0nder onó gezegd Shift krijgt vorm - Overgooier favoriet in 1964! KAPPERSDOCHTER wil zich kandidaat stellen voor presidentschap Ver. Staten •'Vvvwvvvvvy ifW» Ruimtebesparende ideetjes Enige vrouwelijke senator in Amerika Vrouw met originele denkbeelden Het Is zeer onwaarschijnlijk, dat de volgende president van de Verenigde Staten een vrouw zal zijn. Maar er Is zeker één vrouw, die het daar niet inee eens Is. Margaret Chase Smith heeft aangekondigd, dat zij „serieus" over weegt zich kandidaat te stallen voor de Republikeinse Partij bij de komende presidentsverkiezing. Indien een president van het vrouwelijk geslacht nodig was, dan zou de briljante mevrouw Smith waarschijnlijk een goede keuze zijn. zy is de enige vrouweiyke senator In Amerika en werd 62 jaar geleden geboren in de kleine fabrieksstad Skowhegan als oudste van zes kinderen. Haar vader was kapper. op een fabriek. Zij behaalde een graad 'en werd journaliste. Zij huwde een jong politicus, Clyde H. Smith en werkte voor hem als secretaresse. Na zijn dood in 1940 volgde zij hem op in het House of Representatives. v Sedert 1047 is zij senator. Dat is een bijzonder belangrijke post in de USA; er zijn slechts 86 senatoren. Senator Smith, die slank is en zilvergrijs haar heeft, is een deskun dige op het gebied van supersonische vliegtuigen. Toen zij 60 jaar oud was vloog zy in een straaljager met een snelheid van 1000 mijl per uur. CHROESJTS JOV BOOS Zy staat bekena als een vrouw met originele denkbeelden. Eens wilde zij een vredesconferentie voor vrouwen organiseren. „De mannen hebben hun kans gehad", zei ze. „Misschien kunnen de vrouwen de gevaarlyke Vroeger verkoopster in warenhuis Als dertienjarige was zij groot ge noeg om by de planken te komen er begon zij te werken als verkoopster in een warenhuis in een stadje. La ter werd zy telefoniste, boekhoud ster, onderwijzeres en bedryfsleidster Hoe zet ik mijn kind op de foto? Waarom hebben de meeste mensen moeite met het maken va» kinderfo to's? „Zij welen niet hoe zij het kind op zijn gemak moeten stellen". Dit is het orakel van Harry Gar field, die al meer dan een jaar be kend staat als de beste fotograaf van kinderen in Amerika. Moet een fotograaf rekening houden met de leeftijd van het kind? Op eik© leeftyd kan men be belang stelling van het kind trekken. Tot de .eeftijd van een half jaar zyn ftr maar weinig dingen, die hen van hun stuk brengen als zij gemakkelijk lig gen, een schone luier om hebben en het buikje vol. Maar na zes maanden kunnen de moeilijkheden beginnen want op die leeftyd beginnen somml ge kinderen Verscheidene types van mensen met wantrouwen te bekyken. De dokter byvoorbeeld zien zy slechts als een man die injecties geeft. Ook andere volwassenen heb ben hen vaak op de een of andere manier angst aangejaagd. Hêt is dus volkomen begrypelijk, dat een kind angstig reageert wanneer hy ziet dat een man een fotografische uitrusting gaat opstellen. Hoe wint men het vertrouwen van een kind? Allereerst zijn er bepaalde dingen, die men achterwege moet laten. Ren nooit op een kind af, om hem vervol gens op te tillen en te overladen met vriendschappelijke gevoelens. Dit is helemaal fout, vooral by kleinere kin deren. Volwassenen ooms en tantes Inbegrepen - zien vaak niet in hoe enorm zij lyken in de ogeh van kleine kinderen. Het is het beste het kind min of meer te negeren. Praat met de ouders en bêgföét de kleine pas na vijf of tien minuten of desnoods een half uur. Wat dan? Is men éénmaal zo ver dan zullert alle dingen een stttk gemakkelijker gaan als de fotograaf kan beschikken over de hulp van een andere volwas sene. Myn vrouw en ik werken altyd samen, aldus Garfield. Een goede re gel voor een goede foto is: stilte '.s dodelijk. Stilte eeft een kind de kans verlegen te worden. Terwijl lk de ca mera instel, klets ik aan één stuk door! Wat zegt U dan? Dat hangt van het kind af, soms doe ik alsof ik erg dom ben. Ik vergis me steeds in de naam en ik laat dat door het kind Verbeteren. Of we stellen Idiote vragen. Met jongere kinderen gebruiken we speelgoed als afleiding óf we doen een spelletje. Met oudere kinderen praten we over sport of liefhebberyen. Het belang- rykste is, dat het kind vergeet, dat er een foto van hem gemaakt wordt. Vraagt U de kindereb nooit om te glimlachen of naar het vogeltje te k|jken? Belde vragen zyn slechts geschikt omde foto te laten mislukken. Is een glimlach dan geen vereist voor ee ng'iede foto? Natuurlijk niet. Vooral niet als het een gemaakte glimlach is. Belangryk is, dat er iets van de personnnlykheid van het kindt erug te vinden is in foto. impasse vermijden, die de mannen gecreëerd hebben". Aan de andere kant wekte zy de wrevel van Chroesjtsjov op door 1e Amerikaanse regering aan te vallen aangezien dtze haar „niet vastbeslo ten" genoeg was om West Berljjn met atoomwapenen te verdedigen. .Het is moeilijk te geloven", zei Russische regeringsleider, „dat een vrouw, Indien zij niet een ver momde duivelin is, iets kan zeggen, dat zó vervuld is van haat voor de mensheid Als men bedenkt dat Kennedy betrek- kelyk goede relaties met Chroesjt sjov onderhield, can lijkt het ons toch veiliger, dat senator Smith geen machtiger positie krygt dan die van vice-presidente. Wat kreunde er zo, jij of de weegschaal Tips voor de huisvrouw Onwillige schroef Een onwillige schroef kan men in een stukje zeep draaien. Dan nogmaals proberen. Men zal zien, dat het dan veel ge makkelijker gaat Roestplekken Roestplekken op het tapyt, bijvoorbeeld door metalen stukjes onder de poten van het meu bilair, kunnen als volgt behandeld worden Maak een sopje en bewerk de vlekken hiermee op zo'n manier, dat het kleed niet echt nat wordt. Behandel het daarna met een warme, sterke oplossing van oxaalzuur. Ga met dit zuur zeer voorzichtig om en houdt het uit de buurt van kinderen en huisdieren! Brons Verwaarloosde bronzen siervoorwerpen kunnen op de volgen de manier weer mooi gemaakt wor den! Borstel het voorwerp eerst at met warm water en huishoudpasta. Gebruik niervoor een stevige nagel borstel. Indien hierna nog vuil is bly- ven zitten, dit voorzichtig afschuren met fyn schuurlinnen, waarop men wat zeep heeft gesmeerd. De zeep voorkomt Krassen. Tehslotte poetsen met een poetsmiddel en een stel zach te borstels Natuurlijk boet het nummer in aan sfeer in de interpretatie van Henk Adviezen voor de woninginrichting Slaapbank erg praktisch Ais een extra kamei ontbreekt, de slaapbank het meest practische meubel om toch gasten te kunnen her bergen. Steeds meer fabrikanten leg gen zich er op roe bankstellen te ma ken met een bank, die in tijd van een wip in een bed kan worden herscha pen. Een goede oplossing dus voor onverwachte gasten. Maar men kan er nog meer practisch nüt van heb ben door onder de bank een ruimte te hebben voor het opbergen van bij voorbeeld extra dekens. Een lade on der de bank is het antwoord. Stri|ken overbodig Als men modeverslaggeefster ts, dan gebeurt het in deze tyd van het jaar, dat men 's morgens mei een bontmuts op en warme bontlaarzen aan vertrekt, met een handtas Vol lh- vitaties voor shows van badpakken, sportkleding eo zomerhoeden. Voor de fabrikanten is de winter namelijk ai voorby. Daarom staan We niet langer stil bij bontmantels en kleding voor winterse feestdagen martr we nemen t,-> ;,V:. eelt kijkje bij de Diode van het tl it'll- we jaar. Er is een nieuwe versie van de shift, die heel wat meer vorm heeft en daarom „shape" is genoemd. De nieuwe shifts hebben figuurnaden on der de buste tot de zynaden ter hoog te van de heupen. Verder vallen zij losjes om het iichaam, zijn ze mouw loos en hebben ze wijde boothalzen. De overgooier met blouse met lan ge mouwen in een contrasterende kleur gooit hoge ogen voor 1964 en dit geldt ook voor het jümperpakje. Ze syn Uitgevoerd in kunstvezelmate' riaal, dus kfeUkvry, vlug droog, krimpvrrj en stryken overbodig. Voor de avonden zal de linnen ter rasjapon populair worden. Deze ziet er momenteel uit als een lange Chine se japon. De njsplitten laten een vry wijde pantalon zien. De terrasjapon is er in felle btoemdessins, de panta lon is effen. De mantels Züllen rechter zyn met Ibredere schouders en afstaande kraag Op Uw hoofd zult U een cloche dragen met een gewelfde bol of de Zuidwester, die we nog van de win ter kenneh, nu evetiwël gemaakt van het fynste stro en met handgeschil derde bloemen er op. Als hoofddek sel voor '8 avonds sien we een ge trouwe copie van de badmuts, geheel geborduurd rtlët kralen of gitten. JUMPERS. Rokken zullen wederom iets geren maar nü Véél lager, op öiigeveer 5 centimeter vüïi de zdóm. By d§ jumpers 2fjn het vooral de modellen met ,,-en contrasterende baan langs de hals, die „in" zullen zyn. Gebreide pakjes voor tieners zijn vaak gegarneerd met aeevaartinotle- ven Zöals ahkers, koperen knoperi, tal repen en goudkleurig afboordsel. Söhoètteh? De hakken blijven laag, de tenen afgerond, mèt UltSrtydlhgen aan zykanten en aan de haal en meest al zijn ze tweekleurig. Groot hieuws pp Hét fèbiëd van de lclèüren: marineblauw viert een groot se comeback, verder veel licht blauw, fel citroengeel en rood. De stoffen die we het komende jaar het meest zullen gebruiken zyn imita tie linnen, zijden jersey en Terylene- organza. Populaire dessihs: een ach tergrond van contrasterende banen waarop één enkele bloem van hals tot zoom. ii'ii;iii!i<iiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii!iiiiii!ii!iiii!ii'iriiiiii>iiiiiii''i;>i'iiijii De oVergêoler maakt veei kans het volgend voorjaar popu- I lair te worden Deze is van jer- f sey en er wordt een tricelblouse i onder gedragen. De door lusjes i gehaalde sjerp geeft een ver- laagde taille aan. Het jumper- I pakje rechts niet de brede ge- i; borduurde rand langs het jasje heeft een moderne boothals. min m I I lit I I I I I I'D I I II MM I IMS I I lil Koken op taille-hoogte is niet lan ger het voorrecht van de Amerikaan se vrouw. Indien het ruimtegebrek n apart gasstel en losse oven noodzake- lyk maakt, spaart het heel wat ruim- te en thd en energie de oven op een gemakkelijke hanteerbare ruimte te plaatsen. Veel van de hedendaagse kleine yskasten kunnen ook aan de muur gehangen worden. DUBBEL BLAD. Met tafels in een gecombineerde eet-zitkamer zijn er talloze mogelijk heden Ik zag er een met een glanzend houten blad dat erafgenoraen kan wor den en dat aan de andere kant van hittebestendig plastic was Onder het blad was een ondiepe lade voor het bewaren van kranten en tydschriften. Heeft men een echtgenoot die „huis werk" meebrengt? Voor hem ls er een kastje dat een miniatuurkantoor tje bevat. De deuren, die Wijd open kunnen, hebben plankjes aan de bin nenzijde. van voren kan een bureau blad uitgetrokken worden en onderin kunnen ordners en dergelijke zaken opgeborgen worden. Op de vrijwel onbegrensde mogelijk heden van de moderne wandrekken behoef lk u natuurlijk niet meer te wijzen. Zij 2ijn er in goedkope en du re uitvoeringen, compleet met kast jes, laden, planken, lichtpunten, ta felbladen, bloembakken en wat al niet meer. Van top tot teen Feestelijk gezicht Er is één manier om uit te vinden hoeveel en welke make-up men moet gebruiken by een nieuwe uitgaansja- pon. Trek de japon aan en maak U op voor de spiegel. Logisch? Zeker, maar hoeveel vrouwen doen het? Vaak is het gezicht boven een wat uitbundige teestjapon veel te uitbun dig opgemaakt of - het andere ui terste - heeft men de gewone, saaie make-up van alledag gebruikt waar door het gezicht onbetekenend én vaal boven de feestjapon uitkomt. Probeer er met de komende feest dagen zo charmant mogelijk uit te zien. Als U een zwarte japon gaat dragen, kies dan een warm rose of perzikkleurige foundation (de eerste tint voor brunettes, de tweede voor blondines), doe hier een lichte poe der overheen en daarover een don kerder poeder ln de kleur van de foundation. Indien U van rose lippenstift houdt, kies dan een diep koraal rood. Of een helderrode tint voor kunstlicht Bruine ogen komen het mooist uit met groene of lila schaduw. Voor blauwe ogen kan men een kleur blauw kie zen, die overeenstemt met de kleur van de ogen of een dieper blauw- grys. Een japon van een glinsterende stof betekent een bescheiden make up of anderes loopt men de kans er Uit te zien ais een „engeltje". Gebruik een zachte iSeur foundati on en een diepe tint lippenstift. Hang Uzelf niet vol met glinsterende sie raden. Goiidgevlekte oogschaduw of een dun streepje goud langs de wim pers is bij zo'n glinsterjapon zeer charmant „Die oorringen zyn wel mooi maar ze passen écht niet". Deze vereuchting slaat dan meestal op een kleur, die niet past. lh Amerika heeft de mode-ontwerpstér Sarah Coventry er iets op gevon den - oorversieringen, die met een eenvoudig „hoesje" gemakkelijk in dé gewenste tint te veranderen zijn. Hoeveel kan kleine Henkie horen Als met de andere zin tuigen is ook het ge hoor bij het ene kind vroeger ontwikkeld dan bij het andere. We we ten. dat laat zyn met praten meestal te wijten is aan laat zijn met horen. Het is dus be langrijk vast te stellen of een kind slecht Hóórt Zodra dit redelijkerwij ze kan. Na de eerste paar da gen zal een baby in het algemeen schrikkeri of schreeuwen wannéér u hard in uw hahden klapt. Het is hèt beste deze proef te netneii door achter kind te gaar staan. Een plotse linge beweging van dé handen zoals bij klap pen kan dé illiisie ge- dat het kind li ge hoord heeft. Na ongeveer zes maan den tot een jaar begint de baby bepaalde ge luiden te associëren met bepaalde personen of dingen. Het woord pappa" indien lang zaam en duidelijk ge zegd kan hem aanlei ding geven zyn hoofdje of ogen in de richting van de stem te doen gaan. Hy kan ook het geluid van de deun die opengaat in verband brengen met het feit dat er eten op komst is! Tussen één en twee jaar begint een kind meest al bepaalde woorden te vér stëan. Natuurlijk kan een mentaal tekort op doofheid lyken maar meestal zyti er verschil len. Eeli gebrekkig kind zal geen nbtltie nemen van een geluid wan neer dit vele malen Wordt herhaald. Dan geeft hij opeens blijk 't te horen. Het is alsof hij zo in beslag geno men was, dat hy dit ge luid niet wilde laten doordringen, in deze ge uwWUUiUviVUvM WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT vallen is er byna altyd tiög eeh aflder teken of symptoom van achter lijkheid. Dehk nooit te snel dit een kifid men taal achter is omdat hy slecht lykt te horen en vergèet vooral niet dat het gehoor zich bij kin- déren Op vèfschiliende leeftijden ontwikkelt. Het is thans zeldzaam dat een ernstige ooront steking töt doofheid leidt; byvoorbeeld by een ernstig geval van mazelen of middenoor ontsteking. Êr is 'n bijzonder soort doofheid die woorddoof heid wordt genoemd. In deze gfevaileti ls êf iets fóUt mét de telegrafi sche dienst v&ri dê her- goed op elkaar afgë- senen. Gehoor- Ctt spi-eekstatiühs zyn riiet stemd. Het kind Hobrt een woord of naatai maar dit zegt hem niets. Wat later in zijn leventje kan men hem het woord „hond" la ten zeggen Wannéér je van toont. Mdaf WSn men hem daar ;ti plaat- neer men fiet piaatjê Wegneemt ett Hêhi .waai ls dé houd" dari doet hy geëh pögittg te ziell Wat er met 't plaatje gebeurd is of om het dier aan te wijzen wannéér nien de tekening weéf laai zien. Jammer genoeg spèeil de erfelykheid éen be langrijke röi by dóóf heid by kinderen èn in dien er in de familie échte doofheid iè* ttldét men het kind zorgvul diger controleren dan normaal. Geiukkig kan men thans veel meei doen voor kinderen die slecht of helemaal Ulêt kunnen horen. Iitdlen uw kind abnormaal laat is met horen dan is het Zaak de huisarts hierover te raadplegen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15