ïrios; [room boter VARA BEANTWOORDT BRIEF VAN MINISTER Scheveningse schippers zenden brief aan reders Eerst rustig VAR A-standpunt overwegen SOMMETJE n extra pakje roomboter DE BRANDKAST IS TERUG visie te ie visie in de boterpot BLIJF BIJ ME MARIANNE! VRIJDAG 10 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „ZO IS HET De VARA heeft gisteren geant woord Gi de dinsdagochtend j.I. ont vangen brief van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, naar aanleiding van een onderdeel van de televisieuitzending „Zo is het Hebt Udit... al gemaakt? voor maar elke week goede gezonde héérlijke toevallig ook nog eens een keer" van zaterdag 4 januari j.I. Over de inhoud van dit antwoord zullen voorlopig geen mededelingen worden gedaan omdat de VARA van oordeel is dat de minister rustig de gelegenheid moet hebben het stand punt van de VARA te overwegen. De VARA heeft in haar antwoord de bewindsman doen weten dat hij in aansluiting hierop nog nader zal worden geïnformeerd over de ge- dachtenwisseling in de hoofdbestuurs vergadering van de VARA die een dezer dagen zal plaats vinden. Daar na hoopt de VARA ook nadere mede delingen aan de pers te kunnen doen. OOK AAN KERKEN Er is ook geantwoord op de brieven, die de VARA heeft ont vangen van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland en 't Moderamen van de Geref. Ker ken. Hun vraag om via de tele visie te getuigen van de motieven, waardoor men zich bezwaard voelt spreekt de VARA wel aan, vooral, wanneer de mogelijkheid blijft een dergelijke getuigenis uit te breiden tot de Nederlandse Hervormde kerk en wellicht ook tot de Rooms Katho lieke Kerk. Na de hoofdbestuursvergadering zal de VARA hierop terugkomen ten einde in gezamenlijk overleg te on derzoeken op welke wijze het verlan gen naar wederzijds begrip het best kan worden verwezenlijkt. Op de voorlichtingsdag van de Ver eniging „De Nederlandse Bloemiste rij" die gisteren in Utrecht is gehou den, zijn de twee jaarlijkse prijzen uit het waarderingsfonds van de ver eniging uitgereikt. De prijzen be staan uit een oorkonde en een be drag van 500. De onderscheidingen werden dit maal toegekend aan de heer J. F. Ch. Dix en de heer J. D. Das (Post- huum). De heer Dix, die in Heemstede woont, is 82 jaar oud. Hij schreef vele artikelen in periodieken voor bloemenliefhebbers, dagbladen en tijdschriften. Ook achttien boèken over bloementeelt en tuinonderhoud voor amateurs. De tweede waarderingsprijs werd posthuum toegekend aan de oprich ter van de lagere tuinbouwschool in Aalsmeer, de heer Das, die in no vember 1963 is overleden. Hij heeft veel gedaan voor het onderwijs. In het afgelopen weekeinde is uit een café, annex distilleerderij aan de Katshoek in Rotterdam een brand kast gestolen. De politie heeft die kast ongeopend gevonden in de kelder van een huis aan de Nieuwe Binnenweg. Daar was de kast heen gebracht door een 20-jarige verkoper uit Oostvoome en een 22-jarige bar keeper uit Rotterdam. Zij schijnen met de inbraak in het café overigens niets te maken te hebben en alleen maar voor de transport van de kast van een sloot langs de rijksweg Rot terdam-Dordrecht (waar de kast aan vankelijk was verborgen) naar de kelder te hebben gezorgd. De eigen lijke inbrekers schijnen voortvluch tig te zijn. Ver weg kunnen zij niet komen want de inbraak bracht hen nog geen 200 op. In de kast zat 4000 maar zij hadden de kast nog niet open gekregen. Rus vindt sacramenten schadelijk voor gezondheid De Russische onderminister van gezondheid, Sjiikin, heeft voor radio- Moskou de doop, de biecht en de vasten voorbeelden genoemd van „verouderd religieus bijgeloof" dat schadelijk is voor de gezondheid. Bij de doop bestaat volgens hem het ge vaar dat baby's een huid-, oor- of oogziekte oplopen, nog afgezien van de grote kans op kou vatten. Bij de bieohit kan de gelovige 'n huidziekte oplopen „omdat de stool van de pries ter, waarmee het hoofd tijdens de (orthodoxe) rite is bedekt, natuurlijk op den duur vuil wordt". Vasten heeft in veel gevallen indigestie tot gevolg, omdat na afloop van 'n vas tenperiode een grote hoeveelheid voedsel wordt genuttigd. Vasten maakt het lichaam ook vatbaarder voor ziekten, aldus Sjikin. Het Russische persbureau Tass melidde intussen eveneens dinsdag, dat drie niet-christelijke feesten in toenemende mate populair worden. Dat zijn voor de bewoners van Si berië het feest van het „afscheid van de Russische winter", voor de Wit- Russen „De kampvuren der partiza nen" en voor de Noondkaukasiërs de „verjaardag van de collectieve boer derij". Om het leven gekomen is gister middag de 24-jarige G. Claessens te Sevenum. Tijdens las werkzaamheden in de broeikas van zijn schoonouders is hij over een draad gestruikeld en door elektrische stroom om het le ven gekomen. Een zware brand heeft gister avond gewoed in de rubberfabriek van de N.V. voorheen Gebroeders Merens aan het Zuiderbuiten Spaar- ne te Haarlem. Met groot materiaal werd het vuur van zes kanten be streden. De kap van het dak is to taal afgebrand en de hal en de in ventaris hebben grote schade opge lopen. op Bedolven onder een stapel hout, die ging schuiven, toen hij enkele planken uit de stapel wilde loswrik ken, is gistermorgen de 49-jarige werfknecht van een Asser houthan del, de heer J. W. Menkveld. Hij liep hierbij ernstige verwondingen op, waaraan hij korte tijd later is be zweken. De heer Menkveld was ge huwd en had vier kinderen. ..HOGERE BESOMMINGEN" De Schippersvereniging „Scheve- ningen" heeft in een brief aan het hoofdbestuur van de reders vereni ging van de Nederlandse Zeevisserij haar standpunt kenbaar gemaakt in zake het conflict dat tussen opvaren den en reders is gerezen. „Ons inziens", aldus de brief, „is de ontevredenheid bij de bemannin gen te wijten aan de lagere besom mingen dan het vorige jaar, ondanks het feit dat de aanvoer aanmerkelijk hoger lag. Het lijkt ons, met voorbij zien van onze persoonlijke belangen, onmogelijk een goede verstandhou ding aan boord te bewaren als bo vengenoemd feit zich zou herhalen. Hierdoor zal voor een goede behan deling van het produkt niet meer kunnen worden borggestaan. Wij wil len u daarom met klem verzoeken die maatregelen te nemen die zullen leiden tot een aanmerkelijke verho ging van de minimumprijzen voor gezouten haring, verse haring en vis. Het moet toch verder geen onmo gelijkheid zijn dat wij te zijner tijd gelijkgesteld worden met onze bui tenlandse collega's, van wie de belo ning uitgaat boven de onze. Ons is bekend dat meerdere van uw leden van mening zijn dat de mogelijkheid om hogere besommingen te maken bestaat. AI zou een hogere besom- Ruim drie maanden nadat zijn zijn vrouw aan de gevolgen van ko lendampvergiftiging bezweek is gis teravond ook de 71-jarige W. J. de Kleuver uit Veenendaal in het streek ziekenhuis te Bennekom overleden. Man en vrouw raakten eind sep tember in hun woning aan de Een- voudlaan te Veenendaal door kolen damp bedwelmd. Mevrouw De Kleu ver overleed kort erop. De man werd sindsdien verpleegd in het streekzie kenhuis te Bennekom. ming wellicht in de toekomst, als de eisen door de werknemers in dit con flict gesteld zouden worden inge willigd, voor de bemanning niet zo'n grote rol meer spelen, voor de ge zagvoerders blijft dit wel het geval. Dit. is de reden waarom onze vereni ging zich heeft voorgenomen er via de organisaties op toe te zien dat het probleem van de besommingen met spoed nader zal worden bekeken". Donderdag De Nederlandse t.v. heeft in de vooravond anderhalf uur welkom be steed aan de nationale herdenking van „Vijfhonderd jaar Staten-gene- raal, een viering, die slechts beschei den in beeld kon worden gebracht. De camera's waren present in de Rid derzaal, waar een gemeenschappelij ke bijeenkomst van beide Kamers der Staten-generaal werd gehouden. We behoeven daarover niets te schrijven, want in verschillende toespraken werd ook de kijker op de hoogte ge bracht. Hij heeft verder kunnen zien de aanbieding aan de vorstelijke be zoekers van gedenkboek en herden kingspostzegel en kunnen luisteren naar fraaie muziek van het ensem ble „Sonata da camera". Joop van Os van de Vara heeft deze reportage van commentaar voorzien. In het aan sluitende avondprogramma van de NCRV heeft de voortvarende bouw- minister drs. P. Bogaers, aansluitend op een eerder uitgezonden program ma van. Nico van Vliet, duidelijke dingen gezegd over de bij het nieuw bouw en 'gestelde problemen: geld, materiaal, arbeidersmarkt, efficiency, planning, productie en. overheid. Hierbij mag worden aangetekend, dat Nico van Vliet in twee uitzendingen veel werk van het behandelde onder werp had gemaakt. Het verdere pro gramma was van meer ontspannende aard, met een vlot gespeeld en door Paul Camraermans geregisseerd to neelstuk over een vliegtocht, waarbij ook Schiphol medewerking had ver leend. Woensdag De onderwerpen van het Avro- programma liepen nogal uiteen, zich bewegend van een grapje in de nieu we Dick van Dyke-show, via een por tret van Plesman tot een ontmoeting met Adriaan Morriën, met amuse ment in Scala ter afwisseling. Om met het amusementsprogramma te beginnen. Er waren geen dieptepun ten, maar eigenlijk ook geen hoogte punten. De Weens-Amerikaanse Gre ta Keller, niet zo jong meer en met Dietrich-allures, werd door de Vlaam se gastvrouw Jo Leemans eigenlijk met te grote eer ingeleid. Liever was ons het programma'tje met André Meurs, de bekende tekstdichter o.a. van de KRO, samen met de scherts- band „De Roetetoeters" en eerder met Jo Leemans het aardige liedje „Jochie". Even werd het programma ontsierd door (bij de gastvrouwe zelf erkende) twee dubieuze liedjes met onderscheidelijk Henk van Ulsen en Adèle Bloemendaql, de echtgenote van Donald Jones. In de sfeer van mindere gekuisdheid lag ook een deel van de literaire ontmoeting met de dichter-schrijver Adriaan Morriën. Wat ons verder opviel, was het feit, dat presentator Gomperts nu, meer dan vroeger, begrip oplevert voor denken en handelen van zijn part ners in het gesprek. Vooral boeiend deze avond was het „Portret van dr. Albert Plesman" door Jan Venema. Terwijl men hier tal van mensen aan het woord hoorde, bleek wel duide lijk, welk een grote figuur Plesman voor de nationale luchtvaart is ge weest en hoeveel minder krachtig thans het beleid wordt gevoerd. Dinsdag Koningin en prins zullen in de loop van dit jaar Mexico bezoeken. Als ter inleiding heeft de NCRV een fil misch overzicht gegeven van de enor me groei van dit land en van de pro blemen die van deze ontwikkeling het gevolg zijn. Ook van hier uit zul len we daaraan aandacht moeten be steden en belangstelling tonen. Naar onze smaak aantrekkelijk was ook nu het optreden van Caroline Kaart met enkele op de tijd toepasselijke liedjes, door Cor Lemaire met ernst bege leid. Caroline weet oog en oor te boeien, want ze zingt niet alleen me lodieus-melancholiek, ze speelt daar bij, alsof ze in eigen huis haar gasten bezig houdt. A etherklanken ZATERDAG 11 JANUARI 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klass. gram. 7.45 Geest, liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Djinn: gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.04 Country and Western Express gr. 12.25 Pla- tennws. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrum. en zang. 12.55 Z.E. Bernard Kard. Al- frink spreekt over de jaarlijkse Pax Christi bedevaart naar Den Bosch. 13.00 Nws. 13.15 Marktber. 13.18 Mu sicerende dilettanten. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Licht instrum. kwartet. 15.20 Pop. gram. 16.00 Grensland: uitz. voor jonge mensen. 16.15 Jazzmuz. met comm. 16.40 Lichte ork.muz. gr. 17.00 Lei ding geven (14), lezing. 17.10 Lichte gram. 17.30 Boekbespr. 17.40 Rou lette: muzikaal spelletje. 18.00 Kunst kroniek. 18.30 Pop. gram. 18.50 Licht baken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.22 Motorpraat. 19.30 Omroepork. en zangsol.: klass. muz. 20.30 Rielek- sen: amus.progr. 21.30 Buurman's krant: informatie uit het buitenland. 21.50 Bric a Brac: cabaretprogr. 22.20 Hoogoven - Schaaktoernooi. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kruis punt: discussie over de verschijnings vorm van de kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Nouveaute's: nieuwe klass. gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. m. 1007 kc/s. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.30 Van de voorpag.). 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.30 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 8.40 Lichte gram. 9.00 Loon naar werken, uitz. in samen werking met het NW. 9.10 Voor- R(ot)onde, gevar. progr. VPRO: 9.40 Niemand ontziende, lez. 9.55 Bijge loof in de 20e eeuw, lez. VARA: 10.00 Buitenl. weekoverz. 10.15 Rotonde, gevar. progr. 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Tussen start en finish: sportnws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Voor de teen agers. 14.10 Voor de twintigers. 14.45 Artistieke Staalkaart. 15.15 Radio. Jazzclub. 15.45 Verbonden in één koers, een serie van 8 uitz. gewijd aan het gezamenlijk actieprogr. van NVV en KAB (dl 8). 16.00 Concert- gebouwork.: Klass. en mod. muz. In de pauze (plm. 16.45-17.05) Boeken- wijsheid. 18.00 Nws en comm. 18.20 Lichte gram. 18.30 Muz.kiosk: nws- flitsen uit de wereld van de lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Radioraad. 20.00 Nws. 20.05 Vara's Bekercomp. 21.00 Soc. comm. 21.15 Ka-priolen, cabaret. 21.45 Lichte gram. 22.00 Langs vergeten wegen, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit het dagelijks gebeuren. 22.50 Babysitten. 23.20 Licht instrum. trio en zangsol. 23.40 Lichte ork.muz. gr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 15.00 De avonturen van Cris tobal, TV-film (dl 5). 15.30 De nieu we ark, filmreportage over het red den van in nood verkerende flamin go's in Kenya. 15.50 Jazz-ork. 16.15 Huis, thuis, wonen, docum. progr. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 De avonturen van Ivanhoe, TV-film. NTS: 19.58 't Manneke. 20.00 Jour- naai en weeroverz. KRO: 20.20 Brand punt. 21.00 De Johnny Kraaykamp- Show. 21.45 Stadhuis op Stelten, TV- spel (dl 4). 22.15 Gehuwd en onge huwd, reportage (dl 3). NTS: 22.45- 22.50 Journaal. 25 door Liselotte Appel; geautoriseerde vertaling door Jane Roberts Hij wendde zich tot Marianne en En hoe gaat het er mee? riep keek haar aan met een veelbeteken- de arts opgewekt en kwam bedrijvig de blik. Langzaam hief hij zijn hand naderbij. Een beetje geslapen? Zijn op en greep haar rechterhand. Hij blik viel op Marianne, die opgestaan bracht die zachtjes aan zijn lippen was. Wel. Wie hebben we daar nu? en kuste de hand, terwijl hij haar Mevrouw Hartman was zo onafgebroken aanzag. vriendelijk mij te helpen, verklaar- Ze voelde hoe haar ogen vochtig de Joachim haastig. Ik had heel veel werden. Ze moest zich beheersen, om pijn. niet te gaan huilen van geluk. Haar Nu dat zal wel gauw over zijn, lippen trilden. Het was weer als in mompelde Grijssens geruststellend. dat betoverende uur aan het meer. Als u maar eerst De wereld stond stil, omdat hij bij Joachim onderbrak hem vlug. haar was en haar aankeek. Ze Steders, het is te donker, schrokken pas op toen er zachtjes De bediende trok de jaloeziën om- aan de deur werd geklopt. Marianne hoog, opende de ramen, en liet de trok haar hand terug en richtte zich koele avondlucht het vertrek bin- op met een bloedrood gelaat. nen stromen. Dokter Grijssens! meldde Ste- Tja, dan zal ik u nog een prik- dera. j« geven, zei Grijssens. We zullen u niet onnodig kwellen, Kortens. Hij opende zijn tas en haalde er een spuitje en de daarbij behorende ampul uit. Een ogenblik nog, verzocht Jo achim. Ik word na zo'n prik altijd zo vlug moe. Mevrouw Hartman, ik dank u, ik dank u hartelijk. U weet niet hoezeer u mij geholpen hebt. Marianne was evenwel sprakeloos, toen hij haar zo vormelijk aansprak. Opnieuw verwarde het haar, dat hij van zijn betrekking tot haar een ge heim maakte. Hij hield toch van haar. Zoëven had zijn blik dat nog gezegd. Ze drong zich tot een glim lach toen ze op hem toetrad. Ik zou u zo graag een tastbaar bewijs van myn dankbaarheid geven, fluisterde hij nog. Hij keek haar aan met een lange blik, die zij niet thuisbrengen kon. Zijn blik hing als het ware aan haar gelaat, alsof hij zich nooit meer van haar kon losrukken. Een onbe grijpelijke onrust welde in haar op. Er klopte iets niet, dat voelde ze. Maar wat. wat kon dat zijn? Dank u, zei hij nogmaals. Hij glimlachte tegen haar, maar zijn glimlach was vertrokken. U behoeft mij niet te bedanken, glimlachte ze. Het was iets vanzelfs- sprekends, dat ik gekomen ben. Hij keek haar aan. Toen zonk zijn hoofd terug in de kussens. Hij sloot de ogen en gaf zich over aan de arts. HOOFDSTUK VI. De avond drukte op Marianne als een nachtmerrie. Ze had niet kun nen zeggen, wat er met haar aan de hand was; desondanks voelde ze zich gekweld door een ondragelijke on rust. Steeds opnieuw liep ze de ve randa voor het huis op en zocht met de ogen de verlichte ramen van de villa op de heuvel. Waarom had hij haar toch zo vreemd aangekeken, waarom had niet toch eindelijk dat ene woord gezegd, waar ze zo vol verlangen op wachtte? Waarom zweeg hij? Met beide handen tegen het hart gedrukt, leun de ze tegen de veranda en keek op in de door de sterren verlichte nacht. Deze onzekerheid was moordender dan de kwelling der afgelopen da gen, toen ze had aangenomen, dat hij met Vera verloofd was. Ze liep naar de keuken en dronk een glas water. Veronika stond wat kinder - kleertjes te strijken. Wat ben je toch onrustig van daag? zei ze hoofdschuddend. Al reiskoorts soms? Ze zuchtte. Als ik er aan denk, dat je weldra hier niet meer zult zijn, voel ik me gewoon ellendig. Onze goeie dokter heeft zeker geen kans? Veronika had geprobeerd Mari anne na haar thuiskomst over Joa chim uit te horen maar Marianne had slechts korte antwoorden gege ven, die haar de lust tot het stellen van verdere vragen had ontnomen. Ik ga nog een eindje wandelen, vond Marianne plotseling. Ze verdroeg het niet langer, werk loos te blijven zitten. Op het pad naar de heuvel vroeg ze zich af, of ze wel juist handelde. Joachim had haar niet gevraagd nogmaals te ko men. Steders scheen in het geheel niet verbaasd haar nogmaals te zien. Dit luchtte haar op. Ik wilde alleen maar komen vragen, hoe het nu met mijnheer Kortens gaat, zei ze zachtjes, om het trillen van haar stem te verbergen. Goed, verzekerde Steders. Ik bedoel, gezien de omstandigheden, redelijk goed. Maar komt utoch binnen, mevrouw Hartman. Hij' leid de haar naar de trap en beklom die met stijve benen. Boven klopte hij aan de deur van de kleedkamer; dan werd de deur wijd geopend. Komt u maar, mevrouw Hartman, knikte hij en straalde over zijn gehele ver moeide, oude gelaat. Joachim lag niet meer op de bank. Hij stond op de drempel van het verlichte vertrek er naast, de slaap kamer, vermoedde Marianne. Onder de ochtendjas droeg hij een ge streepte pyama. Bij Marianne's aan blik straaldei- zijn ogen gedurende enkele sekonden. Reeds wilde ze met een stralend lachje op hem toegaan, toen ze bemerkte hoe er een scha duw over zijn gelaat viel. —Blijf maar, Steders! zei hij tot haar bevreemding, toen de bediende het vertrek wilde verlaten. Ik heb u nog nodig. Ze had niet kunnen zeggen, waar om haar zekerheid het juiste te doen, haar met één klap verliet. Ver ward en radeloos mompelde ze: Ik wilde me alleen maar van overtuigen, dat het beter met u gaat. Ikik zou anders geen rust heb ben gehad. Na het spuitje heb ik geslapen. Het gaat nu wel enigzins, antwoord de Joachim. Het daaropvolgende stilzwijgen werd ondragelijk en drukkend. Marianne voelde hoe een kille huivering langs haar rug gleed. Het was heel vriendelijk van u nog maals hierheen te komen, vervolgde Joachim stijfjes. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2