S)e£eiebeSoti/Ya/nt Kontakt tussen 30 bisschoppen en katholieken in Utrecht Regeringsultimatum zonder antwoord gebleven WAT ZAL TSJOE EN LAI IN AFRIKA BEREIKEN? Werpt Europese vrachtvaart Amerika de handschoen toe? Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 94e JAARGANG No. 16.104 Vrachtvaart houdt been stijf Telef. 2 0935 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beeorging 3 S 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w, 3.15 p. mnd., 9.45 p. kw Franco p.p. 9.95- Adv. 18 et. p. mm., Telefoontjes f 1.50 NA HET CONCILIE: werkelijker en dan ook moeilijker gaat worden. Baas, omdat er vragen in werden be handeld, die in de huidige wereld leven, over de rechten van de mens, over de vrijheid, over huwelijk en gezinsvorming, over vrede en oor log, over atomen en over de bele ving van de welvaartstaat. Hij pleitte voor een gesprek over dit soort vragen tussen de bisschop pen en hun volk, daarbij geholpen door informatietechnieken die de mo derne wetenschappen ter beschik king staan. Eenvoudiger taal. Voorlichting. Tijdens een forum, waarin de bis schoppen, mr. dr. J. E. van Dode- Zouden de bisschoppen er geen be- waard van Haarlem, mgr. P. J. A. hoefte aan hebben weer van dichtbij Moors van Roermond en mgr. G. H. voorgelicht te worden door de ziel- de Vet van Breda, zitting hadden met vele honderden katholieken in het concertgebouw „Tivoli" bezig gehouden met vragen die tussen bis schoppen leven. Een bijeenkomst, die was belegd op initiatief van het Nederlands episcopaat, en zijn hoog tepunt vond in een gedialogeerde avondmis, opgedragen door kardinaal B. Alfrink. DE GIJZELAARS IN BOLIVIA „Leken en religieuzen hopen op diaoog" Bijna dertig Nederlandse bisschop pen, juist terug van de tweede zit ting van het Vaticaans Concilie, - A j - j j- hebben zich gisteravond in Utrecht z°rgers, die m de hitte van de dage- naast Michel van der Plas, de radio- lijkse zending staan. Ook de religieu- verslaggever Dick de Vree en me zen en leken hopen op een dialoog, juffrouw A. M. Vendrik, werden en- Velen vragen zich af of dit begin kele actuele concilievragen aan de van uitwisseling nog wel op tijd orde gesteld. Van lekenzijde werd komt. Met een sterk gevoel van be- gesteld dat na 80 zittingen van het zorgdheid hebben zij vernomen dat Concilie voor het gewone kerkvolk het schema over de aanwezigheid nog weinig concreets naar voren is van de Kerk in de wereld in de gekomen. Gepleit werd om de moei- xuttum, eindopsomming niet meer genoemd lijke theologische besluiten, die in De kardinaal zei in zijn predika- w<>rdt- De aankondiging van dit sche- Rome zijn genomen, in eenvoudige tie dat niemand bevreesd behoeft te ma aan kct van de P€~ taal om te zetten om aan de gelo- zijn, dat het geloof van de Kerk gaat riode was moedgevend, aldus de heer vigen door te geven, veranderen. „Sommige brieven van gelovigen aan de bisschoppen getui gen van onrust en een zekere vrees dat het geloof van de Kerk zelf ge wijzigd gaat worden", zo zei de kardinaal. „Wat ooit een Concilie in zake het katholieke geloof niet inzake practisch beleid of prac- tische beleving heeft vastgelegd zal nooit door een volgende Concilie ongedaan worden gemaakt", aldus kardinaal Alfrink. De voorzitter van het landelijk centrum voor Katholieke Actie, mr. L. C. Baas, zei in een rede dat een ieder zijn eigen waarderingen ten aanzien van de ontwikkeling van het Concilie in deze tweede periode heeft gehad. In alle nabeschouwin gen valt de poging op om een zekere teleurstelling in evenwicht te bren gen met het positieve dat groeide. Als een rode draad loopt door alles heen, dat de richting die in de eer ste periode verrassend doorbrak, ge consolideerd werd in de tweede pe riode en voor de toekomst, 'mis schien pas voor de verre, toekomst, grote perspectieven biedt. De uitwis seling vanuit geloofsvisie, over de vragen die momenteel in de Kerk leven, een uitwisseling tussen leken en bisschoppen noemde mr. Baas niet helemaal nieuw; dat deze ver houding van bisschoppen en gelovigen heviger gaat leven, dat deze voller, DINSDAG BEGRAFENIS VAN HEUSS. De donderdagavond overleden ex- president van West-Duitsland, prof. Theodor Heuss, zal dinsdag in Stutt gart worden begraven. Zijn stoffelijk overschot komt te rusten naast dat van zijn in 1952 gestorven vrouw. De Westduitse regering heeft be kend gemaakt, dat Heuss een staats begrafenis zal worden gegeven. Jordaanwater over Israëlische akkers ?SRAëL gaat nu eindelijk het Jor- daan water aftappen, dat het zo broodnodig heeft voor de bevloeiing van de woestijngrond. Al jaren ge leden trof Israël voorbereidingen voor het aftappen van het water uit de Israëlisch-Jordaanse grensrivier, maar omdat de Arabische landen zich nog altijd in staat van oorlog met Israël beschouwen is er van be sprekingen over de verdeling van het kostbare water nooit iets geko men. Tel Aviv schijnt nu niet lan ger te willen wachten. Vanzelfsprekend is de Arabische kring rond de Joodse staat thans ge alarmeerd. De boycot tegen Israël is verscherpt en in Cairo zijn de leger leiders van elf Arabische landen al vast bijeengekomen om deze nieu we „agressie" van Israël onder de militaire loep te nemen. De Arabi sche Liga heeft indertijd tegenmaat regelen beloofd en dus moet die be lofte nu nagekomen worden, vinden de Arabieren. Nu is de Arabische wereld zelf verre van eensgezind. Tunesië en Marokko nemen niet aan het overleg in Cairo deel en Jordanië is voor de Moslims een enfant terrible, om dat koning Hoessein geen grote vriend is van Nasser, die zo graag de leider wil zijn. Jordanië wil best optreden tegen zijn Joodse nabuur, maar het wil ook niet het risioo lopen, dat het gevaar tegelijk met de Egyptische troepen over zijn grenzen komt als de Egyp- tenaren het in hun hoofd mochten halen en passant ook even het ko ningshuis te verjagen. Bovendien zijn de Jordaniërs zelf al enige tijd bezig met het wegleiden van Jor daanwater voor een bevloeiingssys- teem bij het meer van Tiberias. En als de Arabieren zich druk maken over de Israëlische plannen, zullen zij zich ook moeten opwinden over deze Jordaanse praktijken. Alles bijeen een weinig stevige ba sis voor voldoende eensgezindheid om tegen Israël op te gaan treden. Want ook Syrië en Irak zijn in de ogen van de leidende Nasser twee dwalende broeders, die zich moeilijk in het Egyptische keurslijf laten persen. Het is voor de Israëliërs een mooi tijdstip, met al het gebak kelei aan zijn grenzen, het water van de Jordaan nu maar eens te laten lo pen zoals het zelf wenst. Een vrolijk beeld tijdens de officiële opening van het reuma-vakantiecentrum „Dr. Jan van Breemen", vrijdag ochtend in Bussum: hier probeert Max Tailleur zich te ontfermen over het boeket bloemen, dat prinses Beatrix even tevoren was aangeboden - en hij deed dit op zijn eigen overtuigende wijze De negentien gijzelaar, die door de stakende arbeiders van de tinmijn bij Catavi in Bolivia worden vastgehou den, hebben vrijdag hun zevende dag in gevangenschap doorgebracht. De gijzelaars, onder wie de Nederlandse ingenieur C. Bloot en vier Amerika nen, worden door de mijnwerkers vastgehouden om kracht bij te zet ten aan hun eisen voor vrijlating van vijf vakbondsleiders, die door de re gering zijn gearresteerd. Twee van de vakbondleiders zijn volgens de Boli viaanse regering communistische agenten. Vice-president Lechin, leider van de linkervleugel van de regerende „National Révolutiónairè Beweging", staat aan het hoofd van de stakers. Hij heeft met president Estenssoro gebroken. De president had donderdagavond een nieuw onderhoud met de com missie van studenten uit Centraal- Bolivia, die tracht te bemiddelen voor de vrijlating van de gijzelaars. Het ultimatum van de regering om de gijzelaars binnen 48 uur vrij te laten, is donderdag om middernacht verstreken zonder dat de stakers hebben geantwoord. Volgens het in La Paz verschijnen de blad „Presencia" zouden de mijn werkers na onderling overleg tot de slotsom zijn gekomen, dat alleen al de vier Amerikanen een troef zijn, die groot genoeg is om uit te spe len bij onderhandelingen met de re gering. Op de Amerikaanse ambassade in La Paz is bericht ontvangen van een van de Amerikaanse gijzelaars, dat zij goed worden behandeld. Volgens de ambassade zorgt ihevr. Bloot er voor, dat de mannen warme maaltij den krijgen. Hef Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft meegedeeld, dat volgens een missie van het Boliviaanse Rode Kruis enkele gijzelaars aan „geeste lijke spanningen" lijden. In La Paz hebben donderdag om streeks 3090 mijnwerkers en studen ten gedemonstreerd onder het roepen van leuzen als: „Victor La Paz aan de paal, Juan Lechin aan de macht". Sneeuw in Europa Op vele plaatsen in Europa is vrij dag sneeuw gevallen. In Zuidslavië werd het luchtverkeer tengevolge ^an sneeuw verlamd en ondervond het wegverkeer stagnatie. In het groot ste gedeelte van West-Duitsland viel vrijdag de eerste sneuw. In Italië heerst een koudegolf. Milaan kreeg gisteren de eerste sneeuwbui van deze winter. Ook in verscheidene streken van Engeland, o.m. in Lon den, sneeuwde het. In Wenen sneeuw de het vrijdag de gehele dag. Uit Vele wintersportplaatsen komen be richten over goede omstandigheden voor de skisport. V.S. roepen ambassadeur terug uit Cambodja De Amerikaanse ambassadeur in Cambodja, Philips Sprouse, wordt „voor overleg" naar Washington ont boden, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken aldaar bekend gemaakt. Deze maatregel vormt een antwoord op het besluit van de Cam bodjaanse regering om vrijwel al haar diplomaten uit Washington te aring te roepen. De aanleiding tot de moeilijkhe den is een regerings-radiouitzending uit Pnom Penh, waarin voldoening zou zijn geuit over de dood van pre sident Kennedy. In Washington liet men weten dat Cambodja op 'n ver zoek om opheldering geen bevredi gend antwoord had gegeven. Daarop verklaarde het Cambodjaanse staats hoofd, prins Norodom Sihanoek, dat hfj graag de betrekkingen met Ame rika zou verbreken. Tot dusver is 't nog niet tot een totale breuk geko men. Dibelius over reis van de Paus De Duitse evangelische bisschop van Berlijn, dr. Otto Dibelius, heeft die voorgenomen pelgrimage van paus Paulus naar het H. Land met in stemming begroet. „Het ligt ons pro testanten niet zo om op bepaalde plaatsen te gaan bidden, maar wij moeten een dergelijke daad van ka tholieke vroomheid oprecht respec teren". Toen de paus zijn pelgrimage aan kondigde, aldus de protestantse bis schop, was de gehele wereld werke lijk verrast. Zijn aankondiging stemt ons protestanten in ieder geval tot nadenken. Dr. Dibelius was verder van me ning, dat men in het bezoek van de paus aan Palestina niet al te gauw kerkpolitieke of zelfs politieke mo tieven moet zoeken. Het is veeleer zo, aldus de bisschop, dat de paus zich bij het begin van zijn pontifi caat ziet gesteld voor een ommekeer in de Kerk, welke hem een ongehoord grote en wereldomvattende verant woordelijkheid oplegt. Vandaag begint premier Tsjoe en Lai van communistisch China aan zijn voorgenomen tocht door Afrika met een bezoek aan de Egyptische hoofd stad, Cairo. Achtereenvolgens zal hij dan Algerië, Mali, Guinee, Ghana en Somalië bezoeken. De Chinese premier wordt op de ze reis vergezeld door maarschalk Tsjen Ji, minister van buitenlandse zaken, die zich reeds naar Kenia had begeven om communistisch China te vertegenwoordigen bij de onafhanke lijkheidsproclamatie van dat land. De reis door Afrika schijnt vooral bedoeld te zijn om aan te tonen, dat communistisch China niet „geïso leerd" is. Het land ontplooit een buig zame politieke activiteit, ondanks de scherpe ideologische standpunten en de onverzoenlijke vijandigheid tegen over India. Na de Sowjet-Unie in een hele se rie twistgesprekken ervan beschul digd te hebben haar steun niet te ont houden aan anti-communistische na- Weer sabotage aan Amerikaanse vliegtuigen Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft vrijdagavond een nieuw geval van sabotage aan vliegtuigen van de luchtmacht bekend gemaakt. Op de basis Reese te Lubbock, in de staat Texas, werd geconstateerd, dat van zes straal-lesvliegtuigen van het type t-38 de voornaamste elektrische leiding voor de bediening van het landingsgestel was losgetrokken. Een niet met name genoemde vlie ger heeft bekend de schuldige te zijn. Vorige week werd eenzelfde TSJOE EN LAI: buigzame politiek soort sabotage bij 61 toestellen van hetzelfde type ontdekt op de basis Williams in Arizona. De dader van de sabotagedaden in Reese zou vol gens het ministerie, niets te maken hebben met het gebeurde op de ba sis Williams. Op alle bases waar les- toestellen staan, zijn bijzondere vei ligheidsmaatregelen getroffen. Streng bewaakt door gewapende Boliviaanse mijnwerkers heeft de Neder landse mijndeskundige Cornelis Bloot (zittend midden) hier een perscon ferentie in de mijnstad Catavi. De heer Bloot is een van de zeventien gijzelaars van verschillende nationaliteit, die door de stakende mijnwer kers worden vastgehouden om eventueel te worden geruild tegen drie communistische vakbóndsleiders, die door de regering worden vastgehou den op beschuldiging van fraude en moord. Tien ministers klagen bij OESO Tien Europese landen hebben gis teren de Verenigde Staten de hand schoen toegeworpen in verband met een belangrijk scheepvaartconflict over de vrachttarieven. De uitdaging kwam van Engeland, België, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, Griekenland, Italië, Nederland, Noorwegen en Zweden, waarvan de ministers in Londen bij een waren voor het bespreken van internationale scheépvaartvraagstuk- ken. Medegedeeld werd, dat de minis ters besloten hadden bij de organisa tie voor economische samenwerking en ontwikkeling (OESO) te klagen diat de Verenigde Staten (diie ook lid van de OESO zijn) trachten vracht tarieven in hun eigen belang veran derd te krijgen en de jurisdictie van andere landen schenden door onder bedreiging met boetes, van reders documenten en inlichtingen te ver langen. Het besluit, dat na afloop van de bijeenkomst werd genomen, volgt op een eis van de federale scheepvaart commissie om vóór 20 januari a.s. bijzonderheden mede te delen over b.v. ontvangsten en vervoerde la dingen. Daarbij werd tevens medegedeeld, dat het niet antwoorden tegen dat tijdstip tot dagelijkse boetes zou lei den tot op het moment van de ver strekking der inlichtingen. Het gesloten Europese front werd gevormd nadat bericht was ontvan gen, dat Amerikaanse functionaris sen op de Amerikaanse kantoren van Blitse scheepvaartmaatschappijen waren verschenen, o.a. bij de Cunard Line, en documenten hadden meege nomen, waarin een deel van de ver langde inlichtingen voorkwamen. tionalistische regeringen, schijnt com munistisch China „de geest van Ban doeng" nieuw leven te willen inbla zen. China reikt de hand aan alle re geringen die bereid zijn het land te erkennen en die normale politieke economische en culturele betrekkin gen willen aanknopen op basis van de vijf grondslagen voor vreedzaam naast elkaar bestaan die in 1955 wer den vastgesteld. Vervolgens meent men, dat Tsjoe en Lai de leiders van de Afrikaanse landen die hij bezoekt wil winnen voor de gedachte van een nieuwe conferentie naar het voorbeeld van Bandoeng, die onder leiding van Chi na en Indonesië, zonder de Sowjet- Unie, zou moeten worden gehouden. Nog zeer onlangs heeft Pakistan zich met deze gedachte verenigd. Nehroe en Tito zijn ertegen en willen 'n uitge breide conferentie van neutrale lan den, waarvan China waarschijnlijk zou worden buitengesloten. ALGEMEEN SUCCES? Verwacht mag worden, dat ver scheidene regeringsleiders niet direct zullen ingaan op het voorstel van Tsjoe En-lai en hem zullen laten we ten, dat zij prijs stellen op behoud van hun goede betrekkingen met de Sow jet-Unie, India en Joegoslavië naast die met communistisch China. Dat zou vooral het geval zijn bij Nasser en Ben Bella. In het algemeen schij nen de Afrikaanse leiders zich afzij dig te willen houden van het geschil tussen China en de Sowjet-Unie. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Verder afnemende wind Bij Schotland bevindt ziah 't cen trum van een krachtig hogedrukge- bied dat een in betekenis afnemende uitloper vertoont over de Noordzee naar Noord-Duitsland en Polen. De ze uitloper wordt aan de noordzijde aangetast door storingen, welke zich over Noord-Scandinavië naar Finland en Rusland bewegen, en verplaatst zich daardoor langzaam naar het zui den. In onze omgeving zullen als ge volg hiervan de winden morgen ver der in kracht afnemen. In de koude en droge lucht, welke zich thans bo ven West-Europa bevindt, zullen de temperaturen daardoor tot lagere waarden dalen dan afgelopen nacht, toen in ons land niet meer dan lich te vorst voorkwam. Behoudens in 't uiterste noordwesten van het land moet gerekend worden op matige vorst. Ook overdag zullen de tem peraturen in het algemeen beneden het vriespunt blijven. Aanvankelijk is er voornamelijk in het zuiden van het land ook nog kans op wat lichte sneeuw. ZON-EN MAANSTANDEN 15 Dec.: .zon op 8.41, onder 16.28; maan op 7.51, onder 16.17. 16 Dec.: zon op 8.42, onder 16.29; maan op 8.53, onder 16.55. H oogwaterstanden 15 Dec.: v.m. 2.47; n.m. 14.57. 16 Dec.: v..m 3.22; n.m. 15.34. KORRELTJE Wie zijn leven gebaseerd heeft op een rotsvast vertrouwen in Gods voorzienigheid, zal zelfs na 'n zwaar verlies zijn innerlijke rust "hervinden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1