De nieuwe kerk in Leiden zuidwest DIT JAAR NOG BEGIN MET BOUW VAN PAROCHIEEL COMPLEX DONDERDAG 23 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Dit is de plaats waar de kerk ge bouwd wordt. De foto is gemaakt vanaf de hoek Boshuizerlaan, Vijf Meilaan. Dit is de kijk, die men op het complex heeft vanaf de Bos huizerlaan ongeveer op de hoek van de Segaarstraat. Vanaf de Boshuizerlaan betreedt men (1) de parkeerplaats van 20 bij 30 meter en passeert (2 en 3) het ontmoetingscentrum en de pastorie om de binnenhof te be reiken. De kerk (4) komt men binnen via een breed voorpor taal. Het terrein (5) naast de parkeerplaats is bestemd voor de bouw van een vierklassige kleuterschool. bewaarplaats voor de spruiten der parochianen een straatarme parochie parochianen die ter kerke gaan. Voor hebben. De grond is bijvoorbeeld al het eerst in de geschiedenis kunnen eigendbm van de parochie, maar deze vader en moeder samen naar de kerk, tijd met zijn kerkennood, vraagt de de kinderen zijn in vertrouwde han- grootst mogelijke zuinigheid. Voor den. Voorts zal dit gebouwtje in een het gehele project heeft men met behoefte voorzien, waar het bruilof ten en partijtjes betreft. 120 plaat een begroting van 8Vi ton „het kerk je bij het huisje" gehouden. De pas- heeft de vergaderzaal, die ook toor ziet met vreze de bouwprijs- nog in twee helften verdeeld kan verhogende loon- en prijsstijgingen worden. De open ruimte naast de tegemoet. De begroting dateert nog parkeerplaats is ingeruimd voor de van vorig jaar, er zal dus nog wel bouw van een parochiële (eindelijk tien procent bijkomen, maar zelfs definitieve) kleuterschool met vier dan is men voor deze reeks prachti- klassen en een speelplaats. De pas- ge gebouwen nog beneden de miljoen toor denkt voor de vrijkomende ruim- kunnen blijven. De kerk wordt in te (als de noodkerk weg is) ook baksteen uitgevoerd. Natuursteen zal aan een veld voor volley-bal, maar men waarschijnlijk alleen op het dat is toekomstmuziek. Zoals men ziet priesterkoor aantreffen. t)at het ont- op de maquette, heeft de kerk geen moetingscentrum er op poten wat klokketoren. Dat kon er op een be- monumentaal uitziet, is een kleine groting niet af. De architect heeft tegemoetkoming aan de gemeente, een open klokkestoel ontworpen, die op dit representatieve kruispunt waarin vijf klokken opgehangen kun- in Zuidwest 'n representatief bouw- nen worden. De pastorie, aan de zij- werk wilde hebben. Voor het overige de van de Churchilllaan, heeft twee is eenvoud het zegel van het ware. verdiepingen, vier kamers, twee Zuinigheid over de gehele linie is spreekkamers, en een afdeling voor geboden. Van een tweede kerk nabfj het personeel, en sluit aan op de sa- de Voorschoterweg in Leiden zuid- cristie, waarin zoals gemeld ook de west is dan ook voorlopig geen dagkerk is ondergebracht. sprake meer. De vraag is thans of nog een nieuwe kerk nabij de St ZUINIG Laurentiuskerk in Voorschoten, die aan de behoefte in het meest zuid- Het zal na deze door de bouwpas- westelijke deel van zuidwest strak» toor ingegeven enthousiaste uiteen- tegemoet zal komen, gebouwd zal zetting, wat vreemd aandoen te ver- worden. nemen, dat met deze kerk de touw tjes van de beurs nauw worden aan- Hopenlijk zult u binnen afzienbare tijd beleven, dat de eerste paal voor Bedehuis met 750 plaatsen, ontmoetingscentrum, dagkerk, en binnenhof Éettte vi* I, afgesloten. Dit binnenhof geeft vorm ondergebracht en waar dertig men- aan het idee van de wereld buiten Sen op een door-de-weekse dag de Onder de categorie „anders dan vroeger" mogen we dan ook noemen de „dagkerk", die in de sacristie is getrokken. Men mag niet zeggen, dat dit zo langbegeerde bouwwerk de de al zeer lang wachtende Antonius- grond ingaat. Toneelavond St. Agnes Lyceum in de Schouwburg „DE BRUID VAN WALTER KENT IN GOED VERZORGDE OPVOERING Een klaterend applaus was de be- de laatste wist bij het publiek stor- loning voor de toneelprestaties, die men van enthousiasme te ontketenen te laten. Bovendien noodt het tot een 7un7e„ f"met haar soms uitstekende weergave gesprek, en versterkt het het gevoel S -s ^nt^ Zoals de b" ceum dravend v00r de voelUch- van de ietwat Pinokkio-achtiM fi- van eenheid onder de kerkgangers. Dit binnenhof is zowel van de Vijf Meilaan-zijde als van de kant van de Boshuizerlaan te betreden. Het zij terzijde gezegd, dat de kerk ook toe- van onze tijd: een parkeerplaats, gankelijk is aan de kant van de Churchilllaan. Het spreekt vanzelf, ceum gisteravond voor de voetlich- van de ietwat Pinokkio-achtige fi- ten van de Stadsschouwburg te Lei- guur van teènager Sandy, den hebben geleverd. In de aan dit Het optreden van Olga Kolks in ogenblik voorafgaande twee uur had de rol van Natalie Parker was niet het publiek, dat deze „profane" vie- zo spectaculair en stormachtig als ring van het feest van de patroonhei- dat van Karin Verbaken, maar zij lige van het lyceum bijwoonde, kun- verdient om haar constante spel en Het is een parkeerplaats, die nog nen genieten van de thriller „De grote rolvastheid een zeer hoge waar- baande tekening van de maquette al duidelijk maakt, wordt een deel van de ruimte voor de kerk ingeno men door een «typische voorziening dat men - hoe de begroting tot dé 1"™' gemeentegrond zal vallen Bruid van Walter Kent". Waarschijnlijk deze zomer nog w^dt een begin gemaakt met glmfem was, de bouw van de nieuwe katholieke kerk in Leiden Zuidwest, op technische voorzieningen niet voorbij ^bestuur wondt gecreeerd.Dadelijk had men het zonder gaSf het kruispunt Churchill-laan-Vijf Meilaan met de voorzijde Zo zullen dejn-^ a - - stel.en: mannelijhe in de richting van de Boshuizerlaan gelegen. De voorlopige teke- verwarming geschiedt volgens 'n bouwde „ontmoetingscentrum ook ningen zijn ter goedkeuring aan het bisdom en aan de gemeente JtlS Leiden gezonden. De bouwtijd wordt geschat op een jaar. De geblazen. de bedoeling van de pastoor, dat wordt, maar dit bezwaar effect mee- dat nodlS was- Jeannette kerk krijgt 750 plaatsen een binnenhof, een gemeenschapsge- TJ k^lTe rpffitSSIpS bouw en een pastorie. Voor het eerst sinds 34-35 toen de het priesterkoor. Een com- drinken, dat van deze gelegen- h j situer|n één man, kende schilderes Marsha Taylor - - - heid ook ruim gebruik gemaakt zal - - ~*—j «i-j- dering. KOMISCH EFFECT Willy Pieterse had het als de ver basterd Duits sprekende waarzegster Madame Slovenia, bijzonder lastig, maar met luchtig, onbezorgd spel gaf De gelovigen zullen staande communie gaan. Petruskerk aan de Lammenschansweg werd gebouwd, verrijst muniebank zal men in deze kerk niet in Leiden een nieuwe katholieke kerk. De nieuwe St. Antoniuskerk is een waarin de plannen voor de nieuwe bedehuis met een lange voorgeschie- kerk geraakt zijn. Voor de belang- denis. Vóór in de vijftiger jaren heeft stellende vertegenwoordigers van de men met de plannen van een nieuwe Leidse pers dit is immers een aan- kerkelijk centrum in de importantie gelegenheid van stedelijk belang groeiende woonwijk zuidwest een be- heeft hij een toelichting gegeven op gin gemaakt. Wijlen pastoor Auxen- de maquette en de bouwtekeningen, tius van Schalen werd de eerste De architect J. Kampman uit Rot- bouwpastoor. Bestedingsbeperking en terdam heeft overeenkomstig de be de lange urgentielij st van kerken in doelingen van de bouwpastoor een het bisdom, werkten vertragend. praktisch vierkante kerkruimte (25 Onder pastoor Van Schalen nog maal 26 meter) ontworpen, waarin werd de noodkerk gebouwd. Dit hou- offeraltaar, sacraments-altaar en ten gebouw moge op haar manier doopvont op het priesterkoor, voor in goed bij de verlangens naar een „in- de kerk zijn gelegen. Boven dit tiem bedehuis" aansluiten, het werd priesterkoor is het speelwerk met de pijpen van het orgel tegen de muur aangebracht Het manuaal bevindt Maar er is meer. Het ontmoetings centrum wordt een kindercrèche, een bepaald te klein in de immer groei ende parochiegemeenschap. Velen moeten in de drukke missen met een zich opzij van het priesterkoor, de staanplaats genoegen nemen. Als MORAALi minder wet, meer geweten Brede discussie in een nauwe behuizing door katholieke werkgevers Inleiding door pater Van Kilsdonck te Leiden die, zoals de titel zegt, bij het gehele toneelgebeuren een niet zichtbare, maar zeker reële, dreigende achter grond is. UITSTEKEND SPEL Er werd door enkele meisjes zeer straks het nieuwe bedehuis er staat zal men dan ook zonder weemoed de eenvoudige loods, die dan elders kerkruimte zijn vier biechtstoelen en wellicht in de grootste nood gaat 1 voorzien, sluiten. KERKRUIMTE Renée van Dam gaf iets te weinig inhoud aan haar vertolking van de titelrol. Haar rolvastheid was uit stekend, maar zij hield zich in haar spel te veel op de achtergrond. Bij de overige speelsters, die overi- verdienstelijk gespeeld: Tineke Wit- gens alle zeer verdienstelijk speel- teman, die na een enigszins stroef den, ontbrak het soms aan de nodi- begin steeds beter los kwam, maak- ge persoonlijkheid. Zij konden zich te de figuur van tante Lucy een nog niet voldoende wennen aan het bijzonder lastige rol! alleszins aan- idee, dart; zij gedurende enkele uren vaardbaar. Carla Bowen werd levens- niet zichzelf-op-een-toneel, maar 'n echt gerealiseerd door Carla Oude ander-in-werkelijkheid moesten zijn, venaf heeft plaats gemaakt voor een Elferink, al gaf zij de eigenschap- Ongetwijfeld was dit echoonheidfl- voortdurend te rade gaan bij hart en pen van deze weinig scrupuleuze foutje niets anders dan een gevolg geweten. Het heeft zijn schaduwzijden jongedame soms iets te veel nadruk Van de gebruikelijke plankenkoorts, maar spr. ziet ook een verblijdende dat vanavond, wanneer het stuk voor winst, omdat de mens waakzaam is en Onze grootste bewondering gaat de tweede en laatste keer in de gevoeliger wordt voor het uur waarop ontegenzeggenlijk uit naar de crea- Schouwburg zal worden opgevoerd, Pater J C J van Kilsdonck SJ heeft handelen geboden is. Hy wijt het voor ties van Olga Kolks en Karin Ver- zal zijn weggewerkt. zien opzij van net piicsieiuc J katholieke werk- een belangrijk deel aan de morele baken, die resp. de dubbelhartige speeltafel is op een draaibare schijf gistermiddag inieidüur ee- Gertie, dat er duidelijk moreel schrijfster Natalie Parker en Carla's bevestigd, zodat de organist van houden ovede ontwikkeling van de fppèl geweest onder de christenen argeloze, jongensachtige jzusje Sandy moraal". stand kan veranderen. Links in de PRINS ALBERT VAN BELGIE NAAR DEN HAAG Prins Albert van België zal op 11 Ook pastoor Commandeur is blij met het stadium van ontwikkeling, gebracht De kerkruimte van- bovenaf gezien VERDIEND APPLAUS De souffleuse, Els de Vrind, heeft afgezien van het laatste gedeelte, waar het hier en daar wel eens iets rammelde, een rus tige avond gehad. De decors, d'ü waren verzorgd door een Am sterdamse firma, waren zeer fraai maar niet geheel functioneel. De regisseur pater J. Coenen OSC, moderator van het St. Agnes Lyceum, mocht na afloop een langdurig en verdiend applaus voor zijn werk in ontvangst ne men. tegen de jodenvervolging. Men had voor het voetlicht brachten. Vooral geen oog voor het „moment waarop han- twee devotiekapellen, waarvan er pater Van Kilsdonck is studenten-mo- deten gebiedende eis was", omdat men één toegewijd zal worden aan Maria derator In Amsterdam. Zijn functie op gebod van hogerhand zat te van Altijddurende bijstand. In de doet vermoeden, dat hij In de kring der wachten. Daar de moraal der sexuali- glazen wand boven de ingang en in moralisten niet behoort tot degenen teit een belangrijke plaats inneemt in de linkerwand van de kerkruimte die een conservatief standpunt innemen, de problematiek was ook aan dit on- worden in glas in lood afbeeldingen Dit \s dan ook niet het geval. Pater van derwerp een deel van de inleiding ge- februari in Den Haag als ere-voor- uit het leven van St Antonius aan- Kilsdonck is progressief en legt hiervan wijd. zitter van de Belgische handel een ook graag getuigenis af. Hij is boven- consulaire dag presideren, waar de dien een originele verteller en 'n hel- Tijdens de discussie kwam onder meer exportmogelijkheden van de Belgisch der spreker. De katholieke werkgevers da vraag naar voren, waarom de ont- -Luxemburgse produkten op de Ne- hebhen dus een boeiende middag gehad, wikkeling van de moraal in de zin zoals derlandse markt zullen worden be- Dat zij dank zij een onverwacht daze was besproken eerst de laatste tien- sproken. De Belgische minister van grote opkomst - in het vergaderzaaltje tallen jaren zo stormachtig is geweest. Buitenlandse Handel, Brasseur, zal Foto; Tableau de la troupe. Uiterst van het bedrijf van de voorzitter aan Ligt hierin geen waarschuwing? prins Albert vergezellen. links rector j j A Zonneveld, naast het Levendaal Ietwat benauwd zaten, hem pater J. Coenen. mocht de pret niet drukken. De voorzitter, de heer P. A. de Jong, bracht een temporeel vraagstuk aan de orde, voor men zich met morele proble men ging bezig houden. Hij bracht nl. even de vraag in discussie of men 's middags moet blij ven - vergaderen of het tijdstip naar de avonduren moet ver plaatsen. Men is er nog niet uitgekomen. Dit kan men mutatis mutandis ook zeggen van de boeiende discussie, die volgde op het betoog van pater Van Kilsdonck. Deze vertegenwoordigt de mening, dat de wetten van de moraal niet nauw- begrensd zijn. Vroeger was men van mening dat de moraal in de natuurwet verankerd lag en dus onveranderlijk was. Dat er ten aanzien van de grenzen der moraal verplaatsing mogelijk is, duidde spr. aan aan de hand van histo rische voorbeelden. Lange tijd bijvoor beeld verkeerden de moralisten in de mening, dat het zondig was rente te berekenen. Pater Van Kilsdonck wees op het feit, dat de situatie-ethiek de plaats heeft ingenomen van een moraal, die voor alle omstandigheden zou moe ten gelden. Hij helt daarbij over tot de gedachte, dat in de moraal de wegwijzer de plaats heeft ingenomen van het be vel. In tegenstelling tot de verwachting, is de situatie er hiermede niet gemak kelijker op geworden. Appèl op het ge weten neemt een overwegende plaats in. Het wachten op het gebod van bo- Bovenaanzicht van de kerkrui Het dak wordt gesteund door sl; pilaren. Links biechtstoelen en i devotiekapellen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4