MERKWAARDIGE REACTIE VAN AUTOMOBILISTE KREEG NASLEEP VOOR LEIDSE KANTONRECHTER Cadzandse politie-agent arresteerde twee Franse misdadigers STAKENDE VISSERS WACHTEN MET BESLISSINGEN OP KORT GEDING B0ETËV00R TE DURE MELK IN HAARLEM OUD-DIRÉKTEUR IN ARREST Katwijkse politie paraat om vissers te beschermen Villa-inbraak opgehelderd Extra vrije tijd voor demonstratie Den Haag koopt „Haagse school" ROOF IN DRIE TAFERELEN DunSDAG 7 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De oud-bondskanselier van West-Duitsland, dr. Konrad Adenauer, heeft in Bad Godesberg zijn 88ste verjaardag gevierd. Hier wordt hij gefelici teerd door zijn kleindochtertje Monies. storven is en waar in deze tijd al leen gesloten vakantieverblijven, ho tels e.<k te zien zijn. Wachtmeester Van den Berg ver telde het ANP, dat hij wel even heeft gea aheld, toen hij op het Haven plein Inderdaad twee vreemdelingen aantrof. Hen zo maar aanspreken leek hem gevaarlijk en hij vond de oplossing door de mannen met zijn fiets tegen de grond te slaan. Brij de worsteling, drie toen ont stond, wist een van de gangsters toch nog een pistool te trekken, dat hem echter door de wachtmeester uit de hand werd geslagen. Een van de misdadigers wist te ontvluchten, maar de andere werd door de poli tieman tegen de grond gedrukt. Hij slaagde erin de man te boeien en heeft hem voorlopig bij zich thuis opgeborgen, waar rijn vrouw tijde lijk voor de bewaking heeft gezorgd. Vervolgens is wachtmeester v. d. Berg met een door hem gealarmeer de collega uit Retrandhement de dui nen ingetrokken, waar de andere mis dadiger het hazenpad had gekozen. Op het volkomen verlaten strand, vlek bij de grens met België, heeft hot tweetal korte tijd later de twee de voortvluchtige gearresteerd, wat zonder grote moeilijkheden gebeur de. Deze tweede voortvluchtige was diegene, drie bij een schermutseling met de Belgische politie werd ge wond. Zijn achtervolging werd ver gemakkelijkt door bloedsporen, die de man achterliet. De mannen zijn ingesloten in Aar denburg en zuilen worden voorge- Zijn vrouw bewaakte er een van Wachtmeester H. W. van den Berg van de rijkspolitie te Cadzand heeft gistermorgen door zijn fiets als wa pen te gebruiken, een uit de gevan genis ontsnapte Franse misdadiger weten te arresteren. Vervolgens heeft hij in samenwerking met een collega uit Retranchement 'n tweede ontsnapte (de misdadigers waren ge zamenlijk naar ons land gevlucht) die bij het eerste treffen op de loop was geslagen, kunnen aanhouden. De gearresteerden zijn Georges Vierlimgk (32) en Jean Retourae (28). Na hun ontsnapping uit de ge vangenis te Boulogne op 28 decem ber jl. waren zij aanvankelijk naar België getrokken, waar honderden politiemannen naar hen hebben ge zocht. Bij een treffen met de Belgi sche politie werd een van de twee voort vluchtig en gewond. In de Zeeuws-Vlaamse grensstreek heerste reeds ongerustheid onder de bevolking, omdat men vermoedde, dat de misdadigers een goed heen komen zouden hebben gezocht in ons land. Reeds vele keren had de politie van Cadzand telefoontjes van parti culieren gekregen, die meenden de mannen te hebben gezien. Gistermor gen werd er gebeld, dat twee onbe kenden zich ophielden in de buurt van het Haveniplein, een dorpsge- deelte, dat "s winters volkomen uitge- Vol gas achteruit tegen gevel „Nadat die wasmachine was geraakt, raakte zjj in paniek en ging gekke din gen doen", was het enige, dat de ge machtigde van een 65-jarige automobi liste uit Leiderdorp tot de verdediging van zijn cliënte kon aanvoeren voor de Leidse kantonrechter. De 65-jarige dame, die zelf verstek liet gaan, had destijds met haar auto op de Hoogmadeseweg nogal wat con sternatie verwekt en een zeer gevaar lijke situatie geschapen. Vit het proces verbaal en de verklaring van genoemde gemachtigde bleek, dat zij aanvankelijk en zoals gewoonlijk met haar auto een zich in de nabijheid van haar woning en samen met kennissen gebruikte garage was binnen gereden. Of de garage door gaans ook werd benut als opbergplaats van de wasmachine der buren, kwam niet uitdrukkelijk ter sprake. Wel daar entegen het feit, dat de wasmachine de garage-inrit blijkbaar dermate versper de, dat verdachte er pardoes met haar auto tegenop reed en beschadigde. Zij raakte daardoor in paniek, schakelde haar auto in „de achteruit" en reed vol gas achteruit de Hoogmadeseweg op om vervolgens via het voetpad aan de over zijde tegen een gevel tot stilstand te komen. Van de twee zich op dat voetpad bevindende meisjes kon een nog juist bijtijds opzij springen, de ander werd door de auto aangereden en vrij ernstig verwond. Dat de gevolgen hiertoe „beperkt" bleven, werd een gelukkig toeval ge noemd. Dat de gemachtigde weinig of niets tot de verdediging van zijn cliënt kon aanvoeren en zich tot de feiten moest bepalen, behoeft nauwelijks ver melding. De officier had weinig goede woorden over voor verdachtes „rijbekwaamheid" en eiste naast een geldboete van ƒ150 subs. 80 dagen de onvoorwaardelijke ontzegging van haar rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. Tegen deze bijkomende straf had de gemachtigde geen enkel bezwaar en hij beperkte zijn clementie verzoek dan ook tot de hoogte van de geldboete. „Mijn cliënt stelde haar rijbewijs toch al vrij willig ter beschikking van de politie, omdat zij vermoedelijk toch niet meer achter het stuur zal gaan zitten", lichtte hij de reden van zijn „geen-bezwaar- tegen-die intrekking" nader toe. „Een. verstandig besluit van verdachte", prees de kantonrechter. Daar het hier een inlevering op basis van vrijwilligheid betrof, nam hij echter liever geen risi co en legde de gevraagde onvoorwaar delijke intrekking in zijn vonnis vast. De geldboete verlaagde hij hierna tot 100.subs. 20 dagen. Linksaf Bij het „ongeval van de week" voor het kantongerecht op Rijksweg no. 4 onder Oegstgeest waren ditmaal een 26- jarige automobiliste uit Katwijk en een 26-jarige vertegenwoordiger uit Oegst geest betrokken. De tegen hen inge brachte zaken werden gevoegd behan deld zodat zij elkaar na het onderha vige ongeval gisteren weer in de ver- dachtenbank terugzagen. De zaak tegen de automibiliste betrof een wel zeer frappant staaltje van grote roekeloos heid, waarvan de gevolgen wonder bo ven wonder ditmaal nog beperkt bleven tot de nodige materiële schade en en kele lichte verwondingen van de Oegst- geester automobilist. In de avond van de le september j.l. draaide de auto mobiliste met een door haar bestuurde bestelauto namelijk op genoemde weg nabij de „Drie Witte Paaltjes" linksaf teneinde de Endegeesterstraatweg op te rijden. Zij overtrad niet alleen het ter plaatse geldend „linksaf-verbod", doch blokkeerde tevens de vrije doorgang van de achteropkomende vertegenwoordiger die dan ook prompt met zijn auto tegen de bestelwagen opvloog. De automobiliste voerde tot haar ver dediging aan, dat zij alvorens linksaf te gaan duidelijk richting had aange geven en dat haar bestelwagen op het moment van de botsing zich nog niet in een schuine stand bevond. Er was, aldus haar mening, dus voor de verte genwoordiger nog ruimte genoeg om normaal te kunnen passeren. Overigens verklaarde zij nog het „linksaf-verbods- bord" niet te hebben gezien. De verte genwoordiger, die een proces-verbaal kreeg omdat hij de aanrijding niet had voorkomen en hiermede uiteraard alles behalve ingenomen was, was van me ning, dat alle schuld bij de automobi liste lag. „Zij doemde wel degelijk plot seling dwars over de weg voor mij op en ik kon dan ook onmogelijk een bot sing voorkomen", trachtte hij de ver klaring van de automobiliste te logen straffen. Als extra bewijs, dat de auto mobiliste onwaarheid sprak, voerde hij nog aan, dat zijn auto de bestelauto in de flank had geraakt De officier, mr. N. J. Oud, achtte het feit dat de automobiliste inderdaad de weg voor de ander had versperd wettig en overtuigend bewezen. Mede omdat het hier een drukke verkeersweg betrof eiste hij ƒ120.boete subs, 24 dagen ta.v. het veroorzaakte gevaar en ƒ20. boete subs. 4 dagen wegens het over treden van het „linksaf-verbod". Ook tijdens haar laatste woord hield de automobiliste vol, dat haar bestelauto zich niet in een schuine stand op de weg bevond en er derhalve plaats genoeg was geweest om te passeren. De kanton rechter, mr. W. de Koning, was het wat betreft het bewijs, dat verdachte wel degelijk gevaarlijk had gemanoeuvreerd volkomen met de officier eens. Diens eisen vond hij echter nog wat aan de al te milde kant, gezien de ernst van de overtreding en het feit, dat deze op Rijksweg 4 was begaan. Hij vonniste derhalve met 150.boete subs. 30 da gen en de voorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, proeftijd 1 jaar. De andere overtreding corrigeerde hij met ƒ25— boete subs. 5 dagen, dus ƒ6.— boven de eis. Nadat de officier ƒ40.boete subs. 5 dagen tegen de vertegenwoordiger had geëist, achtte de kantonrechter diens schuld dermate gering, dat hij het von nis tot ƒ15.— subs. 3 dagen beperkte. Terwijl president Lyndon Johnson tijdens een Barbecue op rijn boerderij in Johnson City de journalisten toespraak, genoot rijn echtgenote Lady Bird van een kluifje. Of rij bet werkelijk op prijs stelde t leid aan de officier van justitie te Middelburg. Inmiddels gaat de po litie in Zeeuws-Vlaanderen na, wat de Fransen in dit gebied kunnen heb ben aangericht Reeds staat vast, dat hen drie inbraken ben laste kunnen wonden gelegd. Het schijnt de man nen hoofdzakelijk om onderdak te doen te zijn geweest, dat zij zich in verlaten villa's of vakantieverblijven verschaften, De economische politierechter te Haarlem heeft een Haarlemse melk handelaar veroordeeld tot een boete van f 260 (waarvan f 200 voorwaar delijk), omdat hij verschillende melk producten een of twee centen duur der had verkocht dan wettelijk was toegestaan. Het vonnis volgde op een eis van f 600, waarvan f 400 voor waardelijk. De melkhandelaar voerde over macht te zijner verdediging aan. En kele jaren geleden verhoogde de Haarlemse melkhandel de prijzen van verschillende producten in ver band met bezorgingsmoeilijkheder., met stilzwijgende goedkeuring van het ministerie van economische za ken. November 1963, toen de lande lijke melkprijs werd verhoogd gin gen ook de toen al hogere Haarlem se prijzen mee. Gelijkschakeling met de prijzen elders zou een „fatale" winstverlaging betekend hebben, al dus het verweer. De heer L. uit Aerdenhout, die het radioprogramma „Met de Franse Slag" heeft gepresenteerd, is door de Amsterdamse politie aangehouden en opgesloten op verdenking van ver duistering ten nadele van de Dureco- grammofoonplatenmij., waarvan hij accountant was. Hij is tevens direc teur geweest van deze maatschappij. Het geld zou hij uit de kas hebben opgenomen, soms voor zichzelf, soms voor crediteuren van de onderneming in Brussel. Dit geld zou echter steeds in de zak van L. terecht gekomen zijn. Een jaar geleden verdween L. als directeur. Het bedrijf begon een civiele pro cedure tegen hem, die zeer moeizaam verliep. L. zei n.l., dat hij nog grote bedragen van het platenbedrijf te vorderen had. Vorige maand echter werd tegen L. een aanklacht wegens verduistering ingediend. De doos dae dinsdag op een sta tion in Londen is gevonden en die, naar een onbekende telefonisch had meegedeeld de as zou bevatten van het in 1961 gestolen portret van de hertog van Wellington, bevatte ölechts de as van afvaL Scotland Yard deelde vrijdagavond mee, dat fret vermoedelijk een nóauwjaaregrap oriteoC Het stakende, bij het OVB aange sloten visserijpersoneel heeft nc^ geen beslissing genomen over een mogelijke voortzetting van de sta king. Een vergadering, waarin over dit punt zou worden beslist, zou gis teren gehQuden worden, maar de sta kingsleiders hebben hiervan afgezien, omdat men eerst het resultaat van het door de reders tegen hen aange spannen kort geding van woensdag &.S. wil afwachten. De heer Koning, voorzitter van het OVB, verklaarde dat hierbij wel eens de verhouding tussen het OVB en de bedrijfsorga nisatie van Zeevarenden ter sprake kan komen. De bedrijfsorganisatie is wel bij het OVB aangesloten, maar heeft een grote mate van autonomie. Desondanks hebben de reders het OVB gedagvaard. Vislossers hebben, aldus de heer Koning, gistermorgen geweigerd een binnengekomen Katwijks vissers schip te lossen. Later hebben zij dit toch gedaan, toen bleek, dat het schip nog vóór het stellen van het ultimatum had zee gekozen. De re der had bij het uitvaren ook een be reidverklaring ondertekend. Volgens de Bedrijfsorganisatie van Zeevarenden hebben de reders, die eigenaar zijn van de twee Katwijkse schepen, die eind vorige week vanuit de haven van IJmuiden zijn uitgeva ren, een verklaring, dat zij bereid zijn tot besprekingen over uniforme voorwaarden, getekend ten overstaan van een IJmuidens lid van het actie comité. Beide reders ontkennen dit. Een hunner deelde mee, dat zijn schip was uitgevaren nadat aan boord de bekende verklaring der IJmui- dense reders over de besprekingen met de erkende vakbonden was uit gereikt. GERUCHT IN KATWIJK Het Katwijkse politiekorps is gis termorgen de gehele ochtend paraat geweest, omdat men had vernomen dat stakende Scheveningse vissers wilden komen verhinderen, dat hun Katwijkse collega's per bus naar IJ muiden vertrokken om vandaar uit te varen. Er kwamen echter geen Scheveningers opdagen. Elf bussen met Katwijkse vissers konden onge moeid het dorp verlaten en kregen aan de gemeentegrens begeleiding van rijkspolitie. Onderwijzers mogen morgen vroeger naar huis De onderwijzers, die morgen de in Utrecht te houden demonstratiebij eenkomst tegen het salarisbeleid van de regering willen bijwonen, hebban van de minister toestemming gekre gen hun scholen vroeger dan gebrui kelijk te verlaten. Minister Bot heeft de inspecteur van het onderwijs meegedeeld, dat zij hun toestemming mogen geven, mits ook school- en gemeentebestuur geen bezwaren hebben. De vergadering te Utrecht is be legd door de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie. De Haagse gemeenteraad heeft be sloten in het fonds voor de verzame lingen van kunst en wetenschap een bedrag van f 228.500 te storten voor de aankoop van een verzameling van 66 schilderijen uit de Haagse school, die zich sedert vele jaren in bruik leen in het gemeentemuseum bevindt. Deze verzameling is het eigendom van de erven van wijlen de heer E. H. Crone, die te kennen hebben ge geven het bruikleen te willen beëin digen, om de schilderijen te verko pen. Onderhandelingen met de erven E. H. Crone hebben er toe geleid, dat zij ermede instemmen de verzameling in haar geheel aan de gemeente Den Haag te koop aan te bieden voor een bedrag van f 375.000. Jaarlijks requiem in Harmeien Woensdagavond om half acht zal in de St. Bavokerk te Harmeien een requiemmis voor de slachtoffers van de treinramp worden gehouden. De stille mis wordt opgedragen door pas toor E. Jagers. Geregeld bereiken de pastoor ver zoeken om missen op te dragen op de 8e januari, de dag waarop in 1962 het ongeluk gebeurde. SCHEEPSBERICHTEN Adrastus 6 van Suez nr Djeddah; Alcor 6 te Livorno; Alphacca pass 6 Ouessant nr Marseille; Ammon 6 van Cabimas nr Port of Spain; Asterope 5 t.a. rede Vlissingen nr Antwerpen; Attis 6 van Antwerpen nr Amster dam; Baarn 5 van New Orleans naar Maracaibo; Batu 6 van Port Elizabeth nr Kaapstad; Camitia-t 7 te Curasao verw.; Congokust 6 te Abidjan verw.; Ivoorkust 7 te Luanda verw.; Jacob Verolme 6 van Panamakan. naar Mo bile; Kinderdijk 7 te Antwerpen verw.; Korenia-t 7 thv Brisbane nr Singapore; Medon 7 te Oranjestad verw.; Ouwerkerk 6 te Marseille; Rotte 7 te Maracaibo; Rotterdam 6 van New York nr San Juan; Staten dam 6 te Teneriffe; Tara 6 t.a. Ta- koradi; Vasum-t 7 te Curasao; Wo- norato 6 rede Colombo; Zaanland p 6 Fernando Noronha nr Hamburg. Meer dan 30.000 gulden aan siera den heeft op 7 december j.l. een veer tigjarige Amsterdammer P. H. gesto len uit een villa te Overveen. Hij werd dezer dagen door de politie ge arresteerd en legde een volledige be kentenis af. Hij bekende ook te heb ben ingebroken in de plaatsen Amers foort, Zeist, Loenen, Hilversum, Beek bergen en Roosendaal. Hij stond be kend als „de tegelmaniak", door de wijze van werken. Hij gebruikte veel al zware tegels om de ruiten van villa's mee te vernietigen. Al eerder was hij veroordeeld, n.l. in I960, Juli vorig jaar werd hij uit de gevangenis ontslagen op voor waarde, dat hij zou gaan varen. Dit heeft hij ook enige tijd gedaan, maar in Engeland is hij gedrost. Drie bandieten met donkere bril len op en gewapend met pistolen drongen maandag een woning in New York binnen. Zij waren net be zig het geldkistje van de bewoon ster, die met de pistolen op een af stand werd gehouden, open te bre ken toen er gebeld werd. „Wie is daar?", vroeg een van de bandieten. „De verzekeringsagent", luidde het antwoord. De man werd verzocht binnen te komen, direct beroofd van 150 dol lar en moest toen in een hoek van de kamer gaan staan. Kort daarop werd er op de deur geklopt. Het was de melkboer, die ook mocht binnenkomen en 200 dol lar lichter werd gemaakt. In het geldkistje zaten 50 dollar. De rovers maakten zich daarna met de 400 dol lar uit de voeten. Een politieman van de Franse Spoorwegen, die pas met zijn dienst was begonnen, zag vanuit zijn voor bijsnellende trein dat twee inbrekers bezig waren in zijn eigen weekeind- huis- in de voorstad Duneville van Parijs. Eerst wilde hij aan de nood rem trekken, maar bedacht zich. Mis schien zouden de inbrekers argwaan v^r.f pïïim I11 Phoenix, in de Amerikaanse staat Arizona heeft de Amerikaanse sena- hij m Nancy naar de teleioon en nep het overvaloommando van Lunevil- tor Barry Goldwater (foto) bekend gemaakt, dat hij zich als republikeins lie op, dat even later de inbrekers kandidaat voor het presidentschap beschikbaar stelt. Hij stelt zich ook met hun gestolen waar inrekende. opnieuw verkiesbaar als senator.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8