WELVAART, WELZIJN EN GELUK Katholieke studie over sociaal program „KLM heeft nog geen cent van Rijk aan lening ontvangen" Ernstig bezwaar tegen Vissershaven in Katwijk fRIJDAG 20 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT Raad van Overleg Nadat vanmorgen een delegatie van de Katholieke Raad van Overleg voor sociaal-economische aangelegenheden onder voorzitterschap van prof. Albregts, aan kardinaal Alfrink de laatste drie delen van een, op initiatief van deze raad tot stand gekomen, studie over een r.k. sociaal programma had aangeboden, zijn deze delen voor publikatie vrijgegeven. De eerste twee delen zijn op 7 oktober 1960 aan kardinaal Alfrink overhandigd. In die werken is de samenleving bezien in het licht van de aspekten van de sociale werkelijkheid. De samenstellers, dr. J. A. Pon- sioen en dr. G. M. J. Veldkamp, hebben toen opgemerkt, dat men de studie een concreet historisch ideaal zou kunnen noemen dat katholieke christenen in ons land zich in onze tijd stellen en verwezenlijkt willen zien. Met nadruk is er destijds de aandacht op gevestigd dat deze studie over een katholiek sociaal program niet DE katholieke visie is, maar EEN katholieke visie op de maatschappij. Mandement geeft richting aan lïn de nu verschenen drie delen wordt aandacht besteeds aan „chris telijke economische politiek", aan „sociaal-culturele beleidsvragen" en aan „internationale samenwerking: opdracht en mogelijkheid". De eindredactie van deze drie de len was in handen van dr. J. A. Pon- sioen SGJ, dr. G. M. J. Veldkamp en drs. W. K. N. Schmelzer. De studie in deze drie delen beslaat circa 860 pagina's. De Katholieke Raad van Overleg voor sociaal-economische aangelegen heden heeft kort na het verschijnen van het amendement het initiatief genomen tot het uitvoeren van de wens van het episcopaat om, zoals de voorzitter van deze raad, prof. dr. A. H. M. Albregts, het destijds in zijn voorwoord bij de studie schreef, te laten opstellen „wat steeds is aangeduid als het katholiek so ciaal program". De Katholieke Raad vam Overleg daarbij waarachtig naar gerechtig heid 'voor allen wordt gezocht, en voor sociaal-economische aangelegen- als dat verlangen naar gerechtigheid heden wordt gevormd door het Ne- op zijtn beurt bezield wordt door een derlainds Katholiek Vakverbond, het liefde der broederschap, door de lief- Nederlands Katholiek Werkgevers- de van een levend en naar daden verbond, de Katholieke Nederlandse dringend christendom, dan zal het Boeren- en Tuindersbond, de Neder- een programma zijn van brede al- landse Katholieke Middenstands- lure, het zal iets hebben van de bond, de Sint Adelbertsvereniging christelijke „magnificenitia", van de en de Katholieke Standisorgainisatie ruimhartigheid en grootmoedigheid voor de Werknemende Middenstand, wélke niet vraagt wat er strikt ge- Dr. G. M. J. Veldkamp zei in zijn beuren móét, maar eerder wat er geïmproviseerde toespraak, dat de gezamenlijk gebeuren kan". bisschappen niet hebben gekregen, En voorts werd in het mandement wat zij blijkens hun mandement van opgemerkt: „het mag niet blijven bij 1054 hebben veitangd. Dr. Veld- theoretische uiteenzettingen over de kamp zei te verwachten, dat de meer leer der*encyclieken, die leer moet dan 50 deskundigen, die hebben me- vruohtbaar gemaakt worden voor de degewerkt aan de totstandkoming In het mandement 1954 van de Ne- praktijk van het maatschappelijk le- van dit werk als een soort katholie- derlandse bisschoppen werd opge- ven. Katholiek en niet-katholiek moe- ke „braintrust" zullen blijven om de merkt dat het „voor een goede sa- ten weten, hoe wij de maatschappij grote veranderingen in het godsdiens- menwerking en een juiste doorvoe- willen opbouwen, en hoe wij allen tige en maatschappelijke denken te ring van onze sociale gedachten" ze ker gewenst was „dat de katholie ken spoedig komen tot de opstelling van een breed katholiek sociaal pro gramma". Verder ward in het mandement opgemerkt: „uiteraard zal een der gelijk programma niet eens en voor goed gefixeerd kunnen worden, het zal iets moeten hebben van het ver anderlijke en dynamische van de so- oiale rechtvaardigheid, waarin zich weerspiegelt de verandering en ont wikkeling van de maatschappij. Als in gerechtigheid en liefde willen die- volgen en van daaruit de richting nen. aan te wijzen voor die toekomst. Minister heeft geen bezwaar tegen minimum snelheid op autowegen De minister van verkeer en water staat heeft geen bezwaar tegen het vaststellen van minimumsnelheid op de autowegen, althans niet in begin sel, doch wel tegen het vaststellen van maximumsnelheden naar type op de weg. Minister Van Aartsen wil wel een suggestie uit de Tweede Kamer in overweging nemen verkeerszondaars, aan wie de rechter rijbevoegdheid heeft ontzegd, weer verkeersexamen te laten doen. Over het conflict tussen het Ver bond voor Veilig Verkeer en de Ned. Ver. tot bescherming van voetgan gers, dat de minister betreurde, hoopt hij binnenkort een onderhoud te hebben met de voorzitters van beide organisaties. C.A.O.-NIEUWS. Werkgevers- en werknemersorga nisaties in de suikerwerk- en choco- ladeverwerkende industrie hebben overeenstemming ereikt over 'n loons verhoging van 9.2 procent per 1 ja nuari, verlenging van de vakantie met twee dagen en optrekking van enkele jeugdlonen. De betreffende organisaties van de vleeswaren- en vleesconservenindus- trie hebben besloten de basisuurlo nen met 9.2 procent te verhogen en de vakantie te verlengen tot drie (nu 2.5) weken. In de nieuwe CAO ko men drie (nu vijf) gemeenteklassen voor. Het minimumloon werd vast gesteld op honderd gulden per week. De voor beide sectoren overeen gekomen wijzigingen moeten nog door de Stichting van de Arbeid worden goedgekeurd. Woongelegenheid voerde tot diefstal VERMOGEN KRIMPT SNEL De KLM gevoelt er behoefte aan met enige nadruk in het licht te stel len dat zij op grond van de wet die citeit van in totaal f 375 miljoen voor door de KLM aan e gane leningen bovendien de mogelijkheid is opgeno men dat het rijk de KLM een be drag van maximaal vijftig miljoen zal lenen, indien de liquiditeitspositie van de luchtvaartmaatschappij zulks nodig zou maken. Van deze laatste mogelijkheid is tot nu toe geen ge- Prins Rainier is donderdagmiddag in Delfzijl aan boord van zijn nieuwe jacht „Albecaro" gegaan. Om vier uur koos het schip zee. Een etmaal later wordt het in Vlissingen verwacht. Foto: tijdens een sneeuwstorm gaat prins Rainier aan boord van zijn schip. Prins Rainier heeft zijn jacht van het schip brand uitbrak in de machinekamer, waardoor er ernstige schade werd aangericht. Bij een der laatste proefvaarten liep bet schip nog enkele beschadigingen op aan de boeg onder de waterlijn, doch deze vnnV iaaris "aangenomen en waarbii «uw geen Sc- hadden verder geen nadelige gevol- w t bruik gemaakt en het ziet. ernaar uit Gistermiddag is prins Rainier van ffen Een 30-jarige opperman uit Leiden het Rjlk gai:a t sstai v dat daarvan ook in 1963 geen gebruik Monaco, enkele maanden later dan De prins kwam gisteren om vier had, zei hij, zoveel narigheden van- van de overheid. Dit zal worden gemaakt. Overigens deel- oorspronkelijk in de bedoeling lag, minuten voor een aan op het sta- wege de inwoning, dat hu diefstallen heelt ontvimgen van de over e d. de hlJ ook me6i dat als de KLM a]s aan b00r(, van zijn nieuwCj in Deif. tion te Groningen, vanwaar hij per was gaan plegen. hee" m. A H van uc a hij het verlies over dit jaar weet te zijl gebouwde jacht, de „Albecare" auto naar de werf in Delfzijl reed In Voorschoten stal hij uit een ï1"™ jfesnreking met druliken tot 65 miljoen gulden, het gegaan. De aflevering heeft enige om bezit te nemen van zijn jacht. De keet een jas; m Roelof arendsveen P*J vanochtend op een Desprefting met vermogen nog maar 30 miljoen gul- maanden vertraging ondervonden, - een bankschroef uit een werkplaats; persvertegenwoordigers verklaard. den zal bedragen. aangezien bij de eerste proefvaart in Alphen aan den Rijn een brom- De heer Van Gelder merkte op, dat fiets en zo ging het maar door, tot- men kre(je kring telkens weer kan dat hij betrapt werd. - - - -... - horen dat de KLM de laatste jaren De officier van.justitie bij de Haag- V00I. hónderden miljoenen aan geld se rechtbank zei, dat het wel geen van de Nederlandse belastingbetaler grote diefstallen waren, doch omdat heeft ontvangen. Dat is formeel en die zo talrijk waren geweest (en ook materieel niet het geval, zo voegde vanwege het rapport van de psychia- hij er aan toe ter) luidde de eis 5 maanden ge- De heer Van Gelder herinnerde nog vamgenisstraf met aftrek van voor- eens aan de totstandkoming van deze arrest en ter beschikking stellen van we+ waarin naast een garantiecapa- regering. De rechtbank heeft verdachte ver oordeeld tot 6 maanden gevangenis- straif met aftrek van voorarrest. VERVOERSONDERNEMINGEN. MINISTER VAN AARTSEN: bemanning was reeds enige tijd aan boord, toen de prins arriveerde. Enkele uren later vertrok het schip, met aan boord de nieuwe eigenaar, uit de haven van Delfzijl naar Vlis singen, waar het waarschijnlijk en kele dagen zal blijven voordat het koers zet naar Monaco. Waterstaat heeft grote bezwaren tegen een vissershaven in Kat- Grote en middelgrote vervoerson- wiJk- Wanneer zulk een plan zou worden gerealiseerd zullen de dernemingen hebben bij minister Van economische en sociale voordelen verre moeten uitgaan boven de Aartsen (verkeer en waterstaat) waterstaatkundige bezwaren. Iedere nieuwe onderbreking van de kuat va,n ,Noord- e". Zuid-Holland wordt door Waterstaat be- In die buurt van Qudito in Ecuador verhoging. schouwd als een ernstige aanslag op de veiligheid, die de zeewering is een bus in een veertig meter diep In een telegram zeggen de onderne- moet bieden. Wel zouden de aangevoerde bezwaren gedeeltelijk ravijn gestort. Het ongeiliuk, dat ver- mingen in het goederenvervoer over kunnen worden ondervangen door de aanleg van pieren of strand- moedaljk te wijten is a am steebte de weg en per beurtvaart (aangeslo- hoofdeIli maar zijn uitermate kostbaar, aldus mr. J. van Aart- heeft 17 mensen Ihet leven ten bij de KNVTO en/of het NBB) gekost. Onidier die 73 gewonden zijn dat het niet meer mogelijk is bij de sen> minister van verkeer en waterstaat gisteren in de Tweede er velen wier toestand zorgwekkend huidige tarieven tot een lonende Kamer bij de behandeling van de begroting van zijn departement. *s' exploitatie te komen. Ook door de land- en tuinbouw worden ernstige bezwaren aan gevoerd tegen de aanleg van een haven te Katwijk. Men vreest daar namelijk een verdergaande verzilting van het binnenwater, een gevaar dat toch al reeds grote zorgen schept, omdat verzilting funest kan zijn voor land- en tuinbouwgronden, waaronder ook gronden, benut voor bloembollencultuur, die voor het overgrote deel aan binnenwateren zijn gelegen. Overigens beloofde minister Van Aartsen in dit verband nader overleg met minister Biesheuvel van „Landbouw". KARDINAAL ALFRINK IN 1964 12Vi JAAR BISSCHOP EN 40 JAAR PRIESTER Kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, herdenkt het komende jaar twee jubilea. Op 17 januari is het twaalf en een half jaar geleden dat kardinaal Giobbe, destijds nun tius-internuntius in Den Haag, hem de bisschopswijding toediende. 15 Augustus herdenkt de kardinaal zijn veertigjarig priesterfeest. Op 15 augustus 1924 ontving hij van mgr. H. van de Wetering, toen malig aartsbisschop van Utrecht, de priesterwijding. De beide jubilea zullen in de loop van de zomer samen worden gevierd. Kerstkeuring van bolbloemen in Haarlems Krelagehuis De Bloemlust-tentoonstellingen in Lisse zijn niet meermaar dat wil niet zeggen dat de bollenkwekers en -exporteurs het omstreeks Kerst mis met niets moeten doen. De Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur die destijds de taak van de Stichting Bloemlust zij het in ietwat gewij zigde vorm overnam, heeft voor 26, 27 en 28 december n.l. een spe ciale Ker9tkeuring in het Krelage huis aan de Leidsevaart te Haarlem, op de kalender gezet. Een keuring, die een groot succes belooft te wor den. De broei van de bolgewassen verloopt over het geheel genomen zeer vlot en men verwacht er grote collecties van ruim vijftig exposan ten. De bloemen voor deze keuring worden maandagavond al opgesteld. In verband daarmee zal de bloem- bollenbeurs vroeger beëindigd moe ten worden. Om drie uur moeten de bollenhandelaren er een punt ach ter zetten. Als de sohoonmakers- (sters) hun werk hebben gedaan, be gint men met het opstellen van de bloemen. Omstreeks zeven uur denkt men daar maandagavond aan te be ginnen. Dinsdag zal de jury de inzen dingen beoordelen. Men hoopt des middags om twee uur klaar te zijn. £)e keuring wordt dan niet voor het publiek opengesteld. Eerste Kerstdag Een akkoord in de vleeswaren- en vleesoonserven-industrie zal er toe leiden, dat de basisuurlonen met 9,2 zullen worden verhoogd en de vakanties van 2J/s week op 3 weken zullen worden gebracht. In plaats van vijf zullen drie gemeenteklasse van kracht zijn. Er zal een minimumloon van 100 per weejc Worden ingevoerd en een 's morgens tien tot 's avonds vijf uur. ondernemingsgewijze differentiatie. Ook niet-leden van de Kon. Alg. Ver. De nieuwe CAO moet nog door de v. Bloembollencultuur zullen er een Stichting van de Arbeid worden kijkje mogen nemen. goedgekeürd. De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, zal zater dag 21 december in de kapel van het Theologicum te Warmond tot pries ter wijden J. G. Suidgeest uit Wie- ringerwerf en tot subdiaken J. C. van der Stadt uit Haarlem. Nachtmis uit Brugge op de televisie De Eurovisie zal in de Kerstnacht, dinsdag op woensdagnacht, de pon tificale H. Mis uitzenden die in de Sint Salvator-kathedraal te Brugge wordt opgedragen. Celebrant is mgr. E. de Smedt, bisschop van Brugge. Voot de dienst wordt een korte film „Brugge op kerstavond" uitgezonden. Op Kerstmorgen wordt via Euro visie de Pauselijke zegen „Urbi et Orbi" uitgezonden, van 12.00 tot 12.30 uur. De KRO neemt beide uitzen dingen van de Eurovisie over. Prinses Desiree van Zweden verloofd Het Zweedse hof heeft gisteren de verloving bekendgemaakt vam prin ses Desiree, de 25-jarige kleindoch ter vam koning Gusfcaaf Adolf, met baron Niclas Silfverahiaeld, een 29- jaröige gefortuneerde Zweedse land eigenaar. De verloofden hopen in mei te trouwen. Koning Gustaaf Adolf heeft zijn goedkeuring aan de verloving ver leend en prinses Desiree zal in haar huwelijk haar titel behouden. De blauwogige prinses, de vrolijkste van de vier dochters vam prinses Sibylla, kent baron Nialas ail enige jaren en is verscheidene malen met hem op jacht geweest. Twee jaar geleden werden geruchten omtrent een ver loving door het hof tegengesproken. Valsemunters maken im Kopen hagen vam de kerstdrukte gebruik qm valse biljetten vam 500 kronen in omiloop te brengen. Volgens ,de politie vertonen de biljetten geen watermerk. Overigens zien zij er zo goed uit, dat zelfs bankbedienden geen argwaan koesteren.. In het hoofdkantoor van de KLM in Den Haag is donderdagmiddag een glyven de deuren' eveneens dó-ht vergadering gehouden van commissarissen en gedelegeerd commissarissen maar op Tweede Kerstdag en op Door „Christies" in Londen is donderdag een stamboom van Hitier, waarin zes generaties van zijn familie ziin van de maatschappij. Foto: prof. mr. p. Lieftinok (links) on mr. A. H. O. vrijdag 27 en zaterdag 28 december vermeld, verkocht voor duizend gulden. Het dokument was van een ex-militair, die van de opbrengst een kunst Gieken verlaten de vergaderzaal. kan men de bloemen beriohtigen van been wil aanschaffen. De nieuwe eigenaar is de werk tuigkundige John Francis McGowan uit Chelsea

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9