TZhcVi Dit jaar nog begin met aardgas in Leiden e.o. ONTSTAAN VAN EIGEN LEVENSSTIJL IN NIEUWE WUK IS MINDER WAARSCHIJNLIJK DONDERDAG 16 JANUARI 1964 DEJj£roSE_COURANT PAGINA 4 TOTALE OMBOUW DUURT 4 5 JAAR Dit jaar nog zullen in Leiden de eerste aardgasaansluitingen tot stand komen. Dit was de mededeling, die de wethouder van be drijven te Leiden, de heer S. Harmsen, gisteren aan de pers deed. Men zal geleidelijk hier en daar gas-apparaten geschikt maken voor het aardgas. Dit zal nog geen „Slochterengas" zijn. De grote aanvoerleiding van dit gas uit de provincie Groningen zal waarschijnlijk eerst aan het eind van 1964 de grens van de provincie hebben bereikt. Maar ook nabij De Lier is een gasbel, die voorlopig gas aan de eerste aardgasverbruikers zal leveren. Overigens werd het gas van de „bel" nabij De Lier al in Leiden gebruikt, onder meer voor de ondervuring van de ovens in de centrale. Er is dus al een toevoerleiding. Grootste vraagstuk voor de gemeente is de planning. Daarom vraagt het gemeente bestuur de aandacht van de gasverbruikers in Leiden en rand gemeenten voor een grote enquête, die in de komende maanden zal worden gehouden. Anders dan anders. Een dampend bord Hollandse Erwtensoep of Bruine Bonensoep van Knorr. In 20 minuten op tafel. Hollandse Erwtensoep met echte erwten 68 ct Bruine Bonensoep met hele bonen 78 ct Burgemeester van Leiden bij honderdjarige op bezoek Burgemeester en echtgenote heb- maar voor mevr. Zuidema zijn ze te Riks, de heer Fokkema, pleegzoon ben gistermiddag een bezoek ge- tillen. Zij kan nog goed aan een ge- van de honderdjarige, (2) de bur- bracht aan Leidens honderdjarige, sprek deelnemen, zoals ook blijkt uit gemeester van Leiden, mevr. Zui- mevr. Jantje ZuidemaKoning. Hon- deze foto. dema, die gisteren honderd jaar werd derd jaren kunnen een last zijn, V.l.n.r. (1) de heer Riks, mevr. en de echtgenote van de burge meester. NIET GESCHIKT Het zal wel algemeen bekend zijn, dat de thans in gebruik zijnde gas- apparaten voor het overgrote deel niet geschikt zijn voor het verbran den van aardgas. Aan de overgang van stadsgas naar aardgas is daarom noodzakelijk verbonden het ombou wen of vervangen der gasapparaten. Een groot werk, dat veel tijd zal vra gen. Voor een goed en vlot verloop van dit werk is het noodzakelijk, dat zo wel deskundig personeel als het no dige materiaal op het juiste tijdstip en in de noodzakelijke aantallen aan- CLUBHUISWERK EN NIEUWE WIJKEN IN LEIDEN (slot) Ook daar clubhuiswerk noodzakelijk Zoals in een vorige aflevering aan de hand van het rapport van de heer Dernison is uiteengezet bieden de Leidse buitenwijken in de jeugd- en gezinszorg aparte problemen. De nieuwe wijk laat nog veel vragen onbeantwoord. De rapporteur over het clubhuiswerk in de nieuwe wijken, stelt vast dat de indeling en de bouwwijze van de wijk een zekere mate van vereenzaming of bepaalde vor men van conflict kan stimuleren. De dikwijls sterk gemengde sa menstelling van de bevolking en de scheiding van wonen en wer ken maken de kans op het ontstaan van een eigen levensstijl van de nieuwe wijk, zoals er van een eigen levensstijl van de binnen stad gesproken kan worden, minder waarschijnlijk. Gebrek aan voldoende ontspanningsmogelijkheden maakt de jeugdige bewoner misschien! wat toegankelijker voor bepaalde vormen van baldadig heid en criminaliteit. maar die het dikwijls enorme inspan ning kost om tegen de stroom te blijven oproeien. De problemen, waarmee ge worsteld wordt, moeten we zeker niet te lichtvaardig opvatten. En dikwijls dwingt het degene, die met dergelijke gezinnen kennis heeft gemaakt, grote bewondering af, dat men zich ondanks alles toch weer inspant om de proble men het hoofd te blijven bieden. Jeugdcafé een mogelijkheid Alles bijeen vallen wel bepaalde knel punten en anderzijds bapaalde mogelijk heden op, die de nieuwe wijk in zich te signaleren geeft maar op dit moment valt nog niet met zekerheid te voor spellen welk karakter de nieuwe wijk zal krijgen. Reeds posten. Toch is er een mogelijkheid, die ons op dit moment nog ruimte voor verdere analyse laat. Reeds gedurende enkele jaren kennen de nieuwe wijken z.g. honken, vooruitgeschoven posten van het clubhuiswerk, die ondergebracht zijn in de souterrains van een aantal flat gebouwen. De rapporteur gaat dieper in op de verschillende typen gezinnen, van „an ders maatschappelijk" tot aangepast. Bij het werk in de oude binnenstad maken de gezinnen, die een zeer uit gebreide reeks van problemen kennen, de helft van het aantal bezoekers uit. In de nieuwe wijk nog geen kwart. De nadruk valt daar op de gezinnen, die niet in de buurt uit de toon wensen te vallen, er alle moeite voor doen hun moeilijkheden binnenshuis te houden, De toekomst De toekomstige ontwikkeling van de stad Leiden houdt voor het clubhuis werk de mogelijkheid in, dat het werk terrein, dat we op dit moment kennen, een aantal belangrijke verschuivingen zal ondergaan. Vooreerst is daar de sanering van de binnenstad, de pfaats waar op dit mo ment de meeste clubhuizen gevestigd zijn. Zodra het woningtekort enigermate is opgeheven, zal het gemeentebestuur er toe overgaan pl.m. 3000 huizen in de oude binnenstad af te breken en zullen de bewoners een woonplaats moeten vinden in de buitenwijken van de stad. Dit houdt in, dat althans de groep beneden de 12 jaar op een te grote af stand komt te wonen, om een clubhuis in de binnenstad te bezoeken. Er bestaat dus de mogelijkheid, dat de omang van het werk voor deze leeftijdsgroep een flinke inkrimping te zien zal geven. Oudere groepen De nadruk zal meer komen te liggen op de oudere jeugdgroepen, die vooral op de binnenstad georiënteerd zijn. De oriëntatie kan nog worden versterkt, daar bij het gemeentebestuur plannen leven, een deel van de te saneren bin nenstad te bestemmen voor ontspan ningscentrum. Naar schatting zal het clubhuiswerk in de binnenstad faciliteiten moeten verlenen voor ongeveer tweehonderd gezinnen, die er dan nog zijn blijven wonen; dit aantal is nu ruim 500.. Hier bij komen de gezinnen, waarvan de oudere kinderen op de binnenstad ge oriënteerd zijn. Het aantal hiervan is zeer moeilijk te schatten, maar wanneer wij zien, dat thans reeds 42% van de bezoekers uit de oudere wijken buiten de singels afkomstig is, kan een raming van 500 veilig worden genoemd. Naast het werk in de binnenstad gaat de nieuwe wijk zijn eigen faciliteiten vra gen. Overzien wij de mogelijkheden, dan komen wij tot sterk uiteenlopende ra mingen. Gaan wij er vanuit het aantal gevallen te berekenen in de nieuwe wijk dat overeenkomst vertoont met dat, wat wij in de binnenstad gewend waren, dan krijgen wij een minimumraming ge lijk aan 1% van het aantal gezinnen in de nieuwe wijk. Nemen wij daarentegen de ontwikkeling in het nieuw gebouwde gedeelte van Leiden Noord als maatge vend, dan bedraagt de raming 20%. Al les bijeen een zo uiteenlopend resultaat, dat men er moeilijk een beleid öp kan baseren. Oudere jeugd Vóór de rapporteur dieper ingaat op de samenwerking tussen de verschillen de stichtingen geeft hij tenslotte nog een aspect waarmee het clubhuiswerk in de toekomst rekening moet houden. De nieuwe wijk vraagt naast aktivitei- ten voor de jongere, mogelijkheden voor Voor de binnenstadsjeugd vormen de leeg gekomen krotten een avontuurlijk speelterrein. de oudere jeugd. De clubhuizen in de binnenstad kunnen voor een deel aan deze behoefte tegemoet komen. Tcch is er ook een opvangmogelijkheid in de nieuwe wijk nodig. Immers de trek naar de binnenstad is voor een belangrijk deel geconcentreerd op het weekend. Vooral door de week voelen veel jon geren de behoefte aan een contactmo gelijkheid in de buurt, waar ze even kunnen aanwippen, zonder al te lang van h,uis weg te blijven. In versterkte mate geldt dit voor de meisjes, waarvan de ouders een voortdurend rondhangen in de binnenstad nog minder op prijs stellen. Hoe groot de behoefte hieraan is, en in welke vorm hieraan gestalte moet worden gegeven, is op dit moment moei lijk te bepalen. Nadere verkenningen zullen hier zeker nodig zijn. Voorshands lijkt de gedachte aan een jeugdcafé wel een mogelijkheid te zijn. Samenwerking In het beleid van het clubhuiswerk in de komende twintig jaar zal veel aan dacht moeten worden geschonken aan de voorziening in clubhuisruimte in de nieuwe wijken. Zeker, door de gift van 100.000 van Madurodam kon het ruim teprobleem in Leiden Noord worden op gelost. Voor Leiden Zuid-West dient 'n definitieve voorziening echter nog te worden getroffen. De tijd begint hier voor zelfs te dringen, omdat het werk daar nog geheel geconcentreerd is rond enkele honken, die gesubsidieerd wor den, dankzij een dispensatieregeling die hopelijk nog verlengd zal worden. Maar deze regeling loopt toch binnen afzien bare tijd ten einde. De mogelijkheden, die de besturen van de verschillende clubhuizen hebben om het werk in Zuid-West zijn definitieve gestalte te geven, hangen in de eerste plaats af van de terreinen, die in deze wijk voor de bouw van clubhuizen be schikbaar zijn. Het gemeentebestuur van Leiden is zo bereidwillig geweest een onderzoek in te stellen, welke gronden in Zuid-West eventueel aan het club huiswerk konden worden toegewezen. In een nota aan de Leidse Jeugd Actie heeft het college van b. en w. zijn be vindingen vastgelegd. Uit deze nota blijkt, dat er nog een aantal terreinen vrij zijn, waarvan de ligging voor het clubhuiswerk gunstig kan worden ge noemd. Een faktor, welke bij het vaststellen van het beleid van overwegende bete kenis moet worden geacht, is de vraag, in hoeverre de verschillende stichtingen bereid zijn om samen te werken. Im mers de opzet van het werk en daarbij de behoefte aan ruimte, zal bij een mi nimale samenwerking een ander karak ter dragen, dan bij een maximale samen werking. De rapporteur geeft tenslotte de vol gende drie mogelijkheden voor samen werking aan: 1. voortzetting van het werk door de be- wezig zjjn. De organisatie van de om- bouw-werkzaamheden is dus niet mogelijk zonder een juist overzicht van de aantallen toestellen, van elke soort, welke by de verbruikers aan wezig zijn. Enquête onder verbruikers Zeer binnenkort zullen de Licht fabrieken zich daarom schriftelijk tot haar gasverbruikers wenden met het verzoek op te geven, welke gas- apparaten door hen gebruikt wor den. Ook apparaten, welke niet het persoonlijk eigendom zyn van de ver bruiker, moeten worden opgegeven. Voor de opgave dient uitsluitend ge bruik te worden gemaakt van de daarbij gesloten speciale antwoord kaart, welke met de eveneens bijge voegde portvrije enveloppe terugge zonden moet worden. De ontvangen antwoordkaarten zullen de gegevens verschaffen voor de organisatie van het ombouw- werk en voorts voor alle maatrege len, welke daarbij getroffen moeten worden. Zowel vóór de verbruikers als voor de Lichtfabrieken is het daarom van het grootste belang, dat allen mede werken, waardoor een zo goed mo gelijk overzicht van de in gebruik zijnde gasapparaten kan worden ver kregen. Vanzelfsprekend moet ten sterkste worden afgeraden thans nog appara ten aan te schaffen, welke niet een voudig voor het gebruik van aardgas geschikt zijn te maken. De aan te schaffen apparateh zullen dus van z.g, norm- of al-gasbranders moeten zijn voorzien. In Leiden en de randgemeenten heeft de S.L.F. niet minder dan 40.000 aansluitingen, die omgebouwd moeten worden. De gemeenten met een eigen distributiesysteem, die gas van Leiden ontvangen, vallen hier buiten. De kosten van deze ombouw zullen door de gemeente worden ge dragen. Maar zij worden natuurlijk in de gasprijs verkalkuleerd. Appa raten die niet meer om te bouwen zijn zullen vernieuwd moeten wor den. De gemeente zal hiervoor nog een verrekeningsregeling in het le ven moeten roepen. Het ligt voor de hand dat men niet de totale kosten van een nieuw apparaat wil dragen. Het zal nog wel 4 a 5 jaar duren voor de gehele stad van aardgas is voorzien. In een ding kon de wet houder optimistisch zijn: de verbrui ker zal ongetwijfeld voordeliger uit zijn met aardgas. wintersoepen (Advertentie) f KOOP ALLEEN NOG NORM-GASBRANDERS Apparaten waarbij het ge schikt maken voor aardgas een eenvoudige en weinig kostbare handeling is, zijn voorzien van Norm-gasbranders en thans reeds in toenemende mate in de handel verkrijgbaar. Het is hierom dat de Lichtfabrieken na 1 maart 1964 slechts in uit zonderingsgevallen zullen me dewerken aan de aansluiting op het net van toestellen wel ke geen Norm-gasbrander (s) bezitten. Gemiddeld is de om bouw begroot op 200 per aan sluiting. Kaderbijeenkomst van KVF-kring Leiden In de zaal van hotel „Het Bruint Paard", kwam gisteravond een groot aantal kaderleden van de kamerkies kring Leiden, omvattende alle KVP afdelingen van de bollenstreek, in vergadering bijeen ter bespreking van de te voeren ledenwerfactie. De vergadering stond onder leiding van de heer W. van Dam uit Hülegom, bestuurslid van bovengenoemde kring. De kring-propagandaleider, de heer Bakker, zette vervolgens hét doel en de werkwijze van de wer vingsactie uiteen. Uitvoerige discus sies ontstonden en menige vraag werd door de heer Bakker beant woord. Op het financiële vlak, bleek de kring-penningmeester, de heer Hoonhout uit Gouda, zijn mannetje te staan en hij gaf de aanwezigen enkele aanwijzigingen, die zeer dui delijk begrepen konden worden. Aan het slot van de vergadering, wees de heer Van Dam er op, zich in te zetten voor de zaak waarvoor men bij elkaar gekomen was. Naast de ledenwinst die men moge ver wachten, moeten wij vooral de jon geren aansporen deel te nemen aan het werk, waarvan wij vinden dat het een „goede zaak" is. Maniak verwondt jonge vrouwen op laan bij de Leidse Hout De politie van Leiden is koortsach tig op zoek naar de dader van twee gevallen van mishandelingen aan jonge vrouwen, een dader waarvan overigens elk signalement ontbreekt. Op 4 november vorig jaar reed een jonge vrouw op de fiets over de Van Slingerlandtlaan, grenzend aan de Leidse Hout. Onverwacht voelde zij een slag in de rug. Zij heeft niemand gezien, maar toen zij thuiskwam bleek, dat zij een diepe steekwond had opgelopen, die door de dokter behandeld moest worden. Onder precies dezelfde omstandig heden vond gisteravond opnieuw 'n staande stichtingen op tegenwoordige basis; 2. de combinatie van de honken van de verschillende stichtingen met een centraal servicegebouw (Leiden-Nrd). 3. de concentratie van het werk in cen trale gebouwen. geval van ernstige mishandeling plaats. De 22-jarige kinderverzorg ster, mej. A. van Rijn, wonend te Warmond, reed op de Van Slinger- landtlaan, die grenst aan de Leidse Hout. Het is, vooral 's avonds, een weg met weinig verkeer. Ook zij voelde onverwacht een stomp in de rug. Zij heeft echter niemand kun nen ontdekken. Zij wist de politie zelfs niet te melden of er iemand bij haar in de buurt op de fiets reed. De recherche kan dus ook niet over een signalement beschikken. Thuisgeko men ontdekte mej. Van Rijn, dat zij gewond was. Haar kleren waren doordrenkt met bloed. De inderhaast gewaarschuwde dokter stelde vast, dat er een steekwond was gemaakt van flinke diepte. Het is wel duidelijk, dat hier spra ke is van het optreden van een ma niak, een zonderling, die er vreemde en gevaarlijke praktijken op na houdt. "sWfiÜJKrFABWikfM VAN SAS EN ELECTRiCITST-LEIDEN t Vhm iöBjfobr 2 Vis nu; kKM&OT 21 h hwafocrr 2 Vlam v 4 Vtau»3 kosjfóor 3 V&I83 forauH, 4 Yüms IWiuic. Söjsfc cfzs> Tn'l^i'^ï'sTrnTTTTi ij

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4