S)e &2idóe(Bou/fcci/itt „LAKONIA" Turks-Cyprische beschuldigingen bij de V.N. De „Lakonia" verdween in de golven Griekse gruweldaden? Zijn taak: Europa volledig partner in Atlantische gemeenschap HOTELBRAND IN AMERIKA EIST 21 DODEN BLIJFT DE MUUR OPEN? Chroesjtsjow zei weer „Njet" Afgezant van Athenagoras door paus ontvangen MAANDAG 30 DECEMBER >906 54e JAARGANG No. 16.114 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENORACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN vond haar aeemansgraf Telef. 20 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w., 3.15 p. mnd., 9.45 p. kw. Franco p.p. 9.95. Adv. 18 ot. p. mm., Telefoontjes 1.50 DE KWESTIE CYPRUS De Turks-Cyprische vereniging in Londen heeft een telegram aan secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties gezonden, waarin zij zegt dat groepen Griekse terroristen naar Cyprus worden overgebracht. Honderden gewapende Griekse terroristenbenden uit Londen en Grie kenland komen Cyprus binnen om te worden gebruikt voor Griekse ter roristische activiteiten bij het vermoorden van de Turken, aldus het telegram. Een gelijkluidende boodschap is gezonden naar generaal-majoor Koung, de Britse commandant van de Britse, Turkse en Griekse troepen, die op Cyprus toezicht houden op naleving van het bestand. BRITS VOORSTEL De Britse minister voor gemenebest zaken, Duncan Sandys, heeft de Grie ken en Turken op Cyprus voorgesteld een neutrale zone in te stellen die onder Brits politietoezicht zou moeten staan. Minister Sandys is zaterdag in Nico sia aangekomen. De Britse minister heeft voorgesteld, dat Grieken en Turken zich aan beide zijden van de bestandslijn zouden terug trekken. Britse militairen zouden toe zien op de naleving van het bestand. Zondag hebben Griekse Cyprioten 'n officier van het Turkse leger gearres teerd, die een pistool droeg. Volgens 'n woordvoerder van de Cyprische rege ring had de officier deelgenomen aan een schietpartij. Een twintig man sterke Turkse par lementaire afvaardiging, waarin leden van kamer en senaat van Turkije zit- avond medegedeeld, dat de toestand op ting zullen hebben, zal zich binnenkort het eiland aanmerkelijk verbeterd is, naar Cyprus begeven, om zich ter plaat- al hebben zich nog enkele „betreurens- se van de toestand op de hoogte te stel- waardige incidenten" voorgedaan. len. Ook heeft de Turks-Cyprische ver eniging in Londen zaterdagavond Oe Thant een telegram gezonden waarin zij zegt dat ongeveer duizend Turkse gijzelaars van Griekse „Eokaterroris- ten" op Cyprus in levensgevaar ver keren. „Wij hebben uit betrouwbare bronnen vernomen, dat Eokaterroristen tijdens de recente gruweldaden op Cy prus een duizendtal Turken, voorname- Het Griekse passagiersschip „La- leedwezen uitgesproken over „de lijk vrouwen en kinderen, gevangen konia" is zondagmiddag om 3 uur beweringen, dat de bemanning in hebben genomen en deze nu ais gijze- gezonken, toen het naar Gibraltar zekere opzichten iin die uitvoering laars vasthouden", zo staat in 't teile- werd gesleept. Een van de sleepbo- van haar taak tekort is geschoten", gram. Volgens de afzenders is de vrees ten, die het nog brandende wrak De directie wees er op, dat het schip gewettigd, dat al deze gijzelaars om het naar Gibraltar trachtte te brengen, bij zijn vertrek uit Southampton leven zullen worden gebracht. Zij drin- was de „Clyde" van L. Smit en Co. aan alle eisen voldeed en dat het gen er bij Oe Thant op aan alles in het reddings- en brandlbestrij dinigsys- werk te stellen om de vrijlating en de v e andere sleepboten waren de teem in tegenwoordigheid van een behouden terugkeer naar hun huizen moorse „tierKuies en de Portugese bevoegde ambtenaar van het Britse van de gijzelaars te verzekeren. „rraia Grande en „fraia da adra- ministerie van vervoer was be- ga De gezagvoerder van deze proefd. Tensilobte gaf de directie de Afschriften van het telegram zijn ge- laatstgenoemde boot meldde het zin- verzekering dat zij aan al haar zonden aan het hoofdkwartier van het ken van de „Lakonia". Men had ge- verplichtingen jegens geredden en Internationale Rode Kruis te Genève hoopt het 20.000 ton metende pas- de nabestaanden van de omgekome- en aan het Britse Rode Kruis. sa'giersschip maandagmiddag of a- nen Zal voldoen. vond de haven van Gibraltar bin- GRIEKS PROTEST nen te slepen. De orthodoxe metropoliet Anthenagoras van Thiatirion is zaterdag als afgezant van de orthodoxe oecume nische patriarch Anthenagoras van Constantinopel voor een officiële audiëntie door Paus Paulus VI op het Vati- caan ontvangen. Tijdens deze audiëntie werd de bijgaande officiële foto gemaakt. De Cyprische vertegenwoordiger bij In een radiotelefoaiiegesprek de Verenigde Naties, Zenon Rossides, voor half vijf bevestigde ook Uc heeft zaterdagavond een brief gezonden „Clyde" van L. Smit en Co (die za- Sehoord. Intussen is in Athene het voorlo pige onderzoek begonnen naar dö even oorzaa^ van de ramp. Gezagvoerder ook de Matheos Zarbis werd zaterdagavond ERHARD TERUG NAAR BONN DOMINEE KING MAN VAN HET JAAR Voor het Amerikaanse tijdschrift Time is dominee Martin Luther King, de leider van de Amerikaanse ne gers in de campagne voor rassenin tegratie, de „man van het jaar". Hij is de eerste neger die deze vermel ding van Time ooit heeft gekregen. aan de voorzitter van de Veüigheids- t'erdagmiddag de „Poolzee" had af- gesloten deuren plaats vond, raad over de jongste „schending van gelost), dat de „Lakonia is gezonr 1.uidt,_dat de Bondskanselier Erhard van West- we ales doen om de Euirop. eenlhedid Hoewel de zitting achter Duitsland is zondagavond, na zijn °P. economisch, politiek en militair besprekingen met de Amerikaanse iüciu uvcr ue jungle „suicuume van geiosr;, aiat ae „uaKoma IS gezonr - het Cyprische luchtruim" door Turkse ken. Dat gebeurde op 250 mijl ten bemanning vliegtuigen, die zich zaterdagmorgen westen van Gibraltar. Er hebben pllom; neett eeaaan* westen van Gibraltar. Er hebben vroeg toen de Veiligheidsraad in zich geen verdere ongelukken voor- spoedzitting bijeen was zou hebben gedaan. Op de „Clyde" heerste 's morgens al de vrees, dat het uitgebrande pas- pen, die op Cyprus toezicht moeten hou- sagieraschip de r.eis naar Gibraltar twee mijl gebied te versterken, zodat Europa kapitein heeft verklaard I" een volledig Partner in de Atlanti- anning volkomen haar President> van het vliegveld Berg- sche gemeenschap zal worden. Sa- strom naar Bonn vertrokken. De men zijn we sterk genoeg de vrede, Amerikaanse minister van buiten- vrijheid en rechtvaardigheid over de Ten zuiden van IJsland is zon- landse zaken Rusk deed Erhard uit- g^ar^ere*'d waarborgen aldus De Britse bevelhebber van de troe- een tweede vulkanisch eiland geleide. den, generaad Young, heeft zaterdag- niet zou volbrengeni De „Lakonia« ging namelijk slecht „mee" in de een gevolg van de vele lek- Bij een brand in een hotel van 13 verdiepingen te Jacksonville in Flori da hebben zondag 21 mensen het le ven verloren en werden er 62 ge wond. Er bevonden zich 479 gasten in het hotel, dat 300 kamers telt.. De brand is ontstaan op de bene denverdieping. Verder dan de tweede LEEDWEZEN De maatschappij van de „Lakonia", de „Greek Line", heeft in een te Londen uitgegeven verklaring haar Cubaanse torpedoboot door V.S. tot zinken gebracht? dat zes weken geleden ontstond. Alexander Abusch, Oostduits vice- premier, heeft in een interview met het tijdschrift „Sonntag" verklaard, dat zijn regering bereid is na 5 ja nuari bezoeken van Westberlijners aan het oostelijke stadsdeel toe te staan, indien er een gunstige politieke sfeer is. De Oostduitse regering is bereid hierover en over alle andere Voor zijn vertrek heeft de bonds kanselier een verklaring uitgegeven waarin hij zei naar Bonn terug te ke ren om te werken aan de verster king van de Europese eenheid, opdat Europa een „volledig deelgenoot" in de Atlantische gemeenschap zal wor den. „Ik acht het mijn taak te zorgen, dat Europa sterker zal worden, dat NU TEGEN VENLOOS GEZIN Voor zijn vertrek had Erhard nog een persconferentie gehouden, waar op hem gevraagd was of er nieuwe initiatieven waren te verwachten voor de verbetering van de betrek kingen met de communistische lan den. Hij antwoordde daarop, dat er nog geen vast programma was vast gesteld. „We zijn besloten onze vrij heid te verdedigen en te werken voor een duurzame en rechtvaardige vrede", zo zei hij. „We .zijn echter ook moedig genoeg de bestaande mo gelijkheden die kunnen leiden tot een vermindering van de spanning, te onderzoeken en be bespreken. Erhard wilde geen commentaar ge ven op een vraag of hij de sfeer gun stig achtte voor nieuwe voorstellen inzake Berlijn. De Westduitse bondskanselier acht te méér persoonlijke ontmoetingen tussen hem en de Amerikaanse pre sident in de toekomst mogelijk. In de naaste toekomst echter zullen bei de staatslieden schriftelijk van ge- De Cubaanse radio heeft zaterdag de kwesties, die tot het normaliseren verdieping is het vuur niet "gekomen! Verenigde Staten ervan beschuldigd 'n van de betrekkingen met W.-Berlijn De meeste gasten sliepen Het groot- torpedoboot tot zmken ge- kunnen leiden, te onderhandelen, al- .ue meeste gasien snepen, net groot bracht te hebben. Daarbij zouden drie - ste deel van de slachtoffers kwam matrozen 7iin ef^nod en achttien ee- dus de vice-premier, door verstikking om het leven. De ^nd achttien ee gasten-op de eerste zeven verdiepin gen konden door personeel van het -- - --- - - - - - 6V.n, uol UUUi uc rxanee president hotel worden gewekt. Toen maakte baanse ministerie voor de strijdkrach- dieel bezocfbt, waarmede het totale premier Chroesjtjow, is afgewezen. noch de Amerikaanse president mij de sterke rookontwikkeling het hun ten een onderzeeër was gebruikt om aantal bezoekers sinds 20 december Hiermede zijn voor het gezin alle mo- voor keus hebben gesteld van onmogelijk de rest te waarschuwen, een mijn onder de torpedoboot te plaat- j,i„ toen de eerste Westberlijners O.- gelijkheden om alsnog naar het va- vriendschap met de een of met de Honderden gasten werden gered door sen. De mijn ontplofte toen het vaartuig Berlijn binnenkwamen, tot 437.000 is derland van mevrouw Minten te ander". de brandweer, ,die met 255 man in zich in de Ensenada-baai bevond. Men gestegen. emigreren uitgeput. touw was. Tientallen anderen zijn had een tweede mijn gevonden op kor- Ondanks de grote drukte bij die Zaterdagmiddag j.l. was mevrouw door helikopters van de marine van te afstand van de plaats waar het Cu- vijf doongangsposten deden zich geen Minten naar de Russische ambassade het dak gehaald. baanse marinevaartuig lag gemeerd. incidenten voor. Het Venlose gezin Minten, waar- van de moeder Russische van ge- dachten wisselen. Over d"e verhoudtog boorte is mag met naar Rusland. Het tu9sen de Verenigde Staten en Zondag hebben meer dan 154.000 verzoek hiertoe, dat mevrouw Minten Frankrijk zei Erhard: „Ik kan u zeg- De radio zei, dat volgens het Cu- Westbenldjners het oostelijke stads- enige tij ongeleden had ingediend bij gen> dat noch de Franse president (Advertentie) in Den Haag ontboden. Daar kreeg zij van de secretaris van de ambas sade het voor haar zo teleurstellende bericht te horen, tijdens een gesprek onder vier ogen. Als reden voor de afwijzing gaf de secretaris op het Russische klimaat, dat voor haar ziekelijke man te zwaar zou zijn, het vreemde voelsel en de onvermij delijke taalmoeilijkheden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's VEEL WIND De Bilt 30 december KNMI. In de algemene luchtdrukverdeling zijn gedurende het afgelopen etmaal be langrijke veranderingen voorgeko men. De hogedruk boven Midden- Europa, die gedurende het weekein de het weer in ons land beheerste, nam in betekenis af, terwijl tussen de Azoren en Portugal éen nieuw hoge- drukgebied ontstond. Hierdoor strekt zich nu een zóne van hogedruk van de Azoren via het Alpengebied tot Zuid-Rusland uit. Aan de noordzijde van deze zóne ontwikkelde zich een Paus Paulus VI heeft zaterdag. Er rest nog een mogelijkheid voor morgen de afgezant van de patriarch krachtig westelijke circulatie, die op mevrouw Minten om haar vaderland van Constantinopel, de Grieks-Or- gang wordt gehouden door actieve nog terug te zien, maar deze is zo ge- thodoxe aartsbisschop van Enge- oceaandepressies: een eerste oceaan- ring, dat er nog nauwelijks van land, mgr. Athenagoras, voorheen front passeeerde in de afgelopen een mogelijkheid gesproken kan wor- metropoliet van Elaia met als zetel nacht ons land. Aan het warmtefront den. Men heeft haar n.1. op de am- Canada, in audiëntie ontvangen, van een depressie midden op de basade alle medewerking toegezegd Het laatste onderhoud van een Ro- oceaan ontwikkelde zich bii Ierland voor een vakantiereis naar Rusland, meinse prelaat met een vertegen- een actieve storing, die in snel tem- Een -dergelijke topkost ongeveer woordiger van het partriarchaat van p0 naar de Noordzee koerst. Deze duizend gulden, en dit is te veel voor Constantinopel had plaats op 16 juli storing zal de wind in ons land ver- het gezuig waarvan de vader door zijn 1054 toen de legaat van paus Leo der doen toenemen, waardoor de ziekelijkheid maar een schamel loon IX de excommunicatiebul aan de aanvoer van zachte lucht krachtiger ontvangt en de moeder moet gaan patriarch van Constantinopel over- wordt en de temperatuur verder zal werken, omdat het gezin anders het bracht. Mgr. Athenagoras, die de- stijgen De storing zal nlaatspiifv hoofd niet boven water kan houden, zelfde naam draagt als de patriarch enige regen brengen J Die duizend gulden zal voor deze en die vrijdag in Rome was aange- mensen wel een onbereikbaar ideaal komen, overhandigde paus Paulus blijven Plannen voor bezoek van Chroesjtsjow aan Cuba „Het Cubaanse volk zal de Het stoffelijk overschot van de op Eerste Kerstdag aan de sectorgrens neergeschoten Oostduitse vluchteling Paul Schulz is teruggebracht naar Oost-Berlijn. Hier zien we de lijkwagen aan de grens, bij het passeren van de tweede versperring aan de Heinrich Heine-straat. genheid krijgen Nikita Chroesjtsjow van paus Paulus aan de patriarch persoonlijk te ontmoeten", zo heeft van Constantinopel te overhandi- Nikolai Podgorni, lid van het partij- gen. De H. Vader schonk mgr. Athe- presidium en secretaris van het een- nagoras een borstkruis en gaf hem trale comité van de Russische com- een ander mee voor metropoliet Me- munistische partij, zaterdag in een lditon van Heliopolis, die op het laat- vraaggesprek voor radio-Havanna ste moment verhinderd was mgr. verklaard. Wanneer dat zou gebeu- Athenagoras op zijn reis te verge- sen kon hij echter nog niet zeggen, zeilen. een schrijven van patriarch Athena goras I van Constantinopel. Pater Dupr'ey, ondersecretaris van 31 Dec.: zon op 8.48, onder 16.37; het secretariaat voor de eenheid, be- maan op 17.52, onder 9.45. geleidde mgr. Athenagoras. Zoals bekend is, bracht pater Duprey en kele weken geleden een bezoek aan Constantinopel om daar een brief ZON- EN MAANSTANDEN H oogwaterstanden 31 Dec.: v,m. 3.28; n.m. 15.43. KORRELTJE Wie ongelijk krij.gt, moeit moedig in 't verdragen zijn.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1