HORECA IN VOORBIJE JAAR KONINKLIJKE FAMILIE VIERDE KERSTFEEST MET HOFPERSONEEL Schippersgezin (drie personen) door kolendamp gedood MELK WEER DUURDER 17-JARIGE MATROOS AANGEHOUDEN Weer onrust bij personeel streekvervoer Den Haag gaat over op aardgas Kerstmis STROPER IN HILLECOM BLIJF BIJ ME MARIANNE! DiWSDAG 24 DECEMBER 1963 DE LE1DSE COURANT PAGINA 2 Chinese eethuisjes steeds in trek INTIEME SFEER melk uit voor hun gasten en deel den zij krentebollen uit. Een onge- t i v i_ u j dwongen tafereeltje dat ieder jaar Het huidiee oriisstabilisatiebeleid Lakeien, chauffeurs, bosarbeiders, opnieuw weer een van de huiselijk- Auuioviiv n J nuiaiGc prijssiaomsaueDeieia maar Qok hoger hofpersoneel heb- ste momenten van dit sampnziin i«? aantal vestieinrnn ™,n. d? overheid biedt weinig moge- ben gistermiddag samen met de ko- - - - samenzijn is. 6. lljkheden om dp nntstanp arbtprstand x:i: f iaxa j in te halen. op exclusiviteit; voor de overigen zal de oplossing gezocht moeten worden in het invoeren van arbeidsbesparen de methoden, waarbij opgemerkt kan worden, dat blijkens eerder genoemd rapport de arbeidskosten ca. 33 pet In de gistermiddag in het Kur- ook goedkopere eetgelegenheden en gezien6 d™Zloonontvakkelin/atin'de- barrvereader?nSgleSeh°?d|nrt0I,efn" maaltijden verstrek- naaste toekomst nog wel verder zul- bare vergadering van het Bedryfs- kende bedrijven. jen st,igen schap Horeca heeft de voorzitter, de Met name worden hier genoemd heer J. G. M. Moussault, een terug- de Chinese en Indische restaurants, blik geworpen over de gang van za- waarvan het aantal vestigingen mi'hrf"'omde ontstane édrtmtand D?n„^?ter?uaa1ag de. K°" Koningin Juliana toonde zich ver- ken in deze bedrijfstak, waarbij de voortdurend toeneemt en dit niet ontstane acnterstana ninklijke familie kerstfeest gevierd. rast over de aanwG7iehpid van ppd cijfers betrekking hebben op de eer- uitsluitend in de grote steden van m te halen- Het was een intiem gebeuren in de meisje in Spakenburgs costuum ste negen maanden. het westen des lands. Dit dient naar De op de bedrijfstak van toepassing met dennengroen versierde garage Toen zij haar een dampende kop Wat de omzetontwikkeling betreft spr.'s mening de ondernemers van het zijnde prijzenbeschikking is vanaf van de Koninklijke Marechaussee chocolademelk overhandigde vroeg kan worden geconstateerd, dat in de- grootbedrijf tot nadenken te stem- die datum gelukkig niet gecontmu- dichtbij het koninklijk paleis in Soest- zij geïnteresseerd wie ben jij toch"' ze periode in .diverse sectoren de men. Zij dienen een weloverwogen eerd en de minister ging er zelfs mee dijk. Intiem door de sfeer van kaars- meiske Trij'nie van der Geest geldomzetten een stijging vertonen keuze te maken in de richting, welke accoord de horecabedrijven een prijs- licht, de geur van dennengroen, maar ujt Eemdijk 'vertelde dat haar va ten onzichte van dezelfde periode in zij met hun restaurantexploitatie uit verhoging van 2 pet van de geldom- ook door de wyze, waarop het ko- der werkte 'in de bossen van de 1962. zullen gaan. zet in 1963 toe te staan. Inmiddels ninklijke gezin zich op deze middag kroondomeinen Zij babbelde nog In de grootbedrijven waren deze hebben zich sedert juni ontwikkelin- verenigd voelde met zijn personeel. even met de vo'rstin maar werd toen omzetstijgingen in het algemeen ge- Mede naar aanleiding van het Gen °P het gebied van lonen en pry- Daarvan getuigde prins Bernhard, vedrongen door de velen die èn trek ringer dan in de midden- en klein- verschijnen van het voortreffelijk ze" voorgedaan, die van zodanige in- toen hij de middag opende met een hadden in chocola èn dat kopie uit bedrijven. In het grootbedrijf van rapport „Bedrijfsgegevens" van het vloed zijn op de externe kosten van kort welkomstwoord. handen van koningin zelf wilden de hotel-cafe-restaurantsector steeg Economisch Instituut voor het Mid- het bedryf, dat de 2 pet regelmg niet hebben Prins Bernhard zag belang de drankomzet met 3 pet den- en Kleinbedrijf, zeide de heer meer toereikend is, zodat hierover Samen willen wij, zei de prins, stellend toe hoe zijn vrouw en kin- doch de keukenom- Moussault, dat vele restaurateurs weer nader contact met de minister het kerstgebeuren herdenken met de deren de grote kannen met warme zet kon nauwelijks tot een om- nieuwe wegen zullen moeten inslaan. zal moeten worden opgenomen. bedoeling dichter tot elkaar te ko- drank hanteerden en drukte ieder zetstijging komen, welk laatste cijfer Het uitsluitend te zoeken in de rich- Ter aanvulling op hetgeen door de men» het Kerstkind zal die liefde dje iangs hem kwam, op het hart er in vergelijking met 1962, toen de om- ting van het doorvoeren van prijs- voorzitter was gezegd over de alge- aan ons openbaren en door zijn licht v00r te zorgen, dat zij aan hun trek zetstijging vergeleken bij 1961 6 pet verhogingen, zou niet bevorderend mene resultaten van het afgelopen ons verwarmen en versterken, voor- kwamen. Hij poseerde compleet met bedroeg, zeker niet rooskleurig ge- werken op de omzetontwikkeling in jaar, herinnerde de heer J. van der dat WÜ weer ieder ons weegs gaan. pjjP( samen met een 'drietal pijpro- noemd mag worden. het maaltijdenverstrekkend bedrijf Veer, voorzitter van de Bond „St. - Een enigszins vergelijkbaar beeld *n ^et algemeen. Dit kan alleen een Antonius', aan de totstandkoming vertoont het grootbedrijf in de ca- tossing brengen voor diegenen, die van het Bedrijfspensioen met ingang zich in toenemende mate toeleggen van 1 januari 1964. fé-restaurantsector, waar de dranken- omzet enigermate steeg, maar de keukenomzet nauwelijks het niveau van 1962 kon halen. Wel lag dit ni veau vrij hoog, zodat de keuken- omzet dit jaar vergeleken bij 1961 met 8 pet steeg. Dit neemt echter niet weg, dat het grootbedrijf in genoemde sectoren zich in 1963 minder gunstig ontwik keld heeft. Gunstiger zijn deze cij fers voor het kleine café-restaurant bedrijf, waar omzetstijgingen zijn te constateren van resp. 11 en 6 pet. Voordat de eigenlijke kerstvie- ring begon, schonken de koningin deur nog op slot was, opende men en haar dochters warme chocolade- de luiken en begon men het schroot in te laden. Een der personeelsleden vertrouw de de situatie echter niet en belde de politie. Deze vond een sleutel en verschaf te zich toegang tot het vooronder. Daar vond men voor de kachel het KERSTSPELEN Meer dan een half uur duurde de ze chocoladevisite, waarna men zich in de garage rond een enorme kerst boom schaarde. Het paleispersoneel voerde hier samen met prinses Christine enkele spelen op, die door mej. Nora Kriez uit Amsterdam wa ren geschreven. Mimische uitheeldin- gen van de uittocht uit Egypte, een Het is toegestaan^de^pryzen_voor kerstfeest voor kinderen en de lera- uam vunu men vuui ue juiwici nci «■-■o.h.v.ji, »uu» en ue icid- stoffelijk overschot van mevrouw meIJ> karnemel!k, tapltemelk mmelk- rende jezus in de tempel. Deze spe- Verwoerd, haar man en zoontje wer- +J !Lrllei? wejden geïntroduceerd door De Utrechtse recherche heeft gis- r~L Aan de hand van een en ander termiddag omstreeks half vier een ironen- constateerde de voorzitter, dat voor schippersgezin (man, vrouw en kind) wat het eten buitenshuis betreft, het levenloos in hun schip de „Elna", die publiek in toenemende mate gebruik gemeerd lag aan de Keulsekade in gaat maken van de kleinere, veelal Utrecht aangetroffen. Uit een voor lopig onderzoek blijkt, dat zij in de nacht van zaterdag op zondag aan kolendampvergiftiging zijn overleden. Het zijn de 34-jarige Amsterdamse schipper W. J. Verwoerd, zijn 40-ja- rige vrouw, P. Verwoerd-van Deute- kom, en hun tweejarig zoontje Wil helmus. den later levenloos in bed aange- «™ber ,!963 ,e"jfsfills1 Jj, prinses Irene en afgewisseld met Deze prijsverhoging vloeit voort uit samenzang. Het paleiskoor zong te- een geoorloofde doorberekening van vens enkele ge2angen vijf procent loonsverhoging, alsmede uit gestegen verwerkingskosten bij de melkfabrieken. DE ROOFMOORD IJS ENSCHEDE Koningin Juliana las temidden van x een aantal kinderen het kerstevange- Deze, door de ministers van Eco- lie v00ri terwijl prins Bernhard ten- nomische Zaken en van Landbouw en siotte een verhaal van Willem Brandt Visserij na nauwkeurig onderzoek voordroeg, over een gebeurtenis, die goedgekeurde prijsverhogingen be- zich twintig jaar geleden afspeelde dragen per liter voor losse melk en j„ een Japans concentratiekamp, karnemelk 1 cent, voor gepasteuri- seerde en gesterilliseerde melk kar- De kerstviering werd besloten met nemelk en taptemelk in flessen 2 cent het zingen van „Stille Nacht" waarna De buschauffeurs van het streek- en voor melkprodukten 3 cent. Aan- de gasten van de leden van het ko- vervoer zijn nog niet tevreden over gezien van deze laatste categorie de ninklijk gezin de Oranje kalender Schipper Verwoerd zou zaterdag- het loonbeleid. De overheid is name- vanillevla en chocoladevla overwe- Van Pro Juventute en kerstbroden middag pakken geperst oud-ijzer la- lijk van plan de lonen van de ge- gend in halve literflessen worden kregen uitgedeeld, den, bij de firma van Seumeren aan meentelijke chauffeurs zodanig te verkocht, bestaat er geen bezwaar de Keulse Kade in Utrecht. Hij voer verhogen, dat inhalen van de ach- tegen deze beide soorten met 2 cent evenwel te laat binnen en besloten terstand middels een loonsverhoging per halve liter te verhogen, mits de J. DE VEER GEHULDIGD werd dat hij het weekeinde zou over- van vijftien procent niet meer mo- prijsverhoging voor halve literflessen blijven om maandagochtend met het gelijk is. Van verschillende zijden is melkyoghurt en taptemelkyoghurt De scheidende voorzitter van het De dader van de moord op de 85- laden te beginnen. Toen personeel reeds door vertegenwoordigers van dan beperkt blijft tot 1 cent. Produktschap voor vee en vlees, de jarige weduwe H. BlikmanHolt- van de firma Van Seumeren gister- het streekvervoer kritiek geuit aan De prijzenbeschikking karnemelk heer Joh. de Veer, is benoemd tot kamp te Enschede, die in de nacht ochtend aan boord kwam, vond men het adres van de overheid. De heer en melkprodukten 1963 is overeen- ridder in de Orde van de Nederland van vrijdag op zaterdag j.l. werd alles °P slot- Men keerde onverrich- L. C. van Dalen van de Protestants- komstig het bovenstaande gewijzigd, se Leeuw. De minister van landbouw gepleegd, is gisteren gearresteerd, terzake tejug, maar gistermiddag be- christelijke bond van vervoerspersor De desbetreffende wijzigingsbeschik- en visserij a.i., dr. G. M. J. Veld- Het is de 17-jarige matroos tweede sloot men het nog eens te proberen, neel sprak van het „tweeslachtige king is afgekondigd in de staatscou- kamp, heeft hem gistermiddag de A" E-/-■ Toen ook 'smiHHaac HWk riaf /Jo van Ho /vrror>ioiH" rant van 23 december 1963. versierselen, behorende bij deze or de, overhandigd in een af scheidsbij - klasse bij de Koninklijke Marine C. Toen °°k 's middags bleek, dat de loonbeleid van de overheid". W. uit Den Helder. De jongen was met kerstverlof naar de ouderlijke woning in Enschede gegaan, alvo rens zich bij zijn ouders te voegen, die voor een kerstvacantie bij fami lie in Brunssum (L.) logeerden. VADER ACHTERDOCHTIG. Zondag is hij in Brunssum aange komen. Een van zijn familieleden had ontdekt dat de matroos tussen zijn bagage met bloed bevelkte kle dingstukken en een bebloed mes had. De vader van de jongen heeft de kle dingstukken en het mes bij de plaatselijke Marechaussee-brigade gebracht met het verzoek na te gaan, wat dit kon betekenen. Wachtmees ter Van Dijk van de Marechaussee heef daarop de jongen gearresteerd. BEKENTENIS. De matroos heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft de daad gepleegd om aan geld te komen; zijn buit zou echter veel minder dan 100 gulden hebben bedragen. De matroos is op transport gesteld naar Enschede, waar hij zal worden verhoord. Het onderzoek is in han den van de Marechaussee in Ensche de in samenwerking met de Ensche- dese gemeentepolitie. Hoofdinspecteur Blauw van de Rotterdamse recherche is gistermid dag in Enschede aangekomen voor een onderzoek in verband met en kele punten van overeenkomst tus sen deze moord en de moord op een sigarenwinkelierster en haar acht jarig zoontje in Rotterdam in de nacht van 8 en op 9 februari. eenkomst, die in het hotel Kurhaus te Scheveningen is gehouden. In zijn laatste vergadering van het ten einde lopende jaar heeft de ge meenteraad van Den Haag besloten over te gaan van stadsgas naar aard- gasdistributie. B. en w. werden ge machtigd tot het treffen van de hier voor nodige maatregelen. Voor het in 1964 te realiseren gedeelte van deze overgang werd een som van f 13 miljoen beschikbaar gesteld. De totale kosten worden op ruim f 53l/a miljoen geraamd. Het Duitse schip „Porto" is gistermorgen om 11 uur op de Zui- derpier bij Hoek van Holland gelo pen. Het Duitse schip, heeft boei 5 overvaren en is daarna aan de zuid zijde van de zuiderpier vastgelopen. Het schip was met een lading stuk goed op weg naar Rotterdam. De „Porto" zal in de tweede Ka- tendrechtse haven afmeren om te la den en te lossen. Het schip heeft bij de strapding niet veel schade op gelopen. Overwogen wordt om in Rotterdam het schip nader te onder zoeken. Jordanië zal te gelegenheid van het bezoek van Paus Paulus aan dit land een herdenkingspostzegel uit geven. Een Vrouw baarde een Zoon zoele regen sproeit op dorre grond gebarsten arabesk van bijna vergane verwachting vloeiende vlam in het brandpunt van een zwarte spiegel damp van nachtdieren klimt langs kille grotwanden grauwe requisieten van een donker drama daartussen de hunkerkreet naar de warmte van een schoot pijn van leven dissonant in het orgel van de morgen de dag stroomt als vuur op de horizon jacht op schaduw wild voor de hoorn van de jager zo werd de nacht dag de wolf sloop terug in de nacht het Lam huppelde de dagwei binnen dag, Zoon van de Maagd dag, Zoon van de Moedermaagd WILLEM VAN HORSTENDAAL Bij de behandeling van de zaak tegen een 40-jarige kapper uit Hillegom kwam het opmerkelijke feit naar voren, dat de kapper zich in zijn vrije tijd op 't stroperspad begaf. In de nacht van de 26ste september jl. trof verbalisant hem weer eens op een weg door het duinge bied van Noordwijkerhout aan, ditmaal rustig zittend in zijn stilstaande en on verlichte auto. Zowel de flobert-buks, de lichtbak als de kennelijk pas gescho ten haas, vormden voor verbalisant ech ter voldoende „stille getuigen" om tegen de stropende kapper proces-verbaal op te maken wegens overtreding van de jachtwet en de vuurwapen wet. De kapper liet verstek gaan, doch had via een schrijven aan het parket de hem ten laste gelegde feiten pertinent ont kend. Als „overtuigend" bewijs hiervan voerde hij aan, dat genoemde „stille getuigen" niet aan hem doch een me de-inzittende toebehoorden. Even voor de komst van verbalisant had zijn pas sagier de auto echter even verlaten en was, aldus de kapper, niet meer terug gekomen. Vandaar, dat hij alléén in de auto werd aangetroffen en wel met de eigendommen van een ander. Waarom zijn passagier niet was teruggekeerd en waarom hij zijn auto voor het vervoer van een en ander beschikbaar stelde, onthulde de kapper niet en gaven de magistraten ook geen aanleiding tot een diepgaand onderzoek. Het feit, dat ver dachte, aldus de officier, als een onver beterlijke stroper bekend stond, was hieraan uiteraard niet vreemd. Daar de stropende figaro al enige veroordelin gen inzake de overtreding van de jacht wet achter de rug had, eiste de officier ditmaal twee boeten van 150 subs. 1 maand en de verbeurdverklaring van de in beslaggenomen „stille getuigen". De kantonrechter vond de feiten in het schriftelijk verweer onwaarschijnlijk, temeer daar verdachte enkele essentiële punten onopgehelderd liet en zelf niet was verschenen om een en ander mon deling te bekrachtigen. „Verdachte vond zijn schriftelijk verweer achteraf blijk baar zelf ook wel wat al te gortig", kwam hij tot de conclusie. Zijn vonnis luidde in totaal 250 boete subs. 50 da gen alsmede de vernietiging van de in beslag genomen bewijsstukken. 13 door Liselotte Appel; geautoriseerde vertaling door Jane Roberts Natuurlijk, kleine man! Joachim tilde Ellie op en bekeek haar .en thousiast. En jij klein juffertje? Hij werd kritisch bekeken door donkere ogen. De monstering scheen even wel te zijnen gunste uit te vallen, want Ellie vertrok haar mondje tot een genadig lachje en sloeg hem met haar mollige armpjes en handjes in het gelaat. Marianne gliimlaahte zachtjes terwijl ze de man en 't kind gadesloeg. Een lichte blos lag op haar wangen. Ze had niet kunnen zeggen, waarom ze zich zo onbeschrijflijk ge lukkig voelde. We zien elkaar hope lijk spoedig terug, zei Joachim en zette Elüie neer. Hebben jullie geen 7.im mij eens een bezoek te komen brengen, jullie allemaal? Zou het u zaterdag om vijf uur passen? Ik kon het juist nog voor elkaar krijgen te komen, Kortens! Hy straalde toen hij Marianne opmerkte. Wat aardig, dat we elkaar hier ont moeten. Ik wist helemaal niet dat u Kortens kende. O, ja, we zijn goede bekenden, lachte Joachim. Hij keek Marianne aan, en gedurende een seconde voel de ze zich hem weer even nabij als de vorige middag, toen ze zyn voorhoofd gestreeld had. Daar ben ik nieuwsgierig naar! Waar hebt u elkaar dan leren ken nen? Niemand kwam er toe het hem te verklaren, want de deur ging weder om open. Mevrouw Zoltenaar, de ge- neraalsvrouw, ruiste naar binnen; een majestueuze dame in het zilver grijs met blauwgespoeld haar. Ze werd gevolgd door een slank, rood harig meisje, bij wier aanblik Ma rianne onverhoeds een lichte steek in het hart bespeurde. U kent elkaar zeker wel, glim lachte Joachim, toen hij de dames aan elkaar voorstelde, mevrouw Zol tenaar ontkende dit. Ze had Vero- nika en vroeger ook Marianne vast en zeker wel eens ontmoet, ze moest hen eenvoudig hebben opgemerkt, maar ze deed alsof ze de beide zusters nog nooit had gezien. Vera Zoltenaar. Van dichtbij was het roodharige meisje nog jon ger, een briljanten ring en een gou den armband. Ze bekeek Marianna eerst nieuwsgierig; dan, toen ze ver nam dat ze de moeder van de beide kinderen was, scheen haar belang stelling te verminderen. Hopelijk valt er spoedig iets te drinken, Joachim, ik heb zo'n dorst. Steders meldde dat de thee geser veerd was. Evenals de vorige mid dag, waren er talloze lekkenijen. Klaas en Ellie, nog een beetje be duusd door de vreemde omgeving, dronken keurig netjes hun chocolade, terwijl de volwassenen wat praat ten. Vera dweepte met het meer en het zeilen. Ik ben veel te zelden hier. Tan te moet zich er maar op voorberei den, dat ik hier helemaal niet meer vandaan ga. Vroeger kon men jou immers nooit uit de stad weglokken, merkte mevrouw Zoltenaar verwijtend op. Alleen is het meer wel wat klein, vervolgde Vera. Men zou een grotere boot moeten hebben, een zee waardige. Ze keek Joachim aan. Zou jy daar geen zin in hebben, Joahcim? Marianne kromp een beetje in een, telkens als Vera Joachim tuto yeerde. Het was natuurlijk belache lijk, dat ze zich daaraan stoorde. Die twee kenden elkaar vermoedleijk reeds lang, maar waarom was ze een beetje teleurgesteld over deze middag? Ze had zich daar zoveel van voorgesteld. Na het theedrin ken verlieten ze de lichte eetzaal met de schitterende mahoniehouten meu belen en keerden terug naar het woonvertrek, waar cocktails werden geschonken. Ellie, die intussen haar bevangenheid had overwonnen, klom op Joachims schoot. Marianne wil de haar meteen berispen, maar Joa chim glimlachte slechts. Laat haar maar, vond hij. Marianne bemerkte, dat Vera het voorhoofd fronste en dat de gene- raalsvrouw haar misnoegd aanzag. Ze voelde zich onbehaaglijk. Vera hield zich bezig aan de bar. Ze vroeg de aanwezigen naar hun wensen. Klaas begon het te vervelen in de kring der volwassenen. Hij liep de kamer door en naderde een vitrine,. Een glimlachende, dikke boeddha trok hem aan. Hij opende zachtjes de blinkende glazen deur en strekte zijn hand naar het kleine kunstwerk uit. Pas op, schreeuwde mevrouw Zoltenaar, die hem met de ogen ge volgd was. O, die kinderen! Geërgerd schudde ze het hoofd. Marianne werd rood en sprong overeind. Klaas kwam al terug. Ik wilde er alleen maar naar kijken, mama, verzekerde hij zachtjes. Alles maken ze kapot! vloog mevrouw Zoltenaar op. Het was niet moeilijk te raden, dat ze het niet erg op kinderen begrepen had. Ook Vera keek onvriendelijk in hun kring. Dokter Grijssens probeerde de situatie met een grapje te redden. Joachim zelf haalde de boeddha en gaf deze aan Klaas. Maar Mariannes vreugde over de uitnodiging was be dorven. Vroeger dan ze van plan ge weest was, verklaarde ze naar huis te willen gaan. Tevergeefs probeerde Joachim haar daarvan terug te houden. Dokter Grijssens sloot zich bij hen aan. Volgende week moet u mij ech ter dat pleziertje doen, zei hij onder weg Hij had hen allemaal in zijn auto gezet. Ik heb er al met mijn moe der over gesproken. We stellen spoe dig een datum vast. Hij aarzelde, dan keek hij Marianne glimlachend van terzijde aan. U moet mevrouw Zoltenaar maar niet au serieux ne men, vond hij, alsof hij haar gedach ten had geraden. Marianne schudde het hofod, maar natuurlijk nam ze mevrouw Zolte naar wèl au serieux. Ze voelde zich terneergeslagen. Zij trouwens niet al leen, ook Veronika liet het hoofd hangen. Ik had het me zo gezellig voor gesteld, mompelde ze toen ze weer thuis waren. 's Avonds gingen de beide zusters op de veranda zitten. Varonika was bezig een vestje te breien voor Ellie. Marianne wilde wat lezen, doch gaf dit spoedig op. Het werd al donker. Ik loop nog even naar het meer, zei ze, terwijl ze opstond. Ze sloeg een wit gebreid vestje om haar schou ders. Er waaide een fris briesje over het water, toen ze het riet naderde. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2