STORMLOOP OP EERSTE MOLENTOCHT MOLEMAKRUIDER ZEGEVIERDEN IN KOPPELWEDSTRIJDEN TE HAZERSWOUDE DUIZENDEN DEELNEMERS AAN TOERTOCHTEN IN HELE LAND 20 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PACJINA >0 Gisteren is voor de eerste maal in het nieuwe schaatsseizoen de traditionele die een beeld geeft van de gezellige Molentocht gehouden. Van heinde en ver waren talloze schaatsenthousias- wirwar rond het vertrek van de Drie- ten naar Leiden gekomen om aan deze fraaie en vanouds bijzonder ge- gatenbrug. Foto 4 tenslotte geeft een zellige tocht deel te nemen. Het juiste aantal is niet bekend, maar naar de ander zeer belangnjk^nderdeel van heer Juffermans uit R.jpweter.ng - een van de organisatoren van de ^e„Na hoewel t^s een tocht ons verzekerde, waren het er zeker vijfduizend. Wel een bewijs, flesje Coca-Cola toch be- hoe groot in de loop der jaren de faam van deze manifestatie alom in den paa]d fris l\jkt. Voor deze foto stond lande verbreid is. Hoewel het ijs niet van bijzonder goede kwaliteit was, is de „zeupiebar" in Oud-Ade model, er geen enkel ongeluk van betekenis gebeurd en dat zegt toch wel iets, wanneer men in aanmerking neemt, dat bij elkaar zo'n 150.000 kflome- Een iaatste en prettige mededeling ter de lengte van de tocht was voor alle deelnemers 30 km. ver- wanneer de vorst nog even aanhoudt schaatst zijn. zal binnen enkele dagen het festijn opnieuw kulinen plaatsvinden. Maar Bijgaande foto's geven een aantal inschrijving bevestigd te zien. Be- dat weet je hier nooit: het kan vrie- j mnolA TJi-otirrRolioone r4not frtlA 2 non 7fln hot Iran nfVilPT1 impressies van verschillende onder delen van dit schaatsfestijn, dat te vens grote toeristische aantrekkings kracht bezit. Zo toont foto 1 een prachtig onvervalst Nederlands land schapstaai, dat regelrecht uit een Amerikaans artikel over ons schone vaderland zou kunnen zijn overgeno men. Een trotse molen met een grote wriemelende schaatsersstoet over de kronkelende sloten, prettige weers omstandigheden en het zal voor iedereen volkomen begrijpelijk zijn, paald Breugheliaans doet foto 3 aan, zen, het kan dooien. Vierendertig deelnemers meldden zich zaterdagmiddag voor de nationale vm«omen DeernueniK znn koppelwedstrijden, die de ijssportvereniging „Hazerswoude-Rijndijk'' or- dat het aantal deelnemers telken- ganiseerde op haar veldijsbaan nabij de Coöperatie „De Hoop Winnaar» male toeneemt. werden de Leiderdorper Molema en de Leidenaar Kruider. De Sassen- Bepaald onstuimig ging het er bij heimers Van de Laan en De Nobele legden beslag opde tweede pUats. De de inschrijving aan toe. De organi- Alphenaar Van Engelen en de Hoogmader Van de Star werden vierde, satoren werden bijkans tegen de mu- Zeventien koppels ren gedrukt zoals foto 2 (genomen in Bellevue te Leiden )toont, zo groot was het verlangen van iedereen zijn in vier series (Foto's J. Holvast, Leiden) In de halve finale van de afvalwedstrijd in Hazerswoude zien we v.l.n.r. Huizer (Waddinxveen), Kors (Lisse), Baars (Lisse) en Van Hemert (Ha- serswoude). Onder: de winnaars v.l.n.r. Kors, tweede, Slingerland (Boskoop), die eer ste werd en Van de Eyk (Hazerswoude), die de derde plaats bemachtigde. series, waarvan slechts het laatst aankomende koppel voor verdere deelname werd uitgeschakeld. Win naars van de series werden Van En gelen-Van de Star, gebroeders Ver- De organiserende vereniging deel- geer (Warmond), Zoetemelk-Van de de de zeventien koppels in de vier Zefl (Rijpwetering) en Smit-Zoet (Sassenheim). In de achtste finales klaseerden Van Engel en-Van de Star, gebroeders Verkade (Alphen aan den Rijn) en Molema-Kruider zich als eersten. Dezelfde rijders legden in hun serie ook beslag op de eerste plaatsen in de kwartfinales. De in de aanhef gemelde drie koppels tenslot te toonden zich in de halve finales de meerderen van hun concurrenten en streden bijgevolg in de eindstrijd om de verdeling van de prijzen. ELFSTEDENBED WINGER Belangstelling van de zijde van het publiek was er in vrij groten getale; dit was mede te danken aan de fraaie weersomstandigheden. Dit en de spannende strijd, die de deelnemers' (onder wie Elfstedenbed wingers Rein Verkade en wielrenner Bert Zoet van de Olympische selectie- ploeg) op de veldijsbaan ten toon spreidden, betekende voor de orga niserende vereniging een grote vol doening. GROTE TEGENVALLER VOOR HIJC EN PUBLIEK Voor de Hazerswoudse IJsclub was het zaterdagmiddag niet zo'n aange name gewaarwording, toen voor de aangekondigde koppelwedstrijden om 't kampioenschap van Zuid-Hol land slechts acht koppels voor deel neming acte de présence gaven. Voor het talrijke publiek, dat zich rondom de ijspiste van de veldijsbaan aan de Voorweg een plaatsje in de zon had gezocht, was het nog minder prettig van de speaker te moeten horen, dat de wedstrijd werd afgelast. AFV AL WED STRIJD Niettegenstaande: het bestuur van de Hazerswoudse IJsclub weet wat improviseren is en zo ook zaterdag middag: het zette een afvalwedstrijd op touw, waarvoor eenentwintig schaatsters zich aanmeldden. Win naar werd B. Slingerland uit Bos koop, F. Corts uit Lisse, onze plaats- Uitstekend ijs en goed weer Avontuur op IJsselmeer Alle schaatsliefhebbers in Neder land hebben dit weekeinde bun hart kunnen ophalen en behalve de baan tjesrijders hebben ook de rijders van de kleine en grote toertochten eens kunnen laten zien wat zij presteren op de schaats. Duizenden en duizen den hebben deelgenomen aan de ve le toertochten, molentochten, afval- tochten, dorpentochten of hoe deze tochten nog meer mogen heten, die ter traditie getrouw in ons land wor- genoot Jac. van de Eyk en J. Baars uit Lisse legden beslag op de andere ereplaatsen. De series werdep gewonnen door: B. Slingerland, Boskoop, H. Rikspoor, Lisse, H. Rijkaard, Hazerswoude, M. Rijkaard, Boskoop, J. Hobo, Lisse, Jac. van de Eyk, Hazerswoude en A. Rijkaard, Boskoop. F. Corts en Jac. van de Eyk legden beslag op de eer ste plaatsen in de halve finales. Aanstaande dinsdag, om elf uur, organiseert de Hazerswoudse IJs club nationale langebaanwedstrijden op de veldijsbaan aan de Voorweg. Op het programma staan: 500 meter, 1500 meter en 3000 meter. KOPPELWEDSTRIJD TER AAR Het koppel A. en S. Heemskerk won zaterdagmiddag de koppelwed- strijd in Ter Aar. Alleen al voor de drie toertochten in die kop van Noord-Holland bon den gisteren ongeveer zesduizend enthousiasten de schaatsen onder. Ruim drieduizend schaatsliefhebbers deden mee aan de zesdorpentocht, die met routes van 25 of 40 kilome ter langs Beets, Oudendijk, Schar- woude, de Goorn, Ursem en Aven- horn leidde. Voor de toertocht van 40 kilometer door de vier Noorder- kochen verschenen ruim 1.600 deel nemers aan de start en voor de Grootslagtocht van 40 en 80 kilome ter waren 1.000 deelnemers ingeschre ven. Er waren de nodige valpartijen een jongen en een meisje braken een arm maar er waren ook de gebruikelijke curieuze prestaties: zo maakte iemand de gehele zesdorpen tocht van 40 kilometer per prikslee. Eveneens een niet geringe prestatie: ook een blinde schaatsenrijder slaag de erin deze tocht uit te rijden. Grote drukte heerste er gisteren ook op o.a. het plassengebied van Noord-West-Overijssel. Vele duizen den waren hier op de schaats. Het ijs werd hier bijzonder mooi ge noemd: de meren leken reusachtige spiegels. Onder auspiciën van de ijs- club te Steen wijk 2al hier woensdag a.s. de jaarlijkse toertocht worden gereden. Door het kruien van het ijs zijn zondag ook niet de Gouwzee-toertoch ten door kunnen gaan. Zaterdag had den nog ongeveer 4.000 schaatsenrij ders de tocht van Monnikendam naar Marken gemaakt maar zondag moest ijlings een baan worden uitgezet over de meren van waterland om tien duizend liefhebbers niet teleur stellen. Dat het nog een groot waagstuk is het IJsselmeer over te steken, heb ben twee Noordihollanders zondag ondervonden. De 33-jarige Cornelis Swagermans en de 16-jarige Pim Mo len, beiden uit Andijk die 's mor gens van MedembHk naar Warns in Friesland waren gereder^ kwamen op de terugreis voor een vier meter brede scheur te staan, die enkele kilometers lang was. Na tevergeefs geprobeerd te hebben het eind van de scheur te vinden kwam het twee tal tenslotte al schotsje springend aan de overkant. Maar toen begon nen de moeilijkheden pas goed. De Andijkers, die over een slecht kom pasje beschikten, raakten in de op komende mist de weg kwijt en be gonnen te dwalen. Na urenlang zoe ken, waarbij de kou steeds indringen der werd, kwamen zij tenslotte in het donker toch in Medemblik aan, geleid door de muziek van een ijs baan. In Medemblik hebben zij een rijksdaalder geleend van de burge meester om de laats-te kilometers naar Andijk per bus te kunnen af- leggen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10