Moordzaak voor rechtbank laat veel twijfels over WOENSDAG 22 JANUARI 19Ö4 LEIE COU KANT Dinsdag is in Moskou een handelsverdrag getekend tussen Rusland en Cuba. Foto: Fidel Castro (links), na zijn ski- en jachtuitstapjes kennelijk tot zaken gekomen, en de Russische premier Nikita Chroesjtsjov, zetten hun handtekeningen onder het document, dat leniging moet brengen in de economische nood van Cuba. Ondanks vlotte bekentenis van verdachte is de zaak onduidelijk in haar huis hadden bezig gezien. Mr. Somerwil zei dat gebleken was, dat de vrouw over wat spaargeld be schikte. dat niet meer is teruggevon den. Willem V. ontkent met klem het geld te hebben meegenomen. Poging tot doodslag. De oorzaak van de dood is een raadsel gebleven, aldus de officier, maar hij acht het waarschijnlijk dat de vrouw of door de emoties, of door wurging, of door de gevolgen op langere termijn van de wurgpoging om het leven is gekomen. Hij kwam tenslotte tot de mening, Vorig jaar in de tweede helft van moest vermoorden. Hfi greep een dat moord niet maar wel de poging april stierf de 81-jarige weduwe Ger- shawl, scheurde er een reep af zo tot doodslag overtuigend was bewe- ritsen uit Driebergen-Rijssenburg. luidden zijn eigen woorden en zen Met; de psychiaters, die verdach- Gisteren stond haar neef, de 37-jarige wurgde de vrouw. te hebben geobserveerd, was hij de W. V„ een fabrieksarbeider uit Drie- Getuige deskundige, dr. Derksen, mening toegedaan, dat Willem V. in- bergen-Rijssenburg, voor de Utrecht- achtte de mogelijkheid aanwezig dat derdaad geheel ontoerekenbaar is. se rechtbank, beschuldigd zijn tante de hoogbejaarde vrouw juist door jjjj Vroeg daarom ontslag van rechts om het leven te hebben gebracht vol- haar zwakke hart enkele uren of vervolging, gevolgd door een terbe- gens een van tevoren beraamd plan. zelfs enkele dagen na het gebeurde schikkingstelling van de regering, Aanvankelijk werd na de dood van op zondag de 21ste april was over- teneinde van harentwege in een de vrouw helemaal niet aan een mis- leden. Zelfs een normale dood achtte krankzinnigengesticht te worden drijf gedacht. De weduwe was een men niet uitgesloten. verpleegd. hart-patiënte en men nam aan dat Behalve de getuigen, die ter zitting De raadsman, mr. D. Runia, legde zij een natuurlijke dood was gestor- hadden verklaard de weduwe G. nog er in zijn pleidooi de nadruk op dat ven. Dit was ook de mening van de op maandag in leven te hebben ge- door dr. Zeldenrust de mogelijkheid huisarts. Het lijk werd door buren zien, beschikte de officier over nog is opengelaten dat de weduwe door op de morgen van dinsdag de 23ste twee verklaringen van personen, die een natuurlijke oorzaak was overle- april gevonden en op vrijdag vond de de vrouw op die dag na het gebeuren den. begrafenis plaats. Pas na de begrafenis rezen er ver moedens. dat de weduwe zou zijn vermoord. Een man kwam bij de po litie vertellen dat hij op de avond van zondag 21 april iemand zich ver dacht had zien ophouden bij het huis van de overleden weduwe. Later werd Willem V. gearresteerd en deze bekende vlot zijn tante om het leven te hebben gebracht. V. een forse breedgeschouderde vrijgezel, in dienst bij de Solafabriek in Zeist, staat in Driebergen bekend De inbraak in het Academisch Ziekenhuis PLEIDOOI VOOR HOGE RAAD OM VERMINDERING VAN STRAF v. W. O» 1 nl.f 1" L~t onroct" 1962 een brandkast in het ziekenhuis 993lUK mei Dy nel dlICSl hebben geforceerd en een bedrag van De Hoge Raad heeft gisteren een bijna een kwart miljoen gulden heb ben gestolen. De arrondissementsrechtbank had Van W. veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest, ongeveer één jaar en negen als een stugge wat in zichzelf ge- Ieidooi gehoord van mr. P. C. M. keerde figuur, die van een flinke yan der Ven advocaat in Den Haag, borrel houdt. jn de zaajl van de diefstal in het Gisteren deed hij zonder haperen Academisch Ziekenhuis in Leiden, 2 het trieste relaas van hetgeen er naar jaar geleden. De 52-jarige metaalbe- ~De veroonïeelde ging in zijn zeggen gebeurde in de nacht van werker W. C. J. van W„ bijgenaamd waarop het gerechtshof hem zondag 21 april op maandag Hp ver- ,De Marinekraker", was door de ar- veroordeelde tot zes jaar klaarde dat hij een verhouding met rondissementsrechtbank en door het maar met altrek van glechts jaar zijn tante had. gerechtshof in Den Haag schuldig be- De aftrek werd beperkt Hij had enige tijd bij haar doorge- vonden aan deze diefstal met braak. met het rK(t, op de houding van Van bracht en voelde dat hij zijn tante Hij zou in de nacht van 25 op 26 jan. w tijdens het gerechtelijk vooron derzoek. De „Marinekraker" tekende daarop cassatie aan. Zijn bijnaam heeft hij gekregen door zijn veroor deling wegens een inbraak in het departement van marine waarbij hij een brandkast forceerde en 150.000 gulden stal. Mr. Van der Ven heeft ter verde diging van de cassatiemiddelen en kele formele bezwaren tegen het ar rest van het hof van 30 oktober j.l. aangevoerd. De bewijsmiddelen acht te hij niet voldoende. Hij had er met name bezwaar tegen, dat een blauw druk van de voeten van Van W. niet bij het arrest was gevoegd hoewel het hof die blauwdruk wel tot be wijs heeft gebezigd. Ook betwistte mr. Van der Ven de juistheid van de beperking van de aftrek van het voorarrest om de aan gegeven reden. Indien een rechter op dit punt een motivering toevoegt, kan de hoge raad daarop controle oefenen. De advocaat wees erop dat de verdachte rechtens niet verplicht is aan zijn veroordeling mee te wer ken. De motivering in het arrest komt er op neer, dat formeel de ver oordeelde niet wegens zijn houding wordt gestraft maar in wezen wel, aldus mr. Van der Ven. Mr. Ch. M. J. A. Moons, advocaat- generaal bij de Hoge Raad, zal op 4 februari conclusie nemen. De woningbouw in Zuid-Holland Meer huizen dan toegewezen contingent In hun memorie van beantwoor ding van de Provinciale begroting 1964 maken Ged. Staten van Zuid- Holland melding van plannen tot samenwerking op woningbouwge bied. Daartoe zijn regionale woning bouwcommissies gevormd, die zich o.m. ten doel stellen meer woningen te bouwen dan het toegewezen con tingent. G.S. willen ook het districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in Den Haag in het werk der com missies betrekken. Naast de be staande commisssies voor het water weggebied en de Haagse agglome ratie (met Zoetermeer) hebben zich de volgende commissies gevormd: L e i d s e agglomeratie met bollen streek, Rijn- en Gouwestreek Krim- penerwaard met enkele nabij gele gen gemeenten en Drechtstedenge- bied met omgeving. Voor een aantal gemeenten dat niet in één der regionale woning bouwcommissies samenwerkt hebben Ged. Staten afzonderlijke woning- contingenten vastgesteld. In de eerste acht maanden van 1963 zijn in Zuid-Holland 12.239 wo ningen in aanbouw genomen en wer den 9.926 woningen opgeleverd. Het totale aantal woningen in uit voering steeg daardoor tot 36.361 per 1 september 1963. Het totale aantal in 1963 toegewezen gesubsideerde en ongesubsidieerde woningen be droeg 21.391. Ged. Staten zijn bereid, zo zeg gen zij, extra wonangoonfingenten beschikbaar te stellen voor de bouw van bejaardentehuizen ten behoeve van kleine groepen van gelijkden- kende personen, indien deze tehuizen in een streekbehoefte voorzien, an ders als de bouw ten laste van het gemeentelijk contingent moeten ko men. Het aantal krotwoningen, dat in de toekomst in Zuid-Holland zal moeten worden vervangen, schatten Ged. Staten op 70.000. Bejaardentehuis uitgebrand Schade 2 a 3 miljoen Gisteravond is het R.K. Bejaar dencentrum „St. Jozef" in Leeuwen- Boven vrijwel geheel door brand vernield. De brand is, door tot nu toe onbkende oorzaak, omstreeks zes uur begonnen in een dakkapel waar overdag was gewerkt. Bin nen een half uur tijd stond het gé- bouw in vlam en men heeft de hon derd bejaarden die er woonden en de veertig verplegende nonnen nau welijks in veiligheid kannen bren gen. Vooral het evacuëren van het ziekenzaaltje was een hachelkije onderneming. De brand werd bestreden door de brandweer van Leeuwen-Boven la ter geassisteerd door de brandweer korpsen van Maasbommel en Dru- ten. Veel heeft men echter niet kunnen uitrichten. Door mist en gladheid hadden de brandweren lan ge tijd nodig om bij de brand te ko men. Bovendien was er onvoldoende bluswater beschikbaar. Tegen tien uur begon de brand minder te wor den. Alleen de in een zijvleugel on dergebrachte keuken is gespaard. De schade wordt op twee tot drie miljoen gulden geschat. Zaterdagavond zal de NCRV de eerste aflevering uitzenden van de serie „Herrie om Harrie" naar het Engelse televisieprogramma „Here's Harry" door Vince Powell en Frank Roscoe. Op de foto Johan Kaart als de hoofd rolspeler Harrie Links. Nog geen beslissing in conflict over visserij - cao De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft in haar giste ren gehouden vergadering nog geen bespreking gewijd aan het verzoek van de visserijrederij, de tussen hen en de erkende vakorganisaties van vissers overeengekomen nieuwe CAO-bepalingen verbindend te ver klaren. De afgevaardigden van de cen trale werkgevers- en -nemersorgani saties in de commissie willen hier over eerst binnen deze organisaties nog intern overleg plegen. Het is waarschijnlijk dat de zaak morgen in de voortgezette vergadering van de looncommissie reeds behandeld zal worden. Volgende week dinsdag of woensdag komt de commisise op nieuw bijeen. De meerderheid van de Scheve- ningse vissers, die tengevolge van de staking niet varen, werkt nu elders. Zou de staking op dit moment ein digen, dan zouden er maar weinig schepen een complete bemanning heb ben en er moet op gerekend wor den datvoor vele Scheveningers de overgang naar een baan buiten de visserij definitief zal blijken te zijn Ruwe handen Schrale huid Kamers huren voor de zomermaanden In Athene verluidt, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië voor de maanden mei en juni 300 kamers heeft gereserveerd in hotels in de vakantieplaats Kammena Vourla. Deze plaats ligt op 200 km ten noor den van Athene, tegenover het eiland Euboea. Een kotter van de Verre Visserij Maatschappij, de SCH-69, heeft in de nacht van maandag op dinsdag, ken nelijk profiterend van de mist, kans gezien de Soheveningse haven te verlaten zonder door de postende sta kers te worden opgemerkt. Het schip, dat een Katwijkse bemanning heeft, is naar IJmuiden gevaren. Duister protest van Maastrichtse winkeliers Zijn de verhogingen van de tarie ven van de Amsterdamse medische specialisten (met 20 pet.- en van de tandteohnici (met 40 pet.- in over eenstemming met het loon- en prijs beleid?, aldus de heer J. G. Suurhoff, lid van de Tweede Kamer (P.v.d.A.) in schriftelijke vragen aan de minis ters van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Gevraagd wordt naar een onderzoek en geïnformeerd wordt naar de Maatregelen, die getroffen zijn of alsnog genomen zullen worden als zou zijn gebleken of als blijkt dat deze tariefs- en prijsverhogingen niet in overeenstemmign zijn met het uitge stippelde loon- en prijsbeleid. Vanaf zaterdagavond 25 januari zal de Maastrichtse binnenstad in het donker gehuld zijn. In vergadering bijeen hebben de besturen en afge vaardigden van de straatcomité's in de Maastrichtse binnenstad besloten met ingang van a.s. zaterdag tot en met vrijdag over een week na winkel sluitingstijd geen etalage- en winkel- verliohting, noch neonverlichting te branden. Hiermee geven de winke liers en enkele grootwinkelbedrijven uiting aan hun misnoegen over het feit, dat zij voor de electriciteit ten behoeve van de feestverlichtingen in hun straten het hoge tarief van 29 cent per kilowatt imiesten betalen. Pogingen om deze prijs verlaagd te krijgen, faalden tot nu toe steeds. De comité's besloten tevens zich tot de gemeenteraad van Maas tricht te wenden om via dit college te trachten een goedkoper tarief voor de electriciteit ten behoeve van de Maastrichtse feestverlichtingen te bedingen. Deze verlichtingen brand den tijdens de Sint Nicolaas- en Kersttijd en de carnavalsdagen. Huwelijk mét en huwelijk zónder kop en schotel Enkele inwoners van de Bra bantse gemeente Nieuw Gin- neken hebben zich met een kritische brief gericht tot het gemeentebestuur naar aanlei ding van een „eerste plechtige huwelijkssluiting" in de trouw zaal van het toen nog niet of ficieel in gebruik genomen nieu we raadhuis dat gelegen is op het grondgebied van het kerk dorp Ulvenhout. Op 21 december trouwden daar ten overstaan van de eer ste ambtenaar van de burger lijke stand, de gemeentesecreta ris G. van Zwol, mej. Aron- stein en ir. J. Huisman. Zij kregen bij deze speciale gele genheid van de ambtenaar van de burgerlijke stand een kop en schotel aangeboden bij wijze van attentie, versierd bet het gemeentewapen van Nieuw Ginneken. Dit echtpaar was, aldus de briefschrijvers, niet het eerste, want 's maandags tevoren trouwde ten overstaan van de tweede ambtenaar van de burgerlijke stand, de ge meenteambtenaar J. D. Pellis, timmerman J. P. van den Ouweland uit Chaam en mej. A. van Dorst. Zij kregen geen kop en schotel. Gevraagd om commentaar, verklaarde gemeentesecretaris Van Zwol, dat het huwelijk OuwelandVan Dorst koste loos was, het tweede huwelijk was plechtig en het eerste hu welijk dat hij als ambtenaar van de burgerlijke stand in de nieuwe trouwzaal voltrok. Dat het tweede echtpaar op de zelfde dag in de hervormde kerk te Ginneken het huwelijk liet inzegenen en dat het eer ste echtpaar het (rooms-katho- lieke) kerkelijk huwelijk niet heeft gesloten. Wij vinden het nu eenmaal triest, aldus de ambtenaren, dat het burgerlijk huwelijk wordt miskend door „eventjes te komen trouwen op het gemeentehuis omdat het nu eenmaal moet". Sinds de Deense radioreporter Georg Kringelback in Kopenhagert is gehyp notiseerd door de yoga-leraar Poul Kofod, rookt hij, inplaats van dertig sigaretten slechts drie sigaretten per dag. De Deense radio zal vrijdagavond In een programma van drie kwartier de zware rokers onder de Denen, door dezelfde yoga-leraar onder druk laten zetten om het roken op te geven. De foto toont Kringelback met Kofod in de studio aan het begin van het experiment. Ballonvaarster in zee omgekomen De Amerikaanse kustwacht heeft gisteren het lijk gevonden van me vrouw Barbara Keith alsmede de ballon waarmee zij zaterdag tijdens een ballonrace van het eiland Santa Catalina naar het vastenland ver dween. De ballonvaarster („Vliegen de grootmoeder") blijkt door een of andere onbekende oorzaak in zee te recht gekomen te zijn. Men had haar het laatst gezien toen zij op een hoogte van drieduizend meter vloog en nog ongeveer vierentwintig kilo meter van de kust verwijderd was. De 42-jarige balonvaarster was de enige vrouwelijke deelneemster aan de race. Zij had gedurende een ja$r dat zij de ballonsport beoefende vijf tien vluchten gemaakt Koningin Elizabeth van Engeland, die eind fe bruari haar vierde kind verwacht, is dinsdag van Londen vertrokken naar het koninklijk bui ten Sandringham, waar de koninklijke familie ook de feestdagen aan het eind van 1963 heeft doorge bracht. De foto toont de koningin met een lid van de spoor wegstaf op weg naar de trein in het Liverpool- street station in Lon den. Achter haar loopt prinses Margaret, die hoge leren laarzen vol gens de nieuwste mode draagt, met een van de lievelingshonden van de koninklijke familie aan de lijn. De prinses ver wacht „m het vooi^aar" haar tweede baby.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7