Meer me^eli'IdieL voor noodzakelijk UNIEK SYSTEEM VAN KUNSTSPREIDING DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE raeis as lost 40perty We moeten van de „confectie - opleiding99 af OFFICE DE LEIDS£ COURANT DE LEIDSE COURANT Het werk van Openbaar Kunstbezit Als men de belangstelling voor tentoonstellingen van schilderijen, beeld houwwerken en tekeningen van tien jaar geleden vergelijkt met die bij huidige exposities, springt dadelijk een verschil in het oog het aantal bezoekers is nu veel groter. Dit geldt niet alleen voor de grote steden, maar wellicht nog veel meer voor kleinere plaatsen, waar ook in Nederland. Ongetwijfeld is die aanzienlijk grotere belangstelling voor een niet gering deel te danken aan het werk van de Stichting Openbaar Kunstbezit. Men heeft uit de treure verzekerd, dat er een steeds wijdere kloof gaapt tussen volk en kunstenaar. Welnu, het is Openbaar Kunstbezit gelukt om over die kloof een brug te slaan. 1 DODE EN NEGEN GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Bij een botsing tussen een bus en een vrachtauto vanmorgen omstreeks half tien op de rijksweg tussen Doe- timchem en Terborg ter hoogte van Gaanderen is de 57-jarige heer J. D. ten Have uit Etten die zich in de bus bevond om het leven gekomen. Zeker negen andere buspassagiers werden gewond, waarvan een moeder en dochter uit Zelhem ernstig. Het ongeluk gebeurde toen een bus van de Gelderse tramweg moest af remmen voor een groentewagen en daardoor met de achterzijde naar de linker weggedeelte slipte. Een met stenen beladen vrachtwagen van een expeditiebedrijf uit Winssen die uit tegen gestelde richting kwam boor de zich in de achterzijde van de bus en scheurde deze in twee stukken. BOERDERIJ AFGEBRAND In Streefkerk (ZH) is vanmorgen de boerderij van de landbouwer J. Brandwijk door brand totaal ver nield. De schade wordt geschat op ruim 100.000 gulden. Een deel van de inboedel kon worden gered. NA VECHTPARTIJ OVERLEDEN De 38-jarige ongehuwde buschauf feur P. Meeuwissen uit Pey (gem. Echt) is na een vechtpartij met de 40-jarige eveneens ongehuwde plaats genoot H. B. H. overleden. B. heeft zich na het gebeurde bij de politie gemeld. Hij is in arrest gesteld. Sectie op het stoffelijk overschot van de chauffeur moet uitwijzen, waaraan hij is overleden. ONRUST OVER RADIO-SPEL Gisteravond is in Denemarken grote opschudding gewekt door een hoorspel voor de Deense radio, dat het karakter droeg van een nieuws uitzending. Men deed het voorko men alsof er in de Stille Oceaan een ruimteschip van een andere planeet was geland. Van die planeet af was het draaien van de aarde vertraagd, maar Russen en Amerikanen werk ten samen om door middel van ra ketten de omwentelingssnelheid weer op peil te brengen. Ofschoon er voor en na de uit zending was meegedeeld dat het ge beuren verzonnen was, waren er mensen die ijlings een schuilkelder opzochten. De studio in Kopenhagen kreeg meer dan duizend telefoon tjes van ongeruste luisteraars. Er werd zelfs uit Oslo opgebeld. Kardinaal Alfrink naar Rome Hedenmorgen is kardinaal Altfrinik per vliegtuig van Schiphol naar Ro me vertrokken. Hij is uitgeleide ge daan door zijn secretaris, de zeer- eerw. heer P. Geurts. Het secretariaat van de aartsbis schop kan het doel van de reis niet meedelen. Het is niet waarschijnlijk, dat de kardinaal de pausreis naar 't Heilige Land zal meemaken, daar hij hiervoor niet de vereiste visa heeft Inschrijvingen stromen binnen Wilt 11 iets weten? Aardstralen Bestaan er aardstra- len, vraagt mevr. G. J. Z. Antwoord Na uitgebreide we tenschappelijke onderzoekingen is soluut niets gebleken van het be staan van aardstralen. Wij moeten dus als onze mening verkondigen, dat aardstralen niet bestaan en dat de oorzaak voor het feit, dat U zich in Uw huis niet gelukkig voelt, op ander terrein gezocht moet worden. Wasgoed Hoe krijg ik wasgoed dat goor is geworden, weer helder, vraagt H. v. d. B. Antwoord Wij zijn geneigd Uw vraag even kort en krachtig te be antwoorden: met bleekwater! U zult echter zelf op de gedachte gekomen zijn en vermoedelijk heeft een bleek - behandeling dus niet geholpen. De vraag is nu maar, wat is het voor wasgoed, katoen, wol, nylon, bont? De bureaus voor gevonden voorwerpen kunnen er van meepraten: het kan zo gek niet zijn, of iemand verliest het wel eenswat te den ken van dit levensgrote beeld van St, Anthonius met het Christuskind, dat op Kerstavond in de New Yorkse ondergrondse gevonden werd? En dat het nu uitgerekend Sint Anthonius moet zijn, die verloren is Hoe komt het dat het goed vergoord de beoordeling van Uw probleem, is? Hoe behandelt U de was, bleekt Betreft het nylon, dan zult U wel U regelmatig, kookt U het goed uit baat hebben met een behandeling met een zelfwerkend middel? Alle- met een nylonbleekmiddel. Voor wol- maal vragen die van belang zijn voor len goed is er een wolbleekmiddel. Tien jaar geleden zette de Larense beeldhouwer Joh. G. Wertheim zijn gedachten op papier en acht jaar ge leden begon de start van de eerste geillustreerde radiocursus: het was de bedoeling dat het gehele volk deel moest hebben aan het genot, dat onze onvoldoend bekende en ge kende nationale kunstschatten kun nen schenken. Wertheim overtuigde de directies der musea, de radio-omroepvereni gingen en talrijke vooraanstaande Nederlanders er van, dat zijn ver strekkende plannen geen droombeel den waren van een idealistisch kun stenaar, maar dat ze verwerkelijkt konden worden, zowel practisch met behulp van de moderne techniek, als zakelijk zonder subsidie. OOK T.V. Zeven jaar later verscheen, met behulp van de Nederlandse Televi sie Stichting, ook een televisiecursus op het beeldscherm een initiatief dat dit jaar nog tot vollediger ontplooi ing komt. Hoezeer deze unieke bijdrage tot de culturele vorming van ons ge hele volk is ingeslagen, bewijst wel het feit dat zich sinds jaren meer dan honderdduizend deelnemers voor de radiocursussen lieten inschrijven, terwijl de televisiecursus in het eer ste jaar ook al weer bijna dertigdui zend abonnees telde. Dat Openbaar Kunstbezit een on misbare factor in de kunstzinnige vorming van ons volk is geworden, blijkt ook uit de honderden brie ven, die Wertheim jaar in jaar uit ontvangt, getuigend van waardering en erkentelijkheid van hen, voor wie een onbekende wereld is openge gaan. Als men in aanmerking neemt wat Openbaar Kunstbezit de deel nemers aan de cursussen biedt, is dat niet te verwonderen. Jaarlijks ontvangen de luisteraars, die aan de radiocursussen deelnemen (veertig uitzendingen per jaar op de maandagavonden van tien .voor ze ven tot zeven uur) veertig technisch voortreffelijke kleurenreproducties. Zij die de voorkeur geven aan de televisiecursus (twintig uitzendingen per jaar op de maandagavonden van kwart voor acht tot acht uur) krij gen twintig kleurenreproducties en veertig bladen aan beide zijden be drukt met kleinere afbeeldingen in zwart-wit. Deelnemers aan beide cursussen ontvangen bovendien een stevige linnen opbergband met ringsysteem om reproducties en teksten in te bewaren en een doorlopend gratis toegangsbewijs voor vrijwel alle rijks- en gemeentelijke niusea. Bovendien kunnen zij zich jaarlijks tegen kos tende prijs een prachtig, geillustreerd boekwerkje over kunst aanschaffen en onder hen, die reeds abonnee zijn en zich het jaar daarop opnieuw aanmelden, vindt een verloting van werken van" Nederlandse levende kunstenaars plaats. GEEN WINSTDOEL Jarenlang heeft de Stichting Open baar Kunstbezit, die zonder winst- doel werkt, de prijs op f 9,75 kun nen handhaven. De sinds jaren stij gende kosten maken het echter nood zakelijk om deze prijs te herzien en op f 11,75 te brengen, een verhoging die op 13 januari a.s. ingaat. Wie zich nog vóór die datum onder de abon nees schaart door storting van f 9,75 op postgiro 1665 van Openbaar Kunst bezit, Amsterdam, voor de radio cursus of op postgiro 4180 ten name van Openbaar Kunstbezit Televisie, Amsterdam, indien hij de televisie cursus wenst, profiteert nog van de oude prijs. De radiocursus begint op maandag, 13 januari 1964, met de bespreking Afbeelding: „De bedreigde Zwaan'' van Jan Asselijn (Dreppe 1610-Am sterdam 1652) in het bezit van het Rijksmuseum te Amsterdam. van „De bedreigde Zwaan" van Jan Asselijn, een werk uit het Rijksmu seum, door de heer J. A. Emmens. De televisiecursus vangt aan op maandag, 27 januari 1964, met een beschouwing over verschillende stij len van meubels en gebruiksvoor werpen door de heer E. R. Meijer, hoofd van de Educatieve Dienst van het Rijksmuseum te Amsterdam. Dezer dagen wordt er bij Open baar Kunstbezit op hoogspanning ge werkt, omdat de inschrijvingen blij ven binnen stromen. Er zijn tot nu toe voor de radiocursus 1964 tachtig duizend aanmeldingen ontvangen en voor de televisiecursus 1964 acht tienduizend aanmeldingen. En1 de stroom houdt aan Y //KW# BV WW s rn/ 6/MEpeesy;- O o 1*0 O (van een onzer redactrices) „Op het ogenblik kunnen wij nog zeggen, dat het meisje bij ons onderwijs te kort wordt gedaan", zei ons de heer R. v. Zinderen Bakker, burgemeester van de gemeente Koog a.d. Zaan. Het onder wijs ligt de burgemeester na aan het hart en omdat wij iets wisten van zijn speciale studie over de belangen van meisjes bij het on derwijs, was het voor ons interessant, door een gesprek met hem een beter inzicht te krijgen in dit voor ons vrouwen zo belangrijke onderwerp. Praktische, ervaring onmisbaar „Mogen wij u vragen hoe u tot deze uitrpr ak bent gekomen vragen wij. „Uit de bevolkingscijfers blijkt dat, binnen de Nederlan." be volkingsgroep, ongeveer 15 pet. van het aan! 1 vrouw t in de leeftijd van 30-50 jaar ongehuwd blijft"-, leidt de burgemeester ons gesprek in. „Dat houdt dus in dat rond 85 pet. van onze meis jes rekening moet houden met de gehuwde staat. Wanneer wij nu de gezinstaak van de vrouw analyseren, consta teren wij dat kermis en prakti sche ervaring op het gebied van huishoudkunde, koken, knippen, naaien, verstellen, br-'en, was- behandelnig, gezondsheidsleer, voedinsleer, warenhuiskennL, kin derverzorging, ziekenverzorging en een dosis algemene ontwikkeling onmisbaar zijn voor de goede huisvrouw. Als de vrouw in haar gezin de taak niet aan kan, is er natuurlijk in vele gevallen ook schuld bij de man, maar het is nu eenmaal een feit, dat voor de vrouw een bijzc aandeel in de verzorging van het gezins geluk ligt. Een aandc-1 dat uit- sliutend en alleen voor haar is. Bedenkt u alleen maar eens hoe belangrijk datgene is, wat de moe der in dat eerste levensjaar met het kind doet of nalaat. Het eer ste levensjaar kan op onderdelen beslissend zijn voor het gehele le ven. We dienen er dus op toe te zien, dat niet meer en meer meis jes algeheel of in onnodige mate ondergeschikt worden voor het besturen van een huishouding. Het is schande te moeten constateren, dat wij het tisje van heden over de gehele linie niet voorbereiden op deze taak. Miskenning van de gezinstaak Natuurlijk willen wij wel weten hoe de heer Van Zinderen zich die voorbereiding had gec' :ht. „We dienen de meisjes, alle' meisjes, dair te zoeken waar wij ze kunnen vinden en dat in de leerplichtige leeftijd en bij het onderwijs daarna," vervolgt hij. „Het is duidelijk dat er voor meisjes een verplicht patrieel onderwijs dient te komen, b.v. tot en met het 17e levensjaar, waarbij het doel moet zijn het meisje op haar levenstaak voor te bereiden. De school dient voor te bereiden op de taken in maat schappij en gezin. Wij willen de gezinstaak niet ondergeschikt aan de maatschappelijke taak stellen, in die zin dat zij minderwaardig aan dat laatste zou zijn. Maat schappelijke en gezinstaken zijn echter wederkerig aan elkaar on dergeschikt. Verwaarlozing op het ene gebied leidt tot moeilijk heden op het andere terrein. Ik kan r.ij niet aan de indruk onttrekken, dat er bij het meis je zelf een schijnbare miskenning bestaat van de arbeid ten be hoeve van de gezinstaak verricht. Het vrije beroep, zelfs dat een Het vrije beroep, zelfs dat van winkeljuffrouw, typist of lokettis- te wordt vaak van hogere orde geoordeeld als de gezinstaak van ons onderwijssysteer het meisje een zodanige opleiding te ver schaffen dat zij in de peri ode tussen school en huwelijk een redelijk inkomen kan verwer ven door voor haar geschikte ar beid en voor de grootste perio de van haar leven op haar hoog te waarderen teak van huisvrouw "en moeder, gced is voorbereid. 40% verstoken van vorming „Zou men na kunnen gaan hoe het op het ogenblik met de school- en beroepsopleiding van onze meisjes is gesteld?" „Indertijd is op mijn voorstel in Alkmaar,waar ik wethouder van onderwijs was, een begin gemaakt met een enquete van alle 13- tot en met 19-jarige meisjes. Hieruit bleek dat het geestelijk zwakste en/at het eco nomisch zwri:ste deel afvloeien naar het huishouder. Van theore tische scholing n dikwijls even min van 'n goede praktische scho ling van deze meisjes voor sp >ciaal vrouwelij 1-j taker omt weinig terecht. Bedenken we dan nog dat de studie en/of de arbeid door de rest van de meisjes verricht, niet is ingesteld op de gezins taak, dan zien we dat 40 pet ver stoken blijft van iedere vorming in deze richting buiten datgene wat moeder haar dochter bijbrengt en dat bijna 90pct verstoken blijft van onderwijs d*>t op de gezins taak voorbereid. Onze scholen spreiden meisjes naar het intellect en het is duide lijk dat voor iedere groepering een passend leerprogram en les rooster ontworpen dien' te wor den. Bij het overwege.i van de uit voering van deze wens dreigt ech ter ogenblikkelijk't meisje slacht offer te worden van het preva leren van de manlijke belangen bij het onderwijs, in het bijzon der op de ulo-scholen en de H.B.S Zoü men een aantal uren onder wijs in speciaal vrouwelijke vak ken aan de meisjes gaan geven, dan moet men ook iets voor de jongens bedenken, anders komt er van de uitvoering van die plan nen niets terecht. Ten aanzien van het lesrooster van de school en de gezinstaak wil ik evenwel graag direct stellen dat de les sen in gezondheidsleer, kinderop voeding, waren- of materialenken- nis, handvaardigheid in het han teren van een stuk gereedschap, aan jongens en meisjes ten dele gezamenlijk gegeven kunnen wor den." Wat zegt de leraar „Hoe zijn over het algemeen de reacties van het onderwijzend per soneel?" „We ontmoetten veel tegenstand bij de leerkrachten van het ver volgonderwijs. Het eerste argument is, dat het programma al zo over laden is dat er niets meer bij kan. Het tweede argument is, dat er ten behoeve van het examen geen enkel vak kan worden ge mist of in lesuren verminderd. Zo lijkt de toestand bij ons ver volgonderwijs voor de eeuwig heid bevroren. Het examen en het aktebezit domineren veelal inplaats van de bel .ngen van het kr „Hoe ziet uzelf de van dit onderwijsprobleem?" „Speciaal na de oorlog kunnen wij bij grotere groepen van de bevolking het verlargen naar meer onderwijs constateren. Heel wat ouders veroorloven zich hun kinderen na de leerplichtige leef tijd nog enige jaren een school te bezoeken. De resultaten van het schoolsucces voor jongens en miesjes Dij het vervoigonuerwAjS laten zien dat grote aantallen leer lingen met in staat zijn het eind- aipioma van de scnool te ha- le. zou van vamten, die niet di rect op -e maatschapp.., zijn ge richt een vermint, i leerpian mogelijk zijn - t zou wat meer onaerwijs dat op de praktijk is gerient hier voor in de plaats Komen, dan zou dat leerplan dat op de praktijk is gericht heel at kunnen verlevendige.i. Veel kin deren zouden dan na 3 of 4 jaar deze scholen kunnen verlaten ..iet een diploma dat een getui_ mis is van het ontvangen hebben van waardevol onderwijs dat op "a praktijk van de maatschappij is ingesteld. Naar samenbinding Een symbiosa samenleving voor het praktische onderwijs aan de meisjes tussen h.b.s. en nijver heidsschool; voor jongens en ïeis- jes tussen de ulo-school en het resp. nijverheidsonderwijs lijkt mij hier de aangewezen weg. In het belang van he+ kind i llen wij moeten afzien van de opvatting, dat iedere school als m eenheid moet worden beschouwd die zich ongestraft van de andere scholen zou kunnen isoleren. We zullen moeten leren het on derwijs in zijn geheel als een eenheid te beschouwen en dou blures van leerplannen zo veel mogelijk moeten voorkomen. Speciaal voor het meisje zijn er grote mogelijkheden voor een meer zonnig leven gedurende de jaren dat zij onderwijs ontvangt. Veel meisjes spreken '.ch uit voor een speciaal vrouwelijk be roep en vrijwel geen meisje ver loochent haar vrouwelijke roeping als haar de kans wordt geboden. Meer soorten diploma's zullen mogelijk moeten zijn en het meis je zal hierin de erke ing moe ten vinden van haar speciale op leiding mede gericht geschikt is taak. Het diploma van tegenwoor dig is het getuigenis van het feit dat de 1 bitter gechikt is ge- geding, zoals die in leerplannen bleken voor de confectic-oplei- en lesroosters is vastgwoest." En de werkende gehuwde vrouw „Ziet u mogelijkheden voor de werkende vrouw?" „In de toekomst r 'len meer leerkrachten bij het nijverheids onderwijs voor meL.' :s vereist, zijn. Juist dit onderwijs lijkt mij bij uitstek geschikt om ook aan de gehuwde vrouw een arbeids- kring te bieden. In onze maat- Burgemeester R. v. Zinderen Bak ker, die een speciale studie maakte over de belangen van meisjes bU bet onderwijs. schappij zijn functies waar de ge huwde vrouw een belangrijke taak zou kunnen ve^ Yen, zoals inspectrice van de kinderpolitie, maatschappelijk werkster en wo- ninginsp actrice. Het moet voor de maatschappij vaak als een ver lies worden beschouwd dat aller lei meisjes tenkoste van veel geld worden opgeleid voor func ties, die zij moeten becYrdigen zodra zij in het huwelijk treden. De moderne techniek, die oo'- meer en meer zijn intrede in de huishouding de t, maakt het de vrouw gemakkei ker het contact met de maatschappij op te nemen. De maatschappij dient zich in te stellen op de mogelijkheid, dat speciaal daarvoor in aanmer king komende beroepen, worden vervuld door de gehuwde vrouw. Het is belangrijk mee te wer ken aan een meer zonnige op leiding van het jonge meisje, aan het 'geluk van onze gazinnen en aan een harmonische samenleving waarin de vrouw parel aan de kroon is. H:t „Mater Amabilis" en „Zonnebloemwerk" betekent voor vele meisjes reeds een be langrijke bijdrage hiertoe. Som mige v.g.I.o. en u.l.o.scholen werken ook r«.ads in deze rich ting. Gelukkig is het aantal nij verheidsscholen voor meisjes groeiende en tonen ook do middel bare scholen voor meisjes interes sante leerplannen." Betty TecJi

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5