BRANDWEER EN POLITIE HADDEN EEN SLAPELOZE OUDEJAARSNACHT Nieuwe uilgaven Van oud in ongelukken nieuw vele en branden Sjeik El Ro Jenbiet DONDERDAG 2 JANUARI 1964 g1^—^—1 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De jaarwisseling - het wordt zo langzamerhand een traditie - is in enkele plaatsen in ons land niet zo rustig verlopen als brandweer en politie wel hadden gewenst. In vele steden en dorpen van ons land zijn zij de gehele nacht in de weer geweest om de vreugde in gepaste banen te leiden. Als vanouds kwa men de meeste meldingen van baldadigheid uit de hoofdstad en Den Haag, waar het herhaaldelijk tot gevechten tussen po litie en de al te uitbundig feestvierende, hoofdzakelijk jeugdige, bevolking kwam. Ook zijn er weer mensen gewond geraakt bij het ontsteken van vuurwerk of doordat anderen stukken vuurwerk in hun richting wierpen. In Den Haag en Amsterdam zijn enkele auto's het slacht offer geworden van het uitgelaten vandalisme van opgeschpten jongens. De Haagse politie heeft veertien vandalen moeten arresteren. De Groningse brandweer heeft haar Nieuwjaars etentje voor enige tijd moeten uitstellen. Ook hier zijn enkele jongelui gearresteerd. Den Haag Over het algemeen is de jaarwis seling in Den Haag rustig verlopen, alleen in de twee al van oudsher met oud en nieuw beruchte buurten de Schildersbuurt en de omgeving van de Goeverneurlaan was 't wat rumoeriger. Om vier uur in de nacht tenslotte was de „oogst" vijf gewon de politiemannen, drie gewonde bur gers en veertien aanhoudingen. Ver der waren er verscheidene auto's vernield (gekanteld of in brand ge stoken door onruststokers). Van de vijf politiemensen werden er twee gewond in hun auto door flessen en stenen waarmee de surveillerende politie werd bekogeld. Een derde kreeg een klap toen hij dronken vechtersbazen scheidde, een vierde viel bij het wegtrekken van autoban den uit een groot vuur in de vlam men en kreeg brandwonden aan zijn hand, en de vijfde werd bij 't red den van een auto, die de Schevening- se jeugd in een kerstboomvuur wil de gooien, in het gezicht geslagen; een beambte van de reinigingsdienst tenslotte trapte in een plank met 'n grote spijker toen hij de resten van een vuur opruimde. Van de veertien, die werden aan gehouden, waren er tien minderja rig. Twee jongens gooiden een fiets in het water, een derde stichtte brand met carbid, zes kantelden een auto en de tiende vocht met .een mes. Van de vier volwassenen werden er drie naar het bureau gebracht omdat zij rondreden met een cylinderrevolver met vijf patronen. De vierde vocht (dronken) met een paar voorbijgan gers. De agent die tussenbeide kwam sloeg hij. Tenslotte werd nog van een politiewagen een ruit ingegooid en trapte een politiepaard op een geparkeerde auto omdat het dier schrok van een vlakbij afgestoken rotje. Groningen De Groninger brandweer heeft in de oudejaarsnacht extra personeel moeten oproepen om branden op al lerlei plaatsen in de stad te bestrij den. Van een gezellig etentje in de kazerne kwam niets terecht. Twee branden waren vrij ernstig. In de Folkingedwarsstraat mid den in de oude binnenstad wer den twee gezinnen door brand dak loos. Gistermorgen ontstond er brand in de chemische fabriek Aagrunol aan het Winschoterdiep door zelfont branding van chemische stoffen in enkele bakken. Via een gesprongen ruit verbreidde het zich naar 'n an dere afdeling, waar verpakte chemi sche stoffen verloren gingen. De schade val-t op dit moment nog niet geheel te overzien. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. Kort na middernacht woedde een binnenbrand in een magazijn met dieselolie in de Veohtstraat. Hier was het vuur ontstaan door weggewor pen vuurwerk (een „rotje"). Baldadige jeugd stak twee voor de sloop bestemde auto's in brand, kerstboom vuurtjes maakten ook en kele keren uitrukken van de brand weer noodzakelijk. Verder moest de Groninger brandweer nog 'n aantal malen uitrukken op „loos alarm". Amsterdam De omgeving van de Zijlstraat, de toegangsweg tot Amsterdam vanuit Den Haag, is reeds vele jaren het centrum van baldadigheid en van dalisme tijdens de oudejaarsnacht in Amsterdam. De politie was daarop ook nu weer voorbereid. Politieman nen op motoren en met geleidehon den hielden een oogje in het zeil en sloegen hard toe na een half uur van toenemende baldadigheid. In de eerste Van der Helststraat en de Gerard Doustraat voerde de politie ook een charge uit tegen jon gelui, die de brandweer hinderden bij het blussen van een straatbrand. De baldadige jongens draaiden de brandkranen dicht, legden de blus- slangen in de vuurhaard en tracht ten de brandspuit ook in het vuur te duwen. In de Van Woustraat werd een voorbijganger door een vuurpijl ge troffen. De verwondingen vielen nog al mee. In de Uilenburgstraat, op Katten burg, vied een personenauto ten of fer aan een kerstboomverbranding. De auto brandde geheel uit. De brandweer in Amsterdam had het trouwens bijzonder druk met kerst boomverbrandingen. Tot twee uur vannacht waren er tien grote sfcraat- „fikkies", waarvoor de brandweer moest uitrukken. De politie vermoedt dat jongens, die geen kerstbomen voor hun „fik kies" konden vinden, de rode haan hebben laten kraaien in een afbraak- huis aan de Weesperstraat, dat ge heel uitbrandde. De brandweer be streed het vuur met acht stralen. Kort nia het middernachtelijke uur brandde ook nog een tweede verdie ping van een woning aan de Biik- keragracht geheel uit. De oorzaak van deze brand, waarbij een gezin dakloos werd, is nog niet bekend. Ook kwamen veel meldingen bin nen van Amsterdammers die waren geschrokken door ontploffingen in hun brievenbussen. In de Sumatra- straat ontstond daardoor schade in de gang vain een woning. Heerenveen De Heerenveense politie heeft van nacht 11 jonge mannen ingesloten. Uit de wijde omgeving waren jonge lui naar Heerenveen gekomen; een van de arrestanten kwam uit Wouds end. Uit de oude schouwburg haalde de jeugd theaterstoelen waarmee barri cades werden opgericht bij het ge meentehuis en het politiebureau. Op het Burgemeester Couperusplein werd een automobilist afgeranseld, zijn auto werd beschadigd. Een van de jonge mannen liep bij de schermutselingen een slagaderlij ke bloeding op en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Bij de nieuwe schouwburg in Hee renveen sneuvelden vier glazen windschermen van een terras. De elektrische straatverlichting werd op vele punten vernield. Bij een aanrijding op Rijksweg" den gered. Vijftien postduiven kwa- 12 tussen Vleuten en Harmeien is men in de vlammen om. De bewo- gistermiddag de heer Van der Panne ners konden met moeite uit het bran- uit IJsselstein om het leven geko- dende huis worden gehaald. men. Door brand is oudejaarsavond De 31-jarige vertegenwoordiger in Dieren aan de Wilhelminaweg het T. van der Laan is op: de hoek van winkelpand met boven gelegen woon de Wijttenbachstraat en de Ponta- huis van de fam. Schutte verwoest, nenstraat in de hoofdstad op zijn Drie verkoopsters werden bij de bromfiets aangered_en door een brand gewond en moesten in het vrachtauto en ter plaatse aan de op- ziekenhuis in Velp worden opgeno- golopen verwondingen overleden. De men. Een van de gewonden is er bromfietser verleende geen voorrang ernstig aan toe. aan de vrachtauto. De boerderij van de landbou- Twee gezinnen zijn woensdag- wer H. Visscher in Balkbrug is oude ochtend vroeg dak-loos geworden, jaarsavond in vlammen op gegaan, toen bij een felle brand in de Fol- Een paard en een zeug met biggen kinge-Dwarsstraat te Groningen het kwamen in de vlammen om. De perceel 1la geheel uitbrandde. Een schade wordt geschat op f 70.000. De brandwacht liep lichte verwondingen brand is ontstaan in de varkensstal op. Van het huisraad kon niets wor- bij de verwarmingslamp voor de big- gen. Moord in troebel water door Patrick Quentin uilig. He* Spectrum, Utrecht. Prisma-pocket. Een goede detective, van de hand van een vaardig schrijver. Uitste kende ontspanningslectuur voor de liefhebber van moord- en opspo- ringsverhalen. Kralen en kettingen, Lotte Marie van Oordt Vrije Tijd Reeks nir. 33. Alles wat met kralen en kettin gen gedaan en gefantaseerd kan worden. Instructieve handleiding vootr de doe-höt-zel\ t r, voorzien van duidelijke illustraties. Kerstversieringen, door Riet Hes Vrije Tijd Reeks nr. 32. Voor goede, decoratieve kerstver sieringen hoeft men niet direct naar een winkel te lopen. Hoe men mooie versieringen zelf kan maken, laat de schrijfster Riet Hes op heldere wijze zien. De staf in de organisatie. E. Dale en L. F. Urwick uitg. Marka-boeken, Utrecht. Een boek, dat zich bezighoudt met het probleem van de overbe lasting, dat zowel het grote als het kleine bedrijf kent. De auteurs ver diepen zich in alle facetten van dit probleem en wijzen de weg naar een oplossing. Bloemen voor een nachttrein door Werner Verstraeten uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag en Rotterdam. Een bundel gedichten, die in kwa liteit variëren van redelijk tot slecht Woordkeus en indeling doen over dreven-modern aan, maar een ze kere persoonlijkheid kan men het werkje niet ontzeggen. Deze per soonlijkheid komt hoofdzakelijk tol uiting in de inhoud. „Zeegedicht" fs eigenlijk het enige gedicht in de ge hele bundel dat aanspraak kan ma ken op de kwalificatie „goed". Hier heeft de woordkeus een sterk beel dende kracht en geeft de stemming met een overrompelende indrin gendheid weer. „Ach, hoe ver is nu uw paard" in het deel „Harpspel" bezit in de eer ste strofen alle eigenschappen van een meesterwerkje, maar de dich ter verliest zich al - veel te - spoe dig in allerlei moderne, zogenaamde „originele" gemeenplaatsen. Werner Verstraeten is geen opti mist. Hierin sluit hij volkomen aan bij vele tijd- en kunstbroeders. Wij 'zijn niet van oordeel, dat die het werk van de meesten dezer ken merkt. Trouwens, dat hij dichter kan zijn, blijkt uit „Zeegedicht". Maar daarmee is men nog geen dichter. Ddt bundeltje is te kleur loos, te weinig genuanceerd, óók in stemming. „Zeegedicht" is echter een kunstwerkje, dat grote belof ten inhoudt. Mijn liefste Clementine door Jack Fishman uitg. Hollandda, Ba am. Een bijzonder boeiende en onder houdende biografie van de echtge note van de grote „Winston". Scherp karakter-tekenend, uitstekend ver taald, in een fraaie uitgave. Wijlen Eleanor Roosevelt, echtgenote van de „oorlogs"-president van de Ver enigde Staten, als voorvechtster van de Verenigde Naties hoog geëerd en persoonlijk vriendin van Clementi ne, sohreef de inleiding. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.0«—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgenge bed. 7.15 Ouverture radio voor vroege, mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek.. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Lichte koorplaten. 10.05 Klassieke grammofoonmuziek. 10.20 In de platensoos: programma voor oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken, met Boon-wedstrijd 1964. 11.40 Moderne orkestmuziek (gr.) 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Angelus. 12.04 Populaire gram mofoonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Pia nospel: Lichte muziek. 12.50 Actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte or kestmuziek (gr.). 13.30 Liedjes. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Opnamen van het tweede internationale vocalisten- concours. 14.30 Lichte orkestmuziek (gr.). 15.00 Koorzang. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Pianorecital: klassieke muziek. 17.00 De boekenbus: boek bespreking voor de jeugd. 17.20 Kin derkoor met pianobegeleiding. 17.40 Pianospel. 17.55 Moderne Franse or kestwerken (gr.) 18.30 Lichte orkest muziek en zangsolisten. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Jeugd en boeken, praatje. 19.30 Vliegende schijven: verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Radiofilharmonisch orkest, groot omroepkoor en solis ten: Oude muziek. 21.20 Wie is Ko ning Hoessein?: interview met de jonge koning van Jordanië. 21.40 Metropole-orkest en zangsoliste. 22.15 22.20 Internationaal Dam- toernooi Hoogezand. 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Een Zwanenzang, hoorspel. 23.30 Mo derne grammofoonmuziek. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 2100—2400 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 9.10 Pianorecital: klassieke muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Mor genwijding. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Voor de kleuters. 11.55 Orgelspel: lichte muziek. 12.20 Re geringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33. Ten toonstellingagenda. 12.38 Licht en semble. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursbe richten. 13.30 Licht ensemble. 14.00 Kerkorgelconcert. 14.20 Bij de tijd en bij de thee, gevarieerd program ma. VPRO: 16.00 Serenades uit de kwartet-literatuur, muzikale lezing. 16.30 Inzicht en uitzicht, een half uur voor wie tijd heeft om te luis teren. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voor opgroeiende mensen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek 18.30 Boekbe spreking. 18.35 Muzikale aanwinsten uit de klassieke discotheek. 19.00 Kiosk: artikelen uit zojuist versche nen weekbladen. 19.10 Jazz-Rondo. 19.30 Uit de kunst, een veertien daags magazine. 20.00 Nieuws. 20.05 Muziek van hedendaagse Braziliaan se componisten. 20.35 De rassenver houdingen in Latijns Amerika, een verhandeling. VARA: 21.00 Prome nade-orkest, radiokoor en solisten. 22.00 De anderen, documentaire. 22.30 Nieuws. 22.40 Marimba, weke lijks vrijdagavond magazine. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 19.30 Voor de kleuters. 19.35 Toekomstmuziek: De huis vrouw. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Stief- been en zoon, TV-spel (6). 20.55 At tentie. 21.30 Nou jij weer! Showpro gramma. 21.55 Onder vier ogen: ge sprek. 2230 Mahalia Jackson zingt NTS: 22.40—22.45 Journaal. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske AALSMEERSE BLOEMENVEILINGEN HADDEN GOED JAAR Beide Aalsmeerse bloemenveilin gen, „Bloemenlust" en „De Centrale Aalsmeerse Veiling", hebben volgens de directies een goed jaar achter de rug. De totale omzet beliep ongeveer 75 miljoen gulden. Bloemenlust be reikte in 1963 'n omzet van 39.175.776 gulden, wat 4.713.393 gulden meer is dan het jaar ervoor, worden uitsluitend veild. De aanvoer van rozen bedroeg in 1963 104 miljoen stuks tegen een gemiddelde prijs van 20,3 ct. Op nieuwjaarsdag is de 21-jari- ge ongehuwde wielrijder J. Jonkman vlak by zijn woning te Den Hulst van achteren aangereden door een personenauto en op slag gedood. Utrechtse taxi's i guiaen meer is - ^blSLen^e? (nog.') met duurder Burgemeester en Wethouders van Utrecht hebben op verzoek van de De omzet van de Centrale Aals- minister van Economische Zaken hun meerse Veiling waar zowel snijbloe- besluit, de taxitarieven in Utrecht te men als potplanten worden aange- verhogen, opgeschort. Volgens dit be- voerd, bedroeg per 24 december sluit zouden de tarieven met ingang 39.420.654 gulden, wat 3.625.346 meer van vandaag ongeveer 30 procent stij- was dan in 1962. gen. BLIJF BIJ ME MARIANNE! door Liselotte Appel; geautoriseerde vertaling door Jane Roberts Het zou de meest natuurlijkste zaak ter wereld zijn, haar zuster in te wij den Nooit hadden ze geheimen voor elkaar gehad. Met dat mooi kapsel ga je toch niet meteen zwemmen? informeerde Veronika. Marianne brak zich er het hoofd over, hoe zé Veronika kon verklaren, wat ze van plan was. Maar juist informeerde de argeloze Vero nika, of Marianne het goed vond dat ze de kleinen meenam naar de zus ter van haar man. Maar natuurlijk! Marianne kuste Veronika stormachtig, zodat deze haar verbaasd aankeek. Meisje v/at is er toch met jou aan dê hand? Je bloost zonder enige aanleiding, het éne ogenblik straal je, om er het volgende moment hele maal dromerig en peinzend bij te zit ten. Men zou haast kunnen denken, dat je verliefd was. Wat was ze dicht bij de waarheid! Ja, ze was verliefd, onweerstaan baar verliefd! Nadat ze de kinderen met Veronika waren meegegaan trok ze voor het zeiltochtje het mooie blauwe standpakje aan, dat ze hei melijk in de stad gekocht had, met daarover een mouwloos jurkje met een wijde rok, en slippers aan haar blote voeten. Haar ogen waren heel donker van verwachting, groot en verlangend, haar mond zacht. Ze lachte zachtjes, geheel zonder reden. Ze liep naar beneden, greep haar badtas en haar badmantel. Op dit moment werd er gebeld. Eerst wilde ze eenvoudig niet opendoen. Ze had nu geen tijd voor visite. Ze moést weg. Maar er werd opnieuw ge beld en dan werd plotseling de klink naar beneden gedrukt. De huisdeur was niet afgesloten. Verschrikt be merkte Marianne, dat er iemand door de gang kwam, een slanke ge stalte. Op de drempel stond Vera Zoltenaar in een witte plooirok en een groen zijden blouse en hoogge hakte schoentjes aan de voeten. Haar blik verraadde, dat ze wist wat Marianne van plan was. Ja, ze moest weten dat Marianne op het punt stond Joachim te ontmoeten. Desondanks vroeg ze: Kan ik u even spreken? Nu? vroeg Marianne aarzelend. Ik wilde eigenlijk. Juist nu! zei Vera met nadruk. Iets maakte Marianne koud. Ze had niet kunnen verklaren, waarom ze opeens bang was. Het meisje bij de deur zag er kalm, knap en be leefd uit. Des ondanks voelde Ma rianne zich vreemd genoeg door haar bedreigd. Het is belangrijk, hernam Vera. Ik zou u anders niet ophouden. Ik heb een afspraak. In de groenachtige ogen van het. meisje fonkelde het even. Het zal waarschijnlijk beter zijn, dat u Joachim Kortens niet meer ontmoet, mevrouw Hartman. Hoe zoOnrustig fron ste Marianne het voorhofd. Haar onbe hagen en die raadselachtige angst groeide. Ik begrijp u niet goed, gooi de ze er uit. Vera speelde met de briljanten ring aan haar vinger. Ik heb gemerkt, dat Joachim indruk op u gemaakt heeft, begon ze luchtig. Ze scheen Mariannes angst niet op te merken. U bent in lange tijd niet hier geweest. U weet ook niet, dat Joachim en ik verloofd zijn. Verloofd? Marianne voelde, dat ze verstarde. Een hard g-eep naar haar keel en omspande die met ijzeren greep. Mijn verlovingsring hebt u vast en zeker al eens gezien. Vera hief de hand op, en de grote briljant glansde. Joachim heeft hem mij ge geven toen we van Capri terug keerden. Marianne week langzaam achter uit, alsof ze geen voldoende afstand kon scheppen tussen zichzelf en Vera. Al het bloed was uit haar ge laat weggetrokken. Met grote niet be grijpende ogen staarde ze naar het knappe gezicht onder het zachte, rode haar. Ja, we zijn verloofd, hei-haalde Vera, alsof ze dit feit niet vaak ge noeg kon onderstrepen. U begrijpt dus wel, dat een flirt of wat u hier van dan ook verwacht mocht heb ben, niet bepaald te pas komt, wel? Ja, wat had ze eigenlijk ver wacht? Ze hield van hem, hoezeer hield ze van hem! Waarom had hij haar dit aangedaan? Waarom had hij haar gekuste Nu ik zal u niet langer ophou den, knikte Vera kort. Ze glimlachte een beetje spottend. Goedemiddag! Marianne keek haar met een lege blik na. Ja, wat had ze verwacht? Liefde, tederheid, geluk. Hoe had ze zich ook kunnen vèrbeelden, dat Joachim juist op haar had gewacht? Ze kromp huiverend ineen, doch dit maal niet van geluk doch van koude. De eenzaamheid greep naar haar hart. Buiten viel een deur in het slot. Lichte schreden verwijderden zich. Het meisje, waarmede hij zou gaan trouwen. Ze voelde eensklaps, dat de tranen haar over de wangen liepen Een flirt, zoals Vera het noemde. Hij had haar gekust alsof hij van haar hield maar hij was met een an der verloofd Haar hart deed pijn. Dit was te veel. Moest ze een tweede maal in een korte tijd alles verliezen, waar aan ze hing? Moest ze voor de twee de maal diezelfde dood lijden? Ik verdraag het niet dacht ze koorts achtig. Ze beet de tanden opeen. Ze wilde zich met geweld tot kalmte dwingen maar het lukte haar niet. Ze viel op haar knieën en legde het betraande gelaat schreiend in de han den. HOOFDSTUK V Luister eens, kind, je hebt ze ker teveel van jezelf gevergd met het zwemmen, vond Veronika be zorgd. Ze hield Marianne, die vlug de kamer wilde verlaten tegen en be keek haar opmerkzaam. Zeg, je hebt toch niet gehuild? Marianne wist niet hoe ze de on derzoekende blik van haar zuster moest ontwijken. Zij rukte zich haas tig los. Ja, ik heb me nogal gestoten. Daar komen die tranen vandaan. Ze voelde alweer hoe ze achter haar op gezwollen oogleden brandden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2