room boter ffigOS® PASSAGIERS UITTEN VEEL KRITIEK OP BEMANNINGSLEDEN VAN ..LAKONIA" STEEDS WEER MOGELIJKHEDEN TOT EEN NIEUW BEGIN irio& Rede van de Koningin Rampscliip op weg naar Gibraltar Lonen pluimvee- bedrijf met 9,2 procent omhoog Zonder brug vaart over.... SOMMETJE n extra pakje roomboter Loonsverhogingen in de handel in de boterpot VRIJDAG 27 DECEMBER' 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „GOEDE BEMANNING HAD BRAND KUNNEN BEDWINGEN Tonny Huurdeman, Jan Blaasser en Sacha Denisant (vl. n.r). wensen de kijkers een voorspoedig nieuwjaar met veel oliebollen in het programma „Jan en Alleman", dat op nieuwjaarsdag door de KRO-TV, onder regie van Fred Rambouts op het beeldscherm wordt gebracht. H.M. de Koningin heeft op Eerste Kerstdag voor de radio de volgende rede uitgesproken: „U hebt laatst kunnen horen het verhaal „en de duisternis heeft het niet ovêrmoobt", dat mijn man op ons kerstfeest hier heeft voorgelezen. Het zou kun nen spelen in een kamp aan de rivier De Kwal, waar wij zelf kortgeleden hebben gestaain. Dat was een uiterst aangrijpende belevenis, en ook om de kerkhoven daar te zien mooi zijn die en met toe wijding verzorgd, en de grafstenen zijn precies ge lijk, evenals de gestorve nen gelijkelijk "hoe ver schillend him lot ook was verlost waren uit de strijd en lijden, eerder dan hun kameraden. En dit geldit voor alle mensen gelijkelijk: dat we eigenlijk maar weinig da gen en nachten op deze aardte verblijven, hoe ein deloos die serie daarvan ons ook schijnen mag. Maar elk daarvan kan de kerstnacht zijn, schoner dan de dagen, of de boven alles uitlich tende Paasmiorgen. Want hoe we ze beste den, is van het uiterste be lang. Ook al hebben ze al le bedrdegelijke schijn van onbelawgrij kheid. Ik héb op 30 november j.l. bij onze 150-jarige her denking, al een woord van bezinning mogen spreken over de opgaven van deze tijd. Levende in een over gangsperiode, bepalen onze gedachten en onze daden, nu, duidelijker dan ooit, de toekomst. Wie na ons ko men, zullen aan ons-van- de werdld gered wil wor den, wij Christus mogen volgen. Mogen, niet moeten, want wil iets van waarde zijn, dan moet het vrijwil lig worden gedaan. Alle duisternis, al, wat mensen elkaar aan leed aandoen, niets uitgezonderd, komt daaruit voort, dat niemand wordt gedwongen, zich door Christus te laten lei den. nu onvoorstelbaar veel hebben te wijten of te dan ken. Hun bestaan hangt er van af, of wat wij opzet ten, of nalieten, goed was of verkeerd, of het ver antwoord was tegenover God en amze naa>9te. Stil stand besrtaat niet, de ont wikkeling gaat oniherroe- p'elijk verder. Op het Kerstfeest zijn we er ons extra van bewust, dat, zo Ieder mens is vrij zelf te bepalen, of hij de brede weg van de minste weer stand wil kiezen, waar langs hij niets verbetert maar wel dingen erger laat worden, of de vaak moei lijke, maar prachtige smal le weg, met de vele verge zichten, die leidt naar de uitredding. Het is 230 goed, op het t eraan te worden herinnerd, dat er steeds al door weer mogelijkheden worden geboden tot nieuw begin. Het wonder herhaalt zich in elk mensenhart, el ke keer wanneer het licht het van de duisternis wint. Als het gebeurt, is het tel kens in dat kostbare he den nu waarin we al les moeten doen. Zodra het moment voorbij is, hoe moeilijk 't ook was, mag 't als verbruikt in 't vuur ge worpen van Gods eeuwig heid waardoor het ons allen nog maar tot bran dende of lichtende herin nering wordt. Wij mogen kiezen, en werken, voor de redding van de wereld en dus ook van onszelf. Wie A zegt, zal ook B willen zeggen, en tenslotte Z. Anders gesteld: wij mogen meewerken, door heel de mensheidsge- sohiedenis heen, van alfa naar omega naar de vol einding aller tijden. D'e mannen van de Bir ma spoorweg en de men sen van al de kampen rus ten in vrede met de mil jarden, die ons vóór gin gen. Aan ons, verder mee te mogen werken aan de voorbereiding van de vre de, ook op aarde". Verhoogde uitkeringen mindervaliden De maximum uitkeringen op grond van de tijdelijke bijstandregeling voor mindervaliden worden met in gang van 30 december 1963 voor per sonen van 21 tot 30 jaar verhoogd van f24.50 per week tot f28.10 en voor ouderen van f 34.35 per week tot f 39,35 (te vermeerderen met de pre mies voor vrijlating en aanvullende ziekenfondsverzekering) De wetten buitengewoon pensioen 1940-1945 en zeediiedien-oorioigssdacht- offers worden behoudens goed keuring der Staten-Generaal zo danig gewijzigd dat de uitkeringen vanaf 1januari 1963 worden ver hoogd met 3 y2 pot. en met van 1 januari 1964 bovendien met een kort fümporbret van het gezin 10 pot. Marijmen. De regie van het program- De rijiksgroepsregeliinigen voor oor- ma heeft Bob Bremer. imgssiacèitoffers en voor garepatri- eerden volgen automatisch de tooov- bewegingen. De gemeenten zuilen deze uitkeringen derhalve in de eer ste lo'onweek van j'aouari aanpassen aan gewijzigde omstandigheden In de uitzending van het televisie programma, hedenavond, „In Avro's Tele vizier", van 20.20-20.45, zal een uitvoerig vraaggesprek met de minis ter-president, mr. V. G. M. Marijmen, plaats vinden. De vraagsteller is de heer C. Meijer en het gesprek zal handelen over het eerste half jaar kabinet Marijnen. Het gesprek tus sen de heer Marijnen en die heer Meijer zaïl worden voorafgegaan door Terwijl duizenden Westberlijners ongehinderd op Eerste Kerstdag naar Oostberlijn gingen, hebben Oostduitse grenswachten een 18-jarige jongen, die met een vriend naar het Westen trachtte te komen neergeschoten. Zwaar gewond werd de vluchteling naar een Westberlijns ziekenhuis overgebracht, waar hij later aan zijn verwondingen is bezweken. Zijn vriend kwam on gedeerd over de sectorgrens, doch moest met een shock in het ziekenhuis worden opgenomen. Op deze foto een situatiebeeld van de plaats, waar beide vluchtelingen over de muur klommen (pijl). Portret van de achttienjarige Paul Schultz, die op Eerste Kerstdag *ij een poging om over die sectormuur van Berlijn te klimmen door jzijn landgenoten werd neergeschoten. Talrijke overlevenden van de „Lakonia" die Funchal, de hoofd stad van het eiland Madeira zijn aangekomen, menen, dat de brand op de „Lakonia" is begonnen in de kapsalon voor dames aan boord van het schip. Men is algemeen van mening, dat de brand aan vankelijk niet veel te betekenen had maar zich wel snel heeft uitgebreid, vermoedelijk door de wind. De „Greek Line" in Londen heeft bekendgemaakt, dat vol gens de jongste balans van het aantal slachtoffers van de ramp er 896 overlevenden, 96 doden en 36 vermisten zijn. Toen er op de Lakonia alarm werd gegeven, werd er in de balzaal juist druk gedanst, zo vertelde een Britse passagier. De 36-jarige Ralph Pugh, die enkele uren tevoren op de Kana rische eilanden was aangekomen, zei dat hij zo lang mogelijk aan boord was gebleven. Hij was eerst in het water gesprongen, maar herinnerde zich toen het geval van kapitein Kurt Carlson van de „Flying Enterprise" en keerde terug aan boord. Er werd zondagavond vrolijk ge danst toen opeens om ongeveer elf uur de alarmschellen begonnen te rinkelen, zo begon Pugh zijn relaas. Wij renden naar onze hutten om de zwemvesten te halen. In de reddings boten die gestreken konden worden namen vrouwen en kinderen plaats. Toen deze alle van boord waren deed ik een zwemvest om en sprong in zee. Het water was echter verschrik kelijk koud en na korte tijd besloot ik, dat dit geen doen was. Daar er nog geen boten in de buurt waren, achtte Ik het beter weer aan boord te klimmen ondanks de daar woeden de brand. Dat viel beslist niet mee, omdat ik al bijna uitgeput was. Op 't achterschip trof ik kapitein Zarbis en acht of negen anderen aan. Zij gaven me wat whiskey en legden een deken om me heen. Er waren twee .vrouwen bij. Ik weet niet hoe ze heten, maar ze waren reg dapper. Installaties defeot De Engelse juffrouw zei, dat zij rook zag komen uit de vloer van de kapsalon. Zij had een jonge kappers bediende gewaarschuwd, maar deze niet meer teruggezien. Juffrouw Donn vertelde, dat men aan boord steeds bezig was met het repareren van af- voerleidingen. De eerste dagen van de reis was er geen warm water te krijgen doordat de elektrische instal laties steeds defect waren, aldus juf frouw Donn. Ook de Engelsman Alan Gordon heeft bevestigd, dat de brand zich eerst niet ernstig liet aanzien, maar tot een ramp uitgroeide, omdat, naar gebleken was, de bemanning in het geheel niet in staat was geweest het vuur te bestrijden. Verder waren er reddingsboten gestreken die water maakten. Alan Gordon laakte de hou ding van de bemanning die hij als zeer slecht kenmerkte. Dikwijls wei gerden leden van de bemanning pas sagiers te helpen. Er was hoegenaamd geen hulp of leiding bij de reddings werkzaamheden aan boord van de Lakonia. „Onze sloep had geen roer zodat wij elf uur lang door de stro mingen werden meegevoerd", aldus Alan Gordon. In een hotel in Cassablanca heeft de overlevende Albert Geoffry Hooley in een relaas gezegd, dat over het algemeen de passagiers van de La- De lonen in het pluimveebedrijf zullen per 1 januari a.s. met 9,2 pro cent stijgen. Hét aantal vakantieda gen is met twee uitgebreid. Hier over is in de sociale commissie van het bedrijfsschap pluimvee overeen stemming bereikt. Bovendien voor ziet de regeling in een differentiatie- mogelijkheid tot 5 procent. De toe slagen zullen eveneens warden ver hoogd. De minimum-inkomensrege ling moet nog nader worden uitge werkt. De 44-jarige pater Lazarist E. J. de Bakker is gistermorgen toen hij op weg was naar het klooster van zijn orde in Helden een merkwaardig ongeval over komen. Door de gladheid van de weg slipte zijn auto van de weg de Noordervaart op. De wagen gleed met langzaam af nemende snelheid naar de an dere kant van het kanaal, waar de bestuurder ongedeerd door een raam van de beschadigde auto naar buiten kon klimmen. Hij spoedde zich te voet naar het klooster, waar hij juist op tijd aankwam om de H. Mis op konia kalmer waren dan sommige leden van de bemanning. Enkele red dingboten voeren half leeg en hij had ook gezien, dat er in een red dingboot meer bemanningsleden dan passagiers zaten. Openbaar onderzoek? Het Griekse passagiersschip „Ar- kadia" is woensdagavond van Ma deira naar Engeland vertrokken met bijna 300 overlevenden van de ramp aan boord. Een groot aantal gered den heeft echter geweigerd, de te rugreis met dit schip te aanvaarden omdat zij niet meer met een schip van dezelfde maatschappij als de Lakonia vervoerd wil len woi-den. Enkele geredden hebben beweerd, dat een goede bemanning de brand had kunnen bedwingen. De woordvoerder voor buitenlandse aan gelegenheden van de Britse Labour- partij, Patrick Gordon-Walker, heeft gezegd, dat de Britse regering een openbaar onderzoek moet laten in stellen naar de ramp in verband met de „ernstige beschuldigingen". Naar Gibraltar Het wrak van het rampschip Lako nia, zo meldt L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst, wordt heel langzaam in de richting Gibraltar ge sleept. De weersomstandigheden zijn bijzonder ongunstig, zodat beide sleepboten die dit karwei opknappen de Noorse Herkules en de Neder landse Poolzee er nog niet in ge slaagd zijn behoorlijk vast te maken. Omtrent de Lakonia zelf seinde de Poolzee, dat de brand veel minder is. Het wrak maakt licht slagzij over stuurboord. De diepgang is onveran derd, wat betekent, dat de Lakonia geen water maakt. De sleepbootkapi teins zijn dan ook vol vertrouwen, dat zij de Lakonia naar Gibraltar kunnen brengen. De afstand bedraagt 600 zeemijlen en als de omstandighe den niet ongunstig zijn zal over deze afstand vermoedelijk ongeveer een week worden gevaren. Hebt Udit... al gemaakt? voor maar elke week goede gezonde héérlijke Voor enkele sectoren in de handled iis men een loonverhogdnig van 5 pet. overeengekomen per 1 januari a.s. Het betreft hier, volgens de Katho lieke Bond voor Personeel in de Han del een collectieve overeenkomst voor het administratief personeel bij groothandel, textiel en woninigln- ridhtïng, levensmiddelen en textieil- goederen, tuinbouwveilingen particu liere kaïaispakhuizen, coöperatieve zuivelverkoopverendiginigen en ver bruikscoöperaties. Deze vijfprocents- regeüng geldt ook voor de bindende loonregeling voor detailhandel tex tiel en meulbeien. Brussels museum voor oudheden geplunderd Op kerstmorgen hebben dieven in gebroken in een Brussels museum voor oudheden en er voor bijna een ton ontvreemd aan historische gou den voorwarpen. Ze siloeigen de miu- seumjvitrines in en verdwenen met de mooiste stukken edelsmeedkunst uit de verzameling, vooral achttien- de-eeuwse gouden tabaksdozen, hals kettingen en miniaiuren. De experimenten van een 20-jarige HBS'er, E. de Vries uit Den Haag, heb ben op Eerste Kerstdag, geleid tot een ontploffing in zijn ouderlijke wo ning, die een enorme ravage aan heeft gericht. De jonge scheikundige, die bezig was zelf vuurwerk te fabriceren, moest ernstig gewond naar een zie kenhuis worden overgebracht. Op de foto zien we de ravage in zijn kamer- tje; een tussenmuur werd door de kracht van de ontploffing volledig weg-

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7