Nog eens 600 bouwvakkers vrij van militaire dienst Rika Hopper na hartaanval overleden wmmmm mm DONDERDAG 2 JANUARI 1964 |*iLEIDe«_2j>2RANT PAGINA J Met het oog op het grote belang van de nieuwbouw van woningen in Neder land heeft de minister van Defensie besloten ook aan 600 dienstplichtige bouwvakarbeiders van de lichting 1964 die in de eerste maanden van 1964 in werkelijke dienst zouden komen, vrij stelling van militaire dienst te ver lenen. In okt. 1963 was reeds bepaald, dat vrijstelling kon worden verleend aan maximaal 1800 bouwvakarbeiders van de lichting 1965, die in de loop van het jaar 1964 voor de eerste oefening zouden worden opgeroepen. De nu te verlenen 600 vrijstellingen voor nog niet opgekomen bouwvakkers van de lichting 1964 komen boven dit aantal van 1800. De vrijstelling voor de 600 bouwvak arbeiders van de lichting 1964 zal uit sluitend kunnen worden verleend aan goedgekeurde ingeschrevenen van die lichting, die in 1964 aan een oproep ter inlijving moeten voldoen. Bouwvakkers van de lichting 1964 die reeds voor eerste oefening in dienst zijn kunnen dus niet voor deze vrijstel ling in aanmerking komen. Evenmin zij, die wegens uitstel van eerste oefening of om andere reden buiten tegenwoor- heid zijn ingelijfd en in de loop van 1964 voor eerste oefening zullen op komen. Voor de beslissing over het verlenen van vrijstelling gelden voor de groep van 600 gelijke criteria als voor de groep van 1800 bouwvakarbeiders. Zij zullen dus ten tijde van het indienen van de aanvraag voor vrijstelling werk zaam moeten zijn in de nieuwbouw van woningen in Nederland; een verklaring van de werkgever moeten overleggen, dat zij daarin werkzaam blijven en in het bezit moeten zijn van een bewijs van vakbekwaamheid voor het beroep waarin zij werkzaam zijn (bijv. diploma LTS, vakopleiding of leerlingenstelsel). Ook in dit geval zal de vrijstelling aanvankelijk tijdelijk voor twee jaren worden verleend. Blijft de betrokkene aan de voorwaarden voldoen, dan wordt de tijdelijke vrijstelling twee maal met twee jaren verlengd en kan na totaal zes jaren definitieve vrijstelling volgen. REMBRANDT-ETS ZOEK De PTT stalt een onderzoek in naar de verdwijning van een ets waarvan men vermoedt diat het een Remibrandt is. De ets béhoöht toe aan de Venilose kunstschilder Toon v. d. Ven, en werd 21 oktober van het vo rige j'aar naar het Rijksprentenkabi net verzonden om te laten onder zoeken of het hier inderdaad een Remibrandt betrof. Het Rijksprentenkabinet heeft de ets, die als aangetekend stuk ver zonden werd, nimmer ontvangen. Aanvoer vee Leiden steeg in 1963 De cijfers van de Leidse Veemarkt over 1963 geven een vooruitgang te zien van de aanvoer van 5,7%. Rundvee 1963 24189, 1962 23658; Nuchtere kalveren 3997, 4497; Vette kaïlveren 4963, 5411; Schapen 92967, 97494; Varkens* 3865, 2232; Lichte varkens'" en biggen 26605, 14250; Paarden 16, 13; Geiten 612, 674. To taal 1963: 156814, 1962: 148371. 1063: 196814, 1962: 148371. 8443 -f 5.7%. De varkens-markt is zowel in 1962 als in 1963 tijdelijk gefloten geweest. KIM Op 86-jarige leeftijd is in haar wo ning aan de Henri Polaklaan te Am sterdam op Nieuwjaarsdag de actrice Rika Hopper overleden. Zij kreeg op eerste Kerstdag een hartaanval, en is sindsdien niet meer bij kennis ge weest. Enkele maanden geleden is zij reeds op hartklachten door spe cialisten onderzocht, en zij zagen dit maal geen heil meer in opname in het ziekenhuis. Zestiig jaar lang heeft zij op die planken gestaan. Zij werd in 1877 in Assen géboren. In 1896 deed zij eind examen aan de toneelschool te Am sterdam. Zij begon haar carrière in tenten op kermissen bij het reizen de gezelschap van Jozef van Lier. Daarna was zij ruim 23 jaar aan de Koninklijke Vereenigimg „Het Neder landse Tooneel" verbonden, waar zij naast Theo Mann -Bouwmeester en Louis Bouwmeester optrad. Hier de buteerde zij in de rol van dë boeren meid in „Het lichten dier zee". Haar grootste rol bij dit gezelschap was Katuschka in Tolstoi's „Opstanding". Na de Koninklijke ging zij ver bintenissen aan met de gezelschap pen van Heijermans, Rooijaards en Verkade. Tussen 1927 en 1938 voerde zij sa men met haar man Jacques van Ho ven de directie over het Rika Hop per Theater in de Plantage te Am sterdam, dat debuteerde met Knut Hamsuns „Het leven rijpt". Na de oorlog heeft mevrouw Hop per nog enige tijd gewerkt bij het gezelschap „Comedia" van Guus Her- mus, waarbij zij in 1947 ook haar 50-jarig toneeljubileum vierde in de hoofdrol van „Het glazen paleis" van Jeanne van Schaik-Willing, on der regie van Peter Sjaroff. In 1954 e>n 1959 nam zij afscheid van het tomeeil bij de toneelgroep „Theater" met een reeks voorstellin gen van „Aruastasia", waarin zij de rol van de keizerin-móeder van Tsaar Nioolaas H speelde. Rika' Hopper is tijdens haar leven verschillende malen om haar ver diensten officieel geëerd. Zo ontving zij reeds in 1904 uit handen van ko ningin Emmia een zilveren, met dia manten bezette broche. De gemeente Amsterdam onderscheidde haar met een zilveren medaille en koningin Juliana benoemde haar tot officier in de orde van Oranje Nassau. Na haar afscheid leidde zij beslist geen teruggetrokken leven. Altijd was zij aanwezig bij de première van een belangrijk toneelstuk of cabaret, vaak ook was zij te zien bij recepties en andere festiviteiten in het Am sterdamse culturele leven. De foto is genomen op haar 86ste verjaardag, op 24 oktober van het vorig jaar. Haarlemse bloemenkeuring Dit was de keuring der tulpen! Men schotelde ze voor in alle moge lijke en onmogelijke kleuren en toen men gistermorgen de deuren van de keuringszaal om elf uur opende, stroomden de vele belangstellenden de showruimte binnen. Naast tulpen waren er ook nog narcissen, hyacin ten en enkele bijgoedartikelen. Hyacinten zagen we weinig. De meest opvallende vonden we de rose Eros van M. Veldhuyzen van Zanten Zn. te Lisse. Uit dezelfde plaats kwam de fa. Leo Berbee met prachti ge kwaliteit van Eucharis Amazoni- ca, prachtige witte bloemen gedragen door zeer lange, sterke stengels. Daar naast stond de rose Nerine Pink Triumph van J. Oudendijk, Santpoort die tevens de witte Nerine Felxuosa alba naar voren bracht. Van de nar cissen noemden we de grote inzen ding Golden Harvest die de fa. Bak- kum uit Julianadorp in voortreffe lijke conditie voor het voetlicht bracht. Ook de vrolijk getinte groot- kroninge Orange Bell van Warnaar - Co uit Sassenheim mocht er wezen. De grote favoriet van de fa. Lubbe uit Oegstgeest - de grootkroninge Yellow Sun - was ook nu een blik vanger en van dezelfde firma no teerden we de aparte Trousseau, wit dekblad met crème trompet. Quiri- nus, een grootkroninge met geel dek blad en oranje kroon, werd door G. H. Rotteveel Zn. uit Noordwijker- hout ten toon gesteld en van de fa. Gerritsen uit Voorschoten was er een mooi bloemstukje van de zgn. hals kraag-narcissen. Tenslotte stonden er de zeer interessante dubbele vorm van de gele trompet Golden Har vest - ingezonden door Ant. Nijssen Zn., Santpoort - en de gele trompet Golden Advance van de fa. P. Her mans uit Voorhout. Tulpen waren er te kust en te keur. Uit de grote groep van Colijn en Zn. te Voorhout verdienen vooral ver melding de lilapurperen Danseuse en de vrolijke-rode Ahoy. Twee tulpen van klasse. Een zeer mooie rode tulp was ook de sport uit Krelage's Triumph zagen we van J. Jonkheer Abbenes. De mooie gele Golden Triumph zag enw evan J. Jonkheer Zn. te Noord wij kerhout en J. C. Nieuwenhuis te Lisse. Van laatstge noemde verdienen ook vermelding de beste rode Capt. Carlsen en de geel met rode getekende Imposant. Een prima tulp was de lichtrode Cantor van P. Hepman Zn. te Hillegom. E. v. d. Schoet uit Hillegom liet ook Imposant zien. H. P. Zwetsloot Zn. te Sassenheim exposeerden de mooie Golden Olga, rood met gele rand, en de purperen Purple Marvel van J. Schoorl te Lisse mocht ook aan alle kanten bekeken worden. De grappige kleine Kzufmanniana Joseph Kafka bracht de fa. W. Lammers uit Lisse in goede kwaliteit naar voren. Christ mas Marvel is en blijft een beste rode tulp voor vroegbloei. Dat liet de fa. C. van Paridon te Noord wij kerhout zien. Verder noemen we de dubbele rode Scarlet Cardinal van P. Damen te Voorhout, de gele Yellow Triumph van W. Ruigrok te Hillegom en een grote collectie nieuwe tulpen van de fa. Ant. NijSsen uit Santpoort Valse biljetten van 1000 frank in Sluis (Z.-V1.) Op het politiebureau van het Zeeuwsvlaamse plaatsje Sluis liggen momenteel valse biljetten van dui zend Belgiche franken, die naar men vermoedt afkomstig zijn van de val se muntersbende uit België, waarvan tien leden zich sinds gisteren in ar rest bevinden. In het nabij de Bel gische grens gelegen Sluis zit het een en ander niet zo plezeirig bij het geld ontvangende deel van de be volking. De middenstanders in Sluis tellen wellicht tien keer zoveel Bel gen als Nederlanders onder hun klan ten. De drie gevonden bankbiljetten waarvan de valsheid nog niet offi cieel is vastgesteld, werden door mensen van de Amsterdamse en de Boerenleenbank te Sluis naar de po litie gebracht. Johan Fiolet als Kloris en Mimi Boesnach als Pieternel verschijnen dit jaar op de bruiloft van Kloris en Roosje, welke volgt op de opvoering van de „Gijsbreght" in de Amsterdamse Stadsschouwburg o.m. met een KLM-vlieg. tuig en laten bepaald niet na de KLM uitvoerig in hun Nieuwjaarswens te betrekken. De 20-jarige Haagse student Maarten A. Poolman was de 2.000.000ste bezoeker van de Eiffeltoren van dit jaar. Het heuglijke feit het is voor het eerst, dat in een jaar de tweemiljoenste bezoeker werd bereikt zal hem lang bijblijven: behalve een miniatuur Eiffeltorentje kreeg hij nJ. een reis naar Cannes voor twee personen in een van de grootste hotels aangeboden! Op de foto zien we hem, geflankeerd door (1) de heer Legrin-Eiffel, de kleinzoon van de constructeur en (r) de heer Faffegeau, president van de Eiffeltoren Maatschappij. Na een oproep door de gemeente zijn alle Sluizenaars haastig hun bankbiljetten van duizend franken gaan controleren. Verwacht wordt, dat er nog wel enkele valse biljetten voor de dag zullen komen. De valse biljetten zijn gemakkelijk te onderscheiden van de normale. De druk is van voren veel donkerder, van achteren lichter dan normaal, terwijl het watermerk slechts zeer moeilijk is te onderscheiden. De brief jes, die in Sluis bij de politie zijn gebracht), dragen alle hetzelfde nummer en dezelfde datum. Het nummer is 6764 M 822. Over de da tum kon de politie nog geen medede ling doen. Gifgas in tank, jongen gedood De arbeidsinspectie uit Arnhem stelt in Apeldoorn een onderzoek in naiar de plotselinge dood van die 16- j'aniige L. A. de Blok. De jongen over leed gistermorgen in een ziekenhuis, waar 'hij een half uur eerder was op genomen. De oorzaak is vermoede lijk vergiftiging. De knaap was op oudejaarsdag bij het constructiebedrijf Kruizinga be zig geweest met het insmeren van binnenwanden van een nieuwe tank met cacaoboter. Hij had die tank eerst verwarmd. Daardoor zijn waarschijnlijk gifgas sen vrijgekomen uit een Amerikaan se teststof, waarmee de lasnaden 'n week eerder waren gecontroleerd. Twee andere arbeiders, die ook in die tank hadden gewerkt, hébben gas teren de hele dag zuurstof toegediend fletoogea. De Japanse keizerlijke familie heeft oud en nieuw gevierd in het paleis van Tokio. Foto vlnr: keizerin Nagako, keizer Hirohito, prinses Mitsjiko met de kleine prins Hiro, prins Yoshi (staand) en kroonprins Akihito. MHHHHHRHHHHS Dit is een archieffoto van het Franse vrachtschip „Capitaine Louis Malbert", dat maandagochtend vroeg na een aanvaring met het Deense schip „Rosborg" in het Kattegat is gezonken. Bij dit ongeluk zijn minstens drie van de 27 opvarenden om het leven gekomen, terwijl vijf anderen nog worden vermist. Het Franse schip mat 4261 ton.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3