TWEEDE NET OVER 6 WEKEN VAN START? SPOORWEGEN VERWACHTEN VOOR'63 EEN SLUITENDE REKENING 125 Jaar N.S. Parlementsleden deinden, zongen en klapten 1839 1964 ONTSLAG VAN RECHTSVERVOLGING IN MOORDZAAK ROZENBURGSE BAKKER WEER PRATEN VLIEGEND PERSONEEL KLM WIL VRIJDAG 10 JANUARI 1904 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Maar de spoorkaartjes zullen dan iveer duurder moeten tvorden De Nederlandse Spoorwegen verwachten voor het jaar 1963 een nagenoeg sluitende rekening. Dit is te danken aan het feit, dat de ontvangsten, die in het afgelopen jaar rond 600 miljoen gulden bedroegen, ongeveer 54 miljoen hoger zijn geweest dan die van 1962 toen het bedrijf een verlies van 29 miljoen gulden leed. De president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, die dit gistermiddag op de Nieuwjaarsbijeenkomst mededeelde, zei verheugd te zijn een naamloze vennootschap te vertegenwoordigen, die het naar omstandigheden in 1963 redelijk goed is gegaan. Die omstandigheden waren in de eersta. plaats de barre winter met zijn weliswaar groot vervoer, maar ook zeer hoge kosten. Voorts de moeilijke positie van de spoorwegen op de arbeidsmarkt, de ge ringere tariefverhogingen dan werden gevraagd en de voortgaande opmars van de auto. De situatie van een sluitende rekening hopen de spoorwegen ook dit jaar te kunnen bestendigen en mogelijk zal dan ook weer een zeer bescheiden beloning van rond 12 miljoen gulden van het ge- investeerde kapitaal kunnen worden verkregen. De heer Lohmann noemde evenwel voorwaarde daarvoor, dat de bij de minister van Verkeer en Waterstaat ingediende voorstellen voor tariefverhoging worden aanvaard. Met de invoering daarvan is men reeds negen dagen achterop. De vorige tariefverhogingen voor goederen en reizigers zijn, aldus de NS-president, in het algemeen met begrip ontvangen. Het aantal reizi gerskilometers is, ondanks de tarief- verhogingen, in 1963 gestegen met 0,5 procent terwijl het goederenver voer met drie miljoen ton steeg en men voor het eerst in de geschiedenis Op feestconcert De feestelijke herdenking van 500 jaar Staten-Generaal vond gister avond een welhaast Bourgondisch getint slot in het gebouw' van de Tweede Kamer. In de glazen fon kelden de wijnen van Moezel, Saar en Ruwe, uit de grensgebieden van het oude Bourgondische Rijk van Philips de Goede. De koninklijke militaire kapel, o.l. v. kapitein R. van Yperen, gaf in galatenue in de vergaderzaal van de Tweede Kamer een concert voor de leden van de verenigde vergadering en hun gasten, dat klonk als een klok. Zij deinden en zongen en klapten mee met bekende marsen, galops en passo dobles en juichten de popu laire, gekolbakte grenadiersmuzikan ten uitbundig toe. Kamervoorzitter Van Thiel stond hoffelijk zijn zetel af aan zijn oudste collega, de voor zitter van het Luxemburgse parle ment, de heer Bech. Een uniek feit in de 500-jarige ge schiedenis van de staten-generaal, zo vond menig kamerlid, harmonie en vrolijkheid zonder wanklank. Parkeren bij de trein. Voor de aansluiting van de perso nenauto op de trein zijn, aldus de heer Lohmann goede parkeervoor zieningen, respectievelijk taxi- en busstandplaatsen noodzakelijk. De spoorwegen hebben in een aantal plaatsen het afgelopen jaar de sta tionsvoorpleinen verbeterd en in tal van plaatsen wordt intensief met de gemeentelijke instanties overleg ge pleegd over het aanbrengen van der gelijke verbeteringen. Over de beveiliging zei de NS-pre sident vervolgens, dat ook in het af gelopen jaar is voortgegaan met het plaatsen van automatische knipper lichtinstallaties. Verdere verhoging wordt nagestreefd, maar de spoor wegen zijn aan het mogelijke gebon den. Tenslotte deelde de heer Lohmann mede, dat ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de spoorwegen dat op 19 september zal worden ge vierd, door de P.T.T. twee bijzondere postzegels zullen worden uitgegeven, térwijl voorts tal van manifestaties in den lande zullen worden gehou den, waarin de spoorwegen centraal zullen worden gesteld. Via particuliere bron is bij de lucht machtstaf in Den Haag bericht ont vangen dat restanten van een vlieg tuig zijn gevonden in het gebied van West-Iran, waar op 28 juni 1962 een Dakota-transportvliegtuig van de Ko ninklijke Luchtmacht is verdwenen. De Nederlandse luchtmachtstaf heeft contact opgenomen met de In donesische autoriteiten om na te gaan of de nu gevonden restanten inder daad van de zoekgeraakte Dakota zijn. Thans staat daarover nog niets vast. Het toestel verdween, met een be manning van vier personen en vier passagiers, op een vlucht van Merau- ke naar Biak. Ondanks intensief zoe ken is er toen niets meer waargeno men. Bij de passagiers bevond zich de echtgenote van een officier van de Kon. Marine met een baby, alsmede een Nederlandse militair als bewaker van een infiltrant. De familieleden van de passagiers en van de leden der bemanning zijn, onder het voorbehoud dat nog geens zins vaststaat dat het hier gaat om restanten van de Dakota, op de hoog te gesteld. Z. Em. kardinaal Alfrink heeft donderdag in Utrecht zijn nieuwjaars receptie gehouden. Onder de velen, die hun opwachting kwamen maken, was ook dit groepje verkenners van de Kardinaal Alfrink-troep" uit Maarssen, dat hartelijk door de aartsbisschop werd ontvangen. van de spoorwegen in ons land, de 30 miljoen ton grens heeft overschre den. Personeel'. Sombere geluiden liet de heer Loh mann horen over het personeelsbe stand. Het personeelstekort bedraagt op het ogenblik rond 1250 man. Het ongunstigst is de situatie in de dis tricten Amsterdam en Rotterdam waar tekort is aan rangeer-, stations- en wegonderhoudspersoneel. Ir. Lohmann gaf een opsomming van vele vernieuwingen in het afge lopen jaar. Er komen nog verbete ringen wanneer straks de nieuwe dienstregeling van kracht wordt. Overwogen wordt een sneltrein tus sen Groningen en Den Haag in te leggen ter verkrijging van een snelle verbinding in de morgen-, respectie velijk de middaguren. De bekorting zal in beide richtingen 21 minuten bedragen in vergelijking met de uur- sneldienst. H/f/lpr h(>rilll1f>rt rirh R ontslag van rechtsvervolging, we- LFUUCr nvruuivri ZICU gens ontbreken van schuld, opname in een psychiatrische inrichting, voor lopig voor de tijd van één jaar en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Kort na de zitting deed de recht bank uitspraak. Mr. Brunner zei dat de bakker niet strafbaar kon worden geacht, omdat de feiten hem niet konden worden toegerekend. Hij zal maximaal één jaar in een inrichting worden verpleegd. mets van motieven „Pantoffelheld" won het pleit Frangoise Dior, de echtgenote van de Britse nazileider Colin Jordan die enkele dagen gele den haar echtgenoot verliet omdat zij hem te „verburger lijkt" vond, is teruggekomen van haar besluit om echtschei ding aan te vragen. Hiertoe heeft Jordan haar kunnen over halen, toen hij haar naar Pa rijs was gevolgd. Toch zal zij voorlopig nog in de Franse hoofdstad blijven om, naar zij verklaarde, de „kwestie van de verdediging van het blanke ras" te bestuderen. Bisdom Haarlem Benoemingen Mgr. dr. J. A. E. v. Dodewaard, bisschop vain Haarlem, heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de h.e. heren G. v. d. Burg en mgr. B. de Jonigh als provisores iin tem poral ibus, van de drie diocesane se minaria en heeft benoemd tot hom opvolgers de h.e. heren mgr. J. v. d. Hoogte, deken van Amsterdam, en dirs. Th. Zwartsluis, deken van Haar lem. Hij heeft benoemd tot rector van Huize Buitenveldert te Amsterdam, de w.e. heer H. Kaandorp; tot kape laan aan het Begijnhof, de w.e. heer A. v. d. Boogaard; tot kapelaan aan het O. L. Vrouwegasthuis, de w.e. heer N. P. Reuze naar, en tot kape laan te Halfweg, de w.e. heer J. P. Suidgeest. Elf arbeiders, die werkzaam waren in een door brand verwoeste bioscoop in Oslo, zijn gisteren om laag gestort toen een steiger het be gaf. Zij maakten een val van twin tig meter en werden met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. „Het moeten voor het jonge knecht je van de bakkerij aan de zuidelijke steiger van het pontveer Rozenburg- Maassluis afschuwelijke ogenblikken zijn geweest toen hij in de late mor gen van de 11e april 1963 de schoon zuster van zijn baas, badend in haar bloed op de hardbetegelde vloer van de bakkerij zag liggen", zo begon gis termiddag mr. I. H. van de Roemer, officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, zijn requisitoir in de zaak tegen de 36-jarige Rozenburgse bakker Jacob R. Uiterlijk onbewogen had R. drie kwartier eerder, ook al naar mr. Van de Roemer geluisterd bij het voorlezen van de dagvaarding, waarin hem moord subsidiair dood slag was ten laste gelegd. De feiten, hoe vreselijk ook, wa ren simpel en stonden volledig vast. Vele maanden geleden al bekende de bakker dat hij zijn 35-jarige schoonzuster Adrie R.B. met een hamer om het leven had gebraohta „Dat gezeur van haar ging me verve len", had hij kort na zijn arrestatie aan de adjudant van de Rijkspolitie in Rozenburg verklaard. Dat zinnetje herhaalde hij nog twee keer; bij het verhoor door de reohter-commissaris en in een gesprek met mr. Van de Roemer. Daarna waren alle herinne ringen aan die rampzalige morgen uit zijn geest vervaagd. Ook gister morgen, tijdens de behandeling van de zaak, kon de president mr. R. J. Brunnen geen herinnering meer bij hem wakker roepen. Gestoord. De verklaringen van prof. dr. J. Kloek, geneesheer-directeur van de Psychiatrische Observatiekliniek in Utrecht waar R. zeven maanden lang is geobserveerd, verduidelijkten de uitspraken van de verdachte. Op een vraag van mr. Brunner of het mogelijk kan zijn geweest dat R zijn schoonzuster met voorbedachte rade om het leven heeft gebracht ant woordde prof. Kloek: „Ik geloof het niet". Hij voegde daar nog aan toe dat de bakker de ten laste gelegde feiten niet kunnen worden aangere kend wegens een geestelijke stoornis1, waarvan het voornaamste kenmerk een „tegen het eigen ik gerichte agressie" is geweest. Uit de rapporten bleek dat de man leed aan religieuze schuldgevoelens. Mr. I. H. van de Roemer eiste tegen Prins Bertil van Zweden zal op donderdag 23 januari a.s. van de Zweeds-Nederlandse Kamer v. Koop handel, Laan Copes van Cattenburch 131 te Den Haag. De openingsplech tigheid wordt bijgewoond door prof. dr. J. E. Andriessen, minister van Economische Zaken, en vele andere autoriteiten. Voorlopig slechts experimenteel De programmacommissaris van de NTS, de heer J. W. Rengelink, heeft vandaag meegedeeld, dat eind febru ari begin maart het tweede televisie net door omroepverenigingen en NTS zal worden benut, zij het nog op ex perimentele wijze. „Het zullen geen verantwoorde programma's zijn, noch technisch, noch programmatisch. Integendeel, het zijn experimentele programma's en daarvan kan men niet verwachten dat ze vlekkeloos zullen zijn". De heer Rengelink zei, dat er ei genlijk een noodverband werd gelegd om toch een tweede kijkgelegenheid te geven. Een volkomen verantwoord programma van 17V5 uur per week over het tweede tv-net is voor 1 ok tober aanstaande onmogelijk. Voorts dient men er rekening mee te houden, aldus de heer Rengelink, dat de ontvangst in het experimen- Zonder daarover te discussiëren heeft de Amsterdamse gemeenteraad gis termiddag besloten de Rivierendaan in Amsterdam-zuid om te dopen in President Kennedy-laan. Vrijwel onmiddellijk na het over lijden vam de Amerikaanse president bereikten het college verzoeken om een straat of plein naiar hem te noe men. Ook in de gemeenteraadsver gadering van 27 november van het vorig jaar werd een suggestie in die richting naar voren gebracht. tele stadium slechts in een beperkt deel van het land mogelijk zal zijn, te weten het centrum en het westen. Niettemin mag men aannemen, aldus de programmacommissaris der NTS, dat in dit gebied twee derde van het aantal televisietoestellen in Neder land staat. De heer Rengelink noem de als mogelijkheid, dat het tweede net gebruikt wordt voor Eurovisie uitzendingen. Geen life-uitzendingen Men heeft reeds contact opgenomen met de Nederlandse bioscoopbond over het gebruik van enkele speel films en met de Duitse en Belgische televisie-instanties om na te gaan welke andere kansen er nog bestaan om het tweede net te benutten. Er wordt ook gedacht aan herhaling van oude programma's. Life-uitzen dingen zullen niet worden gebracht op het tweede net. De minister heeft zijn goedkeuring gehecht aan deze tijdelijke voorzie ning door omroepverenigingen en NTS, al zal een en ander in de vorm van een advies aan de pacificatiecom missie moeten worden voorgelegd. Het plan zal hierop niet stranden, was het oordeel van de heer Rengelink. Hij merkte nog op, dat er tijdens de Olympische Winterspelen in Inns bruck geen mogelijkheid bestaat het tweede net te gebruiken, want het is niet denkbaar in de periode, die mo menteel nog bestaat tot het begin van de winterspelen, met experimenteel gebruik van het tweede net te begin- De Griekse kerk is de enige in Orthodoxe kringen, wel ke zich heeft uitgesproken tegen de toenadering tussen Constantinopel en Rome. Vele Grieks-Orthodoxe organisaties en kerken in Athene hehhen een scherp protest laten horen tegen de „nadelige consequenties van de ontmoeting van patriarch Athenagoras met Paus Paulus VI" Tijdens nachtmissen keuren priesters de zienswijze van de patriarch af, waarbij de kerkgangers „weg met de Paus en weg met Athenagoras" roepen. Foto: bisschop Vassilopoulos van de Moni Petraki kerk in Athene roept zijn gelovigen op „de orthodoxie te beschermen tegen het Vaticaan en de intriges van de patriarch" IN WILDERNIS VAN N1EUW-GU1NEA Is het een Nederlandse Dakota De Nederlandse spoorwegen hebben donderdag in Utrecht een persconferentie gehouden, waarin de plannen voor het komende jaar uit de doeken werden gedaan. Op de bijgaande foto zien we de president-directeur van N.S., ir. J. Lohmann, gefotografeerd tijdens zijn toespra ak. Links de secretaris van de directie, mr. P. R. Leo pold en tweede van link s ir. I. P. Koster. Het vliegend personeel van de KLM, verenigd in de vier categorale bonden van vliegers, boordwerktuig kundigen, pursers en hofmeesters, en die van stewardessen heeft een eer ste stap gezet op de weg naar her vatting van het overleg met de direc tie. Naar eerst thans bekend wordt hebben de verenigingen op 30 de cember een brief aan de directie ge zonden, waarin zij de suggestie doen in een onderhoud na te gaan op welke basis het overleg kan wor den hervat. Deze brief is tevens getekend door een vijfde categorale bond, namelijk die van hoger KLM-personeel. Tus sen de directie en dit niet-vliegend personeel is nooit overleg gepleegd. De vijf categorale bonden hebben op 11 november het vertrouwen in de directie opgezegd en het overleg opgeschort. De besturen van de vijf bonden hebben tot dusver geen antwoord van de directie ontvangen, zo deelde de secretaris van de vereniging van KLM-vliegers op vragen mee. RESTEN VAN VLIEGTUIG

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7