EERSTE DEEL „FLORA VAN JAVA" - met 6100 plantensoorten - THANS GEREED GEKOMEN Albert en Siert Koning maakten voortreffelijke hengelsportfilm Fles met verdovend middel gestolen uit doktersauto DIEVEN BRENGEN BUIT TERUG „Daily Herald" (voorlopig) gered SCHRIKBEWIND VAN „DUIVELSE GEZUSTERS" IN MEXICAANSE STAD Burgemeester Van Tuyll van Serooskerken (Zoetermeer) geinstalleerd DONDERDAG 23 JANUARI 1964 DE LE1DSK COUKA. HAG1NA 8 Dezer dagen is het eerste deel van de „Flora van Java", waarin ongeveer 6100 plantensoorten zijn beschreven, van de pers gekomen. De grondslag dezer flora, die ook het eiland Madoera omvat, wordt gevormd door het floristisch onderzoek, dat thans wijlen dr. C. A. Backer destijds in Neder lands Oost-Indië heeft verricht. Dit standaardwerk, dat uit drie delen zal bestaan, wordt uitgegeven in de Engelse taal. Subsidie van Z.W.O. De vertaling werd gemaakt door dr. C. A. Backer en dr. R. C. Bakhui zen van den Brink, wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan het Rijks herbarium in Leiden, met medewer king van botanici dezer instelling. Voor de samenstelling, de Engelse vertaling en de uitgave heeft de Ne derlandse Organisatie voor Zuiver- Wetenschappelijk Onderzoek inder tijd subsidies verleend aan prof. dr. H. J. Lam, die het vorige jaar ge pensioneerd werd als hoogleraar in de systematische plantkunde aan de rijksuniversiteit in Leiden en direc teur van het Rijksherbarium. Voor de aanmaakkosten van het tweede deel van de Flora van Java heeft de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk On derzoek ook bereids een subsidie ver leend. Levensloop van dr. Backer In een onderhoud met dr. Bakhui zen van den Brink, de voornaamste auteur, en prof. dr. C. G. G. J. van Steenis, de tegenwoordige directeur van het Rijksherbarium, die de su pervisie van prof. Lam heeft overge nomen, vernam het ANP, dat Corne- lis Andries Backer, die in 1901 als onderwijzer naar Nederlands-Indië ging, zich daar al spoedig voor de tropische botanie begon te interesse ren. In 1905 werd hij op instigatie van prof. Melchior Treub benoemd tot assistent, in 1914 tot botanist voor de Javaflora aan 's-lands plantentuin te Buitenzorg. Van 1925-1931 was hij werkzaam aan het proefstation voor de Javasuikerindustrie te Pasoeroe- an, waarna hij repatrieerde. Op grond van zijn belangrijke publicaties werd hem in 1936 door de Rijksuniversiteit te Utrecht het ere-doctoraat toege kend. Reusachtige taak Gedurende zijn Indische jaren heeft Backer gestreefd een wetenschappe lijke flora van Java samen te stel len en zijn daar gepubliceerde wer ken dienen hiervoor als voorwerk te worden beschouwd. In Nederland te rug werd Backer na enkele jaren ho norair medewerker van het Rijks herbarium en zette zijn kritisch werk op basis van veel ongepubliceerde manuscripten voort. De reusachtige taak, waarvoor h\j zich gesteld zag, maakte het echter noodzakelijk dat hij medewerking kreeg en prof. Lam maakte het mogelijk dat hij die kreeg. Eerst gestencild In verband met de toenmalige oor logsomstandigheden werd het niet verantwoord geacht het manuscript in het enkelvoud te laten. Tussen 1940 en 1961 verschenen twintig af leveringen, waaraan tientallen bo tanici uit binnen- en buitenland on der leiding van dr. Backer en dr. Bakhuizen van den Brink hebben meegewerkt. Deze editie, „Beknopte flora van Java" geheten, was echter een nooduitgave, die gestencild en niet gedrukt was. Kort daarop viel het besluit om het werk in het En gels uit te geven, waardoor het in ternationaal toegankelijk zou wor den. Daar de eerste delen van deze beknopte flora inmiddels verouderd waren, werden zij in de Engelse ver taling tot op heden toe bijgewerkt. Niet opgenomen werden de varens en de varenachtigen. Het eerste deel, dat plus minus ze venhonderd pagina's telt, bevat on der meer een voorwoord van prof. dr. H. J. Lam en een algemeen ge deelte van dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, zijn voornaamste mede werker die de verantwoording draagt van het thans verschenen werk. Voorts een korte biografie van dr. C. A. Backer en een bibliografie van diens oeuvre. „Deinende dobbers - buigend split" A NDERHALF UUR pure genieting voor de sportvisser, een helder verdichtsel van zon, water en de Hollandse polder en de eeuwige jacht op de vis: ziedaar het resultaat van het laatste ingespannen werk van vader en zoon Koning, Albert en Siert uit Lisse, die de eerste Neder landse hoofdfilm in kleuren over de sportvisserij gisteravond in Krasna- polsky te Amsterdam in het bijzijn van honderden enthousiaste sport vissers uit het hele land ten doop hielden. Na enkele industriefilms en de zeer fraaie film over de Keuken hof vervaardigden de heren Koning, cineasten zowel als hengelsportlief hebbers, thans „Deinende dobbers buigend split", een rolprent, die de talrijke facetten van het sportvissen op een buitengewoon aantrekkelijke wijze belicht. Niet alleen de sportvisser zal van deze kundig geregisseerde en ge filmde taferelen kunnen genieten. Ook een leek wordt door zoveel ro mantiek in het starre leven van elke dag geboeid. Het is een dwaaltocht geworden over meren, door exotische polderlandschappen en het rijk van de snoek: de wetering. Bovendien is de film instructief en een beste pro paganda voor deze rustgevende hob by, zoals die door vele duizenden in brede lagen der bevolking wordt be oefend. Het is een levend en duide lijk voorbeeld voor het op de juiste manier ondergaan van de magie van het vissen. De film toont het ware karakter van de sportvisserij: de faire jacht op de vis, die bij het duel alle kansen la-ijgt voor een eerlijk ge vecht. DE VIS wordt niet gevangen. De echte jager maakt er een soort ritus van. De aanwezigen uitten hun instemming met het gebaar van me nige visser, die meer dan eens een verschalkt reuzen exemplaar van snoek of snoekbaars in het water te rugzette: applaus voor een juiste op vatting van de hobby. Zo verzamelt een mens inderdaad in een gezonde vrijetijdsbesteding brandstof voor nieuwe energie als hem straks het werk weer wacht. Dit is het spel met zeelt, brasem, voorn en aal. Voor treffelijk gefilmd zijn de gevechten tussen mens en vis en de triomf na veel inspanning. Leuk ook waren de opnamen van de „vissersring" op de Scheveningse pier: het circuit der hunkeraars naar schar, bot en pa ling. Albert en Siert Koning zijn naar onze smaak geheel geslaagd met het samenstellen van deze filmische encyclopedie der sportvisserij. Een suggestief beeld uit de eerste Nederlandse hoofdfilm over de hen gelsport van Albert en Siert de Ko ning uit Lisse die gisteravond in pre mière ging: triomf en water nabij de lage visgronden langs de Afsluitdijk. Een onbekend gebleven dief heeft gisteren in Den Haag uit de auto van de kinderarts A. Dresselhuys een tas gestolen, waarin zich o.a. 100 tablet ten palfium een middel dat sterk verdovend werkt en bovendien bij iname van een te grote dosis dode lijk kan zijn bevonden. Later heeft men de dokterstas te ruggevonden, echter zonder de fles met het gevaarlijke goedje. Op de fles is duidelijk aangegeven, dat de inhoud vergiftig is. De politie houdt er rekening mee, dat de fles gestolen is door een aan verdovende middelen verslaafde man. „DELHUIZEN" WORDT RECREATIE-OORD Het ligt in de bedoeling van de Zwolsman-groep het aangekochte landgoed „Delhuizen" bij Arnhem in te richten als recreatie-oord. Er zal een camping verrijzen, die ongeveer tien hectare van het landgoed zal be slaan. Voorts is men van plan een vijver aan te leggen op de plaats, waar nu de zandaf graving en zijn, terwijl bovendien de bouw van een restaurant en vele andere toeristi sche attracties op het programma staan. De plannen voor de nieuwe be stemming van het landgoed worden verzorgd door de Nederlandse Heide Maatschappij. De twee zilveren bokalen, die enige dagen geleden uit de Portugees-Is raëlische synagoge in Amsterdam werden ontvreemd tijdens een kerk dienst, zijn door de onbekende daders teruggebracht. De voorwerpen, die een waarde vertegenwoordigen van 6000 per stuk en die dateren uit het jaar 1680 werden gistermiddag door de koster van de kerk teruggevonden onder de poort van de kerk in de Rapenbur gerstraat. De bokalen waren door de berouwvolle dieven in een geruite zak gedaan en heimelijk op de ge noemde plaats neergezet. In Huizen kliniek voor lijders aan bloederziekte In Huizen zal op het terrein van de buiten-kliniek Oud-Bussum over en kele maanden de eerste kliniek ter wereld voor lijders aan de gevreesde bloederziekte worden geopend, aldus deelde prof. S. van Creveld uit Am sterdam gisteren mee. De kliniek, die onder zijn leiding zal staan, zal acht tien bedden hebben en zal in de ruimste zin de revalidatie verzorgen. Aan de kliniek zullen verder worden verbonden de orthopedisch specia list dr. M. J. Kingma en een reva- lidatie-arts. Middenstandsexamen wordt moderner Met middenstandsexamen wordt ingaande 1965 moderner en meer aangepast aan de eisen van de mo derne samenleving. Dit heeft het bureau Sitchting middenstandsexa men meegedeeld. Het is e verwach ten, zo zegt het bureau, dat de exameneisen in de naaste toekomst nog meer worden veranderd. Voor het vak bedrijfseconomie zal een grotere plaats worden inge ruimd. Het zal voortaan niet alleen mondeling (15 minuten) maar ook schriftelijk worden geëxamineerd. Aan de stof voor het mondeling examen zal worden toegevoegd: ef ficiëntie van het bedrijf, rationali satie, personeeibeleid interne organi satie, marktonderzok, kosenplaat- sen en kostenstructuuren en ken nis van het consumentengedrag en van koopmotieven. Bij het vak Nederlandse taal en correspondentie zullen de kandi daten verder o.m. moeten bewijzen, dat bij de inhoud van een hun voor- gelged stuk proza begrijpen. De duur van het schriftelijk examen zal ook worden veranderd, terwijl de uit slagbepaling enigszins zal wor den verzwaard. Deppner vrijgesproken De rechtbank in München heeft gisteren de 53-jarige voormalige „Sturmbannführer van de SS, Erich Deppner vrijgesproken. Hem was me deplichtigheid aan de moord op 65 Russische krijgsgevangenen in het concentratiekamp Amersfoort ten laste gelegd. De openbare aanklager had ook vrijspraak gevraagd. Deppner heeft tijdens het proces steeds te berde gebracht, dat het neer schieten van de gevangenen in het kamp Amersfoort een represaille maatregel was die door het nazi- Reichssicherheitshauptamt in Berlijn was bevolen. Deppner, nu economisch adviseur, was destijds in dienst op het bureau van de commandant van de veiligheidspolitie en de veiligheids dienst in Nederland. De openbare aanklager zei, dat uit documenten van het nazi-ministerie van buitenlandse zaken, die de verde diging dinsdag had overlegd, was ge bleken, dat het neerschieten inder daad een represaillemaatregel was voor wreedheden tegen Duitse solda ten door Sowjet-Russische soldaten begaan. De eenheid waartoe de te rechtgestelde Russen hadden behoord, had Duitse soldaten op het schierei land de Krim gemarteld. Waarom een Akkertje geen tablet mag zijn In tabletvorm samengeperst zou 't minder snel en minder veilig helpen. Akkertjes bevatten 4 geneeskrach tige micro-poeders in 'n instant cachet (snel oplosbaar omhulsel). Alleen in een instant-cachet kunnen deze heilzame poeders zo micros- copisch-fijn bij u komen. Daardoor bent u sneller van uw pijn af, zonder nare smaak of scherpe tablet-brokjes. Daérom mag een Akkertje geen tablet zijn. De „Daily Herald", de enige lande lijke krant in Engeland die de La- bourpartij steunt, is gisteren voor verdwijning behoed, daar de langdu rige onderhandelingen tussen het al gemene vakverbond T.U.C. - dat voor 49 procent deelneemt in het bedrijf - en de uitgever, Cecil Kings machtige „International publishing corpora- lion", mislukten. Het T.U.C. eiste een miljoen gulden in contanten van de I.P.C., die de „Daily Herald" wilde vervangen door een nieuwe, op totaal andere leest geschoeide krant. Deze eis werd afgewezen door de I.P.C., waarop de onderhandelingen werden afgebroken. Zolang het T.U.C. aandeelhouder in de „Daily Herald" blijft, moet King bij contract het blad voorlopig nog vier jaar uitgeven. De „Daily Herald" heeft een oplaag van een miljoen, maar lijdt jaarlijks een verlies van naar schatting acht miljoen gulden. Meisjes, kinderen en mannen vermoord Steeds meer bijzonderheden wor den bekend omtrent het schrikbe wind, dat de gezusters Delfina en Ma ria de Jesus Gonzales Valenzuela in een bordeel in de Mexicaanse plaats Lagos de Moreno hebben uitgeoefend. Het blijkt, dat de twee gezusters de meisjes in hun tehuis lieten brand merken om te voorkomen, dat zij zou den weglopen. Volgens de politie zijn bewijzen gevonden, dat het tweetal zich schuldig heeft gemaakt aan moord op 17 meisjes en op zes pas geboren kinderen, terwijl zij ook min stens twaalf gevallen van abortus op hun geweten zouden hebben. Bezwaren tegen aanstelling regent Het aanstellen van een regent, die tijdens lange buitenlandse reizen van de Koningin tijdelijk met het konink lijk gezag zou worden belast, is vol gens minister-president Marijnen niet goed mogelijk. Zo'n reis wordt im mers juist in de uitoefening van dat koninklijk gezag ondernomen, zo zegt mr. Marijnen in de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van algemene zaken. Verscheidene Kamerleden hadden op aanstelling van een regent aange drongen. Zij stelden dat zo'n reis toch al zwaar genoeg is en dat de uitoefe ning van haar staatsplichten een te zware belasting voor de Koningin zou kunnen zijn. Bovendien zou het vol gens hen in plotseling opkomende be narde situaties vaak moeilijk kunnen zijn om contact met de in het buiten land verblijvende Vorstin te krijgen. Minister Marijnen wil nu bekijken of hij niet op een andere manier aan de ze bezwaren tegemoet kan komen. Het merendeel van de meisjes die in het bordeel werden aangetroffen lijdt aan zware bloedarmoede. Ook zijn er verscheidene tbc-patiënten. Enkele meisjes zullen met de twee zusters terecht moeten staan, omdat zij op bevel van de eigenaressen van het etablissement aan de geweldda den tegen hun collega's hebben mee gedaan. Dronken arbeiders op weg gelegd De zusters wordt ook ten laste ge legd, dat zij uit de V. S. terugkerende Mexicaanse seizoenarbeiders dronken hebben gevoerd en beroofd. De be schonken mannen zouden zij op de weg hebben gelegd, waar zij werden doodgereden. In andere gevallen wer den de arbeiders doodgeschoten. In een nabijgelegen ravijn zijn stoffelij ke resten van slachtoffers gevonden. Onder de arrestanten bevindt zich een officier van politie, kapitein Her- menogildo Zuniga, die jarenlang de twee zusters zou hebben beschermd. Volgens één van de zusters zou hij ook hebben deelgenomen aan de moord op meisjes uit het tehuis. ONDOELMATIGE VEILIGHEIDSCONTROLE IN STAATSMIJN EMMA Eind vorige week is het de bedrijfs leiding van Staatsmijn Emma geble ken, dat een functionaris, belast met de controle op de ventilatie, enkele gegevens betreffende het gehalte aan onijngas in de ventilatielucht onjuist aan de bedrijfsleiding heeft doorge geven. Zulks was op eigen initiatief geschied en in strijd met de uitdruk kelijke instructies op dit punt. Hoe wel door de onjuiste notities de vei ligheid als zodanig niet in gevaar was gebracht, wordt een dergelijke daad als volstrekt ontoelaatbaar gezien. De bedrijfsleiding van de Staatsmijn Emma heeft na onderzoek de desbe treffende functionaris alsmede diens onmiddellijke chef van hun taak ont heven. Het staatstoezicht is na con statering van bovengenoemde onre gelmatigheid direct op de hoogte ge steld. Tengevolge van hevige regenval, die woensdag voortduurde, zijn in het oosten van Brazilië achttien steden overstroomd, terwijl uitgestrekte ge bieden in de provincies Bahia en Mi- nas Gerais onder water staan. Volgens officiële functionarissen in Belo Horizonte, de hoofdstad van Mi- nas Gerais, was de toestand aldaar „rampzalig". Duizenden mensen zijn dakloos en de oogsten hebben zwaar geleden. Vliegtuigen van de lucht macht voeren geneesmiddelen aan met het oog op gevaar voor besmet telijke ziekten. In het zuiden van Ba hia verkeren tienduizend mensen in zorgelijke toestand. Hun huizen zijn door het water overstroomd. In Raamsdonkdorp (gem. Raams- donkveer) is gisteren tengevolge van het gladde wegdek de dertienjarige Cornells Olieslagers uit Raamdonk- dorp in de Molenstraat vlakbij zijn ouderlijke woning na een slip met zijn fiets onder het rechter achter wiel van een passerende vrachtauto geraakt en op slag gedood. In een ziekenhuis te Amster dam is gistermiddag overleden de omstreeks 60-jarige heer C. J. Mole naar uit de hoofdstad. Hij was kort tevoren ernstig gewond toen hij bij het per fiets oversteken van de Van Zonweg in Ouderkerk aan de Amstel door een auto was aangereden. Verdachten boften bij Haagse politierechter Vijf bouwvakarbeiders uit Leiden moesten zich voor de Haagse econo mische politierechter verantwoor den, omdat zij in april van het vo rig jaar zonder meer van het werk waren weggebleven. Dat het „zonder meer" was, dat gaven verdachten niet zozeer toe: „We hadden het gezegd", zo betoog den ze. De aanleiding zou zijn geweest, dat er telkens weer over gespro ken werd, dat de werkgever en fi nancieel zo slecht bij stond.. Uitein delijk zou het ook goed zijn gevon den, dat ze weg zouden gaan. Maar dat ontkende de baas van het werk. Hij gaf toe dat er een kleine achterstand was in de beta lingen van de vakantiebonnen, maar dat ermee was ingestemd dat het vijftal weg zou blijven neen, dat niet. Toen het alles dan nadrukkelijk was besproken, bleek uiteindelijk, dat er vrijspraak zou moeten vol gen. Want in de dagvaarding stond, dat een en ander zich had afgespeeld in april maar men was het er over eens, dat het augustus was geweest. Dus werd het voor alle vijf ver dachten vrijspraak. „WIJ OOK!" Een montagebouwer uit Katwijk, was zo zonder meer van werkgever veranderd. „Ik had ook zoveel tram melant met een collega, dat ik naar een andere baas ging", zo bekende hij voor de Haagse Politierechter. „Niet zo mooi", luidde diens oor deel en dat gaf verdacthe grif toe. „Maar ik dacht, dat het wel goed zat", zei hij verontschuldigend. Dat zat het kennelijk niet, want want de werkgever had aangifte gedaan. De officier van justitie eiste ƒ50 boete of 10 dagen hechtenis. Of verdachte daar nog iets op had te zeggen? Dat had hij en in het lange ver haal becritiseerde hij de A.O.W. die te laag is. „Dat weten we dan alweer", stelde de rechter vast en hij legde ƒ40.— of 8 dagen hechtenis op. „Ik zal wel betalen, want van de gevangenis heb ik afschuw", bekende verdachte. „Wij ook", stemde de rechter in. Rokende leerlingen: lagere cijfers Leerlingen bij het middelbaar onderwijs die roken behalen gemiddeld lagere cijfers dan de niet-rokers en, waar het jon gens betreft,' hebben zij minder goede marnieren. Dit is de con clusie van dr. Eva Salber van het instituut voor volksgezond heid aan de Harvard-universi- teit, die een onderzoek instel de naar de rookgewoonten van 7.000 leerlingen van 12 tot 17 jaar op de scholen van New ton, in de Amerikaanse staat Massachusetts. Kinderen die ooit meer dan 10 sigaretten hadden gerookt werden tijdens onderzoek reeds als „re 's" beschouwd. DE BEVOLKING VAN DRENTHE Uit de voorlopige cijfers van het Drenths Economisch Technologisch Instituut blijkt dat de Drenthse be volking het afgelopen jaar met 5421 personen is gestegen tot een totaal van 329.938. Zoals wij gisteren reeds in het kort hebben kunnen melden heeft in Zoe termeer de installatie plaats gehad van de nieuwe burgemeester, H. G. I. baron Van Tuyll van Seroosker ken, voorheen burgemeester van Wisch. Te een uur precies arriveerde bur gemeester Van Tuylll met zijn gezin bij het paviljoen van mevr. v. d. Meer aan Stationsstraat, waar hij werd welikom geheten door de wet houders J. Kenbgens en J. v. Doorne. Anneke Hermsen, het dodhitertje van de gemeentesecretaris, overhandigde mew. Van Tuylll van Serooskerken - Beets een ruiker bloemen. Vooraf gegaan door het Fanfarecorps „Kunst en Vriendschap" met majorettes reed het gezelschap via de Stations straat, Pabtelaan en Oranjeiaan naar d/e Karei Doormanlaan, waar bü het gebouw van gemeentewerken het brandweermateriaal van de gemeen te stond opgesteld. Door de met vlag gen rijk versierde straten reed men via de Schoolstraat naar de Dorps straat tot aan de Ned. Hervormde Kerk. Terwijl het Fanfarecorps „Har- pe Davids" toepasselijke muziek speelde, legde burgemeester v. Tuyl'l v. Serooskerken een krans op de gra ven van de oorlogsgevabbenen. De eerste daad, die de nieuwe burge meester had willen stellen was een daiaid van piëteit ten'opzichte van hen, diie hun leven gaven voor onze vrij heid. Hierna werd doorgereden naar het gemeentehuis, waar loco-burge meester J. v. 't Hoff met de gemeen tesecretaris, de heer Flr. Hermsen, de heer en mevr. Van Tuyll met hun kindaren welkom heette. Hierna volg de de officiële kennismaking met de leden van de raad. Nadat de tlhee geserveerd was, reed het burgemeesterlajk gezin in een tweetal auto's door de Dorpsstraat naar de grote zaal van „De Meer bloem", voor de buitengewone open bare raadszitting. Deze rit zal voor burgemeester Van Tuyll, zijn echt genote en zijn kinderen een onver getelijke toaht blijven. Ter weerszij den van de straat stonden rond 2400 kinderen van alle scholen van Zoe termeer opgesteld. De grote zaal van De Meerbloem was voor deze gele genheid als raadszaal ingericht. On der de vele genodigden, die de zaal geheel vulden, merkten wij o.m. op de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, jhr. mr. A. Peith, burgemeester vain Rijswijk, H. A. C. Banning, burgemeester van Leidschendam, J. J. Steenbakker Morilyon Loysen, burgemeester van Benthuizen, J. A. Detmers, burge meester van Zoeterwoude, een groot aantal familieleden van de nieuwe burgemeester, en de plaatselijke geestelijkheid, waaronder pastoor P. J. v. Steijn en zijn beide kapelaans. Na de installatie dankte burge meester v. Tuyll hartelijk, waarna de vergadering werd gesloten. Naidat verversingen waren rond gediend en een telegram van geluk wens van oud-burgemeester, mr. N. Vernède was voorgelezen, werd o.a. het woord gevoerd door de burge meester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. STOMPWIJK Schaatsen. De ijsclub Nut en Vermaak organiseerde gisteren op de Jan Koenensloot schaatswedstrij den voor de leden. De uitslag luidt: I. Jan Olsthoorn; 2. Piet Baak; 3. Kees Belt, 4. Fred van Rijn.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8