3)e G<2id<ieSoii^cmt EEG moet weer op Bonn wachten tijdens „marathon" Paus Paulus door India uitgenodigd voor bezoek DINSDAG IT DECEMBER 196» Me JAARGANG No. 16.106 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet. 2 0 9 3 5 Bed 2001 5, 25594. Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorgtng3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w., 3.15 p. mnd., 9.45 p. kW. Franco p.p. 9.95. Adv. 18 ct. p. mm., Telefoontjes 1.50 WIM kan weer gaa n lijmen CHROESJTSJOW IN FEBRUARI NAAR INDIA? Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen in New Delhi zal de Sowjet- Russische premier, Chroesjtsjow, waarschijnlijk in februari 1964 een bezoek, zijn derde, aan India bren gen. Premier Nehroe verklaarde maan- bijdragen voor de maatregelen ter ver- dag in het parlement, dat de Russi- betering van de landbouwstructuur en sche regeringsleider zijn uitnodiging de afzet van landbouwprodukten; de heeft aanvaard, doch volgens hem graanprijs en met name het voorstel was de datum nog niet vastgesteld, van de Europese commissie voor de in- In februari heeft Chroesjtsjow ook voering van één graanprijs voor de he- een bezoek aan Ceylon op het pro- Ie gemeenschap en de vaststelling van gramma staan. de prijzen voor het verkoopseizoen 1964-1965; de opheffing van sommige De oudste kantonrechter van aoWoti® wft x* nationale steunmaatregelen aan de Haarlem, mr. Th. F. Raadt, is zater- ministerraad van dc EEG die gisteren Iandbouwers. die de commissie als on- dagavond onverwacht overleden. Hij tn Brussel aan het tad. d verenigbaar met het verdrag beschouwt; begon zijn ambtelijke loopbaan in 7,f, enkele technische wijzigingen in de al 1924 en was sinds 1936 kantonrech- zijn marathon-zitting is begonnen, uit- bestaande marktorganisaties voor var- ter. Hij was hoofdbestuurslid van de stel gevraagd van de besprekingen kensïlees eieren en gev0Belte. Ver. vkn Kantonrechters, over de kwestie van de subsidies aan de melkproducenten. Morgen gaat na melijk het kabinet in Bonn deze zaak bekijken. Pas donderdag zullen de sub sidies in kwestie dan ook weer in Brussel aan de orde komen. Overeenstemming over invoertarief voor rundvlees VERDERE CONTACTEN MET RUSSEN BEPLEIT OP NAVO-CONFERENTIE De Euroministers hebben gisteren, onder voorzitterschap van de Neder landse bewindsman mr. Biesheuvel het zuivelbeleid besproken, met uitzonde ring dus van de subsidies. Zoals eer der gemeld, is de Europese commissie met een plan gekomen dat de moge lijkheid opent, tot 1970 en ook na de overgangsperiode van het verdrag van Rome nationale subsidies te geven aan melkproducenten wier inkomens zullen dalen door de vermindering van de melkprijs in hun land. Na 1970 moeten de subsidies onafhan kelijk zijn van de melkproduktie. Voor al West-Duitsland heeft hier belang bij. De andere EEG-landen, Luxemburg uitgezonderd, hebben vorige week al bezwaren geopperd. Men werd het bv. eens over een In voertarief voor rundvlees van 20 Het is nu voor de Benelux 14 en op Belgisch verzoek werd toegestaan, dat in deze drie landen niet reeds op 1 april 1964, maar pas een jaar later dat aanzienlijk hogere peil zal worden ge heven. Behalve de marktorganisaties voor zuivel, rijst en rundvlees komen deze week in Brussel ter sprake: Het Europese oriëntatie- en garan tiefonds voor de landbouw. Dit voor ziet in de terugbetaling van restituties bij de uitvoer en de voor financiering in aanmerking komende maatregelen op de interne markt, en in de financiële De ministers die gisteren op de NAVO-conferentie in Parijs hun oor deel hebben gegeven over politieke kwesties, hebben vermeden, dat na druk werd gelegd op de verschillen van inzicht. Gebleken is dat de Britse minister van buitenlandse za ken, Butler, wat optimistischer over contacten met de Russen is dan vele anderen, bijvoorbeeld Couve de Mur- ville, zijn Franse ambtgenoot. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rusk, heeft op de ochtendbijeenkomst een boodschap van president Johnson voorgelezen, waarom deze o.m. toezegt, dat Ame rikaanse troepen ter sterkte van zes divisies in Europa zullen blijven. De Westduitse minister van buiten landse zaken Schroeder heeft sterk de nadruk gelegd op de Duitse pro blemen, namelijk de positie van West-Berlijn en de verdeling van Duitsland. Dit Duitse probleem is ook een van de onderwerpen van de verklaring van de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Luns geweest. Hij kwam op voor het recht van vrij heid van de Oostduitse bevolking en voor de vrijheid van Berlijn. Nederland denkt, dat verdere con tacten met de Sowjet-Unie nuttig zijn. Minister Luns heeft voorts op de conferentie meegedeeld er begrip voor te hebben, dat in urgente kwes- DE PATIëNT K.L.M. DÉ VERKLARINGEN en medede lingen, die de regering de laatste tijd in vrij grote frequentie over de zorgelijke en soms nogal eens irrite rende situatie bij de KLM heeft ver strekt, wijzen op een chronische kwaal, waarvan de genezing stellig nog niet in het zicht is. Gelukkig blij kt de minister van „Verke'er eri Waterstaat", mr. van Aartsen wel di ligent en houdt hij de vinger aan de pols van de wel eens weerbarstige patiënt. Hij heeft daarvan zojuist nog in een speciale nota aan de Tweede Kamer getuigd, met welk college de bewindsman deze week bij de behan deling van zijn begrotingshoofdstuk onder meer het KLM-ziektebeeld zal bespreken. De verklaringen, welke mr. van Aartsen ook in de schrifte lijke voorbereiding op dat debat af legde, bieden daartoe mede een goe de basis. Merkwaardig is intussen, dat over de geneesmiddelen welke naar verklaringen van terzake des kundige luchtvaart- en bedrijfs-medi ci (zoals die destijds door 't befaamde MacKinsey rapport werden aange duid) zulk 'n opvallend stilzwijgen buiten de kring van de direct inge- den in acht wordt genomen. Het heeft er de schijnvan, dat de KLM-groot- mogenden die adviezen zeer ongaar ne naar buiten laten komen en dat over de interpretatie ervan en over 't opvolgen van de raadgevingen ter sanering heel de interne tweespalt tussen directie-leden en andere lei dinggevende personen begonnen en voor sommigen van hen al geëindigd is. |7 EN REMEDIE waarover men de laatste tijd bijzonder weinig ver neemt, betreft de pogingen om de KLM in groter internationaal ver band, dus voor samenwerking met andere luchtvaartmaatschappijen een beter en gezonder financieel draag vlak te geven, al zal daarbij wellicht iets aan nationaal prestige moeten worden geofferd. Dat laatste is ech ter ten dele maar schijn, aangezien dat prestige door de ontwikkeling van de laatste jaren toch reeds een voor zeer velen gevoelige knauw heeft ge kregen, welke maar moeilijk weg te nemen zal zijn. De internationale concurrentie in de luch/t is nu eenmaal van een veel fanatieker aard dan in de tijd, toen de grote leider Plesman nog bij her haling kon getuigen, dat de „ruimte' boven onze landen voor iedereen en voor elke ondernemer vrij behoorde te zijn en dat discriminerende maat regelen die deze of gene luchtvaart maatschappij privileges verstrekten uit den boze waren. Plesman heefl van het tegendeel zelf niet zo bij zonder veel meer meegemaakt; pas na de eersite na-oorlogse jaren is zowel die concurrentie als dat discrifrnine- rend optreden ten volle ontbrand. Nederland heeft verscheidene malen zijn beste onderhandelaars op de haarden van verzet tegen de vrijheid in de lucht afgezonden: bijna telkens zonder resultaat, of met vage op niets uitlopende beloften. Men steekt de kop in het zand, als men blijft geloven, diat deze toestand op korte duur wel anders zal wor den. Nederland moet zich bewust worden, dat het in de KLM niet meer de nationale reus bezit, die overal ter wereld vliegvelden voor zich ziet opengaan en landingsrechten als van zelfsprekend krijgt toebedeeld. Waar de harde concurrentie het niet langer vermag tegen andere machten op te nemen, moet gelijk in elke be drijfstak het geval pleegt te zijn naar samenwerking worden gezocht, ook als dat de pijn kost van verlies aan zelfstandigheid. In het verleden zijn op dat gebied nogal eens kansen verspeeld. \7UEGEN ZAL in de komende ja- ren door de ontzagwekkende ont wikkeling mede op supersonisch gebied vele malen duurder wor den en zeker niet „goedkoper blijven dan U denktDe noodzaak tot samenwerking zal dan nog veel ster ker klemmen. Laat men daarom de bakens verzetten nu het nog tijd is en de kansen trachten te grijpen, die er zijn.: Het is te hopen, dat er in het debat van deze week duidelijke dingen worden gezegd, die straks gedaan zullen worden. Het „vlieg er eens uit met die KLM" zou anders wel eens een heel naargeestige persi flage kunnen verdienen. ties als die van Cuba, wordt inge grepen zonder dat er tevoren diep gaand in de NAVO over is gespro ken. Vele ministers brachten de kwes tie van de kredieten aan de Sowjet- Unie ter sprake. Mr. Luns zei hier over, dat men moest vermijden, dat kredietverlening overgaat in hulpverlening. De Britse minister van buitenland se zaken, Butler, heeft gewezen op de positie van Maleisië en er bij de andere landen op aangedrongen te verhinderen, dat er wapens worden geleverd die tegen Maleisië kunnen worden gebruikt. Minister Luns wees er later in zijn verklaring op, dat Nederland goede verhoudingen met Indonesië op prijs stelt. De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, bleek van me ning, dat er in het gesprek met de Russen een gebrek aan initiatief aan westelijke zijde is. GEZIN VERLOOR ZES KINDEREN BIJ BRAND Bij een brand in de Amerikaanse stad Portland (Maine) zijn maandag ochtend zes kleine kinderen uit één gezin omgekomen. De ouders en vier andere kinderen werden gered. Het winterde fel in Zuid-Europa De winter heeft Europa tijdens het afgelopen weekeinde in een ijzige greep gehouden. In Frankrijk had dit negenendertig doden tengevolg, voor namelijk door verkeersongelukken op gladde wegen. In Noord-Italië, met inbegrip van Milaan, Venetië, Triëst en Genua viel sneeuw. In het Zuidslavische Zagreb lag een sneeuwlaag van dertig centi meter die het wegverkeer nagenoeg verlamde. In Aix-en-Provence, Frank rijk, kreeg men een nog grotere por tie sneeuw. Het koudst was het maandag, wat West-Europa betreft, in La Brevine, in de Zwitserse Jura, waar de ther mometer —20 graden aanwees. Nederland lag de afgelopen dagen als een oase van gematigde tempe raturen temidden van de koudegol ven die Europa overstroomden. De temperatuur steeg er tot vier graden onder nul, nadat het de afgelopen dagen aanzienlijk kouder was ge weest. In Syrië zijn 35 gevangenen vrij gelaten, onder wie de voormalige „sterke man" luitenant-generaal Ab- del Karim Zahreddin. Sedert 10 de cember, toen een ailgemene amnes tie werd afgekondigd, zijn 76 gevan genen vrijgelaten. Er bestaat een kans, dat er toch nog een oplossing wordt gevonden om bezoeken van Westberlijners aan de Oost- sektor van de stad tijdens de Kerstdagen mogelijk te maken. Op de foto de Schillerschool in West-Berlijn, waarvan het gymnastieklokaal waarschijnlijk als pas senbureau zal worden ingericht. Gijzelaars in Bolivia vrijgelaten In Catavi, 250 km ten zuiden van La Paz in Bolivia, zijn de 19 mannen, die tien dagen lang door stakende mijnwerkers als gijzelaars gevangen zijn gehou den, in vrijheid gesteld. Onder hen bevndt zich de Nederlandse ingenieur C. Bloot. De mijnwerkers gebruikten de gij zelaars om kracht bij te zetten aan hun eis tot invrijheidstelling van twee vakbondsleiders. Deze eis is niet ingewilligd. Wel heeft de rege ring beloofd, dat de vakbondsleiders een onpartijdig proces krijgen. De mijnwerkers besloten de gijze laars los te laten toen de regering zich bereid verklaarde de naar Ca tavi gezonden militairen terug te trekken. Een Oostduitse rechtbank heeft gisteren .de 49-jarige Roland Puhr ter dood veroordeeld. Puhr stond te recht voor oorlogsmisdaden. In de tweede wereldoorlog werkte hij mee aan de uitroeiing van 2900 Russische krijgsgevangenen die in het concen tratiekamp Sachsenhausen bijeen waren gebracht. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe, Mevrouw Kennedy naar West-Berlijn Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft WestberRjnse autoriteiten geschreven, dat zq volgend jaar Berlin zal bezoe ken, zo heeft de directeur van de John F. Kennedy-school in Berlin meege deeld. Mevr. Kennedy heeft, in een brief aan directeur Bewer, goedgekeurd, dat de „Duits-Amerikaanse gemeenschaps school" in John F. Kennedyschool wordt herdoopt. Dit is gisteren gebeurd. Me vrouw Kennedy heeft geen bepaalde da tum genoemd voor haar bezoek. Amerikanen verlaten Marokkaanse bases De laatste twee Amerikaanse lucht machtbases in Marokko zijn gisteren aan het Marokkaanse ministerie van defensie overgedragen. Het waren de vestigingen in Nouasseur bij Casa blanca, dat een burgervliegveld wordt, en in Kenitra, bij Rabat. Deze laatste wordt een Marokkaanse ma rinebasis. Oorspronkelijk beschikten de Amerikanen over vijf militaire vestigingen in Marokko. In 1959 werd echter overeengekomen dat zij vóór Tijd ens het Euch. Congres Gisteren is New Delhi van offi ciële zijde vernomen, dat de Indi sche regering Paus Paulus VI heeft uitgenodigd India ter gelegenheid van het Eucharistische Congres, dat aldaar in november en december 1964 wordt gehouden, te bezoeken. Indien de Paus deze uitnodiging aanvaardt, zal hij het eerste hoofd der Kerk zijn, dat een bezoek aan het Oosten brengt. In Indische regeringskringen werd nog gezegd, dat een bezoek van de Paus als „zeer welkom" zou worden beschouwd. Men verwacht in New Delhi, dat de aartsbisschop van Bombay, Valerian kardinaal Gracias, de hoogste gezag drager der Kerk in India, die ook het algemeen Concilie in Rome heeft bijgewoond, de Paus officieel namens de Indische katholieken zal uitnodi gen om het Eucharistische Congres bij te wonen. Er zijn ongeveer zes miljoen katho lieken in India. De overlevering wil, In het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag zijn gistermiddag nadere bijzonderheden bekendgemaakt over de aanstaande herdenking „Vijfhon derd jaar Staten-Generaal" Op de foto mr. J. A. Jonkman (links), de voorzitter van de Eerste Kamer en mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, tijdens de persconferentie. ,L... dat het christendom in India geruime tijd eerder werd verbreid dan in het grootste gedeelte van Europa en wel met name door de apostel Thomas. ISRAEL eind 1963 zouden worden ontruimd. De uitrusting en de instandhouding van de nederzettingen heeft de Ver enigde Staten sinds 1951 vierhonderd miljoen dollar gekost. Onderhandelingen in Berlijn verlopen gunstig De onderhandelingen tussen verte genwoordigers van de Oostduitse re gering en de senaat van West-Ber lijn hebben gisteren tot laat in de nacht geduurd. Naar het Oostduitse persbureau ADN meldt, is men in de kwestie van het verstrekken van passen aan Westberlijners voor fa miliebezoek in het oostelijk stads deel nader tot elkaar gekomen. De besprekingen worden vandaag voort gezet. Zowel van oostelijke als van westelijke zijde heeft men verklaard te vertrouwen, dat er volledige over eenstemming zal worden bereikt. Overheidspersoneel vrij op 27 december Het rijks, provinciaal en gemeen telijk personeel in overheidsdienst zal, onder de gebruikelijke voorwaar den „Indien de dienst het toelaat" op 27 december niet hoeven werken. Deze regeling geldt in het algemeen niet voor de werknemers in de par ticuliere bedrijven. Enkele grote be drijven als Philips en Hoogovens zul len op de 27ste gewoon doordraaien, zij het met een kleinere personeels bezetting, aangezien vermoedelijk verschillende werknemers nog een snipperdag hebben bewaard voor een vijfdaagse Kerstvakantie van 25 tot en met 29 december. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WEINIG WIND De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Afgelopen nacht passeerde een uit het noorden afkomstig zwak storings- gebied het grootste deel van ons land. Daarbij liepen in de kustgebieden de temperaturen tot boven het vries punt op. Plaatselijk kwamen daar regenbuien voor bij temperaturen tot omstreeks plus vier graden. Verder landinwaarts daalde in de nanacht en vroege ochtend de temperatuur tijdens opklaringen, welke na de frontpassage optraden, weer sterk, waarbij zich hier en daar zeer dichte mist vormde. Zwakke storingsgebie- den op de Noordzee zullen zich bo ven het relatief warme zeewater langzaam in zuidelijke richting be wegen en ten westen van ons land blijven. Enkele regen- of sneeuw buien kunnen daarbij over enige af stand het land binnendrijven. Ove rigens zal er weinig wind zijn met opklaringen, waarbij de temperatu ren in de nacht opnieuw flink zullen dalen, plaatselijk tot omstreeks min 9 graden bij vorming van mist. ZON- EN MAANSTANDEN 18 Dec.: zon op 8.44, onder 16.29; maan op 10.39, onder 18.37. Hoogwaterstanden 18 Dec.: v.m. 4.30; n.m. 16.41. KORRELTJE Alleen slechte werkers vinden nooit geschikt gereedschap. (Chinees spreekwoord)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1