Scharnhorst - Hitiers hoop en trots zonk op kerstmis 1943 Kustwachtpiloot redde velen van wisse verdrinkingsdood Op de kerstdag van 1955 Overstroming in Californië van catastrofale omvang Aanval op Noordelijke konvooi-route dringend noodzakelijk Het was Kerstfeest 1943. Onder een somberestaal grijze hemel lag, goed verscholen in een fjord in het noorden van Noorwegen, het trotse Duitse slagschip „Scharnhorst" voor anker. Deze 31.000 ton metende „Scharnhorst" was op dit ogenblik het enige Duitse slagschip, dat nog in de vaart was. Het zusterschip „Tirpitz" was door Britse onderzeeërs in de grond geboord. De „Gneisenau"beschadigd door een torpe- doaanval, lag in het dok, terwijl ook de „Lutzow" noodzakelijke reparaties moest ondergaan. Intussen naderde er een geallieerd konvooi dat, beschermd door de winterse duisternis, op weg was naar het Oost front met ravitaillering voor de Russische troepen, die steeds verder in de richting van de Duitse grenzen op rukten. Op eerste kerstdag rinkelden de alarmschellen De bemanning aan boord van de Scharnhorst" - Hitiers hoop en trotr, wachtte berustend af. Sedert maart toen ze de fjord binnenvoeren om de Tirpitz te assisteren, waren geschuts- oefeningen hun enige tijdverdrijf ge weest. Er was de hele afgelopen zo mer geen enkel geallieerd konvooi ge passeerd. Sinds half december waren de konvooien weer aan de verre ho rizon verschenen. Reeds 74 konvooien konden, dank zij Hitiers voorzichtige politiek", ongehinderd en dus ook onbeschadigd de lange en grillige Noorse kustlijn passeren. Maar eindelijk zat er nu dus actie in de lucht. Elk lid van de 2000 kop pen tellende bemanning van het slag schip voelde dit zo aan. Admiraal Doenitz had Hitier er van weten te overtuigen, dat een aanval op deze noordelijke konvooi-route dringend noodzakelijk was. Enerzijds omdat dé positie van de Wehrmacht in de Rus sische steppen met de dag penibeler werd, anderzijds omdat de Russen dringend verlegen zaten om voorraden, Inmiddels werd vice-admiraal Bey benoemd tot commandant van de Scharnhorst", die omstreeks de Kerst met zijn escorte van vijf destro yers uit het zicht, maar voorbereid op alles, in de fjord lag. Een stevige zuidwesten wind gaf de golven witte schuimkoppen, terwijl ka pitein Hintz zijn mannen aan boord een gelukkig Kerstfeest toewenste en daarna de pakjes en brieven van thuis liet ronddelen. In elke messroom brandden kerstbomen met tientallen flakkerende kaarsjes. De dag brak aan - tegen de mid dag gingen een paar matrozen aan wal om wat te skiën. Ze kregen daarvoor echter nauwelijks de tijd, want om even één uur rinkelden overal op het slagschip de alarm- schellen. Een Duits verkennings vliegtuig had een konvooi van zeker twintig zwaar beladen koopvaarders op weg naar Rusland, waargeno men. De schepen werden, aldus de piloot, geëscorteerd door drie krui sers en enkele destroyers - voor de trotse „Scharnhorst" een gemakke lijke prooi dus. folk" en „Sheffield" was n.l. opge merkt door het Duitse verkennings vliegtuig. Deze schepen moesten twee konvooien beschermeneen konvooi dat op weg was naar Russissche ha vens, het andere dat op de thuisreis Goed gegokt De manoeuvre die admiraal Fraser de „Duke of York" liet uitvoeren, was eigenlijk zuiver een gok. Fraser was zich er terdege van bewust, dat er een beste kans bestond dat de „Scharn horst" uit zijn fjord zou opstomen om het konvooi naar Moermansk lastig te vallen. En inderdaad Tweede Kerst dag om 3.39 uur ontving hij het be richt van de admiraliteit te Londen dat de „Scharnhorst" te voorschijn was gekomen. Vijf uur later kreeg Force 1 - de drie kruisers - het Duitse slagschip op zijn radarscherm, op on geveer 36 mijl afstand van het kon vooi. Zorgvuldig manoeuvreerde For ce 1, terwijl men de „Scharnhorst" onafgebroken in het „radaroog" hield Om 9.21 kreeg men het slagschip in zicht. Drie minuten later klonk het bevel: Vuur! De „Scharnhorst" was onderschept. Actie Duitse blunder Onbegrijpelijk is het nog steeds dat een volgende waarneming waarin sprake was van een Engels slagschip in de onmiddel lijke omgeving van het konvooi, ad miraal Bey nooit bereikt heeft. Bo vendien kwam twee dagen nadat de „Scharnhorst" was gezonken, nog een verkenningsrapport met gelijk luidende inhoud van de Luftwaffe binnen Zo begon de „Scharnhorst" zgn laatste reis - het schip voer onbewust zijn noodlot tegemoet, tengevolge van de laksheid van een luchtmacht-offi cier, die onvolledig zijn waarnemingen doorgaf. Bovendien, alsof dit alles nog niet genoeg was, maakte de „Scharn horst" een navigatiefout, waardoor het schip zgn destroyers kwijtraakte. Alleen en in kwaad weer voer het schip op Eerste Kerstdag tegen zeve nen 's avonds, regelrecht in een nauw keurig opgezette geallieerde hinder laag. Op datzelfde ogenblik - de „Scharn horst" zette koers naar de Noordkaap om daar het konvooi de pas af te snijden - sneed admiraal Sir Bruce Fraser met zijn 35.000-ton metende slagschip de „Duke of York" de Duitse oorlogsbodem volkomen af van zijn basis. De „Duke of York" werd begeleid door de kruiser „Jamaica" en een viertal destroyers, de eenheid bekend onder de naam Force 2. Alleen de eenheid Force 1, bestaan de uit de kruisers „Belfast", „Nor- De laatste grote zeeslag in de At lantische Oceaan van de tweede we reldoorlog was met donderend ge weld begonnen. De „Norfolk" plaats te de eerste treffer. De radarmast van het Duitse schip werd aan flarden gereten - de „Scharnhorst" moest „blind" verder vechten in de winter se duisternis. Het schip zette snel koers naar het zuiden, dus van het konvooi af en boog vervolgens af in noordelijke richting om het konvooi te kunnen bestoken, zonder zelf gehin derd te worden door Force 1. Admiraal Bey's strategie was alles behalve dwaas, want de Britse sche pen hadden te kampen met hoge zee, terwyl de grotere „Scharnhorst" de golven met vier tot zes knopen snel ler doorkliefde en dus spoedig uit het oog was verdwenen. Ook van het ra darscherm verdween het slagschip. Admiraal Fraser seinde verontrust: Tenzy een van de andere schepen de „Scharnhorst" in het vizier krijgt, is het voor mij ondoenlijk de vijand te vinden. Indien de „Scharnhorst" wer kelijk was teruggekeerd, was de kans dat de minder snelle schepen hem nog zouden kunnen achterhalen, by voor baat uitgesloten. Om 11.37 rapporteerde de „Norfolk" radar-contact op grote afstand, later werd dit weer verbroken. Om 12.05 seinde de Belfast „Vijand op het scherm" Achtervolging tig minuten lang flitsten kanonscho ten over de donkere golven. Toen wendde de „Scharnhorst" op nieuw de steven en voer op volle kracht in zuidelijke richting, op de hielen gezeten door de drie kruisers. Het gevecht was nu in alle ernst be gonnen. Maar de bemanning van hel slagschip, die vermoeid en ontmoe digd was, dacht dat het slechts een kwestie van snelheid was om de on derbroken Kertviering in de veilige Noorse fjord voort te zetten De „Norfolk" stond in brand, de „Sheffield" liep machineschade op, maar op de „Scharnhorst" was men onkundig van de Force 2 - de „Duke of York", de „Jamaica" en de destro yers „Saumarez", „Savage", „Scor pion" en „Stord" - die oostelijk stoom de om hem daar de pas af te snijden. Om 4.40 uur was het zover. De Brit se en Duitse oorlogsbodems ontmoet ten elkaar. De „Belfast" loste een vuursalvo op de „Scharnhorst", het schip begon te branden. Slag tussen reuzen Onmiddellijk daarop opende ook de „Duke of York" het vuur en de Duitser draaide af, naar het oosten. In de schemering, met het Noorder licht tegen de wolken, beschoten de twee reusachtige schepen elkaar, het Engelse schip met 14-inch ge schut het Duitse met 11-inch ge schut. Langzaam maar zeker gaf het zwaarste geschut de doorslag. De „Jamaica" voegde zich bij de „Duke ot York" en de vier destro yers maakten zich gereed voor een torpedoaanval. Steeds opnieuw sloe gen de granaten in de „Scharnhorst" Toen lanceerden de destroyers, zo- wei op stuurboord als op bakboord van het slagschip Roemloos einde Het einde van de trotse „Scharn horst" was nabij. Kapitein Hintz en admiraal Bey wisten dat maar al te goed. „Ik druk u allen voor de laatste keer de hand", klonk de stem van de kapitein door de luidsprekers. „Ik neb de volgende boodschap aan onze Füh- rer verzondenwe zullen tot de laatste granaat vechten. Scharnhorst voor waarts!" Het Duitse slagschip lag nu stil, om geven door een ring van wit schuim, een Brits slagschip en drie kruisers. Drie torpedo's troffen de „Scharn horst" midscheeps. Nog voordat het geluid van de ontploffingen was weg gestorven, kreeg de „Scharnhorst" nog vier voltreffers van de „Oppor tune" en de „Virage". Daarna kwam de kruiser „Jamaica" langzaam na- derby om de genadeklap te geven. Twee salvo's van de „Jamaica" wa ren voldoende voor de door een dichte rookwolk nagenoeg onzichtbaar ge worden „Scharnhorst". Om 7.45 uur verdween het slagschip, na een enor me ontploffing onder water, voorgoed in de golven. Wat er alleen van overbleef was een vieze, met olie bedekte zee vol wrakstukken, waaraan 36 overleven den hingen, de enige van de in totaal 2000 bemanningsleden. Kerstmis 1943 begon voor de mees te mannen van de „Scharnhorst" met pakjes van thuis en kerstbomen en eindigde met de verdrinkingsdood in een woeste, ijskoude zee. Kerstmis 1955 zal kustwachtpiloot Henry Pfeiffer niet licht vergeten. Terwijl elders in de wereld mensen zich vrolijk om de kerstboom schaarden, klom deze veertigjarige Californiër in zijn helicopter om mensenlevens te redden. In zevenentwintig uur tijds redde hij honderdachtendertig mensen van een wisse ver drinkingsdood. Voor meer dan vierduizend anderen kwam hulp te laat. Zjj kwamen om in het water van de Feather en de Yuba, twee rivieren in Californië, die na een langdurige regenval buiten hun oevers traden en met woest geweld bezit namen van de stadjes Marysville en Yuba City. Water nam met woest geweld bezit van twee stadjes Het had byna de hele maand de cember geregend. Vyf dagen voor kerstmis barstten wolkbreuken los, die vergezeld gingen van reusachtige stormen. Deze bereikten soms een snelheid var honderdveertig kilome ter per uur. Telegraafpalen braken af als luciferstokjes en daken wer den van de huizen getild Het water zocht zijn weg van de Rocky Moun tains naar beneden. Duizenden tonnen water van gesmolten sneeuw werden meegevoerd, die van de rivieren woeste stromen maakten. Binnen achtenveertig uur had het water de wegen, het elektriciteitsnet en byna alle communicatiemidlelen in het gebied rond de rivier vernield. Toch was dit allemaal nog maar een voor spel van hetgeen zou komen. Kerst mis 1955 zou Californië 4437 doden, 112.000 daklozen en een schade van 100 miljoen dollar kosten. Op de avond van de drieëntwintig ste december werden de tienduizend inwoners van Marysville wreed door het water overvallen Overhaast moes ten zij vluchten naar Yuba City, een stadje, dat vlak bij Marysville ligt in de vork, die gevormd wordt door de Feather en de Yuba Al spoedig zat elk stukje grond van Yuba volgepakt met vluchtelingen. Elk hapje voedsel en ieder stukje kleding werden gedis tribueerd. Het stadje was koud, don ker en somber en wachtte in angstige spanning op het ergste. Dijkdoorbraak Dat ergste kwam om twaalf uur op kerstdag. Toen begaf de dijk van de Feather het. Er ontstond een reus achtig gat waar met donderend ge weld grote hoeveelheden water door- heenstroomden. Vgf minuten later overspoelde een vloedgolf van mod derig, ijskoud water het stadje Yuba City. De mannen, vrouwen en kinde ren, die in de huizen samenschoolden hadden nog maar nauwelijks tijd zich op de daken in veiligheid te bren gen. De zwakste huizen verdwenen al bij de eerste aanval van het wa ter in de golven. Eén man De grote reddingsvaartuigen moes ten van de kustwachtstations komen maar het zou minstens achtenveer tig uur duren voordat deze zouden arriveren. Ondertussen moesten de slachtoffers het proberen uit te hou den op de daken van de huizen. Voor de redding van de oudjes en de kleintjes, de zieken en de ge- brekkigen, die het zolang niet vol konden houden, was één man be schikbaar met een helikopter. Die man was Henry Pfeiffer. Toen Pfeif fer vertrok voor zijn eerste reddings- vlucht was hg juist teruggekeerd van een tocht naar Honoloeloe en hij was erg vermoeid. Toch zette de piloot zijn reddingswerk zevenentwin tig uur ononderbroken voort. In metalen bak De storm raasde nog steeds en de regen viel met bakken uit de he mei toen het toestel boven de ge teisterde stad vloog. Pfeiffer bracht de helicopter ter hoogte van de daken en tuurde ingespannen dooi de regen om te zien waar de nood het hoogste was. Hij zag een groep je oude mensen op het dak van een huis, dat ieder ogenblik kon in storten. Terwijl Pfeiffer de helicop ter in bedwang hield, liet zijn assi stent, oe Accamu, een metalen bak aan een kabel naar beneden gigden. Een man en een vrouw klommen erin, werden omhooggehesen en toen steeg de helicopter weer Hg stopte opnieuw boven een schreeuwende vrouw, die twee kleine kinderen tegen zich aangedrukt hield. Pfeiffer kon deze vrouw niet bereiken, omdat hij werd gehinderd door een televi sie-antenne, die op het platte dak stond. Hg vond echter een oplossing. Hg bracht zijn machine in horizontale stand en met de propeller sloeg hij de antenne van 't dak Toen konden ook deze slachtoffers aan boord wor den gehesen. Afgestompt De meeste mensen begroetten de kleine metalen bak met vreugde, maar enkelen, afgestompt door wat zij meemaakten, bleven aan de zwiepende daken hangen en weiger den over te stappen. Pfeiffer cir kelde dan over hen heen en gaf de door paniek bevangen slachtoffers vriendelijk een duwtje met de bak. Als zg bleven volharden in hun weigering begon hg er steeds har der mee te slaan tot zg tenslotte Duizenden pelgrims naar Bethlehem Omstreeks Kerstfeest is begrijpeiy- kerwijs veler aandacht gericht op het Heilige Land. Hotel- en pensionhou ders doen in deze tijd recordzaken. Duizenden pelgrims maken op de avond voor Kerst hun tocht naar Beth lehem. Van vrijwel alle landen komen de mense>naar de plaats, waar Chris tus werd geboren. Met de Jordaanse autoriteiten is overeengekomen, dat tijdelijk de prikkeldraadversperringen en versterkte barricaden, die 't nieu we Jeruzalem van het oude scheiden, worden verwijderd. Tijdelijk verdwij nen ook de geweren en bajonetten, op dat de mensen ongehinderd hun tocht door de Jordaanse sector kunnen ma ken, zonder een décor waaruit de haat blgkt van twee volkeren. Denemarken heeft een Kerstvrouw In Denemarken heeft men een Kerst vrouw .Psychiaters kwamen tot de over tuiging, dat vele kinderen bang wa ren voor Santa Claus met zgn lange witte baard. Men heeft nu vrouwelijke studenten „opgeleid" voor deze rol. De dames krijgen een vergoeding van tien kronen. In vele gevangenissen gelden gedu rende de feestdagen minder strenge re gels. Slaapzalen en cellen worden met guirlandes en kerstkaarten versierd. Extra bezoeken van vrouwen en fa milieleden worden '.oegestaan. Sommige gevangenen zijn zelfs nog gelukkiger. Als een bewijs van haar goede wil verleent de regering van Ha iti „bewegingsvrijheid" zodat politie ke gevangenen het Kerstfeest thuis kunnen vieren. Een dergelijke regeling wordt ook in Portugal ingevoerd. In Rusland is Opa Vorst de kindervriend In Moskou krijgen de kinderen hun geschenken op 1 januari. De hoofd figuur voor de Russische kinderen is „Grootvader Vorst" - een Sinterklaas achtige verschgning met een witte baard en een rode mantel. Hg wordt geassisteerd door een Sneeuwmeisje. In de oude St.Georges Hall in het Kremlin vinden elk jaar grote bijeen komsten plaats, die door honderden jongeren worden bezocht. In Australië. Zonnebaden omstreeks de Kerstdagen In Australië lijkt de viering van het Kerstfeest op die in Eu ropa, evenwel met deze uitzon dering, dat men er geen kou heeft. Want in dit werelddeel, waar het zomers (in de scha duw) vaak meer dan honderd graden F. is, kan de tempe ratuur ook in december nog vrij hoog zijn. Zo hoog, dat de men sen, 's middags na het diner, naar het strand gaan om er... te zonnebaden. Evenals Australië viert ook Zuid - Afrika Kerstmis midden in de zomer. Maar hier zgn de Europese gerechten vervangen, door koude picknicks. moesten overstappen om niet van het dak te worden geslagen. In de vroege ochtend verschenen de reddingsboten. Pfeiffer en Accamo hadden hun werk toen volbracht. Later ontvingen beiden een bewijs van dankbaarheid van Uncle Sam in de vorm van de Distinghuise Flying Cross. Maai Pfeiffer en Accamo voelden zich al voldoende beloond als zij zich dankbare gezichten van de geredden voor de geest haalden die zg gespaard hadden van een nat te en y'zige dood in Yuba City.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6