ENGELANDS STORMHOEK WAS DOEL VAN NAPOLEON EN HITLER WILLEM DE VEROVERAAR BECON ER ZUN INVASIE THANS GRAZEN ER VELE VREDIGE SCHAPEN DE LEIDSE COURANT BURGEMEESTERS WORDEN BARONNEN ((Bijzondere medewerking.) Six Winston Church ilü was een admiraal zonder vloot, wam/t hij bekleedde de erefunc- tie van irLord Wfcrden and Ad miral of the Cinque Ports". Die „Vijf Havens" liggen in Enge lands invasiehoek en zijn de bakermat der Britse marine. De „Cinque Ports" zijn thans ze ven stadjes. Eens waren zij ver maarde havens. Thans hebben zij met uitzondering van Do ver als zodanig geen beteke nis meer. Enige liggen nu zelfs op enige kilometers van de zee verwijderd! Verbazingwekkend is het helemaal niet, «lat zo weinig mensen buiten Engeland ooit hebben gehoord van de „Cinque Ports", gelegen in Enge lands zuidoostelijke stormhoek. Waarom is het niet verbazingwek kend? Ómdat die „Cinque Ports" op Engelands zuidoostelijke drempel lig gen en het voor bezoekers geen ge woonte is om op de drempel te blij ven staan. In het geval van de „Cin que Ports" is dat echter wis en ze ker de moeite waard. Waarom? Allereerst, omdat de namen der „Cinque Ports" beelden oproepen van eeuwenoude gebeurtenissen, die plaatsgrepen, toen Engedand nog in staat van wording verkeerde, maar die niettemin tot op de huidige dag van grote invloed op de Engelse his torie zjjn geweest. De geschiedenis der „Cinque Ports" gaat namelijk te rug tot de tijden, toen men begon met de historie enigszins uitvoerig te boek te stellen. Lang vóór er sprake was van een Britse Marine verleenden de Engel se koninginnen aan de zeelieden der „Cinque Ports" vele privileges. Zij wilden daarmede bereiken, dat die stoere mannen een vloot in gereed heid zouden brengen om Engelse troepen naar het Europese vasteland te transporteren, als de regering zulks nodig achtte. Deze vloot der „Cinque Ports" streed tegen de Fransen, de Nederlanders en de Denen. Hij was de voorganger van de latere Britse Marine. De havens, waarin die sche pen lagen en werden uitgerust, zijn nog te zien, maar hun kaden zijn met gras begroeid. Van de oude glorie en bedrijvigheid zijn weinig sporen over gebleven. Wel van de traditie, zoals wij nog zullen zien. De zeven stadjes der „Cinque Ports" hadden hun gou den eeuw reeds achter de rug, toen koningin Elizabeth I een meisje was. Reeds in de zestiende eeuw gingen zij behoren tot de groep der „Dode, Steden" zoals Nederland die heeft langs de kusten van de vroegere Zui derzee. Aloud zevental. Alleen Dover is nu nog een haven stad van enige betekenis. Zijn be staan berust op de technische pres taties van de mens in de eeuwige strijd tegen de agressieve zee. Sand wich ligt thans ruim drie kilometer van de zee verwijderd. In de zan dige duinen, die eens de handel van Sandwich verstikten, liggen nu mooie golf links. Hythe is een kustplaatsje zonder enige betekenis. Scheepjes, die niet tijdens de winiterstc* men mogen vergaan, moet men tijdig met man en macht op het strand in veilig heid brengen. New Romney is nu een tamelijk ver van de kust gelegen dorpje. Van de rivier, die eens zijn haven vormde, is zo op het oog nog maar heel weinig te bespeuren. Has tings is nu een badplaats. Van zijn vroegere handelsglorie is vrijwel geen spoor meer over. Rye en Winchelsea de twee „oude stedekes", die pas in de dertiende eeuw werden opge nomen in de „Confederatie der Cin que Ports" hebben in de afgelo pen zes eeuwen hun oorspronkelijke karakter het beste bewaard. Weinig plekjes zijn er in Europa, waar de middeleeuwen zo intact zijn geble ven als in Winchelsea en Rye. Win chelsea is thans een wijnhaven van enige betekenis. De oude wijnkel ders heeft men na de tweede we reldoorlog weer in gebruik genomen. Hoezeer de zeevaart vroeger van be lang was voor die zeven stadjes, blijkt ook uit hun stadswapen. In elk dezer wapens ziet men namelijk een halve leeuw en een half schip. Op een heuveil nabij New Romney staat een kruis, het Kruis van Shep- way. Het bevindt zich ter plaatse, waar eens het Hof van Shepway stond. Dit Hof was de belichaming van enige belangrijke privileges van de „Cinque Ports". Als beloning voor de diensten, den lande ter zee be wezen, hadden de ingezetenen der „Cinque Ports" namelijk het recht verworven, geen andere Heer te moe ten erkennen dan de koning. Alleen hun eigen rechtbank mocht hen be rechten. Het Hof van Shepway be noemde zelf de Lord Warden (Gou verneur) der „Cinque Ports". Tot op de huidige dag is deze functie, die nu uitsluitend traditionele betekenis heeft, een ere-ambt, waartoe zeer verdienstelijke Engelsen worden be noemd. Na de laatste oorlog bekleed de Sir Winston Churchill de functie van „Gouverneur en Admiraal der Vijf Havens". Het Hof van Shep way waakte met argusogen en met alle ten dienste staande middelen praktisch gesproken was de Confe deratie der Vijf Havens een autonoom gebied binnen het Engelse koninkrijk over de eerbiediging der rechten en voorrechten, die de steden ver worven hadden. New Romney vAas eens het hart van de Confederatie. In zijn archieven bevinden zich zeld zame historische documenten. Tegen woordig zijn de schapen in het Rom ney Marsh, het Moeras van Romney, wereldberoemd. Niet, omdat zij gra zen ter plaatse, waar Willem de Ver overaar Engeland binnenviel, maar omdat zij schapen van zeer goede kwaliteit zijm (wordt vervolgd) Sandwich in 1014 Engelands beroemde en grootste havenstad! Winston Churchill inspecteert troepen in een der oude losten ven Bngelands Stormhoeh. i Hier stond vroeger het Hof van Shepway, dat waakte over de rechten en voorrechten der Cinque Ports.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11