Hoofdpijn NARCISSENKWEKERS WILLEN TEELTREGELING HANDHAVEN FLATWONING VERNIELD Hoofden ULO protesteren Record in Rotterdams haven Bouwvakkers geen hoger loon 1 januari Sjeik El Ro-Jenbiet BLIJF BIJ ME MARIANNE! VRIJDAG 27 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het is al met al toch wel een tikje eigenaardig... Een poosje geleden be sloot het PVS, de verticale (PBO)- organisatie in de sierteeltsector, dat de teelt van narcissen met ingang van 1 augustus 1964 zal vrijkomen. Het kan best zijn dat u dat hebt beslist, zeiden de leden van de vereniging „De Narcis" tijdens een vergadering in Brinkmann te Haarlem, maar wij zijn daar tegen. En we verzoeken u beleefd maar dringend met dit be sluit rekening te houden. Wij vinden de toestand, nu de EEG nog lang niet volledig op gang is, zo onzeker, dat we het narcissenareaal voorlopig nog willen beheersen en we willen ook de opkoop van overschotten handhaven evenals de binnenlandse minimum prijzen. Of dat besluit veel zal uit werken? Men mag met recht betwij felen, of het PVS op de ingeslagen weg zal terugkeren. Voorzitter M. Zandbergen uit Sas- senheim zei in zijn openingswoord o.m. dat de belangstelling voor de narcissencultuur dalende is. Verle- Chemisch „experiment" Een ontploffing in een flatgebouw aan de Heliotrooplaan in Den Haag heeft op Eerste Kerstdag omstreeks het middaguur het Kerstfeest van de bewoners op wrede wijze verstoord. Vermoedelijk als gevolg van een scheikundig experiment van de 20- jarige HBS'er Evert de Vries, die zich alleen in huis bevond, verander de een op de zevende verdieping lig gende flat in één klap in een gewel dige ravage. De jongeman werd ge wond en is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Hij kon nog niet worden verhoord. De keuken en twee kamers werden door de ontploffing geheel overhoop gegooid, deuren en ruiten werden vernield. Een muur, die de afschei ding vormde tussen de kamer van de jongen en een ander vertrek, werd geheel weggeblazen. Er ontstond geen brand; de brand weer kon zich dan ook beperken tot het dichttimmeren van de ruiten om de vrieskou enigszins buiten te hou den. De ouders van de scholier, die bij familie in Heemstede op kerstbezoek waren, zijn verzekerd. Het bestuur der vereniging voor R.K. Mulo heeft in een telegram aan de minister van O. K. en W. met de meeste nadruk verzocht op zeer korte termijn een einde* te willen maken aan „de onhoudbare toestand van de positie der hoofden van ULO-scho- len, op wie op een onduldbare wijze roofbouw wordt gepleegd". Men vraagt prioriteit te verlenen aan de voorstellen tot verbetering der positie van de hoofden van ULO- scholen. Rotterdam heeft binnen het jaar het 26.000ste zeeschip in zijn haven ontvangen. De stad heeft thans de grootste haven ter wereld. 26.000 Schepen zijn er nog nooit in de Rotterdamse haven geweest. Vorig jaar, ook een record-jaar, voer op 28 december het 25.000ste zeeschip van dat jaar het Rotterdamse haven gebied binnen. den jaar mocht men het areaal met 10 pet uitbreiden en die uitbreiding is lang niet volledig benut. De export naar Engeland loopt terug. Het ver loren gegane terrein zal men alleen kunnen terugwinnen door narcissen van de allerbeste kwaliteit te leve ren. De keuringsdienst van „De Nar cis" bestaat veertig jaar en dat heug lijk feit wordt gevierd met een in zending op de grote bloemententoon stelling in Wenen. Internationale keuring Besloten werd op 13 en 14 april een internationale narcissenkeuring De werknemers in de bouwnijver heid zullen in januari en februari in het algemeen niet meer in hun loon zakje vinden dan dit jaar tot dus verre. Wel wordt per 1 januari hun basisloon met 5 pet verhoogd, maar daar veelal het rechtens geldende loon in de praktijk reeds met meer dan 5 pet wordt overschreden, zal in het algemeen het uit te betalen loon niet mogen worden verhoogd. Dit wordt gezegd in een gezamen lijke mededeling van de besturen van de werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf, gepubliceerd in 't jong ste nummer van „Bouwbelangen". In de mededeling wordt ook ge zegd, dat de huidige cao voor het bouwbedrijf niet eerder dan op 1 maart 1964 door een nieuwe zal kun nen worden opgevolgd. Het is name lijk niet mogelijk gebleken deze da tum te vervroegen tot 1 januari 1964. De 5 pet van de basisionen zal wel tot uitdrukking komen in de uitke ringen ingevolge sociale verzekerin gen en regelingen. Verder zal tot de datum van ingang van de nieuwe cao een tijdelijke toeslag van 10 pet worden gegeven op de uitkeringen van het risicofonds, wanneer hier voor goedkeuring is verkregen van de stichting van de arbeid. De besturen van de werkgevers organisaties dringen er in de mede deling bij hun leden op aan zich strikt te houden aan de richtlijn, dat het uit te betalen loon niet zal wor den verhoogd, wanneer het rechtens geldende loon reeds met 5 pet of meer wordt overschreden, dit ten einde de voorbereiding tot de nieuwe cao een goed verloop te doen heb ben. Schorsing brigadier te organiseren en verder zal de ver eniging met een praalwagen aan het corso deelnemen. Tijdens de bloei tijd zal men in het paviljoen van de Keukenhof veertien dagen lang bloembinddemonstraties met narcis sen laten geven. De kosten worden bestreden uit een verdubbeling van de (overigens matige) contributie. Bij de discussies over het al of niet handhaven van de teeltregeling, kwamen nog ter sprake de lage prij zen, die de Engelse kwekers voor grote partijen vragen. Diverse leden waren van mening, dat men deze concurrent alleen zal aan kunnen, wanneer men ook hier in volle vrij heid kan gaan telen. De voorzitter vond dat een hachelijk experiment. Men kan beter een bodem in de markt houden, meende hij. Nadat men ter stembus was geto gen, bleek dat 142 stemmen waren uitgebracht voor het handhaven van de teeltregeling en 72 tegen. Voor- en tegenstanders wensten de vak heffing voor reclame en wetenschap pelijk onderzoek te handhaven. (Advertentie) Geestelijke hoogtepunten Paus Paulus heeft de traditie van zijn voorgangers gehandhaafd en de eurovisie gelegenheid gegeven tot doorzending van de kerstzegen „Ur- bi et Orbi. Deze keer evenwel was dit feestelijk gebeuren van slechts korte duur, omdat de heilige Vader zich bepaalde tot een korte toespraak, die aan de zegen vooraf ging. Noch tans hadden de camera's alle gelegen heid te tonen, hoeveel duizenden mensen er wel op het immense Pie tersplein verzameld waren en hoe vermoeid de Paus er uitzag. De Ne derlandse commentator Jan Dijkgraaf deed er tijdens de toespraak het zwij gen toe, hetgeen kennelijke tevoren aan de t.v.-mensen verzocht was. De eurovisie had eerder de ook al traditioneel geworden nachtmis uitgezonden en uiteraard hebben bei de epiloogsprekers van de KRO het kerstgebeuren in hun toespraken be trokken. In Brandpunt heeft mgr. Bekkers een appèl gericht op eer lijkheid en echtheid. Meer profane kerstviering Met het Kerstfeest verband hou dend waren in de afgelopen drie dagen bepaalde programma-onder delen. Daar was het kerstcabaret, dat de vlotte tekstschrijver Guus Vleu gel voor de KRO had gemaakt. Be kende artisten, meestal vrouwelijke, traden er in op onder regie van Ti neke Roeffen. De kerstfiguren waren van Hans Moolenaar. Indrukwek kend waren twee korte concerten van religieuze aard, namelijk prach tige Italiaanse muziek in het middel eeuwse kerkje van Blauwkapel en vijfstemmige zang van de aan tafel gezeten leden van het vermaarde En gelse kamerkoor. Meer met de haren er bij gesleept was het half uur met Henk van Ulsen. Beter gericht was het kwartier, waarin Anneke Grön- loh nu eens geen teenager-zang ten beste gaf, maar verbaasde met op Kerstmis betrekking hebbende lied jes en die haar nummers vlot wist te presenteren. Drie avonden toneel Er was tijdens de Kerstdagen maar liefst 21 uur Nederlandse televisie en daarvan werden verschillende uren gevuld met toneel. Donderdag bracht de KRO onder regie van Frits Butzelaar het blijspel „Geld te geef" rondom de familie Eliot. De opvoe ring kreeg vooral gestalte door Jan Retèl als de grootvader, John Soer en Jeanne Verstraete als vader en moeder Eliot, Femke Boersma en Fred van Vliet als de jonge genera tie. Het was een amusante geschie denis, met de nodige spanning. Niet minder dan 25 spelers kwamen te pas aan het drama „De Gebochelde", een spel van de Vara, waarin veel werd gevochten en daarom niet bij uitstek een kerststuk kon worden genoemd. In elk geval was het rijk gemonteerd en het is haast niet te geloven, dat het in de zo beperkte Vitus-studio in Bussum tot leven kon komen. En tot leven kwam dit dra ma; daarvoor stond regisseur Willy van Hemert borg. Eigenlijk was het een oude draak, die de kijker geluk kig niet al te tragisch behoefde te oij^ergaan. Daar zorgden trouwens spelers als Johan Kaart, Bob de Lan ge, Joan Remmelts en Elly van He mert wel voor. De eenacter „Het Kind" was een klein huwelijksdrama tussen de spelers Thera Verheugen en Herman Lutgerinck, nochtans met deze positieve strekking, dat het bo- relingske van beide echtelieden voor binding zorgde. Regisseur Luc van Gent had alle eenvoud betracht. Johan Buziau herleefd De KRO heeft vooral de ouderen donderdagavond verplicht met veer tig minuten over Johan Buziau, „de clown die een legende werd". In dit programma van de kenner Alex de Haas werd aan de hand van foto's filmfragmenten, affiches en oude pro gramma's een blik gegund in het amusementsleven van vóór 1935. Daarbij werd de kijker geconfron teerd met een vermaak dat hemels breed verschilt van de tegenwoordi ge show-bussiness. En hij kon erva ren, dat in de dagen van Buziau in diens kostelijk revuewerk niet alleen de smaak van het publiek anders lag, maar dat de artiest een andere in stelling kende, wat meer romantisch. Jammer, dat het materiaal uit die da gen nog al schaars was; we hadden namelijk Buziau graag wat meer rechtstreeks op het scherm gezien. Van even ander gehalte was het op Kerstmis traditionele Engelse Billy Smartcircus met ook nu adembene mende nummers, en de gisteren on verwacht ingelaste show met Lucille Ball in het genre, dat we verschillen de maanden eerder hadden ervaren. Komende uitzendingen Vanavond is er de Avro met als hoogtepunt „Voor de vuist weg" van Willem Duys. De NCRV heeft zater dag een lange uitzending, met zo van alles wat. Daaronder is een nieuwe aflevering van „Arthur en Eva" met Paul Cammermans en Kitty Jans sen, en verder Capriolen. Zondag vervalt de rechtstreekse reportage vanaf een Franse vuurtoren; in de plaats komt een aflevering van de bekende „Anny get your gun". In de avond is er de Vara met klein kunst rondom Henk Elsink, 't Haags studentencabaret met Rinus Ferdi- nandusse en Signalement. RADIO TELEVISIE GANGETJE 12 (Advertentie) Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 402 M. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Loon naar werken, uitzending in sa menwerking met het NW. 9.10 Voor-r(ot)onde: licht programma. opgeheven De schorsing van de brigadier van gemeente-politie te Culemborg J. v. Tongeren, die op 2 november inging, wegens zijn ondisciplinair optreden tegen de inmiddels geschorste inspec- teur-corpschef van de Culemborgse gemeentepolitie P. E. van R. is dins dagmiddag om vijf uur opgeheven, „aangezien het dienstbelang de hand having van de schorsing niet langer noodzakelijk maakt". Zoals bekend had het ondiscipli nair optreden van de brigadier tot gevolg dat de rijksrecherche een on derzoek instelde naar de oorzaak van dit optreden, waarbij aan het licht kwam dat er onregelmatigheden bij de politie werden gepleegd. De in specteur-corpschef werd hiervoor 2 dagen in verzekerde bewaring ge steld. 150 JAAR 4RI Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van 4RI, het oude vierde regiment infanterie van Leiden, zal op 11 jan. in Leiden een défilé wor den gehouden, waaraan de Kon. Mili taire Kapel medewerking verleent. De réunisten komen om 2 uur nam. aan in de Morspoortkazerne. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske v Op de Rijksweg E 9 te Echt (L.) is woensdagmiddag de 16-jarige Bar bara Leijs uit Oudenbosch om het leven gekomen, toen de door haar vader bestuurde auto tegen een boom botste. De heer Leijs wilde een over stekende fietser ontwijken. Hij is ge wond opgenomen in een ziekenhuis (Advertentie) te Roermond. De auto werd vernield. VPRO: 9.40 Wijsheid en dwaasheid, lezing(slot). 9.55 150 jaar Koninkrijk, lezing door H. Knap. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Ro tonde, gevarieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Voor de jeugd. 14.10 Voor de twintigers. 14.45 Artistieke Staalkaart. 15.15 Ra dio Jazzclub. 15.45 Voorwaarts en niet vergeten, toespraak. 16.00 Radio- philharmonich orkest, groot omroep koor en solisten: Frans opera-con cert. In de pauze: 16.5017.10 Boe kenwijsheid. 17.50 Harprecital: klas sieke muziek. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Lichte grammofoon muziek. 18.30 Muziekkiosk: nieuws flitsen uit de wereld van de lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Radioraad: vragenbeantwoor- ding. 20.00 Nieuws. 20.05 VARA's Bekercompetitie, een veertiendaagse ontmoeting tussen twee eftallen uit de hoofdklasse dames-handbal en het betaalde voetbal. 21.00 Socialis tisch commentaar. 21.15 Dansorkest met zangsolisten. 22.00 Langs verge ten wegen, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit de aktiualiteit. 22.50 Babysitten: lich te grammofoonmuziek. 23.20 Licht instrumentaal trio met zangsoliste. 23.40 Lichte grammofoonmuziek. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgen gebed. 7.15 Klassieke grammofoon muziek. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Djinn: ge varieerd programma. 12.00 Angelus. 12.04 Country and Western Music (gr.) 12.25 Platennieuws. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal ensemble en zang. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Musicerende di lettanten. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Verbonden in één koers, politiek gesprek. 15.15 Koorzang: kerstliederen. 15.35 Popu laire grammofoonmuzieka 16.00 Voor de padvinders. 16.20 Jazzmuziek met commentaar. 16.40 Licht instrumen taal trio. 17.00 Leiding geven, lezing. 17.10 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Roulette: muzikale quiz. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Licht instrumentaal kwartet. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws 19.10 De Springplank. 19.30 Radio kamerorkest en solist: klassieke en moderne muziek. 20.30 Rieleksen: amusementsprogramma. 21.35 Buur- mans krant: bijdrage van buiten landse correspondenten. 21.55 Bric a Brac, cabaret. 20.20 22.25 Internationaal Dam-toernooi te Hoo- gezand. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruis punt, discussie over de verschij ningsvorm van de kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Nieuwe klassieke grammofoonplaten met commentaar. 23.552400 Nieuws TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 15.00 Was het een sprook je?, Amerikaanse TV-film. 15.25 On der de loep: filatelistisch allerlei. 15.45 Alles draait om moeder. 16.10 Muzikale reis door Europa. 16.30 Dier in 't vizier. 17.0017.45 Voor de kinderen .19.30 Lasie, TV-film. 19.55 Het Manneke. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Dubbeldi(c)k: Drieënzestig in wat luchtige, leutige lijnen geschetst. 20.35 Arthur en Eva, TV-feuilleton (dl. 2). 21.10 Wat 'n wereld, een programma waarin de makers se rieus proberen niets serieus te ne men. 21.30 Capriolen, een muzikaal programma. 22.20 Tijd en eeuwig- hend, film. NTS: 22.45—22.50 Jour naal. door Liselotte Appel; geautoriseerde vertaling door Jane Roberts Ze slenterde over het pad langs de bocht. Verlaten en donker lagen de botenhuisjes daar. De „Nimf" wieg de zioh traag op de golven. Toen ze langs het botenhuis van de Kor- tens' kwam, aarzelde ze even. Een merkwaardig verlangen tenminste het terras te betreden, overviel haar. Ze liep het stoepje op. Het was bijna donker. Het hout kraakte onder haar schreden. Ze liep door het smal le gangetje, dan zag ze het terras met de ligstoelen en het tafeltje voor zich liggen. Ze bleef bij de balus trade staan en keek uit over het don kere water, waar de wind overheen blies. Het rook sterk naar door de zon verwarmd hout, naar water en wier. Ze haalde diep adem. Nog steeds voelde ze zich teleurgesteld, en de vallende avond, de aanbre kende nacht deed een stille weemoed in haar hart opwellen. Maar wat had ze d&n verwacht, wat gehoopt? Ze had Veronika verboden datgene uit te spreken, waaraan ze in stilte haar hart geheaht had. Zijn huid, zijn hoorhoofd, zijn haar onder haar vingertoppen. Verschrikt wendde ze zich af om weg te lopen. Op dit moment be woog er iets in een van de stoelen. Iemand richtte zich op en stak zijn hand naar haar uit. Pas nu bemerkte ze, dat ze niet alleen was geweest. Als verlamd bleef ze staan. HOOFDSTUK IV. Toe gaat u nog niet weg, smeekte hij zachtjes. Het hart klopte haar in de keel. Nog steeds was ze niet in staat zich te verroeren, zo erg was ze ge schrokken. Heb ik u aan het schrikken ge maakt? Hij stond op en trad op haar toe. Ja, een beetje, mompelde ze be vangen. Een vreemde beklemming kwam over haar. De vorige dag en vandaag had haar iets vanzelfspre kends toegeschenen met hem samen te zijn, met hem te praten en te la chen. Maar nu, in de stilte, de af geslotenheid van de avond, leek al les heel anders te zijn, geheimzinni ger. Dat spijt me. Klonk ook zijn stem niet anders dieper, heser? Het drong tot haar bewustzijn door waar ze zich bevond en ze bloosde heftig. Neemt u me niet kwalijk, dat ik eenvoudig naar hier gekomen ben, maar Ze zocht nerveus naar 'n verklaring. Ik wilde nog een wan deling maken, en toen werd ik moe. Toe nu, u kunt toch atltijd ge bruik maken van het botenhuis je. Het is nooit afgesloten. Ze zagen van elkaar alleen maar de omtrekken van hun hoofden en schouders. Zwak tekende de witheid van hun gezichten zioh tegen het don ker van de nacht af. Het is mooi 's avonds aan het meer, meende Joachim. Ik ben hier heel erg vaak. Het kalmeert me bij het water te zitten. Ik houd van het water. Het is zo zuiver, zo helder en koel. Ik houd er ook zo van, mompel de ze. Ze spraken alsof iemand hun ge sprek kon horen, maar waren ze niet alleen? Mijlenver verwijderd van an dere mensen, ver van drukke stra ten, ver van bewoonde huizen. Al leen zij en hij. Ik ben blij, dat u gekomen bent, zei Joachim. Maar gaat u toch zitten! Hij greep haar bij de elleboog. Ze kromp licht ineen. Een vurige stroom scheen haar door de aderen te vloei en. Had hij haar huivering bemerkt? Hij aarzelde een seconde, maar hü liet haar arm niet los. Toen hij weer sprak, klonk zijn stem vreemd on derdrukt. Hier is de ligstoel. Toen hij haar arm losliet, voelde ze een vreemde teleurstelling. Dan lag ze op de zachte kussens. Hij spreidde een deken uit over haar benen. Het wordt snel koud. U mag geen kou vatten. Een sigaret? Nee, dank u. Wat w&s het vreemd verwend te worden, ver zorgd. Hij rookte en bij elke bewe ging van zijn hand zag ze het rood gloeiende eindje van zijn sigaret. Na een lange dag op kantoor bestaat er niets mooiers en ontspannenders als een avond aan het meer. En daarbij heb ik u gestoord. Ik zei toch al, dat ik blij bent dat u gekomen is. Hij aarzelde, toen vroeg hij zachtjes: Komt u morgen weer? Ja, antwoordde ze beklemd. Ver ward vroeg ze zich af: Waarom vraagt hij mij te komen? Waarom klopt mijn hart zo heftig? Weet u, dat u voor mij ook zo iets als het meer bent? Klaar, helder, vi'edig, koel en kalmerend. Hij zei dingen, die haar een lichte huivering bezorgden. Niemand had ooit zoiets tegen haar gezegd. Maar u lacht zo zelden. U hebt het moeilijk gehad, dat weet ik. Ik wilde wel, dat ik u weer een beetje vrolijk kon maken. Ik was toch vrolijk, gisteren, bekende Marianne. Heus? En ik had zo'n vreselijke hoofdpijn. Kon ze zeggen: Ik was zo blij, omdat ik u kon helpen? Gaat u overmorgen weer met me zeilen? Graag, antwoordde ze onbevan gen. Waarom wilde hij haar ontmoe ten, waarom? Haar hart klopte stormachtig. Hij richtte zich op. Hij drukte zijn sigaret uit. In de verte sloeg het tien uur. Het werd kil. Ik geloof, dat ik nu moet gaan, zei Ma rianne zachtjes. Ze stond op en vouwde de deken op. Hij was opge staan en begeleidde haar. Eenmaal raakten hun handen elkaar tijdens het voortlopen, en het was Marianne alsof ze een elektrische schok kreeg. Gedurende een seconde bleef ze staan. Hij wendde zich tot haar. Hier buiten in de vrije natuur was het 'n beetje lichter dan op het terras van het botenhuis. Zijn donker gelaat met de lichte ogen was vlak voor het hare. Ze spraken geen van beiden. De lucht was als geladen met span ning, met warmte, met hartstocht. Toen hij zich over haar heen boog kwam haar mond hem tegemoet, als of het niet anders kon. Ze wist niet wat ze deed, ze wist alleen maar, dat er geen redding bestond, geen tegenstand, geen ontwijken. Onweer staanbaar was dit, dat haar tot hem dreef. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2