NEDERLANDSE BISSCHOPPEN PRESENTEREN MILJOENENNOTA Behalve om nieuwbouw wordt zorg om oude kerken dringend DiNSDAG 21 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 DE SITUATIE IN DE KERKENBOUW VAN NEDERLAND Een voorbeeld van versobering en aanpassing van i de moderne stadsarchitectuur zonder dat aan het sacrale aspect van de bouw geweld Is aangedaan. (Kei* te Vlijmen (NB) arch. H. Koldewey Namens de Nederlandsche bisschoppen heeft de bisschop van Haar- joen bedragen, lem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, de miljoenennota gepresen- Voor 1964 w0raen de kosten voor teerd in verband met de jaarlijkse kerkenbouwzondag op 26 jan. kerkenbouw geraamd op bijna 40 a.s., komende zondag dus. Die dag zal in alle katholieke kerken van miljoen gulden. 59 Definitieve ker- Nederland de jaarlijkse collecte gehouden worden voor de kerken- ken wachten dit jaar op aanbeste- bouw. Het landelijke bouwprogram voor 1964 voorziet in aanbe- ding. steding van 59 definitieve kerken, verder tenminste 5 noodkerken J0? hfbben. katholieken en 4 toeristenkerken. Een globale kostenraming stelt het benodigde ^i0e^oOT^erk°nboiToM™racht bedrag hiervoor op 40 miljoen, waarop de overheid subsidie ver- inclusie{ een bedrag van ruim 1 mil- leent tot 30 percent van de stichtmgskosten. In- de kostenbereke- joen d€ opbrengst van kerkenbouw- ning is echter nog geen rekening gehouden met de te verwachten zondag 1963. De inrichtingskosten ij: 111van de 35 kerken, die vorig jaar ge reed kwamen, zijn daar niet bij in begrepen. Deze kosten kunnen ge schat worden op 2V» miljoen gulden. Ongeveer 20 percent der werkelij- *t» ke bouwkosten hebben de katholie- rNieUWbOUW in Cljicrs ken van Nederland geofferd, de rest In 1963 werden 38 kerken aanbe- moest gefinancieerd worden uit le- Behalve voor de nieuwbouw heeft steed voor ruim 24 miljoen gulden, ningen. Buiten de kosten voor nieuw- de Interdiocesane Cqmmissie voor 35 Kerken kwamen vorig jaar ge- bouw zijn er dan nog de miljoenen Kerkenbouw dit jaar ook bijzondere reed, terwijl bovendien nog 12 nood- vergende herstellings-, uitbreidings- aandadht gevraagd voor 't oude ker- "J! _1 1 3 1 kenbezrt. Een bijzonder facet daar-! van is de ontvolking van de binnen steden. De oude wooncentra vallen van de stichtingskosten ruim 38 mil- onder slopershamers en de bewoners verhuizen naar de periferie der ste den. De kerken in de oude stadsker nen raken dus ontvolkt. Dit geldt niet alleen voor de grote steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, stijging van loon- en bouwkosten, evenmin zijn in het bedrag de inrichtingskosten van de nieuwe kerken begrepen. Deze kunnen Eeschat worden op rond 80.000 gulden per kerk, d.w.z. voor het ouwprogram 1964 een extra bedrag van 5 a 6 miljoen gulden. Oude kerken kerken werden gebouwd a raison of sloopwerkzaamheden voor het ou- van bijna zes ton. Per 1 januari 1964 de kerkenbezit. Hierover is echter waren 54 kerken in aanbouw, waar- nog geen cijfermateriaal verknjg- Studentenparochies Ook de bedehuizen van stu dentenparochies vaUen, openbare parochiekerken, on- der de regeling Kerkenbouw. Met betrekking tot de parochie „Sedis Sapientiae" van Leidse studenten, onderge bracht in het Eigen Huis van St. Augustinus aan het Rapen burg 24, dat in de toekomst zal worden verbouwd en uitge breid, verklaarde men ons dat de toepassing van de kerken- bouwregeling ook voor deze ka pel reeds is toegezegd. Het wachten is echter op de defini tieve plannen en die zijn nog niet bekend. Hoe staat het in het bisdom Rotterdam In het bisdom Rotterdam, omvat- afgelopen 25 jaren 62 definitieve II tendle de provincie Zuid-Holland, wo- kerkgebouwen annex pastorie gefi- maar ook voor de snel groeiende nen 973 mensen per vierkante kilo- nancierd, alsmede 32 nojxtterken en iteden in andere delen van ons land. meter. Het is het dichtst bevolkte nog 9 afzonderlijke pastorieën. Men f— 1 ha ivo miib en meest stedelijke gebied van Ne- kan zonder meer stellen, dat t over- dierlanid. Verwacht mag worden dat grote deel van de in deze kwarteeuw over twee of drie jaar het aantal van gerealiseerde kerkvoorzleningen in - 1000 inwoners per km2 zal worden dit bisdom, door middel van 't Fonds de binnensteden zullen afgebroken Q-ygpschreden. in vorige eeuwen was tot stand is kunnen komen. Hier worden, andere zullen door verbou- deze ^vincie het gebied van klei- werd een grootse prestatie verricht. manakt°voorUde ^U^Md^bCToUdX" 9ted0n' waarboven kerktorens op- immers, de middelen waaruit de welke soms een bijzondere zielzorge- en kerkklokken Irndden, nu is kerkenbouw gefinancierd wordt, ko- hjke benadering behoeft. Weer ande re kerken zullen speciale bestem mingen krijgen, b.v. ten be studenten of andere bevolkingsgroe pen. Sommige oude parochiekerken in Restauratie het het terrein van havenkranen, ad- men ter beschikking dank zij de of- rp Lrprirpn 7,„iPn enppiaip nestem- mmistratiegebouwen en industrie, f er bereidheid van de gelovigen. De mineerTkrii een b v^^n behoeve van Daar moet S020011' worden naar een opbrengsten uit de collecten over mrngen krijgen, b.v. ten behoeve van nieuwe van de Kerk in de sa- 1963 mogen beslist niet ongunstig ge- menleving. noemd worden (bijna 1 y3 miljoen). Vorig jaar werden 6 definitieve Zij mogen misschien iets aohterblij- kerken in gebruik genomen en wel ven bij 1962, maar toen werd het in Gouda, Leidschendam (St. Joseph beeld geflatteerd door een extra Opifex), Rotterdam (2), Schipluiden en Zwijndrecht. Tien definitieve kerken waren per 1 jan. jl. nog in aanbouw, en wel te Kerk of fabriek. De leuze, aanpas- steeds duurder wordende aangele- Alnhen a d Riin fH Pius X) Dor- sm? van het gebouw aan de archi- genheid - terwijl die oude kerken 5én Haag, Noortwljï a. Zee lectuur van het stadsbwm kan tot ook vaak met meer voldoen aan de fjTi+Kr Maria ter Zppï Panpndrecht Sevol£ hebben dat het kerkelijk ka- eisen, die de huidige gelovigen stel- ^^^2) S^'am?PvS^,- rak!« na?r baiten goed als ge- len. Het vraagstuk der oude kerken -.pn pn Voorbure traaf Mals hu Twee noodkerken werden vorige doet zich in het gehele land voor. In de landelijke parochies is meer jaar gebruik genomen, te weten dan de helft der kerkgebouwen ou- Naaldwijk en Oostvoorne. heel verloren gaat, zoals bij deze kerk in 's-Hertogenbosch. der dan 50 jaar. (arch. J. de Jong en ir. N. v. <L Laan) grote gift. Een meevaller was de achteraf verkregen subsidie van de gemeente Amsterdam over de in de periode 1945 tot en met 1960 aldaar gebouwde kerken (f239.000,-). Ook de activiteiten op het terrein van de bouw gaven reden tot tevre denheid in het jaar 1963. Aanbesteed werden 4 kerken met in totaal 2314 zitplaatsen en kwamen ook nog drie noodkerken gereed. Voorts werden drie definitieve kerken officieel in gebruik genomen en waren er per 1 januari tien kerken in aanbouw. Ook voor 1964 is een omvangrijk programma opgezet. Men hoopt dit jaar negen kerken te kunnen aan besteden, waarbij nog geen rekening is gehouden met evt. noodkerken, die dit jaar zeker geplaatst zullen wor den, zoals b.v. in Zandvoorf. Oecumenische collecten voor kerkenbouw ,,Er is sprake geweest van samen werking met andere christelijke ker ken ten aanzien van de kerkenbouw- collecten. Deze samenwerking zal echter in 1964 nog niet worden ge realiseerd. Of dat b.v. in 1965 wel zal geschieden moet door het epis- In een wat oudere stadswijk te Rot terdam heeft veertig jaar een nood kerk gestaan. Nu is er een nieuwe kerk. (par. H. Nicola as, arch. H. Nefkens) copaat worden uitgemaakt. Bij elk bisdom bestaat zeker wel de goede wil om tot samenwerking te komen, maar er zijn veel moeilijkheden op het practische vlak. De op' verschil lende manieren gehanteerde metho den maakt de zaak er ook niet een voudiger op. Intussen is er wel her haaldelijk prettig en nauw overleg, zowel met de hervormden als met de gereformeerden." Aldus mgr. M. A. P. J. Oomens, vie. gen. van Den Bosch en voorzit ter van de Interdiocesane Commissie voor de Kerkenbouw op een bijeen komst met de pers. Subalterne kerken In Amsterdam-Noord zal 'n proef genomen worden met zgn. subalter ne kerken, kleinere bijkerken dus van een grote parochie. Of de proef zal slagen, moet worden afgewacht. De priesternood speelt een grote rol en juist deze priesternood vraagt om grotere kerken. Bovendien kan het duurder zijn. In het bisdom Rotterdam heeft men de ervaring, dat er inderdaad een ontwikkeling in de richting van klei nere parochies tot pl.m. 3000 gelo vigen gaande is, zonder dat echter wordt overgegaan naar éénmans-pa rochies. Als voorlopig programma 1964 zijn Op het platteland is het vraagstuk voor dit jaar gepland definitieve er meestal een van restauratie en kerken te Delft, Leiden (H. Anto- aanpassing, maar heel anders is het nius), Maassluis, Oude Wetering (H. gesteld in de snel-groeiende indus- Jacobus), Rotterdam (2), Rijswijk, triedorpen. Hier zal een keuze moe- Vlaardingen en Wateringen, alsme- ten worden gemaakt tussen uitbrei- de noodkerken te Delft-Abtswoude, ding van de parochiekerk in de Gouda, Rotterdam-Alexanderstad en dorpskern ofwel afsplitsing in meer Waddinxveen. parochies. In elk afzonderlijk geval zal een beslissing nodig zijn, welke rekening houdt met het verlangen de oude kern te bewaren, de belan gen van de zielzorg en eisen van za kelijkheid en efficiency. En hoe in het bisdom Haarlem Hoe oud zijn de katholieke kerken in Nederland Diocees Rotterdam: Haarlem: hef Land: Gebouwd voor 1910 in de steden 41,5% 48,9% 37 Sted. platteland 39,3% 38,1% 38 Platteland 66,6% 58,4% r 53,4% Gebouwd tussen 1910 en 1945 m de steden 32,1% 30,9% 38,2% Sted. platteland 21,4% 45,2% 39,2% Platteland 26,7% 37,7% 30,8% Gebouwd na 1945 in de steden 26,4% 20,2% ?5>8% Sted. platteland 00,3% 16,7% 22,8% Platteland 6,7% 3,0% 6,8% Kruistocht tegen apartheidspolitiek De Katholieke aartsbisschop van Durban, mgr. Denis Hurley, heeft de christenen in Zuid-Afrika opge wekt tot een kruistocht tegen het „kwaadaardige stelsel" van apart heid. In een toespraak voor het Zuid- Afrikaanse instituut voor de betrek kingen tussen de rassen, waarvan hij tot voorzitter is gekozen, ken schetste hij het apartheidsprobleem IS UW MAN NET EENDER? Dit is meneer Levenslust, een blijmoedige huisvader. Hij gaat opgewekt aan zijn werk (ook op maandagmorgen), komt opge wekt thuis, gaat opgewekt aan tafel. Begrijpelijk, als U weet wat er op die tafel staat: een met zorg bereide maaltijd, waarvan vlees de hoofdschotel is. Steeds weer! Ver rukkelijk vlees met al z'n goeds: z'n smaak, kracht, jus, z'n vele variaties. Is 't wonder dat meneer Levenslust opgewekt is? (Advertentie) ails een „crisis van het christelijk ge weten". Op het gebied van maatschappe lijke hervormingen legden de com munisten een kruisridderlijk vuur aan de dag, vergeleken waarmee de christenen maar slappe en nutteloze windbuilen lijken, aldus de aartsbis schop. Baksteenindustrie gaf „zomaar" standbeeld Utrecht in angst voor Leiden De voorzitter van de Nederlandse baksteenindustrie, mr. F. B. I. M. Janssen, heeft de stad Utrecht „zo maar" een standbeeld geschonken. Het heeft een plaats gevonden tegen over het historische Paushuize, het provinciehuis op de Pausdam in Utrecht. Het beeld stelt de middeleeuwse dichter-boef Frangois Villon voor, die in 1961 de hoofdpersoon was van het in de middeleeuwse sfeer gevier de lustrum van het Utrechtse stu dentencorps. Bij velen in de Domstad leeft nog de herinnering aan deze charmante schavuit, die enige tijd de burgerij van .Villonville", zoals Utrecht toen heette, in zijn ban hield. Met veel woorden werd het beeld later in de trouwzaal van het stad huis in Utrecht overgedragen aan de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, 'n geschenk van het Utrechts studentencorps aan de gemeente Utrecht. Tijdens een druk bezochte receptie werd dit gebaar niet „zo maar" toegeschreven aan de gulheid van het Utrechts studentencorps, maar eerder aan de angst van de le den van, het corps voor de studen ten van Leiden, die eerder reeds op een prototype van dit beeld een aanval hebben gedaan. En onder wiens hoede kan het beeld veiliger zijn dan onder die van hef gemeente bestuur waar aan het hoofd staat een burgemeester, die in Leiden stu deerde en tevens hoofd is van de politie.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10