PTT-TARIEVEN ZULLEN BELANGRIJK STIJGEN VISSERIJPERSONEEL IN WILDE STAKING VRIJDAG 3 JANUARI 1##4 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 W. C. WEENINK 44 JAAR BU P.T.T. RIJPWETERING EN LEIDEN AN O F HOUDT DEMONSTRATUS VI VERGADERING Pastoor P. Bottelier t In intiem verband heeft de heer W. G. Weenink te Rijpwetering gisteren op be scheiden wijze het feit herdacht dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de PTT. Op 1 januari 1924 was zijn dienst tijd ingegaan en kreeg de heer Weenink zijn eerste aanstelling als hulpbesteller te Oude Wetering, waar hij ongeveer 2 jaar zijn werkzaamheden verrichtte. Hierna werd hij, op eigen verzoek, overgeplaatst naar zijn eigen woon plaats, Rijpwetering, waar hij 37 jaar lang met grote plichtsbetrachting het wel zeer zware bestelrayon met de uit gestrekte polders naliep. Weer of geen weer, elke dag trok de heer Weenink er op uit met zijn rijwiel om de post te brengen. Inmiddels had hij zijn vaste aanstel ling gekregen en was hij bevorderd tot besteller le klas. Juist een jaar geleden werd de jubilaris, op doktersadvies, aan gesteld in Leiden, waar hij tot op heden nog zeer aktief en in voor hem heel wat geriefelijker omstandigheden, zijn be roep uitoefent. Van de zijde der directie in het dis trict Leiden liet men dit 40-jarig ju bileum niet onopgemerkt voorbijgaan. Gistermorgen omstreeks 11 uur ver scheen een deputatie van de PTT, be staande uit de heren Van Maurik, Kloots en Henzen. om de jubilaris ten zijnen huize hulde te brengen. Namens de di recteur, die helaas door ziekte verhin derd was, sprak referendaris v. Maurik de hartelijke gelukwensen uit met het bereiken van deze mijlpaal. Hij betuig de veel waardering voor de trouwe en accurate wijze, waarop de heer Weenink altijd zijn werk doet. .,U ziet er nog goed uit", aldus de heer Van Maurik, „wij hopen van harte, dat u nog vele jaren in een goede ge zondheid zal mogen leven en werken". Hierna speldde hij de jubilaris het in signe op, behorende bij een 40 jarig trouw dienstverband. Namens de direc teur-generaal. de heer Baard uit Den Haag, die met een persoonlijk schrijven De Algemene Nederlandse Onder- ^r- Nalet stichting te Sdhie- wyzers Federatie houdt op woensdag dam n» een korte ziekte overleden 8 januari in de Julianahal in Utrecht P^0lr p: E- J- Bottelier vam de St. een demonstratieve vergadering over WMiibOTXTdiuaparochie vtam Viaardin- de salarissen van onderwijzer, en Pa0l0Or Bottelier was 60 jaar kleuterleidsters en het georganiseerd Hij werd geboren te Haarlemmer- overleg. Liede en Spaarnewoude op 19 januari Bij de ANOF zijn de algemene, de 1903, priester gewijd oip 22 december katholieke en de christelijke onder- 1928, en was adhitereenvoligens kaïpe- wijzeilverenigingen aangesloten. Te- laan resp. pastoor te Wassenaar, Rot- zamen tellen ze ongeveer 70.000 le- terdam, Haarlem, Maassluis en laat- Vüiaardingen. mevr. Weenink MOGELIJK AANPASSING AAN GESTEGEN KOSTENPEIL Het komende jaar zullen de tarieven van de PTT een belangrijke ver hoging ondergaan, omdat zonder deze verhogingen aanzienlijke verliezen te verwachten zijn. Dit zei gisteren prof. ir. G. H. Bast, direkteur-generaal van de PTT, toen hij voor een deel van zijn personeel zijn traditionele Nieuwjaarsrede uitsprak. Hij was van oordeel dat om meer dan een reden intensief aandacht geschonken moet worden aan mogelijkheden tot uitbreiding van arbeidsbesparende methodieken. Met nadruk wees hij erop, dat onder geen voorwaarde het dienstbetoon in de steden verder achteruit mag gaan. De ingevoerde tariefsverhogingen zijn, aldus prof. Bast, slechts een minieme correctie op de ontwikkelingen van de laatste jaren, waarin een belangrijk positief exploitatieresultaat verloren is gegaan. „De tarie ven berusten grotendeels al lang niet meer op nog reële omstandigheden of prijzen. Men zal dan ook relatief grote verhogingen kunnen verwach ten." Over mogelijke verwachtingen van het komende jaar kon prof. Bast nog niets mededelen. Er moet nog beslist worden over de vraag, of men de tarieven zal aanpassen aan het gestegen kostenpeil, en in welke mate dit zal moeten gebeuren. te van een serie postzegels met de beeltenis van koningin Juliana in hogere waarden voorbereid. Meer interlokale telefoonverbindingen ALPHEN AAN DEN RUN GOUDEN JUBILEUM SMEDERIJ ROZENSTRATEN Met een druk bezochte receptie in hotel Toor werd gisteren het feit her dacht, dat het juist een halve eeuw geleden is, dat de heer Rozenstraten in de Prins Hendrikstraat te Alphen aan den Rijn een smederij annex kachelverkoop opende. Deze voorma lige smederij is in de loop der ja ren gegroeid tot een modern bedrijf, waarin van de oude voormalige sme derij weinig meer is te bekennen. Ve le collega's, zakenrelaties en vrien den kwamen de heer Rozenstraten en zijn zoon met dat jubileum geluk wensen, waarbij het niet bij woorden bleef. Namens het bestuur van de RK Middenstandsvereniging w# en het de heren Verkleij en Bosch die ge lukwensen kwamen aanbieden. PTT-referendaris Van Maurik speldt de jubilaris (rechts) het insigne van 40-jarig dienstverband op. zijn gelukwensen overbracht, werd de jubilaris een oorkonde overhandigd, als mede een verrassend geschenk onder couvert Ook de bureau-chef, de heer Kloots, sprak zijn gelukwensen uit tot de jubilaris en zijn gezin, terwijl de chef-besteller, de heer Henzen, die na mens de bestellers sprak, zijn felicitaties vergezeld liet gaan van het overhandi gen van de ster-emblemen voor het uni form. die het 40-jarig dienstverband kenmerken. Hierna dankte de jubilaris voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en voor alles wat hem werd aangebo den. Hij zeide blij te zijn, dat hij dit jubileum in gezondheid mocht beleven en hoopte in de toekomst nog vele jaren met zijn echtgenote en kinderen van zijn pensioen te mogen genieten. Later op de dag kwamen nog een viertal hoofdbestellers uit Leiden hun gelukwensen aanbieden, alsmede de heer Jac. Juffermans, die als oud-voor zitter van de Ripse ijsclub zijn ex- medebestuurslid een prachtige plant aanbood. Van zijn kinderen ontving de jubi laris een kolossale fruitmand ten ge schenke. Dode en twee gewonden bij auto-ongeluk De 73-jarige heer H. C. M. van Beers uit Huis-Ter-Heide is gistermid dag bij 'n auto-ongeluk op de Amers- foortseweg te Zeist om het leven ge komen. Zijn eveneens 73-jarige echt genote werd met diverse verwon dingen in het Zeister ziekenhuis op genomen. De heer Van Beers zou met zijn auto bij het oversteken van de Amersfoortseweg geen voorrang ver leend hebben aan een met olie ge laden tankauto, bestuurd door de 29- jarige P. Z. uit Rotterdam. De tank autobestuurder liep bij de botsing 'n shock op. VLAGGEN OP 9 JANUARI In verbond met de herdenking op donderdag 9 januari 1964 van 't feit, dait 500 jaar geleden de Staten-Gene- raai voor het eerst bijeen kwamen, heeft de regering besloten diat op deze dog van alle rijksgebouwen de Nederiandse vlag zonder oranjewim pel wordt uitgestoken. Zelfde cijfers als vorig jaar Het boekjaar 1963 zal vermoedelijk met dezelfde cijfers sluiten als het voorgaande jaar, toen kosten en ba ten elkaar in evenwicht hielden. In Benelux-verband zal gestreefd worden naar een verdere uniforme ring van de tarieven, door toepas sing van binnenlandse briefport in het onderlinge verkeer voor brieven in alle gewichtsklassen. België heeft hiertoe reeds enkele maanden gele den besloten; vermoedelijk zal ons land dit voorbeeld binnen afzienba re tijd volgen. Het aantal telefoongesprekken steeg met ongeveer 10 procent: 8 procent voor de lokale, tien procent voor die interlokale, en ongeveer der tien procent voor de internationale gesprekken. Er werden in het afge lopen jaar ongeveer 156.000 telefoon aansluitingen aangebracht, d.w.z. bij na 7500 minder dan in 1962. Bijna 10.000 mensen hebben hun abonne ment op de draadomroep opgezegd. Giroverkeer toegenomen Het giro-verkeer nam in belang rijke mate toe. De automatisering van de rekening-courant-administratie was eind 1963 zo ver gevorderd, dat in Den Haag ruim 300.000 en in Arn hem ruim 165.000 postrekeningen door middel van elektronische ver werkingsmachines werden geadmini streerd. Er is een begin gemaakt met de versterking van ponskaarten voor het doen van overschrijvingen. Bijzondere postzegels Luister- en kijkgeld-betalers heb ben nog steeds geen goede betalings- „discipline" gevonden. Ongeveer tien procent van de betalingen geschiedt te laat. Er zullen dit jaar bijzondere post zegels worden uitgegeven ter gele genheid van de volgende herdenkin gen: 500 jaar Staten-Generaal, 20 jaar Benelux-douane-unie, 350 jaar uni versiteit te Groningen, 125 jaar spoor wegen, 150 jaar Nederlands Bijbel genootschap. De PTT is van oordeel, dat dit programma overladen is, en enige beperking hierin noodzakelijk is. Op het ogenblik wordt de uitgif- Het aantal interlokale telefoonver bindingen zal belangrijk worden uit gebreid. Het internationale telefoon verkeer zal verder worden geauto matiseerd. In de loop van dit jaar zullen in Eindhoven en in Deventer een auto matische telegraafcentrale in werking worden gesteld. Men verwacht een automatisering van het telexverkeer met een aan tal abonnees in de VS, Ierland, Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije en Hon garije. Op een Nederlandse tanker is een scheeps-TOR, d.w.z. telex via radio, geinstal'leerd, waarmee bepaalde ge gevens vanaf het schip naar een computer in het hoofdkantoor van een oliemaatschappij worden over gebracht. DE SUIKERBIETENPRIJ8 De Kath. Nederl. Boeren- enTuin- dersbond heeft er in een telegram aan de minister van landbouw op aangedrongen, dat op korte termijn een prijs voor de suikerbieten zal worden vastgesteld. Bijna 20% meer auto's in 1963 Op 1 augustus 1963 was het aan tal personenauto's in ons land 866.500, dat betekent ten opzichte van 1 aug. 1962 een stijging met 19 pet, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het cen traal bureau voor de statistiek. Het aantal bedrijfsauto's bedroeg op 1 augustus j.l. 204.000 (staging 6,5 pet), terwijl het aantal motorrijwie len en scooters met 4 pet daalde tot 159.000. Het totale Nederlandse motorrijtui genpark omvatte op 1 augustus 1963 1.230.000 voertuigen. Twee wandelende postkantoren in Benthuizen 1964 is voor het dorpje Bent huizen slecht begonnen. De ruim veertienhonderd inwoners van 't dorpje moeten het namelijk sinds de eerste dag van het nieuwe jaar zonder postkantoor stellen. De postza ken worden nu afgedaan door twee lopende postkantoren: de twee plaatselijke bestellers, die gemachtigd zijn alle zaken af te doen aan de huizen van de be woners. Een omslachtige manier van doen, die zijn oorzaak vindt in het huwelijk van de vroegere post- agente mej. Bijl. Het huisje, dat zij bewoonde en waar het post agentschap was gevestigd, ging bij haar huwelijk over in handen van haar broer, bakker Bijl, die het pand voor uitbreiding van zijn zaak nodig had. Per 1 januari moest de PTT er uit. De gemeente is er tot nu toe niet in geslaagd een ruimte te vinden, die genade vond in de ogen van de PTT, maar sinds gis termiddag is er weer hoop in de harten van de Benthuizers. die al met bange voorgevoelens de uit keringen van AOW en invalidi- teitsrente afwachtten. De gemeen te heeft de posterijen namelijk op nieuw een pand aangeboden, dat vandaag door het staatsbedrijf zal worden gekeurd. Niet-erkende Bond van Zeevarenden «telde ultimatum De niet-erkende Bond van Zeeva renden, een dochterorganisatie van het Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties, heeft een actie ont ketend om te mogen onderhandelen met de reders over nieuwe arbeids voorwaarden. In de nacht van woensdag 1 op donderdag 2 januari is een staking geproclameerd. Er zouden volgens een zegsman van het OVB gistermorgen slechts drie kotters uit Scheveningen zijn uitge varen. De Vlaardinger vissersvaartui gen zijn wel alle uitgevaren, maar de vissers zullen ter hoogte van IJmui- den worden ingelicht over de stand van zaken bij de besprekingen. Vol gens het OVB zouden ook de schepen in IJmuiden binnengaats zijn geble- In het gebouw „Op Gouden Wie ken" te Scheveningen heeft de voor zitter van de Bond van Zeevarenden, de heer J. Koning, gisteren een ver gadering van zijn bond gepresideerd. Er werd een commissie benoemd, die verklaarde dat de vissers weer aan het werk zullen gaan, zodra de re ders zich bereid verklaren te onder handelen met het OVB over de ar beidsvoorwaarden, op basis van het pakket verlangens, dat het OVB de reders in het begin van deze week heeft medegedeeld. De commissie stelde bovendien een ultimatum óf praten, óf staken. Reders willen niet praten In rederskringen wordt de actie van het OVB niet geheel serieus ge nomen. Men is van mening, dat het OVB slechts ontevredenen aan z'n zij de heeft De reders zijn ervan over tuigd, dat binnen enkele dagen alle schepen normaal zullen zijn uitgeva ren. Bovendien hebben de vissers, die het stakingsparool gistermorgen ver namen, te horen gekregen, dat de er kende bonden zich distanciëren van de actie. De reders zijn ook niet van plan met 't OVB aan de onderhandelings tafel te gaan zitten. De besprekingen over een nieuwe cao zijn reeds ver gevorderd en de reders willen de be sprekingen slechts met bonafide or ganisaties afsluiten. Volgens gegevens van de Vlaardin- se havendienst hebben de meeste schepen direct koers gezet naar de visserijgronden. Slechts enkele sche pen zouden langs IJmuiden varen. Uit Uimuiden zijn gisterochtend on danks het stakingsparool toch nog 85 vissersvaartuigen vertrokken. De Katwijkers, die gistermorgen niet zijn uitgevaren, zullen echter volgens de reders binnenkort toch zee kiezen. Dit niet-uitvaren is, aldus de re ders, eensdeels het gevolg van de OVB-verklaring, anderdeels van het feit, dat vele schippers veer zondag a.s. weer binnen moeten zijn, zodat uitvaren voor één of twee dagen geen zin heeft. De woordvoerder van de Vereni ging van Reders van Vissersvaartui gen te IJmuiden verklaarde: „Het OVB loopt met zijn verklaring dat alleen gevaren wordt bij die reders, die bereid zijn te onderhandelen over een uniforme regeling, achter de fei ten aan, wat de visserijschepen van Vlaardingen, IJmuiden en Katwijk betreft, die op de zogenaamde IJmui- dense voorwaarden varen". Verklaring De Vereniging van Reders heeft gistermorgen bij alle rederijkantoren de volgende verklaring opgehangen: „Opdat bij u geen misverstand be staat ten aanzien van de loonontwik keling met ingang van 1 januari 1964 delen wij u mee, dat wij ter zake in onderhandelingen zijn met de desbe- treffenden bondep. Voor zover op IJmuidense voorwaarden wordt ge varen wordt de kwestie van de ver hoging van de vaste gages en de an dere voorwaarden hierbij ernstig overwogen. De bedoeling is een en ander voor eind januari te hebben geregeld, waarbij u in ieder geval kunt rekenen op terugwerkende kracht van alle wijzigingen per 1 januari 1964". De verklaring was ondertekend door „De Rederij". Zoetermeer heeft nieuwe burgemeester Met ingang van 16 januari is benoemd tot burgemeester van de gemeente Zoe termeer de heer H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken, thans burge meester van de gemeente Wisch (Gld.). De nieuwe burgemeester van Zoeter meer is 46 jaar, Nederlands hervormd en niet aangesloten bij een politieke partij. Sinds 1953 was hij burgemeester van Wisch, daarvoor, vanaf 1 mei 1946, burgemeester van Ruurlo. De gemeente Wisch heeft meer in woners dan Zoetermeer. Bij de benoe ming is rekening gehouden met de grote groei, die Zoetermeer de komende vijftien jaar volgens de plannen zal doormaken. Timmerman uit Delft toch in nieuw huis De Delftse timmerman H. Kwant heeft 1963 goed zien eindigen: daags voor Kerstmis kon hij een nieuwe woning op de zevende etage van een flat aan de Papouwselaan betrek ken. Daarmede was een gelukkig slot gekomen, aan een affaire, die be gon toen de eigenaren van een wo ningcomplex in de Van der Lely- straat de heer Kwant een woning weigerden, op grond van zijn sociale status. Wethouder L. A. Weber, bood de familie Kwant begin december dit huis aan. Deze aarzelde geen mo ment het aanbod te aanvaarden. De huur (130 gulden) is wel een tientje hoger dan in de Van der Lelystraat, maar men is met deze moderne vier kamerwoning met centrale verwar ming toch veel beter af. Op het bedrijf van de weduwe Van de Heij in Zeeland (N.B.) is dezer dagen mond- en klauwzeer gecon stateerd onder het rundvee. De ge hele veestapel, zes koeien en vijftien varkens, is gedood. De gehele ge meente Zeeland is thans tot besmet gebied verklaard en het vervoer van rundvee is verboden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8