Negen piekeraars hadden succes met Kerstpuzzel ENGELANDS STORMHOEK WAS DOEL VAN NAPOLEON EN HITLER Oplossing Kerstpuzzel ZATERDAG 11 JANUARI 1964 DE LETPSB COURANT AGl. 1Z Talloze puzzelaars hebben kans gezien onze Kerstpuzzel op te lossen. Het resultaat van deze prestatie is voor velen helaas nihil, maar voor negen gelukkigen ligt een flinke prijs klaar, die zij binnen enkele dagen thuis in de brievenbus kunnen ver wachten. Zeer veel inzenders hebben bij hun oplossingen Kerst en Nieuwjaarswensen ingesloten. Mogen wij hen langs deze weg van harte bedankenI De prijswinnaars zijn: ZUSTER M. EUGéNIE O.P. Jacobsgracht 1 Leiden J. A. VINK Waldeck Pyrmontstraat 33 Leiden L. STAATS Van Wassenaerlaan 46 Oegstgeest Eerste prijs 100, Tweede prijs 50,- Derde prijs25, MEJ. I. DE VROOMEN Herenweg 59 Vierde prijs25,- Warmond J. VERHOEVEN Van Leeuwenstraat 19 Vijfde prijs10,- Noordwijk A. A. WARMERDAM 's Gravendamseweg 60 Zesde prijs10,- Voorhout MEJ. T. KRAAN Landlustweg 7 Zevende prijs10,- Post Koudekerk a. d. Rijn MEVROUW C. STIGTER Blijenbergstraat 15 Achtste prijs 10,- Alphen aan den Rijn J. B. BLOM Simon van Capelweg 31c Negende prijs 10,- Noorden Aan deze prijswinnaars onze hartelijke gelukwensen! De grootste Poolse radio- en te- levisietoestelenfabriek te Dzierzoniow (Reichenbach) in Silezië is in de nacht van dinsdag op woensdag door brand grotendeels verwoest. Hor. 1 Aalst, 5 parkiet, 12 raket. 17 immer, 18 regeleren, 20 samen, 22 noot, 23 leren, 24 deren, 26 roge, 27 ter, 28 leis, 29 nee, 31 Mook, 33 eer, 34 Rr, 35 geen, 36 genre, 38 neet, 40 Rg, 41 roek, 42 kasteel, 43 neep, 45 stuur, 49 stern, 51 tred, 52 ar, 53 en, 55 Enos, 56 solo, 58 nier, 60 wade, 61 demi, 62 diva, 64 A.D., 65 et, 66 naar, 69 reaal, 71 agama, 72 krak, 74 kapstok, 80 brem, 81 md, 83 dors, 85 Olten, 86 aren, 87 le, 88 pal, 90 sits, 92 aar, 93 ares, 94 ren, 95 Elis' 97 Moerkapelle, 100 toga, 101 leren, 103 Eli, 104 roe, 105 leges, 106 metselaar, 107 meesteres. Vert. 1 Amoer, 2 Amor, 3 Let, 4 sr, 5 pers, 6 Sge. 7 Rennes, 8 kl, 9 iedere, 10 ere, 11 term, 13 as, 14 kar, 15 emoe, 16 leger, 17 intrest, 18 rein, 19 neon, 21 nergens, 23 Leek, 25 noen, 28 leer, 30 ent, 32 Kees, 35 Goudswaard, 36 ga, 37 Ee, 39 Teteringen, 41 rue, 44 pen, 46 tralie, 47 Groede, 48 eender, 50 roskam, 52 Alda, 54 niet, 57 o.a., 59 Em, 62 drem pel. 63 vak, 67 aam, 68 ramenas, 70 Laos. 71 Ares, 73 Krim, 75 ao, 76 plak, 77 staar, 78 terp, 79 on, 80 Bree, 82 Dalem, 84 stoel, 86 Arles, 87 leges, 89 lire. 91 sela, 93 aloë, 94 roge, 96 set, 98 Ria 99 ere, 100 ter, 102 N.S., 105 le. In Doornik aan de Belgisch-Franse grens heeft de politie drie jeugdige Nederlanders gearresteerd, die sla pend werden aangetroffen in een voor een kasteel geparkeerde auto. Zij waren allen jonger dan 21 jaar. De auto bleek in Antwerpen te zijn gestolen. Zij hadden geen van drieën een identiteitsbewijs bij zich en zijn voorlopig opgesloten. SCHEEPSBERICHTEN Kaira (t.) p. IQ Aden n. Suez, 14 Suez verw.; Kloosterdijk 10 te Ant werpen verw.; Medon 11 te Mara- caibo verw.; Memnom 11 te Parama ribo verw.; Montferland 10 v. Rio de Janeiro n. Bahia; Sloterdijk 10 v. New Orleans n. Houston; Statendam 11 te Rotterdam verw.; Katelysia (t.) 10 te Thameshaven; Kloosterdijk 10 t.a. Hansweert; Rotterdam 10 te St. Thomas; Sumatra 10 te Djeddah. H.H. WIJDINGEN Mgr. C. Kramer OFM, bisschop van Luangfu, zal in de kapel van het klooster der paters Franciscanen te Katwijk de kruinschering en de min dere orden toedienen aan frater J. Kokkelkoren OFM. Een boerderij, bewoond door L. Feitsma, Hereburen 2 in Niehoven (gemeente Oldehove) is gistermiddag grotendeels door brand verwoest. De dubbele schuur en de inventaris en allerlei landbouwmachines gingen daarbij verloren., Men is er in ge slaagd enkele tientallen stuks vee tijdig naar buiten te krijgen. Het woongedeelte kreeg ernstige brand en waterschade. De boerderij is ver zekerd. (Vervolg) In de dagen, toen de Theems, die thans uitstroomt in de Noordzee, nog uitmondde in het Kanaal, was Sand wich de belangrijkste haven van Londen. Nog ziet men er in de dagen van Elizabeth I gebouwde verster kingen, hoewel de stad toen al over het toppunt van zijn glorie heen was. In 1014 aldus een oude kroniek was Sandwich „de beroemdste haven van Engeland". Toen Eduard de Be lijder de Confederatie der Vijf Ha vens stichtte, nam Sandwich op zich „twintig schepen, elk bemand met 20 koppen, gedurende vijftien dagen" te zullen leveren. Dat was voor die da gen (ca. 1050) heel veel! Een der aardigste tradities die tevens op de vroegere grote beteke nis der „Cinque Ports" is, dat de burgemeesters der stadjes, die in functie zijn bij de kroning van een nieuwe souverein, bij die gelegenheid allen tot baron worden verheven. Het is een oud gebruik, dat ook in deze eeuw in ere is gebleven. Invasiekust. Het gebied der „Cinque Ports" is sedert de dageraad der historie de stormhoek en invasiekust van En geland geweest. De Romeinen land den nabij Sandwich en bleven vier eeuwen lang heersers over Engeland. Richborough was het Romeinse re geringscentrum. De Romeinen bouw den de vijf forten (Castel'la) die la ter uitgroeiden tot de „Cinque Ports". Zoals in Nederland de keizers van het Heilige Roomse Rijk aan de kust graven of wakers tegen de Noorman nen benoemden, kenide men in Enge land na de Romeinse tijd de „Graaf van de Saksische Kust". Deze be stuurders bevorderden de opbloei der havensteden en bereidden zo de tot standkoming van de Confederatie der Vijf Havens in de dagen van Edu ard de Belijder voor. De aansluiting van de „twee oude stedekes" Rye en Winchelsea bracht het aantal leden op zeven, maar het oude Norman- disch-Franse woord „Cinque" (vijf) handhaafde men in de maan der Con federatie. Na de Romeinen landden de Sak- sers op de stranden, waar eens de Romeinse legioenen ontscheept wa ren. Zijn beide Deense oorlogen vocht Engeland uit nabij Sandwich. De eer ste predikers van het christendom en later, de Normandische verove raars kozen de zelfde invasiepoort als vóór hen de Saksers en de Ro meinen. Napoleon liep met ernstige plannen rond om Engeland binnen te vallen in de streek der „Cinque Ports". Toen bouwden de Engelsen tail van kleine forten (marello-to- rens) langs de kust, die nog op enige plaatsen te zien zijn. In onze eeuw kwam wereldoorlog nummer twee. Zou Hitier een poging wagen om over te steken en Enge land te bezetten? In de zomer van 1940 leefden de mensen in het gebied van de „Cinque Ports" maanden ach-' tereen in koortsachtige spanning. Een aantal jaren geleden vroegen wij eens aan New Romney's oudste inwoner, de toen 102 jaar tellende William Furber: „Wel, mijnheer Furber, wat dacht u in 1940 van de Duitse inva sie?" Furber, gepensioneerd marine man, antwoordde met iets van een vriendelijke snauw in zijn stem: „Ik BIJ DE FOTO'S Boven: Een tweede Richbo rough werd in de Eerste We reldoorlog gebouwd om de le gers in Frankrijk te kunnen bevoorraden. De havenmeester moet nu alleen nog af en toe een coaster naar Sandwich loodsen. De nieuwe haven, die niet meer gebrnikt wordt is reeds aan het verzanden. Onder: Niet eens zo heel lang geleden gold de kust langs het Kanaal, dat Engeland scheidt van het vasteland, als de be langrijkste grens van Groot- Brittannië. De Romeinen, de Saksen, de Noormannen, en de Denen vielen alleen hier Enge land aan. Als Napoleon en Hit- Ier de kans hadden gekregen, hadden zij hetzelfde gedaan. De hedendaagse reiziger ziet in de witte klippen van Dover ook de toegangsdeur tot Enge land. was toen nog geen negentig jaar oud. Ik zei: dat lukt die Duitsers nooit, als Churchill maar het commando krijgt. Hij zorgt wel, dat ze niet bin nenkomen!" Nu, de Duitsers zijn niet binnengevallen en daarom heeft Wil lem de Veroveraar nog steeds recht op de titel „Laatste Veroveraar van Engeland". De castella der Romeinen, de „Oost- wal", die de Saksers langs de kust bij de „Cinque Ports" bouwden, de forten uit de Napoleontische tijd en de radar-installaties en vlammenwer perbatterijen uit de laatste oorlog hadden alle tot taak: Te waken tegen Engelands vijanden op het Europese vasteland. Zij zijn tevens stuk voor stuk symbolen zowel van mooie, als moeilijke tijden in de Engelse ge schiedenis. Smokkelkust. Was het achteraf gezien ei genlijk zo heel erg, dat de mannen, die vochten op de vloten der „Cinque Ports", in hun vrije tijd wel eens aan zeeroverij deden? De Engelsen zien dit graag door de vingers. Zij zien ook door de vingers, dat een aantal instellingen op charitatief en religi eus gebied in het domein der „Cinque Ports" in vroeger eeuwen hun mid delen ten dele kregen dank zij de troebele bronnen van zeroverij en smokkelarij. Wie Romney Marsh heeft bezocht, begrijpt zeggen ve le Engelsen dat daar in de buurt gesmokkeld moest worden. Zij zeg gen dit voornamelijk, omdat zij on der geen beding willen verdoezelen, dat die smokkelaars en zeerovers niet slechts vochten voor eigen huis, hof en handel, maar voor Engeland. Die manmen moesten steeds over zee turen om te zien of er vijanden in aantocht warenEn natuurlijk za gen zij dan ook wel eens een lantaarn op een Frans schip.een lantaarn, die voor hen een winstgevende dag betekende.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12