IS RUDI LIEBRECHTS FAVORIET VOOR EUROPESE TITEL Scandinavië schrikt van tijden op 1500 m. iM i Keres, Larsen en Portisch delen de eerste plaats BOKSRAADSEL NA 44 JAAR OPGELOST L VRIJDAG 10 JANUARI 1964 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 Rudi Liebrechts wordt sedert donderdag in Scan dinavië beschouwd als een van de favorieten voor de op 18 en 19 ianuari a.s. in Oslo te houden strijd om de Europese schaatstitel. Met ontzag heeft men in het hoge noorden kennis genomen van de tijden waarmee de Vlaardinger woensdag en donderdag in Hamar voor de tweede achtereen volgende maal winnaar werd van de strijd om de Elisabethbeker, het officieuze Nederlandse kam pioenschap. Die tijden logen er bepaald niet om. Na op de eerste dag reeds iedereen verbluft te hebben door de 5000 meter te rijden in 7 min. 44,2 sec., deed Liebrechts het op de 1500 en 3000 meter nog eens dunnetjes over. Bood zijn 4.34.5 op de drie kilometer nog betrekkelijk weinig ver gelijkingsmateriaal, aangezien deze afstand geen onderdeel vormt van de wedstrijden om de Euro pese en wereldtitel, de 2.11.1 op de 1500 meter deed dit des te meer. Hoe hard er momenteel door vooral de Russen en de Noren ook gereden wordt, deze tijd is dit seizoen nog door niet één Euro peaan G|p de klokken gebracht. Slechts op de snelle ijspiste in Colorado Springs bleven enkele Amerikanen er tot dusver onder. Verkerk op internationaal niveau Niet alleen de naam Liebrechts wordt momenteel in Scandinavië met ont leg genoemd, want nog enkele Nederlanders trokken in Hamar de aan dacht door zeer scherpe tijden te laten noteren. Cees Verkerk, vorig jaar nog vrijwel onbekend buiten Nederland, maakte op de 1500, 3000 en 5000 meter tijden van internationaal formaat. De sprint van de Zuidhollander Iaat nog wel iets te wensen over, doch zijn 2.12.4 op de schakelafstand, de 1500 meter, Is des te sterker, evenals zijn 4.38.4 op de drie en zijn 7.51.7 op de vijf kilometer. Arie Zee IS terug Behalve de prestaties van dit twee tal was er voor Nederland in Ha mar nog meer reden tot vreugde. In de eerste plaats bevestigde Arie Zee op de tweede dag van de wed strijden in Hamer dat zijn oude vorm langzaam maar zeker terug keert. De tijd van 8 min. 04.0 sec. op de 5000 meter had hier reeds r# gewezen, de 1500 en de 3000 meter toonden het echter nog duidelijker aan. Op beide afstanden werd Arie derde achter het superieure duo LiebrechtsVerkerk met tijden van respectievelijk 2.13.5 en 4.41.8. Voorts kwamen ook Ard Schenk en Peter Nottet weer goed oor Je dag, al ondervond de laatste de te rugslag van zijn fraaie prestatie op de 5000 meter. Met vier rijders die op de 1500 meter onder de 2 min. 15 sec. bleven en met niet minder dan zes man die de 3000 meter binnen de vijf minuten' reden, bewees Neder land in Hamar dat het momenteel over een aantal voortreffelijke rij ders beschikt. BEHULPZAAM De omstandigheden waren gister iets minder gunstig. Er was meer bewol king en af en toe viel er wat sneeuw maar er was geen wind, bij een tem peratuur van vier graden onder nul De ijspiste lag er echter, dank zij de zorgen van het zeer behulpzame baanpersoneel, weer voortreffelijk bij. Dat goede tijden beslist wel tot de mogelijkheden behoorden bewe zen de uitslagen. WILLY VERSLAAT „GRISHIN" De dames Willy de Beer en Carry Geijsen kruisten de wapens zowel op de 1000 als op de 3000 meter. Op deze laatste afstand kwam vooral Willy de Beer tot een goede prestatie met een tijd van 5 min. 27.5 sec. Op de 500 meter, die eergisteren verreden werd, maakte de verliezer van gisteren Carry Geijsen, echter zo'n uitsteken de tüd, dat een enthousiaste Dick van Rijn in z(jn „sportparade" voor de radio al sprak over Carry „Grishin". In een 500 meter-rit voor sprin ters toonde Henk van der Grift zich sneller dan Klaas Rennes. De tijden waren resp. 42.4 en 42.9 sec. De resultaten van de dames: 1000 meter: 7 Willy de Beer 1.41.5. 2. Carry Geijsen 1.42.3. 3000 meter: 1. Willy de Beer 5.27.5. 2. Carry Gaijsen Ó.43.6. Heren: 1500 meter: 1. Rudi Lie brechts 2.11.1. 2. Cees Verkerk 2.12.4. 3. Arie Zee 2.13.5. 4. Ard Schenk 2.14.9. 5. Peter Nottet 2.16,4. 6. Piet Modder 2.18.8. 7. Jan Halfweeg 2.20.0. 3000 meter: 1. Liebrechts 4.34.5. 2. Verkerk 4.38.4. 3. Zee 4.41.8. 5. Schenk 4.46.9. 6. Modder 4.48.1. 7. Halfweeg 4.51.0. Eindklassement: 1. Liebrechts 180.270 p. 2. Verkerk 182.603 3. Not tet 184.770. 4. Schenk 185.164. 5. Zee 185.267. 6. Halfweeg 189.267. 7. Mod der 189.694. 1 B i^STOP 't helpt en RED BAND *t Is lekker - ROOSENDAAL moment afzei. Indien alle betrokke- fam. Pieterse (Meerburg) en de fam. nen akkoord gaan, zal Stadhuis deze Linnenbank (Eclair) met mej. de wedstrijd en die tegen NIVO nog Vrind en voor Eclair A. Smit als moeten spelen. Intussen heeft Stad- enige outsider. De fam. Pieterse trok huis nog een kans op het kampioen- in al'le partijen aan het langste eind. schap in zijn afdeling. In het algemeen heeft het Leidse badminton dit jaar een succesvolle In de ontmoeting Racketeers 2- competitie gehad. Alleen Veglo 1 de- Veglo 3 zorgden de heren voor de gradeerde uit de landelijke tweede nodige spanning. J. Oudshoorn ver- klasse en bovendien eindigden Rac- sloeg J. Broekhof (Veglo) met de keteers in hun afdelingen in de on merkwaardige cijfers 1-15, 15-1, 15-4, derste gelederen. Meerburg 1 en terwijl de jeugdige T. v. Wijk (Veg- Smash 1 werden kampioen in de lan- lo) J. Overvliet met 15-11, 17-14 de delijke derde klasse; de Leidse Shut- baas bleef. In de damespartij bleken teliers bezetten een eerste plaats in 'mej. v. Gemeren en mej. Eduard Veglo te sterk voor mej. Kramers de tweede klasse district en in de eerste klasse heeft Stadhuis nog een mevr. Peeters (Racketeers). Beide kans op een kampioenschap. Smash ploegen wonnen ieder een mixed in 4 werd kampioen in de herencompe- drie games, het heren- en het dames- titie. Racketeers 1 en Veglo 3 behaal- dubbel gingen naar Veglo. den in hun afdelingen een eervolle De wedstrijd Meerburg 2-Eclair tweede plaats, de overige teams ein- was een gezellig onderonsje tussen de digden in de middenmoot. Competitie Leidse Schaakbond (Advertentie) BADMINTON Stadhuis maakt nog kans op kampioenschap Nog drie wedstrijden werden in deze laatste competitieweek ver speeld. Veglo 3 versloeg Racketeers 2 met 6-2, Meerburg 2 bleef met 8-0 de baas over Eclair, en LUSV ver loor met 6-0 van NIVO 3. De ont moeting Smash 3-Stadhuis ging niet door, omdat Stadhuis wegens ziekte van mej. Diepstraten op het laatste Voor de tweede klasse B speelden in Leiden Leithen I en het tweede team van de Alphense schaakclub tegen elkaar. Leithen, dat zijn cracks Bey, Boekooi en Galj aard moest mis sen, zag niettemin kans tegen de Al- phenaren die ook met invallers speel den, maar o.i. niet verzwakt waren, tot een forse zege te komen. Dit be tekent, dat Leithen als enig team wellicht Philidor III nog kan bedrei gen, en in ieder geval de tweede plaats zal opeisen. Gedetailleerd: LeithenAlphen II 1 J. Koetir. M. Buyzert 14; 2 L. Groenendijk (res.)D. Kenbeek \iVs; 3 P. J. PlanjerP. L. Wage naar J, 2Va; 4 F. TelengA. D. Kar dol 10; 5 J. A. F. PlanjerN. E. Plantfeber \4Va; 6 C. J. Verbiest HOOGOVENTOERNOOI BEVERWIJK A. Post (res.) 10; 7 M. J. de Bock W. v. d. Roest 10; 8 J. v. Leeuwen A. Koeleman 10; 9 N. P. Lange- rak (res.)Th. Aussems (res) \4 Va; 10 Th. v. d. Zon (res.)C. de Bruin (res.) \4Va. In klasse 3A leidt Sassenheim II tegen Voorschoten II voorlopig met 4Vi2Va. Een (waarschijnlijke) zege van Sassenheim houdt de Bollenstre- kers nog steeds in het kielzog van koploper „Black and White". Voorschoten IISassenheim II: voorlopig V/i4'/a. 1 M. SëgaarP. de Clerq afg.; 2 C. v d. VoorstF. v. Dijk 01; 3 N. Se- gaarG. Bouwmeester afg.; 4 G. Hat- tinkC. v. Nieuwkoop 0—1; 5 B. MaatC. H. Erbrink 01; 6 C. Kras C. Clement 10; 7 J. BoxmanJ. Zondervan 01; 8 J. v. d. BergJ. v. Rijssel afg.; 9 J. KempJ. Huizer \4 Va; 10 J. de BruinC. Staring 10. Donner verloor van Portisch de ZEILEN De 12-Voets-jol 50 jaar oud Zoals wij reeds eerder meldden zal dit jaar het feit worden herdacht, dat de 12-Voets-jol vijftig jaar gele den voor het eerst op de Nederlandse plassen verscheen. Dit feit zal niet onopgemerkt voorbijgaan, want de Nederlandse Jollen Organisatie heeft de klassegenoten reeds warm ge maakt voor de herdenking, welke o.m. zal worden gevierd met jubi leumwedstrijden, welke gehouden worden op de Kagerplassen, in aan sluiting op de jaarlijkse Kaagweek. In de tweedaagse wedstrijden, welke daarvoor gehouden zullen worden, zal o.m. een wedstrijd wor den georganiseerd voor hen, die een" of meerdere jaren kampioen zijn ge weest. De heer J. J. van 't Hoogerhuys, secretaris van de 12-Voets-jollen Or ganisatie, zond ons een lijst met na men van hen, die in enig jaar het kampioenschap op hun naam brach ten. Niet alle namen zijn hem bekend, zodat hij een beroep doet op degenen, wier namen in onderstaande lijst ont breken, dan wel op hen, die iets meer van de kampioenschappen in deze klasse afweten. De eerste kampioen in de 12- Voets-joLlen zal helaas niet van de partij kunnen zijn. De eerste litel werd nl. behaald door de heer C. H. Hin, die reeds lang is overleden. De verdere lijstvan bekende kampioe nen ziet er als volgt uit: W. de Vries Lentsch '24. '25, '26, '27; A. L. J. Maas '29, '30, '33; P. J. J. Huijbers '31, '32; P. H. R. Borger - hoff Mulder '34, '35; E. G. v. d. Stadt '36; D. M. J. Kagchelland '37; Th. v Helvert '38; M. Kagchelland '40; K. G. Ldema '41; A. Zegers '50; J. N. v. d. Stadt '51; E. J. Holtrop '52, '57; L. R. Koopmans '53; A. W. Reyers '54, '55, '56, '58; J. J. v. 't Hooger huys '59; F. L. Plantenga '60; L. Hommels '61, '63; mevr. M. E. Plam- tenga-Tims '62. Zoals men ziet ontbreken er en kele jaren in deze lijst. Wie hier over bijzonderheden weet, gelieve dit te melden aan de heer J. J. v. 't Hoo gerhuys, Aug. Janssen weg 49a, Baarn. Het hockeyteam van Groot Brit- tannië is er in geslaagd na zes ach tereenvolgende nederlagen de serie wedstrijden in India met een gelijk spel af te sluiten. In de zevende en laatste testwedstrijd tegen India werd het in Madras 00. SCHAATSENRIJDEN VALER KAPLAN WINT SPRINTKLASSEMENT De Rus Valeri Kaplan is winnaar ge worden van de schaatswedstrijden over 500 en 1500 meter, die donderdag in Skiën (Noorwegen) werden gehouden. Kaplan was de snelste op de 500 meter in 41.6 sec. en werd op de 1500 meter in 2.15.0 tweede achter de Noor Per Ivar Moe, die een tijd maakte van 2.14.3. De uitslagen waren: 500 m.: 1 Valeri Kaplan (Rusl.) 41.6 sec.: 2 Alv Gjestvang (Noorw.) 41.9 sec.; 3 Hroar Elvenes (Noorw.) 42.0. 1500 meter: 1 Per Ivar Moe 2.14.3; 2 Valeri Kaplan 2.15.0; 3 Willy Haugen 2.15.3. Eindklassement: 1 Kaplan 86600 p.; 2 Elvernes 87.533 p.; 3 Moe 87.867 p. Sommige rijders namen niet deel aan de 1500 meter, maar aan een wedstrijd over 5000 meter. Deze leverde een zege op voor de Zweed Jonny Nilsson in de tijd van 7 min. 52.5 sec. De Canadees Paul Enock werd tweede in 8.11.7. RUS ANTSSON SNEL OP 1500 EN 5000 METER Niet alleen onze landgenoot Rudi Lie brechts was donderdag zeer snel op de 1500 meter. Iri Tsjeliabinsk maakte de Rus Antsson, die dit seizoen al vaker de aandacht op zich heeft gevestigd, een tijd van 2 min. 11.2 sec., waarmee hfj dus maar 0.1 sec. boven de tijd van Lie brechts bleef. Ook op de 5000 meter boekte Antsson een goed resultaat. Hij reed deze af stand in 7 min. 52.6 sec. Slecht begin voor Nederland van Lage-Landenwedstrijd De jaarlijkse lage landenskiwed- strijd tussen vertegenwoordigers van Engeland, België, Denemarken en Nederland is donderdag te Val d'Ise- re (Franse alpen) begonnen met de slalom. Buiten mededinging kwamen dit maal enkele Spanjaarden uit. Voor Nederland was het 'n triest begin. De hoogst-geklasseerde Neder lander werd Remy Janssens van der Sande, die met een achtste plaats ge noegen moest nemen. In het landenklassement bezet Ne derland na de slalom de viérde en laatste pl-aats. Winnaar van het eer ste onderdeel wend de geroutineerde Brit Tom Kun son Palmer, die het 180m lange parkoers, waarin 45 poortjes waren geplaatst, tweemaal aflegde ki de totaile tijd vam 73,02 sec. Jammer was het, dat Peter Lu- kowski, de oud-kampioen van Neder land, in de eerste manche ten val kwam en daardoor kansloos werd voor een hoge klassering. Wel maak te hij in de tweede manche met 35,60 sec. de beste tijd van de dag, doch dat kon niet voorkomen dat hij in de algemene rangschikking slechts 21ste werd. OLYMPISCHE SPELEN WINTERSPELEN GERED HET SNEEUWT... Tirol was donderdagavond in feest stemming. De Olympische Winterspelen van Innsbruck, die over nog geen drie weken beginnen, schijnen te zijn gered. Kort nadat de duisternis was gevallen begon het in Seefeld, waar een groot deel der Noorse ski-nummers moeten worden verwerkt, te sneeuwen. Eerst, bij twee graden onder nul, slechts schaarse vlokken, doch later werd de sneeuwval heviger, zodat de groene weiden en de bomen spoedig onder een wit dek verborgen waren. Enthousiast was ook het organisatie comité van de spelen, toen de eerste berichten over sneeuw uit Seefeld bin nenkwamen. Uitgebreid werden de weerrapporten bestudeerd. „De sneeuw zou komen. We wisten het allemaal", zei een van de officials met een lach, „De wolken zullen deze kant opdrijven en morgen zal ook rond Innsbruck de sneeuw wel gaan vallen, zodat ook de alpine nummers zijn gered. Overigens, zouden er ooit winterspelen zijn georga niseerd zonder dat er vele weken te voren bijna dagelijks meldingen werden gedaan, dat sneeuwgebrek de Olympi sche plannen in de weg zou staan Waudelsportprogramma kring Leiden en Omstreken De Wandelkrirug Leiden en Om streken heeft na overleg met de aan gesloten verenigingen de navolgende wandeltochten op het programma voor 1964 geplaatst: 21 en 22 maart: Sleutelstad-wan deltochten, te organiseren door de WSV „Willen is kunnen" te Leidien; 11 en 12 april: 6de bloembollenitocht, te organiseren door de WSV „DVO" te Hiillegom; 30 april: Oranjewandel tocht te Leiden, te organiseren door de vereniging „Koninginnedag", de LJA en de Wandelkrimg; 9 mei: 5de Bevrijdingstocht, te organiseren door de WSV „Semper Avaniti" te Alphen a. d. Rijn; 16 t/m 18 mei: 4de Rijn en Gouwemarsen, te organiseren door de WSV „Op Goede Voet" te Alphen a. d. Rijn; 29 mei: 3de Plassennacht- tocht (60 km), te organiseren door de WSV „WIK" te Leiden; 5 en 6 sept.: 8ste Rijnstreekwamdettochten, te or ganiseren door de WSV „Op Goede Voet" te Alphen a. d. Rijn; 10 okt.: 6de Hutspottocht-Leiden, te organi seren door de WSV „Zwieten"; 14 nov.: 8ste St. Nicolaastocht, te orga niseren door de WSV „Op Goede Voet" en „Semper Avamti" te Al phen a. d. Rijn. MILITAIREN VERSLOEGEN GVAV Het Nederlandse militaire voetbal team heeft donderdagmiddag voor 1500 toeschouwers te Zuidlaren in een oefen wedstrijd de eredivisieclub GVAV met 61 verslagen. De ruststand was 21. Voor het militaire team scoorden links binnen Geurtsen (2x), linksbuiten Le- fering (2x), rechtsbuiten Vrauwdeunt en middenvoor Nun inga. Voor het te gendoelpunt zorgde Koeman. De Nederlandse militairen komen woensdag op het Spartaterrein te Rot terdam uit tegen Marokko in de eerste ronde van het militaire voetbalkam pioenschap. zware probleem loste daarna prachtig op. De tijclnoot speelde weer een gro te rol. Op de eerste plaats voor v. d. Berg, die tegen Parma een behoor- lüke stand had, doch evenals in Drie vooraanstaande grootmeesters de Mrste 0nto0etine te veel van hebben na twee ronden de leiding ge- de ltle v jujst het nomen, mede ten koste van groot- bük da, vee, werd ver. meester Donner. Hoewel een derge- ei3t Rij raakte een hellend vlak lgke ontwikkeling Mj een toernooi- da, rif d eindigde begin over het algemeen niet al te utetelgen van de partijen van veelzeggend is zou het m ;|^_t jï^eyal de tweede ronde in de grootmeester- groep luiden: HET JEUGDTOERNOOI TE GRONINGEN. De Belg Van Herck, met een half punt hekkensluiter, dreigde donder dagavond in de achtste ronde van het internationale jeugdschaaktoer nooi te Groningen voor een grote sensatie te gaan zorgen en leider Hongaar Sloth te verslaan. geen opzien baren als de winnaar tot dit trio behoorde. Voor Nederland was de overwin- - -5 v nimg vam Portisch op Donner een }"J. Poëtisch Hong )-Donner (Ned teleurstelling. Er wordt ki Bever- 1-0, De Rooi (Ned.)-Filip (Tsj.) 0-1, teleurstelling. Er wordt in Bever wij'k gehoopt op een reprise van Don- prestatie in het vorige Hoog oventoernooi. toen hij fraai winnaar Bobostov (Bulg.)-Kerés (Rusl.) .0-1 werd. In de donderdag gespeelde ont- Dengyel (Hong.)-Darga W.-Dld.) moeting een normaal-variant van -:v het Nimzo-Indisch werden vroeg- 0-1 tijdig de dames geruild, zodat „de Na twee ronden luidt de stand: 1 oppervlakkigen" al op remise reken- Keres, Larsen en Portisch allen 2 p., den. In deze fase deed zwart echter 4 Ney 1 p. 1 afg. partij, 5 Parma een riskante pionzet op de dame- 1 p. (uit 1 partij), 6 Donner en Filip 1. vleugel met als gevolg, dat hij een beiden 1 p.. 8 Darga p. 1 afg. 3. onherstelbaar zwakke pion op b6 partij, 9 Lengyel y p. (uit 1), 10 v. 4. kreeg, benevens een bijna totaaü pas- Scheltinga 0 p. 2 aifg. paftijen, 11 5. sieve stand. Het overigens technisch Ivkov 0 p. 1 afg. partij (uit 1), 7. 12 Bobotsov 0 p. 1 afg. partij, 13 8. TAFELTENNIS Rooi 0 P- (uit 1), 14 v. d. Berg, 9. Lange tijd had Van Herck het beste van het spel, maar toen hij de juiste voortzetting miste kreeg de Deen toch nog de kans een vol punt te veroveren. Robbie Hartogh had het gemakke lijker. Wel kwam Antunac wat beter uit de opening, doch de Zwitser over zag een combinatie van de taktisch sterke Hartogh en gaf, na zijn dame verloren te hebben, ontmoedigd op. De uitslagen van de partijen van de achtste ronde zijn: t /T-» tv t iui ex3 i Van Herck (Belg.)Sloth (Den.) Larsen (Den.)-Dunkelblum (Belg.) jq Hartoch (Ned.)Antunac Z.-Sl.) 1—0. rr a tat a xt /d i i n i Hubner (W.-Dld)Noorda (Ned.) Zuudema (Ned.)-Ney (RusL) 0-1, jq Harris (GB)Scholl (Ned.) 10. j t> /*r j t, ,r* Cederquist (Den.)Eichhorn (Zwit v.d. Berg (Ned.)-Parma (Z.- serland) Afgebroken partij uit de zevende ronde: SchollHubner V*1 Na de achtste ronde luidt de stand: Hartoch en Sloth beiden 6'p. Hubner 6 punten. Harris 5 punten. Noorda en Antunac beiden 4 p. Scholl 3'i't p. Cederquist 21lt p. Eichhorn l'/s p. v. Scheltinga (Ned.-Ivkov (Z.-Sl.) Nog geen inschrijving van Bert Onnes WRAAKOEFENING? Dunkelblum en Zuidema allen 0 p. 10. Van Herck 1' BERT SCHOOFS EN WALTER MALLENS BENJAMINS VAN „JEUGD"-T0ERNO01 Jeugd! Dat is een van de opvallen- Wordt hiermee niet bewezen, dat de dingen die in hef oog vallen bij hel tafeltennis in Nederland mee om- het doornemen van de samenstelling hoog is gegaan, dat het tempo en de De kans bestaat, dat de Amster- van het veld, dat over enkele dagen kwaliteit zijn opgeschroefd en dat de damse tafel tenniscrack Bert Onnes in Leiden zal strijden om de NTTB- zondag niet aanwezig zal zijn in Lei- Cup. Enkele jaren geleden nog wa den bij de wedstrijden om de NTTB- ren er genoeg achter-twintigers en Cup. rijpe-dertigers, die zich aan de top jeugd reeds „top" waren, maar deze Onnes, die door de Bond geschorst handhaafden. Hoe lang is het immers 2 spelers moeten eigenlijk als buiten is voor internationale ontmoetingen geleden dat Jan Hogendoorn. Gom- beentjes worden gezien, waarmee be heeft blijkbaar als wraakmaatre- polman en zelfs Stoop of v. Zoelen doeld. talenten gel niet gereageerd op de uitno- nog bij de favorieten hoorden? diglng voor de „Leidse" achtkamp. Als Onnes inderdaad verstek laat In de Stadsgehoorzaal zal zondag 0 gaan, wordt hij vervangen door de geen der deelnemers bij de heren eerste viool spelen? We geloven nog Smash-speler Carel Deken. Frans althans de 25 bereikt hebben Bo- van niet. Onnes. Schoofs^ Bakker en Schoofs en Gerard Bakker worden vendien zijn Mallens (Wibo) en Bert mogelijk ook Colthof zijn dé kans- clan de grootste kanshebbers voor de Schoofs (Nedlloyd) met hun 18 jaar titel. nog volop „tiener". jeugdtraining succesvol is? Natuurlijk, we moeten weten, dat Onnes en Gimbel ook in hun prille 18 karaats, die later toch niet helemaal zouden door breken. .Gaat de jongste jeugd zondag de hebbers, maar het klasseverschil met de anderen zal gering zijn. Een waag, die boikslief- hebbers vele jaren heeft bezig gehouden is maandag in het Ameri kaanse sportblad „Sports Illustrated Magazine" be antwoord. Die waag luid de: Hoe kon Jack Demp- sey. toen hij in juli 1919 de fysiek veel sterkere Jeff Willard de wereldtitel Ln het zwaargewicht ontnam, zijn tegenstander in drie ronden zo snel bot overga ve dwingen? In een artikel, waarmee het sportblad de me moires van de vorig jaar overleden Jack „Doe" Keams, destijds manager van Dempsey, publiceert, zegt Kearns, dat. hij de om zwachtelde handen van zijn pupil met giiips verhard had. 1^earns schrijft, dat hij kort voor het titelge vecht, dat 4 juili 1919 in Toledo (Ohio) werd ge houden, Dempsey's handen had gezwachteld met een mengsel van gips en ver band om zeker te zijn van een weddenschap om 10.000 dollar. Kearns had namelijk gezegd, dat Deanpsey door k.o. in de eerste ronde zou winnen. Het gevecht duurde even wel drie ronden en Kearns, die tien tegen een had ge wed, verloor 1000 dollar. earns zegt verder in zijn memoires. dat Dempsey onkundig was van hetgeen er met zijn handen was gedaan en dus stander zo toegetakeld, als hij met Willard deed in de eerste ronde. Er zijn mis schien mensen, die 2ich af vragen hoe het mogelijk was, dat Dempsey niet wist dat zijn handschoenen „ge laden" waren. Toch is dat niet verbazend. Hij was jong en de dag van 't titel gevecht was een van de Gipshanden vellen kampioen ooik volkomen onschuldig is aan het gebeurde. Dempsey's oud-manager schrijft verder: „Ik had moeite om een glimlach te verbergen, toen wij in de ring werden geroepen. El ke klap, die klonk alsof men met een hamer een watermeloen vermorzelt, veroorzaakte bij Willard bulten of verwondingen Zijn gehele carrière heeft Dempsey nooit een tegen- meest opwindende uit zijn tot dan toe „hongerige" le ven. Tot de gong ging en het gevecht begon was Dempsey als gehypnoti seerd. Na de wedstrijd, toen ik zijn bandages brak en ze Het verdwijnen, was hij zo sprakeloos, dat hij wereldkampioen was ge worden dat je hem zelfs met een hamer op 't hoofd had kunnen slaan, zonder dat hij met zijn ogen ge knipperd zou hebben" r\empsey, die thans eige- naar van groot restau rant in New York is, gaf als commentaar: „Ik zweer bij het heil van mijn vrouw en kinderen dat er niets van waar is wat Kearns schrijft". De 82-jarige Willard ver telde -Sports Illus trated: „Ik ben blij. dat Kearns toch nog zoveel man is dat hij het toegeeft. De eerste keer, dat Demp sey me raakte, wist ik dat zijn handschoenen geladen waren. Hij haalde me ze ven," misschien acht maal neer. Ik weet .het niet meer precies. Maar iedere keer als hij me trof, voelde ik mijn botten kraken. Ik ben beroofd door de koning van de dieven, dat kan ik wel van Kearns zeggen. Niemand heeft me ooit k.o. geslagen. Maai- in dat ge vecht was ik blind. Ik was volkomen groggy door de klappen die ik kreeg met cementen blokken. Mijn gelaat was volkomen ge broken en mijn hoofd ge kraakt."

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9