De strijd tegen de INSECTEN Aktief onderzoek naar nieuwe bestrijdingsmethoden DONDERDAG 2 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 PROGRAMMA EN STANDEN LSB LEIDSE CLUBS HOOG GENOTEERD Eerste klasse: Leids Schaakgen. II 3 6 19»/* Inter Nos I (Boskoop) 1 2 6!/t Daniel Noteboom I Nirdw 2 2 11 Sassenheim I 2 2 10 Voorschoten I 3 2 14»/* Leids Schaakgen. III 3 2 11 Bodegraven I 2 0 6V* Wedstrijd Noordwijk-Boskoop uit gesteld tot 14 jan. Programma vierde ronde: Noordwijk-LSG II 6 jan.; Bodegra- ven-Sassenheim 14 jan.; Boskoop- Voorschoten 21 jan. Tweede klasse A: Programma vierde ronde: 7 jan.: LSG IV-Leithen III; 15 jan.: „Re vanche"-„Utile Dulci" (R'veen); 13 jna.: Phiilidior VI-Voorschoten III; 13 jan.: Kudekerk I-SPW II. Derde klasse C Alphen IV Boskoop II Hazemswoude Nieuwkoop Koudekerk II Leiderdorp II Aarlandeirveen 3 6 22 3 4 17 12 9 2 2 10 3 2 9% 2 0 6% 2 0 6 Katwijk I 2 4 14»/* Alphense Schaakclub I 2 4 13 K* Rijnsburg I 3 3 19 Philidor IV 3 3 15 Philidor V 3 2 14 Leithen II 3 2 9»/* Zwarte Pion (Lisse) 2 0 4»/* Aanliamderveen II werd terugge trokken. Programma vierde ronde: 7 jan.: koop-Hazerswoude; 14 jan.: Leider dorp II-Aarlander veen BIOSCOOPJOURNAAL DEELS ZWART-WIT EN DEELS IN KLEUREN Het Nederlandse nieuws van Poly goon Profilti zal met ingang van 2 januari in de bioscopen uitkomen in een nieuwe vorm, zo heeft de direc tie van deze filmonderneming mede gedeeld. Het journaal zal voortaan voor ongeveer drie kwart uit actua liteiten in zwart-wit bestaan en voor een kwart uit een onderwerp in kleu ren. Met dit laatste zal aandacht wor den geschonken aan streekonderwer- pen en zaken van cultureel en/of historisch belang. De musical „Oliver" verdwijnt nog niet. Gezien de onverwacht toe genomen belangstelling in de laatste dagen heeft de directie van de pro- duktie in tegenstelling tot een eer der gedane mededeling alsnog be sloten de voorstellingenreeks in het City-theater te Amsterdam tenmin ste met een week te verlengen. De ze verlenging is o.m. mogelijk ge bleken nadat een Amsterdams dag blad zich bereid had verklaard een reduktie te geven op de plaatsen ten behoeve van zijn abonnees. Deze foto toont een plattegrond en een model van de speciaal ingerichte DC 8 waarin Z.H. Paus Paulus VI zijn reis naar het Heilige Land zal maken. De pijl geeft aan waar de paus in het vliegtuig zal zitten. phen I-Rijrisburg I 16 jan. Tweede klasse B: Philidor III 2 4 15 Leithen I 3 4 18»/* Alphense Schaakclub II 3 4 18 Leiderdorp I 3 3 17 Bodegraven II 2 2 9* Schaakclub Prof. wijk I 2 1 5»/* Alphense Schaakclub III 3 0 6'/* Programma vierde ronde: Philidor IH-Leiderdorp I 6 jan.; Leithen I-Alphen n 8 jan.; SPW I- Bodegraven II 8 jan. Derde klasse A „Black and White". Leiden 3 6 22 Sassenheim II 2 4 13 VTL, Leiderdorp 3 4 19 Noordwijk II 3 4 17 H Voorschoten II 3 2 13 K Rijnsburg II 3 2 12 Valkenburg 2 0 5 Katwijk II 3 0 8 Koudekerk I 3 4 16 y, Roelof arendsveen 3 4 15 y2 Leids Schaakgen. IV 3 4 15 y. Voorschoten III 3 4 15 X Schaakclub Prof.wijk II 3 4 15 Philidor VI 3 2 16 „Revanche" 3 2 12 Leithen III 3 0 13 Programma vierde ronde: Zwarte Pion-Katwijk I 14 jan.; Leithen II-Philidor IV 15 jan.; Al- Sassenheim-Valken'burg, uitgesteld tot 21 januari. Programma vierde ronde: 13 jan.: Katwijk II-„BLack and White"; 8 jan.: Rijnsburg II-Valkenburg; 9 jan.: Voorschoten II-Sassen!heim II; 13 jan.: Noordiwijk n-VTL. Derde klasse B KALENDERS 1964 Een fraaie kalender, met zes teke ningen, die ieder een moment uit de 125-jarige geschiedenis van de Ne derlandse spoorwegen weergeven. Atlas1 Kalender, landen van Europa, deel I. Op de achterzijde van ieder van de 12 bladen een kaart van een deel van Europa. Genootschap „Sint Jozeph". Praktische kalender. Bij iedere dag zijn de kerkelijke feesten, die op die dag worden gevierd, vermeld. Flinke ruimte voor aantekeningen. Kartro. Een één-blads-kalender in fraai glanspapier. Bij uitstek geschikt voor het kantoor. Nationale Levensverzekeringsbank N.V. Eenvoudig en doelmatig. Boerenleenbank. Een kunstzinnige kalender in kleu rendruk. Een wandeling door de geschiedenis in tekst en beeld. Alitalia. Kolossale kalender met fraaie kleu- Pan American. Leidse Onderwijs Instellingen. Eén-blads-kalender. Uiterst een voudig. Ned. Lloyd Verzekeringen. Brede kalander. Per pagina drie maanden. Reproduktias van roman tische schilderijen. Nill Mij Kalender. Reprodukties van werken van de Haagse schilderes Margaritha Feuer- Langs Europaden. Esso-kalender met werk van Neder landse fotografen. Trans World Airlines. Erg Amerikaanse kalender met schitterende kleurenfoto's. Nill Mij Verzekeringen. Eenvoudige kantoorkalender. Zijn wij bezig onszelf ie vernietigen? Wageningen (-P P) (van ooae verslaggever) Velen zullen het misschien niet willen geloven, maar de grootste vijand van de mens op aarde is het insekt. We hebben ongeveer een miljoen verschillende insektensoorten als medeschepselen en een groot deel van hen is zeer schadelik voor de gezondheid en het voedsel van de mens. De nuttige insekten niet te na gesproken, veroorzaken vele ziekten bij mens en dier, tasten onse cultures aan of zijn op andere manieren schadelik. We mogen rustig stellen, dat het insekt mensenvjjand nummer 1 is. Hun aantal is boven dien bijzonder groot, want gemiddeld leven er op aarde per vier kante kilometer, in gewicht gerekend, meer insekten dan mensen. Zij zijn dikwijls oorzaak van epidemieën en hongersnoden in ver schillende delen van de wereld en daarom is de bestrijding van insekten een levensbelang van de mens. Sinds enige tientallen jaren staan ons dankzij de ontwikkeling der moderne wetenschap en techniek middelen ten dienste, die het ons mogelijk maken de insekten effectief te bestrijden. Het be langrijkst van deze bestrijdingsmiddelen zijn wel de insektieiden, chemische middelen op toxische (vergif) basis. Over deze mid delen is de laatste tijd nog al wat te doen geweest. Er verscheen in Amerika het boek „Silent Spring" van juffrouw Rachel Carson, waarin o.a. gewaarschuwd werd tegen het gebruik van dergelijke insektieiden, aangezien hierdoor op den duur de cultuurgronden van vergif doordrenkt zouden worden, welk vergif via de planten wortels in de planten terecht zou komen en via deze planten in de mens of in de dieren. Het gevolg van een en ander zou zijn, dat wij ons langzaam vergiftigden. Ook uit het publiek en uit medische kringen doken bedenkingen op, die wezen naar verschijnselen, zoals buikloop na het gebruik van sla en dergelijke. Dit laatste is overigens niet wetenschap pelijk vastgesteld, doch bepaalt zich tot klachten van het publiek bij artsen. Een en ander leek ons dermate actueel en interessant, dat wij ons in verbinding stelden met een deskundige op dit ge bied, de directeur van het Laboratorium voor Insekficidenonder- zoek te Wageningen. MEDISCH TOEZICHT Dr. D. Dresden, die dagelijks met deze materie te maken heeft, hoorde cms belangstellend aan. Overigens had hij toch wel enke le bedenkingen. Primair betwijfelde Mj of de in ons land gebruikte insektiei den onder normale omtancLLghe- den oorzaak zouden kunnen zijn van klachten op medisch terein. In alle rbeschaafde landen bestaan er zeer strenge voorschriften met betrekking tot het gebruik van insektieiden. Wanneer er 'n nieuw imsektenbestrij dings-middel is ge vonden, bepalen medici hoe groot de concentratie vergif mag zijn, terwijl tevens wordt vastgesteld in welke frekwentie van dit gif gebruik mag worden gemaakt en wat de uiterste termijn is van het gebruik: vóór de oogst. Bij t stellen van deze norm wordt door deze deskundigen slechts rekening gehouden met eventu eel gevaar voor de gezondheid van de mens. Het feit, dat de te bestrijden in sekten evt. ongevoelig voor 't ver gif zouden kunnen worden, waar door een grotere dosis gewenst zou aijn, apeeèt in het geheel geen Men houdt afieen rekening met de menselijke gezondheid, waarbij de norm soms zo laag wordt ge steld, dat een insekticide nauwe lijks of niet te gebruiken is. Bovendien is er strenge controle op naleving ven deze voorschrif ten, waarbij oa. de keuringsdien sten van Wrren zijn ingescha keld. Het ziet er dus niet naar uit, dat dit tot moeilijkheden zou kunnen leiden. Uit het voorgaeinde wordt dus tevens duidelijk, dat het niet zo is, als veel leken veronderstellen, dat de insektenbestrijders maar steeds de toegediende dosis gif vergroten, wanneer de te bestrij den insekten resistent worden. Dit kan eenvoudig niet, aangezien de voorschriften hierin nadrukke lijk voorzien. Bovendien zitten daar ook nog economische konse- kwenties aan vast Veelvuldig er spuiten of spuiten met een hogere concentratie, betekent voor boer of tuinder aanmerkelijk hogere IN DAT GEVAL won* ai heef snel de hulp ven de wetenschap ingeroepen om een ander effec tiever mèddei te vinden, waar- tnerblad zette, dit diertje gehele blad vrij hield van schadelijke mijt. Bij proefnemin- in komkommerkassen zette 1 deze roofmijten in vrij grote _:.iie uit en de resultaten waren uitstekend. De schadelijke mijt werd door de roofmijt verdelgd en de komkommers deden het uit stekend. Bestrijding met natuur lijke vijanden kan dus ook belangrijke methode zijn, die eveneens momenteel ernstig on der de loupe wordt genomen Voorts rein hét heden paalde Voor diverse onderzoekingen "Maakt -men gebruik van verschillende i die gekweekt worden m trommels en potten. Dan bestaat ook nog de mo gelijkheid. tot het gebruiken van afstotende middelen, veelal reuk stoffen, die insekten kunnen ver jagen of die beletten dat ze hun voedselplant herkennen, waardoor de culturen met rust worden ge laten. Veel succes heeft men op het ogenblik in de Verenigde Staten met een nieuw middel. De vee stapel heeft daar zeer veel last van 'n bepaald soort vlieg, waar van de larve parasiteert bij het vee en daar zeer schadelijk is. Onderzoekingen wezen uit, dat dit insekt slechts éénmaal in haar leven paart. In speciale institu ten kweekt men deze insekten in grote aantallen, waarna men de volwassen dieren door bestraling steriel maakt. Wanneer men in een bepaalde streek veel last heeft van dit soort vliegen, dan laat men er een zeer groot aantal ste riele insekten los, waarbij men re kening houdt, dat de hoeveelheid losgelaten dieren het aantal na tuurlijk aanwezige zoveel moge lijk overtreft. De kans is dan heel groot, dat een natuurlijk wijfje co- overtreft. De kaïns is dan heel pul eert met een steriel mannetje, waardoor uit dit huwelijk geen nakomelingen worden geboren. Dit betekent dat de wijfjes geen bevruchte eitjes onder de huid van het vee kunnen deponeren, zodat de gevreesde larve niet te voorschijn komt. Met deze nieuwe methode heeft men vooral in Tex as en andere zuidelijke staten bij zonder veel succes, dank zij de daar opgerichte "vliegenfabriek" met een produktie van ongeveer 75.000.000 vliegen per week! Jj»etoc methode is wellicht ook ^oor andere insekten bruikbaar, aangezien ex* meer soorten zijn die slechts eenmaal paren in hun leven. Toch is hier ook weer een moeilijkheid, omdat sommige soorten niet bestand zijn tegen de noodzakelijke stralingsdosis en aan dode insekten heeft men in dit geval niets. Ook op dit gebied wordèn de onderzoekingen zo in tensief mogelijk voortgezet. l*e natuurlijke vijanden Dan is er nog ue bestrijdings- methode dor middel van het ge bruik van natuurlijke vijanden. In Nederland is dit i*eeds met suc ces toegepast in' de komkommer teelt, zij het nog in 'n experimen teel stadium. Op k«*«rkomraerpiaim K$mt een mijt voor, die door zijn aktivi- tedte,. de plant schade berokkent. Men ondekt eohtei, dat ©r ook een mijt bestaat, die Lu weizen een xoofdier is en die de plant niet be schadigt, doch leeft van deze scha delijke mijten. Het bleek dat wan. a-eei >«ó»i ao'n roofmijt op 'n kom- het gehee ET A E TA ETA ETA door men goedkoper uitkomt. En hiermede belanden we midden in de vele problemen die samen hangen met de imsektenbestrij - ding. Onze gastheer weet ons daarover ven alles te vertellen. Het aantal te gebruiken vergif ten is betrekkelijk klein en boven dien is gebleken dat de resistentie van insekten tegen een bepaald vergif dikwijls inhoudt dat ze resistentie zijn tegen de meeste in sektieiden die op een overeenkom stige chemische basis werden ver vaardigd. Hierdoor is me steeds naar geheel andere gelijkheden om te zien- Het gevoig ie echter, dat in een niet ver verwijderde toekomst de mogelijkheden in dit vlak drei gen te worden uitgeput. Iets der gelijks doet zich reeds voor in Bel gië, waar op bepaalde plaatsen de druivencultuur praktisch on mogelijk is geworden, aangezien de bestrijdingsmiddelen tegen een bepaald insekt (eigenlijk 'n soort mijt), dat de druiven aantastte, niet meer voldeden, was uitgeput om de telers moeeten capituleren voor de insekten. Het arsenaal wiac uitgeput en de telers moesten capituleren voor de insekten. Met dit beeld voor ogen en zich de mogelijke gevolgen reali serend, zijn de onderzoekers naar andere mogelijkheden gaan zoe ken. Over de gehele wereld is er momenteel in toenemende mate onderzoek gaande naar an dere methoden om de kwekten te bestrijden. Zo éoatki. Mien aan middelen die de insekten aantrekken, 'Tok- mkjdeskan", waardoor de dieren naar bepaalde plaatsen zouden worden getrokken, zodat zij de cultures met rust laten, terwijl ze op die bewuste plekken in hun ge heel kunnen worden vernietigd (b.v. door vergif, door een val of iets dergelijks). - is er nog een ander ter- waarop men aktief is en wel onderzoek naar de moge,:-k- van de teelt van voor be- schadelijke insekten e- voelige planten. Ook dit o—'-r- zoek heeft veel voetange's °n klemmen, doch men laat niet af te trachten deze te omzeilen. Zo wordt ar in de gehele wereld door de mannen van de weten schap hard gewerkt om mensen vijand nummer één, het insekt, met succes te kunnen bestriideni niet alleen nu, maar ook in de verre toekomst. In het schitteren de nieuwe laboratorium van net instituut te Wageningen werkt ie staf van dr. Dresden met su es mede aan deze nieuwe ontwikke lingen. Moderne snufjes VOL TROTS toont onze gast heer het fraaie complex, dat be schikt over alle snufjes die in een go©d geoutilleerd laboratorium noodzakelijk zijn. Bij de bouw en het ontwerp heeft men getracht met alles rekening te houden, vooral met die dingen, die men inde voorgaande jaren uit onder vinding opdeed als beslist noodza kelijk of zeer gewenst. Veel van die dingen konden nu bij de bouw zonder veel extra kosten worden gerealiseerd. Zoals bijvoorbeeld een speciale ruimte met een groot stalen aan recht voor het schoonmaken van glaswerk. Hoewel het labor:.c j- rium betrekkelijk klein is: (1200 m2 vloeroppervlak) is de schoon maak van glaswerk toch zo belang rijk, dat er een aparte voorzien? ng voor getroffen moest worden, lit hangt samen met het veelvuldig gebruik van vergiften bij het on derzoek. De laboratoria beschikken over moderne zuurkasten, 'n perslucht leiding, een warmwaterleidin en een automatisch werkende conditioning. De lucht wordt ,n de dakopbouw voorgewarmd ('s winters) of gekoeld( 's zomers) en daarna via een kanalensysteem bij de borstweringen uitgeblazen. Daarbij strijkt de lucht langs speciale radiatoren die verder voor de juiste temperatuur zor gen. De installatie werkt volledig automatisch. Men kan in bepaalde ruimten niet alleen d^ temperatuur, d~"h ook de vochtigheidsgraad en 'e belichting regelen. Er is 'n p- ï- tige bibliotheek en diverse s'u- d eer ruimten, alles zo gegroept o-d, dat de grootste efficiëntie wordt bereikt. Met een blik op de toekomst werd het gebouw zodanig gecon strueerd dat een latere uitlei ding t.z.t. zonder veel extra pro blemen mogelijk is. Een bijzonderheid is nog, dat een kleine doch zeer speciale planten kas aan het gebouw is verbonden. In deze kas kan de temperatuur, de vochtigheid en de belicM'og geregeld warden op diverse v/~ "•••- den, hetgeen vooral van belann is voor het kweken van bep?ride insekten op hum voedselplant. In de oorlog tegen de insekten mag men het laboratorium in Wa geningen zien als een hoofdkwar tier van de inlichtingendienst, die tracht zoveel mogelijk inlichtingen te verzamelen nvsr de vijand. Men tracht hie?- te ont dekken, hoe de tegenstanders ge organiseerd zijn, hoe zij leven en vooral hoe hun lichaamsfuncties zijn, hoe ze reageren op onze wa pens (de insektieiden), kortom men wil als het even kan alles van ze weten. Deze inlichtingen worden doorge geven aan de frontstrijders, de wetenschapsmensen van de che mische fabrieken, de boeren en tuinders, die hierdoor in staat zijn de strijd tegen de insekten op een effectieve wijze te voeren, tot heil van ons alten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10