S)e Enthousiaste Romeinen begroetten „hun" Paus met brandende fakkels en klokkengebeier H. VADER HOOPT OP VRUCHTEN VAN HEILIGHEID, GERECHTIGHEID EN WAARHEID KONING HOESSEIN REED BIJ VERTREK VAN PAUS NAAST DIENS VLIEGTUIG PAUS EN PATRIARCH BADEN GEZAMENLIJK OM EENHEID DINSDAG 7 JANUARI 1964 54e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS BTJREAÜS: PAPENGRACHT 32 Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAO VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging: 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., f 10,06 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm., Telefoontjes f 1,75 Toevallig één keer niet (Zie pag. 2) „Met diepbewogen hart keren wij terug en dragen voor altijd in onze herinnering de indrukwekkende en ontroerende beelden van de H. Plaatsendie zo duidelijk spreken van het leven, het lijden en de liefde van Jezus". Aldus sprak een diep ontroerde Paus gis teravond bij zijn aankomst op het vliegveld Ciampino bij Rome. Hij werd daar door de hoogste autoriteiten van Italië begroet en met vorstelijk-offidele eerbewijzen begeleid naar het Vaticaan. „Wij zouden wensen", zo verklaarde de Paus, „dat onze reis naar Palestina de betekenis zou krijgen van een bijzonder innige en vurige ontmoeting met Christus teneinde zo voor de wereld te getuigen van de sublieme werkelijkheid en universaliteit der ver lossing, welke de Goddelijke Heiland verder door zijn Kerk be werkt. Wij zetten thans opnieuw voet op Italiaanse bodem, waar eens Petrus aankwam met zijn edele vernieuwingszending. Daar om kunnen wij zeggen, dat wij ons voornemen trouw gebleven zijn. De liturgie van het feest van Driekoningen, de Verschijning des Heren, sprak van een grote glans, die zich van Jeruzalem uit Qver de wereld uitbreidt en de duisternis overwint". „In dit goddelijke licht hebben wij onze tocht van gebed en boete volbracht. Wij hebben gebeden, dat dit licht nog stralender over de wereld moge schijnen, welker angsten en onzekerheden, waar uit zulke ontzagwekkende omwentelingen voortkomen, dat zij dit licht willen afwijzen en verstikken". Hpt Upoin van nieuwe P^enm was geraakt. Nu ar- „net Degin van nieuwe ^veerde hijruimschoots op tijd bij gebeurtenissen voor kerk en mensheid' „Alleen in Jezus, wij herhalen het, is de redding", zo zei de paus verder in zijn toespraak op het vliegveld. „In zijn boodschap van waarheid, goedheid en liefde ligt het antwoord op alle vragen, welke gesteld wor den. Daarin ligt de vrede der we reld. Dit hebben wij afgesmeekt, toen wij op de naakte steen van het Hei lig Graf neerknielden, op de Calva rieberg en in Gethsemane, in de zaal van hei Laatste Avondmaal en in Nazareth. In de grot der geboorte in Bethlehem hebben wij voor alle men sen van goede wil gebeden om het geschenk van de ware en duurzame vrede. Moge de Heer onze gebeden verhoren en de tocht van zijn plaats bekleder vruchtbaar maken aan hei ligheid, gerechtigheid en waarheid..." Nadiat de Paius de Italiaanse presi dent Segni en aJile autoriteiten en persoonlijkheden zijn dank had uit gesproken voor de ontvangst op Ciampino, dankte hij ook in het bij zonder de bemanning van de DC-3, waarmee hij de reis Rome-Amman en terug maakte. Hij besloot zijn toe spraak met de woorden: „In dit uur van grote ontroering omarmen wij in vaderlijke liefde aMe volkeren, die wij ontmoet hebben en die ons in ge dachten en gebeden vergezeld heb ben." Daarna gaf de paus, zoals hij zei, „de gehele mensheid" zijn apostoli sche zegen. VERTRAGING OPLUCHTING VOOR PRESIDENT het vertrek van de paus, namelijk langs de Via Appia Nuova, het plein van Lateranen, langs het Colosseum en over de Corso Viitterio Emmanuele en Via della OonciJliazione. Honderd duizenden Romeinen bereidden de paus een uitbundige ontvangst. Alle tweeduizend Mokken van de stad luidden hem een welkom toe, terwijl duizenden burgers in verband met Driekoningen een dagje vrij met brandende fakkels langs de weg ston den. In de kille, maar mooie avond stond de paus in de auto, steeds weer zijn handen opheffend bij wijze van groet. Langs de feestelijk versierde route lieten kinderen ballonnetjes in de Italiaanse en pauselijke kleuren op. Aar i/F;nkelijk volgde de auto van de paus dezelfde weg, die Petrus bij na twintig eeuwen geleden volgde toen hij voor het eerst in Rome kwam. PAUS DANKTE VOOR ONTVANGST Ruim twee uur over het tijdschema kwam paus PauLus in het Vatikaan. Om kwart over negen verscheen de paus voor het venster van zijn werk kamer, waar hij zichtbaar vermoeid De Paus droeg in de basiliek van de Geboorte een Mis op, waarin hij pleitte voor een goed einde van het Con- de verzamelde menigte op het Sint cilie. Na afloop van de Mis gaf de Paus zijn zegen. Pietersplein toesprak en dankte voor t de grootse ontvangst. Toen de paus gewag maakte van „Onze reis is niet alleen een een- zijn ontmoeting met de patriarch van malige en geestelijke gebeurtenis ge- Constantinopel, Athenagoras, werd weest", aldus de paus, „maar tevens hij herhaaldelijk onderbroken door het begin van nieuwe gebeurtenissen, applaus. De paus besloot met de apos- voor de Kerk en de mensheid". tolische zegen. het vliegveld om de paus te begroe ten. Toen het vliegtuig na een vlotte landing stil hield werden 21 saluut- schoten gedost. Onder enorm gejuich verscheen de paus in de deuropening van het toe stel, waarna de pauselijke hymne en het Italiaanse volkslied door 'n lucht machtkapel ten gehore werden ge bracht. President Segni wees in een korte rede op het belang van de pau selijke bedevaart: „De woorden van vrede, liefde en broederschap die de paus in het Heilige Land heeft ge sproken zijn overal gehoord en over dacht. De mensheid heeft uit deze woorden beslist hoop en verlichting geput". Zo zei het Italiaanse staats hoofd. Paus Paulus las zijn bood schap zonder een spoor van ver moeidheid in zijn stem. ZEGETOCHT Na afloop van de plechtigheid stapte de kerkvorst in zijn zw>arte, open Mercedes voor de rit naar Rome, be geleid door een motorescorte. De stoet volgde een andere route dian bij „Eerst gerechtigheid, dan vrede" zegt jonge vorst Duizenden mensen waren al uren voor de aankomst van de paus naar het Vliegveld gekomen,- Toen 't toe stel van de paus landde was het al <*ttker. Voor president Segni van Italië was het een opluchting, dat 't toestel vijftig minuten later dan oor spronkelijk was bepaald op Ciampino aankwam een vertraging die ont staan was op het vliegveld van Am man omdat hij met zijn auto in een van de talrijke verkeersopstop- Paus ontving kardinaalscollege Na zijn toespraak op het St. Pie tersplein heeft de paus de leden van het Heilig College in audiëntie ont vangen.'In een korte toespraak uitte de paus zijn bewogenheid over de ontvangst die hem in Rome ten deel is gevallen. Na over zijn pelgrims tocht te hebben gesproken verklaar de de paus, dat hij vooral ontroerd was bij zijn bezoek aan het Heilig Graf. Zijn ontmoeting met patriarch Athenagoras noemde hij „het begin van een diepgaande bezinning". Tenslotte dankte de paus de men sen die hem in Palestina hebben be geleid. Een van hen, mgr. Jacques Martin, van het pauselijke staatsse cretariaat, is door de paus in Pa lestina benoemd tot titulair bisschop van Neapolis, een plaats in Palestina. Een dergelijke benoeming is nog nooit buiten het Vatikaan gedaan. ke gegeven, dat afkomstig is van de Olijfberg. Onder groot enthousiasme van de menigte op het vliegveld keerde de Paus zich nog eenmaal om en groet te met opgeheven armen. Boven aan de trap maakte hij een laatste zege nend gebaar en verdween toen in het De paus vertrok om 14.57 uur Ned. toesteI> ter,wi» d?rdaa?le straalja- tijd van het vliegveld van Amman gers overvlogen die het toestel van naar Rome. In de ontvangstkamer de Paus m bet Jordaanse luchtruim voor hoge gasten op het vliegveld rjP"leu.w z°Yden escorteren had de paus tevoren afscheid geno- Jair 'Y'Y men van koning Hoessein, leden van ,F 1 het Jordaanse kabinet en van het di- dehfaf ov« de, f01" plomatieke korps. Koning Hoessein b.aan ??.xled? ?n bIeef naast bet toe zei in zijn afscheidstoespraak te ho- ste' rfld™ tot dit was opgestegen, pen, dat de bedevaart van de paus vliegtuig scheerde nog een- volledig naar wens was verlopen. Hij maal over het vliegveld bij wijze van verklaarde zich bereid, met alle an- J®*4?4® 8™et en zette daarna koers dere volkeren naar vrede te streven, Rome. Zodra het toestel in de maar, zo voegde hij daaraan toe, „de Yucb4 T f °mng H°e?se.m ?aar vrede kan niet verwezenlijkt worden Y!r- m als niet overal op aarde gerechtig- tYYY]YY V! 'Ven f1! Jordaanse luchtruim zou verlaten. Paus Paulus VI en de oecumenisch patriarch Athenagoras van Constantinopel, hebben gisterochtend gezamenlijk Christus' gebed voor de eenheid gebeden. Dit gebeurde tijdens het tegenbezoek, dat Paus Paulus na de plechtigheden in Bethlehem aan de patriarch bracht in het ge bouw van het Grieks-Orthodoxe patriarchaat in Jeruzalem. Daar hield de Paus ook zijn toespraak tot de patriarch die hij aanvankelijk reeds bij zijn eerste ontmoeting met de patriarch zondagavond, zou hebben gehouden. De tekst die Paus Paulus en patriarch Athenagoras samen ge beden hebben luidt als volgt: „Ik bid niet voor hen alleen, maar ook voor allen, die door hun woord in Mij geloven. Mogen ze allen één zijn, gelijk Gij, Vader het zijt in Mij, en Ik in U; mogen ze ook één zijn in Ons, opdat de wereld gelove, dat Gij Mij gezonden hebt. En de Glorie, die Gij Mij hebt ge geven, heb ook Ik aan hen gegeven, opdat ze één zouden zijn, gelijk Wij één zijn: Ik in hen, en Gij in Mij. Mogen ze vol maakte eenheid bezitten, opdat de wereld erkenne, dat Gij Mij hebt gezonden, en dat Gij hen hebt bemind, gelijk Gij Mij hebt liefgehad. Vader, Ik wil, dat zij, die Gij Mij hebt gegeven, met Mij mogen zijn, waar Ikzelf ben: dat ze Miin heerlijkheid mo gen aanschouwen, die Gij Mij hebt gegeven, omdat Gij Mij hebt liefgehad vóór de grondlegging der wereld. Gerechte Va der, wel heeft de wereld U niet gekend, maar Ik heb U ge kend; en zij hebben erkend, dat Gij Mij hebt gezonden. Ik heb aan hen Uw Naam bekend gemaakt, en zal dit blijven doen, opdat de liefdé, waarmee Gij Mij hebt bemind, in hen moge zijn en Ik in hen". heid heerst". „Uwe Heiligheid, wij zullen onze geheiligde taak blijven vervullen, die ligt in de verdediging en be- 1 1 1 11 1 scherming voor altijd van de heilige flflïl K6TK- 011 WCrcl(I10ldcrS plaatsen van de christenheid", aldus koning Hoessein. Paus Paulus dank- Paus Paulus heeft uit Jeruzalem publiceerd tijdens zijn bezoek aan te daarop koning Hoessein voor de boodschappen gezonden aan de se- de Geboortekerk te Bethlehem, ontvangst in Jordanië, smeekte Gods cretaris-generaal van de Wereldraad De Paus zei, dat „wij bij 't vertrek genade af voor diens volk en gaf alle van Kerken, de Nederlander dr. W. uit Bethlehem, waar de „Prins van aanwezigen de apostolische zegen. A. Visser 't Hooft, ds. Marcel Pra- de vrede" werd geboren, de over- Blijkens een officiële bekendma- De Jordaanse koning reikte vervol- dervand, secretaris-generaal van de stelpende noodzaak voelen onze kin® van het Deense koningspaar, gens onderscheidingen uit aan de gereformeerde wereldalliantie, en dringende oproep voor vrede op aar- zal het huwelijk tussen prinses Anne drie kardinalen en de andere leden Kurt Schmidt-Klausen. In deze bood- de opnieuw tot de staatshoofden en Marie en Kroonprins Constantijn van van het gevolg van de Paus. De kerk- schappen herinnert de Paus aan de tot allen die de verantwoordelijkheid Griekenland in januari 1965 in Athe- Prinselijk huwelijk in Athene Cultureel overleg tussen Rusland en VS Vandaag begint in Moskou het vorst zelf kreeg een kunstig bewerk- samenwerking met de waarnemers voor hun naties dragen te richten' te schaal van olijfhout. De schaal op het Vaticaanse Concilie en wenst bevat twee bijbelse voorstellingen hy hen vrede en voorspoed. Dr. Vis- de geboorte van Jezus en diens doop ser 't Hooft heeft in zijn antwoord in de rivier de Jordaan benevens gezegd erkentelijk te zijn voor deze twee olijftakken en de inscriptie gelukwens en hem verzocht de beste „Van koning Hoessein van het Has- wensen en „zijn gebeden voor zijn sjimitisch koninkrijk Jordanië aan ambt en de eenheid van het volk van Zijne Heiligheid Paus Paulus de God" te willen aanvaarden. Zesde". Voorts heeft de koning Paus Ds Pradervand en Kurt Schmidt- overleg tussen de Sowjet-Unie en Paulus een olijfboompje ten geschen- Klausen hebben in ongeveer gelijk- V.S. over een culturele overeenkomst luidende termen geantwoord. tussen beide landen. In zijn boodschap aan wereldlei- Men verwacht, dat het overleg zal ders en hoofden van wereldorgani- gaan over de uitwisseling op weten- saties heeft de Paus er bij hen op schappelijk, industrieel en landbouw- aangedrongen voor de vrede te wer- gebied en over de uitwisseling van ken en „tegen iedere prijs" het leed radio- en televisieprograms en van van een wereldoorlog met zijn „on- parlementariërs en studenten. Foy berekenbare gevolgen" te voorko- Kohier, de Amerikaanse ambassa- men. deur in Moskou, zal de Amerikaanse De pauselijke boodschap wer£ ge- delegatie leiden. ne worden voltrokken. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Paus en patriarch gaven samen hun zegen Voor Paus Paulus gisteren weer naar Rome vertrok had hij nog een ontmoeting met patriarch Athenago- Zondagavond vond, zoals be- Temperatuur boven nul Een langgerekt hogedrukgebied van Engeland naar centraal Europa handhaaft zich. Diepe en omvang- bekleder verklaarde naar aanleiding rijke depressies trekken in een wij van de ontmoeting tussen Paus en de boog rondom het maximum, patriarch, dat deze de eerste stap Kleine storingen daarentegen bewe- is naar talrijke andere ontmoetingen, gen dicht langs het hoog en zoeken Hij deelde voorts mede, dat in maart hun weg via het zuiden van Scan een pan-orthodoxe conferentie wordt dinavië. Tengevolge daarvan blijft gehouden, waarop beslist zal wor- er in onze omgeying een overwegend den over het zenden van waarne- zwakke noordwestelijke luchtstro- mers der Orthodoxie naar het Con- ming. Hierin beweegt een weinig cilie. Tot dusver waren slechts en- betekenend warmtefront mee, dat er kele Orthodoxe Kerken door middel mede toe zal bijdragen, dat de tem- van waarnemers bij'het Concilie aan- peratuur over het algemeen boven wezig. Na hun tweede het vriespunt blijft. gesprek gister - 8 Jan.: zon op 8.47, onder 16.46; naan op 2.21, onder 13.08. H oogwaterstanden Een beeld van de glorieuae intocht van de Paus in Rome na *ijn aankomst naar het Vaticaan. kend, de eerste samenkomst tussen ochtend gaven Paus Paulus en pa- ZOIN- EN MAANSTANDEN de twee kerkleiders plaats. De Paus ^laroh Athenagoras, na samen het ontving zondagavond de patriarch »Gnze Vader te hebben gebeden, aan de huisdeur van de apostolische Sezamenhjk hun zegen aan de buiten delegatie. Zij omarmden elkaar en verzame de menigte, die daarop rea- groetten elkaar met een „Geloofd zij Seorde met enthousiaste toejuichin- Jezus Christus". Twintig minuten &en- hebben zij alleen gesproken, daarna De vicaris in Amman, mgr. Sa- werden de begeleiders van Paus en maan, heeft verklaard, dat verwacht patriarch voorgesteld. kan worden dat Paus Paulus en pa- De Paus bood aan de patriarch een triarch Athenagoras elkaar in de loop gouden kelk en pateen aan, daarmee van het jaar in het Vaticaan opnieuw d« eucharistische eenheid symbolise- zullen ontmoeten. Hij noemde hun rend, welke tussen Katholieke Kerk bijeenkomst in Jerusalem een keer- op het vliegveld Ciampino op weg «n Orthodoxie steeds heeft bestaan, punt in de geschiedenis van de be- Een orthodoxe hoogwaardigheids- trekkingen tussen beide Kerken. 8 Jan.: v.m. 9.56: 22.33 (doodtij) KORRELTJE Slechts de liefde is in staat iemand van zijn starre houding in menig af te brengen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1