Amsterdamse politie betreurt pistoolschot DODE EN ZWAAR GEWONDE BIJ ONGELUK OP RIJKSWEG 4 A t.h.v. ALKEMADE LIFTER DOOR GASTHEREN" BEROOFD Ruim een ton schade bij brand in Breda Benoemingen bisdom Rotterdam TERUGSLAG VAN KLM IN VELE CIJFERS DUIDELIJK MERKBAAR Twee kluizen met 25.000 gulden in Amsterdam verdwenen WOESTELING GEARRESTEERD Zuidpoolexpeditie aangekomen MAANDAG 20 JANUARI 1964 PE LEIDSE COURANT PAl-lNA f Kardinaal Alfrinlk heeft een uitno diging van kardinaal König van We nen om daar te spreken voor de werkgemeenschap van katholieke journalisten aanvaard. De juiste da tum van het bezoek is nog niet be- kend. Waarschijnlijk zal het medio De korpsleiding van de Amster- politie overigens geen rancune meer februari plaatsvinden. damse politie meent, dat het pistool- tegen haar en zal ook geen aan- schot op de 26-jarige Amsterdamse klacht indienen. Minder vergevings- DODELIJK VERKEERSONGELUK automonteur J. Bakker, die in de gezind blijken overigens een aantal nacht van vrijdag op zaterdag eerst televisiekijkers te zijn geweest. Een Vanmorgen om tien uur is op de tipgever van een poging tot inbraak aantal van hen was na de televisie- rijksweg Den Helder—Alkmaar ter nabij zijn woning was, maar later als uitzending van zaterdagavond zo hoogte van de hoeve Stolpwijk te verdachte werd aangezien, „onder de verontwaardigd, dat zij prompt de Stolpen een sportwagen op het glad- gegeven omstandigheden beter ach- alom bekende vijf maal acht mei- de wegdek geslipt, over de kop ge- terwege had kunnen blijven". Dit is dingspost van de politie in Amster- slagen en in brand gevlogen. De bei de „conclusie achteraf", want de dam opbelden en allerlei onbeschof- de inzittenden werden door het open korpsleiding heeft bij dit oordeel re- te uitdrukkingen en toewensingen in dak geslingerd en zwaar gewond, kening gehouden met de omstandig- de oren van de op centrale meldings- Kort na het ongeluk overleed de heid, dat de agent in een flits moest post dienstdoende politiemensen toe- bestuurder, de 59-jarige heer H. beslissen, of hij al dan niet van het terden. Aankondigingen als „we ko- Broers uit Den Helder ter plaatse! vuurwapen gebruik zou maken. men weieens naar Amsterdam om Zijn echtgenote, is in levensgevaar- jullie af te drogen" en allerlei lijke toestand naar een ziekenhuis De schietpartij heeft wel wat be- scheldwoorden wisselden elkaar af. gebracht. De auto brandde geheel uit. roering veroorzaakt in het Amster- Volgens de politie waren het reacties damse politiekorps. Gisteren werd de als die op de televisie-uitzending hele dag druk overleg gepleegd en „Zo is het toevallig ook nog eens een was de recherche van het bureau keer". De reacties bleven beperkt tot Pieter Aertzstraat actief met het ho- die vlak na de uitzending, want sinds ren van getuigen. Reeds zaterdag zondagmiddag drie uur heeft de po- bleek, dat de politie niet goed raad litie niets meer gehoord, zodat men wist met het later door hoofdinspec- erop vertrouwt dat het de bacchus- teur J. Valken in een interview klanten waren die de politie wilden voor de AVRO-televisie betreurens- plagen, waardig genoemde misverstand. Dat de politie het incident als uiterst pijnlijk heeft erkend en er daarom niets voor voelt er doekjes om te winden, moge blijken uit het feit, dat voor het eerst in de geschie denis van de Amsterdamse politie in Kostbare ijsveegmachine op bodem Gouwzee Zondagmorgen is bij een verkeers- Dat men nog niet alles op het ijs ongeval op Rijksweg 4A ter hoogte een televisie-interview twee partijen kan doen, wat in de vorige winter, van Alkemade de 19-3ange Rotter- met elkaar zijn geconfronteerd. Za- nadat het lang en zeer hard had ge- damse R. W. om het leven gekomen, terdagavond laat zaten automonteur vroren, mogelijk was, blijkt o.a. uit fen die werd J. Bakker, hoofdinspecteur J. Valken de tragische verdrinkingsgevallen, die bestuurd door de 30-jarige Cubaan en een getuige van de schietpartij zich de laatste dagen hebben voor- L. en reed vanrnt de richting Am- broederlijk naast elkaar voor de te- gedaan. Er zijn nogal wat wakken Rotterdam. Ongeveer levisiecamera. De heer Bakker ver- en op de grote ijsvlakten (Gouwzee, J11 voorbij het aquaduct pameer- telde de toedracht van het gebeurde, IJsselmeer) blijken plotseling scheu- de de Cubaan met hoge snelheid een de getuige ook en de heer Valken ren in het ijs te ontstaan. Dit is bij- DAF-personenauto. Onmiddellijk na verklaarde daarna waardoor het in- voorbeeld de ijsvereniging Monni- de^e manoeuvre raakte hij met zijn cident is ontstaan. kendam komen te staan op het ver- bnker voorwiel de betonnen rand De heer Valken verklaarde tij- lies van een nog maar enkele dagen van de middenberm, waarna de wa- dens het televisie-interview dat het geleden aangeschafte ijsveegmachine, £®n. e„ „f keren over de kop sloeg, voor de politie moeilijk was zich tij- die niet minder dan 12.000 heeft ge- Mej. R. W. werd hierbij uit de auto dens die nachtelijke uren een juist kost. geslingerd en overleed korte tijd la- - - ter, tijdens het vervoer naar 't Aca- De Duitse apparaat was gekocht demisch Ziekenhuis te Leiden. De bij vokoromende ge^egenhe- bestuurder werd, zwaar gewond, beeld te vormen, maar dat achteraf het misverstand bijzonder wordt be treurd. SCHELDEN lijke houdin'van^dAmfterclamse ^eg0^eP maar de machine kwam gevaar. Eerste hulp werd verleend lijKe nouding van de Amsterdamse terecht in een door kruien ontstane door dokter Schürer uit Oude We- Amsterdamse branden niet nemersbedrijf bereid gevonden poging te wagen om het kost het werk van pyromaan? RORTE GOLF Ur,+ IrAmnn/lA wrnnlrnin/Iö fn lrim - Bij het zoeken naar de oorzaak van de brand in enkele keten op het bouwterrein van het nieuwe zieken huis van de Vrije Universiteit in Am sterdam wijst niets in de richting van een pyromaan. Dit heeft de Amster damse substituut-officier van justitie mr. W. K. buvn Van Dedem die sinds vrijdag het onderzoek naar de oorzaak van deze brand in de hoofd stad persoonlijk leidt, zaterdagmid dag meegedeeld. Mr. Van Dedem heeft na kennis neming van de zaterdagmiddag be kend geworden resultaten van het uitgebreide onderzoek van drs. voor het komende weekeinde te kun nen gebruiken. niet bekend. stellen. Chauffeurs-comité beroepsgoederenvervoer „Vakbondien wordt waikker, rege ring en werkgevers willig onze ma tige eisen in, andiers zijn de gevol gen voor U". Dit was de felste zin snede, die in de nacht van zaterdag op zondag viel op een vergadering van ruim 400 Amsterdamse chauf feurs van het nationale en interna tionale beroepsgoederenvervoer. Het was een manifest tegen, zoals men zei, de schandalige loonsituatie, uaaacu nccxt ucnuciuu. mji. iva- waaidn 40.000 Nederlandse chaiuf- voor meer dan f 100.000 schade aan pelaan van de parochie van Onze beroePsg°edlerenTOP™er gebouwen, machinerieën, en opgesla- Lieve Vrouw van Goede Raad te Den gen materiaal aangericht De brand Haag de weleerwaarde heer Ph. C. G. werd omstreeks kwart voor twee ge- Mudde; tot kapelaan van de paro- meld, onmiddellijk nadat rookkolom- chie van Onze Lieve Vrouw van men en hoog oplaaiende vlammen op Goede Raad te Honselersdijk de wei- het fabrieksterrein zichtbaar werden, eerwaarde heer J. G. J. Straathof; Toen de brandweer de toegangspoort tot kapelaan van de parochie van Ma- wilde binnenrijden, raakten de be- ria ten Hemelopneming te Middel- velvoerende onderbrandmeester D. harnis en tevens tot kapelaan van Kruijthoff bekneld tussen de bumper Goeree-Overflakkee de weleerwaar- van een brandweerauto en een muur. de heer C. L. M. Hoogeweegen: Bij een felle uitslaande brand in de perserij van de N.V. Intra, fabriek van isolatiematerialen te Breda, is gistermiddag, naar eerste schatting, -jarige J. W. J. en de 27-jarige chauffeur J. W. van H. Zij ontken nen echter een lifter te hebben mee genomen. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot ka- verkeren. Het actiecomité bracht die voorlo pige eisen op tafel. Deze omvatten werkweek van 45 uur i.p.v. 48 uur. een vrije zaterdag; afschaffing eerste drie looniklas- Op ernstige wijze werd de vakbond Hij werd overgebracht naar het St. kapelaan van de Bartholomeusparo- Jt,heid Ignatiusziekenhuis. Het onderzoek chie te Voorhout de weleerwaarde f"™16"? verweten by de naar de oorzaak is aan de gang. 1 vr r> Voorlopig jaarverslag NV „Schiphol" Hoewel de gebruikelijke stijging in het luchtverkeer zich gedurende 1963 voor Schiphol met opnieuw 10 procent heeft voortgezet in het totale aan tal luchtreizigers (dat met 1.840.000 langzamerhand de 2 miljoen nadert) is de terugslag, die de KLM als grootste der 22 op Schiphol vliegende luchtvaartmaatschappijen heeft ondervonden merkbaar in de achteruit gang van het intercontinentale passagiersvervoer. Dit liep met 2,4 procen" terug tot 358.000 personen. Deze daling is mede het gevolg van het weg vallen van de KLM-lijn op Biak. Ook het goederenvervoer vertoonde in de intercontinentale sector een daling, die zelfs 10 procent bedraagt. Aan gezien in de Europese goederensector echter een navenante stijging werd geboekt, vertoont het totale vrachtvervoer van Schiphol per saldo een lichte stijging en kwam van ruim 56.876.000 kg. op 57.000.000 kg. Deze globale cijfers over 1963 zijn Evenmin breidde zich het aantal ves te lezen in het voorlopige jaarverslag tigingen op Schiphol uit. Het bleven dat de N.V. Luchthaven Schiphol gis- 160 ondernemingen, die er vertegen- teren heeft uitgegeven. De cijfers woordigingen hebben, voor november en december berusten Ook als toeristische attractie boek- oo schattingen. te de luchthaven in 1963 geen voor- Ook het postvervoer vertoonde geen uitgang meer, mogelijk een tijdelijke stijgende tendentie meer maar bleef inzinking als gevolg van de slechte met 5 650 000 vervoerde kilogrammen zomer. Het bezoek liep n.l. met bijna ongeveer op het niveau van 1962.140.000 tot 1.236.327 personen terug. heer R B GrUnewegen n^t O™",*™ kende vakbonden sLedhts tien pro cent van de 40.000 landelijke chauf feurs vertegenwoordigen eiste, het actiecomité medezeggenschap in de vaststelling van het eispakket. In „De Kroon" in Amsterdam i6 zaterdag de eerste tele visie-figurantenschool van Nederland van start gegaan. De school is opgericht door de heer L. Thonhauser, die reeds jaren de figuranten voor televisie en film levert. Foto: een groep leerlingen bezig met een marktscène wa arbij de docenten Gerard Heystee (op stoel), Helen van Meurs (daaronder midden) en pantomimeleraar Jan Br On (links vooraan) de verrichtingen met kritisch oog vol gen. eveneens overgebracht naar 't Aca- den een baan over de Gouwzee te kunnen uitzetten. demisch Ziekenhuis. Naar men Daarmee was men zaterdagochtend meedeeUi ls hij thans buiten levens- tering. Het onderzoek ter plaatse werd geleid door de Rijkspolitie van - - een Alkemade. poging te wagen om het kostbare Een overstekend ree heeft za terdagavond op de Kallenbroekerweg te Barneveld een verkeersongeluk veroorzaakt, waarbij de 18-jarige motorrijder H. Roest uit Barneveld ten val kwam. Hij werd evenals zijn duo-passagiere, het zeventienja rige meisje T. van Manen in het ziekenhuis „de Lichtenberg" te Amersfoort opgenomen. In de loop Tweemannen aangehouden Twee Arnhemmers, die ervan wor- Vier zeugen en 45 biggen zijn den verdacht een lifter (een 21-jari- tti de van zaterdag op zondag ge hulparbeider bij de NS) te heb- omgekomen bij een brand in een ËSk va'rhët'pÖ'litièrabo'ratoriilm en ben beroofd en vervolgens in de 'an^; incnppfpur T Popfcma van hpt hrand- omgeving van Elden uit hun auto te bouwer J. G. Groot Bramel in de piket de stellige indruk dat de brand hebben gezet, zijn gisteren door de wtHnel in de houten keten is ontstaan door Arnhemse pobt.e gearresteerd. een defect aan de carburateur van De hulparbeider was zaterdag- meer.te- redden. De schuur brandde twee oliekachels. avond in opgewonden toestand bij de Schuur en varkens waren verze- Mr. Van Dedem wil daaromtrent politie komen vertellen dat hij be- kerd o^ak van de brand nu de uiterste zekerheid hebben, roofd was door twee inzittenden van omdat hij meent dat onder de Am- een bestelauto, waarmee hij naar sterdamse bevolking geen angstpsy- Nijmegen liftte. De twee mannen chose voor een pyromaan mag ont- dwongen hem zijn pi rtefeuille af te staan. Hij heeft daarom drs. S. H. geven en zetten hem halverwege de Witte van het Gerechtelijk Labora- rijksweg ArnhemNijmegen buiten torium in Den Haag gevraagd om de auto, waarna de rovers het haze- een nader onderzoek te komen in- pad kozen. De gearresteerden zijn de Frank Sinatra jr., de zoon van de wereldberoemde „voi ce", die enige tijd geleden In het nieuws kwam doordat hij werd ontvoerd, is zaterdag in Engeland gearriveerd. Hij gaat als zanger van het orkest van Tommy Dorsey een toernee door dat land maken. De foto toont de 19-jarige vocalist bij zijn aankomst. Na felle vechtpartij: DEMONSTRATIES IN ATLANTA In Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia zijn zaterdagavond 30 men sen bij demonstraties gearresteerd. Negers demonstreerden voor een res taurant waar tien blanken gekleed in Ku Klux Klan-kleding waren bin nengegaan. Tot de gearresteerden behoren 27 negers en drie blanken. Later is een In het afgelopen weekeinde zijn veertigtal betogers gearresteerd, dat uit 't filiaal van Dirk van den Broeks voor de gevangenis van Atlanta te- supermarkt aan de Johan Huizing- gen de arrestatie van de dertig per- laan in de Amsterdamse tuinstad sonen, die voor het restaurant had- Slotervaart twee kluizen uitgehro- den betoogd, demonstreerden, ken en meegenomen. In de kluizen waren de ontvangsten van zaterdag, bij elkaar ongeveer 25.000 gulden, opgeborgen. Pas na een schot in de lucht kon den twee Tilburgse rechercheurs zaterdagnacht een 30-jarige schilder uit Tilburg tot bezinning brengen, nadat de man zich aan de greep van CAREL BRIELS DIENT TWEE AANKLACHTEN IN Benthuizen heeft weer een hulppostkantoor De Benthuizense bevolking behoeft vanaf hedenmorgen niet langer meer voor het af doen van postzaken naar Zoe- termeer. In een groot school lokaal is een hoek afgeschoten en het kantoor tijdelijk onder gebracht. Mevrouw G. Bazen-Francken is kantoorhoudster en haar man besteller, zij zullen met de be steller K. Alberts de diensten voor de PTT in Benthuizen verrichten. GEBEDSWEEK OM EENHEID INTENTIE VAN MORGEN: Wij bidden dat alle Anglikanen en Protestanten onder leiding van de Massa-regisseur Carel Briels heeft vanochtend een nieuwe aanklacht bij de officier van justitie in Amster dam ingediend, ditmaal gericht tegen oIn Brussel wordt vernomen, dat de hoofdredacteur van het Algemeen de politiemannen had ontworsteld en de Belgisch-Nederlandse Zuidpoolex- Handelsblad in Amsterdam en de aan de haal was gegaan. De schilder peditie aan boord van het Deense correspondent van dit dagblad in was op heterdaad betrapt by een in- vaartuig „Magga Dan" het afgelopen Nijmegen, de heer D. P. Wijlhuizen. Protestanten onder leiding van braak in een vogelhandel in de Fa- weekeinde in de Leopold III Baai is De heer Briels acht zich beledigd Geest door hun levend geloof brieksstraat. De man verzette zich bij aangekomen. Het schip heeft een door twee artikelen in het Algemeen het heilskrachtig Woord Gods groeien zijn arrestatie dusdanig dat het kos- week gedaan over de laatste 220 km, Handelsblad, t.w. „Ontstemd over m "et verlangren naar de eenheid, tuum van een der rechercheurs vol- die in de ijszone waren gelegen. spot in Nieuwjaarswens" van 8 jan. zoals Christus die wil, ledig werd vernield. Een poging van Het lossen van het materieel zal en „Kruistocht tegen journalisten" een politieman bij omwonenden voor ongeveer twee weken in beslag ne- van 9 januari Vorige week dinsdag De Paus heeft mgr. Karol Woj- assistentie te bellen leed schipbreuk men. De expeditie zal beginnen met en vrijdag heeft de advocaat van Ca- tyla, de 43-jarige titulair bisschop doordat de bewoners alle medewer- het instellen van een onderzoek naar rel Briels, mr. dr. Benno Stokvis uit van Ombl zaterdag benoemd tot king weigerden. De buit van de in- de Koning Boudewijn-basis, die al- Amsterdam, de hoofdredacteuren aartsbisschop van Krakau in Polen, breker bestond overigens slechts uit tijd is gebruikt door de Belgische van het Algemeen Handelsblad en de Een zetel die sinds 1951 na de dood enig kleingeld, weggenomen uit een Zuidpool-expedities, maar de laatste Gelderlander verzocht „de onware van kardinaal Adam Sapieha vakant geforceerde bureaula. jaren verlaten is geweest. berichtgeving" te dementeren. is geweest.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6