Treinongeluk te Rotterdam commissie Havenarbeiders verwerpen nieuwe CAO voor liturgie ingesteld Regina Pigeaud weer terug naar Australië Brand aan boord van schip in dok in Schiedam Twee jongemannen beroven moeder van Anneke Grönloh Politie vraagt nadere gegevens Schepper van Opera „Mathis der Maler" Pro-Castrobeweging in V.S. opgeheven Fatale grap.... MAANDAG 30 DECEMBER 1963 DB LEIDSE COURANT PAGINA T Alleen materiële schade Ruim honderd passagiers zaten in de laatste trein van Rotterdam CS naar Dordrecht, toen deze gister avond om kwart over twaalf even voorbij de spoorwegovergang op de Smeetlandsedijk, ruim een kilometer ten zuiden van het Feijenoord-sta dion, inreed op de goederentrein, die met een snelheid van 25 km/uur via een zijspoor van het goederenem placement kwam en ook in de rich ting Dordrecht ging. De meeste wa gons waren al op het hoofdspoor. Het ongeluk is bijzonder goed af gelopen, vooral dank zij het snel rea geren van de machinist van de per sonentrein, de heer de L. uit Rot terdam, die op 300 meter van de plek, waar de sporen in elkaar overgaan, zag dat zijn weg geblokkeerd werd. De mist was juist toen iets opge trokken. Door krachtig remmen kon de heer De L. de snelheid van de trein terugbrengen van 90 km/uur tot ongeveer 30 km/uur. ,Het voorste deel van de personentrein raakte de op vier na laatste wagon van de goederentrein in de flank, werd uit de rails gedrukt, maar bleef gelukkig overeind staan. Drie goederenwagons Haagse student was tweemiljoenste bezoeker Eiffeltoren De student M. Poolman uit Den Haag heeft gisteren in Parijs een verblijf van 8 dagen in Cannes aan geboden gekregen, omdat hij de tweemiljoenste bezoeker van de Eif feltoren in Parijs was. De heer Poolman, in gezelschap van drie vrienden, werd ontvan gen en rondgeleid door de voorzitter van de Eiffeltorenvereniging, de heer Raffegeau en door een kleindochter van ingenieur Effel, mevrouw Le- grain-Eiffel. Ook werden zij ont haald in het torenrestaurant. Tot heden hebben 43.5 miljoen per sonen de Eiffeltoren beklommen, on geveer de bevolking van Frankrijk. kantelden; zij waren geladen met kolen en dieselolie. De laatste wagon (met propaangas) bleef op het zij spoor in de rails. De nieuwe C.A.O. voor de haven arbeiders is geen lang leven bescho ren geweest. Zowel de leden van de Katholieke bond van vervoersperso- neel te Rotterdam, zowel als de bij het NVV aangesloten Nederl. Bond van Vervoerspersoneel te Amsterdam heb ben de overeenkomst afgewezen. Ook de N W-led en in Amsterdam stemden tegen, in tegenstelling daar met de katholiek georganiseerden. De Christelijke bond ging accoord met de overeenkomst. Deze overeenkomst zou in de plaats komen van de thans geldende, die echter per 1 januari a.s. afloopt. De moderne bond telt ruim 9000 le den in de beide havensteden, tegen de katholieke en de christelijke sa men slechts 2600. De bisschoppeA van Nederland hebben, ter vervanging van de litur gische federatie, een Nederlandse Commissie voor Liturgie ingesteld. Leden van de commissie zijn dr. C. A. Bouman, Nijmegen, Th. B. Go- vaart, Breda, drs. L. J. M. Hermans, Roermond, dr. H. Manders C.ss.R., Wittem, N. A. Nooren, Breda, A. H. M. Ruhe, Assendelft, dr. J. Smits van Waesberghe S.J., Amsterdam, dom dr. Ambrosius Verheul O.S.B., Hekelgem België en dr. H. A. J. Wegman, Driebergen. Rector N. A. Nooren is benoemd tot voorzitter van de commissie. Beleid en werkzaamheden van de commissie zullen in nauw overleg met de bisschoppen van Nederland worden bepaald, terwijl dürt beleid ook afgestemd zal worden op dat dier _NederlandB-talige bisdommen van De 18-jarige Regina Pigeaud, die dank zij de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd drie maanden geleden werd herenigd met haar vader (por tier bij een Amsterdamse brouwe rij), keert op 2 januari met de „Wil lem Ruys" terug naar haar pleeg ouders in Australië, waar zij in Sydney een opleiding gaat vol gen tot verpleegster. Het Nederlands-Australisch meisje kwam in het wereldnieuws door haar naspeuringen naar haar vader, die zij eigenlijk nooit had gekend. Kort na haar geboorte werd Regina namelijk door haar Britse moeder meegeno men uit Nederland en sindsdien ont brak van de beiden ieder spoor. Va der Wim Pigeaud, oud-employé van de Lloyd, is inmiddels hertrouwd. Drie maanden geleden vond de eerste ontmoeting plaats tussen de heer Pigeaud en zijn doodgewaande dochter. Dat gebeurde aan boord van de „Willem Ruys", die toen in Ber muda lag. Kapitein Herman van den Heuvel, die na een verlofperiode nu weer het commando over de „Willem Ruys" op zich neemt, zal Regina afleveren bij haar pleegouders. Dat had hij haar op de heenreis al beloofd. Regina is blij en dankbaar dat zij haar vader na zovele jaren heeft terugegevon den, maar zij voelt zich toch in de eerste plaats Australische. Vóór haar vertrek uit Sydney had zij zich daar al laten inschrijven voor de ver pleegsterscursus. De „Willem Ruys" begint in het nieuwe jaar aan haar 23ste reis rond de wereld en is ook nu geheel vol geboekt. Onder de passagiers zijn er tweehonderd, die de gehele reis zul len meemaken. Voorst zijn er ook vele emigranten, o.a. een zilversmid uit Naarden en ds H. F. Kat uit Hil versum (boordgeestelijke op de heen reis), die zich met zijn gezin in Australië gaat vestigen. Uitvoerend orgaan van die com missie zal het te Nijmegen geves tigde Nederlands Liturgisch Cen trum zijn (Berg en Dalseweg 89). Bet behoort tot de taak van de com missie en liturgisch centrum te ko men tot een bundeling van alle krachten in Nederland (en Vlaan deren) dlie dienstbaar kunnen zijn bij de vernieuwing van de liturgie volgens de idealen en mogelijkhe den van de constitutie over de li turgie diie op het Tweedie Concilie is vastgesteld. Mail verongelukt Op het voormalige Pontplein te Vel- sen is zaterdagmorgen de 75-jarige D. C. S. uit Driehuis met zijn fiets onder een auto gekomen en gedood. Naar de politie te Velsen meedeel de, is het ongeluk gebeurd tussen 10.30 en 12 uur. De man is vermoe delijk aangereden of overreden door een vrachtauto met aanhangwagen of oplegger. Ieder, die nadere bijzonder heden weet, wordt verzocht dit be kend te maken bij de politie te Vel sen of de plaatselijke politie. Oud-minister Dr. J. Zeilstra is wederom benoemd tot buitengewoon Twee jonge mannen van circa 20 hoogleraar in de faculteit der eco- jaar hebben in de nacht van zaterdag nomische wetenschappen voor het ge- zond in haar woning aan de ven van onderwijs in de leer der openbare financiën aan de Vrije Uni- Uiterwaardenstraat in Amsterdam versiteit te Amsterdam. mevrouw F. Rorora - de moeder van Anneke Grönloh - bedwelmd, de kas ten in haar kamers overhoop gehaald en een bedrag van ongeveer 2000 gul den geroofd. Van de sieraden wordt niets vermist. In de avond vooraf werd mevrouw Rorora tot tweemaal toe opgebeld. Een onbekende vertelde haar, dat An neke in de omgeving van Amersfoort, waar zij was opgetreden, een auto ongeluk had gehad. Na het tweede te lefoontje begaf mevrouw Rorora zich naar het Euromotel waar Anneke woont. Daar was van een ongeluk niets bekend. Tegen middernacht keerde Anneke gezond en wel in haar hotel terug. De politie poogt de da ders op te sporen. Aan boord van de „Conox", die bü de werf van Wilton-Feijenoord in Schiedam in dok ligt is gisteravond brand uitgebroken. De bedrijfsbrand weer heeft aanvankelijk zelf geprobeerd het vuur meester te worden, maar moest tenslotte assistentie vragen van de brandweer van Schiedam, die met groot materieel uitrukte. B(j het begin van de brand hebben zich twee explosies voorgedaan, ver moedelijk van zuurstofflessen. De brand woedde midscheeps aan stuurboordzijde. De brandweer neemt aan, dat de brand is ontstaan door het exploderen van een heteluchtkachel. Het vuur verspreidde zich over het achterschip over de drie dekken, over een lengte van 50 meter en over de volle breedte van het schip en vond voldoende voed sel in het hout, de dekzeilen, de olie en de kabels op het dek. Een probleem was, dat er geen licht aan boord was, maar men slaagde er toch in het vuur te lokaliseren tot het middenschip. Vol gens de deskundigen was men de brand verrassend snel meester. De „Conox" is het oude Britse troe pentransportschip „Oxfordshire", dat in augustus voor een totale verbouwing naar Wilton kwam. Het schip moest worden opgeknapt en verbouwd als Dit zijn de beide zijden van de gouden medaille, die aan Paus Paulus VI aangeboden zal worden tijdens zijn verblijf in Israel. Deze „Heilige Land"- medaille toont aan de ene zijde het Heilige Land, zoals men dat op oude kaarten weergaf, met onderaan de Middellandse Zee, links het meer van Galilea en rechts de Dode Zee. De keerzijde toont in Hebreeuws, Frans en Engels de tekst: „Heb Uw naaste lief gelijk Uzelve". PAUL HINDEMITH GESTORVEN KOUDE IN PERZIë Onverwachte koude en sneeuwval in Perziê hebben aan verscheidene mensen het leven gekost. Een auto bus is tussen Teheran en de Kaspi sche Zee in de sneeuw vastgeraakt. Achttien inzittenden zijn van koude gestorven. Zeven boeren, op weg naar een bruiloft in een naburig dorp verdwaalden in een sneeuwstorm en kwamen om. Afgelegen dorpen en kudden scha pen in het gebied van de Kaspische Zee hebben aanvallen van hongere beren en wolven te verduren. De componist en dirigent prof. Paul Hindemith is zaterdag op 68- jarige leeftijd in Frankfort aan de Main gestorven. Hiindarnith werd op 16 november 1895 iin Haniau bij Frankfort aan de Main geboren. Zijn vader was hand werksman. Toen hij diertien was, speelde hij al zeer goed viool. Op 20-jarige leeftijd was hij eerste ka pelmeester van die Franlkfortse ope ra. In 1927 weird hij hoogleraar voor oampositie aan de staatshoigeschood voor muiziek in Berlijn. Hij bleef dit tot 1935. In deze jaren schreef hij die opera's Mörder, Hoffnung dier Frau- e'n1", „Sancta Susanna", „GardiHac" en „Mathis- der Maler". De nazi's diwongen hem in 1935 't land te verlaten. Hij ging eerst naar Ankara en in 1940 naar de Verenigde Staten, waar hij doceerde in Boston en aan de Yale-universiteit te New Haven. In 1916 verwierf Hindemith die Amerikaanse nationaliteit. Kort hierna keerdle de componist De organisatie „Eerlijk spel voor Cu ba" in de Verenigde Staten wordt ont bonden. Volgens de New York Times wil de vurigste aanhanger van Castro niets meer met deze organisatie te ma ken hebben sedert bekend werd, dat Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, tot haar aan hangers behoorde. De leiding van de be weging heeft reeds verklaard, dat Os wald geen lid was, hoewel hij zich be zighield met de verspreiding van door de Cubaansgezinde groep uitgegeven vlugschriften. maar Europa terug. Hij verbond zioh aam die universiteit van Züricih. lm dje jaren na de oorlog schreef hij o.a. de opera's „Harmonie der Welt" en „Das lange Weimm-aabternaM''alsme de de „Pittsburgh Symphonie". Zijn werk omvat behalve opera's en sym fonieën, talrijke andere orkestwer ken, barnier- en pianomuziek, sona ten, koorwerken en balletmuziek. Vóór zijm 30ste jaar genoot Hinde mith al grote bekendheid. In de ja ren twintig gold 'hij als het „enfant terrible" van de Duitse muziekwe reld. Zijm composities schokten de conservatieve muziekliefhebbers in geheel Europa. Toen in 1929 in Lon den voor de eerste maai een viool concert van Himidemith ten gehore ward gebracht, 9ohreef een criticus, dat men het werk „romantische mo menten uit het leven van een auto monteur'* zou kunnen noemen. HANDELAREN IN GRONINGEN WILLEN GEMEENTELIJKE PUBLIC-RELATION SM AN De vereniging van handelaren te Gro ningen heeft zich in een schrijven ge wend tot het college van b. en w. en tot de gemeenteraad van Groningen met het verzoek de aanstelling van een public-relationsman voor de gemeente te willen bevorderen. Het bestuur acht de spoedige aanstelling van een public- relationsman noodzakelijk i.v.m. de snelle ontwikkeling en groei van de gemeente Groningen. De vereniging meent, dat door de ingewikkeldheid van de gemeentelijke organisatie de handhaving van de zo noodzakelijke wisselwerking tussen stad en bewoners verloren gaat. Het college van b. en w. heeft reeds in de raad toegezegd de kwestie van de public relations onder ogen te zullen zien en met een voorstel te zullen komen. In de Palafox Cinema van Madrid is Samuel Bronston's produktie „55 Da gen in Peking" voor Spanje in première gegaan. De galavoorstelling werd door vele bekenden uit de filmwereld bijgewoond. Op de foto wordt de Italiaanse filmster Claudia Cardinale geëscorteerd door twee Madrileense politiemannen in gala-uniform. Kapper Hanna Tourna, die vrij dagochtend in Beiroet aan het werk wilde gaan, vond op het neergelaten rolluik van zijn zaak een zwartomrande mededeling aangeplakt. Tot zijn verbazing las hij het bericht van zijn over lijden. De man, door hevige emo ties bevangen, ging met knik kende knieën naar huis, ging in zijn bed liggen en blies de laatste adem uit. De politie stelde een onderzoek in en ontdekte, dat de man het slachtoffer was geworden van een lugubere grap van drie van zijn beste vrienden. Een van hen, een drukker, had een exemplaar van het doodsbericht vervaardigd en 't samen met de anderen lachend aangeplaktop de zaak van him vriend. Er zal nu een gerechteHjke vervolging tegen de drie grap- pemakers worden ingesteld. Het elfde programma in de serie Wim Ibo's cabaret kroniek, dat Oudejaarsavond voor de VPRO-tv zal wor den gepresenteerd, is gewijd aan het 40-jarig artiesten jubileum van Cor Lemaire. Op de foto zien we Cor Lemaire samen met zijn vader de acteur Jan Lemaire.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7