CYPRUS VANDAAG WEER IN DE VEILIGHEIDSRAAD PROEFKONIJNEN VOOR NIEUWE VORM VAN SCHOOLMELKDISTRIBUTIE Griekenland wendt zich tot de NAVO Ingesloten mijnwerkers door transportband gered Mislukte aanslag op Nkroemah NEHROE WIL AFTREDEN WEER ONRUST IN KATANGA Chroesj'tsjov in Polen Scapino-ballet danste in Witte Huis Hand ontvleesd door pennenrol Vertegenwoordiger vrijgesproken L v. d. Ing VRIJDAG 3 JANUARI 1964 Dg LEIDSE COURAWT PAGINA 4 Cyprus heeft de veiligheids raad verzocht vandaag (vrij dag) bijeen te komen om de jongste ontwikkelingen op het eiland te bespreken. Vorige week vrijdag verga derde de raad anderhalf uur over de gebeurtenissen op Cy prus en ging vervolgens voor onbepaalde tijd uiteen zonder een besluit te hebben genomen. De afgevaardigde van Cy prus, Rossides, verklaarde op Nieuwjaarsdag, dat hij „enige mate van VN-interventie" op Cyprus gewenst achtte. Een woordvoerder van de Cyprische delegatie bij de VN deelde later mee, dat „in ver band met bepaalde ontwikke lingen" geen nadruk op het verzoek werd gelegd. Hij wilde geen nadere verklaring geven van de term „bepaalde ont wikkelingen". Turkije beschuldigd De Cyprische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Benon Rossi des, heeft de voorzitter van de Vei ligheidsraad, de Boliviaan Justiniano een brief gezonden, waarin Cyprus Turkije ervan beschuldigt de terri toriale onschendbaarheid van het eiland in het geding te brengen door het onderschrijven van de eis der Turkse Cyprioten, dat Cyprus in een Grieks en een Turks gedeelte moet worden verdeeld. „De Veiligheidsraad moet zich ge reed houden om Cyprus voor een dergelijke deling te behoeden", ver klaarde Rossides later tegenover ver slaggevers. „Deze zou niet slechts een bedreiging zijn van de territo riale onschendbaarheid van Cyprus, doch zij zou ook de vrede in het zo kwetsbare midden-oosten in gevaar brengen". „De Verenigde Naties hebben mil joenen dollars uitgegeven om de on schendbaarheid van de Kongolese re publiek te handhaven en de afschei ding van Katanga tegen te gaan. De V.N. kunnen niet minder doen om de onschendbaarheid van het grondge bied van een ander V.N.-lid, Cyprus, te waarborgen", aldus Rossides. Conferentie spoedig te verwachten In antwoord op een vraag naar zijn mening over een in Londen te houden conferentie over Cyprus, ver klaarde Rossides: „Ik hoop, dat zij zal slagen. Dat zal echter niet het geval zijn wanneer aldaar wordt ge poogd een plan tot verdeling van het eiland te doen aanvaarden. Cyprus heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan deze conferentie met Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije over het geschil tussen de Griekse en Turkse bevolkingsgroe pen op het eiland. Zowel Grieks-Cy prische als Turks-Cyprische verte genwoordigers zullen aan de confe rentie deelnemen, die nog in januari in Londen zal beginnen. Ter conferentie zal een commissie worden gevormd onder Brits voor zitterschap, die de problemen rond de grondwet van Cyprus en de ver dragen van garantie en bondgenoot- schap zal bestuderen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de permanente NAVO-raad gisteren op Grieks verzoek bijeen is gekomen om de toestand op Cyprus te bespreken. Griekenland heeft zijn NAVO- bondgenoten gewezen op de gevaren die de dramatische ontwikkeling op Cyprus met zich meebrengt. Voorts meent Griekenland dat een wijziging van de sterkte der Griekse of Turkse strijdkrachten op Cyprus van te vo ren moet worden goedgekeurd door generaal Peter Young, de Britse be velhebber van alle strijdkrachten op Cyprus, die de verantwoordelijkheid draagt voor de handhaving van de orde op het eiland. De permanente raad van de NAVO is een uur bijeen geweest om het Griekse verzoek te behandelen. De vergadering moest drie kwar tier worden uitgesteld omdat de Ne derlandse afgevaardigde, dr. H. N. Boon, niet tijdig aanwezig kon zijn. Een woordvoerder zei na afloop, dat de vertegenwoordigers van de drie mogendheden, die bij de kwes- tie-Cyprus betrokken zijn, de raad op de hoogte hadden gesteld van de jongste ontwikkelingen op het eiland. Hij weigerde bijzonderheden te ge ven over de besprekingen die daar op waren gevolgd. Verslaggevers en fotografen had den geen toestemming gekregen de vergadering bij te wonen. Door een steenafstorting in een schacht van een mijn in Würselen, nabij Aken, werden donderdag zes mijnwerkers van de buitenwereld af gesloten. Zij bleven echter ongedeerd. De reddingswerkzaamheden kwa men direct in volle gang. De red dingsploegen stonden in voortdurend contact met de ingeslotenen, die ge vangen zaten op een diepte van 530 meter in een zes meter lange gang en het contact met hun redders on derhielden via een langs de gang lo pende buis. De redders moesten door een zes meter dikke muur van neergestort rotsgesteente breken om hen te kun nen bereiken. In tegenstelling tot de verwach ting echter slaagde het zestal er reeds enkele uren na de instorting in zich in veiligheid te stellen. Zij kropen door een nauwe doorgang onder een kolentransportband, die de reddings ploegen hadden weten te graven. Ook van htm kant groeven de inge slotenen, aan de hand van aanwij zingen, hun door hun redders gege ven, aan deze nooduitgang mee. Alle zes waren ongedeerd. Foto: Kerstbomenbrand op het Schuttersveld te Leiden. Zie pag. 2. Op president Nkroemah van Ghana is gisteren een mislukte aanslag ge pleegd, aldus is in Accra officieel meegedeeld. Er werden vijf schoten op hem gelost, docb de president bleef ongedeerd. Een lid van zijn lijfwacht werd echter gewond en overleed later in een ziekenhuis. De aanslag had plaats even buiten het gebouw, waarin het kabinet van de president is gevestigd. De schoten werden van zeer dicht bij op de 54-jarige president afge vuurd, toen deze naar zijn auto stap te. De dader werd onmiddellijk ge grepen. Een eerdere aanslag op Nkroemah had plaats op 1 augustus 1962. Toen werd een bom naar zijn auto gewor pen, waardoor verscheidene toeschou wers werden gedood. Op 8 januari vorig jaar ontplofte een bom temidden van een mensen menigte, die de president toejuichte toen hij een politieke massabijeen komst in Accra verliet. Op 9 september 1962 werden meer dan zestig mensen gewond door een ontploffing nabij de residentie van de president. Afgezien van de politie-activiteit rondom de plaats van de aanslag, was het rustig in de hoofdstad. De eerste bijzonderheden over de aanslag werden door radio Ghana bekend gemaakt tijdens een onder breking van het programma. Premier Nehroe van India wil bin nen korte tijd aftreden als minister van Buitenlandse Zaken, als voor bereiding op een totale terugtreding uit het politieke leven. Volgens het onafhankelijke India se weekblad „Current" zou Nehroe binnen zes of twaalf maanden al zijn regeringsfuncties willen neerleggen. Sinds India 16 jaar geleden onafhan kelijk werd, heeft hij zowel de func tie van premier als die van minister van buitenlandse zaken bekleed. Als opvolgers noemt het blad me vrouw Lakshmi Menon voor de por tefeuille van buitenlandse zaken en de heer Dinesh Singh voor het pre mierschap. NEDERLANDS ONTWERPER WINT AMERIKAANSE JAARPRIJS De 44-jarige industrieel ontwerper R. Wolf uit Amstelveen heeft als eerste Nederlander de jaarprijs ge wonnen voor het beste internationale ontwerp, ingesteld door het Ameri can Institute of International Desig ners in New York. Vandaag reist hij met Pan American World Airways naar Chicago, waar hem zondag de jaarprijs 1964 zal worden uitgereikt. Bij zijn vertrek van Schiphol deel de hij mede, dat het Amerikaanse in stituut jaarlijks 6 prijzen uitreikt voor meubelen, die uit het buiten land worden geïmporteerd. Ditmaal koos de jury in de afdeling zitmeu belen een fauteuil van een meubel fabriek uit Culemborg, die ontwor pen was door de heer Wolf. Onze landgenoot zal op zondagavond 19 januari om 21.45 uur op Schiphol te rugkeren. NA ARRESTATIE VAN STAMHOOFD In Katanga is het weer onrustig. De aanleiding is de arrestatie van een stamhoofd van de Baloeba's, Ka- songo Nyembo, die door de Centrale Kongolese regering op beschuldiging van het verbergen van geld en wa pens van de verboden Katangaanse gendarmerie in Leopoldstad wordt vastgehouden. De oudste zoon van het stamhoofd heeft de regering nu beschuldigd van een onwettige daad. Hij zegt dat, in dien zijn vader niet wordt vrijgela ten, een totale revolutie van de be volking in de omgeving van Kamina het gevolg zal zijn. Kamina ligt ruim 500 km ten noorden van Elisabeth- stad en is een der belangrijkste cen tra van noordelijk Katanga. Boudewijn en Fabiola 10.000 Pakj es per dag op Leidse scholen In de school van de heer J. C. van Schaik hebben we vanmorgen een melk-experiment bijgewoond. Kin deren van de Leidse scholen zullen n.l. met ingang van maandag a.s. de schoolmelk niet uit het flesje drin ken, maar uit een driekantig pakje. De jongens en meisjes van de eerste De Sow jet-Russische premier, Chroesjtjsov, is donderdag voor een niet-öfficieel bezoek van enkele da gen aan Polen in Warschau aange komen. Hij wordt vergezeld door de eerste secretaris van de communis tische partij van Witrusland, Mazoe- rov. De Russische premier reisde di rect na aankomst in gezelschap van de Poolse communistische leider Go- moelka en premier Cyrankiewitsj naar het enkele honderden kilome ters van de hoofdstad gelegen Olsz- tyn. Volgens het Poolse nieuwsagent schap PAP was Chroesjtsjov door Gomoelka en Cyrankiewitsj uitgenor digd. Men verwacht in Polen, dat het congres van de communistische par tij binnen drie of vier maanden ge houden zal worden en dat de Rus sische en Poolse leiders willen over leggen welke houding Polen zal aan nemen tegenover het streven van Communistisch-China naar de sym- paMie van de minder-ontwikkelde Afrikaanse en Latijns-Amerikaanse staten. Men vermoedt voorts, dat gespro ken zal worden over het plan-Go- moelka, waarin een kernwapenvrije zone in Midden-Europa en verminde ring van de conventionele bewape ning in dit gebied werd voorgesteld. Het Poolse initiatief is bij de wes terse landen nog in studie. naar Heilig Land J)e reJg van Je paus Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België worden in Jeru zalem verwacht voor een tweedaags bezoek op hun terugreis uit het Verre Oosten. De juiste dag van aankomst is nog niet bekend, maar het wordt waar schijnlijk geacht dat deze 14 of 17 februari zal zijn. Het koninklijk paar zal beide de len van het Heilige Land bezoeken. Na aankomst per vliegtuig in Am man, maakt de Paus een autorit naar Jerusalem. Paus Paulus neemt zijn intrek in de apostolische legatie bij de Damascuspoort. Langs de beroemde Via Dolorosa - de lijdensweg van Christus - maakt hij zijn pelgrimstocht. In de kerk van het Heilige Graf wordt de H. Mis opgedragen. Tijdens zijn verblijf zal de Paus ook een bezoek brengen aan Gethsemane. Bij Djimir komt de Paus op Israëlisch grondgebied. In Naza reth houdt de Paus een rede voor een grote menigte. Na Tiberias en nog enkele heilige plaatsen bezocht te hebben keert de Paus over Israëlisch grondgebied naar Jerusalem terug. Op 6 januari gaat de Paus naar Beth lehem. Vandaar gaat hij weer terug naar Jerusalem en bezoekt de Olijf berg. Van Jerusalem gaat hij weer terug naar Amman en vertrekt naar Rome. klas van de gereformeerde school aan de Asserstraat, die proefkonijn moesten zijn, stonden er nog wat on wennig tegenover. Zij moesten een rietje in het daarvoor bestemde gaat je steken, hetgeen nog wat hoofd brekens kostte, maar over een week weten zij niet beter. Er staan grote voordelen tegen over. De kratjes, welke door leerlin gen van de hogere klassen worden gedistribueerd wegen nog maar vijf kilo, voorheen woog een krat met dezelfde inhoud aan melk tenminste 18 kilo. Geen wonder, dat er bij de flinksten, die geregeld met- deze kratten moesten sjouwen, nog wel eens rugklachten waren. De melkinrichting Menken te Was senaar brengt nu de kwart liters ge- clarificeerde" melk in de pyramide- vormige paktes, die van de limona de-distributie al bekend waren. De pakjes nemen veel minder ruimte in dan flesjes; de distributie geschiedt vrijwel geruisloos; geen gerammel van flessen meer, en het Met een vrijwel geheel ontvleesde rechterhand waarschijnlijk zal amputatie tot de pols het gevolg zijn is gistermorgen een 11-jarige Leidse jongen opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De jongen moest even een bood schap doen bij zijn vader in de fa briek van Van Wijk en Heringa aan de Kana'alweg. In het werklokaal, waar de jongen zijn vader dacht te treffen, was op dat moment, niemand aanwezig, omdat de werknemers in een ander vertrek waren gaan kof fiedrinken. In het werklokaal stond echter wel een in werking zijnde lompenmachine. De jongen heeft vermoedelijk wat willen verwijde ren van de draaiende pennenrol, waarmee wol uit stroken dekens ge trokken wordt. De hand van het slachtoffer raakte de rol, met het noodlottige gevolg. Op 't gegil scho ten ijlings arbeiders toe, die de ma chine uitschakelden. De Leidse politie heeft gisteren een 17-jarige timmerman en een 16- jarige scholier aangehouden. De jon gelui worden verdacht van diefstal van een bromfiets. De 40-jarige Apeldoornse verte genwoordiger J. de J., die 25 septem ber op de Churchilllaan te Leiden op zettelijk zou zijn ingereden op de 37- jarige Leidse chauffeur B. J. Boon stra, is gisteren voor de Haagse Rechtbank vrijgesproken. Twee we ken geleden had de officier van jus titie zes maanden gevangenisstraf geëist terzake poging tot zware li chamelijke mishandeling. De fiets van de heer Boonstra werd gedeeltelijk verpletterd door de auto van De J., waarin zich ook de echt-, genote van de heer Boonstra bevond. De J. heeft steeds ontkend, dat hij de opzet heeft gehad de ander te raken. risico van ongelukken en glassplin ters is voorgoed verdwenen. Boven dien is de melk beter beschermd tegen invloed van buiten, zodat smaak en vitaminen behouden blij ven, terwijl de vorm van distributie hygiënischer is, omdat er geen men senhanden meer aan te pas komen. De ruim tienduizend Leidse kin deren, die melk op school gebruiken, zullen van huis niet meer geld dan voorheen mee hoeven te brengen. De prijs is n.L hetzelfde gebleven. De wijze van verpakken is onge twijfeld duurder, maar zoals de heer Menken verklaarde zij is ook arbeidsbesparend.. In de melk- automaten worden lange papieren kokers gevuld, die daarna op een vernuftige manier tot de driekantige pakken „geknepen" worden en af- gesneden. De arbeidsbesparing be treft het vervoer van de zware fles- senkratten, het spoelen en opnieuw sorteren, terwijl ook het risico van breuk niet meer aanwezig is. De NV is ook voornemens de melkdistribu- tie via de winkel en aan huis voor kwart en halve liters door middel van het driekantige pak te doen ge schieden. Melkprodukten werden voor een deel al in kartonnen bekers verspreid. Voor het hele liter heeft men nog geen emballage gevonden, die werkelijk safe is en handzaam. De foto toont de eerste klas van de school aan de Asserstraat in actie. De drie ontvoerders van de ne gentienjarige zoon Frank van de bekende Amerikaanse liedjeszanger Frank Sinatra, zijn in staat van be schuldiging gesteld. Zij zullen maan dag a.s. voor de rechter worden ge leid, waarna zij later zullen worden bereaht. TV voor 25.95 p. maand zonder vooruitbetaling Morgen al bij U thuis? Bel dan vóór 6 uur 010-120705 en 's avonds 070-863977. 3? Gevraagd een jong meisje, pl.m. 16 jaar, als hufljp in de huishouding. Mevr. de Bruyne, Hoofd straat 8. Leiderdorp. fg Verkoopster, leerling verkoopster en magazijn bediende gevraagd. Ouds hoorn, Haarlemmerstr 160- 165B, teL 25799. Verpleging aan huis: b.z.a. verpleegster, ook voor hele dagen, 21 jr.. Lei den en ornstr. Brieven on der nr. 4766 bur. v. d. blad. 3? Gevraagd hulp in de huishouding, 5-daagse werkweek. Versteeg's Tex tiel, Hoogmadeseweg 4, Leiderdorp, tel. 30685. Hazerswoude- Groenendijk AGENTSCHAP DE LEIDSE COURANT Voor: Abonnementen Advertenties Drukwerken Groenestein 36. Het Nederlandse Scapino-ballet heeft donderdag voor ongeveer twee honderd kinderen een opvoering ge geven in het Witte Huis, de ambts woning van de Amerikaanse presi dent in Washington. Het ballet, dat een toernee maakt door de Verenigde Staten was aan vankelijk uitgenodigd door mevrouw Kennedy. Het optreden werd échter geannuleerd in verband met de dood van president Kennedy. De dans groep ontvipg later van de echtge note van de nieuwe president, mevr. Jonihson, het verzoek om na de rouw- periode een uitvoering in het Witte Huis te geven. De jeugdige bezoekers vertegenwoordigden de soholen in Washington. ATTENTIE! Heeft U goede voornemens voor het nieuwe jaar Maak een voorspoedige start en zorg, dat ook U in het bezit komt van een rijbewijs. Lessen in de nieuwe SIMCA. Tevens theorie-avonden. Autorijschool „Be ja" I. SCHOENMAKERS Breestraot Itf Leiden Telefoon 21041

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4