BROMFIETSER NIET ABNORMAAL „VATBAAR" VOOR EEN ONGELUK OOK IN LEIDEN STERKE TERUGGANG VAN DE SIGARETTENVERKOOP Terwijl vrijwel iedereen in Nederland woensdag hoopte dat de mist zou verdwijnen, was er één plaats, waar op kunstmatige wijze mist werd gemaakt! Dat was in de N.T.S. studio in Hilversum, waar (foto) proeven werden genomen met een in Amerika aangekochte mistverwek ker. Het apparaat heeft twee mogelijkheden: het kan door middel van ondergekoeld ijs grondmist veroorza ken en maakt gewone mist door middel van een che mische vloeistof. Rob de Nijs, Corrie Brokken en Willeke Alberti met de George Carden Singers in een scène van het programma „Aanvang, dames en heren", opgebouwd rondom Corrie Brokken, dat zondagavond onder regie van Ben de Jong door de Vara-televisie zal worden uitgezonden. OUDEREN RIJDEN VEILIGER dertig kilometer per uur rijdt) ligt maar iets hoger tien procent dan die bij cte langzame brommer. De ongevalsvatbaarheid van de van die leeftijd nog wel aanwezig is, "P® werkcommissie maakte ook een •omfietsers als totale erroen is niet maar niet meer zo sterk. In de eers- yergpbjiang tussen de omgevalsvat- bromfietsers als totale groep is niet maar niet meer zo sterk. In de eers- onrustbarend hoog, maar ligt tussen te groep kwamen namelijk 29 onge- die van het snelverkeer en het lang- lukken per miljoen kilometer voor zame verkeer in. Tot deze conclusie en in de tweede groep 26. Een ver is een werkcommissie van de Stich- hoging van de minimum leeftijd tot ting Wetenschappelijk Onderzoek achttien jaar zou volgens de werk- verkeersveiligheid gekomen na een oommissie in feite een verschuiving studie over de ongevalsvatbaarheid teweeg brengen van de onervaren van bromfietsers. Dit onderzoek be toogde na te gaan, in hoeverre de mening gerechtvaardigd is, dat de bromfietsers als gehele groep en de zeer jeugdige bromfietsers in het bij zonder, een onevenredig hoog aan tal malen bij ongevallen zijn be trokken. De berijders van motoren en scoo ters hebben de hoogste ongevals vatbaarheid, namelijk 14,6 ongeval len per miljoen afgelegde kilometers. Dan volgen de autobestuurders met 13.8, de bromfietsers met gemiddeld 7,1 en de wielrijders met 1,3 onge vallen. Het aantal berijders, dat per miljard afgelegde kilometers wordt gedood is voor motoren 141, voor bromfietsen 64, voor personenauto's 40 en voor fietsen 23. Tieners vatbaarder. Uit het onderzoek van de werk commissie bleek, dat de ongevalsvat baarheid van zestien- en zeventien jarige bromfietsers ruim twee maal zo hoog is als die van achttien- en ne gentienjarige. Per miljoen afgelegde kilometers worden bij de zestien- en zeventienjarige bromfietsberijders 29,2 ongevallen geregistreerd en bij achttien- en negentienjarige 13,3. Bij de 20 en 29-jarige is deze ongevals vatbaarheid afgenomen tot 8,3 onge vallen per miljoen kilometer. De meest veilig rijdende groep is die tussen 25 en 60 jaar (4,4), terwijl bij de bromfietsers van 65 jaar en ouder wat meer ongelukken voor komen, namelijk 6,8 per miljoen ki lometer. Ervaring. Deze gegevens behoeven nog niet tot de slotsom te leiden, dat het wen selijk is de minimum leeftijdsgrens van zestien jaar voor bromfietsers te verhogen tot achttien jaar. De werkcommissie van de stichting heeft namelijk geconstateerd, dat de rij ervaring een zeer grote invloed heeft op de ongevalsvatbaarheid. De on ervaren rijders (die minder dan vijf duizend kilometer hebben afgelegd) hebben een ongeveer twee keer zo hoge ongevalsvatbaarheid als de er varen bromfietser. En het percentage onervaren rijders is bij de zestien en zeventienjarigen natuurlyk veel hoger dan in de andere leeftijdsgroe pen. Uit een vergelijking van de onge valsvatbaarheid van de onervaren zestien- en zeventienjarigen met die van de onervaren achttien-en ne gentienjarigen blijkt, dat de invloed rijders onder de zestienjarigen naar de giroep van achttienjarigen. Uit het onderzoek is voorts geble- baarheid in gemeenten met meer of met minder dan veertigduizend in woners. Uit het resultaat blijkt, dat de ongevallsvatbaarheid in de grote steden ongeveer 35 procent hoger is dan in de kleine steden en dorpen. Bij een nadere verdeling van hej ongevalstype blijkt, dat op het plat teland het aantal eenzijdige ongeval len aanzienlijk hoger is (namelijk 27 procent) dan in de steden (achttien procent). Hierbij wordt ondier een- zijdig ongeval verstaan, een ongeval waarbij één voertuig is betrokken. ken, dat het al of niet in het bezit Het gebruik van de bromfiets blijkt zijn van een rijbewijs geen aantoon bare invloed heeft op de ongevals- op het platteland (met een gemiddel de van 16.200 kilometer per jaar) vatbaarheid. De ongevalsvatbaarheid hoger te liggen dan in de stad (ge- van de snelbrommer (die meer dan middeld 9.900 kilometer). Na de opzienbarende artikelen in de dagbladpers van de laatste weken en meer nog na de televisie-uitzending van afgelopen zaterdag over de ge varen van het roken, is er in het hele land een duidelijke teruggang in de verkoop van sigaretten te constateren. Ook in Leiden waar wij contact opnamen met verschillende tabakshandelaren is de sigarettenverkoop merkbaar gedaald. Misverstand rond foto-onderschrift opgeruimd Het misverstand rond het wonder lijke onderschrift in een Turkse krant onder een foto van prinses Irene, die als talk-vertaler Spaans wordt be ëdigd, is uit de weg geruimd. Na in terventie van de Nederlandse ambas sade in Ankara heeft het Turkse blad Ulus de foto opnieuw geplaatst met het juiste onderschrift. De ambassade heeft tevens een brief gekregen van de hoofdredactie met excuses. Prinses Irene bleek in het onder schrift te zijn verward met de Duitse prinses Ira von Für9tenberg, die te gen haar voormalige echtgenoot een proces had aangespannen over de toewijzing van de kinderen. Meer sigaren en pijptabak Een sigarenhandelaar in Leiden verzekerde ons, diait er in rijn zaaik een teruigigamg van 25 tot 30 pet. plaats heeft gehad. Hetgeen echiter miet wil zeggen, dat die totaal-omziet van rijn zaak met datzelfde percen tage zou zijn teruggelopen. De ver koop van pijptabak en vooral kleine sigaren neemt sterk toe. Over de hele linie is de omzet, wal iets verminderd, maar de winkelier hield met twee factoren rekening: ten eerste zijn de maanden januari en februari altijd zgm. stille maanden in de tabaksbranche, zodat een verge lijking met de omzetten van decem ber (de „drukste" maand voor de sigarenwinkeliers in verband met Sinterklaas en' Kerstmis) niet juist is. Wanneer men de omizet verge- lijkt met de maand januari van het Ingevoerde boter 8 cent goedkoper Het bestuur van het product schap voor zuivel heeft besloten de prijs waartegen de geïmpor teerde boter aan de handel wordt afgegeven, met ingang van vrijdag met 20 cent per kilogram te verla gen. Bovendien hebben de coöperatie ve zuivelverkoopverenigingen zich bereid verklaard him marge op deze boter met 12 cent per kilo gram te verminderen. Een en ander zal ertoe kunnen leiden, dat de prijs, die de consu ment voor de geïmporteerde boter moet betalen, met 8 cent per pakje daalt. De maatregelen zijn genomen om dat het te verwachten achter blijven van de binnenlandse boter- productie dreigde te leiden tot stij ging van de prijs van Nederlandse boter. Verwacht wondt, dat de vraag naar ingevoerde boter door de prijsverlaging zal toenemen, waar door tot prijsstijgingen aanleiding gevende spanningen tussen het aan bod van Nederlandse boter en de vraag hiernaar kunnen worden voorkomen. vorige jaar, dan was volgens hem, die teruggang bepaiaild niet veront rustend te noemen. Ten tweedie ge loofde hij, dat, wanneer die engste schrik bij hert. publiek wart zou zijn afgenomen, de sigaretrtenverkoop wel wieer zou stijlgen. Ook Delft geschrokken Andere tabakshandelaren toeten een in grote trekken gielijlkliuidend verbaal horen. Enkele spraken van een terugloop van 20 pet., terwijl anderen een minder schrikbarende achteruitgang in die sigarertrtenver- boop constateerden, die bovendien voor het grootste deel wordt goed gemaakt door de stijging in de ver koop van pijp, pijptabak en sigaar. Een vertegenwoordiger van een van de grootste pij penfabrikanten in ons land deelde mee, dat de falbriiek nauwelijks aan die sterk >gestie(gen vraag naar pijpen kan voldoen. Ook in Delft blijkt men ernstig geschrokken van de TV-uitzending. Sinds maandag is de verkoop van sigaretten aldaar teruggelopen met 30 tot 35 pet. Men betwijfelt of het oude peil nog ooit gehaald zal wor den. AANSLAGGRENS INKOMSTEN BELASTING. De vaste commissie voor finan ciën uit de Tweede Kamer heeft, blijkens het voorlopig verslag, met gemengde gevoelens gereageerd op het wetsontwerp, dat voorziet in de optrekking van de grens voor een 10.000. De recente loonontwikke ling heeft niet gemaakt, dat men met een optrekking tot 10.000 de gebeurtenissen een tijidje voorop zou zijn en bovendien vraagt men zich af of de met het wijzigings- ontwerp beoogde stimulering van overwerk erg effectief zal zijn. Men vroeg zich af ook al omdat bij een voorziene ingrijpender wijziging van de wetgeving de grens tot 12.000 zal worden opgetrokken of op dit moment niet beter kan wor den volstaan met de aanslaggrens gelijk te stellen aan de grens voor de sociale voorzieningen, die nu ƒ9700 beloopt. De 36-jarige chauffeur H. J. B. uit Zaandam is woensdagavond tegen half zes om het leven gekomen, toen h$j met een ongeladen truck met oplegger, rijdende op de rijksweg van Utrecht naar Amsterdam, ter hoogte va«i Abcoude van de weg geraakte en in de sloot belandde, waar de wagen op zijn kop bleef liggen. Het ongeluk ontstond doordat B. de macht over het stuur verloor, nadat hij over een op de weg liggend voorwerp wae ge reden. De uit Assendelft afkomstige auto, werd vrijwel geheel vernield (foto). Lassie, de grote herdershond van de familie Klabbers uit Well aan de Maas in Limburg, heeft getoond de naam van de beroemde film- en televisiehond waardig te zijn. Toen de vijfjarige Arno Simons, die dinsdag aan het schaatsen was op de Kasteelgracht van Well, plotseling in een wak verdween, haalde Lassie het jongetje onver schrokken weer op het droge. De roep van Lassie gaat nu door het gehele Limburgse land. Foto: Lassie gefoto grafeerd tussen (links) Arno Simons, die hij zo dapper uit het ijs redde en (rechts) zijn baasje, Pieter Klab bers, die al tot tweemaal toe door Lassie uit de Maas is gevist. Guus Verstraete en Teddy Scholten tijdens de repetities van woensdag in Amsterdam voor de Musical „Sound of Music", welke op 7 februari a.s. onder regie van Ton L utz in Theater Carré de première beleeft.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7