„ORANJE" EN „WILLEM RUYS" ONDER ITALIAANSE VLAG? Sjeik El Ro-Jenbiet lekker en gezond visie televisie BLIJF BIJ MAANDAG 30 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURAJTT PAGINA 2 cent per rol LEIDEN Drs. J. P. v. d. Reyden voorz. Sportstichting w«rd namelijk bereid gevonden voor zitter te worden van de Sportstich- De (gemeente Leiden zad nu nog een düireeteur belast met de da gelijkse leiding van 't bureau Sport- Ruim een jaar na het vertrek van stichting en een unspecteur licha- de heer J. C. F. Coere naar Utrecht mehjke opvoeding moeten viniien. is de gemeente Leiden er in geslaagd De heer Van der Reyden (38) is een van de drie functies, die de heer sedert acht jaar voorzitter van de Th t Leidsöhe Zweandub. Gedurende zijn Coers verliet, te bemannen. Drs. J. voorzittersohap kwam deze vereni- -Advertentie) p v.d. Reyden, voorzitter van LZC, gl,ng, ZOwel in ledental als in pres- talies, tot grote bloed. De nieuwe voorzitter van de Sportstichting, dde economie studeerde, is als secreta ris verbonden aan het Bedrijfschap voor Handed in Vee. Zaterdag Het amusement van de NCRV werd voor een groot deel beheerst door de bekende filmgrapjes van Dick van Bommel. Dat was eerst in „Dubbel- di(c)ik" en later in „Wat 'n wereld". Er werden ook bescheiden „Caprio len" vertoond, met o.m. Joop Dode- rer ais cursusleider van een nieuwe hobby-rubriek „Doe hert vooral zelf". De goedbedoelde presentatie werd allengs een wat vervelende geschie denis. We zien Joop toch maar lie ver als Swiebertje; daar zit tenmin ste pit in. Paul Cammermans en Kit ty Janssen hebben een nieuwe afle vering van „Arthur en Eva" opge voerd. Het was ook nu een gezellig, goed gespeeld nieimandaületje. De film „Thjd en eeuwigheid" leverde 'n kilein stukje natuur-technische we tenschap met fotografische trucs via een snelle camera en daarna 'n te genovergestelde tijd verkorter. Er kwamen vaak grappige beelden op het scherm b.v. het in enkele secon den schutten van een schip. Men moest bij deze film goed opletten; maar aan het slot gaf dr. Ozinga 'n geestelijke verheldering met een be roep op de bijbel. Vrijdag Bij de AVRO lag het zwaartepunt in de rubriek „Voor de vuist weg", Zondag een programma van Willem Duys, dat hoe kan het anders bij hem ver De Eurovisie had zondag een stunt over tijd liep. En ook nu was deze willen uithalen met een reportage rubriek kwalijk te genieten, langdra- van de wachtaflossing vanaf 'n moei- dig en soms vervelend als ze was ldjk te bereiken vuurtoren aan de Duys is verder niet altijd slag vaar- Giironide in Frankrijk. Om bepaalde dig. Welk een mooie kans tot repliek redenen heeft men daar van moeten hot hij voorbij gaan, toen Rudi Car- afzien en nu werd in de plaats geven een film uit de Zuidamerikaan- rel zich telefonisch meldde met de aankondiging „Hier het huis van be- 9erie „Broadway goes latin", iets waring". Erger is, dat Duys nu en anders dus. Van meer cultu rele aard was de daaropvolgende te- lerecording van Verdi's bekende ope- dan de goede smaak mist, zo b.v. toen hij even stuntelig als toen hij enkele avonden eerder bij de Ber- ra „Rigoletto", zoals die in Duitsland lijnise muur stond iemand uit de was opgenomen. Er werd prachtig zaal zijn gang liet gaan bij de pro- gezongen, met o.a. Ernst Gutstein paganda voor een monument voor als Rigoletto. hofnar van de hertog president Kennedy. Erger was 't, toen (Cesare Curzi). Muzikale leiding en hij een andere aanwezige, die zich Zaterdag heeft de commissaris der koningin in de provincie Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben afscheid geno- regie berustten bij kunstenaars met smalend over d<e beroemde violist men van zijn ambt, dat hij zeventien jaar heeft vervuld. Tijdens de receptie die tijdens deze plechtigheid plaats- uitgesproken Italiaanse namen. Twee Hermans Krebbers had uitgelaten, vond, zien we de scheidende gouverneur hier in gesprek met Jan Maenen (midden) en Jos. Ensinck (geheel 0 rechts) beide leden van de Staten Generaal. heeft d'e muziekliefhebber zijn gang liet gaam over de smaak van een gave opera-uitzending kun nen genieten, vam een behoorlijk ge- van het publiek en hem toen bakzeil liet halen in een gezongen liedje uit „Oranje" zal reeds verkocht zijn, over „Ruys" wordt onderhandeld monteerd kostuum stuk. In de avond de lang vergane schmieretij d. Het heeft de VARA, Henk Elsink opge- publiek wist gelukkig daarop duide- roepen in een kleinkunst programma, lijk te reageren. Overigens is 't een nadat Henk v. Ulsen op Kerstavond open vraag gebleven, of de Omroe- bij dezelfde Omroep was voorgegaan, pen slaafs de smaak van het grote Inzichitgevenid was ook nu de voor- publiek in hun programma's moeten dracht vain dr. L. de Jong over de volgen, of dat ze leading aan 't amu- dervoorstellang. Het ligt in de be- laatste ontwikkeling van de interna- sement moe-ten geven. Bij de KRO is doelmg deze te laten aanvangen om ti ale poiftUsk. Klapstuk van de het intussen zo, dat- .30 uur. Duur van de voorstelling aTOnd zi-n hef nieuwe optre. 1 4 uur> den van het Haags studentencabaret van tezijnertijd uitslag in K-wartaal. Het lag voor de hand gedaan. Het 4261 ton metende Franse dat Rinus Ferdinandusse min of meer schip „Capitaine Louis Malibert" is de een jaaroverzicht zou schrij ven. Niet afgelopen nacht na een aanvaring in altijd waren de grapjes even Komende uitzendingen dichte mist met de Deense tanker en nog altijd moeten bekende figu- De film die vanavond draait heet het maatschappelijk leven het „Er kan nog meer bij", een blajmoe- 0 0__ 0_„_0ken. Dat schijnt onontkoom- diige comedie. Op beide diagen van Van de 28 bemanningsleden werden baar te zijn, althans voor bepaalde Oud en Nieuw is het t.v.-programma 20 gered. jongeren. aangepast, door NTS, VPRO en KRO. Het schijnt wel zo goed als zeker te zijn dat het m.s. „Oranje" van de „Rosborg" (12.410 ton) op 25 km van Maatschappij „Nederland" verkocht is aan het Napolitaanse scheepvaart- Varberg in het Kattegat gezonken, ontgelden. Dat schijnt onontkoom- dige comedie. Op^ beide diagen van concern Lauro en dat de onderhandelingen over een overname van de „Willem Ruys" van de Rotterdamse Lloyd in een vergevorderd stadium verkeren. Dit is meegedeeld door de heer Ercole Lauro, lid van de di rectie der Italiaanse rederij, die met een aantal deskundigen naar Neder land is gekomen met het doel een of de beide schepen voor zijn maat schappij te kopen. Het schijnt in de bedoeling van de Italianen te liggen einde 1964 beide schepen in te zetten op de route Napels-Australië. Men wil de schepen dan in het laatste kwartaal van het komende jaar, nadat ze zijn ge restaureerd en opnieuw geschilderd, aan de nieuwe eigenaars overdragen. Over de koopprijs van de „Oranje" en een bod op de „Ruys" werd niets bekend gemaakt. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske WARMOND 2e Winteruitvoering van „St.-Matthias" 45 jaar bestaat. Hij dankte diege nen, dlie ten behoeve van de instru menten voor de harmonie een ren teloze lening hebben gegeven. Na de gebruikelijke verloting t.b.v. het instrumentenfonds werd deze mooie toneelavond gesloten. In 't Trefpunt gaf de afdeling to neel van „St. Matthias" haar 2e win teruitvoering. Na de opening door de vice-voor- zdtter, de heer P. de Vetten, die zich met een speciaal woord van welkom richtte tot de burgemeester en zijn echtgenote, kon men met het toneel spel aanvangen. Op het programma stond vanavond het stuk „Het Wa ter" door Ed. Hoornik. Het stuk speelt zich af in Zeeland na de over stromingsramp en werd op boeiende wijze ten tonele gevoerd. Hierbij willen we zeker een woord van lof richten tot de gas-tspeler, de heer J. van Leeuwen en tot mej. Paula Rit- zen. Na afloop van het prachtig ge speelde en geslaagde stuk sprak de heer De Vetten een dankwoord. In d-it dankwoord werden ook de me dewerkers achter die coulissen be trokken, in het bijzonder de regis seur, de heer G. G. van Elburg. De heer De Vetten memoreerde nog even, dat de vereniging dit jaar FILM OVER WARMONDS LEVEN De op initiatief van de Neder landse Blin-denbond opgenomen plaatselijke film zal op zaterdag 11 januari a.s. vertoond worden. Zoals bij de opnamen reeds werd mede gedeeld, heeft de film niet de pre tentie een kunstzinnige documen taire over de plaats te zijn, doch, zoals de bedoeling was, meer een leuk famile-album met levende beel den. De film is genoemd „Hoe het hier reilt en zeilt' en zal op genoem de zaterdag vertoond worden in twee avondvoorstellingen t.w. een om 6.30 uur en een om 8.00 uur. Bij een uitverkocht huis en voldoende verdere belangstelling kan er nog een extra voorstelling worden gege ven. Deze begint dan om 9.30 uur. In het bijprogramma nog de film „Lachen is gezond". Kaarten ver krijgbaar op het contactadres, de heer A. A. Willemsen, Kaarsenma- kersdam 3. Ook is er nog een kin- De AVRO heeft donderdag een vrij kort toneelstuk onder de titel „De wanhopige uren", gevolgd door een reportage van een bezoek aan een autokeiurinigs centr um Aetherklanken DINSDAG 31 DECEMBER 1963 HILVERSUM I. 402 M. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 19.00 VPRO. 21.00 VARA. 22.00-00.30 AVRO. 00.30-2.00 VARA. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Program, overzicht. Aansl.: 1. gram. 9.00 Ochtendgymm. 9.10 Morgenwij ding. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Licht instrum. kwintet. 12.20 Regeringsuitz.: Voor de landb. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Engels ork. muziek (gr). 13.00 Nws. 13.15 Mededel., event, act. of gram. 13.25 Beursb. 13.30 Lichte muz. en zang. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Licht instrum. septet. 15.00 Pianoreci tal: mod. muz. 15.30 De geschiedenis van een toneelstuk, literair klankb. 16.10 Licht intrum. trio en sol. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York Cal ling, praatje. 17.35 Lichte gram. voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. of gram. 18.20 Pianoduo: lichte muz. 18.30 Radio-Volks-Univers.: De kunst tot communicatie, door dr. G. J. Dip- pel. VPRO: 19.00 Oudejaarsavond kerkdienst. 20.00 Nws. 20.05 Klas., mods, amusements- en jazzmuz. (gr). 20.55 Dit jaartoespraak. VARA: 21.00 Twaalf miljoen oliebollen op aairdgas, een oudejaarsavondprogr. van Wim Kan. AVRO: 22.00 Metropo- le-ork.: romant. muz. 22.15 Nws. en mededel. 22.25 Oudejaarsavond-para de: lichte muz. en bekende melodie tjes. 23.40 Even napraten over '63, Oude j aars a vondbespi e g elinig. 235 5 Carillon. 24.00 Twaalfuurslag, ge volgd cL klokgelui uit Doetinchem en Straatsburg. Daarna: Nieuwjaars wensen. 00.03 Europese successen van het afgelopen jaar (gr). VARi^.: Ö0.30-2.00 Muz. nieuwjaarswensen. HILVERSUM H. 298 M. 1007 kc/s. 7.00 KRO. 00.30-2.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengeb. 7.15 Lichte gram. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichte gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lez. 10.25 Klas. gram. 10.55 Mod. gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Volaan.... vooruit, lez. 12.00 Angelus. 12.04 Lichte muziek. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Voor de landbouwers. 12.45 Platennws. 12.55 Kath. nws. of act. 13.00 Nws. 13.15 Draaien maar!!!! 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Wissewassen. licht progr. (herh. v. zondag j!l.). 14.30 Als de dag van gisteren, klankb. 15.00 Klas. gram. 15.10 Voordracht. 15.30 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang: godsd. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Intern, damtournooi Hooge- zand. 17.50 Regeringsuitz.: Surina me en de Ned. Antillen in 1963, door Zijne Excellentie Vice-Minister-Pre- sident Biesheuvel. 18.00 v. d. jeugd. 18.20 Uitzending v. d. Boeren Partij: Tot u spreekt de heer E. J. Harm- sen, sear. v. d. B. P. 18.30 Vrouwen koor: kerstprogr. 18.50 Van klanten en waruten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Het He Vaticaans Concilie: terugblik op de 2e zittings periode. 19.30 Lichte gram. (Om 20.15 SUS-meddel.). 21.00 Reisoogst: zwerftochten door gedroomde en werkelijke werelden. 21.30 W.W.W. W. (Wij Wissen wat was): 1. progr. 22.30 Nws. 22.40 Retourtjes 1963. 23.45 Gebed en gewijde muz. 00.00 Amusem. moiz. (gr). 00.15 Het leven als weg naar elkaar, toespraak. 00.25 Kamermuz. NCRV: 00.30 wat blijft, toespraak. 00.40 Gewijde muz. (gr). 01.00-02.00 Werkers van het eerste uur, praatjes en plaatjes. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 16.00 The Cruise (De boot tocht): Comedy Caper, film. 16.15- 17.00 Bij Donald Duck thuis (At ho me with Donald Duck), tekenfilm. 19.30 Journaal jaaroverz. binmenl. 19.58 't Manneke. 20.00 Journaal. VPRO: 20.05 De oude draaidoos. 20.50 Muzikale nabeschouwing. 21.20 Portret v. d. dag. 22.00 Pas de trois classique: balletprogr. 22.15 Wim Ibo's cabaretkroniek. NTS: 22.55 Journaal jaaroverz. buitenl. 23.30 Medidatief progr. 24.00 Pauze. VPRO: 0.15-1.15 Kwart over „64": showpr. ME MARIANNE! door Liselotte Appel; Veronika tilde het kind vlug op, terwijl Marianne ongeduldig op haar horloge keek. Ze wilde 's avonds bij tijds bij het meer zijn. Reeds nu brandde ze van ongeduld Joachim terug te zien. Haar hart klopte snel ler. Ging deze middag dan nooit voor bij? Ze had er spijt van, de uitnodi ging te hebben aangenomen. Hoeveel mooier zou het bij het water zijn ge weest, met de Nimf en het botenhuis voor ogen. Liefje, slaap je? Veronika stoot te haar aan. Dokter Grijssens zou je graag zijn rozen laten zien. Ik ook mee! riep Klaas, en Ellie echode ijverig. Ik ook mama! De kinderen liepen snel naar de deur, in de hoop de kamer en die ver 16 schrikkelijke oude dame te kunnen ontvluchten, maar om redenen, die alleen Veronika kende, moesten ze blijven. Mama komt direkt weer terug. Wezen jullie nu maar erg lief, hoor. Jullie maken de rozen alleen maar kapot. Met een glimlach wendde ze zich tot mevrouw Grijssens. Kinde ren in de tuin zijn een even groot risiko als honden. Mevrouw Grijssens keek haar al leen maar onderzoekend aan, en de blik, die ze haar zoon nazond,, ver raadde dat haar het alleenzijn met een jonge vrouw geenszins beviel. Moeder is een beetje moeilijk, begon Grijssens buiten verontschuldi gend. Hij herademde als het ware, na dat hij ontkomen was aan het moe derlijk toezicht. Ijverig leidde hij Marianne naar de rozenbedden, maar ofschoon ze van bloemen hield, was ze nauwelijks in staat een woord te begrijpen. In ernst, het bevalt me helemaal niet, dat u alweer weg wilt gaan, hernam Grijssens. Als ik maar Hij sprak niet verder, zijn blik gleed naar het raam van de woonkamer, waarin zijn moeder zat. Blijkbaar durfde hij niets meer te zeggen. Mariane glimlachte zachtjes. Ze glimlachte nog op de terugweg, toen Veronika geërgerd haar hart uit stortte. Die oude dame was op haar zenuwen gaan werken. Dat Grijssens zich nog altijd zo laat tiranniseren! Ze behandelt hem als een schooljochie, nietwaar? En hij is toch zo'n aardige man. Dat huis zou ook veel mooier zijn zonder al die rommel. Wat vind jij daar van? Marianne zweeg. Dromerig keek ze naar het meer. Veronika stootte haar zuster aan. Ik geloof, dat je het helemaal ontgaan is, dat Grijssens gek op je is. Marianne lachtte. Ze liep zingend de trap op. Hoofdschuddend keek Veronika haar na. Wat is er toch met jou aan de hand? vroeg ze verbaasd. Maar juist dat wilde Marianne niet vertellen. De avond duurde eindeloos. Zou den die kinderen nooit klaar ko men? Dan het eten. Ze moest moeite doen om een paar happen naar bin nen te krijgen. Eindelijk was het vaatwerk gewassen. In huis bewoog zich niets meer. Veronika deed op de veranda het licht aan. Het wcmdt al vroeg donker. Wat is dat nu, heb jij je nu nog ver kleed? Verwonderd keek ze naar Mariannes witte jurk, die voor een avondje thuis veel te elegant was. O, ik begon Marianne ver legen. Wat moest ze nu zeggen? Zeg, laten we naar de bioscoop gaan! stelde Veronika voor. Nee, alsjeblieft niet! weerde Marianne onthutst af. Het scheelde niet veel, of ze had er uitgegooid, dat ze reeds een afspraak gemaakt had. Met dit mooie weer zou het zon de zijn om in de bioscoop te gaan zitten. Waarom heb je je dan zo mooi gemaakt? informeerde Veronika nieuwsgierig. Omdat ik ga nog wat wan delen. Veronika hief de vinger op en dreigde haar glimlachend. Zo zo! Je wilt blijkbaar nog een interessant man ontmoeten. Zal ik meegaan? Marianne bloosde. Ik ga liever alleen. Toe, wees niet boos! Ze draaide zich vlug om. Je lijkt wel een jong meisje, dat een geheimpje heeft, riep Veronika haar na. Was ze ook niet? Het scheen haar zo toe. Jong was ze weer, hoopvol, nieuwsgierig naar het leven, huive rend voor de liefde. Had ze niet al tijd van hem gehouden, reeds jaren geleden? Nu scheen het haar on voorstelbaar toe, dat ze eens ge scheiden zouden zijn geweest. Er was altijd een plaatsje voor hem in haar hart geweest. Joachim, wat klonk zijn naam mooi! Joaohim, dat was bruin, zacht haar, een rijzige gestal te, een lang gebruind gelaat, blauwe ogen, die innig konden kijken en han den, die stevig waren en teder te gelijk. Het was schemerig toen ze het bo tenhuis bereikte. Evenals de vorige avond was het er stil, alleen het water van het meer sloeg klotsend tegen de meerpalen. Het rook naar water, zeewier en hout. Het terras was leeg. Teleurgesteld keek ze om zich heen, maar ze was schijnbaar erg vroeg; de vorige avond was ze pas om negen uur hierheen gekomen. Natuurlijk, ze had het van louter on geduld niet uit kunnen houden. Ze ging in een ligstoel liggen en keek uit over het meer, waarvan het wa ter zich donker kleurde. Maar hoe mooi het beeld ook was, ze luisterde ingespannen naar elk geluid. Eindelijk naderde voetstappen. Ze sprong met een kloppend hart overeind en ging bij de balustrade 9taan om Joachim te begroeten. Tot haar teleurstelling was het evenwel een meisje, dat het botenhuis nader de, een meisje in een lange, lichtge kleurde broek en een witte pull over; Vera Zoltenaar. Hallo! zei het meisje verbluft. U hier? Ze bleef voor het huis staan en keek Marianne vreemd aan, alsof ze zich afvroeg, wat zij hier wel kwam doen. Goedenavond, groette Marianne en gedurende enkele sekonden was ze in de verleiding haar aanwezigheid hier te rechtvaardigen, maar dan won haar trots het toch. (Wordt vervolgd) geautoriseerde vertaling door Jane Roberts

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2