NA AKKOORD IN EEG-MARATHON TEVREDEN NEDERLANDSE MINISTERS Rampschip met 33-jarige staat van dienst Fineer een rand aan elke kant met SNELFIX^^ EERSTE TWEE JAAR GEEN VERHOGING MAGARINEPRIJS Danseres bracht Het testament van revolver mee RUBY NIET VRIJ OP BORGTOCHT VROUW DRONK PARATHION I.P.V. WIJN president Kennedy De verdediging van Maleisië DE ONRUST OP CYPRUS Opnieuw luchtbrug naar W.-Duitsland J. A. SONNEVELD VEERTIG JAAR BIJ HET ONDERWIJS DINSDAG 24 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT „De vergaande wil om tot een compromis te komen*' - zoals voorzitter Luns het gisteravond noemde - „heeft tenslotte in Brussel de doorslag gegeven." Na dagenlange intensieve be sprekingen is de „marathon-zitting" geëindigd met de goed keuring door de ministers van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap van het compromis-voorstel van de Europese commissie, waarin de basis wordt gelegd voor de voltooiing van het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de EEG en het standpunt, dat de gemeenschap zal innemen in de komende tarief onderhandelingen in het Gatt, de „Kennedy- ronde". „Een aanmerkelijke versterking van de gemeenschap," noemde minister Luns verder het resultaat. Hij gaf ook uitdruk king aan de „algemene tevredenheid" namens zijn meer dan twintig collega's, die sinds de vorige week woensdag met een onderbreking van 28 uur in het weekeinde in het congresge bouw in Brussel hebben vergaderd. Zeer tevreden toonden zich ook de ministers Andriessen en Biesheuvel over de met succes bekroonde „Ma rathon". „Een belangrijke dag voor de Europese landbouw", verklaarde minister Biesheuvel. Minister An driessen toonde zich zeer voldaan over het feit, dat Nederland niet zal worden gedwongen de eerste twee jaar de margarineprijs te verhogen. De mogelijkheid bestaat, dat deze verhoging met drie jaar zal worden uitgesteld. Erg verheugd was minister Bies heuvel met de regelingen, die in het zuivelbeleid voor ons land zijn ge troffen. Daarin wordt ondermeer be paald, dat Nederland bij de export van zuivelprodukten restituties mag verlenen, die in toenemde mate door de gemeenschap zullen worden gefi nancierd, waarin ook is begrepen de toeslag die in ons land voor de in- dustriemelk wordt verstrekt. Dit betekent voor Nederland, dat per jaar ongeveer 50 miljoen gulden bij de volledige werking van het ge meenschappelijke landbouwbeleid uit EEG-fondsen worden gefinancierd. Op een persconferentie van de Eu ropese commissie deelde vice-voorzit- ter dr. S. L. Mansholt mede, dat de Europese commissie het standpunt over een gemeenschappelijke graan prijs in 1964 handhaaft. De minister raad van de EEG zal hierover vóór 15 april van het volgend jaar moe ten beslissen en kan daarvan alleen met eenstemmigheid afwijken. Hij zei zeer verheugd te zijn, dat de EEG thans met derde landen in De politie in Dallas heeft maandag bij de ingang van de rechtszaal, waar Jack Ruby zou worden voorgeleid, een vrouw betrapt op het meevoe ren van een verborgen wapen. Een vrouwelijke politie-agent, aangewe zen om vrouwen die de rechtszaal betraden te fouilleren, vond een re volver in het handtasje van een van hen. Om Rufey te vrijwaren voor 't lot, diat hij de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Harvey Oswalid, deed ondergaan, liet de po litie alilie mensen die de zaail betra den, fouilleren. Ruby zou worden verhoord met het oog op zijn ver zoek om vrijlating op borgtocht. Het verzoek is afgewezen. De vrouw op wie het wapen werd gevonden was Karen Lytnm Bennet, die in Ruby's nachtclub „Carousel" onder de naam „Little Lynn" ais striptease-danseres pleegt op te tre den. Zij was opgeroepen ais getuige a decharge en werd aanvankelijk niet gearresteerd. Later zei een woord voerder van die politie in Dailiias, dat d'e danseres onder arrest zou worden gesteld, beschuldigd van het dragen van een wapen met de bedoeling het verborgen te houden. Ln Texas is het dragen van een wapen toegestaan, maar het mag niet worden verbor gen. De advocaten van Ruby, die op 3 januari moet terechtstaan, hebben bekendgemaakt, dat zij htm verde diging zullen baseren op „tijdelijke krankzinnigheid VIET-KONG ONDERMIJNT TREIN Tegen middernacht is een trein, die op weg was van Hue naar Saigon in Zuid-Vietnam, op een door die communistische Viet-Koog gelegde mijn gelopen. Vijftien passagiers, on der wie drie militairen met kerst- verlo-f, kwamen om het leven. De mijn was gelegd in bergachtig gebied ongeveer 400 Ion ten noordoosten van Saigon. Een militair konvooi liep gisteren in een door de Viet-Kong gelegde hinderlaag, waarbij 13 militairen om het leven kwamen. Twee auto's en drie vrachtwagens werden vernield. Door een noodlottige vergissing, al dus heeft de rijkspolitie te Zundert gisteren meegedeeld, is vrijdagavond de 90-jarige weduwe P. Arnouts uit Zundert in haar woning aan de Diep straat gestorven aan parathionver- giftiging. De vrouw, die met haar 66-jarige tweelingszoons een tuinderij heeft, wilde een van haar zoons en haar zelf een glas rode wijn inschenken, maar greep de verkeerde fles, die naast de wijn op tafel stond. Zij had twee glazen ingeschonken, proefde zelf eerst en merkte toen direct dat er iets mis was. Zij kon haar zoon nog weerhouden van het drinken van het glas vergif en stierf kort daarop. De rijkspolitie verklaarde dat de aanwezigheid van parathion in het huis van Arnouts normaal moet wor den geacht, omdat het daar regel matig werd gebruikt voor de bespui ting van gewassen. In het testament van president Kennedy, dait gisteren is gepubliceerd, worden mevrouw Kennedy, de twee kinderen, en eventuele nakomelingen van deze kinderen als voornaamste erfgenomen genoemd. De executeurs- testamentar zijn mevrouw Kennedy en haar zwagers Robert en Edward Kennedy. Het testament, gedateerd 18 juni 1954, bepaalt, dat de weduwe 25.000 dollar en alle persoonlijke bezittin gen van haar echtgenoot, benevens het huisraad, krijgt. De rest van het bezit wordt in twee gelijke delen geplitst. Een daarvan zal een fonds vormen waarvan mevrouw Kennedy het vruchtgebruik heeft. By haar overlijden zal dit gedeelte worden verdeeld onder „de kinderen van mij en de nakomelingen van een even tueel eerder overleden kind van mij". Van het andere deel zal een fonds met vruchtgebruik door de kinderen van wijlen de president worden ge vormd. Nasser wil Arabische topconferentie over loop van de Jordaan President Nasser van Egypte heeft de Arabische liga gevraagd met spoed een „conferentie van Arabi sche staatshoofden" bijeen te roe pen „voor het oplossen van het vraagstuk van het verleggen van de loop van de rivier de Jordaan door Israël", aldus meldt radio-Cairo. de „Kennedy-ronde" kan gaan onder handelen. „Van die onderhandelin gen zal het afhangen, welke moge lijkheden er zullen zijn voor de in voer uit landen buiten de gemeen- HULDE AAN MANSHOLT „Eind goed, al goed", zei op de persconferentie de voorzitter van de Europese commissie, prof. W. Hall- stein, die sprak van een „wederge boorte" en een „overwinning" van de gemeenschap. Speciale hulde bracht hij aan dr. Mansholt voor diens „energie" bij het dingrijkheid en soepelheid" bij het vinden van de oplossingen. De Cyprische minister van buiten landse zaken, Spiros Kyprianoe, heeft gisteravond op een persconferentie in Londen de Turkse regering ervan beschuldigd zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Cyprus. Minister Kyprianoe zei, dat zijn re gering beslaten had geen rekening te houden met de houding van de Turk se regering die, zo zei hij, de voor stellen van aartsbisschop Makarios had verworpen. Gisteren is op Cyprus een Brits militair ernstig gewond. De Brit, die in burger was, wandelde met een vriend bij de grens tussen de Griek se en Turkse wijken van Larnaca, toen hij werd neergeschoten. President Makarios en vice-presi dent Kutsjua deden gisteravond over de radio een beroep op zoweil de Griekse als Turkse Cyprioten geen geweld te gébruiken. Zij beloofden, dat een diepgaand onderzoek zal wor den ingesteld naar de oorzaken van de geschillen tussen beide bevol kingsgroepen. Tot dusver hebben deze volgens de politie 14 mensenlevens Een 'beeld van de brand aan boord van de „Lakonia": rook stijgt op uit de bovenbouw van het schip. De vlek op de voorgrond is een deel van de vleugel van het vliegtuig van waaruit deze luchtfoto werd gemaakt. Een Britse burger is later over leden waardoor het aantal slachtof fers van maandag steeg tot tien. Twintig personen werden ernstig ge wond. Vanmorgen was de toestand op 't eiland rustig. Waarnemers hopen, dat dit het gevolg is van het beroep dat president Makarios en vice-presi dent Kutsjuk op beide bevolkings groepen deden. Het 20.238-ton metende Griekse rampschip „La konia" diat gisternacht op de Atlantische oceaan in brand Vloog, heeft een in drukwekkende staat van dienst achter de rug. Het werd in 1980 in op dracht van die N.V. Stoom vaart Maatschappij „Ne derland" gebouwd op de Amsterdamse werf van de Nederlandse Scheeps bouw Maatschappij". Het kwam datzélfde jaar in de vaart onder de trotse naam „Johan van Oldenbarne- velt". Op 29 april van dat jaar voer koningin Wdihelmina miet het gloednieuwe schip van Amsterdam naar IJ- muiden om daar de Noor- dersluis officiéél in ge bruik te stellen. Op 6 mei 1'930 aanvaardde de „Johan van 01 denbarnevelt" zijn eerste reis naar Tandjong Priok. De maidentrip be gon bepaald ongunstig, want het passagiersschip kwam in het Noordzeeka naal in aanvaring met de „Regigestroom". Sedertdien heeft de „Jor han" bijzonder gelukkig gevaren. Duizenden Neder landers zijn ermee naar 't voormalige Nederlands-In- dlië gevaren en duizenden verlofgangers zijn er mee teruggekeerd naar het va derland. Toen de Duitsers in mei 1940 Nederland binnenvie len, bevond het schip zich in de Rode Zee. De eind- haven op de Inddë-route was toen al niet meer Am- Sterdam, maar Genua, van waar de passagiers per boottrein verder gingen. Het schip keerde terug naar Tandjong Priok en maakte toen nog één reis met naar huis terugkeren de toeristen via het Pana makanaal naar New York. In januari 1941 maakte de „Johan" zijn eerste trans-Atlantische reis van Canada naar Engeland met Canadese troepen aan boord. In Engeland werd het daarna tot taxiepen- schip met accommodatie voor 4.000 man omge bouwd. In de jaren 1940- 1945 heeft geen torpedo of vliegtuigbom het schip ooit geraakt. Het schip keerde eind 1945 naar zijn thuishaven terug om direct weer zijn oude taak op zich te ne men. Het vervoerde op nieuw troepen: nu naar In donesië, en keerde terug met repatrianten. Toen ook aan deze periode een eind kwam, vervoerde de „Jo han" duizenden emigran ten naar een nieuw vader land. In 1060 werd het schip ingrijpend verbouwd: de grote slaapzalen maakten plaats voor twee-, vier- en zespensoons hutten. Toen ook aan de stroom Ne derlandse emigranten een einde kwam onderging de „Johan" nogmaals een ge daanteverwisseling. Het werd verbouwd voor rei zen rond de wereld en ver trok in april 1959 voor zijn eerste reis naar AiMfeattë en Nieuw Zeeland. In augustus 1962 werd bekend, dat de directie van die „Nederland" besloten had het toen 32-jaar oude schip begin 1963 uit de vaart te nemen. Men werd tot deze maatregel genood zaakt omdat de exploita tie langzamerhand te duur werd. Eind 1962 werd de „grand old lady" onder de Nederlandse passagiers schepen voor 3,7 miljoeA gulden verkocht aan de Griekse Scheepvaartmaat schappij „Greek Lane". Dit voorjaar vond in een Italiaanse haven de offcië- le overdracht plaats van het fameuze vaartuig dat nu nog geen tien maan den later het toneel k geworden van een van d)e ergste naoorlogse scheeps rampen. Eind april van dit jaar is het schip, inmiddels omgedoopt tot Lakonia, voor het laatst in de Am sterdamse haven geweest om reserve-onderdelen op te halen. De volgende maand zal opnieuw een oefening worden gehouden voor het vervoer door de lucht van troe pen uit de Verenigde Staten naar W est-Duitsland, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van defensie be kend gemaakt. Er zal, evenals bij de oefening „Big lift" van dit jaar het geval was, een luchtbrug worden gevormd. Nu zal een bataljon van 900 man, gelegerd in Fert Benning, in Georgia, naar West-Duitsland worden overgebracht. De oefening genaamd „Long thrust IX", wordt volgens het Pentagon gehouden „om de mogelijkheden te bestuderen van het bevelvoerings- en logistieke sys teem, dat de defensiekracht van de Navo in Europa moet vergroten." BOSKOOP AGOENG WEER ACTIEF. De berg Agoeng op Bali, die dit jaar reeds driemaal een uitbarsting heeft gehad en waarbij in totaal vijftienhonderd mensen zijn omgeko men en veel verwoesting werd aan gericht, is weer actief. Lava stroomt langs de hellingen van de 5800 meter hoge vulkaan omlaag. Zestienhon derd inwoners van het dorp Tangka zijn geëvacueerd. In verband met het veertigjarig ambtsjubileum van het hoofd van de openbare school, de heer J. A. Son- neveld, werd door het oudercomité een receptie gehouden in hotel Neuf. Onder de talrijke belangstellenden waren o.a. het college van b. en w., de gemeentesecretaris, enkele raads leden, de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alphen a. d. Rijn, de heer L. L. Schipper, mevr. Verkerk, het oud hoofd van de ulo school, de heer Frank, de heer A. de Oude uit Naaiden, dr. Flim te Den Haag, onderwijzend personeel van de R.K., de Christelijke en de openbare scholen, afgevaardigden van diverse organisaties en talrijke oud-leerlingen van de scholen. Namens het organiserende comité sprak de heer A. Schiere. Deze zeide o.a. dat het puur toeval was, dat „men" er achter kwam dat de heer Sonneveld, 40 jaar aan het onderwijs was verbonden, doch dat hij dit on opgemerkt voorbij wilde laten gaan. Daar wilden de ouders en leerlingen en ook de oud-leerlingen echter niets van weten en zo werd de heer Son neveld naar Neuf getroond om hem aldaar te huldigen. Als blijk van waardering werd hem een Friese staartklok aangeboden. Namens het gemeentebestuur sprak de wethouder van onderwijs, mr. dr. J. F. Taat. Deze gaf een opsomming van de plaatsen waar de heer Son neveld voor het onderwijs werkzaam was geweest en ook nog majoor in het leger is geweest. De langste tijd is de jubilaris in Boskoop werkzaam geweest. Het gemeentebestuur heeft grote bewondering voor uw ijver en plichtbetrachting. Er is maar één ding in uw leven waar alles om draait en dat is de school. De inspecteur van het lager onderwijs, de heer Schip per, zeide dat het werk van de jubi- De minister van defensie van Ma leisië, Razak, heeft gisteren gezegd, dat op Borneo voldoende troepen aanwezig zijn voor de bescherming van de grenzen der federatie met Indonesië. De minister was verwe ten, dat de definitieve strijdmacht van Maleisië te klein was. Hij zei, dat de eigen verdediging voor re kening van Maleisië kwam, doch dat het verdedigingsverdrag voorzag in hulp van Engeland. Met betrek king tot een persbericht dat de troe pen van Australië en Nieuw-Zeeland spoedig de Britse troepen op Bor neo zullen gaan helpen bij hun strijd tegen Indonesische rebellen, ver klaarde minister Razak, dat deze lan den zich reeds tot de verdediging van Maleisië hebben verplicht. Maleisië heeft verzocht om hulp bij de oplei ding van het leger. VS-kernbommenwerper verongelukt Een Amerikaanse kernbommen- werper met straalaandrijving van het type B 52 is gisteren bij Columbus neergestort. Het toestel zou in de ludht uit elkaar gesprongen zijn. De zes inzittenden hébben het leven verloren. Twee 20-jarige Oosduitse grens wachters zijn maandagochtend vroeg, gewapend en in uniform, naar West- Duitsland gevlucht. laris hogelijk wordt gewaardeerd. Hij heeft een grote toewijding voor de school doch hij verwaarloost vaak zijn gezondheid wanneer het om de belangen van de school gaat betgeen toch wel een tikkeltje eigenzinnig is. Hij wenste de jubilaris echter nog vele jaren de gezondheid om zijn krachten aan de school te kunnen geven. Op hartelijke wijze sprak de jubi laris woorden van dank. KERSTBLOEMEN OP HAARLEMSE KEURING De tulpen waren gisteren rijk ver tegenwoordigd op de wekelijkse keu ring in Haarlem. Zo toonde de fa. Warnaar Co uit Sassenheim twee pannen met uitstekende kwaliteit van de zachtrode Pink Glow en no teerden we van P. Damen, Voorhout, de aparte dubbele rode Scarlet Car dinal. Uit de vroegbroeiende gele Ralph zijn bij de firma C. v.d. Vlugt te Voorhout twee verlopingen aan getroffen: een gele met rode teke ning en een oranjerode. Dat belooft wat voor de broeierij! Van de narcissen viel op de mooie cup-narcis George Sand van J. W. A. Lefeber, Lisse, terwijl de firma Ruig- rok uit Hillegom liet zien hoe mooi de nieuwe narcis Barret Browning wel kan zijn. Een juweeltje! Sterk de aandacht trok ook de groep Early Light v. Warnaar Co, Sassenheim, geen forse narcis maar mooi even redig gebouwd en fraai van tint. Hyacinthen bood men ook te kust en te keur. Zo noteerden we van Ruig- roks Broeiproevenbedrijf te Hille gom beste kwaliteit van Ostara, Pink Pearl en Carnegie en bracht M. Veld- huyzen van Zanten Zn. te Lisse de fraaie rose Eros naar voren. Een op merkelijke nieuweling exposeerde de fa. C. J. Zonneveld Zn De Drechts- berg te Voorhout: een apart blauwe zaailing lichter oog. De tros is zwaar en goed gebouwd. Daarnaast stond Carnegie in goede kwaliteit ten to nele gevoerd door C. Ruigrok te Hillegom. Voornaam vonden we de nieuwe blauwe hyacint Blue Haze van Langelaan Hulsebosch te Hil legom. I De weduwe van de onlangs over leden leider van de Labour-oppositie in Engeland, Hugh Gaitskell, heeft de titel van barones verkregen. SCHEEPSBERICHTEN Almkerk 24 te Durban Bengkalis 23 v. San Francisco naar Portland Bennekom 23 v. Baranquila naar Columbia Calamares 24 v. N. Orleans n. Cortes Cinulia-t 23 v. Panama Kanaal naar Maandagmiddag vond in de garage van de Koninklijke Marechaussee-kazerne bij het paleis te Soestdijk de jaar- ^n^ofaë^ta lijkse kerstviering plaats van de Koninklijke familie met de leden van het personeel en hun familie. Ook Kfoo^terdijk 23 te^ntweroe ditmaal werd er door de leden van de koninklijke familie chocolademelk geschonken-: op de foto zien we vlnr: Rotterdam 24 te St Thomas11 H.K.H. Prinses Irene, H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Margriet. Waikelo 24 te Beyrouth

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3