DRUM joning SERIEPRIJZEN KINDERMANTELS STEEDS MEER MANHEH ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER! voor: 19.88 15.88 12.88 9.88 ISRAEL NEEMT NIET MEER JORDAANWATER DAN NODIC IS Deliler: W.-Duitsland moet uit de NAVO DRUM Opnieuw onderzoek naar ramp Vaiontdam IN197Ö AMERIKAAN NAAR DE MAAN Grote reis van Belgisch vorstenpaar EERSTE DAG VAN TREINROOFPROCES BEGON AL MET OPSCHUDDING Probeerde men jury om te kopen RUSSEN-DODER STAAT TERECHT Nehroe niet naar de Sovjet-Unie Robert Kennedy tevreden over verloop besprekingen De Franse erkenning van Rood-China Leeftijd vanaf 7 jaar van 29,75 tot 69.- administratieve KRACHT AANK. BEDIENDE DINSDAG 21 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 ;MMü! De Israëlische premier, Levi Esj- kol, heeft gisteren in de Knesset (parlement) er voor gewaarschuwd, dat Israël zich teweer zal stellen te gen „eenzijdige en onwettige maat regelen van Arabische landen en zijn vitale rechten zal beschermen." Israël zal dit jaar zijn deel van het water van het meer van Galilea be ginnen af te tappen. Het zal zich daarbij houden aan de hoeveelhe den die in het regionale plan, dat door de Arabische landen is verwor pen, zijn vastgelegd, aldus Esjkol. Premier Esjkol zei. dat het Arabi sche plan bestaat uit het omleiden van de hoofdstroom van de Jordaan en het verhogen van het zoutgehalte van het water, dat Israël binnen stroomt. „Het verenigde regionale plan, waaronder Israël zijn Jordaan- project uitvoert, verzekert aan Sy rië en Libanon alle hoeveelheden water die zij nodig hebben en ver schaft het koninkrijk Jordanië al het water dat nodig is voor de be vloeiing van de daarvoor in aanmer king komende landerijen". Dit plan, dat met de medewerking van de Amerikaanse afgezant Eric Onderzoek naar Ruby's geestvermogens Jack (Ruby) Rubinstein, de moor denaar van Lee Harvey Oswald, is gisteren onder zware bewaking van de gevangenis te Dallas naar het ge rechtsgebouw over gebracht, waar zijn verzoek om invrijheidstelling onder borgtocht behandeld zou wor den. Gekleed in een zwart pak, met een zilvergrijze das, ging Ruby tussen lijn advocaten op de beklaagden bank zitten, terwijl de fotografen, die de zaal mochten binnenkomen, hun plaat ijes schoten. Geheel op zijn gemak zei Ruby, dat hij „zich heel goed gevoelde". Een psycholoog van de Yale-uni- Versiteit. dr. Schafer, verklaarde dat Ruby's hersenen beschadigd zijn, door een vroeger opgelopen hoofd wond of hersenvliesontsteking, en dat hij een nader onderzoek naar zijn geestvermogens nodig oordeelde. Hij zei vorig jaar december Ruby negen en een half uur lang in zijn cel te hebben gadegeslagen, en daarbij psy chologische proeven te hebben ge- ftomen. Schafer zei. dat Jack Ruby ftiet over zijn volle vermogens be schikte toen hij op 24 november de moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, in het politiebureau van Dallas neerschoot. Het proces tegen Ruby moet op 3 februari in Dallas beginnen. Een tweede getuige, dr. Walter Bromberg, van een psychiatrische kliniek in de staat New York,.zei, dat volgens hem Ruby op het ogen blik van de moord geen goed van verkeerd kon onderscheiden. Hij raadde aan Ruby twee of drie dagen in een ziekenhuis een volledig neu rologisch onderzoek te laten onder gaan. wat in een gevangenis niet mo gelijk is. De liberale vice-voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Thomas Dehler heeft voor journalisten in Augsburg aangedrongen op uittreding van West-Duitsland uit de Navo en van Oost-Duitsland uit de organisatie van het verdrag van Warschau. „Wie nog meent, dat er een Duitse hereniging zal komen als de beide delen van Duitsland tot verschillen de militaire blokken behoren, is een dwaas", aldus Dehler. Johnston werd opgesteld, is aan vankelijk door Israël en de Arabi sche landen aanvaard, maar deze wilden het later niet ratificeren, al dus Esjkol. „Hun doel is Israël scha de te berokkenen zelfs ten nadele van zichzelf', zei hij. 500 miljoen m3 water. Een Israëlische deskundige heeft gisteren te Tel Aviv medegedeeld, dat in de komende zomer vijfhonderd miljoen kubieke meter water uit het meer van Galilea over de dorre Ne- geb-woestijn zal worden uitgestort. Het werk, om Jordaan-water voor de bevloeiing van deze woestijn te ge bruiken, zal in de zomer voor 45 procent worden uitgevoerd. ^ff/=D().l AVt f ilgjg^EGJU IC S y. De Italiaanse nationale elektrici- teismaatschappij (Enel) heeft giste ren in een communiqué meegedeeld, dat opnieuw een commissie is ge vormd om een onderzoek in te stel len naar de omstandigheden waar onder de ramp met de Vaiont-dam gebeurde. Het bestuur van de maat schappij heeft de rapporten bestu deerd van de door het ministerie van openbare werken ingestelde commisie en van de eerste commis sie van onderzoek, gevormd door de E.N.E.L. zelf, en .heeft geconstateerd, dat beide rapporten omstandighe den aan het licht brengen die een diepgaand onderzoek noodzakelijk maken" om de schuldvraag te kun nen beantwoorden. De nieuwe com misie van onderzoek bestaat, aldus het communiqué „uit zeer gezagheb bende perso.nen, die in geen enkele betrekking staan tot *ie E.N.E.L." President Johnson heeft in zijn boodschap aan het Congres, waarbij hij een bedrag van 5.304.000.000 dlr aanvraagt voor uitgaven op het ge bied van de ruimtevaart in het belas tingjaar 19641965, verklaard, dat de Amerikaanse regering onverkort vasthoudt aan haar voornemen om voor 1970 een man op de maan te doen landen. De president heeft in een af zonderlijke boodschap nog eens 141.000.000 dlr aangevraagd voor uitgaven voor de ruimtevaart in dit jaar. Dit was noodzakelijk geworden, omdat het Congres de aanvankelijk voor de ruimtevaart aangevraagde gelden met zeshonderd miljoen dlr had verminderd. President Johnson oefent in zijn boodschap scherpe kritiek uit op deze besnoeiing, „die vertragingen zal veroorzaken bij het uitvoeren van de "voornaamste schema's, welke zijn opgesteld voor het op de maan doen landen van Amerikaanse ruimtevaar ders". In 1965 zal worden gepoogd twee ruimtevaarders tegelijk in één „ge- mini"-ruimtecabine in een baan om de aarde te brengen. In het belastingjaar 19641965 willen de Verenigde Staten een ca bine met instrumenten in de rich ting van Mars sturen. Hetzelfde wil men in 1965 wat betreft de maan doen. Men hoopt op deze wijze ge gevens te verkrijgen over de samen stelling van de maankorst. Blaast Nasser minder hoog van de toren Het Libanese dagblad „Al Nahar" schrijft in een poging tot analyse van de resultaten van het topoverleg, dat Arabische leiders te Cairo heb ben gehouden, dat de Arabische sta ten hebben besloten het aan de tijd over te laten om tot een oplossing te komen voor het Palestijnse vraagf- stuk. „Al Nahar" legt er de nadruk op, dat Egypte in het vervolg het aan elke Arabische tsaat zal overlaten zijn eigen economische en maatschap pelijke instellingen te ontwikkelen en dat het er zich verder van zal onthouden bepaalde landen of ze kere politieke partijen te be< voorde len. Egypte zou voornemens zijn in het vervolg een neutrale houding aan te nemen bij geschillen tussen Arabi sche staten, zoals dat indertijd tussen Algerije en Marokko. Volgens „Al Nahar" zou Egypte tenslotte hebben besloten een einde te maken aan zijn militaire verplich tingen in Jemen en Algerije en het zou in de toekomst niet meer van dergelijke militaire initiatieven wil len ontplooien. Egyptische officier wijkt uit naar Israël Een 26-jarige kapitein van de Egyptische luchtmacht, Mahmoed Ililmi, is gisteren met een lestoestel van het Russische model Jak 11 naar Israel uitgeweken. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder probeerden vliegtui gen van de Egyptische luchtmacht nog het lesvliegtuig te onderschep pen. Israëlische jachtvliegtuigen dwongen de Egyptische toestellen echter rechtsomkeert te maken. Het is de eerste maal sinds de Is raëlische veldtocht tegen Egypte in 1956-1957, dat een Egyptische offi cier in Israel asiel vraagt. Mahmoed Hilmi heeft zijn land verlaten uit verontwaardiging over het bombarderen van dorpen in Je men door de Egyptische luchtmacht, zo is, in Tel Aviv vernomen. Hilmi had eerder op een persconferentie alleen maar willen zeggen, dat hij „óm politieke redenen" was uitge weken. Hij heeft echter officieren van de Israëlische veiligheidsdienst meer bijzonderheden verteld. Hij zou zelf aan de gevechtsacties in Je men hebben deelgenomen. Hilmi, die vrijgezel is, vertelde voorts, dat twee Egyptische Mig- straaljagers op oef en vlucht boven Sinai zijn lestoestel hadden gezien toen hij op weg was naar Israel. Zij moeten hebben gedacht, dat ik Uit de koers was geraakt, aldus Hilmi, maar zij trachtten niet mij te onder scheppen. Wel wilden ze contact met hem opnemen, „maar ik vloog door". De gehele vlucht had tachtig minu ten geduurd. Hilmi zei op zijn persconferentie „ergens in Israel" tenslotte nog, dat hij in Tsjecho-Slowakije een oplei ding had gevolgd voor straaljager piloot. Brand als afscheidscadeau Drie leden van de vrijwil lige brandweer in West Memp- stead (New York) zijn op be schuldiging van brandstichting gearresteerd. Volgens de poli tie hebben zij met opzet een verlaten houten huis in brand gestoken opdat een met pen sioen gaande brandweercom mandant zijn loopbaan op pas sende wijze zou kunnen' be sluiten door zijn manschappen bij het blussen van deze brand te leiden. Koning Boudewijn en koningin Fabiola zijn zaterdagavond per vlieg tuig uit Brussel naar Tokio vertrok ken voor een officieel bezoek aan Ja pan. Ook zullen zij officieel worden ontvangen in Hong Kong, Thailand, Madras (in Indië) en Jerusalem. De Belgische vorsten worden op 18 fe bruari in België terugverwacht. De reis wordt gemaakt in een Boeing van de Belgische nationale luchtvaartmaatschappij Sabena, die speciaal daarvoor is ingericht. Het gezelschap van het Belgische konink lijk paar bestaat uit achttien leden onder wie de minister van buiten landse zaken, Spaajt. Gisteren is in de zaal van het stad huis van het Zuid-Engelse stadje Aylesbury het naspel begonnen van een van de meest opzienbarende „Hu zarenstukjes" uit de Britse criminele kronieken namelijk de overval op de posttrein Glasgow-London op 8 aug. j.l. Onder sterke politiebewaking werd het twintigtal van medeplich tigheid of heling beschuldigde man nen en vrouwen uit de plaatselijke gevangenis overgebracht naar de tot rechtszaal ingerichte grote vergader zaal van het stadhuis. In München is gisteren het proces begonnen tegen de 53-jarige econo misch adviseur Erich Deppner. Hij staat terecht wegens medeplichtig heid aan 77 moorden, in Nederland gepleegd tijdens de oorlog. Het be treft het neerschieten, op bevel van generaal Rauter, van 77 Russische krijgsgevangenen in 't kamp Amers foort in april 1942. In de herfst van 1941 zijn ongeveer honderd Russen naar Amersfoort ge bracht. Er brak een besmettelijke ziekte onder hen uit en in maart 1942 was een kwart gestorven. Depp ner zou bij Rauter moeite hebben gedaan om de overlevenden naar 'n krijgsgevangenenkamp overgebracht te krijgen. Rauter voelde aanvanke lijk voor het plan, maar begin april deelde hij mee, dat hij op last van Berlijn de Russen moest laten dood schieten. Deppner zegt, dat hij het bevel met tegenzin heeft uitgevoerd, of schoon Rauter zei, dat het ging om een represaille wegens gruweldaden van de Russen tegen Duitse solda ten. Als ik geweigerd had, zegt Depp ner, zou mijn eigen léven in gevaar 2ijn geweest. Het proces zal, schat men, een maand of drie duren. Er is een vijf honderd tal bewijsstukken aange bracht en een tweehonderdtal getui gen moet worden gehoord. Voor de gezworenen werd nogeens het gehele verhaal gedaan van de zorgvuldig voorbereide overval, waarbij voor een waarde van een kleine dertig miljoen gulden aan bankbiljetten van een en vijf pond sterling werd buitgemaakt. Tot de bewijsstukken behoort slechts een klein gedeelte van de „poet", een bedrag namelijk van on geveer drie miljoen gulden dat in keurig uitgetelde bundeltjes bank biljetten in een banksafe in Ayles bury is opgeborgen om zonodig ter tafel te kunnen worden gebracht. Het overige geld is spoorloos ver dwenen. Op de eerste zitting gisterochtend verwekte een der verdedigers op schudding met de verklaring, dat naar zijn mening de integriteit van alle gezworenen eerst eens nader onder zocht behoorde te worden. Volgens deze verdediger was de vrouw van zijn cliënt namelijk meermalen be naderd door een onbekende die te gen betaling had willen proberen enkele der gezworenen om te kopen. Eerste bekentenis Behalve de 42-jarige Roger John Cordrey verklaarden alle verdachten zich niet schuldig aan het hun ten laste gelegde. Premier Nehroe zal de uitnodiging van premier Chroe tjtsjow om voor herstel van zijn gezondheid naar de Sowjet-Unie te komen, niet kunnen aanvaarden, zo is maandag officeel in Nieuw Dehli bekendgemaakt. Een woordvoerder zei dat via de Indische ambassadeur in Moskou een boodschap aan de Russische eer- ste-minister is gezonden, waarin de ze voor zijn invitatie wordt bedankt. Kwestie-Maleisië De Amerikaanse minister van justi tie Robert Kennedy heeft niet ge dreigd met intrekking van de econo mische steun van de V.S. aan In donesië toen hij bij Soekarno aan drong op matiging in het geschil tus sen Indonesië en Maleisië. Dit is gisteren meegedeeld in welingelichte kringen te Manilla, waar Robert Kennedy president Macapagal van de Philippijnen verslag heeft uitge bracht over zijn overleg in Tokio met president Soekarno. Soekarno is gisteren naar Djakarta gevlogen waar hij deze week nog Kennedy zal ontvangen. Robert Ken nedy vertrok gisteravond van Ma nilla naar Koeala Loempoer. Voor zijn vertrek zei Kennedy, dat hij over zijn besprekingen met pre sident Soekarno en president Maca pagal bijzonder tevreden was. De Amerikaanse minister deelde mee, dat hij in Londen, waarheen hij na bezoeken aan Koela Loempoer en Djakarta zal reizen, zijn werk zaamheden zal richten op de bijeen roeping van een rondetafelconferen tie van de presidenten Soekarno en Macapagal en premier Rachman van Maliesië. Men neemt als vaststaand aan. dat de erkenning van China door Frank rijk een feit zal zijn vóór de pers conferentie die president De Gaulle voornemens is op 31 januari te hou den. China zou niet meer als voor waarde stellen dat Frankrijk breekt met Formosa. De Franse minister van buitenland se zaken, Couve de Murville, heeft vorige week vrijdag de Japanse am bassadeur in Parijs van het Franse voornemen op de hoogte gebracht, zo wordt uit diplomatieke bron ver nomen. Arabische plannen inet het Jordaanwater Volgens het gezaghebbende Egyp tische blad Al Ahram zal het Arabi sche plan om Israël te verhinderen water aan de Jordaan te onttrekken, in mei in werking treden. Het Arabische afweerproject staat onder toezicht van technice uit Egyp te, Syrië, Jordanië en Libanon. De 65 miljoen gulden die het project kost zullen worden betaald door Egypte. Koeweit, Saoedi-Arabië, Algerië en Libië, naar rato van het nationale inkomen. Met de uitvoering van het afweer- plan zou anderhalf jaar gemoeid zijn. De hoeveelheid Jordaanwater waar over Isreel kan beschikken, zal wor den verminderd en het zoutgehalte zal worden vergroot. kl. st. p. m. I Het Leidsche Wollendekenhuis KATWIJK - RIJNSBURG GT 'n Foto is altijd 'n wel kom geschenk! Foto-studio Koopman Hooigracht 96, tel. 31701, maakt voor U mooie vlotte briefkaart foto's v.a 3.75 p. 3 stuks pasfoto's vanaf f 1.- per 3 stuks fp Wat kost het bed- enreparaties? 1-pers. v,^ 18.50; 2-pers. v.a 24.90, met damast. Desgewenst in een dag gereed De 3 Eenen, Haarlemmerstr .11 SP Uurwerken Friese stieltiesklokken, staart klokken, Zaanlanders, koeknekklokken (ook met muziek), kinderklokjes schoorsteenklokken (100 verschillende modellen) Horloges Roamer Prisma Lincoln, Ancre. enz Uur werkkliniek „Gorthuis' alléén Lage Rijndijk 8. tel 23114 S* Vet haar, gebruik dan Ebano kamillen shampoo Na 1-2 wassingen geen last meer. Voord, flacon voor ruim 20 wassingen 3.75. Vraag uw drogist. Qp Markiezen, rolschermen alum, jaloezieën. Grootste sortering zonwering. Pri ma afwerking. Vraagt in lichtingen en prijs bij het verkoopkantoor van Mel- cher's markiezenfabriek C. E. Jedeloo, Oegstgeest. Juffermansstraat 35, telef. 01710—53105. ff? Gebruikte bromfietsen Wij hebben o.a. de wereld beroemde Kreidler v.a. 445.-; Puch, 10 stuks, v.a. 210.-; Berini v.a. 65.-, enz. Ook rijwielen alle merken v. d. Meij, Middelweg 29, Leiden. 3? T.V. aangeboden, 53 cm., spelend te zien 295.-, Korte Raamsteeg 71, bij de Korevaarstraat. ■SP Modern driezitsbank- stel m. 2 clubfauteuils 75.-; ameublementen; linnekas- ten; hanglegkasten; boe kenkasten; schrijfbureaus; tafels; stoelen; rijwielen: pracht bedstellen ledikan ten; opklapbedden; vloer kleden; Kinderloophek; autopeds; kinderledikan ten; schaatsen- driewieler fietsjes, enz. Nieuwenburg Hooigr. 55 (geen winkel). Woensdagmarkt. Op ruiming. Damescamisools tot 48, 1.25; damesslips tot 48, 0.69; jongens- en meis- jesgoed 0.69; laatste ge- moltonneerde directoirs, rose en wit tot 54, 2.98. Nieuwe Rijn over Kleine Burcht. Japie. 3T Maagklachten, maag zuur, maagkramp. Met een kuur van Basofer maag tabletten uit Heidelberg geen last meer. In vele gevallen blijvende verbe tering. Een genot weer ge woon te kunnen eten. V» kuur 6.95, hele kuur 12.95. Vraag uw drogist. CP 'n Keuken voor 184.- compleet, prachtig gra nietblad. in kastjes roest vrij stalen rekjes; gratis bh U thuisbezorgd. Koopt U alleen bij: CL J. v. d. Geest, Houthandel „De Burcht", hoek Nieuwstr.- Hoogl. Kerkgraoht, telef. 33078. N.V. DE LEIDSCHE BROODFABRIEK vraagt voor hele of halve dagen een (vrl.) Kantoorervarinig gewenst. Aanmelden: kantoor Mare 1, telef. 83445. EABRIEKSKANTOOR vraagt: voor lichte werkzaamheden. Enige ervaring gewenst. Br. met verl. sal. onder no. 8230 bureau v. d. bltid. GP Vermist: zwart-wit ge sneden kater. Nogal 'kaal van achteren. Beloning bij terugbezorging. Oosterhoff Sterrewaoht 9, teil. 34476. i Op Dwergmiddenslag poe delt je, 3 mnd., kampioens- afstamming 75.-; moeder 34 cm. hoog. Telef. 070— 725793. <3? „Rosine" geeft de hoog ste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den, zilveren en verzilver de artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat ru le, tel. 26854. GP Puistjes en meeëters Gebruik Pucoskin lotion ziet ze verdwijnen. Ver bluffend resultaat. Voord flacon 1.75. Grote flacon f 2,95. Vraag Uw drogist 3? 10 voile uren autorijles 47 50. Modern lesmateriaal gediplomeerde instructeur? losse lessen 6.50 gulden Halen en brengen gratis Theorieavonden met licht beelden. Erkende bonds autorijschool De Centrale Veerstraat 31, Leiden, tel 24600, Kapsalon v. Tongeren heeft ook een aan huis ser vice-dienst. Dinsdags, woensdags en donderdags. Tel. 23666. b.g.g. 23612. Al het werk onder volle ga rantie. 3T Voor autoplaatwerk Blonks Autobedr. Nieuw- straat 33-41, Leiden, telef. 30600. <3? Gebroken ruiten, glas in-lood-reparaties worden door mij met spoed Her steld. Glasreparatiebedrijf D. Galjaard. De Sitterlaan 76, tel. 32916. Gevr. net meisje als hulp in de huish. 5-daagse werkweek. 4% vakantie toeslag. Banketbakkerij Steinebach, Leidseweg 145, Voorschoten, tel. 01717- 2867. 3? Voor beddenreparatie naar De Kleine Winst. Haarlemmerstr. 51. Over trekken in één dag klaar! 2-pers. vanaf 26.50; 1-pers vanaf 19.50. 3? Nu een nieuwe lamp uit de Lichthal De groot ste sortering De laagste prijzen' De Lichthal. Haar lemmerstraat 293 t.o De Overdekte. 3? Wij geven £5. voor uw oude stofzuiger bij aan koop "an een nieuwe. Vloerwrijvers. 3 borstels. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 2-3. Leiden, tel 24409 2? Te koop: een bakfiets, gesloten bak, JLO-motor 48 cc, met nieuwe banden, motor loopt prima, t.e.a.b. bij J. Dolle, H. Rijndijk 39. gem. Zoeterwoude. 3? In- en verkoopcentrale koopt alles, zoals radio's pick-ups, langspeelplaten motorfietsen, auto's enz. Tevens zolderopruimingen G. van Vliet, Janvossen- steeg 20, tel. 30184. 3? Veilig slank en gezon der met Tezet Slankneids- korrels uit Heidelberg. Een zuiver natuurprodukt; gemakkelijk door 's avonds 1 theelepel in te nemen. Verpakking voor 4 weken 4,95. Bij Uw drogist. ADVERTEREN DOET VERKOPEN

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9