m 'fa m mwM PIET KALSHOVEN UIT NIEUWKOOP VERTELT OVER ZIJN REDDING UIT BRANDENDE „LAKONIA" T 1 i P.T.T.-AMBTENAAR G. DE PREE NAM AFSCHEID GRIEK MAAKTE VERGEEFSE REIS OM VAN LAKONIA GEREDDE BROER IN AMSTERDAM TE BEGROETEN Rover met mensenkennis MAANDAG 30 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 t Jt Op Wilgenlaan 5 in Nieuwkoop was het in de nacht van zaterdag op zondag feest, want Piet Kalshoven, de enige Nederlandse opvarende van de rampzalige Lakonia' was dan na vele hinderpalen eindelijk gezond en wel in de familiekring gearriveerd. Een dol gelukkige jonge zeeman, een niet minder gelukkige moeder, die na dagen van vreselijke spanning haar jongste zoon in haar armen mocht drukken. Voor de huisdeur een mooie ere poort met „welkom thuis" Binnen tal van bloemen en geschenken van meelevende buren en vrienden. Tot de velen, die zondagmorgen van hun belangstelling kwamen ge tuigen, behoorden ook burgemeester M. P. van der Weyden met zijn wet houders E. H. van Dam en N. D. Zwart en gemeentesecretaris P. Os kam. kon ik het al gauw uitstekend vin den. Op het moment dat de brand uit brak, was ik in de bankwerkerij be zig met het gereedmaken van onder delen, die we na aankomst op Ma deira nodig zouden hebben. Toen het signaal „brand" werd gegeven, haast te ik mij naar mijn post, een schuim- blusinstallatie in de machinekamer. sen worstelden in de golven om deze te bereiken. Het schip was niet meer te redden en dreigde ieder ogenblik te exploderen. De kapitein gaf order, dat allen het schip moesten verlaten. De redding Het was een geluk, dat nu de vlot ten vlak bij de Lakonia werden af geworpen. Een Engelse matroos dook in zee en bevestigden een touw aan een der vlotten, waarop we met een man of vijftien via touwladders kon den afdalen. Dat was ongeveer 12 uur, nadat de brand aan boord was uitgebroken. Met een sloep werden we door de bemanning van de Charleville opge pikt. Als laatste van het rampzalige schip kwam ook de kapitein aan boord van de Charleville. We hebben op dit gastvrije schip een prachtige verzorging gehad, kre gen droge kleren en voedsel. We konden telegrammen verzenden naar onze familie en over betaling werd niet gerept. Piet vertelt dan zonder enige op schepperij, dat alles gedaan is om het schip te behouden, maar tegen deze enorme brand was niets te be ginnen. Onder de slachtoffers, zegt hij, was mijn beste vriend. Voor deze plezierreis had hij zijn vrouw en 3- jarig zoontje mogen meenemen Met de Charleville werden we naar terugkomst" Teneriffe op de Canarische eilanden Rechts mevr. Kalshoven met haar gebracht en vandaar per vliegtuig naar Manchester. Daar Schiphol ALPHEN AAN DEN RIJN „Op je behouden zoon Piet. Links burgemeester M. P. v.d. Weyden, wethouder en gemeente secretaris. dicht bleef, kon hij vanuit Londen passage boeken op een Belgisch vliegtuig naar Brussel. Daar was het zó mistig, dat doorgevlogen werd naar Dusseldorf. Wederom pech, want hier was het zo bezet, dat de piloot van armoede maar weer is terug- danks de mist een prima landing wist te maken. En toen met de trein naar Amster- Van de brand zelf bemerkten wij behoïdf maa?'aan^daTvam^anderin S*1"86" naa?' BrusseI. ™3ar hÜ on aanvankelijk niets en daarom bega- dachten. Hantc Ho oor, r,,-,™,, ven wij ons later naar boven om te Eveneens roemde hij de beman- zien of we daar konden assisteren. ning van de Belgische tanker „Char- Tussendeks en boven woedde toen leville", die het aandurfde hun vol dam, waar dankzij enorme mede- de brand aan een zijde van het schip stookolie geladen schip, ondanks het werking van Schiphol, de gewaar- al in al zijn verschrikking. Ontplof- gevaar van een exploderende „La- schuwde familie voor welkom aan- fingen weerklonken en overal hing konia", tot op een 60 meter afstand wezig konden zijn. een dichte, benauwde rook. te brengen. Boten werd gestreken en ordelijk namen mensen daar in plaats. Van De verschrikking paniek was voorlopig nog geen spra ke. Er werden zelfs grapjes gemaakt. Ondanks alle verwoede pogingen Helaas konden de boten aan de zijde van de heldhaftige blussers de brand waar de brand woedde niet meer ge- te bedwingen, faalden deze. In alle bruikt worden. verschrikking raasde de brand voort. Vrij spoedig waren schepen in Met 35 mannen stonden we tenslotte Dit is dan het onopgesmukte ver haal van een eenvoudige zeeman, die verschrikkelijke dingen heeft mee gemaakt. Belevenissen nochtans, die Zijn belevenissen Aanvankelijk wat haperend, maar allengs vlotter vertelde Piet op zijn gewone lakonieke manier het ver haal van zijn schipbreuk ongeveer als volgt. ,,A1 zes jaar", aldus Piet Kalshoven, was ik op dit mooie schip, dat gelijk bekend voorheen „De Johan van 01- denbarneyelt" heette. Toen het door de Griekse rederij werd overgeno men in april van dit jaar, was ik de enige Nederlander, die het schip trouw bleef. Met de nieuwe beman ning, die behalve uit Grieken, vooral uit Duitsers en Engelsen bestond, De enige Nederlandse opvarende van de gezonken „Lakonia", de heer Piet Kalshoven, is weer thuis in Nieuw koop. De ingang van zijn woning was voor deze heuglijke gebeurtenis fees telijk versierd en de fortuinlijke zee man poseerde graag even met zijn zuster voor onze fotograaf. zxt. "tiuai 6'0w« 6u"oaai' ane vei wueae pogingen Helaas konden de boten aan de zijde van de heldhaftige blussers de brand Voorlopig komt Piet Kalshoven zicht? die hellicht" redding ^zouden aan stuurboord op het achterschip echter wel een verdiende rustpoze brengen, maar helaas durfden deze me^ om ons een laaiende vlammen- in de gezellige familiekring toe. Niet niet dichter dan tot ongeveer 2 mijl zfe' .waar tuss^n door hevige ont- echter want de zee roent weer Ik begrijp nog steeds ploffiiDgen weerklonken. Op het wa- g eenter, want ae zee roept weer te naderen. H niet, dat zij geen reddingsboten uit zetten voor hulp. Amerikaanse vliegtuigen kwamen en wierpen reddingsvlotten in zee, die aanvankelijk veel te ver van ons schip neerkwamen. Toen de brand steeds meer om zich heen greep en geen direkte hulp op kwam dagen sprongen tal van opvarenden in zee om te trachten een der schepen of een vlot te be reiken. Deze paniek-poging werd de meesten noodlottig, die vooral door de koude in de golven omkwamen: Toen de Amerikanen merkten dat de meeste vlotten onbereikbaar ble ven, brachten precisie-droppings de vlotten in de onmiddellijke nabijheid van de Lakonia, waardoor de red ding veel gemakkelijker verliep. Lof voor heldenmoed ter dreven vlotten en boten en men- gauw. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft za terdagmorgen de ambtenaar bij de PTT de heer G. de Pree na 43 dienst jaren in hotel Toor officieel afscheid genomen van directie en overige personeelsleden. Van deze 43 jaar heeft de heer de Pree er 36 in het kantoor te Alphen aan den Rijn gewerkt, waar hij zich niet alleen als een prettige col lega maar ook als een zeer behulp zaam ambtenaar voor 't publiek heeft doen kennen. Stiptheid, behulpzaamheid en be minnelijkheid zijn de drie grote deugden, die de heer De Pree bezit aldus de directeur, de heer B. Bier- hoff, in zijn toespraak tot de schei dende ambtenaar. Daarvoor past naast waardering ook grote danik, aldus de heer Bierüiof, diie namens het hoofd bestuur een PTT-kalender aanbood plus de- zilveren legpenning en oor konde van het bedrijf. De heer J. van Nierop spark na mens het kantoorpersoneel waarde rende woorden, evenals de heer J. van Diggelen, die sprak maim ens het expedifaieipersooreel. De heer v. Nierop bood een portefeuille en vulpen aan en de heer Van Diggelen een porte- monnaie plus een kist sigaren. De heer Hoofdakker uit Zwammer- dam sprak namens alle kantoorhou ders uit het ressort Alphen aan den Rijn. Ook hij bracht dank voor de prettige samenwerking en die steun, die de kantoorhouders bij hun werk van hem mochten ondervinden. In enkele welgekozen woorden dankte -de heer De Pree voor de prettige samenwerking in al die jaren ondervonden alsmede voor de har telijke toespraken en de geschenken, die hem daarbij zijn aangeboden. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen zal op Nieuwjaarsdag van 11 uur tot 13 uur recipiëren te zijnen huize, Koningin Emmaplein 3, Rotterdam. V.S. nemen schepen met Cubaanse ballingen in beslag Tegenwerking en bureaucratie De ongelukkigste man op Schip hol is in de afgelopen nacht geweest varen naar Hamburg. Hij scheen nl. de 40-jarige Griekse adjudant van ook familie in Duitsland te hebben. den gebracht om per vliegtuig terug te keren naar Athene. De laatste deelden hem mede, dat zijn broer aan boord van de Arkadia was ach ter gebleven om daarmee door te aantal Duitse bemanningsleden van de Lakonia aan boord zette het schip dat door die ramp met de Lakonia tooh al enkele dagen vertraging heeft opgelopen, zo snel mogelijk koers naar Hamburg. Het hele op onthoud in de Coenhaven had nau welijks anderhalf uur geduurd. Hoofdschuddend over zoveel pech bleef op de kade een gediesillusio-- neerde Griekse politieman eenzaam aoter. Vandaag of morgen vliegt hij, onverrichter zake, met Olymic Air ways naar Athene terug. De leider van de „opstandige revolu tionaire beweging", een organisate van Cubaanse ballingen in de V. S., heeft zondag in Miami meegedeeld, dat de Amerikaanse autoriteiten twee schepen met Cubaanse ballingen voor de kust van Florida in beslag hebben genomen. Volgens de leider van de Cubaanse ballingen waren de twee schepen met een „zeker aantal mensen" en zes bom men van 50 kg op weg naar een gehei me basis in het Caribische gebied. De groep was van plan geweest donderdag a.s. het plein van de revolutie in Ha vanna te bombarderen. Donderdag wordt het feit herdacht dat Castro op Cuba de macht in handen kreeg. Piet Kalshoven was vol lof over luchthaven de heldenmoed, die vele leden van de bemanning bij de redding aan de famLlieban"en politie Euthymios S. Petropoulos, chef van de veiligheidsdienst op de Er restte de heer Petropoulos niets iders dan zo snel mogelijk naar Athene. De sterke de 20 km van Schiphol verwijderde die in Griekenland haven te te"511 om d331 °P" nieuw zijn geluk te beproeven. Dit- bestaan hadden hem er toe gebracht maal kreeg hij dankzij ingrijpen zaterdag met Olympic Airways van van adjudant VeLtman een wacht- Athene naar Amsterdam te vlieren meester mee- P01" dienstwagen Atnene naar Amsterdam te vliegen toch naar hayen moegt en in de hoop daar zijn broer, tweede hem baar zou helpen. Maar toen het machnist van de gezonken Lakonia, tweetal daar ma een half uur aan- kwam - het was intussen circa half te kunnen ontmoeten. De laatste had zes geween - was de loopplank naar hij had vernomen 6 uur lang juist ingetrokken en werden de tros- in het water rond moeten zwemmen voor hij werd gered. Deze broer bevond zich aan boord sen van de Arkadia alweer los ge gooid. Met de broer van de Griekse politie-adjudant en met nog een „OLIVER" UITGESPEELD De directie van de produktie van de musical „Oliver" deelt mede zon dagavond tot haar spijt het besluit te hebben moeten nemen dat de voor stelling van woensdag 1 januari in het City-theater te Amsterdam de laatste zal zijn. Ondanks het toenemende aantal be zoekers van de laatste weken is de belangstelling toch te klein gebleken om de exploitatie voor een langere periode mogelijk te maken. De politie van Sain Jose in Cailifornië zoeikit een winkel dief, die blijkbaar over 'n flin ke dosis mensenkennis beschikt. Hij wandielde zaïterdag 'n mo dezaak binnen en opende een doosje waaruit hij een flink uit de kluiten gewassen muis te voorschijn haalde. Terwijl het personeel vanaf de toon banken en stoelen angstig de verrichtingen ven muis en vreemdeling tegelijk probeerde te volgen, zocht de man de kostbaarste japon uit, pakte zijn muis op en verdween. Een Britse doctor in de filosofie heeft voorgesteld gewoontemisdadi gers een misselijk makend middel toe te dienen en hen vervolgens bij zonderheden van hun misdaad te to nen. Hij noemt dit een „afkeersthe- rape", zoals al wordt toegepast bij behandeling van alcoholisten en sexu- eel ontspoorden. In de kille loods 1 op het Wester- hoofd van de Coenhaven in Amster dam stootte de Griekse politieman echter op een mengsel van bureau cratie en tegenwerking dat hem wanhopig miaakte. Evenals de pers werd hij niet toegelaten op de kade. Ook voor hem bleef de deur van de loods hermetisch gesloten. Daarbij gaven verschillende instanties el kaar de schuld. Vertegenwoordiger* van de firma De Vries en Co, agen ten in Nederland van de Greek Li ne, verwezen de Griek naar de Ko ninklijke Marechaussee en naar de douane, die op hun beurt slechts toestemming wilden verlenen als De Vries en Co daarmee zou instem men. Bovendien was er in dê loods van geen dezer instanties een ge zaghebbende figuur. NAAR SCHIPHOL van het S.S. Arkadia, dat vannacht om half vier een groep van 91 be manningsleden dier Lakonia van het algemene advies aan zich naar Schiphol te begeven. Daar zou hij waarschijnlijk meer medewerking ondervinden en wel gelegenheid krijgen zijn broer te spreken. In derdaad mocht hij bij aankomst op het vliegveld het platform op, maar hij had geen geluk. Zijn broer bleek niet in de bussen te zitten, waarin de 91 zeelieden naar Schiphol wer- Grote vreugde heerst er in het gezin van de eerste stuurman van de „Lakonia", de familie Angelopoulou, in Utrecht, na het bericht, dat de stuurman de ramp heeft overleefd. Zondagochtend brak het grote moment voor mevrouw Angelopoulou en haar 3-jarig dochtertje Anastasia aan, dat zij per telefoon even met de stuur man die op dat moment nog in Engeland zat konden spreken, 's Avonds zouden moeder en dochter naar Engeland reizen om zich bij de heer Angelopoulou te voegen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4