S)e fozidaeSowYa/nt Britse versterkingen naar Oost-Afrika NIEUWE ONRUST ONDER MIUTAIREN IN TANGANJIKA Britse regering bezorgd over beslagleggingen in Indonesië Beroep op Djakarta zi „Lastige" gevangenen in gaskamers gedreven VIER MILJOEN WERKLOZEN IN VER. STATEN DINSDAG 21 JANUARI 1964 54e JAARGANG No. 16.131 OOST-AFRIKA Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IN LAST Teiel. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 11.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,18 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,15 Verblijfplaats van president Nyerere onbekend Het Britse vliegdekschip „Cen taur" van 22.000 ton is op weg naar de oostkust van Afrika in verband met de gebeurtenissen op Zanzibar en in Tanganjika. De „Centaur" is gisteren uit Aden vertrokken en heeft onder meer een bataljon mariniers aan boord Van Britse militaire zijde is voorts vernomen, dat Groot-Brit- tannië ongeveer tweeduizend mi litairen als versterking naar Oost- Afrika zal zenden. In Dar-es-Salaam, de hoofdstad van Tanganjika, was gisteravond alles rustig. Er is een uitgaansverbod af gekondigd en eenheden van politie en leger patrouilleren door de stad. De Britse hoge commissaris in Tan ganjika heeft aan Londen bericht dat bij de onlusten van gisteren veertien doden zijn frevallen. Twintig mensen waren ernstig en honderd licht ge wond. Men wist gisteravond nog steeds niet. waar president Nyerere zich bevindt. Gezegd was, dat hij naar Aroesja in het noorden van het land was gegaan, maar bij telefonische na vraag in die stad werd vernomen, dat de president daar niet was. PLUNDERING Nadat gisteren vroeg het eerste bataljon infanterie van het leger van Tanganjika aan het muiten was ge slagen, niet om politieke redenen, maar uit ontevredenheid over het langzame t^mpo waarin Afrikanen bevorderd t orden tot officier, sloeg de onrust over op de burgers. In de Indische wijk van Dar-es-Salaam kwam hqt tot relletjes. Verscheidene winkels van Indiërs werden geplun derd en auto's vernield onder de kreet: „Kolonialisten, ga naar huis". „President Nyerere is de toestand meester en verkeert in goede wel stand'^ zo heeft de secretaris van delresident vannacht in Dar-es- Sa laam meegedeeld. Hij wilde echter werd tevens toegezegd dat hij, bij terugkeer in Zanzibar, een hoge po litiepost zou krijgen. Okello kwam zes weken geleden, na 't verstrijken van deze twee jaar, op Zanzibar terug en wel juist op de dag waarop de Britten het eiland on afhankelijkheid verleenden. Voor zijn terugkomst had hij de regerende partij op Zanzibar ver zocht hem de toegezegde functie te geven, hetgeen evenwel niet ge schiedde. De wrokkende Okello be gon toen met het organiseren van de ondergrondse beweging die er zon dag voor acht dagen in slaagde de regering van Zanzibar omver te werpen, aldus deze te Nairobi ver schijnende dagbladen. Verdachte Amsterdamse horloge-diefstal gearresteerd De recherche van het bureau Over toom heeft gisteravond de 16-jarige bijrijder S. U. uit de Amsterdamse buurt „De Pijp" gearresteerd. De jongen heeft bekend vorige week dinsdagavond uit een op de Bernard Zweerskade in Zuid geparkeerd staande auto twee koffers en een citybag met een monstercollectie horloges (verkoopwaarde 53.000gld.) te hebben gestolen. De recherche heeft 180 horloges (waarde 40 mille) teruggevonden in een autowrak dat al jarenlang staat op het Sarphati- park, dat achter De Pijp ligt. Zeven tig horloges zijn nog zoek. Eerder hield de politie drie helers aan: de 23-jarige gasfitter J. W., de 27-jarige chauffeur W. D. en de 23-jarige los- arbeider R. van E. De monstercollectie behoorde toe aan de 48-jarige vertegenwoordiger J. D. 3^ers uit Nieuw-Loosdrecht, die de bewuste avond met zijn di recteur in een restaurant in Zuid dineerde. Zijn auto had hij op de nabij gelegen stille kade geparkeerd. De auto was volgens hem afgeslo ten geweest. N. verklaarde echter aan de recherche dat de wagen open In de Hamburgse ondergrondse mag niet meer worden gerookt. Het grootste deel van de passagiers had om een rookverbod verzocht. Uit een onderzoek was gebleken, dat onge veer 15 procent van de passagiers tij dens de rit rookte. Tot nu toe mocht er in de helft van de wagens gerookt worden. TANGANJIKA President Julius Nyerere, van Tan ganjika, wiens paleis wordt bewaakt door troepen waarvan men niet weet of zij al dan niet loyaal zijn. niet zegden, waar de president zich thans b&ndt. Volgens de laatste be richten uit de hoofdstad van Tangan jika is er opnieuw sprake van on rust onder de militairen. TALENTVOL PRESIDENT President Nyerere is klein van stuk en verbergt onder zijn jeugdig uiter lijk een geweldige energie en vurige vaderlandsliefde. Hij was de eerste inwoner van Tanganjika die een uni versitair diploma behaalde, vijftien jaar geleden. Hij heeft zijn land zon der geweld naar de onafhankelijk heid geleid en is er tot nog toe steeds in geslaagd de vrede en harmonie tussen de bevolkingsgroepen te be waren. Nyerere is 42 jaar. Hij is ge boren in een dorpje in het noorden van het land en werd op 20-jarige leeftijd katholiek. Aan de universi teit van Edinburg behaalde hij in 1949 een diploma geschiedenis en economie, waarna hij in het onder wijs ging. In 1954 stichtte hij de Afrikaanse nationale unie van Tan ganjika. Bij de verkiezingen van 1960 behaalde zijn partij een grote over winning. Op 9 december 1961 werd Tanganjika met zijn negen miljoen inwoners onafhankelijk. Een jaar la ter werd Nyerere met 97 procent der stemmen tot president gekozen. Organiseerde Okello wanorde op Zanzibar uit persoonlijke wrok? Volgens berichten van in de Keniase hoofdstad Nairobi verschijnende dag bladen is persoonlijke wrok de ach tergrond van het organiseren door John Okello van de opstand op Zan zibar. De in Kenia geboren Okello ver trok in 1957 naar Zanzibar, waar hy tot de politie toetrad. Tijdens de wanordelijkheden die in 1961 op 't eiland plaats grepen kreeg hij een beurs van de regering van Zanzibar, die hem in staat stelde om gedurende twee jaar een militaire en weten schappelijke cursus aan de univer siteit van Havanna te volgen. Hem De Britse regering heeft gisteren haar ernstige bezorgdheid uitge sproken over nieuwe pogingen van de vakbondsleden in Indonesië beslag te leggen op de Britse bezittingen in dat land. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een beroep gedaan op de regering in Djakarta om de belofte geen Britse bezittingen te na tionaliseren, maar ze aan de wettige eigenaars terug te geven, na te leven. Deze Britse reactie volgde op nieuwe naastingen van Engelse bedrijven door leden van de cortimunistisch georiënteerde vakbond de Sobsi. Het hoofdkantoor van de Shell in Djakarta, 20 thee- en rubberplantages in West-Java en 16 thee-ondernemingen van de Pamanukan en Tjiasemlanden bij Soebang, tussen Djakarta en Cheribon, werden door arbeiders bezet. woeste Britse ambassade im Djakarta zijn nieuwe leuzen verschenen waar in de confiscatie van Britse eigen- dammen en de verbreking van de De toestand bij de overgenomen diplomatieke betrekkingen met En- bedrijven is nog onduidelijk. De In- lmd wordt verlangd. Br zijn sinds donesische waarnemend-president, geen demonstrate gehou. dr. J. Leimena, heeft voor de radio den een oproep gedaan tot de bevolking De Indonesische vice-admiraal, R. H.K.H. Prinses Irene, die op het ogenblik in Spanje verblijft voor een ver dere studie van de Spaanse taal, heeft een bezoek gebracht aan het be roemde Alcazar in Sevilla. Foto: In de prachtige tuin van het als museum ingerichte gebouw, luistert de prinses hier naar de uitleg van een gids. Bekentenis in Auschivitzproces: zich te onthouden vain „vergeldings maatregelen tegen Britse eigendom men". In Londen is gisteren de Indone sische zaakgelastigde in Engeland, Soeryo di Poero, op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden. De heer Di Poero werd erop gewe zen, dat Indonesische autoriteiten on der wie minister Soebandrio, her haaldelijk hebben verklaard, dat de Britse bezittingen in Indonesië niet genaast zullen worden. Boycot De vakbond van arbeiders op de In donesische luchthavens, die bij de Sobsi zijn aangesloten, hebben giste ren aangekondigd woensdag een boy cot tegen de Engelse luchtvaartmaat- sdhaippij de BOAC te beginnen. Dit zou voor die BOAC betekenen een stopzetten van de vluchten tussen Djakarta en Australië. Intussen heeft het Engelstalige blaid „Indonesian Herald" een op somming gegeven van verscheidene andere organisaties en vakbonden die voor inbeslagneming van Britse eigendommen hebben gepleit. Op de houten schutting die ails om heining is geplaatst rondom de enige maanden geleden geplunderde en ver- Nu de situatie op Zanzibar wat overzichtelijker is gewor den, rijst twijfel omtrent de positie van „veldmaarschalk" John Okello, de „sterke man" van het specerijen-eiland, die verantwoordelijk is voor het omverwerpen van de regering-Jamsjid. Foto: Met maar liefst twee geweren e n tegen een achtergrond van illustere volgelingen liet Okello zich na de coup op Zanzibar in volle glorie foto graferen. E. Martadinata, heeft in Djakarta verklaard, dat het Amerikaanse ma rineschepen niet meer is toegestaan Indonesische havens aan te doen. Oorlog tegen de armoede In zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Congres heeft president Johnson medegedeeld, dat de Amerikaane economie zich in een uitgesproken hoogconjunctuur be vindt, doch dat het aantal van vier miljoen werklozen „een donkere schaduw" werpt op de verrichtingen van het land. Hij wijst er tevens op dat 13 procent van de industriële capaciteit onbenut staat, hetgeen hij ontoelaatbaar noemt. President Johnson heeft ook ge zegd, dat het eerste jaar van de oorlog tegen de armoede in de Ver enigde Staten een bedrag van 300 mil joen dollar zal vergen. Het Witte Huis maakte later be kend, dat Johnson begin volgende maand een speciale boodschap aan het congres zal zenden, waarin de voorstellen voor de strijd tegen de armoede zijn vervat. Eastland niag weer roken De gemeenteraad van East- lamid irn die Amerikaanse staat Texas is tot de conclusie ge komen, dat het onmogelijk is mensen te verbieden om te ro ken. Burgemeester Don Pierson heeft verklaard, dat het voor gestelde gemeentelijke rook verbod waardoor die verkoop vain sigaretten onmogelijk zou zijn geworden is ingetrokken en thans een gesloten zaak is. De leden van de gemeenteraad zijn niet van pian er een ge meentelijk verordening van te maken, In het begin van deze week maakte de raad bekend, dat in eerste lering een verordening goedgekeurd was, die het straf baar maakte ter plaatse siga retten te verkopen. Overtre ding van de verordening zou bestraft kunnen worden met een boete van 1.000 dollar of maximaal drie jaar gevangenis straf. De voormalige SS-kapitein Franz Hofmann heeft gisteren op het Auschwitzproces toegegeven, dat hij „lastige" gevangenen in de gaska mers heeft gedreven. Eerder heeft hij tijdens het proces ontkend persoon lijk gevangenen te hebben omge bracht. Hofman (57) is in 1961 al tot levenslang veroordeeld wegens moord in het concentratiekamp Dachau. Hij beroept zich op bevel van hoger hand. De 57-jarige Oswald Kaduk, die van een groot aantal wrede moorden wordt beschuldigd, heeft gisteren ge weigerd iets te zeggen voor de recht bank. Hij volgde het voorbeeld van een andere hoofdbeklaagde, Wilhelm Boger. Hofmann zei, dat de SS-lieden die gevangenen uitkozen voor vergassing extra rantsoenen kregen: 2 dl cog nac, sigaretten en worst. Hij heeft nooit tegen de bevelen van kamp commandant Hoess durven proteste ren. Opstand De thans 44-jarige Staf an Baretzki, die in Auschwitz SS-korporaal was, onthulde, dat het in 1944 in het ver nietigingskamp tot een bloedige op stand was gekomen. Vertwijfelde ge vangenen hadden enkele cremato riums vernield en waren vervolgens gevlucht. Zij werden echter allen gepakt en later ter dood gebracht. Ik ben echter onschuldig, zei 'Baret zki. Een voormalige SS'er, Heinrich Bischoff, die vervolgens werd onder vraagd, ontkende, dat hij gevangenen heeft doodgeschoten, doodgetrapt en doodgeslagen. Hij beriep zich erop een dodelijk gewonde gevangene met enkele pistoolschoten uit zijn lijden te hebben geholpen. VOORZICHTIG MET KREDIETEN! De president van de Nederland- sche Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft het Nederlandse bankwezen ver zocht matiging te betrachten met de kredietverlening. In het bijzonder heeft hij gevraagd de reclame voor persoonlijke leningen op te schorten. Hoewel de persoonlijke leningen in het totaal van de kredietverlening maar een belang van ondergeschikte betekenis vertegenwoordigen, spreekt het juist tot de verbeelding wanneer aan dit soort leningen paal en perk wordt gesteld. Duidelijk komt naar voren dat het hier vooralsnog uitsluitend gaat om de consumptieve kredietverlening. De kredietverlening voor produktie- ve doeleinden is nog geen haarbreed in de weg gelegd, al heeft de Neder- landsche Bank begin januari het dis contotarief verhoogd tot vier pro cent. Daardoor is de kredietverlening zelf een half procent duurder gewor den. BIDWEEK OM EENHEID INTENTIE VOOR MORGEN: Wij bidden dat door de Geest der liefde de ontmoeting zich zal voltrek ken tussen het Gods Volk van het Oude Verbond en het Nieuwe Ver bond. Dit Dammer bestaat uit 12 pagina's Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. (Ad vertentje) KWAKKELWËER Het hogedrukgebied boven Europa heeft boven Engeland een verster king ondergaan, waardoor oceaansto ringen nog op grotere afstand van ons land worden gehouden. Toch is er sprake van een kleine weersver andering, omdat het gebied met hoge barometerstanden in Engeland ge vuld. is met zachtere lucht en de grens van de zachtere lucht en droge continentale lucht vannacht de kop van Noord-Holland en Friesland is binnengedrongen. Een en ander ging met mistvorming en binnendrij ven van bewolking gepaard. De vorst is daardoor vannacht overwegend licht geweest. In Groningen en Bra bant vroor het hier en daar nog ma tig. Ons land blijft het komende et maal in een overgangszone. In de noordelijke provincies stagneert zachtere lucht met temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. In het zuiden komt 's nacht nog lichte vorst voor. De mist is plaatselijk vrij hard nekkig en ook de bewolking weet zioh te handhaven. De neerslagkan sen zijn niet groot. ZON. EN MAANSTANDEN 22 Jan.: zon op 8.35, onder 17.08; maan op 12.09, onder 01.01. Eerste kwartier. H oogivaterstanden 22 Jan.: v.m .8.07; n.m. 20.38. KORRELTJE De pen betekent niets; het gebruik ervan bepaadt alleen ihaar waarde.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1