WERKGEVERS MOETEN DISCIPLINE EN MATIGING TONEN MET PRIJSSTIJGINGEN DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE MORELE VERANTWOORDELIJKHEID ZAL BOUW VAN VRIJGEZELLENFLAT DOORGAAN? „DE PAUWHOF" BLIJFT BUITEN HERZIENING UITBREIDINGSPLAN DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 K.A.B.-VOORZITTER MIDDELHUIS: De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de KAB, heeft gisteren in een bijeenkomst van de Verbondsraad te Utrecht protest aangetekend tegen het feit, dat „hier en daar" de neiging bestaat de vakbeweging de schuld te geven van de huidige tendens tot prijsverhogingen. Sprekend over de prijsbeweging zei de heer Middelhuis, dat de regering in deze op de eerste plaats een belangrijke taak heeft. De regeringsmaatregelen zullen afgestemd moeten zijn op: 1. de meldingsplicht; 2. de collectieve vertikale prijsbinding. De taak van de overheid is het nemen van doeltreffende maatre gelen waar het deze punten betreft. Voor discipline en matiging op het gebied van de prijzen komen op de eerste plaats de werkgeversorganisaties in aanmerking. Duidelijk stelde de heer Middelhuis, dat de KAB thans van de werk geversorganisaties mag verwachten, dat zij zich - bewust van hun ver antwoordelijkheid als onderdeel van het gehele maatschappelijk leven en van hun morele gezag - dienen te richten tot hun achterban om deze te wijzen op haar maatschappelijke verplichtingen en het begrip, dat de werkgeversorganisaties hebben gevonden bij de vakbeweging voor een wijziging in het prijsbeleid. „Helaas hebben wij van zo'n beroep nog niet het eerste geluid vernomen. Mag de vakbeweging, op wie in het ver leden zo dikwijls een beroep tot matiging is gedaan, nu op haar beurt vragen, dat van ondernemerszijde discipline wordt betoond en onredelijk winstbejag achterwege wordt gelaten?" aldus de heer Middelhuis, die daaraan nog toevoegde, dat een onredelijk winstbejag vaak al te ge makkelijk is te realiseren. Dat getuigt dan echter minder van sterke on dernemerscapaciteiten, maar van een zwak normbesef. het als een belangrijke taak van de N.K.V. een bijdrage te leveren om tot nieuwe en betere verhoudingen in de wereld van de arbeid te komen. Schijnheilig Ronduit schijnheilig noemde de bondsvoorzitter het, dat men durft te beweren, dat de vakbeweging prijsver lagingen in de hand had kunnen wer ken. als men afgezien had van loons verhogingen. „Welke producent of handelaar verlaagt zijn prijs, omdat de kostprijs is gedaald of de winst is ge stegen?" WAARSCHUWING Tegenover de kritiek van werkne merszijde op de Stichting van de Ar beid liet de heer Middelhuis een waar schuwend woord horen. „Zij mogen nog eens bedenken, wat wij - naast de onvermijdelijke moeilijkheden van die kanten bijvoorbeeld bij wat te ver op gevoerde looneisen - in tal van op zichten door middel van de stichting tot stand hebben kunnen brengen in sociale aangelegenheden, waar de af zonderlijke bedrijfstakken meeshal niet aan toe kunnen komen". TAAKSTELLING Over de taak vande Vakbeweging in de toekomst verklaarde de bonds voorzitter „deze beweging zal -minder lijken op een kudde weerloze schapen, samendrommend om zo beschutting te zoeken voor een dreigende bui, maar zij moeten zijn de groepering van zelfbewuste mensen, die hun leefwereld en hun lot op verantwoorde wijze me de willen bepalen. Dit zal enerzijds me de een vrucht zijn van de emanciperen de werking van de arbeidsbeweging uit het verleden, maar dat houdt an derzijds in een grote taakstelling voor de toekomst". De heer Middelhuis zag ZOETERMEER GESLAAGDE OPVOERING „KANT NOCH WAL" Dat de Culturele Kring langzamer hand een begrip is geworden in Zoe- terimeer, is gebleken uit een nage noeg volle zaal, die voor één avond alle zorgen en spanningen vergat om eoht mee te genieten van het preten tieloze, maar niettemin zeer gezellige toneelstuk „Kant noch Wal" van John Vaszary, dat onder regie van Alfred Pleiter uitstekend gespeeld werd door „De verenigde toneelver enigingen ADO en DSV". De pre mière van dit geslaagde stuik, dat nu voor de vierde maal gespeeld werd, vond plaats op 23 november in het Kurhauspaviljoen te Sche veiling en. Het behandelt de geschiedenis van een ambitieuze jongeman, uitstekend weergegeven door Wim Gerritsen, die, op punt van trouwen staande, met een rijk, maar onknap meisje, een ander meisje van de verdrin kingsdood redt en daardoor door al lerlei ongelukkige toevalligheden zijn verloofde, zijn baantje en hoofd verliest en die tenslotte, na veel ge redeneer het ander meisje, dat een grillige milionairsdochter blijkt te zijn, tot vrouw kiest. Met recht mag de Culturele Kring de toekomst met optimisme onder ogen zien na cTe twee laatste zeer ge slaagde avonden: ook het concert van het Zuid Hollands Kamerorkest, dat 27 november heeft plaatsgevon den, was een succes geweest, in te genstelling met de drie eerste avon den, tijdens welke twee filmvoor stellingen en een uitvoering van het marionettentheater, die slecht bezet waren geweest. Duidelijk is, dat de Culturele Kring in het programma van volgend jaar meer toneelstuk ken en 'minder films moet plaatsen, wil zij rekenen op een goed bezette zaïal. RIJPWETERING Toto-nieuws. Te beginnen a.s. woensdag zullen in 't vervolg de toto- formulieren van de deelnemers aan de voetbalpool door enkele leden van de v.v. „Rijpwetering" van huis wor- den afgehaald. Dit zal dan elke woensdagavond gebeuren tussen half zeven en half acht. Men wordt vrien delijk maar ook met nadruk verzocht de formulieren vóór dit tijdstip in gevuld te hebben en gereed te leg gen. Er zal een enveloppe worden uit gereikt, waar men het toto-formulier met het benodigde geld kan insluiten. In deze zelfde enveloppe ontvangt men dan het nieuwe formulier terug. De ophaaldienst rekent op een vol ledige medewerking aan deze ser vices. A.s. woensdag zullen twee for mulieren tegelijk worden opgehaald, n.l. de nummers 18 en 19. EEG Een belangrijke ontwikkeling, die het N.K.V. dwingt tot steeds weer nieuwe oriëntatie en bezinning, noemde de heer Middelhuis de Europese een wording. „Wij zijn bereid om voor de verdergaande verwezenlijking van de Europese Eenheid de nodige offers te brengen, maar dan zal ook een echte democratische gemeenschap mogelijk moeten zijn. Een open democratische gemeenschap, die een toekomstige Eu ropese pijler zal kunnen zijn voor een Atlantisch deelgenootschap". CONSUMENTEN SUBSIDIES De heer Middelhuis achtte een prijs stijging in alle landen der E.E.G. on vermijdelijk. Hjj pleitte in verband hiermee voor het verlenen van consu mentensubsidies. Het zijn immers juist de economisch zwakkere groepen en de grote gezinnen, die door de nadelen het zwaarst worden getroffen". Mede om die reden uitte de heer Middelhuis ernstige kritiek op de hui dige voorstellen met betrekking tot het zuivelbeleid, in het kader van het ge meenschappelijk landbouwbeleid. Koppeling van het zuivelbeleid aan het beleid op de markt van oliën en vetten noemde hij onaanvaardbaar voor de K.A.B., omdat ook hier de minst-draagkrachtigen het zwaarst door een dergelijk beleid worden getroffen. De vraagstukken, die voortvloeien uit het positiekiezen van de Euromarkt tegenover Amerika, dienen, aldus de heer Middelhuis, tegelijkertijd tot op lossing te worden gebracht. KAB wil beter contact met universiteiten De heer G. Jöris, penningmees ter van de katholieke bond van kleding- en textielarbeiders, heeft op de Verbondsvergadering het bestuur gevraagd, ernstig te on derzoeken of er mogelijkheden zijn leerstoelen voor vakbeweging aan de universiteiten te stichten. De heer Jöris betoogde, dat de af stand tussen de universiteiten en de vakbeweging te groot is ge worden en dat vele afgestudeer den slecht op de hoogte blijken te- zijn van het werk en de betekenis van de vakorganisatie. De heer Middelhuis deelde hier op mede, dat in de top van de KAB gedacht wordt aan een soort wetenschappelijke contact- raad, waardoor een meer syste matisch contact met katholieke hoogleraren van verschillende faculteiten tot stand gebracht zou kunnen worden en hun medewer king bij de oplossing van speciale problemen zou kunnen worden verkregen. Op dit punt is een in terne nota in voorbereiding, om dat van KAB-zijde sterk het ge mis van een goed contact met het universitaire leven wordt ge voeld. Zoals bekend wacht Leiden al geruime tijd op de bouw van een flat voor alleenstaanden aan de Churchilllaan. De vrijgezellen, die hier zouden komen wonen, kregen de beschikking over een grote kamer, keuken, douche, cëntr. verwarming etc. De aanschaffingskosten bedroegen circa 33.000 gulden. Na een eerste aanbetaling van ruim 3000 gulden zou men maandelijkse huur van ruim honderd gulden betalen. Thans blijkt, dat er voor aankoop van deze flats, nog zonder dat er wat staat, te weinig belang stelling is. De houten modelflat ter plaatse ingericht ten spijt. Het bouw fonds van Nederlandse gemeenten, dat de exploitatie ter hand neemt is tot de conclusie gekomen, dat de mensen eerst iets moeten zien vóór 't geld op tafel komt. Daarom heeft het bouwfonds voor de bouw van deze 126 wooneenheden kontakt opgenomen met b. en w. van Leiden voor een garantiesom. Mochten de woningen niet alle direkt verkocht worden dan is de schade voor de helft voor rekening van de gemeente Leiden. Omdat de stad behoefte heeft aan zulk een flat en de Rijkskoedkeuring al binnen is stellen b. en w. de raadsleden voor deze garantie te verlenen. Zij zal slechts gelden tot drie jaar na het gereedkomen van dit gebouw. Als de raad akkoord gaat zal in het voorjaar met de bouw begonnen worden. Dit rijtje ras-poedels wordt door Phyllis Allan gepresen teerd in het Kerstprogramma van het Bertram Mills- circus te Olympia, Londen. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Enkele agraris^ie wensen ingewilligd De Wassenaarse gemeenteraad heeft zich gisteravond geruime tjjd bezigge houden met een herziening van het uit breidingsplan in hoofdzaak, dat eerder werd vastgesteld in 1958, doch waarin op verzoek van Ged. Staten en van de Kroon een aantal wijzigingen moest worden gebracht. Vooral aan een aantal wensen van agrarische zijde werd door de raad veel aandacht besteed en het resultaat van de discussies was, dat de raad be sloot aan enkele van die wensen tege moet te komen. De heer C. E. v. d. Berg (KVP) on dersteunde een bezwaarschrift van een aantal in de omgeving van de Katwijkse gevestigde bloembollenkwekers, die in een bezwaarschrift pleitten voor een verschuiving van het daar geprojecteer de tracée van de provinciale weg no. 1. Door een vrij geringe verschuiving zou voorkomen kunnen worden, aldus de heer v. d. Berg, dat een oppervlakte van 12 ha. van zeer hoogwaardige bloem- bollengrond verloren gaat en 'n schade betaald zal moeten worden die ver scheidene miljoenen zal bedragen. Bo vendien zou voorkomen worden, dat het infiltratie-systeem van in de duinen gepompt water, waarmee grote opper vlakten bollengrond worden bediend, verstoord zou worden. De heer S. J. v. d. Bergh (VVD) gaf als zijn mening te kennen, dat het wel heel erg moeilijk zal zijn, nu nog een verandering van het tracée voor te stellen en ook de burgemeester, mr. W. J. Geertsema herinnerde eraan, dat er tijdens een hearing van de subcommis sie wegen van de raad voor de Water staat gelegenheid is geweest bezwaren tegen het nu voorgestelde tracée in te brengen. De heer v. d. Berg (KVP) was het er echter niet om te doen een ge wijzigd tracée voor te stellen, maar alleen ter kennis van Gedep. Staten brengen, dat door een vrij geringe ver schuiving van de geprojecteerde weg een belangrijk stuk bloembollengrond kan worden ontzien en bovendien de indiening van grote schadeclaims kan worden voorkomen. De heer v. d. Berg wees verder op de wenselijkheid ter hoogte van de grens met de gemeente Katwijk een oprit op de provinciale weg te projecteren ten dienste van het verkeer in de richting Katwijk dat zich door Wassenaar be weegt. Het college van b. en w. zal nog nader bezien of in dit opzicht de een of andere stap kan worden ondernomen. Bezwaarschrift Naar aanleiding van een bezwaar schrift van een groot aantal bollen- kwekers in Wassenaar voerde de heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) het woord. Volgens het nu voorgestelde her zieningsplan, zal het voor tuinders, die in 1957 niet over kassen beschikten niet mogelijk zijn, op hun tuinderijen kas sen te vestigen. De heer v. d. Klaauw wees er op, dat in verband met de ont wikkeling van de EEG de belangstelling van de kwekers die tot nu toe zich op de export van bloembollen toelegden gaat verschuiven in de richting van het kweken van bloemen. En daarvoor zijn kassen onontbeerlijk. De heer v. d. Klaauw stelde daarom voor, op de voor „agrarische doeleinden II" bestemde gronden beperkte kassenbouw toe te staan. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) wees er op, dat het toestaan van kas senbouw een belangrijk landschappelijk aspect heeft, waaraan door het provin ciaal bestuur grote waarde wordt ge hecht. Er zijn plaatsen in de gemeente, waar de bouw van kassen het land- schapsschoon beslist zou schaden. Wethouder ir. G. A. P. de Kort stelde voor, het nu voorliggende plan te aan vaarden en daarna de kwestie van de kassenbouw met alle daaraan verbon den aspecten diepgaand te bestuderen. Na deze studie zou het dan nog moge lijk zijn een herziening van het uit breidingsplan op dit punt aan de orde te stellen. Het voorstel van de heer v. d. Klaauw kwam in stemming en werd aangeno men met 13 tegen 5 stemmen. G.S. moet beslissen De ruim 1000 bezwaarschriften inge diend in verband met de plannen om door het landgoed „De Pauwhof" een verbindingsweg aan te leggen tussen de Paauwlaan en de Raadhuislaan kwa men ter sprake. B. en w. hadden de raad voorgesteld het gebied van de Pauwhof buiten deze herziening van het uitbreidingsplan te laten. Dat zou in feite betekenen, dat het oude uit breidingsplan van 1937 van krach blijft, waarop deze omstreden verbindings weg ook al voorkomt. De heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) zou gaarne zien, dat de raad zich nu zou uitspreken voor of tegen deze verbindingsweg. Voorzitter mr. W. J. Geertsema wees er op, dat los van het uitbreidingsplan toch de raad zal moeten beslissen of deze geprojecteerde verbindingsweg al of niet zal worden aangelegd. Mr. C. A. v. Gorcum (PvdA) achtte het verstandig met een beslissing over het al of niet gewenst zyn van deze weg te wachten totdat de plannen van Rijkswaterstaat ten aanzien van de Rijksstraatweg gerealiseerd zullen zijn, iets wat volgens de burgemeester nog wel heel geruime tijd zal kunnen duren. Dan zal er hier een geheel nieuwe si tuatie ontstaan waarin beter beoordeeld kan worden of er behoefte is aan een verbindingsweg of niet. Het buiten de herziening laten van De Pauwhof biedt, zo zeide burgem. Geertsema, twee mogelijkheden: G. S. beslissen conform het besluit van de raad. wat dus inhoudt, dat het uitbrei dingsplan van 1937 van kracht blijft, of Ged. Staten stellen voor dit gebied zelf een uitbreidingsplan vast. waartegen de betrokkenen en eventueel de ge meenteraad weer in beroep kunnen gaan bij de Kroon. Het voorstel van b. en w. werd aan vaard met de stem van de heer Van der Klaauw tegen. De eindbeslissing van de raad over het plan in hoofdzaken zal genomen worden in de volgende raads vergadering. Een herziening van het uitbreidings plan in onderdelen „Villaparken" en van het uitbreidingsplan „DuinreU" waartegen verscheidene bezwaarschrif ten waren ingediend leverde geen stof tot spreken op en werden vastgesteld conform de voorstellen van b. en w. OVERIGE AGENDAPUNTEN in vlot tempo een agenda van 20 voor stellen. Besloten werd tot de bouw van een nieuw transformatorstation bij het kruispunt Schouwweg-Papegaaienlaan- Groot Hasebroekseweg en tot afbraak van het oude station. Voor de inrichting van de nieuwe openbare kleuterschool aan de Hofcampweg werd een aanvul lend krediet van 23.000 beschikbaar gesteld. In verband met de inwerkingtrediii^ van de nieuwe Boswet werden de gren zen van de bebouwde kom vastgesteld. Na enige discussie werd besloten op het terrein van de hockey- en cricket club „De Kieviten" vier tennisbanen voor rekening van de gemeente te laten aanleggen, die door de vereniging zul len worden gehuurd. Een voorstel tot het vernieuwen van de riolering in de St. Willibrordusstraat en omgeving werd aangehouden omdat eerst 'n on derzoek zal worden ingesteld naar de wenselijkheid van nieuwe huisaanslui.- tingen. Katwiikse Reddingsbrigade In hotel „Riche" hield de Katwijk- se Reddingsbrigade haar najaarsver^ gadering onder leiding van de wnd. voorzitter, de heer E. Wouda. Deze gaf een overzicht over de aktivitei- ten in de afgelopen zomer, zoals de jubileumdemonstratie in juni, waarbij Prins Bernhard en vele andere hoge funktionarissen tegenwoordig waren. Spreker bracht dank aan het gemeen, tebestuur, Openbare werken, de po litie. die volle medewerking hadden verleend. Er behoefden geen verdrin- kingsgevallen te worden vermeld, j Wel is vele malen hulp aan baders verleend. Elf maal rukte men uit voor loos alarm. Nadat de zwem- prestatietocht tweemaal uitgesteld was kon deze toch op zaterdag 31 aug. plaats hebben met 100 zwem mers waarvan 2 de tocht niet kon den volbrengen. Met 40 deelnemers is inmiddels weer een EHBO-cursus begonnen. De zwemopleiding blijft een dure aangelegenheid. Het zwem men en baden in Leiden en Wasse naar kost de vereniging 1000 per jaar niettegenstaande de deelnemers 1,60 per keer moeten bijbetalen. Het materiaal kon dit seizoen weer worden aangevuld met radio-appara- tuur en loudhailers, die hun nut in het afgelopen seizoen hebben be wezen. De vertraagde gang van zaken met het gemeentelijk zwembad wordt sterk betreurd. De hoop werd uit^ gesproken, dat de plannen voor het zwembad spoedig gerealiseerd zul len kunnen worden. ScceTgeg&JVLeres iugt/XMST Z E£*J OKZO <gï Bij een aanrijding is gisteren de 55-jarige timmerman P. J. de Waai uit St. Jansteen in Zeeuws-Vlaande- ren zo ernstig gewond, dat hij in hei ziekenhuis in Hulst is overleden. Hij werd kort na zes uur in Hulst toen hij per fiets de rijksweg Hulst- Perkpolderhaven wilde oversteken - door een auto gegrepen, naar de an dere weghelft geslingerd en door 'n andere auto dertig meter meege sleurd. De Italiaanse lasser Rocco Trot- ta (25) uit Monte Bano, is in de nacht van zaterdag op zondag in het Bergweg-ziekenhuis in Rotterdam overleden aan de gevolgen van de brandwonden, die hij vorige week dinsdag opliep toen hij zich op de Esso-raffinaderij in het Botlekgebied in een tank bij een zelf gestookt vuurtje wilde verwarmen. Zijn kle ren vatten daarbij vlam.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5