Ook NVV bezorgd over loon-situatie MAANDAG 20 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Hondenshow in Leiden was een groot succes TOEZICHT OP PRIJSSTIJGINGEN EN OP LOONPEIL VAN CAO'S met lonen en prijzen, dan is er ze ker reden voor enige bezorgdheid. Hij zei ook bezorgd te zijn over de discipline in de vakbeweging en itw;[,reia w noemde in dit verband de stakingen van Economische Zaken echter stygen." Om verdere prijsverhogin gen in de hand te kunnen houden eiste hij afschaffing van de verticale prijsbinding. Bovendien vond de heer Roemers, dat de consument veel prijsbewuster moet handelen dan tot dusver. Uitspraak. De heer Roemers hield de minis- Koploop lonen en prijzen De voorzitter van het NW, drs. D. Roemers, heeft zaterdagmiddag tijdens een kaderbijeenkomst in Am sterdam verklaard, dat de leiding van het NW de bezorgdheid van de heer Roemers zijn eerste zorg. Hij handhaven. Kan hij dat met, dan van buschauffeurs en vissers. Het prijsbeleid echter, aan zijn eigen uitspraak, nl., dat de eerste 5 van de loonsverhoging mag worden doorberekend, maar de rest niet. Hij noemde het de plicht vond de van de minister deze richtlijnen te regering over de loonsituatie deelt. mgeloofde echter, dat de 10 loons- kunnen geen regering en geen vak- Jn~eeii aantal sectórem zoals bij verhoging nog niet weg is aan prijs- bond beletten, dat de lonen uit de de' beambten, houdt men zich vrij verhogingen. „Als het goed is," zo hand lopen. Dan zal op den duur de nauwkeurig aan het akkoord, dat be- meende de NW-voorzit ter, „dan wal het schip moeten keren, zo be reikt werd in de Stichting van de mogen de prijzen zo gemiddeld 4% sloot drs. Roemers. Arbeid. In andere takken meent men daar evenwel fliiik bovenuit te kunnen gaan. Tijdelijk kunnen we ons misschien een zeer hoog loonpeil veroorloven, maar op langere ter mijn zal de terugslag dan ongetwij feld volgen", aldus drs. Roemers. De Vleesprijzen wereldliteratuur wei zeer weinig schrijvers, die hun arbeid zo op de werkelijkheid hebben gebaseerd als de auteur Herman Heijermans. Zijn De schaarste aan rund-, kalis- en talent, gepaard aan een verantwoor varkensvlees in geheel West-Europa, delijke oprechtheid, heeft hem be- Hij vond het niet prettig om als vooral veroorzaakt door de grote roemd gemaakt tot ver over onze vakbondsbestuurder over een zeer veeuitstoot en het daarmee gepaard grenzen en heeft er toe bijgedragen, grote loonsverhoging bezorgd te zijn gaande lage vleesprijspeil in 1962 dat de Nederlandse kunst ook in het maar achtte het zijn plicht om op de doet uiteraard ook in Nederland zijn buitenland appreciatie heeft verwnr- gevaren die daaraan verbonden zijn invloed op de vleesprijzen gelden, Ven. Ik beschouw Ligtharts te wijzen. aldus de ministers van Landbouw en klacht als De heer Roemers durfde nog vol- van Economische Zaken. Zij vol- houdt die ledig verantwoording te^ nemen voor gen, zo zeggen zij, nauwlettend het een aanklacht in". Mevr. Heijermans besluit: aan een onjuiste. Juridisch houdt die zelfs een mogelijkheid tot het akkoord, dat in de Stichting van verloop van de slachtveeprij zen. Mi- de Arbeid is bereikt, maar stelde 't nister Andriessen wijst er verder succes daarvan afharikelijk van de op, dat de marge tussen producent- discipline van de werkgevers. Binden van arbeiders. „Toch meen ik voorlopig te kunnen vol staan met bij Uwe Majesteit te pro- en consumentprijzen de laatste tijd testeren om hiermede de eer, die voor varkensvlees aanzienlijk is ge- mijn vader door onze landgenoten daald en in mindere mate ook voor wordt bewezen, te rechtvaardigen „Als de werkgevers hoger lonen rundvlees. De prijsstijging komt en de onjuistheid van Ligtharts „aan- willen betalen, dan kan het toch? over het algemeen het sterkst tot uit- klacht" aan te tonen". vraagt men mij wel eens," zo ver- drukking bij de duurdere vleessoor- volgde de heer Roemers. De werk- ten, aldus de bewindsman. gevers willen echter meer betalen dan zij feitelijk kunnen, omdat zij hun arbeiders willen binden. De ver liezen zijn in dat geval niet zo groot als wanneer de machines stilstaan. jwüülg wÊm Onderhandelingen in het grafische bedrijf mislukten De onderhandelingen tussen werk gevers- en werknemers-organisaties dr«^TdTh^r 'n het grafische bedrijf over de tech- lang een goedkoopteeiland geweest, Uftharts aan de koningin ge- nisch-grafische collectieve arbeids- maar als het aan de kop gaat lopen „„„en brief, waarin hij de auteur Heftige briefwisseling De heer Roemers meende, dat dit op rond „Op hoop van zegen" lange termijn een terugslag op de r r betalingsbalans kan geven metdar- De oudste iocbter Tan wij,Pn de £e?.af. aateur Herman Heijermans, En daar is de Nederlandse arbei der zeker niet mee gediend. Nederland, zo ging hij voort, Hermine Heijermans, heeft in een schrijven aan koningin Juliana ge- Gelukwensen en geschenken voor meerderjarige prinses beschuldigt van onoprechte weergave van de werkelijkheid in het toneel spel ,.Op Hoop van Zegen". OngegTonde aanval. kracht is, werden zaterdag voortge zet. In een gezamenlijk communiqué is medegedeeld, dat partijen daarbij niet tot een resultaat zijn gekomen en dat zij zich thans in eigen kring onder zullen gaan beraden. De bijeenkomst van beide onder handelingsdelegaties was een laatste Mevr. Heijermans schrijft meer, dat die brief een .volstrekt on gegronde" aanval op Herman Heijer- mans behelst". Zij voert aan:: „het poging om tot elkaar te komen. De Een stralende prinses Margriet die omvangrijke oeuvre van wijlen mijn onderhandelingen over de grafisch- gisteren 21 jaar is geworden, neeit vader vertoont, bij ernstige studie, technische c.a.o. begonnen op 9 de- vanmorgen^ in het paleis Soestdijk nergens onjuistheden of ongezonde cember en werden voortgezet op 17 talrijke felicitaties in ontvangst ge- sensatiezucht. Er zijn zelfs in de december en 9 januari, nomen. Het postkantoortje in Soest dijk liet vele telegrammen en brie- ven maar ook ansichtkaarten naar de prinses brengen. Gisteren had de prinses reeds in intieme kring haar verjaardag gevierd, die ditmaal een bijzonder accent kreeg door het feit, dat zij thans de leeftijd der volwas senen heeft bereikt. Tweede avond van „Talentenshow" te Zoeterwoude De voorzitter van het algemeen bestuur van het Prinses Margriet- fonds, de heer A. F. Vas Dias die met een aantal andere bestuursleden van het fonds traditiegetrouw ge- schenken kwam aanbieden, getuigde de ^onen dooor het Zoeterwoudse pa- Leidse band werd derde „Ellen en the Sprot Belly's" uit Roe- lofarendsveen brachten zang met ac cordeon, zo ook de „Chalanti's" uit Spijkenisse. L. P. Niersman uit Voorschoten zong ook 2 liedjes, wel- LI iswaar geen muzikale meesterwer- Zaterdagavond klonken wederom k mlI een parodie op Louie o—r-oae tonen dooor het Zoeterwoudse pa- Armstrong a™pnen inU koonvaarfii teSüIn rochieh™s. van de muriek die de te- Aue artiesten TOnden goed gehoor zoals men m koopvaardij termen genwoordige jeugd lief is. Er was een - - - - - "OT4 T"1T"1 keur van artiesten van allerlei plui zegt, de begrensde vaart van de pril le jeugd onder loodsaanwijzing heeft verlaten. mage: wel was het vreemd dat de bandjes. bij het Zoeterwouds publiek en van de supporters van de verschillende organisatoren „de beste wijn" voor wij u mt het verliezen de tweede avond bewaard hadden. nmg na ae ae pume, maar blijven u volgen, aldus de heer Het gehalte van de muziek was n.l. kendgemaakt werden. Zoals te ver- Vas Dias. Hij bood haar behalve een veel hoger da,, van de eerste avond. wachten was werden The Blue enorme taart van de Verenigde Qok wa°en er meer deelnemers. Tra waouen was weraen "Ine Blue De toeschouwers waren vol span ning toen na de show de punten be- 0 ,,;i -■> White's" uit Utrecht de eerste van Scheepvaartbedrijven een tuil pril- den er vonge week maar 7 bandjes deze avond met een puntentotaal van le voorjaarsbloemen aan. „p, nu waren hct er n. Daarom ook 266. Zij rongen „Yellow Bird" en De prinses werd ook verrast door was er d00r de organisatoren beslo- Bye bye Blackbird" met als begelei- een delegatie van de federatie goud ten om niet de 3, maar de eer- dü;g een gitaar en een zelfgemaakte en nlver d,e haar een eouden bro- ste 4 Toor de finale terug te uten t^eede ^amen „The komen. Door de ervaringen van de cheetha's" (Den Haag) met 254 pnt. eerste avond wijs geworden, hielden De WxoV' (Leiden) kregen van de de organisatoren, de gebroeders Jan Jury 245 p. „De Intimo's" het instru- Op het terrein van de PEN-centrale en Leo van Bemmelen, Kees Schuur mentaal gedeelte van „The Blue in Velsen-noord onder een kolen- en de vele andere medewerkers de white's" kwamen aan 243 p. trein geraak en gedood. Het ongeval touwtjes strak in handen. Dane, vier en de eerste drie van de De jury kreeg een moeilijke opga- eerste avond: The Mistrals, Nico Rock-and - roll-bandj es zoals Danny and his Flying Arrows' zilver, die haar een gouden bro che aan bood. MAN ONDER KOLENTREIN werd bemerkt, toen een der wagons van de trein ontspoorde. Veronder steld wordt dat de heer Hiemstra vóór de nadering van de trein onwel (Leiden) is geworden en bewusteloos op de jjaag) rails is terecht gekomen. d. Does en The Moving Strings zul len a.s. zaterdag op de finale uitko- „The Cheetaiks" (Den men om de eerste drie plaatsen. o/ „The String Swingers" Een bijzonderheid van de finale is, (Voorschoten) kwamen tegen elkaar dat de jury uitgebreid zal worden uit. En zo ook de vocale ensembles met de programmachef van „Phono- „The Blue White's" „The Teddy Girls" (Langeraar), „De gram". Ook zullen door Jan v. Win- De winnaars van de talentenshow, Wico's" (Leiden), ,The Blue White's' den, de decors voor de finale hele- (Utrecht) en „Big John" (Den Haag) maal opnieuw beschilderd worden. 2e ronde, Zoeterwoude Niet minder dan 39 kampioenen waren bijeen op de hondenshow, die door Kynologenclub „Rijnland" zon dag in de Stadsgehoorzaal werd ge organiseerd. De keurmeesters waren het er over eens, dat het zelden voorkomt, dat zoveel zelfs internationale kampioens honden in één show bij elkaar zijn. Voorts waren er 105 „gewone" hon den, honden dus, die weliswaar uit stekende fokkwaliteiten vertonen, maar die nog niet bekroond waren De hondenshow verliep weer in de gebruikelijke gezellige sfeer. Mevr. Gondrexon-Ives Browne gaf volgens traditie weer toelichting voor de mi- krofoon. Ook de keurmeesters gaven een uiteenzetting van hun beoorde ling in de klasse van honden, aan het slot van de show. De burgemeester van Leiden toonde zijn belangstel- MINISTER! Geen kritiek op raad van commissarissen van de KLM De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. v. Aartsen, betreurt het, zo het collectieve ontslag van de raad van commissarissen van de KLM de indruk zou hebben gewekt, dat de beide betrokken ministers (de minister wan Verkeer en Waterstaat en de minister van Financiën) uit sluitend deze raad voor het ten op zichte van de KLM gevoerde beleid verantwoordelijk willen stellen. Minister Van Aartsen verklaart dit in zijn antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid de. heer Posthumus (PvdA). De be windsman zegt met zijn verzoek aan de Raad van Commissarissen om in zijn geheel af te treden niet te heb ben beoogd een oordeel over het be leid te geven. Hij heeft dit verzoek slechts om één reden gedaan en wel „zoals hij in de Kamer uitdruk kelijk heeft medegedeeld" om de regering de gelegenheid te bieden volle vrijheid te hebben het college van commissarissen zo samen te stel len ais de regering dat gaarne zou zien. Wereldmissiedag steeds hogere opbrengst De Wereldmissiedag 1963 heeft bij na een half miljoen gulden meer opgebracht dan in 1962. De opbrengst in 1963 was ƒ1.628.816.— in 1962 1.156.750.—. De opbrengst over 1963 moet nog verhoogd worden' met een onbekend getal, daar ongeveer 100 parochies haar opgaven nog niet gedaan heb ben. In het bisdom Roermond lag het resultaat 65 pet. en in het aartsbis dom Utrecht 50 pet. hoger dan in 1962. Het gemiddele percentage van alle bisdommen in Nederland was 45 pet. hoger dan de opbrengst van Wereldmissiedag 1962. Voor jonge mensen van 17 tot 35 jaar, die met Amerika en het Ame rikaanse leven zouden willen kennis maken, doch slechts voor korte tijd twee a drie maanden him werk of studie kunnen onderbreken, be staan twee verschillende mogelijk heden tot een verblijf in de Ver enigde Staten onder auspiciën van het experiment in internationaal li ving. In beide gevallen wordt door Amerikaanse families gastvrijheid verleend. Het ene betreft een ver blijf in groepsverband, waarbij de groepen bestaan uit 10 leden (leef tijd 1726 jaar) met een leider of leidster, die uit de deelnemers geko zen wordt. Het tweede is een indivi dueel programma, waarbij aandacht wordt besteed aan speciale belang stelling, verband houdende met stu die of werkkring (leeftijd 2035 jaar). Verder omvatten deze pro gramma's een bezoek van enkele da gen aan New York en/of Washing ton. (De kosten bedragen in totaal vam 1400 tot f 1600. Nadere bijzon derheden en formulieren tot 1 maart verkrijgbaar bij het Nederland-Ame rika Instituut, Museumplan 4, Am sterdam). Wat doe jij hier In de gang van de Gehoorzaal poseerden deze twee vertegenwoor digers van het hondendom voor de lens van onze fotograaf: de beste dog, de boxer van de heer J. van Klaveren uit Voorschoten en de Bostonterrier van mevrouw L. Peereboom Voller-Rademaker uit Den Haag, wier hond al eens kampioen op een Italiaanse internationale tentoonstelling is geweest. ling. Hij was vooral geïnteresseerd in de op de show aanwezige collies, daar hij zelf vele jaren exemplaren van dit ras in zijn bezit heeft gehad. Interessant waren de labrador re- trievers en de beste hond van de kampioenklasse de curly coated re triever (zie uitslagen), een hond, die dan zij de waterafstotende gekrulde vacht zeer geschikt is voor jacht op waterwild. Vertegenwoordiger van een leuk klein spanielras was de cavalier „King Charles Spaniel" van mevr. W. Smit- Oosterhof. Voorts trok aller aan dacht de prachtige collectie poedels in drie kleurslagen n.1. zwart, bruin en wit, twee mooie Engelse setters en de drie goede Berner Zennenhon- den. Ook de Bobtail Old English Sheepdog en de Border-collie van de heer Lange kregen een fantastische beoordeling. Het was een geslaagde dag. Bij afwezigheid van ir. Linden- bergh werd geopend en gesloten door de waarnemend voorzitter de heer F. Alofs. DE UITSLAGEN: Dogachtigen: 1. Boxer, J. v. Klaveren, Voorscho ten: 2. Bostonterriër, W. Nieuwen- burg, Leiden; 3. Sint Bernardhond, Gebr. Schrama, Sasssenheim; 4. Mopshond, mevr. W. A. v. Megge- len-Barsse von Knobelsdorff, Den Haag; 5. Franse Bulldog, mevr. M. Scheeres-Crone, Wassenaar. Herdershonden: 1. Old English sheepdog, mevr. H. Backx-Bennink, Reeuwjjk; 2. Border- Collie, drs. G. J. Lange, Leiden; 3. Kortharige Collie^ mevr. F. A. Nun- nink, Leiden; 4. Welsh-Corgi (pebro- ke), mevr. G. Wiersma, Bloemen- daal; 5. Baerded Collie, mevr. A. Lensvelt-v. d. Andel, Voorburg; 6. Sheltie, mevr. F. Dudok de Wit-Rood- huyzen de Vries, Huinen; 7. Duitse Herder, mevr. A. de Keizer-Bree- baart, Hillegom; 8. Collie, mrs. J. Kat, Voorthuizen. Keesachtigen: 1. Dwergkeesje, mevr. S. v. Dijk, Heemstede; 2. Chow-Chow, T. Oen stra, Leiden. Windhonden: 1. Whippet, mevr. H. Essers-Avink, Leiderdorp. Pinsehers en Schnauzers: 1. Dwergschnauzer, mr. L. J. M. Goedhart, Rotterdam. Jachthonden: 1. Middenslag-poedel, mevr. N. L. Busser-v. d. Kasteele, Wassenaar; 2. Grote Poedel, mevr. P. Warmerdam- Brama, Wassenaar; 3. Drentse Pa trijs, H. O. Boon, Leiden; 4. Amerik. Cocker Spaniel, G. Th. v. d. Zwet, Roelof arends veen; 5. Weteerhoun, mej. E. Korenhof, Oegstgeest; 6. La brador-retriever, mevr. J. S. Korte- weg-Benninck, Den Haag. Terriërs: 1. Welsh-terriër, A. Schupper, Den Haag; 2. Skye-terriër, mevr. K. de Jong-v. d. Broek, Den Haag; 3. Nor- wich-terriër, mej. W. van Roy en, Leiden; 4. Airedale-terriër, mevr. M. Klynstra-Semplonius, Leiden; 5. Schotse-terriër, mevr. J. v. Leeuwen- Bouman, Leiden; 6. Foxterriër, W. Burgerman, Den Haag; 7. Bêdling- ton-terriër, mej. E. v. d. Voort, Heem stede. Dameshondjes: 1. Shih-Tzu, mevr. P. A. Louwe- rens, Voorhout; 2. Dwergpoedel, me vr. N. L. Busser-v. d. Kasteele, Was senaar; 3. Cavelier King Charles Spa niel, mevr. W. Smit-Oosterhof. Kampioensklasse 1. Curly Coated Retriever, mevr. N. L. Busser-v. d. Kasteele, Wasse naar; 2. Dwergpoedel, mevr. N. L. Busser-v. d. Kasteele, Wassenaar; 3. Sheltie, mevr. F. Ludok de Wit-Rood- huyzen de Vries, Huinen; 4. Shih- Tzu, mevr. H. Backx-Bennink, Reeu- wijk; 5. Bearded Collie, mevr. mr. H. J. Kleutz-Deenik, Den Haag; 6. Boxer, D. L. Onderwater, Voorscho ten; 7. Bostonterriër, mevr. L. Pee reboom Voller-Rademaker, Den Haag; 8. Engelse Setter, mrs. M. Boye-Ja- cobsen, Den Haag; 9. Schotse Ter riër, mej. E. v. d. Berg, Oegstgeest; 10. Collie, mrs. B. Kat, Voorthuizen. Beste hond van de clubmatch: 1. Reeuwijks Keep Going, Bobtail, mevr. H. Backx-Bennink, Reeuwijk; 2. Castle Yards Sambo, Middenslag poedel, mevr. N. L. Busser-v. d. Kas teele, Wassenaar; 3. Reeuwijks Zu- Shou, mevr. F. A. Louwerens; 4. De- bora v. d. Keesjeshoove, mevr. S. v. Dijk, Heemstede; 5. Welshair Ardy, A. Schupper, Den Haag. Ook voor vrouwen Stille Omgang Het bestuur van de Stille Omgang in Amsterdam zal nagaan of de jaar lijkse omgang voortaan ook voor vrouwen zal worden opengesteld of dat het een aangelegenheid uitslui tend voor mannen zal blijven. Het bestuur kreeg de vraag voorgelegd door het Haags Bedrijfsapostolaat tijdens de jaarvergadering van za terdag in Krasnapolsky te Amster dam. Een tweede vraag van de ver gadering of de Stille Omgang eigen lijk nog wel zin heeft, werd door de moderator deken J. A. G. van der Hoogte van Amsterdam volkomen positief beantwoord. De voorzitter van het gezelschap van „Den Stillen Omgang" verwacht voor de komende omgangen minstens evenveel belangstelling als vorig jaar, toen 47 extra-treinen en 540 bussen voor het vervoer der deel nemers werden ingeschakeld. De politie van Amsterdam zal weer alle medewerking geven om de Stil le Omgang zo rustig mogelijk te la ten verlopen. De café's met nacht vergunning langs de route zullen naar verwacht wordt in de nach ten van de Stille Omgang beper kende bepalingen worden opgelegd. Komt er een derde Bollenstreek GLADIOLEN- EN TULPENTEELT OP GOEREE-OVERFLAKKEE NEEMT TOE Hoe zit dat met Goeree-Overflakkee, zal dat de derde bollenstreek van Ne derland worden na het klassieke gebied van Leiden tot Alkmaar en de Kop van Noordholland? Men zou het gaan den ken na de overweldigende belangstel ling voor een vergadering in Nieuwe Tonge, die belegd was door de Lissese bloembollenveiling HBG met als haar vertegenwoordiger directeur P. <M. Oos- terveer. Reeds enkele jaren geleden is men op het eiland begonnen met de teelt van gladiolen en reeds nu levert dat gebied het grootste contingent zwaard lelies van de Nederlandse cultuur. Dit jaar zijn daar de tulpen bijgekomen en naar het oordeel van de heer Ooster- veer bezitten deze tulpen zeer goede eigenschappen. Dat gaf grond aan zijn voorspelling dat een groot deel van de teelt van tulpen zich naar deze hoek van Holland zou verplaatsen. DE GRONDPRIJZEN Ook het verschil in grondprijzen zal dan wel een grote rol gaan spelen. Moet men tussen Haarlem en Leiden al bijna een halve ton voor een bunder goede bollengrond betalen, dan ligt het voor de hand dat men 10 tot 15 duizend gal den per ha. op Goeree niet duur vindt, hoewel de prijsontwikkeling daar, met het oog op de te verwachten vraag, wel de kant van een stijging zal opgaan. Van welke betekenis het eiland reeds is voor de teelt van gladiolen demon streerde de heer Oosterveer met cijfers. In het afgelopen jaar werden uit die omgeving via de veiling 70 duizend manden verhandeld, dat wil dus zeggen 35 duizend hectoliter.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4