GEBREK AAN EVENWICHT IN DE ECONOMISCHE MEDEZEGGENSCHAP OORZAAK VAN „LOONONTPLOFFING" REUSACHTIGE GASBEL IN WESTLAND BIJ DE OER IS VOLSLAGEN ONZIN SOCIALE ZAKEN WIL HET ROKEN IN NEDERLAND DOEN BEPERKEN Nieuw bestuur KVP-fractie Tweede Kamer VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 DE LEID8E COURANT PAGINA 9 Prof. Romme op vergadering R.K. Werkgeverst Volgens oud-politicus prof. mr. dr. C. P. M. Romme is de jongste „loonontploffing" voor een belangrijk deel veroorzaakt door een oneven wichtigheid in de economische medezeggenschap van de arbeiders. Hij sprak deze mening gistermiddag uit tijdens de in Rotterdam gehouden achtste lustrumvergadering van de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, welke werd bijge woond door o.a. de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, en de staatssekretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer. Aan de top - in de Stichting van de Arbeid en de Soc. Ec. Raad - is de medezeggenschap der arbeiders volledig, aldus prof. Romme maar op het niveau der bedrijfstakken is zij goeddeels theoretisch en in de onderne ming ontbreekt zij. Deze spreiding ziet prof. Romme als kernoorzaak van de gebeurtenissen, omdat de arbeider zich terecht of ten onrechte te kort voelt gedaan. ECONOMISCHE MOGELIJKHEDEN Prof. Romme stelde zich op het standpunt dat het niet te aanvaar den zou zijn als het Nederlandse (arbeiders) volk niet wordt duidelijk gemaakt dat de sociale politiek moet worden afgestemd op het econo misch mogelijke. „Maar," voegde hij daar aan toe, „door wie anders kan dat in de bedrijfstak en onderneming worden gedaan dan door de leiders en vertrouwensmannen van de ar beider? En mogen die dan alstublieft er ook nog een eigen mening op na houden en een reële invloed kunnen uitoefenen op de medebepaling van het economisch mogelijke?" Van h|eit allergrootste belamig is, aldus prof. Romme, dat er in de on dernemingen een personeelsbeleid komit, waardoor die werknemer met al zijn eigenschappen wordt inge schakeld op zijn eigen werkniveau. De basiseigenischap van de werkne mer ter plaatse moet tot gelding wcrdien gebracht. „Dat is de eigen schap, de wil en het verlangen van ieder mens om niet te zijn leveran cier van arbeidskracht, maar be drijf 9gemoot, medewerker, deelge noot." De arbeider wil niet de hele dag uit logeren zijn in andermans huis, maar werken in een huis dat ook zijn huis is. Dat is, volgens prof. Romme, alleen te bereiken door een structuurwijziging van de onderne ming, die aan de bevoorrechte posi tie van de kapitaalsfactor een einde maakt. RAPPORT-STEENKAMP Een reële poging tot structuurwij ziging acht prof. Romme het rap port, dat in het kader van de Ka tholieke Volkspartij is opgemaakt door de commissie-Steenkamp. Daar in wordt een nieuwe institutionali sering op bescheiden schaal aanbevo len; een der suggesties is de raad van commissarissen van haar te genwoordige eenzijdigheid te ontdoen door haar leden niet alleen meer te laten voortkomen uit het kapitaals element, maar ook uit de arbeiders groeperingen. De directie zou daarbij een middenfiguur worden tussen het kapitaal en de arbeid. Prof. Romme zei dat op basis van het rapport-Steenkamp aan de on derneming het karakter van vreemd heid kan worden ontnomen, die zij op het ogenblik nog voor de arbei der heeft. Het rapport is ook een reële poging om, met handhaving van de zelfstandige functie van de ondernemer, verzachting te brengen in de spanning tussen diens besluit vaardig gezag en de drang naar mon digheid van de werknemer. „Maar men moet zich realiseren dat dit alleen nog maar een begin is, dat tot verdergaande reconstruc tie zal kunnen en zai moeten lei den." ECONOMIE IS STERK GENOEG Eerder in zijn rede had prof. Rom me het vertrouwen uitgesproken dat onze nationale economie bestand zal zijn tegen de loonexplosie. Maar hij vroeg zich toch met zorg af of straks de zaken niet voor een derde keer uit de hand zullen lopen aan vakbeweging, werkgevers en re gering, als de economen gelijk krijgen met hun prognose dat de forse loons verhoging uiteindelijk maar een wel vaartsstijging van vier procent za opleveren." Dan is sociaal het eind saldo van de operatie: teleurstelling „Eir zal wel geen mens zijn, zei prof. Romme, die gelooft dat de in voering vam de vrije zaterdag en de loonexplosie maar een paar inciden ten zijn, die verder zullen uitblijven. Misschien vliegt de deksel nog een paar maal van de ketel zonder een verschroeiende werking. Maar als het zo doorgaat, komt er een ogenblik waarop er wel belangrijke schade woirdt aangericht." GEEN STAATSBIJDRAGE Prof. Romme bracht ook het punt van medefinanciering der so ciale verzekeringen uit de algemene middelen ter sprake. Hij kwam daar bij tot de conclusie dat het stelsel der sociale verzekeringen faalt als er een noodzakelijk blijvende staats- bijdrage wegens een duurzaam te hoge premielast is. Dan immers wordt de uitkering gedeeltelijk ge schonken. „Het laat zich gemakke lijk raden wat op den duur daarvan de consequentie zal zijn voor jle verzekeringsgedachte en de handhat ving van persoonlijke verantwoor delijkheid." Prof. Romme was het verder niet eens met de gedachte dat ten gerieve van de welvaairtsvastheid van die uit keringen een eenmaal verleende staatsbijdrage een blijvend karakter moet hebben. „Precies als bij de be lasting behoort bij een reële wel vaartsstijging een groter deel van het gestegen inkomen besteding te vin- dien aan premie." Deze opmerkingen van de oud^-politicus waren min of meer een antwoord op een passage van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, tijdens de jongste begrotingsbehan deling. Husqvarna Zweedse naaimachines Moderne Zweedse vormgeving. 7 Typen vanaf,/285.-. Vraag demonstratie - het verplicht U tot niets. Voor allen die nu nog mochten twijfelen aan de ernst van de plannen die Rina Lodders uit Haarlem en twist- koning Chubby Checkers hebben, deze romatische foto, donderdag gemaakt in Philadelphia. Terwijl Rina vol trots haar verlovingsring toont, wisselen de geliefden een delicaat zoentje. Ter gelegenheid van de her denking „Vijfhonderd jaar Staten-Generaal", waarbij wordt uitgegaan van de eerste bijeenkomst der Algemene Staten op 9 januari 1464, zal op 9 januari 1964 een herden kingspostzegel zonder toeslag worden uitgegeven in de waarde van 12 cent. De zegel, waarvan de kleur geelgroen is, werd ontworpen door de heer Th. Kurpershoek in Amsterdam en draagt als voorstelling een afbeelding van de Ridderzaal in Den Haag. Behalve de aanduiding „Nederland" en het waarde cijfer is voorts de tekst „Vijf honderd jaar Staten-Generaal 9 januari 1964" op de zegel vermeld. (Advertentie) Palace-hotel mag voor de NAVO-conferentie niet worden verbouwd Het Palace-hotel te Scheveningen, dat eigendom is van de Zwolsman- groep, mag voor de NAVO-conferen tie in het aanstaande voorjaar niet worden verbouwd. Minister Bogaers wil geen vergunning verlenen voor de verbouwing, waarmee volgens het ministerie een bedrag van ongeveer 2 miljoen gulden gemoeid zou zijn. EMS spreekt echter van een bedrag van slechts één miljoen. Minister Bo gaers baseert zijn weigering op de huidige situatie op de bouwmarkt. De conferentie zal nu vermoede lijk worden gehouden in de Juliana- kazerne aan de Benoordenhoutseweg te Den Haag. Deze gebouwen bieden een veel mindere accommodatie, waardoor vooral voor de persverte genwoordigers bijzondere voorzie ningen zullen moeten worden getrof fen. N.A.M. en Gasunie ontkennen van De Lier belangrijke hoeveelhe den aardgas zouden zijn gevonden. De Kamerleden willen weten of de mededelingen juist zijn en of de mi nister in dat geval gegevens kan ver strekken over de globale omvang en de kwaliteit van deze aardgasvond- Leiden profiteert al lx/j jaar van aardgas In het Westland, nabij De Lier zou volgens berichten afkomstig uit kringen van het Gasinstituut een nieuwe spectaculaire aardgasvondst zijn gedaan, die de voorraad gas in Slochteren zou henaderen. Een woordvoerder van de Neder landse Aardolie Maatschappij heeft deze berichten als volkomen onjuist gekwalificeerd. Nabij De Lier is geruime tijd ge leden een olievoorraad aangeboord, die wordt geëxploiteerd door de N/AM. Eveneens bekend was, dat bo ven düt oliereservoir een aardgasre- eervoir van ongeveer drie miljard was aangetrof- Dit gas is al jaren in produktie en o.a. de gemeente Leiden profiteert er van. Al anderhalf jaar wordt voor de ondervuring van de ketels van de Leidse Gascentrale per dag 100.000 kubieke meter aardgas, afkomstig uit de aardgasbel bij De Lier aangevoerd. Dat deze gasbel een uitgestrekt heid zou omvatten die gelijk kon worden gesteld met de hoeveelheid welke in Slochteren is gelokaliseerd wordt door de woordvoerder van de NAM als „baarlijke onzin" aange duid. Een functionaris van de N.V. Gasunie heeft dit gisteravond be vestigd. De werkzaamheden rond De Lier staan overigens, wegens repa raties al geruime tijd still. Er zullen in de directe omgeving nog enige boringen worden verricht, maar de ze zijn er slechts op gericht om het olieveld nabij De Lier, dat in be tekenis afneemt, verder leeg te ha- Kapitein Enrique Galvao, de man die in 1961 het Portugese schip „Santa Maria" kaapte uit protest tegen de politiek van Lissabon, is gehoord door de beheerschapcommissie van de Verenigde Naties in New. York. Foto: na aankomst op het vliegveld van New York kreeg Galvao politiebescherming. Nadat de fractie van de Katholieke Volkspartij van de Tweede Kamer in haar vergadering van zaterdag 7 december drs. W. K. N. Schmelzer tot haar voorzitter koos, heeft zij in haar vergadering van heden over de verdere aanvulling van het bestuur beslist. Dit is nu als volgt samengesteld: drs. W. K. N. Schmelzer, voorzit ter; W. J. Andriessen en mr. A. M. I. H. Baeten, vice-voorzitter; mr. T. Brouwer en mr. R. J. Nelissen( secre tarissen, alsmede mej. G. S. H, M. Kok en dr. M. A. M. van Heivoort, leden. Vragen in de Kamer. De landbouwschuur vam het be- iDe Tweede Kamerleden J. H. Mae- drijf van de heer P. Polderman, te wen en mr. R. J. Nelissen (beiden Naigele, in de Noordooostpolder, is KVP) hebben die minister van Eco- door brand verwoest. Een grote par- Bij het departement van Sociale andere opvoeders te wijzen op de nomische Zaken, prof. J. E. Andries- tij aardappelen, stro, landbouwma- Zaken en Volksgezondheid bestu- schadelijke werking van het roken sen, schriftelijk vragen gesteld n.a.v. chimes en een personenauto gingen deert men de mogelijkheden om te van sigaretten. de berichten dat er in de omgeving verloren, komen tot een beperking van het si- garettenverbruik in Nederland. De voorgestelde verhoging van de om zetbelasting op sigaretten staat ove rigens ook al niet los van het feit, dat het hier een voor de gezondheid schadelijk artikel betreft. De staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Bartels, heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste- Kamerlid, de heer Kranenburg (CHU), over roken en longkanker. In zijn antwoord zegt de staats secretaris zich geheel te kunnen ver enigen met een uitspraak van dr. L. Meiinsma (directeur van het Bureau voor Kankervoorlichting in Amster dam), dat het roken van veel siga retten moet worden beschouwd als de voornaamste bron van longkan ker. De bewindsman zegt, dat het aantal mannen dat jaarlijks in Ne derland aan longkanker overlijdt is gestegen van 1180 in 1950 tot 3142 in 1962. Het overeenkomstige aantal vrouwen steeg van 167 in 1950 tot 245 in 1962. „Roken-jeugd" In zijin antwoord op de vraag van de heer Kranenburg, wat de rege ring voor plannen heeft om het ro ken tegen te gaan, verwijst de staats secretaris ook nog naar het niet on belangrijke bedrag dat op de begro ting van zijn departement is gere serveerd voor subsidiëring van de in 1964' te beginnen actie „roken- jeugd1", welke door het Bureau Kan- kervoorliohting van de landelijke or ganisatie voor de kankerbestrijding zal worden gevoerd. Zoals bekend zal die actie er op gericht zijn de jeugd van Nederland 'en ouders en Op de werf Pot in Bolnes heeft mevrouw H. J. Mansholt- Postel, echtgenote van de „Europese minister van land bouw" dr. S. L. Mansholt, donderdagmiddag de tewaterlating verricht van het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop". Het nieuwe schip, dat we hier van stapel zien lopen. Is 62,60 meter lang en 10,20 meter breed. De kerkzaal biedt plaats aan 65 personen, de recreatie-ruimte heeft plaats voor 60 personen en het hospitaal heeft twaalf bedden. Verder heeft het schip een modern uitgeruste radio-technische dienst, een technische dienst voor scheepsreparaties op zee en een bemanningsaccommodatie voor dertig personen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9