PHILIDOR WINT INALLE KLASSEN VAN VTLSNELSCHAAKTOERNOOI STERKE GROOTMEESTERGROEP IN 26STE HOOGOVENTOERNOOI teruggedrongen? Landlust derde in Antwerpen Sanders Nederlands jeugdkampioen Rudi Liebrechts snelste op 5000 m. Drie clubs kregen revanche voor Kerst-nederlagen Swift-nieuws MAANDAG 30 DECEMBER 1963 DE LEID8E COURANT PAGINA 8 Het snelschaaktoernooi voor zestallen, dat in de buurt van iedere jaar- Jaarwisseling wordt georganiseerd bij VTL in Leiderdorp, als reünie tussen zoveel mogelijk leden van de Leidse Schaakbond, heeft volgens de tradities weer een sfeervol verloop gehad. Er viel dit jaar zelfs een zekere toename van het aantal deelnemende teams te constateren en dat is voor een Leids toernooi tegenwoordig wel wat bijzonders. het opnemen tegen teams LSG. Volgens de regels mag een v. d. Berg (Philidor) ontving een spe ciale trofee. De tweede en derde prijs werden gedeeld door J. C. Kort (LSG) en C. C. Berg (Philidor), terwijl de vierde prijs aan de LSG'er mr. ir. J. Westra ten deel viel. Nadat vertegen woordigers van Philidor A, D en E de eerste prijzen voor hun zestallen had den ontvangen kwamen de speciale prij- In de eerste klasse moest Voorschoten p.; 4 Sassenheim B 27 p.; 5 Koudekerk zen aan de orde. De hoogste scores bij Philidor 19'/» p.; 6 Leithen B 14*/* p. senioren en junioren werden gemaakt Na afloop ^in dit zenuwslopend blik- door res. de heer J. Wilterdink (LSG) zestal slechts drie spelers uit een eerste semschaak reikte de voorzitter van de en P, Demoet (Alphen), tiental, spelend in de KNSB, opstellen LSB, de heer R. Venema, allereerst de De Alphenaar W. de Ruiter tenslotte en dat was dan de reden, dat bij Phili- prijzen van de laatste finale van de af- ontving een prijs voor de snelste winst- dor de negen onderling vrijwel gelijk- valwedstrijd uit. De le prijswinnaar A. partij, waardige eerste tientallers over drie teams moesten worden verdeeld. Het A-team, dat over de sterkste spe lers van het tweede tiental kon beschik ken was daardoor aan de laagste borden sterker dan B en C. Ook bij het Leids Schaakgenootschap moesten op een der gelijke manier de krachten wat ver deeld worden. Een dergelijke regeling hoeft natuurlijk geen juist beeld van de werkelijke krachtsverhoudingen te SCHAKEN Dinsdag 7 januari zal in het Kenne- mer Theater te Beverwijk het 26e Hoog- het maakt de strijd wel ovenschaaktoernooi officieel worden ge geven, minder eenzijdig, zodat ook teams uit de buitengemeenten, die wel op volle kracht kunnen uitkomen, tegen de ster- Voor de damesgroep wordt gehoopt op de komst van: Iwanowa (Buig.), Ka- rakas (Hong.), Jovanovic (Z.S1.), Ko- narkowska (Polen), Litmanovica (PoL), opend. Na de openingsplechtigheid, die Nicolau (Roem.), Zatoelofskaja (kamp. USSR) en van Nederlandse zijde: Tim namens de Hoogoven-directie zal wor- t> TJT schate, vindt de loting plaats. De groot- Etmans, R. D. Westra, A. Barkema, A. Smit en E. Ketting) bleek wel 't sterkst meestergroep omvat een totaal van 16 te zijn. Reeds in de eerste ronde werd deelnemers. Voorheen de grootste concurrent, LSG A (met J. L. Kort, J. Wouters, mr. A. de Groot, J. Kijne, W. D. Wiebes en dr. J. B. Wil- lers in de hoofdgroep deel. terdink) verslagen en al moest Philidor v het algemeen geldt voor elke groep het A daarna nn> haftitfo fpaanctand van de PartU' M" G" BobotSOV (Buig.), K. m™.* mer, Heemskerk en Vreeken. Zou een der dames niet spelen dan is de Am sterdamse kampioene mevr. v. d. Veen de eerste gegadigde. Naast deze selecte groepen, die resp. op 8, 13 en 16 januari de eerste ronden spelen, komen twee hoofdklasse-reser ve-groepen, diverse tienkampen. Alle wedstrijden eindigen 26 januari. Over A daarna nog heftige tegenstand van 7wr.,'., T w principe van promotion B en C ondervinden, de eerste prijs Jfg S^Tsi SI B ïvïov SsL Hoogoventoernooi, kwam nauweliiks meer in eevaar. ^"££1? t Aangenomen word, Portisch (Hong.) en B. Parma (Z.S1.). Int. meesters: C. B. v. d. Berg (Ned.), K. Langeweg (Ned.), L. Lengyel (Hon.) en T. D. v. Scheltinga (Ned.). Kand. promotierechten voor het kwam nauwelijks meer in gevaar. LSG A werd een goede tweede, ter wijl Philidor B (met De Graaff, A. v. d. Berg, Th. Piket, De Vroedt, ter Haar en Moonen) en Philidor C (met C. C. Berg, Kolhlbeck, v. d. Bosch, Jovac Pajcin, r meesters: P. de Rooi (Ned.) en C. Zui- Leijer en Lodder) de derde en vierde ,*T j m i dema (Ned.). Tenslotte komt m deze wordt, dat de van de grootmeestergroep definitief zijn: in de andere groepen is wijziging niet denkbeeldig. Als internationale arbiters zullen op treden H. de Graaf en C. Orbaan. plaats bezetten. LSG B (met v. d. Spek, Demmendal, Keuning.' Siem' foep uit de tweede speler 3f),iaricrp Npv van wip en P. Piket) wist als vijfde Voorschoten de 30-<jarige Ney, van wie bijv. Botwin- Schaick, Sluyter, Maarsen, P. Segaar. v. d. Kooy en M. Segaar) nog achter zich te laten. Eindstand 1. Philidor A Op de grootmeestergroep volgt een meestergroep van 12 spelers. Hiervoor zijn geïnviteerd: Canal (Peru-It.), Dun- ,LSG G 35«/t p.; kelblum (Belg.), Flesch (Hong.), Hen- Scholl jeugdkampioen door zege op Hartoch De Leeuwarder Eduard Corn. Scholl heeft het jeugdkampioenschap van Ne- tionale schaatswereld, maar even als Van der Grift het vorige jaar naar het tweede plan verdrongen, kwam op de 500 meter tot dezelfde tijd als Rudi Liebrechts: 43.5 sec. De snelste Italiaan op de sprint was Lo- catelli met 44.1. Resultaten van de Nederlanders waren: 500 meter: 1. Henk van der Grift 43.1 sec.; 2. Klaas Renes 43.3; 3. Rudi Liebrechts 43.5; 4. Peter Nottet 43.6; 5. Jan Half- weeg 44.0; 6. Cees Verkerk 44.6. 5000 meter: 1. Liebrechts 7 min. 59.8 sec.; 2. Verkerk 8.08.7; 3. Nottet 8.44.0; 4. Arie Zee 8.15.9; 5. Piet Modder 8.27.3; 6. Ard Schenk 8.33.8; 7. Van der Grift 8.42.1. Kouprianoff reed de 5000 meter in 8 min. 25.5 sec., waarmee hij slechts 1.4 sec. sneller was dan zijn landge noot Thepenier. Triest was het weer, triest lagen de velden erbij en triest waren de hu meuren van de voetbalminnende pa's, die niet veel beter konden doen dan met hun kroost een korte pelgrims tocht naar de vertrouwde maar nu zo modderige grasmat maken. „prijs van verdienste". Deze prijs zal ieder jaar worden uitgereikt aan die persoon, die daarvoor in aanmerking komt, hetzij 'n renner, 'n bestuurs lid, of 'n sportcommissielid. Voor heit jaar 1963 kwam de wiel renner Wirn v. Diemen uit Oegst- geest hiervoor in aanmerking. Uit handen van zijn voorzitter mociht deze renner jl. vrijdag deze prijs ('n prachtig vaantje) in ontvangst ne men. Rij de beoordeling werd gelet op sportiviteit, gedrag, omgang met sport collega's, netheid, en aligemene indruk. SS Br24,3lp eVoS~ 27;:; p„: «a: cnrs Jonny Nilsson ook al LSG B 24 It p., 6 Voorschoten 21 Jt p. niann (W. Did), Muller (O.Dld.). allen vorcHoaon ophnnHpn tweekamn ziin J -mann (W. Did), Muller (O.Dld.), allen Kerstdagen gehouden tweekamp zijn Er werd gespeeld m dubbelrondige titeldragers. Als niet-meesters werden rivaal R. Hartoch met 3*/«1*/* te ver- toernooitjes met 7 mm. bedenktijd per uitgenodigd: Bergsma (Ned.), v. Geet slaan Na de eerste drie partijen van (Ned.), Gibbs (Eng.), Litmanowic (Po- de tweekamp, die in Amsterdam zijn partij, In de tweede klase toonde het D-team len) en Sandor (Hong.1. van Philidor zich het sterkste. Dat het de eerste prijs won voor teams als Al- gespeeld, was de stand nog gelijk: !*/•- Voor de meestergroep b werden als 11/t De 'tweekamp werd voortgezet te titelhouders uitgenodigd: Fazekas en Leeuwarden waar Scholl twee over- P A: Bp'"16" A en Sassenheim A Wade (Eng., en Rellstab (W.Dld), Deze winningen achtereen behaalde, waar- was toch wel een lichte verassingHet wedstrijd telt 10 deelnemers, aan 7 jon- mee de strijd was beslist en de zesde team van het Leidse Schaakbondbestuur ge binnen- en buitenlandse cracks zal m iaats,e partij overbodig was gewor- ilePV n tot spelen worden geboden. den Zowel in het in april te Schiedam gehouden toernooi «als daarna in de vijf BASKETBAL Meulen, P. Wassenaar en J. G. Ter- vooren) zag ditmaal geen kans hoge ogen te gooien. Eindstand: 1 Philidor D 29 p.; 2 Al phen A 27'/s p.; 3 Leithen A 24 p.; 4 Sassenheim A 22 p.; 5 Leidse Schaak bondbestuur 17'/t p. In de derde klasse was het opnieuw een Philidor-team. dat met eerste prijs naar huis ging. Philidor E zag kans, ondanks een forse nederlaag in de eer- De Nederlandse basketbalclub Land- ste ronde, een enorm aantal punten (44) lust zondag tijdens een interna- te scdren (o.a. door een 12—0 zege op tionaal toernooi in Antwerpen, als Leithen B) en daardoor het ook al zeer derde geëindigd, produktieve Alphen B achter zich te laten. Eindstand derde klasse: 1 Philidor E partijen omvattende beslissingstwee kamp was het tussen Schollen en Har toch niet tot een beslissing kunnen ko men. BILJARTEN Onze landgenoten verloren in de halve finale van Oostende met 73-66 Ton Sanders uit Alkmaar u zon- (39-39) en speelden in de strijd om dag in Haarlem Nederlands biljart- 44 p.; 2 Alphen B 41*/» p.: 3 VTL 33*/* de derde en vierde plaats gelijk met kampioen bij de jeugd gewoiden. Hij het Poolse Krakau (54-54). Door be- toonde zich van de 30 deelnemers tere doelcijfers werd Landlust derde, de sterkste en eindigde voor Hartog Het toernooit werd gewonnen door (Zaandam), Bokx (Rotterdam), Nu- RC Mechelen dat in de finale met man (Beverwijk) en Mondriaan Bij de selectiewedstrijden van de Zweedse schaatsploeg voor de Olym pische Spelen te Innsbruck, welke zaterdag onder zeer slechte weers omstandigheden te Kristinehamm zijn gehouden, werd wereldkampioen Jonny Nilsson op de 50^00 meter ver slagen door Oer jan Sandler, die tot een tijd van 8 min. 16.4 sec. kwam tegen Nilsson 8.17.0. WIELERSPORT DE „KATERKOERS" Woensdag 1 januari neemt de Swift- Oomib. deel aan die nationale cycle- cross in Duinhorst (Katerkoers). De ze is voor profs, onafihankelijken, amateurs en nieuwelingen. Aanvang 1.30 uur. Bij de 'amateurs starten o.a. voor Swift, Cok v. d.. Hulst uit Zoeterwou- die en Bert Zoet uit Sassenheim. De ze beide renners zullen het Huuib Ha ring, winnaar in 1963, zeer moeilijk maken en vooral de zeer sterk naar voren komende crosser Cok v. d. Hulst, die op revanche belust is, zal het Huuib zeer lastig maken om zijn titel in Duimihorst te prolongeren. Bij de nieuwelingen starten o.a. Bert Kerkvliet, Peter de Jong, Piet Bnegtman, Jan Zoetemelk en Van der Valk en W. v. Diemen. Cock van der Hulst voetbal Simultaan-toernooi van Russische grootmeesters Tijdens een simultaan-seance, die vrij dagavond in Haarlem werd gehouden toonde de Russische grootmeester Flohr zijn kracht door van de 42 partijen er 34 te winnen en acht remise te spelen. Hij verloor geen enkele partij en be haalde een score van 90 pet. Zijn land genoot Botwinnik speelde 25 partijen, won er 18, verloor er een en speelde 6 maal remise: 84 pet. 74-63 won van Oostende. ATLETIEK Dick de Bruin vijfde in Belgische cross De Rotterdammer Dick de Bruin is zondag als vijfde geëindigd in een (Lisse). SCHAATSENRIJDEN Bij zaterdagavond te Hamar ge- internationale cross te Oostduinker- houden trainingswedstrijden met Ne- De Nederlander Withuis won van zijn ke. De 7000 meter werd gewonnen derlanders, Italianen en Fransen was 39 partijen er 32, speelde vijfmaal re mise en verloor tweemaal, score 88,5 pet. De resultaten van de zaterdag te Am sterdam gehouden simultaan-schaak- seance luiden: Botwinnik 25 19 6 0 88 Flohr 31 23 8 0 87 Orbaan 24 16 5 3 77 Van Scheltinga Withuis door Denis Jouret (Belg.), die de Rudi Liebrechts veruit de snelste op afstand aflegde in 27 minuten en 7 de 5000 meter met een tijd van 7 seconden. min. 59.8 sec. Van de Nederlanders Ton van de Steenhoven (Minerva, kwam Henk van der Grift op de 500 Rotterdam) eindigde als achtste. Een beeld van de zondag in 't sport park Hilversum gehouden koersen: Hier de finish van de „twaalf uur meter met 43.1 sec. tot de beste tijd, maar werd op de sprint toch nog getroefd door de onbekende Frans man Fouvieille, die 42-9 voor zich liet afdrukken. André Kouprianoff, enkele jaren 25 14 10 1 76 prijs" welke gewonnen werd door geleden met Van ie' GriJt en Ko- Ye (rechts) gevolgd door Walnut jki aan de to van de interna- Hall (midden) en Weerlicht B (links) J tweede achter Harings in St. Willebrord Zondag is onder grote belangstel ling in St.-Willebrord een wieler- cross gehouden voor profs en ama teurs over een afstand van 24 km. Er waren twintig ronden van 1250 meter te rijden. De nationale cross kampioen Huub Harings uit Sibbe (L.) won de spannende wedstrijd, die onder tamelijk goede weersom standigheden werd verreden, met een ruime voorsprong op zijn naaste con currenten. Harings, die de gehele race de lei ding heeft gehad, ging met bijna een minuut voorsprong op Van der Hulst, Brinkman, Ruitenberg en Rutgers over de eindstreep. De resultaten waren: 1. Huub Harings (Sibbe) 24 km in 1 uur 1 min. 58 sec.; 2. C. van der Hulst Zoeterwoude); 3. H. Brink man (Rotterdam); 4. C. Ruitenberg (Baarn); 5. C. Rutgers (Naarden); 6. Jan van Geest (Maasland). In deze categorie kwamen ook en kele nieuwelingen van Swift goed voor de dag. Hun resultaten waren: 9. B. Kerkvliet (R'veen); 10. P. Breg- man (Benthuizen); 13. W. van Die men (Oegstgeest) en 16. P. Aker boom (R'veen). ZESDAAGSE VAN KEULEN In die nacht van zondag op maan dag maakten Post/Junikenmann de achterstand van een ronde goed op het Duitse koppel Buigdaihl/Reniz en namen diaairmee de lieiding over in de zesdaagse van Keulen. De stand luidde maandagmorgen vroeg: 1 Post/JunJkermann (Ned./ Did.) 470 p., 2 Bugdaihil/Renz (Did.) 296 p.; op één rarude: 3 v. Steenber- bemgen/Lyikke (Belg.-Den.) 163 p.; op twee ronden: 4 Oldenburg/Kemper (Did.) 385 p.; op drie ronden: 5 Rog- gendiorf/Sdhulze (DdidJ 510 p. Na 79 uur waren 1671,1 km atfige- Voorlopige schorsing van r.k.v.v. Huls In tegenstelling tot de berichten, dat de r.k. voetbalvereniging Huls zes wedstrijden zonder publiek zou moeten spelen, in verband met on geregeldheden die hebben plaats ge vonden, is de straf nu veranderd in een voorlopige schorsing van 1 jaar, met een proeftijd van drie jaar. PEC-AJAX 2—6 De vriendschappelijke voetbalwed strijd PEC-Ajax, die zondag in Zwol le werd gespeeld, is geëindigd in een 62 zege voor de Ajacieden. Bij de rust was de stand 11. De Engelse League De dag der wrakeDrie clubs uit de eerste divisie, die op Tweede Kerstdag meedogenloos door hun te genstanders werden afgestraft, heb ben zich zaterdag gewroken. Ipswich Town, donderdag met niet minder dan 101 door Fulham verslagen, kwam nu op eigen terrein tegen de Londenaren tot een overwinning met 42 en West Ham United, dat een slechte Kerst had door de grote ne derlaag (2-8), tegen de leiders Black burn Rovers, stapte nu van de gras mat met een zege van 13. Ook Man chester United herstelde zich. Op de nederlaag met 4—0 bij Everton volg de op Tweede Kerstdag bij Burnley een echec met 61. Waar moest dat heen met de United, vroegen de sup porters ziqh beangst af. Het antwoord hebben hun favorieten zaterdag op eigen veld, voor hun eigen ogen ge geven tegen datzelfde Burnley. Man chester United won nu met 51 door doelpunten van David Herd (2), Gra ham Moore (2), en de zeventienja rige linksbuiten George Best. Een troost van Blackburn Rovers was, dat ook Tottenham Hotspur (zonder Mackay) verloor, namelijk op White Hart Lane met 02 van West Bromwich Albion, dat met Kerst de Spurs reeds een gelijk spel 44 had afgedwongen. De uitslagen in de eerste divisie van zaterdag luiden: Aston Villa-Wolverhampton Wan derers 22; Birmingham City-Arse nal 14; Blackburn Rovers-West Ham United 13; Bolton Wande rers-Sheffield Wednesday 30; Chel sea-Blackpool 10; Everton-Leices- ter City 03; Ipswich Town-Fulham 42; Manchester United-Burnley 5-1; Sheffield United - Nottingham Forest 12; Tottenham Hotspur-West Brom wich Albion 02. Voor het eerst sinds lange tijd heeft Amerika weer beslag weten te leg gen op de Davis-Cup door de strijd, die in Adelaide in Australië gevoerd werd, te winnen. Op de foto zien we de Amerikaan, Chuck McKinley, die door John Newcombe te verslaan de overwinning definitief maakte, ter wijl hij door zijn ploeggenoten en thousiast wordt toegejuicht. De uiitslag van de viertde cycle oross voor d'e onderlinge competitie luidt: Amateurs 9 kim1 Bert Zoet 28 min. 46% sec., 2 A. Shaking. Nieuiwelinigen1 A. v. d. VaUk 28 min. 48 sec., 2 J. Zoetemelk, 3 P. de Jong. Adspiramten (4^ km): 1 H. Bou- siie 15 min. 50 sec., 2 B. v. d. Hulst, 3 J. v. Seggelen. WIM VAN DIEMEN KREEG „PRIJS VAN VERDIENSTE" In afwijking tot voorgaande jaren, waarin om een prestatieprijs gestre den werd, is de Swift-Comb. over gegaan tot het instellen van «en

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8