRENNEN Schuuring en Zoet winnen in Antwerpen Tijdens woensdag in het Antwerpse Sportpaleis gehouden baanwedstrij- den hebben de Nederlanders Cor Schuuring en Bert Zoet een Ameri- caine gewonnen. Henk Cornelisse en Harry Stevens werden tweede, Ge rard Koel en Jaap Oudkerk legden beslag op de derde plaats. VOETBAL NEDERLAND—BELGIE (MILITAIR) OP HOUTRUST De voetbalwedstrijd tussen de mi litaire elftallen van Nederland en België zal volgende week woensdag niet op het ADO-terrein (Zuider park), doch op Houtrust worden ge speeld. Het aanvangsuur is half drie. CELWAGEN WAS WEG... Een chauffeur van de Justi tiële dienst in Den Haag is woensdagmiddag op de Nassau- singel te Breda de schrik in de benen geslagen, toen hij uit de poort van de Bredase strafge vangenis, waar hij een bood schap deed, naar buiten stapte en zijn geblindeerde vrachtwa gen niet meer aantrof. Twee en een half uur later had hij zijn wagen weer terug. De ge meentelijke hulpverleningswa gen en twee takelwagens van een particulier Bredaas bedrijf hadden de auto toen uit de sin gel kunnen hijsen. De wagen, onbemand, was achteruit het singelwater ingereden tijdens de afwezigheid van de chauf feur, doordat de handrem on voldoende was aangetrokken. Alleen het dak kwam nog bo ven het modderige water uit. het 22e Europese driebandenkam- waren: pioenschap, waarvoor men het verre Kopenhagen heeft uitverkoren, zeer Soogaard (Den.) (Advertentie) nerveus aan de start kwam. Rudolph (W.-Dld.) Zijm tefgenstiainider was de diebute- De Ruyter (Ned.) rende Portugees Victor. Hugo Leal, Leal (Port.) wiens cij ferprestaiti.es in eigen land weliswaar niiet overweldigend wa- Hanoun (Fr.) ren geweest, maar men kan bij bil- Blamc (Zwits.) j-arten immers nooit weten. Daarom was De Ruyter zo blij, toen hij de VOLLEYBAL Portugees im 78 beurten had afge droogd (60-33). Geen overweldigend moyenne dus, maar na dat vam Ceu- lemams, die in 66 beurten zijn land genoot Stedjilaerts Hopte, toch nog een stuk beter dan dat vam die voJigt: 57 97 7 0.587 1 De Ruyter 4 punten uit twee 60 97 6 0.618 partijen, algemeen gemiddelde 0.759; 2 Rudolph 4 uit 2, 0.705; 3 Ceule- 60 78 5 0.769 mans 2 uit 1, 0.909; 4 Scherz 2 uit 1, 33 78 4 0.423 0.845; 5 SteijLaerts 2 uit 2, 0.875; 6 Blianc 2 uit 2, 0.615; 7 Hanoun 0 uit 56 89 3 0.629 2, 0.635; 8 Soegaard 0 uit 8, 0.621- 9 60 89 5 0.674 Leal 0 uit 2, 0.463. In een zelden boeiende wedstrijd, gaf de Kangoeroes in de 3e set een waarin de service het belangrijkste al heel gemakkelijke kans een 2-10 diere winnaars im de eerste rooide, de wapen was, hebben de damesteams voorsprong te nemen. SVL probeerde Zwitserse „vertraging" Jacques Blamc van SVL en De Kangoeroes gister- nog even het getij te doen keren, en de Duitse kampioen Ernst Ru- avond de punten eerlijk verdeeld. maar gaf zich, toen het niet lukte, diodph. al spoedig over. Door een 3-15 set- „Ik kan er miet op spelen en grap- Aanvankelijk had SVL de beste zege haalde De Kangoeroes het ver— pend tegen de Belgen: „Laten we winstkansen, vooral toen zij, na goed diende gelijke spel binnen, maar naar huis gaan". Dit was de serveren van Hanna van Gellicum reactie van Henny de Ruyter na zijn een keurig verdedigen van Wil van tweede winstpartijnu tegen Soeren der Wijngaard, de le set met 15-7 Soegaard. De Waalwijker was teleur- winnend afsloten. Maar met niet af gesteld, omdat hij im precies tachtig latende vechtlust drukten de Kan- beurten rond was gekomen. Na zijn goeroes-dames haar tegenstandsters prestatie in Waalwijk, waar hij het in de 2e set volkomen in de verde- Nedlerlamdise record op 1.000 had ge- diging. SVL ging fouten maken bij stedid, had hij er al zijn zinnen op het stoppen van de service en door 0 Edward Anderson, de 32-jarige ei- gezet om hier m Kopenhagen nog een 2-15 setzege trok De Kangoeroes genaar van het motorjacht „Christi hoger te eindigen, maar daar is nu de score weer recht. geen kijk meer op. Het antwoord van SVL liet in de Lam<g bleef de Brabander niet in 3e set niet lang op zich wachten. u de put zitten, wamt hij realiseerde Rustig serveren van Xandra Kikkert in Dublin'aangetroffen, zo meldt de zich wél, dat voor het behalen vam en Hanna van Gellecum bracht SVL Daily Express" vandaag, een Europese tiiteü in de allereerste °P 8-1. Kangoeroes zette even de ne", dat drie weken geleden voor de Zuidengelse kust verdween en waar naar lang gezocht is, is levend en wel plaats de winstpunten tellen en daar- tanden op elkaar en door goede Anderson heeft in een exclusief in- Na langdurige onderhandelingen van had hij er nu weer twee bunnen, smashes van buus Verhoeken, Ans terview met het blad verteld dat hij met de stichting „Viering 150 jaar Bovendien had haj tegen Soegaard Meijer en Ilonka Kruts werd de ach- z0 spoedig mogelijk naar Londen wil Koninkrijk" te Nijmegen, heeft gis- lamg met een hoog gemiddelde ge- terstand bijna geheel ingelopen (10- terugkeren om het „fantastische mys- teren mr. H. van der Bij, advocaat speeld (49 in 52 beurten). In die pe- 8), maar het laatste woord was voor terie" van de ondergane van ziin viif ..iï JZL. X SVT. dat 8mr 15-11 nr. e vctn ae onaergang van zijn vijl ton metend schip te helpen oplossen. te Arnhem, namens een crediteur uit riode caramboleerde De Ruyter ge- SVL, dat door een 15-11 setzege op Wageningen, de heer A. de Waard, makkelijk en ogenschijnlijk zelfs 'n 2-1 kwam. een verzoek ingediend bij de Arn- beetje nonchailaimt, Hij kon zich dat hemse rechtbank tot faillietverkla- ook wel veroorloven, wamt die Deen ring van de stichting te Nijmegen, blieef aanvamkelijk ver achter (31- Vermoedelijk komt deze zaak volgen- 49). Soegaard, diie beslist een stuk in de week donderdag 30 januari in be- kracht zou wininen als hij meer in- handeling. tematiomaal contact zou hebben, is Paddy Hopkirk, de J Een volledig Hij was de avond waarop de „Chris- 25 mille gestolen bij inbraak in café tine" voor het laatst gezien werd niet aan boord. Een van zijn vrienden en een onbekende waren er met zijn schip op uitgegaan. Interpol heeft kortgeleden een be schrijving van de vermiste boot ver- Bij een •gisternacht gepleegde in- spreid nadat een garagehouder, Ro- braak in een café met woning in de nald Verrier, had gezegd, dat hij een 2e Nassaustraat in Amsterdam is vol- verzekering van 150.000 pond sterling gens de eerste opgave van de gedu- (ruim anderhalf miljoen gulden) op peerden een totaal bedrag van 25.000 Anderson had afgesloten, omdat deze gld gestolen. Uit de linnenkast in de een „sleutelfiguur" in zijn zaak was. jarige fabrieks- blatt donderdag als toeschouwer de woning vermiste de caféhoudster een rijder uit Belfast kan de eindzege in de stratenrace moeten volgen. Opvallend portefeuille en in het café waren de 33e Rally van Monte Carlo nauwelijks is ook de lage klassering van Graham laden van de juxe-box en de kassa De driejarige Johan van de Baar nog ontgaan. De Ierse technicus, die Hill, de wereldkampioen der coureurs leeggehaald. De politie neemt aan, uit Mierlohout, die bij zijn moeder dinsdagavond al tot de favorieten werd 1962, die ondanks zijn machtige Ford dat de inbrekers er van op de hoogte achterop de fiets zat, is gistermorgen gerekend, heeft met zijn nietige, maar Falcon favoriet voor hoge klasserin- waren, dat er niemand thuis was. in Helmond door een vrachtauto over- supersnelle Morris-Cooper een onver- gen met een 114e plaats genoegen Toen de caféhoudster en haar man reden, toen zijn moeder door de glad- moest nemen en ontdekte, dat er nog thuis kwamen konden zij er niet in heid van het wegdek kwam te val- altijd een groot verschil is tussen een omdat ze geen sleutels bij zich had- len. Het kind kwam onder een ach- klasse en een grand prix den. De man sloeg toen een ruit in teroprij dende vrachtauto en werd op waarbij hij zich bezeerde. wacht grote voorsprong op zjjn renten genomen. Erik Carlsson, win naar in 1962 en 1963 bezet de tweede rally-rijder plaats in de voorlopige algemene rang- coureur, schikking met een achterstand van maar liefst 31 punten. De slotklassementsproef van vandaag de wagens rijden dan drie ronden op het drie km. lange stratencircuit van Monaco kan hem slechts een winst van maximaal 25 a 26 punten opleveren, zodat Hopkirk niet alleen het voorlopige algemene klassement aanvoert maar ook als officieus winnaar in het zonnige Monte Carlo wordt aangemerkt. Slechts als hfj de drie ronden niet zou kunnen uitrijden, is er kans dat Carlsson voor de derde maal in succesie zegeviert. Op vallend is, dat de zwaardere wagens, vrijwel alle hoog geklasseerd, de top- plaatsen toch juist niet hebben kunnen opeisen. De sterrit is een triomf voor Morris, dat de eerste, vierde en zevende plaats bezet. EEN DAG HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI De coup des dames kan Pat Moss, die haar debuut voor Saab maakt, niet meer ontgaan. Een derde plaats in het alge meen klassement ver voor alle andere damesteams is daar de oorzaak van. Wel bestaat er een klein kansje, dat zij haar man, Erik Carlsson nog juist van de tweede plaats in de rangschikking zal kunnen verdringen. Daarvoor moet zij vandaag bij de klassementsproef 'n winst van 15 punten boeken wat overi gens nauwelijks te verwachten is. Nederlanders Voor Nederland leverde de Rally van Monte Carlo een 74e plaats op voor Gatsonides-Ilcken, een 77e voor Huis man-Van Linschoten en een 124e voor Rosenblatt-Biesheuvel. Aangezien al leen de 120 hoogst geklasseerden in de slotproef mogen uitkomen, zal Rosen- MET EEN ZUCHT verzet te Dunkelblum een stuk. Moeizaam stond hij op van zijn stoel, deed twee passen en keerde toen ze nuwachtig terug, alsof hij zich had vergist en eigenlijk iets anders had willen doen. De zorgelijk kijkende Belg heeft het niet gemak kelijk. Bij toeval in de hoogste groep van het Hoogoventoernooi beland, pijnigt hij zich al weken het hoofd hoe de aanvals- steken van zijn gerenom meerde tegenstanderste pa reren. Het is hem nog niet vaak gelukt. Acht nullen staan bij zijn naam op het diagram, dat in de speel zaal is opgehanen. En woensdag had Dunkel blum groter zorgen dan ooit. Tegenover hem zat, koel en bestudeerd correct, Paul Keres, de Russische favo riet. Instemmend knikte het hoofd van de Belg bij elke zet van zijn tegenstan der. Het was weer de beste, dat had *hij ook gezien. Maar bij elke knik stond zijn gezicht weer iets ver- ongelijkter dan de' vorige maal. Je kon hem zien denken: „Schaken kunnen ze, maar het zijn toch eigen kannibalen. Ze eten ie op als je even niet kijkt". JA, IN BEVERWIJK zijn de schakers bepaald geen vegetariërs. De huidige schaakgeneratie viert dan geen wilde feesten meer rond borrelende kookpot ten. De neiging tot slach ten is gebleven. Het ritueel is anders geworden, het doel hetzelfde. Het is geen toeval, dat de winnaars van de vier- had zijn berekening afge rond met een daad en Don ner was er als de kippen bij om de gevolgen te ana lyseren. Maar al bij een op pervlakkige beschouwing was het duidelijk, dat de kalende Rus, die het toer nooi begon als de geheim zinnige meneer X, omdat nog nooit iemand van hem had gehoord, de winnaar van het vorige jaar bij diens beatle-kuif had. Het duurde nog even maar toen was Donner geplukt, gevild en panklaar. kampen bedacht werden met worsten en zijden spek om de honger te stillen. Daarom keerde Jan Hein Donner zich tijdens een wandeling langs de bor den om alsof hij door een speld werd geprikt. Bij het horen van het zachte klik je, dat gaat als een speler na een zet de klok omzet. Zijn tegenstander Ney Het was maar goed, dat een ruwhouten timmer werk de grootmeesters scheidt van het publiek. Anders hadden enkele toeschouwers, die in de streektaal van rond de IJmond de partij hadden gevolgd, de Nederlander hun zienswijze op een krachtdadige wijze ken baar gemaakt. WIE BEVERWIJK zegt, denkt aan de grootmees ters. Maar er is meer. In de grote zaal hokken mannetje naast mannetje de 180 deelnemers aan de tienkampen. Op het po dium ervoor hebben de dames en de schakers uit de meestergroep positie gekozen. De laatste groep trekt minder de aandacht dan de eerste, al is dat waarschijnlijk niet om schaaktechnische redenen. De zusjes Jovanovic vooral vormen een aantrekkelij ke blikvanger in deze mannengemeenschap. Een enkele maal verschijnt grootmeester Bobotsov op het toneel om de partijen met een licht geamuseerde hooghartigheid gade te slaan. Zijn echtgenote speelt mee bij de dames. Maar Bobotsov heeft liever, dat zij dat onder haar meisjes naam doet. „Anders komen haar nederlagen op mijn naam te staan", is zijn commentaar. En zoiets kan de Bulgaar, die in de eertse zes ronden even zovele malen zijn koning moest omleggen, zich per mitteren. Woensdag is het olympisch vuur, waarmee in Innsbruck de olympische vlam voor de winterspelen zal worden ontstoken, van Athene op weg ge gaan naar Oostenrijk. De eerste van een lange rij estafette-lopers die de fakkel naar Innsbruck zullen brengen, ontvangt deze bij het altaar op de Olympus uit handen van de „hogepriesteres".

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9