EEN BOVENLAAG VAN 17 MIUOEN REGEERT 700 MIUOEN MENSEN Een exclusieve mantel Expansiedrang wordt ernstige bedreiging als China kernmacht wordt QE LETDSE COURANT RODE DREIGING IN ZUIDOOST AZIE Kan Maleisië het gevaar keren? gele BINNENKORT zal com munistisch China toetre den tot het nog bescheiden groepje van kernmachten. Door de gehele 'overige wereld - zowel de vrije- als de communistische - wordt dit met een wenk brauwfronsen bezien. Wat zal China doen als het een maal over kempotentieel beschikt? Moskou, dat aanvankelijk een goede vriendschap met rood-China onderhield en het als een ware kameraad trachtte op te heffen uit de achterlijke toestand waarin dit land verkeerde en daarbij ook de eerste beginselen op wetenschap pelijk terrein van de kern splitsing naar China bracht heeft nu spijt. Sinds de verstandhouding bekoelde en zelfs oversloeg in open lijke scheldkanonnades, hebben de Russen zeer haastig hun technici en ad viseurs uit communistisch China weggehaald, hopen de dat de Chinezen door het verlies van deze we tenschappelijke medewer kers niet zo snel tot ver dere ontwikkeling zouden kunnen komen. Maar het zaad was gezaaid en is voorspoedig ontkiemd. Het enorme China is een kern macht en dat zal met de beste wil van de wereld niet meer ongedaan kun nen worden gemaakt. VOLGENS een dezer dagen afgelegde verklaring is Enge- lands eerste minister Sir Alec Douglas Home van mening, dat de opkomst van commu nistisch China als kernmo- Het staatkundig wangedrocht, de ijverig propaganda voeren voor het Maleise federatie, die een barrière Chinese conmiunisme. De enorme vimisme. Het grote Chinese vader land, zolang van weinig betekenis in de wereld, bewijst nu, dat het nie mand vreest en.in staat ie ge heel op eigen benen te staan en zich zelf te zijn. Zij vrezen mets en heb ben niemands hulp nodig. Deze instelling zal uiteraard nog sterker worden, wanneer China bin nenkort beschikt over kernwapens en de macht van dit land in de we reld van aanmerkelijk groter bete kenis zal worden. Het overgrote deel van de Chinezen in het buitenland zal (hoe dan ook) partij trekken of werkzaam willen zijn voor hun va derland en dat houdt voor dat bui tenland grote gevaren in, zeker wan neer de agressieve buitenlandse poli tiek van rood China zich nog ster ker zal doen gevoelen, want in wezen vormen deze 25 miljoen in het bui tenland levende Chinezen één enor me vijfde colonne van Peking. ZUIDOO ST-A Zlë HET BRANDPUNT Dit verschijnsel dat wij bij de Chi nezen buiten China aantreffen, doet zich op dezelfde wijze in het land zelf gelden. Wanneer we weten, dat het Chinese volk zo'n 700 miljoen zielen telt en dat er slechts 17 mil joen mensen, of 4% van de volwas sen bevolking lid is van de commu nistische partij, dan zien we dat in wezen slechts een kleine minderheid regeert over een enorme meerder heid. En toch volgt het grootste deel dus vele honderden miljoenen Chine zen zonder morren de richtlijnen van Peking. De invloed der inumigranten m Zuidoost-Azië is niet te onderschat ten. Bij het groeien van het commu nistische bewind in binnen- en bui tenland door het prestige dat de ro de regering meer en meer verovert in Aziatische ogen, dreigt voor vele staten van Zuidoost-Azië gevaar van binnen uit. De aan China grenzende staten zijn dat gevaar op hun juiste waarde gaan schatten, toen bleek hoezeer de noor delijke provincies meer en meer Chi nees geïnfiltreerd raakten. Bij een volkstelling in Birma bleek b.v. dat meer dan 100.000 Chinezen zich al daar illegaal hadden gevestigd om dan nog maar te zwijgen van de Chi nezen die er legaal verblijven, zoals trouwens in het gehele Zuidoostazia- 1 tische gebied. VRUCHTBARE VOEDINGSBODEM. Buiten de invloed van de vele Chi- aantallen Chinezen die men in b.v. nezen in de verschillende landen van moet vormen tegen het opdringende Zuidoost-Azië vindt vormen daar een Zuidoost-Azië werken de plaatselij- China. potentieel gevaar en dat zelfs onge- ke toestanden ook nog het commu- acht of zij al of niet het communisme ndsme in de hand. Voor een groot aanhangen. deel leven deze volkeren nog in een Ondanks het feit, dat de meesten naar onze opvattingen middeleeuws van hen geen communist zijn, blij- stadium van feodale heersers, een ven zij met hart en ziel gehecht aan kleine groep rijken en het volk in STRIJD OP TWEE FRONTEN. gendheid, de Russen spoedig tot een vergelijk met het wes- ^en, zjjzgn neirgens 8 men. Dit is het gevolg van hun natio- Dergelijke massa's zijn lijp voor gou- ten zal brengen. vfardaT ito de?e rode Stk en hun uitzonderlijke ge- den beloften en zeker waar het gaat AriS SmUt Zn chromen niet alle hechtheid aan hun vaderland en hun om duizenden mensen die openlijk Ongetwijfeld verkeert de zaken die verband houden met hun volk. Het merendeel juichte de inval of verhoden propaganda maken voor T-i, noirirnn in Tibet, de overwinning op de In- de Chinese heilstaat. De psychologi- USSR-pohtiek gezien in een diërs in het Himalajagebergte toe. sche invloed die daar van uit gaat Zij zijn zeer conitent met de breuk kunnen deze dikwijls nog zo kin- j Zoals de ideologische strijd met ae ZT^r^eïïreSloall L jï?"SSJS het ware omvat door twee die past in het systeem. Zij voeren het systeem vijandige mach- met een gerust hart een strijd op ten: de vrije wereld enerzijds twee fronten. en de grote communistische Met de consolidatie van de macht rivaal anderzijds. De merk- Van het communisme in China, is waardige omstandigheid doet een nieuwe fase ingetreden. De laat- zich voor, dat Moskou van de ste jaren worden wij geconfronteerd vrije wereld, de ideologische met een activering van het proces, tegenstander, als het er op dat zich over een zeer lange periode aankomt weinig kwaad heeft kan uitstrekken, maar dat met de te duchten terwijl met de ideo- zekerheid van een goed lopend uur- logische verwante macht zelfs Werk zal leiden tot een overheer- niet valt te praten en deze sing van het Chinese ras en de Chi- zelfs van agressiviteit ver- nese politiek over zeer grote delen dacht kan worden. De keus Van zuidoost-Azië, terwijl reeds ver zal voor de Russen inderdaad buiten dit gebied de pionnen voor niet eenvoudig zijn. een verre toekomst zijn uitgezet. Van de aanvang van de Chinese Naast vele andere belangrijke fak- geschiedenis af is de drang naar het toren zal men in het Kremlin onge- trekken buiten de grenzen en wel twijfeld onderzoeken wie van de te- speciaal naar het zuiden oorzaak genstanders het gevaarlijkst is om geweest van enorme volksverhuizin- zich met de ander tegen deze te gen. De volkeren dlie nu in Birma, keren. Zoals Sir Alec Douglas Home siam en Indo-China wonen, stammen reeds aankondigde verwacht men een gebied dat binnen het Chine- dat de Sow jets in eerste instantie staatsverband ligt. Zelfs de on- zullen trachten met het Westen con- herbergzame gebergten in het zuiden tact te zoeken en af te tasten of er hebben de Chinese expansiedrang zonder al te veel water in de com- echter nimmer volledig kunnen stui- munistische wijn te doen, een mo- ten. Door alle eeuwen heen zijn de gelijkheid bestaat om althans tijde- Chinezen over bergpassen en langs de lijk tot een ware vreedzame co- grote rivieren naar streken buiten existentie te komen, zodat zij in hun land getrokken. Vaak door hon- staat zijn zich gedurende de tijd die ger ujt hun overbevolkte land ver zij daarvoor nodig achten geheel op dreven, zochten zij naar nieuwe mo de dreiging uit het Oosten te con- gelijkheden, naar een nieuw bestaan centreren. in de vreemde. Deze geëmigreerde Chinezen heb- Voor ons, westerlingen, lijkt het ben hun karakter behouden. Assimi- uiterst merkwaardig, dat twee mach- iatie met de aan het land inheemse ten die beide stoelen op de leninisti- bevolking heeft nergens plaats ge- sche-marxistische leerstellingen, dus vonden. Zelfs wanneer afstammelin- op dezelfde basis, om zuiver ideolo- gen van een immigrant, na één of gische redenen tot een openlijke vij- twee generaties de moedertaal niet andschap kunnen geraken. Maar de meer spreken, wanneer de familie feiten liegen er niet om. Wanneer ^h sociaal en economisch in de men de verklaringen leest over deze nieuwe omgeving heeft geworteld, verschillen van Russische zowel als blijft de Chinees Chinees denken en van Chinese zijde, schijnt het dat voelen, behoudt hij zijn nationale le- het slechts gaat ora de interpretatie venswij ze, gewoonten en eredienst, van bepaalde stellingen. In veel ge- Dtd is momenteel een bijzonder be vallen blijkt ons echter, dat het door langrijk punt in de huidige ontwik- de Chinezen ingenomen extreme keling, zoals duidelijk zal blijken, standpunt voortvloeit uit him jeug dige onervarenheid, want het zijn DE CHINESE VIJFDE soms standpunten die door de sowjets COLONNE in 1919 ook werden ingenomen, doch die in de loop Ier tijd niet haal- of Niet minder dan 25 miljoen Chine- niet houdbaar bleken. De Chinezen zen leven in het buitenland, dat wil missen zo'n 30 jaar ervaring en ne- dus zeggen buiten China. Evenre- men nog extreme standpunten in, dig met de afstand neemt hun aantal daarbij de Russen betichtend van over de Chdneze grenzen af. Zelfs in verwatering, van revisionisme, van Afrika en Zuid-Amerika vindt men ooilabara tie met de kapitalisten en kleine groepen van deze dikwijls wet al niet meer. speciaal opgeleide mongolen die daar blijkt te liggen in een vorm van chau- een belangrijk deel nog onwetend fn dit «zoen schenken wij uiteraard grote aandacht een onze vintergarderobe en daarbij t kleding- zei voor ■reien Het x op de wintermantel, i stuk dat ons regen wt zei moeten jeschermen. Naast de eisen die we stellen op het gebied van het isoleren van de lichaamswarmte, goede beschutting en soliditeit, komt natuurlijk ook het modieuze element om de hoek kijken. We willen er leuk gekleed bij lopen en vooral dit laatste biedt de couturiers vele mogelijkheden. Het bekende modehuis Maison Kuiper te Zeist brengt een ex clusieve wintermantel ven da Franse ontwerper Desgranges, een mantel ven voortreffelijke coupe, sierlijk en elegant, maar tevens met een leuk sportief element. Desgranges gebruikte voor deze mantel een soort veredelde maté, die hij assorte noemt. Het sportieve element bereikt hij door de manchetten van de mouwen af te werken met suède met een koperen gesp, terwijl hetzelfde gebeurt op de kraag, lot u eens op de aardige twl- bandachtige hoed die samen met een hoofddoek of shawl hierbij wordt gedragen. Ook det is bij zonder leuk en geeft een speciaal cachet een het geheel. EfctY MARTINS. zijn van wat er precies in de we reld te koop is, moeilijk weerstaan en zij scharen zich maar al te vlot aan de communistische kant. Hetzelfde zagen we indertijd in In donesië, waar tijdens de strijd tegen de Nederlanders de communistische partij de grootste winst behaalde, omdat zij het meest extreem was en het duidelijkst sprak tot de primitie ve verbeelding van het volk. In weer wil van het feit, dat Soekarno als president en streng nationalist voor zover mogelijk de PKI, de Indonesi sche communistische partij trachtte te beteugelen, gelukte hem dit toch niet helemaal. Vooral toen na het succes van de rode Chinezen de vijf de colonne in de archipel haar werk begon, werd dit steeds moeilijker. Zoals bekend bevinden zich van oudsher reeds bijzonder veel Chi nezen in Indonesië en hun aantal nam in de loop der jaren nog toe ook. Reeds vele jaren wordt Indonesië op illegale wijze hevig bewerkt met grote hoeveelheden Chinees propa gandamateriaal en hieraan werken niet alleen de in Indonesië verblij vende Chinezen mee, doch ook leden van de communistische partij, voor zover zij anti-Moskou zijn. De Indo nesische bevolking staat op die ma nier onder een geweldige propagan- cladruk en het is de vraag of de re gering een en ander kan weerstaan. Regeringsmaatregelen, waarbij de Chinezen werden verplicht Chinese nationaliteit op te geven en de Indo nesische te aanvaarden, veranderen weinig aan hun instelling en hun ban den met het grote moederland. MALEISIë ALS BUFFER Het ontstaan van de federatie Ma leisië vloeit voort uit de wens het zo ernstig naar het zuiden opdringend Chinees communisme een halt toe te roepen. Engeland en de VS hebben Maleisië hiervoor moeten creëren, omdat zij op Indonesië geen vat heb ben en dit land soms hevig met het communisme flirt. Het laatste bezoek van een grote delegatie aan Moskou is hiervan weer een bewijs. Men be seft heel goed, dat in wezen Maleisië als staat een wangedrocht is, maar het betrof hier gebieden die tot voor kort onder Westers bewind stonden en die spontaan hun onafhankelijk heid kregen en dus overwegend pro- westers zijn georiënteerd. Het is ech ter een samenraapsel van staten, waartoe behoren Johore, Kedah, Ke- lantan, Negri Sembilan, Pahang, Pe- nang, Perak, Perlis, Sabah, Serawak, Selangor, Singapore en Trengganu, totaal met een oppervlakte van bij na 129.000 vierkante mijlen en een bevolking van omstreeks 10 miljoen zielen. Waarom moest dit zo'n merkwaar- dieg staat worden? Het lag meer voor de hand, dat de twee grote ge bieden, Malakka en Singapore, Ma- lakka als gebied en Singapore als stad, een geheel zouden vormen. Waarom moesten al die dikwijls kleine andere landjes hieraan wor den toegevoegd. Daarvoor zijn klem mende redenen De stad Singapore, de miljoenen stad, handelscentrum en knooppunt van wereldverkeer, is een metropo lis, die voor 80%, of omstreeks 800.000 personen uit Chinezen bestaat. Reeds vele jaren geleden hebben de Engel sen een zeer zware en moeizame strijd op Malakka moeten voeren te gen de communisten en dat is niet te verwonderen, als we weten, dat omstreeks 50% van de bevolking van Malakka Chinezen zijn. Om het enorme overwicht aan Chinezen met alle gevaren daaraan verbon den wat te compenseren, heeft men aan de federatie een aantal ge bieden toegevoegd die overigens zelf voor deze federatieve band kozen, doch die onder him inwoners slechts weinig Chinezen teüilen. Op deze ma nier werd het percentage Chinezen in de federatie Maléifcië sterk gere duceerd, waarbij tevens door de de mocratische instelling van de fede ratie hun invloed dus beperkt blijft. NOORD-BORNEO Om de federatie te ondermijnen zal ongetwijfeld in de naaste toe komst de legale of illegale migratie toenemen van Chinezen naar die ge- Een groot deel van de bevolking van Noord-Borneo leeft nog uiterst pri mitief en is politiek onbewust. Om hen wordt gestreden tussen Indo nesië en het Westen. De Chinezen kijken lachend toe. bieden van de federatie waar de in vloed van de Chinezen nog gering is, zoals bijv. in de tot de federatie behorende gebieden van Noord-Bor neo. President Soekarno van Indonesië wenst van zijn eilandenrijk een een heidsstaat te maken. Dat heeft Ne derland wel in eerste instantie on dervonden. De onafhankelijke repu bliek der Zuid-Molukken werd on der de voet gelopen en daarna begon de strijd om Nederlands Nieuw-Gui- nea of (zoals de Indonesiërs het noe men) West-Irian. Het zal velen toen reeds verwonderd hebben, dat In donesië nog geen officiële aanspraken deed gelden op het Engelse deel van Borneo en op het Portugese deel van Timor, doch Indië-kenners adviseer den toen al, maar rustig af te wach ten. En nu de Maleise federatie is ge vormd, de strijd om Irian achter de rug is, kan Soekarno aanspraken op dit voormalig Engels gebied doen gelden. Alhoewel de bevolking daar blij kens een enquête vrijwillig koos voor aansluiting bij de federatie, meent de Indonesische regering dat het als een deel van Borneo bij Indonesië behoort. Dat is ook het overwegende bezwaar, dat de Indonesiërs koeste ren tegen de federatie. Alle pogin gen om de vorming daarvan te ver hinderen hebben echter schipbreuk geleden. En nu de federatie inmid dels een feit is, trachtten de Indo nesiërs in Noord-Borneo te infiltre ren, een guerilla te voeren, kortom spanningen in dit gebierd op te roe pen, die evenals dat met Nieuw-Gui- nea het geval was, tenrlotte zouden kunnen leiden tot een opname van dit gebied binnen de Indonesische republiek. Indonesië zelf als neutralistisch land, dat beslist niet zo streng af wijzende houding tegenover het com munisme aanneemt als het Westen, interesseert het weinig of daardoor de opgeworpen barrière tegen het op dringend Chinese communisme wordt ondermijnd. Ongetwijfeld zullen de infiltraties en de spanningen die in deze gebieden worden opgeroepen, de Chinezen welgevallig zijn. Zij zullen derhalve niet nalaten in deze zaak Indonesië reëel te steunen, waartoe de overal in Zuidoost-Azië aanwezi ge Chinezen van groot nut kunnen zijn Al met al staat die wereld aan de weg van Maleisië voor een kruit vat, waarbij de Chinezen de lont in handen hebben. Het bezit van een kernmacht kan de lucifer zijn die de lont wil ontsteken. Flat perikelen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8