S)e ft2id6e(Boti/fca/nt Ongeveer 150 opvarenden van verloren schip „Lakonia" worden nog vermist „De honger bestrijdt men niet door het aantal tafelgenoten te verminderen" DINSDAG 24 DECEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.111 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 82 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BROOD EN VREDE (PAUS PAULUS) l'elef. 2 0 9 8 5 - Red. 20015, 85594. Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.08 - Abonn. 0.73 p.w., 3.15 p. mnd., 9.45 p. kw. Franco p.p. S 9.95. Adv. 18 ct. p. mm., Telefoontjes 1.50 HUISELIJKE KERSTMIS Het aantal slachtoffers van de ramp met het Griekse schip „Lakonia" staat nog niet vast, maar gevreesd wordt, dat het in de buurt van de 150 ligt. Vanmorgen waren ruim 900 van de 1081 opvarenden, onder wie een bemanning van ongeveer 400 koppen, gered en 1 5 lijken geborgen. Het schip stond op de achtersteven na geheel in brand. Gisteren omstreeks het middag uur bevonden zich vijf schepen in de buurt van de „Lakonia Een groot aantal mensen lag in zee. Het Argentijnse passagiers schip „Salta" pikte het grootste aantal overlevenden uit zee op (ongeveer 500), waarmee het op Madeira is aangekomen. De zee, die bij het uitbreken van de brand zeer woelig was, werd maandagmiddag rustig, wat het reddingswerk ten goede kwam. Het Britse vliegdekschip „Centaur" is vandaag op de plaats van de ramp aangekomen. Zijn vliegtuigen en helikop ters konden echter al eerder aan het reddingswerk deelnemen. Geen automatische brandblusinstallatie Schepen en vliegtuigen zochten maandagavond met zoeklichten de zee rond het brandende schip af. Aan boord van de „Lakonia" was toen geen teken van leven meer te bespeuren. Men durfde echter nog niet dicht in de buurt van het schip te komen, omdat de olie tanks met 500 ton brandstof dreigden te ontploffen. Madeira staat klaar om de overle venden van de ramp te ontvangen. Am bulances van het Rode Kruis zijn ge reedgemaakt, inwoners van Madeira hébben onderdak aangeboden voor de genen die niet in de hotels van het ei land kunnen worden ondergebracht - de hotels hebben bijna geen ruimte meer omdat er reeds vele vakantiegan gers op het eiland zijn aangekomen. Sabotage? In Londen zei de algemeen directeur van de Griekse maatschappij, John Cronlandris, niet te geloven, dat de brand door sabotage is ontstaan. Nog 24 uur voor het vertrek uit Southampton was het schip goedgekeurd nadat het een verandering aan de machines had ondergaan. De „Lakonia" had reeds 16 plezier reizen achter de rug, zonder incidenten. Volgens hem waren er voldoende red dingboten, voor 1.710 personen, aan boord. Het schip was echter niet met een automatische brandblusinstallatie uitgerust. Vertegenwoordigers van de maat schappij hebben opdracht gekregen de geredden van de nodige kleding te voorzien. De Montcalm meldde gister avond, dat de redding was beëindigd en dat geen overlevenden meer werden waargenomen. Het geteisterde schip Stond van voor tot achter in brand en maakte tien graden slagzij. Vakantie zonder risico In het vouwblad van de „Greek Li ne" waarin de tocht van de „Lakonia" werd geprezen, stond: „Hier hebt u een vakantie zonder enig risico. Dit is een vakantie waaraan u de rest van uw le ven zult denken en waarover u niet uit gepraat zult raken". Donderdag jL was het schip uit Southampton vertrokken voor een rondreis van elf dagen via Madeira, de Canarische eilanden, Marokko en Por tugal. Onder de 1.081 opvarenden bevon den zich 225 bemanningsleden, twee ba by's en een dertigtal oudere kinderen. De Britse admiraliteit Aeeft van ochtend meegedeeld, dat het niet waarschijnlijk is, dat zich nog over levenden bevinden in het gebied waar de ramp met de Lakonia plaats vond. „Er werden vannacht op of in de nabijheid van het rampschip geen levenstekenen waargenomen", aldus Schilderij van Rembrandt in de Ermitage te Leningrad (Foto: Rijksmuseum, Amsterdam) Paus Paulus in zijn eerste Kerstboodschap: VREDE EN LIEFDE IN DE WERELD „Inplaats van meer brood te zetten op de tafel der honge rende mensheid, zoals dat thans mogelijk is met de huidige pro- duktieverhoging, overwegen sommigen, door een handel wijze die in strijd is met de moraal, het aantal tafelgenoten te verminderen. Dat is de cul tuur onwaardig," aldus Paus Paulus VI in de eerste Kerst boodschap van zijn pontificaat. Hij had tevoren de honger in de wereld gesignaleerd als een dreigend probleem, dat tot een vernietigende kracht met on berekenbare gevolgen kan wor den, een probleem echter, dat niet bestreden mag worden met middelen „welke nog slechter zijn dan hetgeen men bestrijdt." Men mag zich niet aan de vruchtbaarheid der mensen ver grijpen met middelen welke de menselijke en christelijke mo raal ongeoorloofd moet noeJ men, aldus Paus Paulus. De paus koos als punten van be handeling in zijn kerstboodschap en kele onderwerpen uit de encycliek „Pacem in terris" van zijn voorgan ger Johannes XXIII en als voor naamste thema de honger in de we reld en de vrede. Zijcn voorwaaimiste Kerstwens liuidt, dat de liefde in de wereld moige heer sen. Paus Paulus richt tot ailte men sen van goede wil de dringende bede, dat zij zullllen werken voor de wede. Hij roept de mensen op tot broe derlijke en vriendschappeiHjike saarn- horigthead met die jonge volkeren, die op onbaatzuchtige wijze geholpen moeten worden. Aan bet slot van zijn kerstrede spreekt de paus nog even kort over zijn voorgenomen be devaart naar Pafliestinia, welke zo zegt hij uitsluitend om godsdien stige redenen en doeleinden wordt ondernomen. Paus Paulus zed zijn kerstwensen tot alflle mensen, tot aüJle landen en naties te richten, maar toch op de eerste plaats tot allen, die-lijden, tot de zieken en de oude mensen, de kin deren en de opgroeiende j-eugd, de gezinnen, de maatschappelijke orga nisaties, tot de bannelingen en vluch telingen, tot de vervolgde christenen. De honger Van de veelvoudige noden der we reld noemt de paus als de meest drin gende de honger. Men heeft altijd wel geweten, dat er mensen zijn, die honger lijden, maar heden is het „een wetenschappelijke ontdekking, dat meer dan de helft der mensheid niet genoeg brood te eten heeft". De paus dringt er op aan, dat de mensheid de liefde beoefent om langs deze weg mogelijk te maken, dat een „zorgvuldige en nieuwe economische planning het noodzakelijke brood vermeerdert". In verhand hiermee spreekt hij zijn lof uit voor de grote internationale hulpwerken en moe digt ze aan verder te gaan in hun „grootse, veelvoudige en zegenbren- gende activiteit". Paus Paulus richt zich in het bij zonder tot de jonge naties, „die deze jaren tot bet besef, tot die waardig heid en tot het eigen leven van vrije en beschaafde staten zijin opgeklom men". De jeugd Ten aanzien van die vrede herinnert paus Paiuius aan de grote vredes- encyoliek Pacem in terris van paus Johannes en onderstreept dat de jeugd de vrede wil. Maar deze vrede is nog steeds zwak, breekbaar en wordt nog bedreigd op vele plaatsen in de wereld. „Hoe kunnen wij een vreugdevol kerstfeest vieren, nu er zulk een drei ging over de wereld hangt?", zo vraag de paus. En hij verbindt aan deze vraag een dringende bede tot alle mensen van goede wil, vooral de culturele en politieke leiders, dat zij de vrede zullen beschouwen als hun voornaamste opdracht. Op de principiële vraag: „Waarom kunnen de mensen die vrede onder ling niet bewaren?", antwoordt de paus, dat het hun ontbreekt aan een heid in de beginselen, in de ideeën en opvattingen vain leven en wereld. „Zolang zij het oneens zijn, negeren, haten en bestrijden zij elkaar". Daar uit Mij'kt welk een geluk bet voor de mensen is, dat Christus op de we reld gekomen is en een individuele en collectieve band tussen mensen en God bracht. In snelle pas Aan het silot van zijn boodschap over zijn bedevaart naar het Heilige Land sprekende zegt de paus, dat deze be devaart will zijn een indrukwekken de en nieuwe bevestiging van zijn geloof en van zijn liefde tot Christus. De bedevaart zal ook een reis zijn van zoeken naar en hopen op de een heid van alle christenen. Daarboven uit echter wil de paus „goede en gro te gedachten koesteren voor alle vol keren der aarde, voor volkeren dicht bij en veraf, met de gezindheid van respect en liefde en met de wens voor algemeen welzijn en vrede". Allen, die de paus op zijn weg zal ontmoe ten, „gezagsdragers volkeren, pel grims en toeristen", zal hij respect vol en hartelijk groeten „zonder ech ter de snelle pas in te houden en zonder zich te laten afhouden van het enige doel van zijn reis". Piet Kalshoven uit Nieuwkoop is gered Machinist Piet Kalshoven uit Nieuwkoop heeft de ramp met de „Lakonia", de voormalige „Johan van Oldenbarnevelt" overleefd. Gisteravond ontving zijn moeder in Nieuwkoop een telegram, waarin haar zoon meldde: „Lieve moeder, ik ben goed gezond en kom spoedig thuis". Het nieuws bracht vanzelf sprekend grote blijdschap in de familie van deze Nieuwkoopse zeeman, die als enige Neder lander aan boord van het Griekse schip was. De 32-jarige Pieter Kalsho ven, die zoals wij gisteren reeds meedeelden al elf jaar zeeman is en al op het ramp schip werkte, toen het nog de „Johan van Oldenbarnevelt" heette, is thans aan boord van de Charlesville, een van de schepen die te hulp snelden. een woordvoerder van de admirali teit. De woordvoerder deelde mee, dat de Lakonia vannacht nog steeds brandde, alhoewel minder fel. Het schip maakte slagzij naar stuurboord en bevond zich met de achtersteven gedeeltelijk onder water. Er zouden 24 lijken zijn geborgen en nog 136 personen worden ver mist. Waarschuwing aan schaatsliefhebbers Met de komende feestdagen zullen weer een groot aantal mensen van de gelegenheid gebruik maken om van de schaatssport te gaan genieten. Men dient zich echter vooraf wel af te vragen, waar het ijs betrouwbaar is, aleer men er op gaat rijden. In het algemeen kan gesteld wor den, dat het ijs op alle buitenwate ren de grote plassen en kanalen beslist gevaarlijk is. De meeste plassen zijn nog niet dichtgevroren. Alle politie-instanties en ijsclubs, bij wie wij informeerden naar de ge steldheid van het ijs, hebben ons ver zocht het publiek met klem er tegen te waarschuwen, ijs te gaan berijden, dat nog niet door de plaatselijke ijs- clubs is gecontroleerd. Het ijs in de poldersloten is over het algemeen betrouwbaar. Op één dag 85.000 kerstpasjes uitgereikt Gisteren zijn aan 85.000 West-Ber- lijners passen uitgereikt om een be zoek aan de oostelijke sector te bren gen. Dit recordaantal werd mogelijk nadat de Oostberlijnse autoriteiten het aantal postbeambten, dat voor behandeling van de aanvragen zorgt, tot 236 verhoogden. Op 19 december, de eerste dag, dat passen konden worden aangevraagd, werden er 23.000 uitgegeven, de twee de dag 34.000 en de derde dag 56.000 Volgens opgaven in Westberlijn hebben tot op heden 70.000 Westber- lijners een bezoek aan Oost-Berlijn gebracht. Het Oostduitse persbureau „ADN" noemt een aantal van 37.468 en deelde mee, dat 358.000 aanvra gen zijn ingewilligd. Vanochtend om kwart voor vijf zijin die eerste Westberlijners tot O.- Berliijn toegelaten. Bij de twaalf Westbenlijmse passenkamtoren begon nen sommigen al voor middernacht een rij te vormen. Tegen zes uur vanochtend trotseerden reeds meer dan 6.000 Westberlijnens de bittere koude. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's DE VORST BLIJFT Het grote hogedrukgebied, dat tij dens het weekeinde boven Midden- Europa is ontstaan, trekt langzaam naar het zuidoosten weg. Gedeelte lijk hangt dit samen met het verder opdringen van de oceaanstoringen in de richting van West-Europa. Ook in onze omgeving is de barometer vrij sterk gaan dalen, zodat de luchtdruk- verschillen groter werden en de wind toenam. Toch daalde op verscheidene plaatsen op het binnenland de tem peratuur weer tot 10 a 12 graden onder het vriespunt. Voor de Kerstdagen is een verdere toeneming van de wind te verwach ten, maar hij blijft aflandig, zodat onafgebroken koude continentale lucht over Nederland zal stromen. De vorst houdt dan ook aan. De Eerste Kerstdag zal daarbij het weer overwegend zonnig zijn. Of dit ook de Tweede Kerstdag nog het geval zal zijn hangt onder meer af van de gedragingen van een storing, die bij de kust van Noord-Afrika is ontstaan en naar Zuid-Frankrijk trekt. ZON-EN MAANSTANDEN 25 Dec.: zon op 8.47, onder 16.32; maan op 13.43, onder 1.55. 26 Dec.: zon op 8.48, onder 16.33; maan op 14.06, onder 3.16. 27 Dec.: zon op 8.48, onder 16.34; maain op 14.32, onder 4.41. H oogwaterstanden 25 Dec.: v.m. 9.50; n.m. 22.23. 26 Dec.: v.m. 11.08; n.m. 23.48. 27 Dec.: v.m. 12.14. KORRELTJE Een mens kan nimmer blij genoeg zijn, want blijdschap brengt ons dich ter bij God.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1