Een wandeling met Christiaan Andersen 3: N°- i,-^-LlAG 24 Uil.lao3 Dt uElüb^ j\J PAÜ1WA ia Spelregels: Aan het spel kan een onbeperkt aantal deelnemers deelnemen. Elk van de spelers krijgt een pion en gooit om beurten een dobbelsteen. De pion moet evenzoveel plaatsen naar voren geschoven worden langs de route als het aantal ogen van de dobbelsteen aangeeft. Het spel be gint bij nummer één en eindigt op nummer 71. Er zijn natuurlijk ook straffen; hier zijn ze: Je kijkt naar de mooie bloe- No. men van Kleine ld». Dat mag zo maar niet. Gaar maar niet ver dier voordat je 2, 4 of 6 hebt gegooid. No. Hoor je de Bel luiden. Ja, wacht dan maar tot een van spelers een vijf gooit voor dat je verder gaat. No. laten vallen. Beurt je hebt haast. Ga dan maar gauiw door naar no. 50. Ben gelukje dus. herderinnetje en de schoor steenveger. Je bent blijkbaar te veel. Verdubbel je vol gende worp dus maar. 54: Stap maar in de Vliegende koffer en vlieg maarte rug naar no. 44. 5>7: Gooi maar twee keer, zegt No. 6 de kerkkabouter. De eerste worp ga je zelf vooruit maar je m»g in de tweede worp je medespeler die het dichtst in de buurt is, terugzetten. No. 60: Koop enkele liuoifers van de kleine luciferverkoper en ga dan maar door naar no. 63. 61 Er wordt je een blik gegund in de geboorteplaats van H. C. Andersen in Odense, in No. I: Daar komt de koning. wacht maar tot al de mede spelers gepasseerd zijn. 3: De Prinses en de Erwt wach ten aan de poort van het Koninklijk paleis. Gooi eerst maar eens een vier voordat je verder mag. De zwijnehoeder geeft de prinses een zoen. Als je nu een oneven aantal gooit vol gende keer, mag je terug, gooi je een even nummer dan mag je voorwaarts. 71: Je bent thuis. Moe? No. 8: De verwaande broers van Schrale Simon nemen het hele pad in beslag. Je kunt niet verder, voordat je het getal 1, 3 of '5 hebt gegooid. No. 10: Volg het Lelijke Eendje tot no. 14. Vier plaatsen door schuiven dus. No. 13: Je wordt met een touw neer gelaten door de holle boom in een onderaards hol. Daar wordt je in de tondeldoos ge stopt en streng bewaakt door een gevaarlijke hond en een soldaat. Je mag er alleen uit als je vier of mieer werpt. yeie van onze dieren eten zich in de herfst een vet-laag op het lijf, No. 17: Zie je die twee mannen za- bouwen een zachte slaapstee en sla ken doen over de verkoop van een schaap en een gans. Wacht maar tot iedereen nummer 12 voorbij is; dan mag je weer verder gaan. No. Ii8: De nachtegaal fluit zo mooi dat je blijft staan. Een beurt overslaan. No. 2il: Oh, Kleine Klaas heeft Gro te Klaas in het water ge gooid. Ga maar terug naar no. 1 en start maar opnieuw. No. 24: Je stoort de dop en de bal. Het aantal ogen dat je gooit zul je achteruit moeten. No. 28: Het kaboutertje op het dak van het provisiehuisje kijkt door het raam naar beneden. Gooi tweemaal, kies het laagste aantal ogen en zet die vooruit. No. 29: Hédaar, niet naar binnen kij- kijken in „Het' Oude Huis". Sla maar eens een beurt 1. de vleugel van een meeuw, 2. over. doodshoofd op het vaandel, 3. stuk in bovenste zeil, 4. touwladder mid- No. 33: Kijk, het stoere tinnen sol- denin, 5. bevestiging van het zeil, daatje. Trek een punt af van 6. scheepslantaarn, 7. opening aan die volgende twee worpen. de boeg, 8. plank aan de boeg. De vogelveer heeft een zeer laag gewicht en heeft daarenboven een hoge draagkracht, een eigenschap, die de mens bij de bouw van vlieg tuigvleugels ook tracht te bereiken. Hoe eenvoudig is nu het bouw principe van de veer. Aan de pen zitten ontelbare „zijtakken". De bio loog noemt deze: „veertjes". Deze veertjes hebben zelf weer allerlei vertakkingen en bij nauwkeurig be schouwen ziet m<?n, dat er tweeërlei soorten veertjes zijn. In een richting liggen de z.g. „gebogen veertjes". Zij hebben een halve-maan-vormige dwarse doorsnede, precies zoals een dakgoot. In de andere richtingen lig- Oplossing zoekplaatje PIRATENSCHIP Duitser met Kerst in Nederlands gevang De 22-jarige meubelmaker M. K. uit Eisenfeld, die uit Duitsland naar Haarlem was gekomen om zich voor de politierechter te verantwoorden, zal de kerstdagen en de jaarwisseling in een Nederlandse cel moeten door- bregen. Nadat hem namelijk gister middag een straf van drie weken was opgelegd, werd bepaald, dat de Duit ser onmiddellijk in hechtenis moest worden genomen om zijn straf uit te zitten. In augustus van dit jaar was hij ook in ons land en kampeerde in de omgeving van „Vogelenzang" (gem. Bloemendaal). Op 13 augustus had de jongeman volgens zijn verklaring 5 glazen cognac gedronken. Op de Leid- sevaart in Vogelenzang was hij tegen een geparkeerde auto gereden met zijn wagen. De Duitser reed door maar een half uur later werd hij dooi de politie van Bloemendaal op hel kampeerterrein aangehouden. De schade van honderd gulden had hij al betaald en gisteren stond hij voor de Haarlemse politierechter terecht. Nadat de officier van Justitie een ge vangenisstraf van een maand en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar had geëist, ver oordeelde de politierechter, mr. J. de Vink, hem tot drie weken gevange nisstraf en ontzegging van de rij be- voegheid voor de tijd van een jaar. pen de gehele winter door. De egel van het lichaam, zoals de hartslag, maakt zich een warm nest onder is bij de winterslapers verminderd, boomstronken. De vleermuis vlucht De das en de eekhoorn slapen wel voor de kou in grotten, boomgaten wat langer, maar houden geen eigen en zolders. Daar gaat hij hangen met lijke winterslaap, de kop omlaag. De werkzaamheden gen de „hakenveertjes", die zich vast grijpen in het gootje van de „gebo gen veertjes". Op deze manier heeft zich een zeer dicht net van fijne vertakkingen ge vormd, die een grote weerstand heeft tegen lucht. WANNEER HET MUISJE HONGER HEEFT Het muisje moet langs de boven ste uitgang eerst de kaas, dan het koekje en vervolgens de wortel op zoeken en over rechts weer ln zijn nart kruipen. „Ben j*j er absoluut zeker vau, dat we allemaal op het Kerstfeest de vrede zullen bewaren?"

Leidse Courant | 1963 | | pagina 15